Raad fler Gemeente Haarlem toegaat. Dat hij betrekkelijk, als leek in het vak, tusschenbeide fa meuze bokkeD schoot, behoeft geen betoog. Na alles wijd en breed te hebben uitgelegd, natuurlijk met een grooten omhaal van woorden, kwam hij tot zijn slot, hetwelk bestond in eene aanbeveling van zijn waar, want onze spreker was, nota bene, niemand anders dan een agent eener sigarenfabriek in Noord.Brabant, die zoodoende zich bij de voornaamste ingezetenen wilde introduceeren om 's anderendaags bij de heeren zijne opwachting te maken tot bekoming van kolossale particuliere orders. Of het hem gelukt is, zegt de historie niet. In elk geval is het wat nieuws op het gebied van si- garenbandel en der vermelding wel waard. (Meier. Ct.) Op last der justitie heeft Zaterdag te Maastricht een papier-onderzoek plaats gehad ten huize van den schoenmaker T. aldaar. In beslag genomen zijn eenige exemplaren van Recht voor Allen, gelijk mede verschillende boekjes van socialisti sche strekking. Te Krabbendijke (Zeeland) had men dezen winter een ijsbaan vlak langs den Scbeldedijk Telkens werd deze baan bedorven door een groot aantal mosselschel pen en niemand wist hoe deze daar kwamen. Op zekeren dag werd het raadsel opgelost, door een der bewoners. Hij zag een zwerm kraaien, welke uit de Schelde kwamen aanvliegen. Ieder van deze vogels was voorzien van een lekkeren mossel in den bek. Hoog boven de ijsvlakte gekomen, lieten deze plotseling een regen mossels neervallen, welke door den val op het harde ijs verpletterd werden en zoodoende geschikt om verder door hen te worden genut tigd. Die niet sterk is, moet slim zijn. Te Leersum had Zaterdag een treurig ongeval plaats. Terwijl de landbouwer van Doorn met een ander stond te praten, ging door een of ander toeval het schot af van een geladen geweer, hetwelk hij in zijn hand hield. Het schot ging door hand en hoofd tenge volge waarvan de dood onmiddellijk volgde. Van Wissekerke en Camperland zullen Vrijdag a. s. een 50-tal per sonen de reis naar Noord-Amerika, meerendeels naar Grand Rapids, ondernemen. Bijna allen hebben daar reeds familieleden gevestigd. Leerlingen der R. H. B. S. te Groningen gaven Zaterdagavond in de «Harmonie» eene zeer goed be zochte soirée, ten einde de commis sie, die zich aldaar gevormd heeft om vacantiekoloniën in het leven te roepen, in haar loffelijk plan te steunen. gemengd mmn- De Ind. Beige meldt het vol gende omtrent de gas-ontploffing in eene van de kolenmijnen in de Bo- rinage: De mijn behoort aan de «ven nootschap der 24 aandeelen» en is bekend onder den naam Sainte Dé- sirée. In deze mijn worden vierko- lenlagen gevonden, doorsneden door twee galerijen, eene op 404, de an dere op 495 meter diepte. De ont ploffing geschiedde in de beneden ste galerij, doch heeft ook hoogerop verwoestingen aangericht. Op het oogenblik der ontploffing waren 210 mannen in de mijn werkzaam. Uit de bovenste galerij is een ze ker aantal werklieden gered, maar op eene diepte van ongeveer 430 meter was de schacht verstopt door de ingestorte aarde, zoodat men daar beneden niet kon doordringen. Bijna al de arbeiders, die op het oogen blik buiten de mijn waren, zijn on der leiding der twee directeuren aan het werk getogen om de verstopte gang open te maken. Te vier uur 's ochtends werden de eerste drie lijken gevonden, spoedig daarna vijf zwaar gekwetsten en twee mannen die nagenoeg ongedeerd waren. Om trent het lot van de ongeveer 200 arbeiders, die nog bedolven zitten, verkeerde men toen in de grootste ongerustheid. De meesten konden er het leven niet afbrengen, want de instortende aarde en steenen, de vlammen en de rook, waarmede de ontploffing vergezeld