den in werking gesteld, voorzien van de noodige remmingen. Wij lezen in De Werkmansbode «In enkele der waggons 3e klasse van de Holl. Spoorwegmaatschappij, die in de laatste maanden reeds beter (voldoende) waren verwarmd, zijn thans de zoozeer gewenschte gordijnen aangebracht ter bescher ming tegen de zon. Zooals ons werd medegedeeld zou het nog slechts een proef gelden. Is dat juist, en is het aan het reizend publiek ge gund te oordeelen over de al of niet doeltreffendheid van deze ge waardeerde nieuwigheid, dan twij felen wij geen oogenblik aan een algemeene waardeering van die zijde. Men schrijft aan het I), v. N. omtrent de vooruitzichten bij het vak der posterijen Er zijn op het oogenblik 100 surnumerairs. Dit aantal zal met April of Mei a. s. met 12 ver meerderd worden. Van dezen hebben in April 1886 18 met goed gevolg het overgangs-examen voor commies afgelegd. Van deze 18 zijn tot nu toe slechts 3 tot commies benoemd, zoodat de overige 15 bijna 3 jaar surnumerair zijn. Dit heeft tenge volge gehad, dat het commies-exa men, dat met December 1886 moest plaats hebben, een half jaar is uit gesteld, en nu in April of Mei a. s. zal gehouden worden. Derhalve zijn allen die later komen geen 2, maar zeker 21/s jaar surnumerair, en wan neer zullen zij door Z. M. tot com mies benoemd worden? Voor hen die dat treffen is het niet aangenaam; want men wordt surnumerair met het vooruitzicht om binnen 2 jaar commies te worden, en dan gaat men nog slecht f900 verdienen, waarvan nog gedurende 5 jaar 1/, moet betaald worden voor het pensioen. De betrekking der post-ambtena ren stelt hooge eischen van ver trouwbaarheid, en wordt in de laag ste rangen niet te ruim beloond. Zou het nu niet billijk zijn, dat de jonge man, die zich aan het vak wijdt en op behoorlijken tijd voor zijn examen gereed is, althans niet meer dan twee jaren surnumerair blijft De gemeenteraad van Zandvoort heeft besloten een nieuwen weg te bestraten, aangelegd tusschen Oud- Zandvoort en het station aan de zeezijde van de R.-K. kerk, den zelfden weg die landwaarts loopt om het afgesloten terrein van hotel Kaufmann. Eenige ingezetenen heb ben thans het voornemen, met den heer Kaufmann een overeenkomst te treffen om den bedoelden afgesloten weg voor het openbaar verkeer we der geopend te krijgen. Een reiziger, die Vrijdagmiddag om drie uur te Amsterdam aan kwam, is te Rijssel, waar hij zijn spoorcoupé eenige oogenblikken ver liet, een pakje ontstolen, dat voor f36,000 aan ruwe diamant inhield. Te A.msterdam, waar hij den diefstal eerst bemerkte, deed hij daarvan aangifte. Zaterdag is ter griffie der arrondisaements-rechtbank te Am sterdam gedeponeerd eene groote hoeveelheid wapenen, die tijdens het oproer bij Penning op het Water- looplein en op de arrestanten in beslag zijn genomen. Daaronder bevindt zich ook eene kanonniers- sabel. (A. C.) Gisterennamiddag te drie uren zijn te Alkmaar elf jongens uit het opvoedingsgesticht voor jeugdige ge vangenen aan hun bewaarder ont snapt. Zij zijn in hunne gewone gevangeniskleeding. De politie ver zoekt opsporing en kennisgeving. Aan een der bovenhuizen te 'e-Hage belde Vrijdagmorgen een jongen aan. De dienstbode, die bezig was met de bovenvoorkamer te stoffen, stak haar hoofd door het opengeschoven raam en riep: «Wel jongen, wat is er?» Door het leven der voorbijgaande voertuigen hoorde de jongen echter niets en gaf dus geen antwoord. Dit verdroot de meid, waarop zij be sloot wat water in een glas te schenken en dat op het hoofd van den beneden staande te laten neer komen. Dit besluit miste zijn uit werking niet. «Antwoord op de schoenen, pot verdie» schreeuwde de jongen nijdig, terwijl het «be roerde meidl» minder luid werd gesproken en hij het water van zich afschudde. De meid trok daarop boven aan de trap aan het touw en de deur ging open. »Ik zal het aan mevrouw