Ml I De Eenzame. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN- 4e .Jaargang, Vrijdag- 18 Maart 1887. So. 1135. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. IIINNKNUM). ?oor Haarlem per maand40 Cent». (Traneo door geheel het Rijk p. maand 55 •ifzonderlijke Hommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Qinirale de xubliette Etrangère ff. L. BATJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Eariji, 31bii Faubourg Montmartre. tan 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags 12 unr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal «Kim» van hi Tavüjcm. Ingang aan ia Dreahji. Sa ianr. Gaopani iagniü*, van 18 tot 4 our. Toegaug SS cant, par paraoon. Donateur, ea laian iar NeiorkuJ.clie Maat.oh.ppij ter b.vori.rtoK .au vrtoon ran diploma vrijer toegang, ionateure met gaioUeiiap, leien mat 1 iame. Uuieum van kunitny,vtrhtxd op hst PavU;otn. Ingang Iroutiijde van .et Paviljoen op liet tarra,. Geop, dag. v 104 uur. Toegang SS ct o dander Naderlaniioha Maatiohapptj ter kavoriering van Nijvarhaii kahban op vertoon ran diploma vrjjen toegang, ionatonr, mat ge.aliehap, iaden met 1 dama. Butehoppelvjk inrrraum voor kerkelijke ondheid knnat r,n Nederland en meer bijrondor vnn bat Haarleni.aha Bi.dom, Krniawag No. 59. Geopend dagalijla, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Poeatdageii, vau 10—5 nnr. Toegang S5 cent, nar pereoou. Doorlooiiende toegau'gekaarteii t 1 gulden. Multnm isr liad Haarltin op ht Baaikuu. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 nor, van 15 October tot 14 April op d.c dagen vaii 10—X uur tegen betaling van 26 cent, liüdagen koeteloo, van. 13—4 nnr, de overige Cbriiteiijke fea.tdagen tegen betaling van 25 cent, per paraoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in net geheel niet toegelaten kinderon van s tot 14 laren niet dan oude ivlirt multam i» ii Damttraai. Geopend dageljjk, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Fea.tdagen vau 11X nnr. Ttylart btblioihtk. Geopend Woenedag, Donderdag, Vrjjdag en Satardan eaa 14 uur. Sladibib'iw/hatk Teamdag en Zaterdag van S4 nnr. Orpel-ittptline in dt Grooit Serk. Dinedog van 12 en Donderdag van 28 nur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. In de afdeelingszittingen der Bel gische kamer heeft de minister van Oorlog uitvoerige plannen medege deeld voor de forten te Luik en te Namen, welke, naar zijne overtui ging, zonder vermeerdering der le vende strijdkrachten zouden kunnen worden verdedigd. Het veldleger zou bestaau uit 65000 man, de be zetting der stelling Antwerpen uit 25000 man, die van Luik en Namen uit 12000 man en die der overige versterkte plaatsen uit 20000 man. In het geheel zouden 130,000 man nood'g zijn, en dit is juist het cijfer der tegenwoordige legersterkte. De werkstaking onder de ar beiders in de steengroeven te Soig- nies breidt zich uit, en er heerscht bij de werkstakers zekere opgewon denheid. Een bataljon van het tweede regiment jagers is derwaarts ver trokken. De troepen, te Bergen in garnizoen, zijn in de kazerne gecon signeerd. Naar uit Rome aan het Berl. Tageilatt gemeld wordt, beproefden eenige personen, toen de Duitsche gezant, baron Von Kendell, in Prui sische kurassiersuniform van een re ceptie ten Hove terugkeerde, een anti-Duitsche manifestatie. Zij wer den echter overstemd door de kreten «Leve Duitschland!» Verdere de monstraties werden door de tegen woordigheid van een groote politie macht belet. Uii Berlijn wordt, onder dagtee- keniug van 11 Maart, aan het Journ. des Débals geschreven Ofschoon men druk spreekt over pogiDgen tot toenadering tusschen HANS HOPFEN. 20) ACHTSTE HOOFDSTUK. De zieke was weer alleeö, geheel alleen. Niets in huis bewoog zich. Zij luisterde lang en ingespannen... hoe gaarne zou zij een jaar van haar leven gegeven hebben voor een ge luid, waaraan zij eene enkele ge dachte kon vastknoopen, dat haar voor een oogenblik onttrok aan hare kwellende overpeinzingen. Alles was en bleef stil, slechts in den stal hinnekten de paarden. Zij- schrikte bij dit dierlijk geluid, dat heden slechts een onaangename her innering in haar wakker riep en begroef snikkend haar gelaat in de Oostenrijk en Ruslaud, en men deze geruchten in verband brengt met de reis van vorst Lobanof(den Russischen gezant te Weenen) naar St. Petersburg, verneem ik omtrent de toerustingen van Oostenrijk in Galicië het volgende: Te Lemberg zij barakken gebouwd, die 70000 man kannen bevatten. Te Stanisla- voff moeten op 15 Maart levens middelen voorhanden zijn voor