De Eenzame. 4e Jaarsrang. Zaterdag 5 Maart 1887. No. 1124. man® ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN 0VKRZICI1T. FEUILLETON. BINNENLAND. Yoor Haarlem per maand •jYaneo door geheel hel Rijk p Afzonderlijke Nommer» 40 Centi. nund 55 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoc te adresseeren aan het Bnrean, Kleine Houtstr&at No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de jrublieite Etrangère O. L. DATJBE Co., JOH. F. J ONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Ceiit; iedere regel meer 6 cenu. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7a middags 12 uar| MUSEUMS ET Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefiydo 2a nitoon van diploma vrgoa toegang, donateur» met gozel.chap, leden met i i Siander Nederlandsohe Mastichappy ter bevordering van Nijverheid hebben pin Nederland en meer blonder van hot Haarlsmnche Bisdom, Krmsweg I 1 galden. Muteum der stad Haarlem op hit Raadhuis. Geopend van Iwfann hoiteloo# van 12—4 nuv, de overige (Hiriitelgke feootdagen tegen giert museum in da Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. daar. Geopend dagelyfc» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandsche Maatschappij ter bevordering van Nyverhoid hebbes If dame. Museum van kunstnijverheid op hel Paviljoen. Ingang rroutzijde van iiet Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uar. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» ea ertoon van diploma vryen toegang, donateurs m6t gezelschap, leden m6t 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, voor&i No. 58. Geopend dagelyk», uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaftl 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 16 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet daa onder behoorlijk geleide. Bij museum m r -P—Z°n- en Feestdagen vau 118 uur. Tsylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. GeopeaJ ff Otaréag*a 'z&terdag*van4*uut7 Orgel-ïespelin? in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 on Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudogroenmarkt) vrg. lu de gisteren gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis werd door Fergusson medegedeeld, dat de verwachting werd gekoesterd dat de Duitsche regeering de belangen der Engelsche onderdanen in Vene zuela, waarmede de diplomatieke betrekkingen waren afgebroken, zou behartigen, tevens dat den bevel hebber der vloot is opgedragen over •de belangen der Britsche onderda nen in het betwiste gebied dat niet onder Venezuela sta^t, te waken. Van de groote versterkingen der Chinee- scbe garnizoenen in Turkestan was bij de regeering geen bericht ont vangen. Eogelan 1 toont weder zijn an nexatie-zucht: Lord Holland deelde n.l. in bet Lagerhuis mede dat er onlangs door Engeland twee landstreken aan de Goudkust bij deze zijn ingelijfd en wel met bét doel om belangrijke handel.-wegen te verzekeren en de slavernij te bestrijden. De uitslag der herstemmingen voor den Duitschen Rijksdag is thans bijna geheel bekend. Gisteren was van 42 herstemmingen te Ber lijn de uitslag, dat gekozen zijn 7 conservatieven, 3 leden der Rijks partij, 7 nationaal-liberalen, 5 leden van de centrumpartij, 13 vrijzinni gen, 5 socialisten en 2 Welfen. De zitting van den Rijksdag werd gisteren geopend door Graaf Moltke die, als oudste lid in jaren, het voor zitterschap bekleedde. Er waren 252 leden tegenwoordig, waardoor dus wettige besluiten konden worden genomen. De voorzitter stelde de HANS HOPFEN. 9) VIJFDE HOOFDSTUK. Zeker, antwoordde Clemen tine. Wijl de heer Gaspari het be neden zijne waardigheid scheen te achten, op de verwijten van zulk eene dame te antwoorden, voer zij voort: Vergeef mij mijne ver bazing, maar ik begrijp niet, hoe men met uwe wereldwijsheid en op uwe jaren zich aan eene verrassing kan schuldig maken. Weet gij dan niet, dat men in eene vroolijke zaak niemand verrassen mag, want óf de verrassing verongelukt óf ze wordt overbodig. In geval ecliter dat ze gelukt, is de schrik dikwijls grooter loting voor de samenstelling der atdeelingen aan de orde en bepaalde ten slotte dat de verkiezing van den voorzitter in de volgende zitting, heden, zou plaats hebben. De troonrede werd gelezen door den Staatssecretaris Bötticher. Hoofd zakelijk werd daarin gewag ge maakt van de laatstelijk bij den Rijksdag ingediende ontwerpen; de