1126. De Eenzame. 4e Jaargang. Dinsdag 8 Maart 1887 ABONNEMENTSPRIJS: taebijnt Dagelijks uitgenomen Zen- sn algemeens Feestdagen. ADYERTENTIËN ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HAHS HOPFEH. id i om mm •foor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk Afzonderlijke Kommer» p. maand 40 Cents.- 55 i 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adrefsseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de rublieite Etrangère 8. L. BA UBE Co., JOH. F. JON SS, Stier., Partje, 31'ott Faubourg Montmartrs. fan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents Groote letters naar Plaatsruimte. Adverteutién worden aangenomen tot 's middags 12 uhii MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. S_1>T taaf CTuteutn van het Paviljoen, Ingasg aan éLe Dreefsgdo 2a èeur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en loden dor Nodorlandsclie Maatschappij tor hovorderlug van Nyverhoid hobbsa öp "^"dinlóma vriien toegang, donateur» mot gezelschap, leden niet i dame. Muieum van kunttnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzyde van 1 ot Paviljoen op het t.erra3. Geop, dag. v 10i uur. Tuegaug 25 ct. p. persoon. Duuateur» er, fir oon Maatuchappij ter bevordering raa Nyverhaid habhsn op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs ract gozoischap, leden met 1 dame. 3isichoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust ou geschiedenis, vooral In het Engelsche Lagerhuis ver klaarde Fergusson Zaterdag dat de opstanden in Bulgarije geheel zijn onderdrukt. Zij beperkten zich tot een klein gedeelte der troepen te Silistria en Rustschuk, die, naar het schijnt, door handlangers der ge vluchte officieren waren opgeruid. De bewegiDg werd spoedig onder drukt. Te Rustschuk werden de trouw gebleven troepen wakker door de bevolking ondersteund. Elders had geene rustverstoring plaats. Sir Michael Hicks Beach, staats secretaris voor Ierland, heeft we gens eene katarrhale ongesteldheid zijn ontslag genomen. Hij wordt vervangen door den heer Arthur Balfour. Aan de Norddeutsche Ztg. wordt uit Bremerhaven medegedeeld, dat door de bemanning van aldaar aan gekomen Helgolander schepen ver haald wordt, dat, behalve de reeds vermelde Fransche oorlogsschepen, ook een Russisch oologsschip in de wateren van Helgoland is gezien. De goeverneur van Helgoland heeft aan de Helgolanders den wenk ge geven, zich van proviand te voorzien. Gerekend naar den uitslag der gezamenlijke herstemmingen kun nen er in' den Duitschen Rijksdag zijn 221 voor- en 176 tegenstanders van het Septennaat. Volgens particuliere brieven, die de te Madrid gevestigde Russen en Polen uit Rusland ontvangen hebben, bestaat er eene groote vrees voor het uitbarsten van een oorlog. De zaken staan zoo goed als stil, ZESDE HOOFDSTUK. De toon, waarop deze woorden gesproken werden was zoo scherp ironisch, dat niemand er iets anders uit zou opgemaakt hebben dan een sterken afkeer van haar tegen Feo> door Gaspari. Dit smartte Olga en met recht daarover gekrenkt zeide zij: Feodoor mag zich vergeten hebben, maar waarom overlaadt gij hem, die pas een paar uren in ons midden is, met hoon en verachting? Waarom krenkt gij hem? Misschien antwoordde Clementine iets op dit verwijt, maar Olga hoorde het niet. Met de handen op de knieën en de fabrieken weigeren bestellin gen van particulieren aan te nemen. Het Italiaansehe Parlement is tegen Donderdag bijeengeroepen. Het offieieele Russische regee- ringsblad ziet in den opsiand te Si listria een nieuw bewijs voor den abnormalen toestand in Bulgarije. Uitgeweken Bulgaarsche officieren, die de beste elementen van het Bul- gaarsche leger vormen, konden niet onverschillig blijven toezien, hoe het Bulgaarsche leger van lieverlede tot een blind partijwerktuig werd ge maakt. Rusland echter, dat alle hoop op herstel van orde en rast heeft opgegeven, zal in zijne tot dusver gevolgde gedragslijn nopens de Bul gaarsche kwestie volharden. