ring-maatschappijen nu aldus is sa mengesteld Jhr. mr. C. Hartsen Jbzn. (Hollandsché sociëteit van levensverzekering), voorzitter, mr. J. Leonard Wolterbeek (Nederland), secretaris; dr. S. R. J. Van Sche- vichave (algemeene); B. Janse Jbzn. (eerste), J. H. Scbuijlenburg, (on- derl. levensv. «Eigen Hulp») en M. Henriquez Pimentel (hooid-re dacteur van de Venekeringsbode) honorair adviseerend lid. Donderdag 11. beeft het voorloo- pig bestuur ten huize van zijnen voorzitter eene bijeenkomst gehou den, hoofdzakelijk voor de samen stelling van een ontwerp-reglement. De Amsterdamsche Sportclub heeft besloten, in den loop der maand April een Concours Hippique te hou den. Einde Juni, tijdens de tentoon stelling van voedingsmiddelen op een Zaterdag, wanneer de Beurs haar feestdag viert, zullen er hin dernisrennen en harddraverijen plaats hebben. De hindernisrennen zullen bestaan uit hurdle races en steeple chases. Zeer zeker zal dit in den smaak vallen van het groote pu bliek, dat, moge het ook graag de rennen op de vlakke baan zien, ge woonlijk veel belang stelt in het zien springen der paarden. Een der gelijke wedstrijd als einde Juni, zal ook in de maand Augustus plaats vinden. Ook heeft de Amsterdamsche Sportclub gemeend aan de wenschen van het publiek te gemoet te komen, door persoonlijke abonnementskaar ten voor bovengenoemde feesten verkrijgbaar te stellen. Uit het tweede jaarverslag van het herstellings- en vacantie- oord voor Israëlietische kinderen te Wijk aan Zee blijkt, dat de inrich ting door 46 kinderen werd bezocht. De inrichting werkte uitmuntend, onder de leiding van de dames Chits, De Lima en De Vries. Op merkelijke feiten staven den gun- stigen invloed van het verblijf aan zee en het gebruiken der baden. Het verpleeggeld bedraagt voor het seizoen 1887 per dag f 1,75 of voor het geheele seizoen f 125. Instel lingen van weldadigheid betalen f 1 per dag. Voorzitter-directeur is de heer E. J. De Vries, secretaris de heer B. D. De Metz. In het verslag wordt dank betuigd voor de goede zorgen van dr. Haremaker en de belangstellende toewijding van den burgemeester den heer J. P. De Zwaan. In het maandblad van de Hol landsché Maatschappij van Land bouw van Maart jl., wijst de direc teur van het proefstation te Wa- geningen, Pref. dr. Adolf Mayer, op eene nieuwe, zeer nadeelig wer kende vervalsching van lijnkoeken. Hij herinnert, dat door een vorigen assistent, den heer J. D. Kobus, een juiste schets is gegeven van de bestanddeelen van vele lijnkoeken; dat deze bruin geverfd worden met gemalen cacaokoeken en vermengd zijn met fijn gemalen koffieboon- doppen, cacaoschillea, veegsel, on kruidzaden enz. Thans echter heeft hij gevonden, dat buitendien nog een grove ver valsching geschiedt met fijn gemalen schillen van aardnoten. Door micros copisch onderzoek en door bepaling van de onverteerbare celstof, welke in goede lijnkoeken slechts 8 pCt. mag bedragen, wordt dit nu tot 22 pCt. opgevoerd. In plaats van eiwit zwoer, dat alles, wat zij zeide, de zuivere waarheid was. En daar zulke warme gevoelens zich zeer gemakkelijk meedeelen, zoo geloofde Clementine reeds sedert laDg zelf aan datgeae, waarmede zij de harten barer toehoorders trof. Zoo nu en dan werd hare herinne ring wel eens pijnlijk aangedaan, wijl hier een puntje ontbrak en er daar een te veel stond, maar dat waren bijzaken, die aan het geheel geen afbreuk deden. Bij eene vol gende gelegenheid kwam hare her innering niet meer storend tusschen- beiden en zoo kwam het eindelijk zoover, dat Clementine geheel aan hare eigene woorden geloofde. Wijl het echter de bedoeling niet is op den lezer denzelfden indruk te maken die Clementine op hare hoorders maakte, maar het, ter be oordeeling van haar