genisstraf van korten duur, zoodra daaraan eene andere bijkomende straf dan verbeurdverklaring van voorwerpen verbonden is, b. v. op zending naar eene rijkswerkinrich ting of vervallenverklaring van den militairen stand. De beslissing der vraag, welke rechter behoort te worden gehoord, moet afhangen van de hoofdstraf. Hoe volledig en correct de heer Farncombe Sanders in de kwestie der Nederlandsche troons opvolging ook moge geweest zijn, toch was hij in zijn gegeven snc- cessielijst nog onvolledig. Hij sprak van drie zoons en drie dochters van prinses Louise, kroonprinses van Denemarken, en haar gemaal prins Frederik. Hij moest gezegd hebben vier zoons, want de kroonprinses van Denemarken had enkele uren te voren een nieuwen mannelijken telg ter wereld gebracht. Renter had den heer Sanders voor die on volledigheid kunnen vrijwarenmaar het agentschap heeft 't eenvoudigniet noodig geoordeeld, het bericht aan zijn Nederlandschegeabonneerdeu te zenden. Haagsche Dagbl De minister van Oorlog heeft bepaald, dat ouders of voogden, die zonen of pupillen, hetzij als volon tair bij het instructie-bataljon, de instructie-kompagnie of de instruc tie-batterij, hetzij als jongeling bij het korps genie-troepen, in dienst wenschen te doen treden en die vooraf eenigen waarborg willen heb ben, dat die jongelingen de voor den militairen dienst vereischte licha melijke geschiktheid bezitten hun zonen of pupillen in die garnizoens plaatsen, waar officieren van ge zondheid met den militairen genees kundigen dienst belast zijneen voorloopig militair geneeskundig on derzoek zullen kunnen doen onder gaan, wanneer zij zich daartoe mon deling r.f schriftelijk wenden tot den plaatselijken of garnizoenskom- mandant. In de Brieven uit de Hofstad in de Arnh. Ct. wordt het volgende medegedeeld: «De geneeskundige raad van Zuid- Holland schijnt zich de gevallen van onbevoegde uitoefening der genees kunst te hebben aangetrokken, die in de residentie vooral onder de zeer hooge en de zeer lage kringen der bevolking veelvuldig voorkomen. Nu zijn een te 's Hage woonachtig en met eene Nederlaudsche dame gehuwd Italiaansche magnetiseur en de bekende «tuinbaas van mijn heer Van Stolk» voor den rechter gedaagd, om zich te verantwoorden over het zoogenaamd genezen van alle denkbare kwalen door som nambulisme en door het overhan digen van papiertjes, betasten en gebedjes prevelen, alles h raison van zóóveel of meer, per visite. Hooggeplaatste Hagenaren, heeren en dames, zijn, naar ik hoor, als getuigen gedagvaard, als hebbende genezing van allerlei kwalen «langs dezen meer en meer gebruikelijken weg# gezocht, onder anderen de heer Du Tour van Bellinchave en zijne gemalin». Het aantal bonden is weder met een vermeerderd. Wij zijn een algemeen Nederlandschen Politie bond rijker geworden. Den 22en Febr. is te Amsterdam tot de op richting besloten. Het doel van de vereeniging zal zijn: Verbetering en verheffing van zie me nu zoo'n meisje eens. Men leest haar eenen wensch van de lippen, dwingt zijn gevoel van eigen waarde tot zulk eene opoffering en zij zegt kalm en bedaardGa er liever niet heen! Maar de heer Gaspari was er de man niet naar om zich onder de pantoffel te laten brengen. Onge motiveerde luimen waren voor hem geen richtsnoer van handelen. Een besluit, dat hij eens had uitgespro ken ook te volvoeren, dat was hij aan zijn gevoel van eigenwaarde verplicht. En waarom zou hij dan juist dit besluit niet uitvoeren? Wel, waarom niet? riepen de zusters hardop en de moeder voegde er zacht aan toe: Ja, waarom niet? Olga kon geene verklaring geven. Nadat zij bij gebrek aan een voor wendsel bloosde, wist zij niets beters te zeggen, dan den voorslag te doen, samen Daar mevrouw