gaan vragen, wacht maar even!» en terwijl zij daaraan voldeed, zon de ander op wraak. Na een korte pauze keerde zij terug met het antwoord, dat de schoenen pasten. «Doe je asjeblieft de deur voor me toe, vent?» «Wat dacht je anders?»» voegde hij haar toe, en de daad bij het woord voegende dreunde het huis er van. Voor de meid weer op de kamer kon zijn, belde de jongen toen op nieuw. Weer werd er aan het touw ge trokken, doch thans ging de deur niet open daar de schelm het touw van te voren had losgemaakt. De dienstbode moest nu wel naar be neden komen en zag den snuiter lachend op de stoep staaD, die haar op zijn beurt vroeg: „Doe je asje blieft de deur voor me toe, vrijster?" De Haagsche kouter in de Pr. Gr. Ct. schrijft: «Zie eens welk een opgewonden heid onze Koningin heeft doen ont staan, toen zij op de Gedempte Gracht, in de wijk der Israëlieten, den voorzitter der feestcommissie haar hand bad gereikt na zijn toe- ak 1 Daar is Koningin Emma nu haar leven lang de populairste aller Koninginnen. De Vorsten en Vorstinnen uit ons Oranjehuis be hoeven zoo weinig te doen eu kunnen met zulke geringe bewijzen van genegenheid volstaan, omdat Oranje ten onzent een beginsel is. Leert het volk echter onder die Vorsten en Vorstinnen er een kennen zooals onze Koningin Emma, die waar achtige vriendelijkheid en lieftallig heid aan kloek overleg en verstand dan stijgt de populariteit voor zulk een vrouw ten top. «Na den 19en Februari, na het ongeval met het Koninklijk rijtuig dat zulke vreselijke gevolgen had kunnen hebben, is Koningin Emma dan ook hoog gestegen in de hoog achting en vereering van onze natie. Men heeft kunnen zien welk een kloeke, moedige vrouw zij is en met welk een zelfbeheersching en karakter zij het groot gevaar, waarin zij met haar kind verkeerde, onder de oogen heeft gezien. Met vasten wil besluit de Koningin, na dien gestanen schok, onmiddellijk weer uit te rijden, zonder zelfs den Koning van het gebeurde te doen inlichten, opdat Z. M. niet schrik ken zou. Dit teekent een buitenge wone vrouw, een die geestkracht en vastheid van wil bezit, een Vor stin, die zal weten te handelen en zich niet door den indruk van het oogenblik zal laten medesleepen. «Trouwens zij, die de Koningin van nabij kennen, weten sinds lang, dat H. M. helder verstand en vasten wil bezit en dat, wanneer zij een maal als Regentes mocht optreden, zij uit haar omgeviDg diegenen zai weten te kiezen, aan wie zij een wezenlijken steun kan hebben.» Voor eenigen tijd werd ge meld, dat een der leerlingen op de Vincentiusscbool in de Pa-amari- bostraat te 's-Hage door een der onderwijzers op het hoofd was ge slagen. De zaak werd gerechtelijk onderzocht. En nu is gebleken, dat van de geheele beweerde mishande ling niets aan is. Wel was het jongske in kwestie aan het hoofd getroffen, doch niet op school en niet door den beschuldigden onder wijzer. De koetsier Anton Kabelaar heeft van belangstellenden uit Hage en uit Utrecht twee geschen ken ontvangen, als blijken van waar deering van zijne moedige daad op 19 Februari. Het eene geschenk bestaat uit een zilveren lucifersdoosje. Aan de ééne zijde is het opschrift geplaatst: «19 Februari 1887», terwijl de an dere zijde de karakteristieke inscrip tie draagt: «Voor Moed, Beleid en Trouw.» Het geschenk uit Utrecht is een album in blauw peluche ge bonden, met een dof verguld schild, waarin op sierlijke wijze eene W. is gesneden. deuren van net overige gedeelte der fabriek werd afgesloten. Door de flinke hulp van eigen personeel was men de vlammen nu vrij spoe dig meester. De in het vertrek aan wezige machines zijn echter zwaar beschadigd. Te Vianen is de huzaar v. d. H. van het 2e regiment te Haarlem, die' van zijn korps was gedeser teerd, door de politie in arrest ge nomen. Vrijdagavond omstreeks zes uren brak er brand uit in de «duivels- kamer» van