ging, moesten samengewerkt hebben om de onge- lukkigen te doen omkomen. De goeverneur der provincie He negouwen en de ambtenaren van de rechterlijke macht zijn op de plaats der ramp aanwezig. Zooais gewoonlijk, verdiept men zich in gissingen over de oorzaak der ont ploffing. Het mijngas kan ontvlamd zijn bij het openen eener nieuwe galerij, of eene mijnwerkerslamp kan gebroken zijn door onvoorzich tigheid of door neervallende stukken steen. Uit de twee ongedeerd te voorschijn gekomen arbeiders is niets te halen, zij zijn als verwezen van schrik. De laatste berichten zijn van gis terenochtend 5 tot 6 uur. Men had toen de benedenste galerij bereikt. Een zestigtal mijnwerkers waren ontkomen. Het aantal dooden wordt op 144 geschat. Yele lijken zijn ge heel zwart, het gevolg van verstik king, andere verpletterd of zwaar verminkt. Eene vreeselijke bijzonderheid is,, dat de bevolking van het district, onder den indruk van de ramp, in een toestand van versuffing schijnt te verkeeren. De kroegen zijn vol bezoekers, waarvan sommigen stom dronken. Eene vrouw, wier man en twee zonen zijn omgekomen, bedient rus tig de gasten in hare herberg en heeft slechts nu en dan moeite om hare tranen te bedwingen In de kolendistrieten in het noor den van Frankrijk zijn, naar aan leiding van deze ontploffing, buiten gewone maatregelen van voorzich tigheid voorgeschreven. Gelijk Reuter 5 Maart reeds seinde is het aantal der omgekomenen niet zoo groot, als eerst werd gevreesd, daar men het grootste gedeelte in eenen staat van schijndood heeft teruggevonden. In den laten avond van Dins dag op Woensdag barstte te Ant werpen een geweldige brand uit in de magazijnen van de firma Colin van Hal, waarin meel, olie en spek was opgeslagen. De vlammen woedden uren ach tereen en eerst omstreeks 4 uur was men die meester. Een allertreurigst onheil vond ten twee uur in den nacht plaats. Vijf brandweermannen, die op een ladder staande, moedig hun plicht betrachtten, werden door brandende vloeistoffen overstelpt en stonden eensklaps van boven tot onder in vlam. De ladder brak en de onge- lukkigen stortten brandende op de straatsteenen. De verbijsterde toeschouwers gil den van ontzetting; men snelde de slachtoffers te hulp en doofde de vlammen. Twee der dappere kerels verkeerden in hopeloozen toestand, de derde was wel zwaar gekwetst maar verkeerde buiten levensgevaar en de beide overigen zijn betrekke lijk vrij goed van de afschuwelijke tuimeling afgekomen. Een interessant vergiftigings- geval. Te Parijs leden onlangs de bewoners van een als schietbaan ingericht perceel aan bedenkelijke vergiftiDgsverschijnselen, zonder dat de geneesheeren aanvankelijk de oorzaak daarvan konden verklaren. Bij voortgezet onderzoek bleek, dat de ziekte teweeggebracht was ge worden door de voortdurende in ademing der kwikdampen, welke zich bij het ontbranden van het (met knalzuur-kwik geprepareerde) slaghoedje vormen. Er werden ca. 4000 schoten per dag op de onder ste verdieping gedaan, en de dam pen trokken naar eene kleine slaap kamer, welke zich boven de schiet baan bevond. Gebrek aan ventilatie was de oorzaak, dat de dampen in het kleine vertrek bleven hangen, en zoodoende de vergiftiging te weegbrachten. De «conseil d'Hy- giène» is voornemens den verkoop van dergelijke slaghoedjes te ver bieden, voor zoover zij voor kamer buksen, enz. verkocht worden. Een Berlijnsch juwelier bezit eene schelp, waarin zich niet minder dan 40 paarlen bevinden; gewoon lijk bevat zulk eene schelp er slechts één of twee. Een arbeider in een sigaren fabriek te Leipzig heeft kort gele den een eigenaardig feest gevierd hij herdacht nl. het feit, dat hij in den tijd van