De Amst. Ct. meldt: Gisterenmiddag had in het lokaal «Krasnapolsky» de algemeene ver gadering der «Vereeniging tot be strijding van knoeierijen in den Bo- ternandel» plaats. De voorzitter wees hij de opening der vergadering er op, hoe in andere landen de verkoop van kunstboter voor natuurboter strafbaar is gesteld, terwijl in Nederland nog geen wet telijke bepalingen dienaangaande in het leven zijn geroepen. Herhaal delijk heeft de Vereeniging zich tot de hooge Regeering gewend, doch nu van harentwege een commissie is benoemd, geloofde men met meer vrucht werkzaam te zullen zijn. Uit het verslag van de werk zaamheden van het bestuur bleek, dat een adres aan de Ministers van Justitie en Waterstaat is gezonden, waa'in er op wordt aangedrongen, dat de verkoop van vetmengsels, onder den naam van boter, bij de wet strafbaar worde gesteld. De oppositie vau de eene en de onder steuning van de andere zijde werd door het bestuur in het breede uit eengezet. Tevens werd de interpel latie van den heer van Dedera in de Tweede Kamer over deze kwestie besproken. De secretaris verzekerde, dat, on danks de tegenwerking, de werk zaamheden der Vereeniging, al veel goeds tot stand hebben gebracht. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar f947,60 en de uitgaven f566,70 hebben bedra gen, zoodat een batig saldo van f380,90 aanwezig is. De penningmeester lichttebij verhindering van prot. Mayer, punt 4 der agenda toe, nl. het voorstel tot het uitschrijven eener prijsvraag. Eene prijsvraag, zijnde eene juiste omschrijving om bijmengsels in bo- terproducten te ontdekkenwerd uitgeschreven. De bekroonde ont vangt een som van f1000, verkre gen door vrijwillige inschrijvingen. Daarna kwam een voorstel van den heer Salomons ter tafel, om, namens de Vereeniging, een bureau op te richten tot onderzoek van boter, zoowel voor particulieren als voor boterh andelaars. Na eenige discussie merkte de voorzitter op, dat de prijsvraag aan het voorstel vau den heer Salomons tegemoet komt. Het voorstel werd aangehouden tot na de bekroning van een der ingekom'en antwoorden. De heeren Herman F. Bultman te Haarlemmermeer, W. G. Bom te Amsterdam en J. J. van Weijdom Claterbos te Kampen werden als bestuursleden gekozen. Woensdagavond had op de bo- veuzaal van «Café Centraal», van den beer Bouwma, te Alkmaar, de opening plaats van een tentoonstel ling, in het leven geroepen door het Departement Alkmaar der«Maat- schappij tot nut van 't Algemeen», bestaande uit voorwerpen van huis- houdelijken aard, vervaardigd door werklieden in hunne vrije uren. Aan de tentoonstelling is een wed strijd verbondenwaarbij prijzen worden toegekend aan voorwerpen, die bruikbaar, van goeden vorm en netjes afgewerkt zijn. De heer Nuhout van der Veen, voorzitter der commissie voor dezen wedstrijd, wees er op, dat, mocht deze tentoonstelling al minder voor werpen bevatten dan ten vorigen jare, het doel van het streven beter Waartoe? Voorwien?zeide zij toornig en met haar verhit ge laat voor den spiegel tredend, zeide zij verachtelijk grillenen wierp de bloem weg. Kort daarop ver liet zij de kamer. Zij was bijna van de trap ge vallen, zoo onvast waren hare bee- nen geworden. Buiten echter, tus- schen het jeugdig groen, gevoelde zij zich veel opgeruimder en ster ker. Zij haalde diep adem en zette zich op eene bank neder. De hon den kwamen bij haar, legden den kop op haren schoot of vlijden zich aan hare voeten. De musschen kwa men naderbij trippelen alsof ze eeuig voeder van het jonge meisje ver wachtten. Eindelijk naderde ook de pauw, knikte met zijn slanken hals en spreidde zijn staart