de nieuwe spinnerij der firma Spanjaard te Borne. In een oogwenk verspreidden zich de vlammen door het geheele vertrek, dat echter spoedig door brandvrije Uit Vlissingen meldt men van 5 Maart Hedenavond werd alhier, per tele gram uit Breda, de treurige tijding ontvangen, dat de hoofdconducteur De Groot, van de Staatsspoorwegen, alhier woonachtig, tusschen de sta tions Gilze-Rijen en Breda, van en onder den van Venloo te 9 uren hier aankomenden mailtrein is gevallen. De ongelukkige, een gehuwd en op passend man, en vader van zes kinderen, werd, nadat men den trein had doen stoppen, verminkt en levenloos opgenomen. Te Ubach-Over-Worms hebben tot dusver onbekend gebleven die ven de offerblokken der kerk ge stolen. Men schrijft uit Ooststellingwerf: Het sterftecijfer over 1886 be draagt in deze gemeente slechts 2 pCt. van de bevolking. En toch is hier slechts één geneesheer, die on mogelijk de verspreide elf dorpen en gehuchten naar behooren kan bezoeken. Meermalen gebeurt het, dat hij op denzelfden dag op de ge huchten Petersburg, Moscou, Mexico en Egypte geroepen wordt. De be volking van deze gemeente is p.m. 8750 zielen. GEMENGD NIEUWS- Reuter seint van 5 Maart uit Bergen (Henegouwen.; Hedenochtend vroeg heeft in eene mijn te Quaregnon eene vreeselijke ontploffing plaats gehad, welke, naar men vreest, talrijke slachtof fers heeft gemaakt. (Tweede telegram.) Op het oogenblik der ontploffing waren er in de schacht 150 man aan het werk, van welke 10 zich aanstonds hebben kunnen redden. De overigen zijn echter bedolven. De aangerichte verwoesting is zeer groot, waardoor het reddingswerk zeer moeilijk is en slechts lang zaam vordert. Een laatste .Rewter-telegram van 5 Maart uit Bergen meldt: Tegen 3 uren in den namiddag zijn ingenieurs er in geslaagd door te dringen tot de mijnschachten, waarin 144 werklieden bedolven waren. Zij werden allen in een toe stand van schijndood gevonden. In de mijnput «Chatelus», bij St.-Etienne, woedt het vuur met zooveel hevigheid, dat men de ope ningen heeft moeten dichtmetselen zoodat de toch reeds hopelooze po gingen tot redding van zelf gestaakt zijn. Bij de begrafenis van negen slachtoffers der vreeselijke ramp hielden de bekende afgevaardigden Basly en consorten heftige redevoe ringen tegen de mijn-compagnieën en tot verheerlijking der sociale revolutie. Hun taal heeft reeds zoo veel verbittering bij de mijnwerkers teweeggebracht, dat men weldra een werkstaking tegemoet ziet. De ingenieur Moilard te Pa rijs heeft een toestel uitgevonden, waardoor het electrische licht de6 avonds door den schaatsenrijder ge bruikt kan worden, om het in zijne onmiddellijke nabijheid vóór hem gelegen gedeelte der ijsbaan te ver lichten, zonder dat hij hinder onder vindt van het schelle licht. Tot dit einde wordt het kleine toestel aan de punt der schaats bevestigd; de batterij, welke den electrischen stroom voor het gloeilampje levert, voert de schaatsenrijder in een net taschje met zich. Zeer gemakkelijk laten zich ook dergelijke kleine toestellen op de borst der schaat senrijders of aan de voorzijde van eeDe slede bevestigen. De volgende vrolijke geschie denis wordt door het Berliner Tage- blalt medegedeeld Graaf Wilhelm von Bismarck had in den laatsten tijd herhaaldelijk slaaplooze nachten daar het oude slot dat hij bewoonde, een tauooze menigte muizen Her bergde. Een «kamerjager» uitFrank- fort a/M. verbond zich de kleine plaaggeesten uit te roeien en hem werd dan ook het verdelgingsproces opgedragen. Nadat zijn werk gedaan was. maakte onze muizenvanger aan- ik op de 100 Mark, die hem waren toegezegd. Ze werden hem echter geweigerd op grond, dat een bediende van mijnheer den Graaf nog zoo juist een muis had ontdekt Ondanks de belofte van den muizen- vanger, ook deze muis te zullen verdelgen, bleef de graaf de som weigeren. De zaak komt nu voor het