De Eenzame. 4e Jaargang. Maandag 7 Maart 1887. No. 1125. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franto door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adrezzeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 0. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Gfnérals de rublieite Etrangère 8. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Farijt, Slbit Faubourg Montmartre. Tan 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaateruimte. Adrertentiën worden aangenomen tot middag» IS uar| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. p aan a, Dreebiii» J«nr. Geopend dagelijï, ven 10 tot 4 nor. Toegang 36 cent, per pereoon. llonatenre en leden der Nedorlandeelie Maateohappp ter bevordering van Nijverheid hebbel Cf XolontaM rouieo» pan an ra j g met 1 Jan,( ,iuslu„ kunitnijoarAtid op nat Papil-om. Ingang Krontzjjde van l et Paviljoen op liet terra). Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 36 et. p. pereoon. Donateuri en rertoon van diploma vrijen toegang, o Nüverheid hebben op vertoon van diploma vrjon toegang, donateur, met gerelsohap, leden met 1 dame. Binchopptlyk murium voor kerkelijke oudheid, kuuit eu geiol.iedenie, vooral êiender Nederlandicho juaaticnappa Uml-Ail,. Riednm Krniavreg No. 68. Geopend dagelijk,, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 nur. Toegang 35 cents per pereoon. lloorloopendo toegangskaarten voor een geheel jeu pan Nederland en meer ht, ^aai/Sm, Geopend van 15 April tot ld October alle werkdagen van 10d nor, van 16 October tot ld April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 35 cents por pereoon, alleen ef 5 1 gulden. Hnlto* dernon f'r,,.|fik. (.„'.tdaven tegen betaling van 25 conta per ponoon. Kinderen beneden de S jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 laren niet dan onder behoorlijk geleide. landagen koetelooe van 12 d nur, nitgenomen Zaterdag, Zon- en Foeitdagen van 11—3 nur. Ttylari Kbliothaak. Geopend Woenidag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—4 nnr. Stadibiblwlk.ak Primmkof. Geop»L« Wioen^da*en',Z^terdag va^7^<^nr^— 0rpeAi"rpeIi.p G» 'de Grooti ink. Din.dag van 1-2 en Donderdag 3-8 nnr. Toegang (d.nr Ondegro.nmarkt) T,jj. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, dat in den loop dezer week over het abonnementsgeld van de maand Februari per kwi tantie zal worden beschikt. Het aantal bekende herstemmin gen voor den Duitschen Rijksdag bedraagt 54. Gekozen zijn 7 con servatieven, 4 leden der Rijkspartij, 12 nationaal-liberalen, 6 leden van het Centrum, 17 vrijzinnigen, 5 so cialisten en 2 Welfen. Te Merseburg verkregen 2 kandidaten evenveel stemmen, zoodat het lot tusschen hen heeft moeten beslissen. Tot president van den Rijksdag is gekozen Wedell Piessdorf; tot eersten onder-voorzitter Buhl; tot tweeden onder-voorzitter Unruh Bomst. Maandag komt het leger-ontwerp aan de orde. Door de politie zijn in Posen 14 socialisten in hechtenis genomen. Uit Madrid wordt gemeld dat een rondschrijven der Russische re- geering, waarin zij meldt zich ge heel uit de alliantie der drie kei zerrijken terug te trekken en geheel haar volkomen vrijheid van handelen in de Europeesche zaken herneemt, aldaar in staatkundige kringen een treurigen indruk heeft gemaakt. Waarschijnlijk zal Italië met zijne ministerieele crisis thans in het reine komen. Het ministerie-Depretis zou aanblijven en in de Kamer op treden om eene stemming uit te jokken. Men schijnt grond te hebben HANS HOPFEN. 10) ZESDE HOOFDSTUK. Zij stak hem hartelijk beide han den toe en verzocht hem vergiffenis voor de onaang-ename ontvangst, waarm de zij hem gisteren had ver schrikt. Gedeeltelijk had hij zelf ook schuld, want indien men inderdaad «lief» ontvangen wenscht te worden, moet men voorat eesig bericht of een telegram zenden. Hij had echter niet kunnen vermoeden, dat de ba den de zenuwen zijner verloofde zoo gevoelig hadden gemaakt. Het min ste bracht haar van streek en de tranen in de oogen, ook leed zij tegenwoordig veel aan hoofdpijn. tot de verwachting, dat het parle ment reeds in de volgende week zal worden bijeengeroepen. Alleen zouden nog eenige moeilijkheden zijn gerezen ten aanzien van het denkbeeld om verdeeling van de ministerieele portefeuilles van min deren rang te veranderen. in Oostenrijk worden de zaken vlug afgedaan. De OosteDrijksche delegatie heeft gisteren na een kort patriotisch gesteld rapport van den rapporteur het gevraagde crediet van fl 527s millioec toegestaan. Het Journ. de St. Pètersb. be weert dat het wel te voorzien was, dat er in Bulgarije door de heer- schende ontevredenheid een opstand los zou barsten. Het blad is waar schijnlijk eenigszins door die gebeur tenis van streek, daar het zegt dat na eene regeeringloo.