uit, alsof bij alle moeite deed om hare attentie te trekken. Clementine's blauwe oogen dwaal den doelloos tond. Tegenover haar was bereikt, omdat de hoedanigheid der ingezonden voorwerpen door nettere afwerking en grootere bruik baarheid hooger mocht worden ge steld. Naar zijne meening had de heer C. Ooijevaar zich bijzonder verdien stelijk gemaakt door zijne inzending van eenige luxe-artikelen, vervaar digd uit zeeschuim, iu navolging van dr. Mezger; dit werk werd dhar- om door hem aanbevolen, omdat de grondstof gemakkelijk te verkrijgen was en bij eenigen aanleg en studie een winstgeveuden arbeid kon wor den. Deze tentoonstelling die vele voor werpen bevat, welke getuigen van bekwaamheid, is overwaard gezien te worden. Te hopen is het dat velen zich geroepen gevoelen deze zaak te on dersteunen door het nemen van aan- deelen in de loterij, die aan deze tentoonstelling is verbonden. Woensdag morgen vond men te Spaarndam een polderwerker, die des avonds in beschonken toestand zich ter ruste had begeven, dood op ziju bed liggen. Een beroerte, waarschijnlijk een gevolg van het drinken, had een einde aan zijn leven gemaakt. De Amsterdamscbe sociaal-demo craten adverteereD, dat zij Zondag avond, in het Volkspark, ter her innering aan de commune te Parijs eene «gezellige bijeenkomst» zullen houden. Ter jaarvergadering van de Vereeniging tot veredeling van volks vermaak te Amsterdam werd met groote ingenomenheid de afloop ver meld van den uitmuntend geslaagden vliegerwedstrijd in den atgeloopen zomer. De ontvangsten over 1886 be droegen f1228, de uitgaven f911. Als bestuursleden werden geko zen de heeren Wafelbakker en Mom, herkozen de heer Baptist. Aan het verzoek van het hoofd comité voor de Aprilfeesten, om de leiding van de kinderfeesten, op 13 en 14 April aan 4000 kinderen te geven in het Vondelspark, het Sar- phatipark en de speeltuinen, geheel buiten bezwaar der kas te aanvaar den, zal gaarne gevolg worden ge geven. Nicolaas Gijsbertus van den Bos, geboren 10 Januari 1797, en Susanna Spaan, geboren 1 Maart 1798, dus van de vorige eeuw, te Amsterdam, vieren heden hun 69sten huwelijksdag. De beide nog krasse oudjes, die op de Hoogte Kadijk no. 110 wonen, genieten nog eene goede gezondheid. Een loteling, die Woensdag te Amsterdam voor de keuring kwam en zeker dacht afgekeurd te worden, viel dood neer toen hij hoorde «goed voor den dienst!» Naar men uit Amsterdam meldt zullen den 13den en 14den April a. s., voor ongeveer 4000 kinderen in het Vondelspark, het Sarphati- park en in de verschillende speel tuinen feesten worden gegeven. Woensdagmorgen trachtte de hofmeesteres van het stoomschip Schiedam, van de Ned.-Amerik. Stoomvaart.-maatschappij, liggende te Amsterdam, deD kapitein met een glas vitriool in de oogen te werpen, omdat zij ontslagen was. De toeleg mislukte iu zoover, dat zij het ge laat van den kapitein niet raakte. De politie werd van de zaak in kennis gesteld. - welfden de takken der boomen zich in elkander als een gothisch tem peldak. Er tusschen door was een klein stukje van het helderblauwe uitspansel zichtbaar. Een gevoel van weemoed maaste zich vau het jonge meisje meesterHare oogen werden vochtig, zij vouwde de handen. Toen zij uit dezen droom ontwaakte, moest zij zich zelf bekennen, dat ze met minachting aan Josephine Boppel had gedacht en den fleren Walcott van harte had beklaagd, dat hij zijn hart, zijn levensgeluk, ziju toekomst wilde verbinden aan een meisje, dat hem niet naar waarde schatten, niet begrijpen, niet geluk kig maken kon. Neen, dat kon Josephine niet. Wat ging haar echter de toekomst van den heer Walcott