van Althahn te gaan en haar per rijtuig op een buitenpartijtje te noodigen. den maatschappelijken stand der politieambtenaren en beambten. Be vordering en verbreiding van de politiewetenschap, zoowel bij den politieman als bij het publiek. Aankweeken van kameraadschap en onderlinge samenwerking ten voordeele van den politieman en het publiek. Oprichting van een wedu wen- en weezenkas en zoo mogelijk ook van een pensioenfonds. Voor ieder onderdeel zal een af- deeling worden opgericht, alles even wel staande onder controle van het hoofdbestuur. Dat wij slechte tijden beleven wordt algemeen aangenomen en evenzoo is men het eens, dat het kapitaal te veel in enkele handen is. Intusschen blijkt het toch, dat er nog wel wat gebleven of geko men is in handen van hen, die men wel geen kapitalisten zal noemen. Voor geheel Europa berekent de heer de Malarce, dat de spaarban ken thans zeven duizend millioen gulden in bewaring hebben van 23 millioen arbeiders en andere nijvere en spaarzame burgers. De spaarbanken zijn verre van eene eeuw oud en hare ontwikke ling staat minstens in dubbele even redigheid tot den tijd van haar be staan. Dat op die wijze mettertijd het geheele kapitaal zou worden verplaatst en zou komen in het be zit van de sparende arbeiders en kleine burgers, kan men niet bewe ren, maar dit is toch één der we gen, welke tot eene betere verhou ding leiden, zonder dat geweldige schokken daartoe worden vereischt. In elk geval is het een bemoedi gend verschijnsel en getuigt het tegen de stelling, dat de algemeene armoede veld wint. (Arnh. Ct.) Naar uit Utrecht wordt mede gedeeld, zouden, ter gelegenheid van de feesten op 's Ifonings verjaardag eenige heeren (militairen niet in uniform) zich alles behalve Oranje- lievend hebben gedragen. Het «Wien Neêrlandsch bloed» en «Wilhelmus» zouden niet alleen niet met geest drift, maar zelfs met onverschillig heid, om niet te zeggen blijken van afkeuring, zijn ontvangen. Het ge volg hunner handelwijze was al thans, dat zij uit de zaal werden verwijderd. Hierover zich beleedigd gevoelende en in de meening, dat een der commissieleden de voorname oorzaak van hunne uitzetting was, gingen zij, na afloop van het feest naar diens woning, belden aan en grepen den heer D. B. aan, rukten hem het oraujelint van de borst en gaven hem in zijne eigen woning een pak slaag. Ongelukkigerwijs was het niet het commissielid zelf (dat nog niet thuis was), maar diens broeder, die de onverdiende slagen kreeg. Niettegenstaande de heeren eenige dagen laterin tegenwoordigheid van ds. Ruitenschild en dr. Schu- bart, uit vrees voor vervolging, hunne verontschuldigingen hebben aange boden, vernemen wij, dat de justitie zich deze zaak vermoedelijk toch zal aantrekken. Onder het opschrift: «een schitterend vooruitzicht voor som mige leden van de Nederlandsche vereeniging (Holland society) te New-York», geeft de New Amster dam Gazette (No. 5) een bericht, dat wij als «curiosum» hier laten volgen «Uit Wilkesbarre, inPennsylvania, Maar het was nu nog te warm om uit rijden te gaan. Ook wilde de moeder nog een slaapje doen en de zusters een spelletje "spelen en zoo zag Olga dan wel in, dat Feo- door alleen moest gaan. En hij ging alleen. Hij trof mevrouw van Althahn tehuis en werd tot zijne verbazing ook binnengelaten. Zij verontschuldigde zich bij zijn binnentreden, dat zij op de kanapé bleef liggen, maar de hoofdpijn, die zij eenige uren moest verdragen, noodzaakte haar, haar lichaam rust te gunnen. Feodoor verontschuldigde zijne komst met den wensch haar met zich te verzoenen, ofschoon hij na de afwijzing, welke zijnen morgen groet te beurt gevallen was, wei nig hoop op eenen goeden uitslag koesterde. Des te