het ondethoud van 150,000 man. Te Tornopol staan twee regimenten Hongaartche cavalerie. De troepen zijn zoo geconcentreerd, dat de hoofd kwartieren te Pezermyi en te Sta- nislavoff komen. De Slavische regi menten (Polen en Ruthenen) staan in de voorste rij, onmiddellijk daar achter staan de Hongaarsche. In de Rutheensche dorpen worden overal vliegende blaadjes verspreid, waarin deverschrikkingen van eeuRussischen inval worden geschilderd. Behoor lijke maatregelen zijn genomen, om den overgang van de Weichsel en van hare zijtakken te verhinderen. De te Berlijn ontvangen berich ten uit St. Petersburg melden de volgende bijzonderheden aangaande den mislukten moordaanslag op den Czaar: Het hoofd der stedelijke po litie te St. Petersburg, Gresser, wist reeds in de vorige week dat de ni hilisten het plan tot eenen aanslag koesterdenverscheidene gewezen studenten werden scherp in het oog gehouden. De Keizer werd ook da delijk gewaarschuwd en dientenge volge gaf deze geen gehoor aan het verzoek der Keizerin om ook na de Vasten in de residentie te blijven. Hij besloot den 13en Maart naar Gatechina te vertrekken. Er werd vastgesteld dat de keizerlijke stoet naar de Panichida-vestingkerk zou gaat), waar de lijkdienst voor den kussens. Na eenigen tijd hoorde zij een zacht kloppen aan hare deur, ver schrikt sprong zij overeind alsof zij uit een diepen slaap ontwaakte en toch meende zij niet geslapen te hebben. Het hoofd was haar zwaar, hare wangen gloeiden en niettemin liep haar een koude rilling over den rug. Tevens kwelde haar eene bran dende dorst. Als hare moeder nu weer in hare kamer gekomen was, zou zij ge vonden hebben, dat hare dochter wel koorts had. Er werd nog eens geklopt. Binnen! zeide Clementine met een zwakke stem. Zij vreesde inderdaad een bezoek van hare moe der, zij wilde niet als een koorts- lijderes behandeld worden met al den nasleep, die daarbij behoorde. Al de angst en de onrust, waar door hare ziel beklemd werd, dron gen haar naar 't hoofd. Met wijd overleden Czaar gevierd zou wor den, vervolgens laugs de «Newski Morskaja» naar het station der War- schaulijn, en van daar per extra- trein naar Gatschina. Eene groote menigte geheime poiitie-agenten waren over de straten verspreid. Toen de stoet zich in de kerk be vond, volgde een geheime politie agent voortdurend eenen verdach ten gewezen student in de rechten, klein van lichaamsbouw, met eeu dweepziek uiterlijk. Hij had een tamelijk groot voorwerp onder den arm, hetwelk op een boek geleek, en sprak aan den hoek der «Morskoi Newski» met eenen anderen ver dachte, ook een gewezen student, die eene tasch over den schouder droeg. Zij werden beiden in hech tenis genomen, en nu bevond men dat het zoogen. boek en de tasch feitelijk geladen bommen waren. Dit werd per telephoon onmiddellijk naar de vestingkerk gemeld, en te gelijkertijd werd door eenen gene raal de uitslag van het voorloopige onderzoek aan den Czaar medege deeld. Deze zeide daarvan niets aan zijne gemalin, en reed uit de kerk met den grootvorst-troonopvolger in den eersten en de Keizerin in den tweeden wagen. Thans werd intus- schen een andere weg ingeslagen dan eerst vastgesteld was, en langs de Newa-kade en andere omwegen ging de stoet naar het station en van daar dadelijk naar Gatschina. Pas toen de trein vertrok werd het voorval aan de Keizerin medegedeeld. De aanslag zou ongetwijfeld ge lukt ziju, als de arrestatie niet juist bij tijds had plaats gehad. De bom men waren van zeer vernuftig maaksel; zij zouden hij het werpen ontploft zijn door middel van een in de hand gehouden touw, aan hetwelk zij bevestigd waren. On geopende oogen staarde zij naar de deur, alsof zij de scherprechter zou zien binnentreden. Zacht ontsloot zich de deur en niet hare moeder noch haar vader trad binnenmaar haar broeder Koert, aan wien zij nu juist het al lerminst had gedacht. Hij nam doorgaans zeer weinig notitie van het kasplantje, zooals hij haar gewoon was te noemen. Menigmaal wanneer zij met zuchten en geheimen hem aan boord klampte, nam hij haar dood bedaard in zijne sterke armen op en legde haar ta melijk onzacht in een hoek van de kanapee en voor zij goed en wel weer overeind was, was hij reed6 huiten haar bereik. Overigens konden zij het zeer goed met elkander vinden. Zij had hem, toen hij nog een knaap was, als vader hem wilde straffen, zooveel mogelijk beschermd en verdedigd. Later had zij hem geholpen aan middellijk nadat de twee bovenge noemde personen, die in het bezit bleken van valecke passen, waren gevat, werden zeer omvangrijke