aan? Nu ja, dat was zoo, maar het was toch ook een feit, dat Josephine geene vrouw was voor Roger Walcott. Waarom dan niet? Door den storm, die in den nacht van Woensdag op Donderdag jl. woedde, werd in den molen de «Melkpot», staande op het Ameland te Zaandam, eene geweldige ver woesting aangericht. De as en wie ken werden door de kracht van den wind opgelicht, en de kap vernield. Een binnenas werd dientengevolge naar beneden geslagen, met het noodlottig gevolg dat een jongeling, op dien molen werkzaam, daardoor gedood werd; de zware as drong diep in den grond, en de ongeluk kige jonge man werd er bijna ge heel door bedolven. Uit Ouddorp wordt van 15 Maart gemeld: Gepasseerden Zaterdag was schip per C. van den Klooster alhier bij den vuurtoren van Schouwen aan het garnalen korren, toen door den hevigen wind de. mast van zijn hoogaarts brak. Gelukkig dat het vaartuig op het strand dreef, waar door de bemanning zich koude red den. Gisteren is de hoogaarts afge bracht en iu zinkenden toestand in de haven alhier gesleept. De schade is aanzienlijk. Ouder Nienwdorp beviel dezer da gen eene vrouw van haar achttien de kind. Als bijzonderheid meldt men hierbij, dat al de telgen iu leven zijn en nog altijd met vader en moeder samenwonen. De Leidsche Courant meldt: Gisterennacht overleed een bekend stadgenoot, die onder den naam van «Lammert van Leiden» een groot deel vau zijn leven in de straten van de stad onzer inwoning door bracht. Het moet gezegd worden, wanneer de man een enkele maal een borrel te veel op had, had hij wat men noemt «een gemoedelijken dronk» over zich en hij heeft in dien toestand de schooljeugd menig uurtje grappig beziggehouden. Maar ook bij de leerlingen der hoogste inrich ting van onderwijs was hij lang geen onbekende. Nadat de man eenige malen een gedwongen reisje naar het Noorden bad gemaakt (die nieuwe drankwet was voor onzen Lammert een kwaad ding), vestigde bij zich toch weder in de Sleutelstad, waar hij nu de betrekking aanvaardde van verpleeg de in het Minnehuis om daar de welverdiende rust te genieten na een veelbewogen leven. Lammert paste in zijne nieuwe woning goed op en kou zich in zijne uniform best schik ken, totdat bij dezer dagen voor het laatst van woning en uniform ver wisselen zal. Men meldt uit 's Hage van 17 Maart: Aan Anton Kabelaar werd heden avond ten woonhuize van zijnen patroon, den heer S. Hulselman, een aangename verrassing bereid. Namens 120 Hagenaars uit ver schillenden staud werd hem door een lid der commissie, die zich met dit doel gevormd had, een geschenk aangeboden, als blijvende herinne ring aan zijne moedige daad op 19 Februari jl. Dj spreker zeide, dat Kabelaar zijn leven in de waagschaal had gesteld om dat van Neerland's Koningin en het geliefde Prinsesje te redden, dat alle Nederlanders hem daarvoor dankbaar wareD, en dat velen bereid waren bevonden hem te toonen, dat moed, beleid en trouw nog in Nederland worden geëerd. Men kende haar als verstandig en zacht, zij was de welopgevoede dochter van welgestelde ouders, zij hield van alles wat goed en schoon was, maar overigens beteekende zij niet veel en was zeer huiselijk en stil. Dat was het juist. Clementine kon zich hare vriendin niet anders voorstellen dan met een sentimen- teelen roman of een handwerkje in de hand, een werktaschje bij zich, rechts een geranium en links een vogelkooi. Was dat nu de vrouw voor een Amerikaan, voor een mau, die zich met de bijl in de hand een huis in de wildernis had gebouwd, die brug gen had geslagen over breede stroo men, die bergen doorboord bad, die de geheele aarde had omgezeild en