gerecht, dat nu zal te beslis sen hebben of de muizenjager zich van zijn plicht gekweten heeft of niet. Omtrent het ongeluk, dat den Deenschen koning op het hofbal overkwam, schrijft men aan de Külii Zeit „Op eene zeer gladde plek-der danszaal waren tegen het einde der cotillon twee dansende paren ge vallen. Toen eenige oogenblikken daarna de koning met mejuffrouw Estinq over die plaats dansten, gle den zij uit en vielen. De koning viel achterover, met zijn hoofd op den hoek eener verhooging. Een gil klonk door de zaal en de mu ziek verstomde. De koning kon niet opstaan, was doodsbleek en eenige oogenblikken buiten kennis. Doch poedig stond hij op en gaf der muziek een teeken voort te gaan. Om de gasten gerust te stellen, danste hij nog eens de zaal rond, doch spoedig gaf Z. M. een teeken, dat het bal geëindigd was. De koningin en hare hofdame, gravin Revenlow. vielen in onmacht. Het ongeval had gelukkig geene verdere gevolgen, want Z. M. voelde zich den volgenden dag weder wel." De Saksische spoorwegen heb ben in de maand December 1886 eene buitengewone uitgave gehad van f 146.000, veroorzaakt door in dien tijd plaats gehad hebbende sneeuwstormen. Te Solothurn in Zwitserland, waar zich groote werkplaatsen van uurwerkmakers bevinden, heeft een vogel, vermoedelijk een kwikstaart, zich uit fijne, lange, spiraalsgewijze gewonden staalkrullen een mooi, kunstig nestje gebouwd, zonder het minste plantaardige of dierlijke ve zeltje. De staaldraden zijn ongeveer 0.5 m. M. dik en tot 12 c. M. lang. Het nestje wordt bewaard in het kabinet voor natuurlijke historie te Solothurn. Uit Rome wordt van 3 dezer gemeld, dat hoewel het zeven dagen geleden was dat de aardbevingen plaats hadden, er te Diano Marina van onder de puinhoopen van een huis een persoon levend te voor schijn is gebaald, en teTaggiawas dit het geval met eene geheele fa milie, die gevlucht was in een kel der. Het kostbare uitzet van Christi ne Nilson, die binnenkort met graaf Miranda in het huwelijk zal treden, vormt te Parijs het onderwerp van de gesprekken der dames. Het linnengoed is met Spaansche kanten, een geschenk der hofdames te Madrid, afgezet. Korsetten en lüf jes zijn van echt Indisch battist. Ze werden op last van den prins van Wales voor de kunstenares vervaar digd. Het weefsel is zacht als zijde, of gelijk de prins zich in een bege leidend schrijven uitdrukt, «week en buigzaam als haar stemB. Het bruidskleed is uit Genueesch fluweel en het geschenk eener vorstin. Het hermelijn, waarmede de sleep om zoomd is, heeft de diva zelve uit Rusland medegebracht. Heel haar kostbare garderobe heeft de zange res aan de weeshuizen te Parijs ge schonken. Ze wil, zegt ze, «niets meebrengen uit vroegere dagen dan het beetje stem dat ze nog heeft en haar juweelen». Eene uitgestrekte werkstaking is aangevangen onder de visschers- bevolking te Great-Yarmouth, we gens de voorgestelde afschaffing van het vaste loon. Yele honderden vis- schers weigeren op de vang6t uit te gaan. Te Newcastle werd ingebroken, terwijl de familie naar de kerk was. Toen zij terugkeerde vond zij in groote letters met krijt op de tafel geschreven„Bidt niet alleen, maar waakt 1" uit een particulieren Dnei van een joDgmensch van goeden huize, die voor eenigen tijd ons land ver liet, om in Amerika zijn geluk te beproeven, ontleent de Ariih. Cl. het volgende: «Nadat ik dus het farmerleven heb vaarwelgezegd (de tijden zijn slecht voor de boeren), nam ik het plan op, als rondreizend koopman handel te drijven, voornamelijk in boekwaren. Den 25n Januari jl. vertrok ik te voet uit M. (staat Wisconsin), bepakt en beladen met eene vracht van meer dan 60 pond. Den eersten avond logeerde ik bij eene Iersche farmersfamilie, die mij herbe gde voor eene plaat, die ik voor 8 5 9 cent (Amerik.) in kocht en gewoon ben voor circa 25 cent 5 een halven dollar