noodzakelijkheid werd betoogd om meerdere bronnen van inkomst voor het land te openen, waartoe eene belasting-herziening zou kunnen medewerken. Onverwijld zouden hiertoe de noodige stappen worden gedaan. De verhouding van Duitech land tot de andere mogendheden was dezelfde als bij de opening van den vorigen Rijksdag. Met voldoe ning werd geconstateerd dat de Paus door zijne schriftelijke uitingen had doen blijken, dat de inwendige vrede des Rijks hem ter harte ging. De Rijksdag zal deze vredes-politiek ondersteunen, door eene snelle, gulle en eenparige bewilliging van het legerontwerp, en door aldus getui genis af te leggen van den wil der natie om tegen elke aanranding met geheel de nationale kracht te velde te trekken. Door dit besluit alléén reeds zal de sterke twijfel, die er tot dusver door de houding van den Rijksdag omtrent de waarborgen voor den vrede werd opgewekt, uit den weg worden geruimd. Herhaalde toejuichingen lokte vooral het laatste gedeelte der troonrede uit. Een scherp debat ontwikkelde zich daarop over de vraag of de Rijks dag wel reeds bad mogen worden bijeengeroepen, terwijl de uitslag van de op den vorigen dag gehou den herstemmingen nog niet offici eel bekend wa=. Windthorst en Richter noemden de bijeenroeping dan de vreugde of zeggen wij om beleefd te blijven liever, dat de schrik zich al te zeer onder de vreugde mengt en vreugde moet men onver mengd genieten. Om kort te gaan: eene verrassing valt bijna altijd an ders uit, dan wij ons hadden voor gesteld; denk maar aan van avond. Nu, dat ontbrak er nog aandaar vond hij nu eene vreemde dame, die hem als een schooljongen de les las. Hij wilde haar toch eindelijk ,eens op hare plaats zetten, daarom antwoordde hij Gij spreekt met eene overtui- giug, die zekerlijk op ervaring ge grond is. Men heeft u zeker dik wijls verrast Zij ving den stoot argeloos op en antwoordde glimlachendO, ze ker, men wordt immers slechts door schande wijs. Feodoor antwoordde met al de onbeschaamdheid zijner verwende jeugd: Zijt gij zeer wijs? onwettig, daar de Rijksdag nog niet voltallig was. De minister Botticher antwoordde hierop scherp, dat de keizer den dank der natie verdiende, daar hij de bijeenroeping, met het oog op den dreigenden politieken toestand van Europa, zoo snel mogelijk had doen plaats hebben, ter afdoening van het legerontwerp. De Spaansche regeering is nog steeds beangst voor nieuwe binnen- landsche onlusten. Ofschoon de mi nister van Oorlog in den Senaat eene vraag of er zich eene revolu- tionnaire beweging in de grensdis tricten had voorgedaan, ontkennend beantwoordde, worden door de regee ring toch krachtige maatregelen genomen om iedere poging tot op stand terstond te keer te gaan. Dinsdag had te Rome de ter aardebestelling plaats van kardinaal Jacobini. Bij het lijk, dat tot den middag in de troonzaal was tentoongesteld, hielden gendarmes der pauselijke garde de wacht. De begrafenis zelf was zeer een voudig. De opstand der garnizoenen in sommige Bulgaarsehe steden is zoo goed als geëindigd. De aanhan gers der regeeriDg en het garnizoen te Rustschuk hebben elkander ern stig slag geleverd. Er zijn vele doo- den en gewonden. Te Srlistria is de beweging onder drukt; het hoofd der opstandelingen aldaar, Christos, is gestorven. Ook in Bucharest was het oproer uitgebroken, doch werd spsedig on derdrukt. De aanvoerder van het muitende regiment is gedood. Gij meent.... zeer beschadigd? vroeg Clementine en meteen liet zij den arm van den onbeleefden man los, ging eene schrede van hem af en Feodoor was nu in de gelegen heid op te merken, dat zij groote, fonkelende oogen had en dat ze niet naar de woorden behoefde te zoeken, als zij zich verdedigen wilde. Zij z-eide niet veel, maar toch genoeg om in den jongen, overmoe- digen man die onttoovering van hardnekkige vooroordeelen te be werken, welke men niet beter laat varen, dan wanneer men ontdekt, dat men eene groote domheid be gaan heeft. Met welk recht had hij eene vrouw beleedigd, welke hem nooit het minste leed had veroorzaakt, die hij in 't geheel niet kende en die, in weerwil vau zijne onbekookte vooroordeelen, tot de besten van haar geslacht kon behooren? Waar om berooide hij zijne verloofde van De Rumeensche regeering heeft hare grenzen doen bezetten. Die van Oost-Roemelië worden door Turk- sche troepen bewaakt. Allemaal voorzorgsmaatregelen 1 Nog steeds is de