iedereen van zich deed spreken? Moest die eene vrouw hebben om kousen voor hem te breien en hem te doen geeuwen? Volstrekt niet, Wat dit huldebewijs vooral merk waardig maakte, was, dat in den kleinen kring tegenwoordig waren twee ooggetuigen, die ten volle be vestigden, dat Kabelaar het eerst de paarden met een zweepslag en door hen bij de teugels te grijpen tot stilstand bracht, nadat zij een eind- weegs voorbij het onbeschadigde rijtuig waren voortgehold, waarmee de aanrijding plaats had, die aan hunne vaart slechts eene andere richting gaf. Kabelaar dankte op de meest een voudige wijze voor dit bewijs van waardeering en deelde nogmaals de toedracht der zaak mede. Hij, even als zijn oude vader, waren zeer erkentelijk, dat het publiek zijne handeling waardeerde. Het geschenk bestaat uit een fraai gouden remontoir-horloge met het inschrift in de kast: «Aan Anton Kabelaar, 19 Februari 1887». Da wijzers zijn zijn eveneens van goud, met diamanten steentjes bezet. Een gouden ketting behoort bij het uurwerk. Tevens is er bijgevoegd een gouden medaillon, in de ach terkast waarvan het stedelijk wapen is gegrift. Het medaillon bevat de portretten van H. M. de KoniDgin en H. K. H. Prinses Wilhelmina. Voorts werd Kabelaar verrast met de prachtig door den heer J. C. C. Blantz alhier gecalligrapheerde naamlijst van de 120 schenkers van allen rang en stand, welk kunst werk gevat is in eene eenvoudig zwartbruine lijst. De volgende vereerende opdracht, eveneens keurig gecalligrapheerd, zal Kabelaar ongetwijfeld aange naam hebben getroffen: «Den 19en Februari 1887, toeu alom in den lande de zeventigste geboortedag van Z. M. den Koning werd gevierd, sloegen de paarden van het rijtuig, waarin II. M. de KoniDgin en H. K. H. prinses Wil helmina gezeten waren, op hol. Anton ICabelaar mocht het door zijn moedig gedrag en zijne groote tegenwoordigheid van geest geluk ken, dJ paarden tot staau te brengen. «Zijne heldendaad redde naast het leven eener geliefde Vorstin dat van Neêrlands dierbaar kleinood. «Als blijk van welverdiende hulde en innige dankbaarheid werd hem door onderstaande ingezetenen van 's-Hage een gouden horloge met kettiDg vereerd. - Overdrijving. Onder het opschrift: «Bekende tijdgenooten,» geeft de Lantaarn bij haar laatste nummer een plaat, waarop Anton Kabelaar op den voorgrond slaat afgebeeld, gereed om de paarden tot staan te brengen die met het rijtuig waarin de Koningin en het Prinsesje gezeten ziju komen aanhollen. Een dame die onbekend wenscht te blijven, heeft aan een honderdtal behoeftige gezinnen te Scheveningen ruime ondersteuning verleend be staande in halve mudden aardap pelen, Bpek, brandstoffen en geld. De stoomtram der Hollandscbe IJzeren spoorwegmaatschappij, die Woensdagvoormiddag te 10.50 van Delft naar 's-Hage vertrok, is ge lukkig aan een haar dreigend groot onheil ontkomen. Bijna gelijktijdig dat zij het station te Delft verlaat, moet daar aankomen trein no. 15 uit Amsterdam. Of nu de regeling is, dat zij het station niet verlaat voordat die trein aan is, of wel dat zij dien op den wissel ter hoogte zulk een man Wat was dan eigenlijk Roger Walcott voor een man? Het jonge meisje haalde de schouders op. Wat wist zij van hem? Zooveel als niets. Hij was uit Amerika gekomen, scheen zich met alles bezig te hou- en had nu laatstelijk de opdracht ontvangen in de buurt eene brug te bouwen, waardoor hij genood zaakt was in de stad verblijf te houden. Zoo was hij met de familie Boppel in kennis geraakt, had dien ellendigen vos gekocht en aanzoek om de hand van Josephine gedaan. Zij kon zich niet goed meer voor stellen hoe hij