te verkoopen. Ik logeer op die wijze steeds bij boerengezinnen, die meestal gast vrij zijn, en waarmee ik ook dik wijls nog goede zaken doe. Het grootste gedeelte der bevolking is hier Duitsch, en in elk geval kan men met de Duitsche taal overal goed terecht. Mijn plan isnaa'Ca- ifornië te trekken, want hier in het noorden is het verbazend koud; op het oogenblik 20 gr. onder nul Fah renheit. De landstreek is magnifique, en ik geniet op dubbele wijze daardoor: primo door de natuur en wijders door die eigenaardige levenswijze. Jammer, dat, wanneer ik eens mijn intrek neem bij Hollandsche lieden, ik steeds merkt, hoe ongenietbaar die zijn, vooral in vergelijking met de Duitsche levolking, die ik moet roemen. Dit feit doet mijn, voor mijn vaderland steeds warm klop pend, hart niet goed.» Gegoten glas is niet nieuw, doch het is aan Friedr. Siemens gelukt een zoodanige bereidingswijze te vinden, dat het glas werkelijk gegoten kan worden op de wijze der metalen. De groote zaak hierbij is de afkoeling, daar de sterkte van het glas hierdoor bepaald wordt. Wanneer de bewerking goed is, wordt er een produet verkregen, hard, weinig aan breken onderhe vig, dat door geen temperatuur aangetast kan worden, en dat in vele opzichten het metaal kan ver- vervangen, weshalve Siemens er spoorwegrails van wil vervaardigen. Voor nuttige handwerker werd Zaterdag o. a. met goed gevolg te 'a-Hage het examen afgelegd door mej. A. W. Kuipers, te Haarlem. LEGER EN VLOOT. In het jongste nommer van het //Militair Blad" worden eenige aanmerkingen medege deeld op do nieuw ingevoerde kleeding der mindere militairen van het Indisch leger. Over verbeteringen, waarvan de invoering alsnog wenschelijk zou zijn, wordt daarbij het volgende gezegd: //Ten opzichte van het schoeisel zouden wij gaarne gezien hebben, dat de in vroegere jaren afgeschafte schoenen vru zeildoek we der waren ingevoerd. Deze soort schoenen toch worden door particulieren, gedurende de felle hitte des daags, bijna algemeen ge dragen, en niemand hunner ziet men ooit op acht gaan cf soortgelijke tochtjes maken, of lij is daarmee geschoeid. Om reden van liet iractische nut en den goedkoopcn prijs, (de ïelft ODgeveer van de Europeesche schoenen), achten wij het dan ook gewenacbt, in plaats van drie paar Europeesche, 1 paar Europee sche en 4 paar zeildoekiche schoenen per jaar te verstrekken. //Ook zou het, in vergelijking met den Inlandschen militair, die om zich in het kwartier luchtig te kunnen kleeden sarongs ontvangt, niet meer dan billijk zijn, wanneer de Europeaan ook voor dit doel iets ont ving, bijv. jaarüjkB twee slaapbroeken, een artikel dat in het armoedigste Europeesche gezin in Indië nooit ontbreekt. //Voorts heeft men den militair in Indië Bteeds handdoeken onthouden. Waarom wordt dat artikel wel verstrekt aan het Nederland- sche leger en niet aan dat in Indië, waar de soldaat zich dagelijks baadt en letterlijk niets heeft om zich mede af te drogen? //Ook is het o. i. een gebrek in de leger- verpleging, dat de manschappen, vooral in de meeste garnizoenen op de buitenbezittin gen, waar de moerassige rivieroevers millioe- nen muskieten veroorzaken, die hem het grootste gedeelte van de zoo noodige nacht rust benemen, verstoken zijn van bedgordij nen. Voor den prijs, van 3 a 4 gulden, behoeft men toch dit artikel werkelijk niet nog lan ger bij het nachtleger te laten ontbreken. - Een 66-tal jongens aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip nAdmiraal van Wasse naar", zijn bevorderd tot lichtmatroos, waar van 7 wegens uitmuntend gedrag zijn opge nomen in het vaste korps. STeSMWAAtTSESICHTEH. Het stoomschip ,Soerabaja", vertrok 6 Maart van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip //Noord-Braband", van Rot terdam naar Java, vertrok 6 Maait van Suez.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3