I PIMLAIK NIEUWS- i De Eenzame. ie Jaargang. Woensdag 9 Maart 1887. No. 1127. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en alpmeene Feestdagen. ADYERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HltyNKNLANE). foor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 t Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublictte Etrangère 6. L. DATJBK Af Oo., JOH. F. JONES. Suer., Parijs, 31öis Faubourg Montmartre. ran 15 regel» 26 Cent; iedere regel meer 6 eeni». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen tot middags IS uar| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN TolOHtaal *1uturn va» hti Faoiljotu. Ingang aan de Ureeftyde 3. daar. Geopend dageüjn, ^van 10 tot 4^unr. ïo«|ang 35 cent, p.r panoon. llonat.nri HAARLEM. leden der Nedoriandaclie Maatschappij ter bevordering van Nyvcrkoid tiebba» tf - op het torras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» van diploma vrijen toegang, donateur» met gexelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzijde van i et Paviljoen op NederlandBche Maatschappij ter bevordering van Nyverhoid hebben op vertoon van diploma vryeu toegang, donateur» met gezelschap, loden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis vooral derland en meer bijzonder van het Haarlenuche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feeatdagou, van 10—6 nur. Toegang ,Ï°N^.VlIIiïTn"mMrTs,o»ï.'r'v'»» hot Hurl.m.cL. Bi,iora Krai.w.g No Zat.rI.g Z.n- F..,Uag.u van 10—6 our. Toegang 35 neat. p.r p.r.oon, lloorloop'.nj. toegang,ka»rto,,~vöo7..~,r I 1 gulden. Mutium der itad Haarhm op Ut Raadhui. Geopend ran 15 April to. H October al., werkdagen van 10—4 uur. vaa 15 October tot 14 April op die dagea ran 10—3 uur tegen betaling van 25 cent. „er Hereon» alleen O» I, ningen koeteloo. van 13—4 uur, de overige Chrietelpk. f.e.tdagen tegen betaling van 35 cent. per pertooo. Kinderen beneden ae 8 laren worden in net geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 laren niet dnn onder behoorlijk geleide Z ftflori mumm dl Vamltraat. Geopend degelijk, nitgenomen Zaterdag, Zon- en Fee.tdngen van 11—3 nor. Ttylm hihoihtti. Geopend W oenidag, Donderdag, Vrjdag en Zaterdag van 1—4 uur. StadMHiolUtk friunuhof Geonafd Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 on Donderdag van 28 uur. Toegang (donr Oudegroenraarkt) vry. J' Ia het Engelsche Lagerhuis ver klaarde de regeering gisteren dat drie bekende Daeoiten naar Baseein waren gebracht om zich van hunne identiteit te vergewissen, doch da' thans bevel is gegeven het onder zoek te staken. De heer Fergusson gaf te kennen dat de Thibetanen door middel van een fort de ,Telepla-pas blokkeereu. China zal ongetwijfeld zijne ver bintenis tot aanmoediging van In die's handel met Thibet nakomen. De heer Goschen verklaarde dat de regeeriog voor dit jaar de hef fing van bet hoofdgeld in Egypte heeft laten varen. Hicks Beach blijft lid van het Kabinet, zonder portefeuille. Bij de ontvangst der leden van het presidiaal bureau van den Duit- scken Rijksdag heeft de keizer gezegd, dat hij in de noodzakelijk heid was gebracht geworden om den Rijksdag te ontbinden, omdat de oppositie, in weerwil der op zijn bevel voorgelegde aantooning van de meerdere strijdkrachten der na burige staten, het legerontwerp niet in vollen omvang had willen aan nemen. Zooveel te meer verheugde het hem, thans te kunnen verwach ten, dat het ontwerp met groote meerderheid van stemmen zal wor den aangenomen. Ten opzichte van den Paus verklaarde hij, OTertuigd te zijn van diens vredelievende be doelingen, reeds bij de troonsbeklim ming te kennen gegeven, en hoop te voeden op eene spoedige vrede lievende oplossing der kerkelijk-po- litieke verwikkelingen. HANS HQPFEH. 12) ZEVENDE HOOFDSTUK. Feodoor verscheurde zijn kaartje en bracht ook het geweigerde voor werp van ergernis uit zijne oogen, door het in de kachel te steken, welke in dezen tijd van 't jaar zeer geschikt was om dergelijke dingen in bewaring te nemen. Daarna glim lachte hij over de dwaasheid der menschen natuurlijk met inbegrip van zijne eigene onverstandige ku ren en deed verder wat hem in 't hoofd kwam. Een paar uur later ontmoette hij zijne verloofde en vond haar in een alleropgeruimdst humeur. Het was In den Rijksdag heeft de mi nister van oorlog, bij de indiening van het militaire wetsontwerp, een beroep gedaan op de afgevaardig den om zoo talrijk als slechts mo gelijk is voor dit ontwerp hunne stemmen uit te brengen, en te ver geten wat achter ons