karakter, alleen te doen is om de feiten, zoo zullen i we de opsieringen achterwege laten en hare jeugd weergeven, zooals die i inderdaad geweest is. en vetkoopt dus de veehouder onverteerbaar voedsel. Koeien, welke door hem met die koeken als bij voeder gevoerd werden, gaven melk, die ondeugdelijke eigenschappen bezit. Krachtig waarschuwt hij dus allen die van veefokken, zuivelbereiden enz. hun vak maken, tegen het koopen van koeken welke niet on derzocht zijn. De geringe kosten van het onderzoek kunnen bij aan koop van koeken voor gemeenschap pelijke rekening zeer gering ge maakt worden, en wanneer men koopt bij firma's die onder contróle staan van het proefstation, zijn ze gelijk nul. Aan het proefstation is de naam van den vervalscher met deze nieu wigheid bekend. Naar men verneemt zal er een tweede sneltreinverbinding tusschen Londen en Berlijn tot stand komen, waarbij de zeereis tusschen Queens- borough en Vlissingeu over dag zal plaats hebben. De koeriertrein van Keulen naar Berlijn, welke nu te 8.5 's av. Keulen verlaat, zal dien tengevolge ongeveer 35 min. later gesteld worden. Men meldt ons uit Haarlemmer- liede en Spaarnwoude: Tegen den beruchten Kortekaas alhierdie door de rechtbank te Haarlem wegens verschillende op lichterijen werd veroordeeld, is thans weder proces-verbaal opgemaakt.De- zer dagen heeft hij iemand mishan deld en met moord bedreigd. Bij den eigenaar van «Brack's Doelen-Hotel te Amsterdam bestaat het plan, dit schoone gebouw tij dens de aanstaande Aprilfeesten; gedurende eenige avonden te illumi- neeren. Volgens het ontwerp is van de bijzondere ligging van dit gebouw uitstekend partij getrokken. De ge heele decoratie doet deuken aan Venetië. Aau de achterzijde van het paleis van den een of anderen rijken Patriciër, ligt aan den voet van eeue monumentale trap een gondel gereed tot spelevaren, onder de trap zelve vloeit een waterval, welke onder gekleurd licht een ver rassend effect moet teweegbrengen. Door het aanbrengen van bloemen en tropeeën zal de versiering een recht feestelijk aanzien verkrijgen. In eene gisteren gehouden matig bezochte vergadering in het Volkspark te Amsterdam, bra ht Penning allereerst de jongste op stootjes en de vernieling van zijn café in herinnering, laakte daarbij allerlei verkeerde handelingen, en hoopte op rechtsbedeeling en scha devergoeding, omdat aanleiding tot ongeregeldheden van buiten waren gegeven. Met het oog op de April feesten raadde hij zijne partijge- nooten waardigheid en kalmte aan, en alles te vermijden wat de ge moederen in beweging en demon stratie en oploopen kon veroorzaken, want dat bij eventualiteiten de socia listen thans dupe zouden worden. In eene huishoudelijke bijeenkomst zou de aan te nemen houding be sproken en daarna aangewezen worden. Zekere Smit raadde eveneen tot voorzichtigheid aan, en beriep zich op Domela Nieuwenhuis, die het zelfde zou doen. Handelend optre- Hare eerste jeugd had zij in be krompen omstandigheden in een landstadje doorgebracht. Haar vader was de zoon van een welgestelden boer, die zijn zoon, behalve zijn toenemende, uitgebreide bezittingen, ook de zucht had nagelaten om steeds meer eu meer bij elkander te schrapen. IJdelheid en teugellooze praalzucht waren de kern van zijn gemoed. Ook nadat hij reeds lanr het landleven voor het stadsleven had verwisseld bleef een lompe boe rentrots hem bezielen. Zijne opvoe ding was zeer gebrekkig geweest, zijne kennis was uiterst gering, maar spoedig had hij de hoofdge dachte van den handel begrepen; goedkoop inkoopen en duur verkoo- pen! En wat hij eenmaal begrepen had, daaraan hield hij zich met alle kracht vast. In zijne jeugd was hij een flink, kracht'g, goed gebouwd man met een aangenaam uiterlijk. Bij fees