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat alle kanonniers te Silistria, die op bevel van den gesneuvelden kolonel Kristoff de stad beschoten hebben, doodgescho ten zijn. De politie heeft Zankoff, Karaveloff en 22 anderen gevangen genomenzij worden allen verdacht het oproer te Silistria aangestookt te hebben. Te Sofia is vanwege de overheid de staat van beleg afge kondigd. De gearresteerde Bendereff, door wien de geheele beweging op touw gezet is, zal zich voor eene Rumenische rechtbank te verant woorden hebben. Het aantal dooden en gewonden is grooter dan ge raamd werd, zoowel te Rustschuk als te Silistria. In eerstgenoemde stad hebben de regeeringstroepen de straten schoongeveegd, waarbij ten minste 200 personen gedood of gewond werden. Zoo lang de ver sterkingen nog niet waren aange komen, was de toestand der regee ringstroepen hachelijk. Zij waren op geleund zag zij en staarde voor zich uit als in gedachten verzonken. Hare vriendin, die gevoelde, dat zij te ver was gegaan, riep haar meer dan eens bij haren naam. Eindelijk uit haar nadenken als 't ware ontwa kend, zeide Olga, de hand op haar hoofd leggend: Welk eene gedachte hebt gij daar in mijne ziel geworpen! Zij staart mij aan als een medusahoofd waarvoor ik verateenen moet. Noem mij eene zottin. Ik weet immers wel heter, dat gij hem niet bemint, volstrekt niet; gij meent zelfs hem te moeten bate». En toch kan ik niet nalaten mij de vraag voor te leggenWat zou er van mij wor den, indien gij hem bemindet? Maar Olga! riep Clemen tine en sprong op. Hare trotschheid had haar op eens verlaten, toen zij zag wat zij gedaan had. Hoe kunt gij met zulk een in drift uit gesproken woord, zulk een pijnlijk het punt zich aan de muiters over te geven, toen de schutterij der stad aankwam en het regentschap redde. De berichten uit alle steden van Bulgarije melden dat er vol komen rust heerscht. Het regent schap heeft bevolen, dat het verhoor der te Sofia in hechtenis genomen lieden zoo snel mogelijk worde voortgezet, opdat diegenen, wier schuld niet gebleken is, in vrijheid gesteld kunnen worden. Aan de Standard wordt uit Con- stantinopel gemeld dat in Russi sche kringen groot misnoegen is gewekt door het toenemen van den invloed der Engelschen, waardoor de poging van Rusland, om Riza- paclia's zending te Sofia te verhin deren, schipbreuk heeft geleden. De Russische gezant Nelidoff heeft aan de Porte eene forsche nota inge zonden, waarin aangedrongen wordt op spoedige betaling van de ach terstallige oorlogsschatting. De Turksche commissarissen hebben op de jongste conferentie met sir H. D. Wolff de tegenvoor stellen der Porte betreffende Egypte ontwikkeld. Deze komen in hoofd- op het volgende neer. En- moet dadelijk het tijdstip vaststellen waarop de Nijldelta ont ruimd zal worden en zich verbinden Egypte nimmer weder te bezetten, maar desnoods den bijstand van Turksche troepen in te roepen. Wolff verklaarde dit voor ten eenen- male onaannemelijk, maar beloofde tegen de volgende samenkomst bij zondere instructiën van zijne regee ring te zullen vragen. Omtrent de aangelegenheden van Zanzibar verneemt het Dagbl. v. Z.-H. en 's-Gr. dat Zaterdag bij de Portugeesche legatie te 's-Hage spel spelen! Ik weet het niet, zeide Olga en zag weer nadenkend voor zich neer, terwijl zij als eene zieke sprak: Ik zou mij de oogen kunnen uitschreien, omdat er zulk een ge dachte in mijn hoofd is gekomen, maar ik kan niet anders. Ze staat voor mij als een spook, dat niet wil wijken, dat mij doodelijk angstig maakt, ofschoon ik weet, dat er in derdaad niets van bestaat en alles slechts een voortbrengsel mijner phantasie is. Neen, er bestaat niets Maar veronderstel eens, dat het zoo was, dat gij hem bemindet, hem bleef niets anders over dan u we derkeerig liei te hebben. Uw verloofde mijriep Cle mentine lachend uit. Maar Olga stoorde zich niet aan de uitdrukking van zulk een plot selinge vroolijkheid en ging hare sombere gedachten na tot aan het einde toe. eene officieels dépêche is men, waaruit blijkt dat den 23en Februari 11. de goeverneur van Mo zambique met eene troepenmacht van een bataljon Alrikaansche jagers en met de manschappen vao de ka nonneerboot Doura, de dorpen van Memingene heeft ingenomen. Den 26a werden door den goe verneur met de landingstroepen van het pantserschip Albuquerque de baai en het fort van Tungue geno men, waarbij werden buitgemaakt twee vaandels en drie stukken ge schut. De goeverneur is