ligt. Bennigsen betoogde, dat het onder de huidige omstandigheden nood zakelijk is dat het ontwerp, zonder onderscheid van staatkundige par tijvorming, aangenomen wordt; la ten wij, zeide hij, de vraag onaan geroerd of het grootste gevaar uit het Oosten of het Westen dreigt. Eéne zaak staat vast: de onwan kelbare vredelievendheid des Keizers en der Duitsche politiek, en het onwrikbare vaste streven om in Europa den vrede te handhaven. De Rijksdag kan het prestige der regeering belangrijk versterken, in dien hij spoedig al hetgeen voor Duitschlands verdediging noodig is in zijn vollen omvang haar toestaat. Windthorst verklaarde zich voor eene afdoening van het ontwerp zonder onderzoek door eene com missie, maar behield zich voor het standpunt van het centrum aan te duiden, zoodra alle herstemmingen afgeloopen zullen zijn; het centrum heeft, trouwens, in den vorigeu Rijksdag - de noodzakelijkheid van het voorstel reeds erkend. Richter verklaarde, dat de vrij zinnige partij ook thans nog staat op haar vroeger standpunt; zij zal, na verwerping der vroeger reeds door haar gedane voorstellen, tegen het ontwerp stemmen. Kardorff sprak voor, de socialist Singer tegen het ontwerp. Hiermede werd de eerste lezing gesloten. De tweede lezing zal in de volle vergadering plaats hebben, daar niemand verzending aan com- maar jammer dat zij spoedig de oorzaak van hare vroolijkheid noem de en daardoor weder genoodzaakt werd de voortreffelijkheden van me vrouw van Althahn in 't algemeen en hare goedhartigheid en toege vendheid in 't bijzonder te roemen. Feodoor had intusschen hier en daar bij enkele bekenden, welke hij hier trof, voorzichtig informa- tiën omtrent bedoelde dame inge wonnen, maar van al de badgasten ook niets meer, dan wij voor een paar weken van eenen bediende, ver nomen. Zij was op de plaats van aanzien bekend; niemand gaf over haar va derland, niemand over haar verleden eenig bericht. Men had haar hier en daar steeds zeer elegant gekleed en altijd zonder geleide gezien; ook meende men haar nog wel, op meer plaatsen gezien te hebbenmaar daaromtrent was men niet zeker. De vrager moest spoedig bekennen, missie heeft voorgesteld. Prins Bis marck woonde het grootste deel der zitting bij. Heden eerste lezing der begrooting. Gisteren was in de Fransehe Kamer van afgevaardigden de inter pellatie van den heer Cunéo d'Or nano aan de orde over de rol die de magistratuur op Corsica vervult. Nadat de minister-president Goblet had geantwoord, en verscheidene leden in verschillenden zin gespro ken hadden, verklaarde de heer Cunéo dat hij, met het oog op de belofte der regeering, dat zij den toestand op Corsica zou verbeteren, zijn voorstel om een onderzoek in te stellen introk. In eene dépêche aan de Popoio Romano wordt bevestigd, dat te Ca tania zich de cholera heeft geopen baard. In 48 uren kwamen er 18 gevallen voor en 11 dooden. Er zijn troepen naar Paterno en Aderno gezonden, daar de bevolking in die plaatsen, in weerwil vau het ver bod der overheid, er een gezond heidscordon om wilde trekken. Te Rustschuk is aan 2 majoors, 2 kapiteins, 2 luitenants en 2 bur gers het doodvonnis voltrokken. Deze executies worden als eene be- leediging voor Rusland beschouwd. Te Sofia zijn 24 personen, te Burgas personen gearresteerd, eu ook elders hebben arrestaties en afzet tingen plaats gehad. Vele officieren zijn naar Philippopel gevlucht. Te Sofia heerscht een schrikbewind. Alle verdachte officieren zijn ont wapend en mishandeld. Het officieele Bulgaarsche blad meldt dat 8 officieren de doodstraf ondergaan hebbes; Bolmann, even eens ter dood veroordeeld, is niet dat hij zelf de onbekende beter kende dan zij, die hij vroeg. Hij had zoo goed als niets, misschien tot zijn leedwezen ook niets uadee- ligs vernomen, dat hij anders te genover de loftuitingen zijner ver loofde uitmuntend had kunnen ge bruiken. Daarom liet hij geduldig het hoofd hangen en liet haar uit praten. Wie echter beschrijft de veran dering in de algemeene stemming, toen men, in 't hotel aangekomen, de plaats van Clementine ledig vond. De bediende verklaarde, dat me vrouw van Althahn bericht gezon den had niet te zullen komen, wijl zij erg geplaagd werd door hoofdpijn. Ze namen verslagen aan tafel plaats. Feodoos moest glimlachen. Hij had er niets tegen, dat mevrouw Stokebrand van de gemeenschap pelijke tafel wegbleef en in 't begin nam hij zich voor om deze tevre denheid ook niet voor de anderen terechtgesteld, omdat hij Russisch onderdaan is. De Duitsche consul