telijke gelegenheden liet hij zich niet onbetuigd, maar hij wist altijd den zou de grootste nadeelige ge volgen hebben voor de partij. Fortuyn verkondigde in kalme bewoordingen zij ne bekende theorieën naar aanleiding der woorden «ste len» en «verdeelen». De vergade ring ging kalm uiteen. Uit Zaandam wordt gemeld: Dezer dagen werd alhier onder de leiding van den heer M. Con tent een kinderbal gegeven, dat niet slechts door een groot aantal zijner leerlingen, maar ook door zeer veel belangstellende ouders en vrienden der kinderen werd bijgewoopd. Als naar gewoonte droeg dit feest den stempel van de onverflauwde liefde en geschiktheid van onzen verdienstelijken stadgenoot voor zijn vak. Wij weten niet wat meer te waardeeren, de netheid en juistheid der geleerde dan«en of de orde, die er den ganschen avond heerschte. Het glanspunt van het feest was zeker wel de uitvoering van drie oude dansen uit de 17e eeuw, zoo als die werden gedanst aan het hof van Lodewijk XIV, t. w. de Pavane, de Gavotte en de Menuet; zij wer den uitgevoerd door eenige paren, dames en heeren in het costuum van dien tijd. Vooraf werd door den heer Content eene verklaring gege ven van den aard dezer drie dansen, waarna onmiddellijk de uitvoering volgde. De paartjes, allerliefst uitgedost, in zijde, kant en fluweel, met de bekende allongepruiken op, voerden de drie dansen op eene hoogst be vallige en alleszins nauwkeurige manier uit, met begeleiding der mu ziek, die bij deze dansen behoort, en o. a. ook van een orgel. Wij waan den ons een oogenblik aan het hof van den weelderigen Lodewijk ver plaatst, zooals dit in verschillende illustraties ons wordt afgebeeld en bij de liefelijke muziek, de schitte rende costumes en de veelbeteeke- nendefiguren, konden wij onseenigs- zins voorstellen, welke indruk door dergelijke hoffeesten te Versailles werd teweeggebracht. Zeker is het dat deze dansen he melsbreed verschillen van hetgeen de muze van Terpsichore ons tegen woordig te zien geeft. Eene groote mate van stijfheid is daarbij niet weg te redeneeren. Vooral bij de Pavane, waartoe ook de sleepende kerkmuziek niet weinig bijdraagt; beter beviel ons in dit opzicht de Gavotte en ook de Menuet, die op vroolijker tonen gedanst worden. Maar dit neemt niet weg dat alle toeschouwers verrukt waren over het schoone, dat hun vertoond werd, en den heer Content luide toejuich ten voor de gelegenheid, die hij hun schonk om eens iets te zien uit den historischen tijd, waarvan zeer velen zoo vaak iets hebben gelezen. Wij vereenigen ons dan ook ten volle met de hulde, den waardigen en verdienstelijken man daarvoor gebracht en hopen dat hij nog lang zijne krachten mag blijven wijden aan de vorming van den goeden smaak bij ouderen en jongeren. Een onzer stadgenooten, die door toevallige omstandigheden in de ge legenheid was dit bij te wonen meldt ons nog dat de uitvoering der drie oude dansen, zoowel als de overige dansen en quadrilles de ge tuigenis aflegden, dat het onderwijs van den heer Content niet alleen goede dansers vormt, maar zeer veel een zekere deftigheid te bewaren. Waar hij in de gelegenheid was een ander een dienst te bewijzen daar deed hij het gaarne. Uit praalzucht was hij soms vrijgeviger dan zijne middelen het veroorloofden. Des te spaarzamer was hij echter overal waar een ander hem niet zag. Te huis verloor hij geen cent en ook geen overtollig woord. Hij had, geheel in tegenstelling met zijn karakter, maar wel vol gens zijne zucht om te pralen een teeder, zacht schepseltje gehuwd uit een aanzienlijke stadsfamilie. Het was een klein vrouwtje, met kleine handen en voeten, smachtende oogen, weinig vleesch, veel ziel en nog meer geld. Zij was op den flinken, goed ge bouwden man verliefd