verdienstelijker was daardoor zijn moed. Clementine glimlachte raadselach tig toen hij van den bouquet sprak zij zag hem daarbij niet aan, maar wordt gemeld, dat de heer G. S. Groff, alderman van die stad, het bericht ontvangen heeft, dat zijne familie zoo juist de erfgename is geworden van onroerend goed in Nederland, geschat op eene waarde van ongeveer 76 millioen dollar. De overgrootvader van den alderman verliet in 1707 Nederland in bal lingschap en zijn onroerend goed werd geconfisqueerd door de Regee ring. Verscheidene zijner afstam melingen zijn verspreid over de staten van het westen. Men zegt, dat de Nederlandsche Regeering eene wet heeft aangenomeD, krach tens welke het onroerend goed, met de interessen en verbeteringen, aan de familie teruggegeven wordt. Is het bovenstaande juist, dan zullen de thans levende erfgenamen eene som van van ongeveer 190 millioen gulden te verdeelen hebben. «Voor zoover onze lezers leden zijn van de Nederlandsch vereeni ging te New-York, is het hun ge raden, zoo spoedig mogelijk hunne oude Hollandsche familiepapieren te gaan doorsnuffelen.» Bos de bekende colporteur van Recht voor Allente Amsterdam heeft zich evenals Penning met een verzoekschrift tot den gemeenteraad gewend, ten einde vergoeding van de schade te erlangen, hem toege bracht door het inslaan van de gla zen zijner woning in de Hazenstraat, in den avond van Maandag 21 Februari. Naar men verneemt, bestaat het voornemen, in de helft van dit jaar weder een aantal werklieden bij 's rijks werf te Amsterdam te ontslaan en te pensioneeren. Zaterdagavond werd in de Langenstraat te Amsterdam een socialist gearresteerd, die in be schonken toestand, uit het raam zijner woning «Leve Domela Nieu- wenhuis» riep en beleedigende woor den omtrent Oranje uitgalmde. De buren wilden hem eerst te lijf, doch een hunner was zoo verstandig de politie te laten roepen en hem dezen over te leveren. Die man voorkwam hierdoor dat men «Waterloopleintje» ging spelen. Toch kon men niet beletten dat de arrestant met vuilnis geworpen werd. (A. C.) De handelaar in diamauten te Amsterdam, die te Rijssel een pakje met diamanten, ter waarde vaa f 36,000, zou hebben verloren, door dien hij het, in een reisdeken ge wikkeld, een oogenblik onbeheerd in den trein had gelaten, is Zondag avond in zijne woning gearresteerd. De diamanten waren niet zijn eigen dom. De gearresteerde is een vreem deling, doch te Amsterdam sinds eenige jaren gevestigd. Vóór zijne arrestatie had reeds in zijne woning een ernstig geval plaats. Een andere diamanthande laar, verblijf houdende in het Doe len Hotel, van den gearresteerde het verlies vernemende, voor welk be drag hij borg stond, ontstak in zulk eene woede, dat hij eene schaar uit den zak haalde en daarmede den man zeker verwond zou hebbeD, indien niet diens moeder en de broe der dit verhinderd hadden. Na door de politie in bewaring te zijn genomen, werd deze persoon echter, in kalmer toestand, weder ontslagen. (Hbl.) den indruk eener lijdende maakte zij niet op hem. Och, zeide zij, pijn maakt toegevend. Ik heb werkelijk pijnen uitgestaan, welke ik mijn ergsten vijand niet toewensch, zelfs u niet, wien ik ze toch te wijten heb. Feodoor verklaarde natuurlijk, dat het hem zeer veel genoegen zou doen, indien hij haar ter verzoening die smarten kon afnemen, maar dat een paar onbedachte woorden eigen lijk niet zulke groote gevolgen moesten hebben. Misschien zijn het de woorden niet alleen, antwoordde Clemen tine glimlachend en ging na eene korte pauze, waarin Feodoor haar vol verbazing aanzag, voort Misschien is mij de geur van zekere bloemen schadelijk en veroorzaakt mij hoofdpijn. Zij keerde met deze woorden zich op de kanapé om en draaide daar