bezetting van Egypte door Engelsche troepen een doom in het oog der Turksche regeering. Zoo de Egyptische kwestie niet spoedig wordt opgelost, zal de Porte deze weder aan de groote mogend heden voorleggen. Frankrijk schijnt tot concessiën geneigd, indien Engeland dit voor beeld volgt. De opstand in Mozambique heeft volgens een telegram, te Lis sabon ontvangen, niet zooveel te beteekenen, als eerst werd gevreesd. De invallen van de inboorlingen in Mammaral tegenover Mozambique doen zich wel meer voor. Ook thans was dit het geval. Een inboorling uit die provincie werd gedood en de aanvallers werden door inland- sc'ne troepen op de vlucht gejaagd. De komst van den goeverneur, met een deel der expeditie-troepen, zal ook nu wel aan de geheele be weging een einde maken. Ernstige tijdingen komen uit Af ghanistan. De Emir zou namelijk een groot leger bijeentrekken, tot bestrijding der ongeloovigenwaar schijnlijk hier de Russen. Haarlem, 4 Maart 1887. Bij Zr. Ms. besluit van 3 Maart is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter stand plaats de gemeente HaarlemJ. Willems,candidaat-notaris te Velzen. eene vriendin, welke haar dierbaar was geworden En dat dit laatste het geval was, daarvan was hij da delijk overtuigd. Zie, daar had hij nu het doel be reikt, dat hij zich had voorgesteld, slechts weinige uren na zijne aan komst en nu reeds gevoelde hij berouw. Zoo had hij het niet ge wild, neen waarlijk niet. Hij ver- wenschte zijne kinderachtige trotsch- heid. Uit welken ongelukkigen hoek van de wereld kwam hij toch, om, zooras hij met de menschen in aan raking kwam, de eene domheid na de andere te begaan. Alles gebeurde toch met de beste bedoelingen. De duivel hale die goede bedoelingen^ als alles zoo ongelukkig afloopt. Zijn meisje had hij met zijne ver rassing een doodelijken schrik op 't lijf gejaagd en hier gedroeg hij zich tegenover eene schoone dame, die zonder beschermer of verdediger De wanordelijkheden hier ter stede van Woensdagavond hebben zich gisterenavond herhaald, alhoe wel in mindere mate. Door de politie waren krachtige maatregeleu geno men. Evenwel is niet belet kunnen worden dat in enkele tapperijen en particuliere woningen ruiten zijn in geworpen, o. a. aan de Bakenesser- giacht, den Burgwal, het Zuider- Buitenspaarne, de Tulpenstraat, het Gasthuissingel, de Oude Groenmarkt en de Koningstraat. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 29 per sonen vervolgd wegens dronken schap op straat. Iu de maand Febr. van het vorig jaar was dit getal 32, dus 3 meer. De Rechtbank alhier heeft in hare gisteren gehouden zitting de 16-jarige Maria Prins, die onlaugs wegens diefstal van oorbelletjes en een halskettinkje van een klein meisje op de openbare straat, terecht stond, tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Keizerin van Oostenrijk heeft van haar voorgenomen bezoek aan Amsterdam dit jaar afgezien. Het Hoofdbestuur der schippers vereeniging «Schuttevaer» heefteen adres aan den Raad der gemeente Diemen gezonden, waarin afschaf fing verzocht wordt eener onbil lijke middeneeuw.-che tolheffing van 35 cents voor ieder schip, dat door de gemeente vaart, waar noch sluis noch brug aanwezig is. Zonderlinge belastingen worden vaak in het leven geroepen, door hoogere autori teiten bevestigd en zijn later zeer moeielijk afgeschaft te krijgen. Dit geldt ook de zonderlinge tolhef fing te DiemeD. Alleen wanneer de Raad van Diemen de onbillijkheid inz'et, is op verbetering te hopen. was, als een onbeschaafd mensch, die zich nauwelijks bij eenen dag- looner mocht vergelijken. Het scheen wel dat hij zinneloos was geworden. Hij hield zich zelf dit alles voor zonder eenige verschooning. Hij zeide het ook tot haar, die, aangedreven door haren toorn, voor hem uit liep en hem toch niet kon ontloopen, want hij volgde haar op den voet, terwijl hij beproefde zich van zijne zonden te reinigen. Zij wilde niet naar hem luiste ren; zij beval, zij verzocht hem, haar alleen te laten. Hij volgde haar toch, smeekte om vergiffenis, be zwoer zijne onschuld: te vergeefs. Toen zij voor haar huis waren gekomen, moest zij hem naast zich dulden, terwijl zij de deur opende. Hij deed nog eens zijn uiterste best. Met eenen hartstochtelijken blik ten hemel gewend zeide zij Een enkel maal Da lange, lange jaren moet ik me nog eens

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1