negen jaren en acht maanden 1 millioen sigaren van dezelfde soort had vervaardigd. Hier voor had hij 16,600 pond tabak ge bruikt, een hoeveelheid die aan belasting alleen 7055 Mark kost. Men schijnt reden te hebben om zich bezorgd te maken over den gezondheidstoestand van den Duit- schen keizer. Sedert eenige dagen is Z. M. zeer verzwakt. Hij hoort met moeite en kan ternauwernood spreken. De geneesheeren waken den geheelen nacht bij hem en dienen hem ver sterkende middelen toe. In de hof kringen vreest men een noodlotti- gen afloop vóór zijn 90sten verjaar dag op 22 Maart. Een der belangrijkste hoofd stukken in de wetboeken der oude Duitschers is wel datgene, -hande lende over de rechtsverhouding te genover spelers. Reeds vroeg in de middeleeuwen werd op de kansspe len door de magistraten streng toe zicht gehouden en niet zelden wer den zij verboden. In sommige steden werden kans spelen slechts verboden op openbare plaatsen, doch toegelaten in herber gen tot een zekeren inzet. Daarbij werd echter steeds bepaald, dat de spelers slechts dat mochten verlie zen wat zij bij zich hadden, en bovendien zooveel moesten behou den, dat zij hun gelag zouden kun nen betalen. Die op de «beer» speelde en ver loor behoefde den winner geen geld of pand te geven, en zelfs te weinig betaald geld mocht niet gevorderd worden; van den anderen kant mocht het verlorene nooit terugge vorderd worden. Menschen, die van hazardspelen een beroep maakten, werden niet zelden uit de stad ver bannen. De straffen waren soms aardig genoeg. Had b.v. een acht baar burger een speler, die hem beleedigd had, duchtig afgeranseld en vorderde deze schadevergoeding, dan gaf men den beleediger drie dobbelsteenen, en hij behoefde dan slechts zooveel penningen te betalen als hij oogen wierp. Bij eene opvoering van Schil lers Don Carlos te Weenen viel eene gebeurtenis voor, die een pijn lijken indruk op de toeschouwers maakte. In de groote scène tusschen Don Carlos en prinses Eboli ont stond eene pauze; de kunstenares was niet in staat om in hare rede voort te gaanwat des te meer opviel, daar het verscheidene malen herhaalde woord van den souffleur duidelijk gehoord werd. De tooneel- speelster zonk eindelijk, na vergeef- sche pogingen om zich goed te houden, in onmacht neer. De gor- diju moest vallen en de regisseur was genoodzaakt bet stuk, met weg lating van de Eboli-scène, te laten opvoeren. In een dorpje in Hongarije ontmoetten elkander twee bruidspa ren, die elk in optocht naar de kerk gingen, op een kruisweg. Elk der stoeten had een voorrijder met zijn gevolg, dat de wagen omringde, waarin, volgens de gewoonte van het land, de feestelijk getooide bruid gezeten was. Allen konden evenwel niet tegelijk in de kerk en om het voorrecht, om het eerst in de kerk te komen, ontstond er tusschen de paladijnen van de beide bruidjes een hevigen strijd. Het kwam tot een formeelen slag, de messen werden getrokken en de mannen, die reeds wat opgewonden waren, vielen als bezetenen op elkander aan, zoodat er spoedig bloed vloeide en verschei dene vechtersbazen zwaar gewond werden. Twee hunner overleden reeds den volgenden dag aan hunne wonden. Eindelijk gelukte het aan de toegesnelde politieagenten de vechtenden te scheiden en de meesten hunner, waaronder ook de beide bruidegoms, in hechtenis te nemen. Een landeigenaar te Jurques (Calvados) heeft in een heidegrond ter diepte van 2 meters eene laag ijzererts van zeldzamen rijkdom ge vonden. Bij onderzoek is gebleken, dat deze erts meer dan 70 percent ijzer inhoudt. Deze laag, welke bijna zwart van kleur is, schijnt eene verre uitgestrektheid te bezitten; men spreekt van eenige hectaren. TWEEDE