geworden en was hem gaarne in den vreemde gevolgd, in den waan dat de toe komst vol zonnestralen en rozengeur zou zijn. De wittebroodsweken duurden tamelijk lang en het jaar scheen bijdraagt tot nette houding en be schaafden ongedwongen omgang van jonge dames en heeren. Naar hij vernam, geeft de heer Content bijna jaarlijks op ieder kinderbal aan zijne stadgenooten iets nieuws op het ge bied der danskunst te aanschouwen. In de residentie schijnt zulks niet het geval te zijn. Niet te betwijfelen is het of uit voeringen als bovenbeschreven zou den ook in den smaak van de be schaafde kringen in onze stad vallen. Men schrijft aan de L. C. Eén varkenshaar maakt nog geen schoenborstel, zet de boer, toen hij den geurigen mest op het land krooi en den leeuwerik hoorde zin gen. Zooveel zon en lekker weer op den dag, dat zal menigeen op breken, want er zit nog een boel kou in de lucht. Het was ruim half Februari, dat men dan ook al van lentestondjes hoorde gewagen en de stedeling zich naar buiten begaf ten einde den ooievaar te ontdekken, die zich reeds op zijn vorig nest zou hebben neergezet. Liever van daag dan morgen heb ik mijn spitters, sprak de ongedul dige tuinder; het weer loopt mee, we gaan spinazie zaaien de vraag naar jonge radijsjes begint ook al te komen en dan gaan we aard appelen leggen en peulen en dop erwten. De bloemkool onder het glas staat nu met zooveel zonne schijn ook al extra goed; we zou den de planten wel haast kunnen uitpoten. Vrijdagavond stond er ec-n rad om de maan: een slecht teeken,en die Zaterdagochtend, den 12en van Lentemaand, zijn hoofd buiten het venster stak, haalde het gauw weer binnen. Dat was geen Maartsche bui, maar bijna een sneeuwstorm, en het sneeuwde altijd door met eene dikke laag, zooals in Januari. De boer was bij den haard ge kropen; van fluitende spreeuwen en lijsters, zingende leeuweriken en nestelende ooievaars was niets te ontdekken. En, zoo moet de koü uit de lucht, merkte de teleurge stelde tuinder aan, die daarbij eene streep door zijne rekening kreeg. De zilveren voorwerpen, ontvreemd uit de pastorie te Oestgeest, zijn in verbrijzelden staat teruggevonden in den tuin van den tegenover de pas torie liggende villa van den heer Van der Hoeff. De gouden voor werpen hebben de dieven meege nomen. Men is de daders nog niet op het spoor. Uit 's-Hage wordt gemeld In «La Traviata» nam Albani Zaterdag afscheid van het publiek, dat wederom zeer talrijk en warm gestemd was. Achtmaal werd de zangeres teruggeroepen en eenige zeer fraaie bouquetten en kransen werden haar aangeboden. Na de 3de akte deed het orkest fanfares hooren. Onder toevloed eener groote me nigte, vol geestdrift, werd Zaterdag avond Albani eene serenade gebracht door verschillmde abonné's der Ope ra op het door BeDgaalsch vuur ver lichte voorplein van het Doelenhotel. De kleine kapel der grenadiers en jagers speelde marschen uit Faust en Carmen en de Nederland- sche en Engelsche volksliederen. De zangeres bleef aanhoudend uit twaalf gelukkige maanden te bestaan. Voor echter het eerste jaar vol komen teneinde was, warén de schoone rozen der toekomst reeds uit gebloeid en was de zonneschijn van haren hemel verdwenen. De vroeger zoo teedere echtge- noote wilde nu met geweld dwin gen, dat haar gemaal aan het ideaal zou beantwoorden, hetwelk zij zich voor haar huwelijk van hem ge- droom f had. Zij toonde plotseling, dat zij een scherpe tong in den mend had, ja, zelfs scherpe nagels aan hare zachte, teedere handjes. ■Haar man zag haar van uit de hoogte aan, knikte eens bij 't geen zij zeide en verrichtte verder bedaard zijne bezigheden of zocht zijn genoegen en Het haar alleen, onverschillig of ze hem door verwijten wilde kren ken of door vriendelijkheid zocht