vervolgens naar Mozambique teruggekeerd, de kanon- neerbooten Vouga en Doura achter latende, ter bewaking van de door de Portugeesche troepen ingenomen stellingen en van de noordkust aan de zijde van Zanzibar. De vijandelijkheden zijn geëin- gd; de Portugeezen zijn in het bezit gebleven van al het ingeno men grondgebied. Telegrammen uit New-York melden dat de president der Ver- ligde Staten bekrachtigd heeft het wetsontwerp, waarbij de be voegdheid voor vreemdelingen om grondbezit te erlangen, beperkt wordt; alsmede de door het Con1 gres aangenomen besluiten, waarbij een onderzoek naar den financieelen toestand der Pacific-spoorwegen be volen wordt. IllAlmiNLAiNO. Haarlem, 7 Maart 1887. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 284 stuks, meest allen van gekruist ras. De prijzen liepen van f 450 tot f 50. De handel was vrij levendig. En wat bleef mij dan over? Niets anders dan ter zijde te gaan en te verkwijnen. Clementine nam het hoofd van het zich zelf kwellende meisje tus- schen hare handen, kuste haar op mond en voorhoofd en vroeg eenige malen achter elkander: Maar meisje hebt ge uw verstand ver loren Olga haalde de schouders op. Zou ik den strijd met u kunnen opnemen? Nooit' Ik onbeduidend ding, eene verliefde nul tegenover u Het was alsof zij plotseling kramp achtig samenkromp. Zij verborg het hoofd in hare handen en weende zoo heftig, dat haar de tranen door de vingers vloeiden. Clementine hield niet op haar gerust te stellen en haar het on zinnige van hare gedachten aan te toonen. Olga keek eindelijk dankbaar tot haar op en stamelde door hare tra Naar wij vernemen is de R. K. Bisschop msgr Bottemanne, al hier, sedert eenigeu tijd vrij ernstig oDgesteld. In de laatste dagen is in den toestand van den lijder nog geene verandering teD goede geko men. Geneeskundigen hebben dien tengevolge eene chirurgische operatie voorgeschreven, die msgr Zaterdag j.l. zou ondergaao. De Weesinrichting te Neerbosch werd dezer dagen verblijd door de ontvangst van f 370 van de Cents- vereeniging alhier. Ds. D. G. Es- scher is voorzitter van deze thans een jaar bestaande vereenigiDg. Vergadering van de Haariemsche Afdeeling van het Algemeen Ned. Werkliedenverbond. Gisternamiddag ten kalf eon werd door den president, den heer 11.Luyten, de ver gadering in „Weten en Werken" geopend en gaf lxij het woord aan den inleider, den heer 13. H. Heldt, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, en voorzitter van het Verbond. De heer Heldt besprak de algemeen ge voelde behoefte, om het vereenigingsleven op te wekken. Hoewel men van alle zijden hoort klagen over achteruitgang, was het den spr. toch duidelijk, dat een vooruit gang in sommige andere opzichten in het lot van den werkman en in zijne ont wikkeling niet viel te miskennen. Hij constateerde de hedendaagsche beweging in de arbeidende klasse, eene bewe ging, die op de wijze waarop zij zich som tijds uitte, licht tot revolutie zou kunnen overslaan. Eene kalme, geordende beweging daarentegen zou nuttig en doeltreffend kunnen werken. Het staat vast, dat er inderdaad redenen van ontevredenheid zijn. Zóó de verande ring in het productievermogen. Vroeger had de gezel, al bereikte hij het ook nooit, althans het ideaal, eenmaal zelf als patroon te kunnen optueden. Dat vooruitzicht is den meesteu tegenwoordig geheel ontnomen. Door de groote industrie met hare nen glimlachendNiet waar, gij bemint hem niet? Neen! antwoordde Clemen tine kort en scherp. Maar, niet waar, gij kondt niet meer uitstaan, dan gij nu doet, indien dat werke lijk het geva'l was. Gij hebt gelijk, ik ben dwaas. Ik weet niet wat mij scheelt; sedert eenige dagen kan de eerste de beste domme inval mij onder vroolijkheid en scherts overvallen en tot schreiens toe bewegen, eene gtil kan mij diep ongelukkig maken. Ik moest waar lijk niet van deze baden gebruik gemaakt hebben: mijne zenuwen ontzeggen mij verder dit genot. Ik vind ook inderdaad, Olga, dat men u licht zenuwachtig maken kan. En zenuwachtige menschen zijn niet beminnelijk, zenuwachtige meisjes over 't algemeen zijn onuit staanbaar. Gij hebt gelijk, ik zal mijn best doen en me er niet lan-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1