KARSER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 7 Maart. Na verder debat over de afdeeling Troonsopvolging, waarbij de overige regeeringswijzigingen zijn goedge keurd, is gisteren in de Tweede Kamer hoofdstuk 2, eerste afdee ling, aangenomen met 42 tegen 28 stemmen. De heeren Reuter en Ruys van Beerenbroek hebben als amendement op Hoofdstuk III der Grondwet voor gesteld het kiesrechtartikel (art. 76) te vervangen door de volgende re dactie: «De leden van de Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de meerderjarige mannelijke inge zetenen, tevens Nederlanders, die als hoofden van gezinnenkrachtens persoonlijk of zakelijk recht, eene woning van eene door de wet voor iedere gemeente bepaalde jaarlijk- sche huurwaarde, voor de ongestof feerde woning berekend, in gebruik hebben. Onder hoofden van gezin nen zijn ook alleenwonende perso nen begrepen. «Het minimum van de bedoelde huurwaarde wordt in de gemeenten, voor welke de laagste maatstaf van huurwaarde wordt aangenomen, niet lager bepaald dan f 36 en in de ge meenten voor welke de hoogste maatstaf wordt aangenomenniet hooger dan f250. «De wet kan ook het kiesrecht toekennen aan de meerderjarige, mannelijke ingezetenen, tevens Ne derlanders, die krachtens aanslag in de Rijksbelasting, waarvan het ge not van gebouwde of ongebouwde eigendommen, krachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht, den grondslag u'tmaakt, eene bij de wet bepaalde som betalen, welke voor geene gemeente lager dan op f 20 in het jaar gesteld wordt. «Het kiesrecht wordt niet uitge oefend door hen, die in gevangen schap of in hechtenis zijn; of wien bet kiesrecht bij eene rechterlijke uitspraak is ontzegdof die, tijdens de vaststelling der lijsten van kie zers, niet in het volle genot hunner burgerlijke rechten zijnof wier aan slag in eenige Rijks directe belas ting over het dienstjaarvooraf gaande aan dat, waarin die lijsten worden vastgesteld, niet of nietten volle is voldaan.» Zijnde de oorspronkelijke redactie, door de Regeering voorgesteld. Het doel der voorstellers is, om in de grondwet stellige bepalingen omtrent het kiesrecht te doen op nemen, bij gebreke waarvan, krach tens de thans door de Regeering voorgestelde bepalingen der grond wet, het algemeen stemrecht, zelfs reeds in de naaste toekomst, door den wetgever zou kunnen worden ingevoerd. VERGADERING VAN DEN OP Woensdag 9 Maart 1887, des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld, morden: 1. BeëedigiDg en installatie van den heer A. van der Steur Jr., nieuw inkomend lid. 2. Miss. Ged. Staten goedk. sup- pletoire begrooting. 3. Id. id. goedk. plan geldleening. 4. Voorstel B. en W. om mach tiging openbaren verkoop afbraak school C. en goedk. verlenging ter mijn stichting rechtsgebouw met advies commissie van financiën. 5. Id. id. verkoop grond aan de Wilhelminastraat, benoorden de op leidingsschool voor meisjes, met ad vies comm. fin. 6. Missive id. opgave recognitie wegens op meter geleverd gas. 7. Id. Curatoren Gymnasium, on derwijs in geschiedenis. 8. Rapport Commissie op bezwaar schriften pi. dir. belasting. 9. Voorstel B. en W. verkoop grond ladderloods aan het Waaigat enz. en advies comm. fin. 10. Rapport comm. fin. rekening Bank van Leening 1886. 11. Id. id. staat af- en overschrij ving begrootinggildengoederen 1886. 12. Rekest Mej. C. W. Franse om eervol ontslag als onderwijzeres aan school B. 13. Voorstel B. en W. landhuis- houdkundig congres. 14. Benoeming stembureau ver kiezing lid gemeenteraad. 15. Voorstel B. en W. vervulling betrekking brugwachter. 16. Rekest H. Scholten, huur van grond in den Hout aan het Heeren logement. 