WIILAH HIEUW Ir 1 De Eenzame. 4e Jaargang Woensdag 16 Maart 1887. No. 1133. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en atgesteene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HAHS HOPFEÏI. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreseeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de rublicite Etrangère 9. L. DATJBE Co., JOH. 7. JONES, Sucr., Parijs, Slöit Faubourg Montmartra. fan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uorj MUSEUMS EN ANDERE BEZI EN SW A ARD1GH ED EN VAN HAARLEM. hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzjjde 2a deur. Geopend dagelyka vaa 1G tot 4 uur. Toegang 25 cants per persoon. Donatours on ledeu dar Nedorlandsclie Maatschappij ter bevordering vau Ngvoriioid hobbsE 8} Bgang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op /iet Paviljoen. Ingang trontzyde \an et Paviljoen op liet terrai. Geop, dag. v 104 uur. Toegaug 25 ct. p. persoon. Donateurs êh ichappjj te? bevordering vaa Njjverheid hebben op vertoon van diploma vrjjon toogang, donatetirs mot gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voorai i l.i tt1l._ V-ni.oi.rr Mr. KQ Cgninnii dqi/AÜiWa nitirennraan Zatnrdnc. Zftn- en Feeatdaven. van 10Ei nnr. Tneirnntr 2K .nt.fo kap kb-okk» „_i1 Koloniaal museum van i /ertoon van diploma vrjjon toegang, Iw^Nederiand^en meer hysonder^van hot Hasrlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopoude toegangskaarten voor een geheel j&aj 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle workdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of Ssniaeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegea botaling van 25 cents per perooon. Kinderen boneden -ie 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan ondor behoorlijk geleide. ZavUrs museum in de Damstraat. Geopend d gelgks uïtgonomen Saterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Ponderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopaa: Woensdag en Zaterdag van t—4 nnr. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toogang (deur Oudegroenraarkt) vrij. In het Engelsche Lagerhuis deelde Fergusson gisteren de onrust barende tijding mede, dat eeuige personeu met ontplofbare toestellen bij zich, een aanslag haddeu willen wagen op den keizer van Rusland, doch dat het complot in tijds aan het licht kwam en de deelnemers gevangen genomen waren. De Czaar was juist op weg Daar de gods dienstoefening. Het Duitsclie legerorgaan deelt een koninklijke order mede ter uit voering van de nieuwe legerwet, welke inhoudt, dat vier nieuw op te richten regimenten infanterie, en de op te richten vierde bataljons van bestaande regimenten, uitsluitend in den Elzas en in Baden in garnizoen zullen worden gelegd. De Rijnproviucie verkrijgt in de grensplaatsen slechts drie bataljons iD garnizoen. De heer de Lesseps is nog steeds nuttig bezig in Berlijn. Zoo als blijkt uit een onderhoud met prins Bismarck, dat haast een uur duurde, schijnt hij de politiek niet geheel ter zijde te laten. Hij moet nl. in dat onderhoud de stellige overtuiging hebben geuit, dat alle gevaar voor eene vredever storing tusschen Duitschland en Frankrijk is geweken. Bij deu kei zer op audiëntie zijnde, gaf de Les seps dezen een korte beschrijving van het Panama-kanaal, waarbij hij een speciale kaart ter verduidelij king gebruikte. Nadat dit betoog was afgeloopen, drukte de keizer zijne sympathie uit voor deze grootsche onderneming, evenals voor alle wer ken des vredes en uitte de beste 18) ACHTSTE HOOFDSTUK. Plotseling wist hun ervaren huis dokter haar een gewenschte aflei ding te verschaffenhij bracht haar in kennis met een zeer ijverigen geestelijke en zij werd eene dweep ster. Zij nam haar kruis op en droeg het op hare manier met een geduld, dat aan scherpte niets te wenschen overliet. Zij was weldra zoodanig met werken van vroomheid en barm hartigheid overladen, dat zij haren echtgenoot niet meer stoorde, terwijl hij van zijnen kant haar op haar langwijlig stokpaardje liet voortrij den zoover zij wilde. wenschen voor het welslagen van het plan, welks voltooiing met een reeks van vredejaren gepaard moge gaan. Tevens sprak de keizer zijne beste wenschen uit voor het per soonlijk welzijn van den heer de Lesseps. Deze heeft nog bij eene andere gelegenheid zijne meening geuit om trent de Egyptische kwestie en ge zegd dat hij als de beste oplossing daarvan oordeelde de terugroeping van den kbedive