beett aan de regeering eene nota gezonden, inhoudende dat zeven offi cieren, die onder verdenking van medeplichtigheid aan het komplot in hechtenis genomen en waarvan twee zelfs reeds ter dood gebracht zijn, Russische onderdanen zijn. De Bulgaarsche regeering heeft hierop geantwoord, dat met uitzondering van Bolmann, alle Bulgaren zijn. De Times meldt uit Sofia dat de veemde consuls de vice-consuls te Rustschuk gedesavoueerd hebben, omdat zij gratie gevraagd zouden hebben voor de veroordeelde muiters. De Russische regeering heeft een tweetal hooggeplaatsteRussische offi cieren doen arresteeren. Er heerscht te Sofia groote angst; daar de militie verdacht werd ge houden, is zij ontwapend. Eenige gearresteerde personen zijn zwaar mishandeld. Karaveloff zou ster vende en vijf officieren zouden over leden zijn aan de gevolgen van slagen met de knoet. Uit Rustschuk word gemeld, dat er groote voorzorgsmaatregelen zijn genomen wegens de vrees voor een nieuwen opstand. Er hebben tal rijke arrestatiën plaats gehad. Uit Philippopel wordt aan de Standard geseind, dat de candida- tuur van den Prins van Saksen Coburg voor den Bulgaarschen troon weder op den voorgrond treedt, en de Russische regeering zich, naar 'net heet, niet daartegen verzet. Uit Constantinopel meldt de Times, dat naar aanleiding van een ernstig verzoek van den goeverneur van Creta, de Porte eene commissie heeft benoemd om een onderzoek in te stellen met betrekking tot den eisch der bevolking, dat de opbrengst te verbergen. Het duurde echter niet lang of hij wenschte van harte, dat de ontbrekende tegenwoordig was, want met de rest van 't ge zelschap was onder de gegeven om standigheden niets te beginnen. Het was met mogelijk een gesprek aan te knoopen, geene scherts wilde op gaan, geene anekdote werd aange hoord; allen zaten aan tafel, alsof hun het gewichtigste ontbrak. De jonste dochters en de goevernante gebruikten hier en daar nog al van, maar de moeder en Olga bewogen slechts werktuigelijk vork en mes, zonder dat er iets van het eten kwam. Feodoor werd hij slot van reke ning ook even stil als de overigen en het was geen wonder, dat onder de gegeven omstandigheden zijne gedachten denzelfden weg aflegden als die der anderen, naar de schoone blonde Clementine. Nauwelijks was de maaltijd voorbij der invoerrechten ten bate van het eiland worde besteed. Oostenrijk en Italië hebben in stemming betuigd met de circulaire der Porte betreffende Bulgarije. Volgens Canadasehe particuliere dépêches heeft de politie een beurs- komplot ontdekt, om door valsche dépêches de Canadian-Pacific spoor- wegaaudeelen te drukken. Naar men zegt, zouden hooggeplaatste ingeze tenen van Canada daarin betrok ken zijn. Haa'lam, 8 Maart 1887. Gisteren namiddag te 3 uur heeft H. M. de Koningin audiëntie verleend aan den Britschen zaakge lastigde, den heer Fenton, door zijne regeering belast met het overbren gen aan H. M. van de gelukwen- schen van koningin Victoria, wegens het gelukkig ontkomen aan het le vensgevaar, waardoor H. M. en H. K. H. prinses Wilhelmina op den 19en Februari 11. zoo ernstig be dreigd werden. Door een aantal aanzienlijke ingezetenen, meerendeels oud-opper- officieren van leger en vloot, oud hoofdambtenaren in Indië, hooglee raren, enz., is een adres aan Z. M. den Koning gericht, om aan te drin gen op het nemen van maatregelen tot versterking van leger en vloot in Indië. Van Regeeringswege is eene nadere wijziging gebracht in het lie Hoofdstuk, 6e eu 7e afd., der voorstellen tot Grondwetsherziening. De wijziging strekt om te voorko men dat de Hooge Raad zou moe ten worden gehoord over veroor deelingen tot hechtenis of gevan- of hij stond op en nam hoed en stok. Waar wilt gij heen, Feodoor? Naar mevrouw van Althahn, om te vernemen hoe het met haar gaat en daarna te beproeven de smartelijk vermiste dame ten minste weer aan den gemeenschappelijken maaltijd te lokken. Dit voornemen werd door de moe der met warmte ontvangen en door de jongere zusters met vreugde be groet, slechts Olga wie begrijpt de luimen van een jong meisje, zeide de heer Gaspari, slechts Olga verraste allen met de zachte tegenspraakFeodoor, ga er liever niet heen! De heer Gaspari zag zijne ver looide een weinig bedenkelijk aan. Hij had verwacht, dat zij hem voor zulk een besluit hoogst dankbaar zou zijn, dat zij hem minstens om den hals zou vallen en hem in het oor fluisteren, dat hij de liefste man was op de geheele wereld. Maar

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1