17. Voortzetting behandeling al- gemeene politie-verordening. 18. Rapport B. en W. beteuge ling kermis-vermaak. 19. Id. id. op het voorstel van den heer de Kanter omtrent de kermis. LETTEREN ER KDR8T. Op uitnoodiging van het bestuur der letterl. vereeniging «J. J. Cre- mer» alhier, trad gisteren in den Schouwburg als spreker op prof. dr. Jan ten Brink, met het onder werp: de Nederlandsche Romantiek gedurende de jaren 18301860. Na zijn auditorium een blik te hebben doen slaan in het streven der oude richting, waarbij de schrij ver gebonden was aan vaste onder werpen uit de Romeinsche of Griek- sche geschiedenis, in een afgepast gewaad gestoken en waarbij de minste zweem van liberalisme on herroepelijk was uitgesloten, ver klaarde hij de bewegiDg, die in verschillende landen ontstond en waarbij een ommekeer werd teweeg gebracht in de ouderwetsche ro mantiek. In Engeland was het Walter Scott, in Frankrijk waren het Victor Hugo en Dumas, in Nederland was het Van Lennep, die de boeien afschud den, hen door het heerschende lit téraire gezag opgelegd, en stout moedig vao de oude regelen af weken. Hoe zij aanvankelijk op tegen stand stieten, ja, zelfs Victor Hugo's Hernani ra zes vergeefiche opvoe ringen den weg van zijn schitterend succes vond, hoe vau Lennep's kos telijke werk de Pleegzoon twee ja ren in den lessenaar des verdienste lijken schrijvers verborgen lag, bij gebrek aan een uitgever, die het waagde zich met de uitgifte ervan te belasten, om eindelijk Nederland in verrukking te brengen. Dit alles liet spreker als inleiding voorafgaan. Vervolgens behandelde hij de ver schillende Nederlandsche romantici van genoemd tijdvak, wier vrucht bare pennen, niet meer aan het oude stelsel gehouden, een stroom van boeken, allen even verkwikkend en vol leven, over het land hadden ge bracht. Hoe keurig schetste hij eene schrijf ster als Mej. Bosboom, later Mevr. BosboomToussaiüt, schrijvers als Beets, De Geuestet, Cremer en an deren, wier eenvoudige verzen en verhalen somtijds ware idyllen mo gen genoemd worden. Hoe gevoelvol en treffend zijn hunne novellen, hoe diep ingrijpend en onderhoudend hunne verzeD, hoe hoog staan hunne romans. Menige aanhaling uit de werken van ge noemde schrijfster en schrijvers wer den door spreker ten beste gegeven, hetgeen met zijn keurige taal en voordracht een dubbel genot ver schafte. Door een aandachtig publiek met belaDgstellinggevolgdeu toegejuicht, besloot spreker zijne leerzame en onderhoudende rede met een beroep op zijne toehoorders om steeds een warm hart te hebben voor alles wat hunne litteratuur betrof, ons natio naal eigendom, het bolwerk voor ons volksbestaan, indachtig aan de groote waarheid, dat een volk zich in zijn litteratuur afspiegelt, er mede leeft en met haar slaat of valt. Men meldt uit 's Hage dat de uitvoering van de opera Manon aldaar zeer is toegejuicht. Toen Massenet zijne plaats voor den di recteurslessenaar iDcam, ontviDg het orkest hem met fanfares en bood hem een lauwer aan. Vandeabon- né's van de Fransche opera ontving hij een eikenkrans van gouden bla deren, en zooals voorgenomen was na het derde bedrijf, dat het schoonste moet zijn, van den Burgemeester der residentie, die hem in zijn loge ontviDg, een zilveren medaille met opschrift. De Iverstnommers van de Graphic van 1880 hadden een op lage van 400.000 exemplarenacht dagen vóór de uitgave waren die alle verkocht. De nummers van 1881 werden in een oplage van 502.000, die van 1882 van 520,000, die van 1883 van 520,000, die van 1884 van 535.000 en die van 1885 van 550.000 exempl. gedrukt. Met het nummer van 1886 begon men reeds in Januari met drukken. Daar de

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3