door haren bezoeker den rug toe. Feodoor begreep dezen zin nog minder dan den eersten, maar hij In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de papierfabriek te Alkmaar een ketel gesprongen. Eén werkman werd gedood en twee ernstig gekwetst. Nog voortdurend trekken er ge zinnen van het eiland Tessel naar Noord-Amerika. In de vorige week ging er een zestal personen der waarts. Spoedig zullen weder zes tien landverhuizers volgen. De mees ten die er thans heengaan, ontvan gen de passagegelden van de familie, die reeds geruimen tijd gelegen naar de nieuwe wereld toog. Zondagavond bleef een heer, die voor de stoomtram op den Loos- duinschen weg wilde uitwijken, met den hak van zijn schoeisel tusschen de rails geklemd. Hij werd dien tengevolge aangereden en zoo ernstig aan het been gekwetst, dat opname in het ziekenhuis noodig was. Op voorbeeld van een paar con currenten, is een groot deel der Leidsche slagers er gisteren toe overgegaan om de vleeschprijzen te verminderen. Het rundvleesch is 10 cents per kilogram en het kalfs- vleesch bij enkelen zelfs 20 cents per kilogram in prijs verlaagd. Een uitventer van het socialis tisch weekblad heeft Zaterdagavond te 's Hage een benauwd uurtje ge had. Zooals gewoonlijk zijn courant op de markt te koop aanbiedende, werd hij door een hoopje ambachts lieden de markt af en de School straat uitgedrongen en vervolgens onder voor hem minder aangename aanmerkingen en spotternijen voort gedreven tot aan de Schedeldoeks- haven, waar hij het zoo hard te verantwoorden had, dat hij bij een geestverwant een schuilplaats moest zoeken. Deze scheen gevaar te zien in de tegenwoordigheid van den colporteur in zijn huis en stuurde hem weder onder de inmiddels sterk aangegroeide menigte. De politie wenschte aan het «opstootje» een einde te maken en den troep uiteen te jagen, hetgeen echter niet zeer gemakkelijk ging. Eerst toen de colporteur onder bescherming van een inspecteur en een viertal agen ten naar het commissariaat was ge leid, ging de menigte uiteen. (D.) Reitsma, de voortvluchtige huisknecht vau mevrouw C. aan de Mauritskade te 's-Hage, is te Am sterdam gearresteerd. Naar men verneemt is een bedrag van onge veer f 800 nog in zijn bezTt ge vonden, Een driewieler werd Zaterdag te 'silage voor het eerst gebruikt bij het ledigen der brievenbussen. Zondagmiddag heeft in het café van den heer Munnik, nabij het station te Schiedam, een hevig ge vecht plaats gehad tusschen twee beschonken personen. Uit het café verwijderd, sloegen zij de ruiten stuk en verwondden zich daarbij deerlijk aan hunne handen. Naar het Vad. verneemt, is dezer dagen door de politie te Schiedam proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van art. 436 van het strafwetboek, tegen T. E. Hamecher, zich noemende «masseur et pédicu re», wonende te Rotterdam. Zonder bevoegdheid van genees- bemerkte wel, dat mevrouw Clemen tine prachtig haar had. Hare lokken zwierden los om hare schouders en vertoonden zich daardoor veel gun stiger, dan wanneer ze met allerlei kunstwerk waren saamgebonden. Feodoor maakte een studie van de dame, die met den rug naar hem toegekeerd op de sopha lag. Cle mentine zweeg en eindelijk wist hij niet of ze sliep of niet en daarom hield hij zich geduldig stil, tot zij opeens overeind kwam, de oogen uitwreef en zeide: Ik dank u, dat ge mij een weinig liet slapen, dat was geduldig en goed. Het is mij nu veel lichter in 't hoofd ge worden. Mijn hartelijksten dank er voor, dat gij zoo stil zijt geweest. Zij reikte hem vriendelijk de hand. Feodoor hielp zich op dezelfde ma nier als gisteren uit zijne verlegen heid: hij kuste dankbaar de haud, die hem van de moeite ontsloeg iets te zeggen wat hij niet