huiszoekingen ingesteld, en ongeveer honderd personen opgepakt, onder wie ook naar het heet lieden uit de hoogste kringen. Verscheiden politie agenten hebben reeds orde- teekenen en andere onderscheidin gen ontvangen. De grootvorst Wladimir leidt het verdere onderzoek. In het officieele Regeerings- blad wordt medegedeeld, dat den 13den 11., des voormiddags te 11 uren op den Newski Prospektdrie studenten van de universiteit der hoofdstad in hechtenis zijn genomen, bij wie ontplofbare voorwerpen ge vonden zijn. De gearresteerden hebben erkend, tot eene verboden geheime vereeniging te behooren. De in be slag genomen voorwerpen waren met dynamiet en looden kogels ge vuld, in welke laatste strychnine ge vonden ie. Naar uit goede bron verno men wordt, is de ontdekking van de poging tot een aanslag tegen den Czaar aan de Berlijnsche politie te danken. De politie te Berlijn was reeds voor 14 dagen in staat aan de overheid te Petersburg de ge gevens te verschaffen, die tot de ontdekking en juist nog bijtijds tot de verijdeling van het misdadig plan leidden. De Times verneemt uit Sofia dat de verhouding tusschen Riza-bey en de regenten gespannen is ge worden. Riza blijft aandringen op het instellen eener internationale commissie, om een onderzoek in te stellen naar de mishandelingen, welke, naar men beweert, de ge vangenen hebben ondergaan. De zijn schoolwerk en daarna hem ge durig voorzien van zakgeld. Daar voor had hij haar op zijne beurt weer bij hunne moeder tot voor spraak gediend. Nu gingen ze bijna eiken dag samen uit rijden. Verder hadden ze zeer weinig omgang met elkander. Het kwam niet bij haar op om moeite te doen hem zoover te brengen, dat hij behoefte gevoelde aan meerdere ontwikkeling. Zij sprak met hem over zijne paarden, over de bezittingen van papa, over de hoop op den naderenden oogst en wat zoo al meer binnen zijn bereik viel. Dat was hem voldoende. Zoo meende elk hunner de beschermer van den ander te weien en zagen op elkaar met eene soort van har telijk medelijden neer; hij op haar omdat zij zooveel zwakker was dan hij, zij op hem, wijl zij wist, dat zij veel verstandiger was en hij haar maar al te dikwijls bewees een onbeholpen mensch te zijn. regenten weigeren daaraan gevolg te geven. Haarlem, 17 Maart 1687. In de Raadsvergadering van gis teren werd de behandeling der po- litie-verordem'ng voortgezet. Naar aanleiding van de bespreking daar over in eene vorige vergadering had de commissie een nieuw art. 54a ontworpen, dat aan alle bezwaren scheen tegemoet te komen, althans zonder discussie werd aangenomen. Diensvolgens zal zonder vergunning van B. en W. niet op trottoirs of verhoogde klinkerpaden mogen ge reden worden mtt rij- of voertuigen, rijwielen, kruiwagens en handwa gens (kinderwagens hieronder niet begrepen), en zal men op de niet verhoogde kleine steentjes daarmede niet buiten noodzaak mogen rijden dan om te laden of te lossen. Eene tweede vraag, die in eene vorige vergadering onopgelost bleef, was, of voor stoomschepen eene maximum-snelheid zou bepaald wor den. De commissie achtte het eener- zijds onnoodig, omdat men toch niet met groote snelheid door het Spaarne kan stoomen; anderzijds ongewenscht, omdat overtreding van het voor schrift in rechten moeielijk te be wijzen zal zijn. Door de vergade ring werd evenwel aangenomen het voorstel van den heer Figee om die snelheid te bepalen op 70 meter per minuut. Aan de orde kwamen alsnu de bepa lingen betreffende besloten water bij vorst. Art. 70 verbiedt, bij besloten water zonder vergunning der politie het ijs te breken, anders dan tot het hakken van bijten of losmaken van het ijs rondom de schepen. Het belang en de veiligheid derschaat- Tine, zeide Koert, terwijl hij op de teenen en men erg door knikkende knieën, die zijne voor zichtigheid moesten aanduiden, door de kamer giög, gij zijt toch niet werkelijk ziek? Ik weet het niet, zeide het meisje tot den forsch gehouwden joDgen man, die zich op een stoel naast haar bed neerzette en iets, dat hij onder zijn jas verborgen had gehouden, tusschen den stoel en het bed op den grond plaatste. Ik weet het niet, maar ik heb zoo'n ontzettenden dorst. Dorst? zeide Koert. Dat treft goed. Ik heb medicijn voor je medegebracht. Deze artsenij helpt voor elke kwaal. Heb je zin? Met de rechterhand nam hij zijn mes en met de linker tastte hij naast zich naar den grond. In het vol gende oogenblik vloog de kurk met het stuk ijzerdraad knallend tegen den zolder en de schuimende cham-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1