-heid van 18 maanden het voor Bulgarije te ho pen is, dat de orde zonder burger oorlog hersteld zal worden; en Prins Alexander werd eerst 7 maanden geleden slachtoffer van het tegen hem gesmeed complot! Het blad meldt ook dat de tijding der woelingen in Azië tegen Rus land ongeloofwaardig en eene ver kapte manoeuvre is om de bezitters van Russische fondsen te veront rusten. Van het terrein van den opstand in Bulgarije wordt vernomen dat de orde thans volkomen is hersteld. De hoofden der opstandelingen te Rustschuk en Silistria zijn gevan gen genomen en zullen waarschijn lijk worden gefusilleerd; het ge rucht loopt dat Nicolaïeff, de mi nister van Oorlog in Bulgarije, daar toe het hevel heeft gegeven. Nog eene ernstige tijding komt Daarom zou zij de baden van nu af aan wel vermijdenledigheid is des duivels oorkussen. Men kon toch ook niet den geheelen dag aan ze ker iemand brieven schrijven. Nu die «zeker iemand» zelf hier was, twijfelde zij er niet aan of zij zou de dagen wel aangenaam doorbren gen. Indien hij er tijd voor had om haar te onderwijzen en te verbete ren, dan zou zij gaarne hare dom heden afleggen. Hij antwoordde daarop zooals men dat gewoonlijk doet en de geheele scène eindigde in een vertrouwelijk tweegesprek, waarvan de anderen niets schenen te bemerken. Feodoor dacht in de verste verte in dit oogenblik niet aan eene dame welke hij gisteren op zulk eene on beleefde manier naar huis had ver gezeld en ook Olga dacht er niet aaD, dat er buiten hen beiden nog zondaars op aarde en heiligen in den hemel waren. De andere leden uit Sofia: Gisteren middag zijn al daar ongeveer dertig personen, waaronder Karaveloff en Tsapoff gearresteerd, daar men hen ver denkt met de samenzweerders van Silistria en Rustschuk in betrek king te hebben gestaan. De Khedive van Egypte heeft in een vlaag van edelmoedigheid besloten van alle paleizen voor den onderkoning afstand te doen, ten einde de staatsfinanciën van Egypte tebevoordeelen. Alleen dat te Alexan dria en twee paleizen te Cairo zal hij behouden. Haarlem, 5 Maart 1887. De Commissaris des Koning in Noord-Holland heeft benoemd tot gemeente-veldwachter te IJmuiden T. Hoorns, thans in gelijke be trekking te Schooteu. De oploopjes hebben zich gis terenavond niet herhaald. Er waren krachtige maatregelen genomen Kleine patrouilles huzaren, waarbij de inspecteurs vau politie zich aansloten, doorkruisten de stad. Door Z. M. is de hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen voorzitter der rijkscommissie voor graadmeting en nauwkeurigheids waterpassing benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer Schaeptnan heeft een belangrijk amendement voorgesteld op de grondwetsherziening. Hij wenscht tegelijk met het ontwerp nopens de wijziging van Hoofdstuk III (het kiesrecht) ook het ontwerp tot wijziging der additioneele artike len te behandelen. der familie, die zich niet met zulke poëtische gedachten bezig hielden, meenden verplicht te zijn het ge sprek aan den gang te houden. Zoo kwam het, dat Feodoor geheel on verwacht werd lastig gevallen met de onwelkome vraag: Nu, hoe is u gisteravond uwe wandeling bevallen? Niet waareene prachtige vrouw? En zoo verstandig? Heeft zij ook op u niet eenen buitengewonen indruk gemaakt? Deze vragen bestormden hem nu op eens. Wijl hij niet allen te gelijk kon antwoorden en de eene vraag de andere opvolgde, had hij tijd zich te beheerschen en zijn gelaat de noodige plooi te geven. Hij wist niet beter te doen dan te bekennen, dat bij mevrouw van Althahn bij alle schuldige hoog achting toch buitengewoon gevoelig vond; zij had gisteravond eene on- Ter toelichting van zijn voorstel wijst hij er op, dat het wenschelijk is de beslissing over de bepalingen betreffende de verkiezing voor de Tweede Kamer der Slaten-Generaal in ééns te doen plaats hebben. Die bepalingen echter worden gevonden zoowel in het Ille Hoofdstuk der grondwet als in de additioneele ar tikelen, zoodat het noodig is de ge wone volgorde der artikelen te wij zigen en