te boeien. En hield hij zich al een enkele maal alsof hij terwille van haar tehuis bleef, (als hij inderdaad buiten niets te zoeken had) dan was voor het gesloten venster staan, na eerst de menigte uit het geopende venster vriendelijk gegroet te hebben. Vrijdag jl. had een conducteur, in dienst bij de Rijnlandsche stoom tram, tusschen Katwijk en Rhijns- burg bij het overstappen van het balkon der eerste op dat der tweede klasse, het ongeluk in aanraking te komen, met de langs den weg staande boomen, waardoor hij zoo ernstig aan hoofd en ribben werd gewond, dat men voor zijn leven vreest. Zaterdagavond waagden zich we der een paar colporteurs van Recht voor Allen op de Hoogstraat te Rot terdam, doch ook nu werden zij door het publiek daar niet geduld. Omstreeks 9 uren ontstond er op de hoogte van het viaduct zulk een rumoer, dat een inspecteur van po litie het noodig oordeelde den man, die daar het socialistische weekblad trachtte rond te venten, tegelasten zich uit de voeten te maken, daar er handtastelijkheden te vreezen waren. Hieraan werd door den col porteur gevolg gegeven, maar bij de Wijde Marktsteeg kreeg de man het zóó benauwd, terwijl uit bet pu bliek onophoudelijk de kreet opging: hang hem op! dat hij het geraden vond zich onder de bescherming van de politie te stellen, die hem onder een grooten toevloed van menschen naar het politie-bureau aan de Kaas markt bracht. Op den Staatsspoorweg is Vrij dagavond nabij Leerdam bij wacht post 57, de wachteres, vrouw Van Gelder, ouder den laatsten van Go- rinchem komenden trein geraakt. Een arm en been werden afgereden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Het gaat den leider der sociaal democraten in de celgevangenis te Utrecht in 't geheel niet goed. Zoo wel het voedsel als de koude en de slaapgelegenheid in de enge cel schijnen nadeelig te werken op dezen veroordeelde, wien thans schrijfwerk is gegeven om den kost in de cel te verdienen. Een aantal brieven, die men hem stuurt, blijven onbeantwoord, want de daarbij ingesloten postzegels voor antwoord worden teruggezonden. Die zegeltjes mag hij niet behou den. De postzegels voor zijn brieven moet hij zelf verdienen met gevan- geniswerk. Eene bende jongens te Arnhem, die verschillende winkeliers hebben bestolen, zijn door de politie inge rekend. In November 1885 ontstond ten hnize van v. R. te Arnhem, in eene gesloten kast, waarin kleeding- stukken hingen, op zeer vreemde wijze brand, en volgens opgave waren daarbij eenige jassen ver brand. De politie ontdekte echter dezer dagen die voorwerpen in de bank van leening, en nam de ver moedelijke daderes, eene oude be kende der justitie, in hechtenis. De directie der maatsch. van brandverzekering te 's Hertogen bosch heeft aan Jelle Kobus, knecht bij B. Gaastra te Oudega, eene som van f50 toegekend, als belooning er toch niets met hem te beginnen. Hij was een dwaas van top tot teen, die niets natuurlijker vond, dan dat men in hem het best gelukte even beeld Gods bewonderde, die echter de teederheid zijner vrouw als kin derachtigheid, hare behoefte aan be schaving als onvrouwelijk en hare gedachten en woorden als onver standig en voor eene dame niet pas send beschouwde. Waarvoor zou zij met hem pra ten? Over zijne knapheid, zijne def tigheid, zijne vrijgevigheid?.... over zijne paarden, zijn pelskraag, zijne das?.... Over zijne bezigheden sprak liij zelf en wel zoo beslist, dat hij geene tegenspraak duldde en zich niet tot ophelderingen vernederde; al wat muziek was liet hem koud; in den schouwburg viel hij in slaap hij las geen enkel boek eu maakte haar het lezen ook onmogelijk. Zijn kleine, zenuwachtige vrouw was de vertwijfeling nabij. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2