wist of ten minste niet gaarne wilde uiten. Zich zelf bekende hij intusschen, kundige, was hij gewoon lijders aan rheumatiek en asthma onder behan deling te nemen. Zekere C. H., gasfitter bij de Rotterdamsche gasfabriek te Oud- Delftshaven, heeft zich, naar men verneemt, eenige dagen geleden verwijderd met eene som van f300, ten nadeele van die fabriek. Zaterdag werd in de rivier de Eem nabij Amersfoort een lijk op- vischt, dat door denvergevorderden staat van ontbinding geheel onher kenbaar was. Een horloge en vijftig gulden aan geld werden bij den verdronkene gevonden. Te H., in de Betuwe, zou de be roepen predikant de plaats eens ko men zien en werd daartoe door een der ingezetenen met paard en rijtuig afgehaald. Deze wilde dominé eens toonen, hoe hard het dier, ter waarde van f 500, loopen kon en joeg het in één uur dood. Dominé scheen niet erg ingenomen met dergelijke levensbeschouwingen, want hij heeft reeds voor het beroep bedankt. Tusschen Esschen en Rozendaal is Zondag namiddag door een van laatstgenoemde plaats komenden trein een als heer gekleed persoon overreden. Door den schok gewaar schuwd, deed de machinist den trein stoppen, en stelde men een onderzoek in; het bleek daarbij dat het hoofd van den man van het lichaam wa3 gescheiden. Bij den ongelukkige werd eenig geld en geldswaardig papier ge vonden. Beekbergen schijnt een gezonde streek te zijn; daar worden de men- schen recht oud en blijven zij kras. Zoo tellen 5 leden uit een familie te zamen niet minder dan 427 ja ren. De oulete van hei), 91 jaar, gaat nog dagelijks uit slachten; de tweede, een broeder van 86 jaar, snijdt nog zelf het haksel voor de paarden, terwijl de derde oud 80 jaar nog voor zijn genoegen met een paard omgaat. De beide zus ters doen niet onder voor hunne broers; de oudste 87 jaar, verricht nog al haar huiswerk, de jongere, die 83 jaren telt, gaat nog bij de menschen wasschen. (Zutph. Ct.) Iets nieuws op het gebied van Si- garenhandel! Eenige weken ge leden kwam de heer H. uit C. te M., waar hij den volke liet ver kondigen, dat door hem dien avond in een aangewezen koffiehuis eene voordracht zou gehouden worden over een punt, dat voor een ieder van het meeste belang is. Het en treegeld was bepaald op 50 ct. Een vijftigtal inwoners der gemeente M., onder welke de voornaamsten,konden den lust niet weerstaan naar den spreker te gaan luisteren, zoodat onze heer H. reeds voor het begin zijner rede drie rijksdaalders in zijn zakken kon doen glijden. Eindelijk zou hij beginnen en tot onderwerp zijner voordracht had hij gekozen «de sigaar». Na wijd en breed te hebben uitgeweid over de verschil lende soorten van tabak, over zijne meer of mindere goede kwaliteit, over de verschillende plaatsen van herkomst, behandelde hij vervolgens het eigenlijke fabrikaat, m. a. w. hij trachtte het aandachtige publiek aan het verstand te brengen, hoe het bij het vervaardigen vau sigaren dat hij hier met eene eigenaardige bijna zeldzame dame te doen had, dat hij er onder alle omstandighe den de voorkeur aan gaf goede vrienden met haar te zijn. Deze blik in zijn eigen binnenste verraste hem inderdaad. Deze verrassing vermeerderde nog toen hij, nu Clementine van de ka napé was opgestaan en hem verlof gaf eenige bloemen van haren boe zem te nemen, viooltjes zag, die nog frisch waren en geuren moes ten, want ze hield ze als onwille keurig onder den neus. Had hij dezen morgen niet opgemerkt, dat er viooltjes aan zijn mishandeld bouquet ontbraken? Ze had dus toch iets, al was het dan maar weinig, van zijn bouquet willen houden, een weinigje, dat groot genoeg was om een armen sterveling het hoofd op hol te brengen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2