tot splitsing van den in houd over te gaan. In 't Dagblad wordt 't denk beeld der «getrapte» verkiezingen weder ter sprake gebracht en aan bevolen. Het blad wenscht slemrecht te verleenen aan alle waardige Nederlanders om in de kiesdistricten een zeker aantal kiezers te benoe men, bijvoorbeeld 50, door wie dan de leden der Tweede Kamer zullen worden gekozen en die voor een zeker aantal jaren, bijvoorbeeld tien, 't kiesrecht zullen bezitten. Bij over lijden zou het vijftigtal aaDgevuld worden door hen, die bij de laatste verkiezing de meeste stemmen op zich hadden vereenigd na hem, die met de minste stemmen was opge treden. De Eerste Kamer zou het Dag blad willen doen samenstellen voor een derde door de hoogstaangesla genen, een derde door de gepromo veerden, een derde door den Koning. Deze zou dus uit de élite des volks bestaan, terwijl de leden der Tweede Kamer geen mandat impératif zou den bekomen en zonder agitatie zou den gekozen worden. Jammer dat men in de politiek nooit eens proeven kan nemen, zegt de Ariih. Ct. en, gelijk met een reglement van orde, het stelsel eens een jaar of wat in werking kan brengen, om, als het niet bevalt, er weer op terug te komen. schuldige maar eenigszins ongeluk kige scherts zoo kwalijk genomen, dat hij zich niet veel vreugde be loofde van een verderen omgang met deze dame. Plotseling werden nu alle thee kopjes op tafel gezet en alle hand werkjes in den schoot gelegd. Aller oogen waren op hem gericht en aller lippen vroegen duidelijkhoe is 't mogelijk? Een engel vloog door de kamer. Zijne vleugels moesten lam zijn, want hij bleef langen tijd op eene plaats en het zal ook wel geen goede engel geweest zijn, want nau welijks was bij bij de deur en het gesprek weer aan den gang of Feo door meende op te merken, dat er iets van in de lucht was achterge bleven hetwelk de algemeene stem ming eenige korzeligheid verleende. Evenals in eene fuge zong de eene stem achter de andere aan en allen waren even vlijtig in het uit- Binnenkort, zoo schrijft de Haagsche correspondent van het U. D., zal een mijner stadgenooten zijn GOjarig jubileum vieren als lid der «Witte Sociëteit.» (Aan belang stellenden ben ik bereid, zijn naam mede te deelen.) Een paar jaren ge leden is het alleroudste lid overle den, van wien men vertelde, dat hij de bulletins van den slag bij Wa terloo aan de bittertafel der «Wit te» had gelezeD, maar thans is het zestigjarig lid de oudste van het duizendtal in dienstjaren. Van 1828 zijn er dan voorts nog 2, evenals van 1830 en'31. 1 van 1833 en 3 van '34, 1 van 1835 en 4 van '36, 2 van 1837 en 4 en 2 van '38 en '39; onder die 23 veteranen be- hooren de heeren Mrs. Delprat, Donker Curtius, Philipse, Van dei- Linden en Wintgens-krachtigge slacht. Van de hedendaagsche 1000 zijn er voorts, behalve die 23, nog 37 wier naam uiterlijk in 1848 in de lijst der leden werd ingeschreven. Als er eens «gedenkschriften» van de «Witte» konden geschréven wor den, wat zou men er veel histoire intime van belangrijke gebeurtenis sen in opgeteekend vinden. De Salvation army, leger des heils, is van plan weidia Nederland te bezoeken. Donderdag kwam te Amsterdam uit Louden een zaakgelastigde van dat leger, om voorbereidende maat regelen te nemen voor dat bezoek. Binnen drie of vier weken wordt de veldtocht in Amsterdam geopend. Gisteren is de zaakgelastigde naar Stuttgart vertrokken, dat na Ne derland een bezoek krijgt. Hbld Donderdag is te Florence in 80-jarig en ouderdom overleden mr. Th. M. Roest van Limburg, oud minister van buitenlandsche zaken. bazuinen van den lof der eenzame dame. Slechts Olga zweeg en zag na denkend op bare gevouwen handen. Zij gevoelde geen lust om aau het gesprek deel te nemen. Het deed haar zeer, dat de twee menschen, die haar boven alle anderen dier baar waren, dadelijk bij de eerste ontmoeting elkander gekrenkt had den. Zij had het gevreesd en mis schien daarom die overdreven brieven aan haren verloofde geschreven. Nu zag zij, dat die voorzichtigheid een tegenovergestelde uitwerking had gehad en het was deze goede ziel te moede, alsof zij de schuld hier van was en voor een vergelijk moest zorgen. Het was haar niet mogelijk zoo spoedig een middel daartoe te vinden. Feodoor, ik geloof dat gij in persoon uw excuus moet gaan ma ken bij mevrouw Althahn, zeide de moeder. Voor ons was die

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1