er uitzag, wijl ze hem slechts een paar maal in 't voorbijrijden had gezien. Alles saam- genomen bij was haar totaal on verschillig. Zij begreep cok inder daad niet, waarom zij zich over deze geheele geschiedenis had gekweld en schoof hare overvloedige be langstelling op hare eenigszins door van het vroegere station Iaat voor bijgaan, is ons niet bekend. Zooveel is echter zeker, dat zij zich Woens dag op hetzelfde spoor bevond van den haar tegemoetkomenden trein, en dat eene botsing onvermijdelijk zoude zijn geweest, zoo niet een der aan den weg staande toeschou wers, die bet gevaar bespeurde, den baanwachter had gewaarschuwd, en deze de gelegenheid had met de roode vlag in de hand den aan komenden trein tegemoet te snellen. Toen door den machinist van dezen het sein was bemerkt, bracht hij den rem in beweging en den trein tot stilstand; bierdoor vond de tram gelegenheid achteruit te stoomen en den wissel te bereiken, waar zij hem zonder gevaar kon laten voor bijgaan. (D. C.) Onder het vroegere Delftshaven is door de heeren Brutel de la Ri- vière en Co. de eerste stoomfabriek in Zuid-Holland opgericht tot be reiding van zuiver geraffineerd keu ken- en tafelzout, volgens de che mische methode van de heeren Beins te GroningeD. Gistermiddag zijn eenige dakpan nen door den wind afgerukt van een pand aan den Coolsiugel te Rotterdam, waarvan er een is terecht gekomeu op het hoofd vau een tien jarigen joDgen, die daardoor zóó hevig werd gewond, dat bij, ter stond naar het ziekenhuis overge bracht, spoedig daarna is overleden. Te Poortugaal is de eerste Norton- pompwel geslagen ter diepte van 71 voet, voldoende om goed drink water te leveren. Bij de militaire autoriteit te Utrecht begaf zich Woensdag vrijwillig in arrest de marinier 3de klasse M., van het wachtschip te Hellevoet- sluis. vau welken bodem hij zich 12 dagen zonder verlof bad verwijderd. Hij is in afwachting van bericht, dat hij werkelijk op genoemd wacht schip thuis behoort, in het huis van bewaring opgenomen, om later naar Hellevoetsluis te worden terugge bracht. Den 6en Maart werden tusschen Arnhem en Westervoort 9 tele- phoonpalen blijkbaar moedwillig om geworpen, welk feit in bet nieuwe strafwetboek strafbaar is gesteld. Aan de Arnhemsche politie is bet thans gelukt, den dader te ontdek ken, zijnde iemand, die deze bal dadige handeling in dronkenschap moet hebben gepleegd. Uit Oldebroek, Doornspijk en om liggende gemeenten zijn dezer da- ged ongeveer 300 personen naar Amerika vertrokken, om daar hun geluk te beproeven. Zoo als gisteren gemeld is, werd zekere H. K., uit Duitschland, te Zevenaar aangehouden, als ver dacht van diefstal ten nadeele van zijnen broeder F. te Rotterdam. Beweerde H. K. reeds dadelijk te Rotterdam geen broeder te heb ben en van niets ie weten, thans is gebleken dat hij volkomen on schuldig is en men hier met een zoo genaamde grap te doen had, die evenwel aan den betrokken persoon veel moeielijkhedea heeft veroor zaakt. de koorts in de war geraakte ze nuwen. Die heide menschen moch ten liefkozen zooveel ze wilden wat ging haar dat aan? Wat ging haar in 't algemeen de geheele wereld aan? Clementine haalde de schouders op en boog zich voorover. Verdrietig nam zij een steentje op en wierp het naar den pronkenden pauw. Met een rauwen schreeuw liep het dier weg en de musschen zochten verschrikt een goed heenkomen. Clementine stond op en beproefde verder te wandelen. Zij gevoelde zich krachtiger bij elke schrede. Zij ging in den tuin van bed tot bed; zij ging naar de keuken; zij ging naar don stal. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2