Ismaël-pacha. Uit Madrid komt de tijdiDg dat het gebouw der Duitsche am bassade aldaar dag en nacht door de politie wordt bewaakt, daar men geheime gangen heeft ontdekt, die tot onder het gebouw loopen, en klaarblijkelijk zijn aangebracht met het doel om de ambassade te be stelen. De Fransche Kamer heeft de laatste artikelen van de graanwet aangenomen, met toevoeging dat van alle scheepsladingen, die na af kondiging der wet in F. ansche ha vens binnenkomen, het verhoogde recht zal moeten worden betaald. De keizer van Rusland heeft Zondag met zijne gemalin en den grootvorst troonopvolger zijn ver blijf naar Gatschina overgebracht. Het Engelsche blad the Standard meldt dat het eene cijferdépêche heeft ontvangen, gedagteekend 13 Maart, luidende: «Eene mislukte poging tot het vermoorden van den Czaar is beproefd.» Het blad voegt er bij dat het bericht van zeer ge loofwaardige zijde komt. (Hiermede staat in verband de mededeeling van Fergusson in het Engelsche Lagerhuis.) Te Berlijn is geen enkele beves tiging van het bericht van de Hem was niets wenschelijker dan zulk een ommekeer, wijl zij het aan zien, dat hij reeds bezat, ook nog op kerkelijk gebied vergrootte en hem den omgang verschafte met mannen van naam. Wel was hem de conversatie met deze heeren eerst lastig, maar spoedig herhaalde hij den een, wat een ander hem een vorige maal had gezegd. Uit hun huwelijk waren twee kinderen geboren. Een zoonhet vertroetelde evenbeeld zijns vaders, niet zoo welgemaakt als deze, maar steviger, somberder, niet minder heb zuchtig, maar zonder den gelukki gen aanleg om geld te winnen, niet minder trotsch, maar minder eer gierig. Hij sprak niet veel, maar zeer beslist, was ontoegankelijk voor elke verhevene gedachte en volgde blindelings het voorbeeld van hem, dien hij dagelijks voor oogen had. Wat men ook beproefde, er was niets uit hem te maken dan, wat dard ontvangen en heeft men slechts de tijding gekregen dat eenige ver dachte personen, vóór het vertrek van den Czaar naar Gatschina, zijn gearresteerd. De Russische ambassade te Ber lijn verklaart het gerucht van de Standard ten eenenmale voor on gegrond. Door het Bulgaarsche regent schap zijn Karaveloff, Zankoff en Nikivoroff tegen hooge borgstelling op vrije voeten gesteld. De Porte heeft bevel gegeven, Bulgaarsche vluchtelingen van de Oost-Roemelische grenzen te weren. Door de Roemeensche regeering is een dergelijke maatregel genomen, terwijl het verblijf van Bulgaarsche vluchtelingen te Bucharest is ver boden. Zaterdag had te Rustschuk voor het front der troepen de degradatie plaats van de onderofficieren, die zich bij de muiters hadden aange sloten. Teloff is aan zijne wonden overleden. Haarlem, 15 Maart 1887. Het verslag der werkzaamheden aan het Parc-Vaccinogène alhier, luidt als volgt: De werkzaamheden, welke onder leiding stonden van den directeur der inrichiing, den heer Ph. S.Frank, waren in het afgeloopen jaar in veie opzichten belangrijk. Het onderzoek, in het vorige jaar begonnen, om animale stof, bacteriologisch te on derzoeken en door cultuur voort te planten, werd voortgezet, ditmaal door den heer dr. A. van der Loeff, thans inspecteur voor het genees kundig staatstoezicht in Noord-Bra- zijne voorouders ook geweest wa ren een boer, en dan nog wel een van de grofste sooit. In zijn uiterlijk geleek hij een daglooner van zijne eigene bedienden; hij was een stijf, rechtop gaand figuureen etend nommer op den inventaris, van wiens bestaan niemand ter wereld notitie nam dan zijne knechts en meiden en de ontvanger der belastingen Vaa het fijne bloed zijner moeder scheen geen enkele druppel in zijne aderen te vloeien. Wie weet of zij niet juist daarom met afgodische, eenzelvige liefde aan dezen eerstge borene hing, die van de eigenschap pen zijns vaders, welke zij in hem had bemind, geene enkele bezat,maar wel van die, welke hem van haar hadden vervreemd. De stijve knaap hield van haar uit gewoonte, of schoon hij zeer goed, evenals zijn vader, zijnen eigen weg wist te vol gen, als zijne moeder hem niet kon nagaan. Zij drukte gaarne een oog bant en Limburg, door wien tot nu toe niet beschreven micro-orga nismen in de stof ontdekt zijn. Uitvoerige mededeeling daarvan is door hem gedaan in de vergade ring van geneeskundige inspecteurs en in het Weekblad der Nederland- sche Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst. Met de langs dezen weg verkregen stof werden her haalde proeven genomen om haar op het rund over te brengen. De onderzoekingen, in die richting ge daan, leverden aanvankelijk bevre digende resultaten op, doch de uit komst om deugdelijke koepokstof om deze wijze te cultiveeren werd nog niet vekregen. De methode, door den directeur onzer inrichting gevolgd om stofte verzenden en te bewaren in vloei baren staat, had wederom een zeer gunstig gevolg. Proefnemingen op uitgebreide schaal genomen, lever den het bewijs, dat stof volgens die methode gedurende drie maanden bewaard, niets van hare kracht had verloren. Sedert 1884 wordt van hier niet dan animale stof verzon den en zelden werden klachten ver nomen, dat de stof de verwachte uitwerking miste. Behalve dat het getal inentingen in ruime mate is toegenomen, was het totaalcijfer der aanvragen om koepokstof door genees- en heel kundigen cf door hoofden van ge meentebesturen wederom hooger dan in vorige jaren. Het totaal der inentingen in 1886 is 1813, tegen 1468 in 18S5. Er wer den kosteloos gedaan 1082 vacci naties, 501 revaccinaties. Onder de gerevaccineerden zijn begrepen de herinentingen, verricht bij het gar nizoen en de gedetineerden in de gevangenis alhier. Bovendien zijn door de officieren van heid, alhier in garnizoen, aan onze inrichting 42 kinderen beneden het jaar ingeënt. Plet totaal der inen tingen op daarvoor bepaalde dagen, door verschillende genees- en heel kundigen gedaan, bedraagt 147. Er werden 457 aanvragen om koepokstof ontvaugen, waaraan werd voldaan door toezending van 977 paar glaasjes of buisjes met stof. Uit deze gemeente kwamen 69 aanvragen, die beantwoord werden door toezending van 150 paar glaas jes met stof. De overige aanvragen kwamen uit verschillende gemeen ten in Nederland of uit het Buiten land. De door Burg. en Weth. vast gestelde kiezerslijsten bevatten 2098 kiezers voor den gemeenteraad, 1362 voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal en 1358 voor de Provin ciale Staten. De officier van gezondheid De Fouw van het regiment grenadiers en jagers, is tot nader order ge detacheerd in het militaire hospitaal alhier. De bewaarscholen in deze ge meente werden op het einde van 1886 bezocht door: eene openbare door 57 jongens beneden 6 jaren, 24 jongens van 6 jaren en ouder, 49 meisjes beneden 6 jaren en 20 meisjes van 6 jaren en ouder, de elf bijzonderen door 831 jongens beneden 6 jaren en 196 jongens van 6 jaren en ouder en 821 meisjes beneden 6 jaren en 133 meisjes v.an 6 jaren en ouder. Men schrijft uit 's-Hage aan de N. Gtron. Ct. «De berichten omtrent den ge zondheidstoestand des Konings lui den in de laatste dagen weder gun stiger, ofschoon Z. M. zich nog niet in staat gevoelt het paleis, zelfs per dicht, als zij naar hartelust naar haren lieveling had gekeken. Haar hart had slechts één kind. Hare dochter had in tegenstelling met haren zoon al de fijne en schitte rende eigenschappen geërfd, welke hare beide ouders van anderen on derscheidden. Van haren vader had zij de fiere trekken, de lust om te schitteren en de zueht om te bezit ten, van hare moeder de fijnheid van verstand, de slankheid van fi guur, maar ook de blindheid der hartstochtelijke liefde en buiten dien.... de neergeslagen oogen der huichelaarster. Hare verhouding tot hare moeder was zeer koel. Deze verstandige vrouw vond van jongs af aan zeer veel aan te merken op het harts tochtelijke, wispelturige, verander lijke kind en zij deed dit te liever, omdat vreemden de zoozeer in het oog vallende, schitterende gaven van 't kind niet genoeg wisten te prijzen terwijl de stijve, lompe knaap nie- manas belangstelling wekte. Clementine, die er in 't begin niet aan dacht om rekening te houden met den hemelsehen naam, welke hare moeder haar gegeven had, ge voelde al spoedig dat zij in 't oog harer moeder eene mededingster van haren broeder was en zonder dat het bij de slangennatuur dezer beide vrouwen tot een breuk kwam, was het spoedig zoover gekomen, dat de moeder niets had aan haar kind en het kind niets aan de moeder. Daarentegen hechtte het kind zich met alle liefde aan haren va der niet omdat hij haar vader was, maar omdat zij hem in zijne armoede des geestes spoedig boven 't hoofd wies en bemerkte dat hij bescherming behoefde, wijl hij onge veer in dezelfde verhouding tot hare moeder stond als zij, waarvan zij niet haren vader, maar hare moe der, als de verstandigste, alle schulp

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1