Op de paardenmarkt te Weert verloor Dinsdag een koopman zijDe portefeuille, waarin een bedrag van f 1040 aan bankbiljetten was. In plaats van met twee paarden, die hij zich voorstelde te koopen, moest hij met ledige handen naar huis gaan, ondar.ks alle moeite om het geld terug te vinden. Woensdag werd te Borselen een dubbel woonhuis met erl en tuin, staande en gelegen in de kom dier gemeente, in publieke veiling ver kocht voor f 480. De hypotheek houder had er eene pretensie op van f 800 in kapitaal. Te Oosterwijk heeft zich gevormd een comité voor vreemdelingenver keer. Het heeft reeds eene circulaire verspreid, waarin gewezen wordt op de gezonde luchtstreek, de gunstige ligging en de fraaie boschrijkeom geving van Oosterwijk, welke dat dorp vooral in den zomer tot een uitstekend geschikt verblijf maken. De burgemeester van Broekhui zen (Limburg), bezig met het snoeien van een appelboom, had het ongeluk daaruit te vallen en den nek te breken. Hij was onmiddellijk dood. Omtrent de poging tot moordaan slag op den pastoor van Woens- drecht wordt nader uit Bergen-op- Zoom het volgende geschreven: Zekere W., iemand van een zeer laakbaar gedrag, war eenige malen door den achtenswaardigen pastoor v. M. onderhouden, en dit niet al leen over zijne eigene levenswijze, maar ook over die van eeDe bij hem inwonende dochter. W. hiermede minder ingenomen, liet onder voorwendeel van zwaar ziek te zijn, den pastoor bij zich ontbieden. Nau welijks had deze den voet in huis gezet, of W. greep een pistool, het welk hem echter juist intijds door den pastoor werd uit de band e*e slagen, die hierop ijlings het huis verliet. De juetitie is niet zooals aanvankelijk gemeld werd der waarts vertrokken, maar de zaak is in hare handen gesteld. Uit Ylissingen wordt gemeld Het bekend worden van het feit, dat het contract voor den bouw van een nieuw groot stoomschip op de fabriek der Koninklijke maat schappij «De Schelde» met de «Rot terdamsche Lloyd» is gesloteD, werd hier natuurlijk met groote vreugde vernomen. In afwijking der vroegere voor dezellde firma gebouwde ijzeren schapen, zal het thans aangenomen schip geheel van staal worden ver vaardigd, terwijl die iD lengte de Batavia en Soerabaia 20 Eng. voeten zal overtreffen, zoodat men veilig zal kunnen aannemen, dat dit het grootste stoomschip zal zijn, dat tot hiertoe op eenige Nederlandsche werf zal zijn gebouwd. De bestem ming van bet schip zal zijn als passagiersstoomer voor den mail dienst op Nederlandsch-Indië. De machines zoowel als de stoom ketels zullen in de werkplaatsen der fabriek «de Schelde» worden ver vaardigd. Uit Nunspeet wordt van 17 Maart gemeld Toen gisteren ochtend, circa half 9 uur, eenige arbeiders in het ge meente-heideveld alhier bezig waren een afgebakend perceel heideveld af te branden, om daarop vervolgens dennen te zaaien (zooals hier ge bruikelijk is), begon de wind zich eensklaps zoodanig te verheffen, dat de vlammen zich naar alle zijden verspreidden, en het den arbeiders niet meer mogelijk was die te be teugelen. Door van alle zijden aan gebrachte hulp mocht men met groote krachtsinspanning er in sla gen, den brand (die een dreigend aanzien kreeg wegens de nabijheid van uitgestrekte dennenhosschen meester te worden, doch niet vóór ongeveer 3 uur 's namiddags. De uitgestrektheid heideveld, die afge brand is, begroot men op ongeveer 200 hectare. Op het verzoek van de heeren A. L. Festen en J. Godfernaux, om vergunning tot oprichting van een algemeen slachthuis te Zwolle, is door deu Raad afwijzend beschikt, terwijl het Raadslid de heer R. Meulen- hoff mededeelde, dat hij voornemens was, om in een volgende Raads vergadering een voorstel in te die nen, tot het van Gemeentewege oprichten van zulk een algemeen slachthuis. Dat ook te Kampen de huur waarde der landerijen belangrijk is verminderd, blijkt o. a. dat daar publiek werden verhuurd 6 boeren erven op het Kampereiland, toebe- hoorende aan de gemeente Kampen welke verhuring geschiedde, omdat de pachters op hun verzoek, tusschen- tijds van de verdere huur waren ont- slageD. Deze erven brachten sedert 1880 jaarlijks te zamen op een huur- som van f 18.650; thans is ervoor geboden f 12.420, dus f 6.230 min der dan vroeger. De Raad heeft dit bod aangenomen. Te Leeuwarden is opgericht eene Friesche boeren-vereeniging tot ver koop van boter. Bij deze vereeni- ging zal alleen de eigengemaakte boter van de leden, die veehouders moeten zijn, kunnen worden ver kocht. Alzoo is de gelegenheid uit gesloten, om daar tevens boter bij te voegeD, hetzij van niet-leden, hetzij van buiten de provincie in Friesche vaten in den handel ge bracht. Zekere J. S., te Hoornsterzwaag (Friesland), die lijdende was aan «vervolgings-waanzin,» is in alle stilte naar Amerika vertrokken. De man was in de meening, een stuk geteekend te hebbeD, waarvoor men hem zou kunnen gevaDgen nemen, en dat hij alleen in Amerika vrij zou zijn. Hij was niet onbemiddeld en heeft een aardig sommetje meê- genomen. GSNGD NIEUWS. In den laatsten tijd kwamen in België tal van zelfmoorden voor, vooral onder de jonge mannen en mei-jes. Nu beeft zich weder een 15-jarig meisje tusschen de rails gelegd bij het station Béziers. De aankomende trein scheidde baar het hoofd van den romp eti men vond bij baar een briefje waarop men las: «Zelfmoord uit liefhebberij of uit liefde, zoek niet verder. Mijne lieve zuster, ik heb geuoeg aan het leven en maak er een einde aan, wees niet bedroefd over mij.» Te Brussel heeft een jonkman van 20 jaren, bebooreude tot een voorname buitenlandsche familie zich de aderen van de armen geopend. Men zegt dat hij tot den zelfmoord werd ge dreven door een onzinnigen harts tocht, voor eene chanteuse uit een café-concert. Het bestuur van het Palais de l'Industrie, te Antwerpen, zal in Mei a.s. eene tentoonstelling doen houden van postzegels, briefkaar ten, enz. De Fransche scheikundigen Frémy en Feil zijn er in geslaagd langs scheikundigen' weg robijnen te maken. De Lesseps geeft hedenavond een groot kinderfeest, waarop zijn kinderen de menuet zullen dansen. Door Desmoulins is een groot por tret van De Lesseps op steen ge bracht, waarvan de eerste honderd afdrukken, aan den rand, bij wijze van stempel, een snoeperig portret van mevrouw De Lesseps voeren en van de handteekening van den grooten Franscbman voorzien zijn. Napoléon Ney, die het werk van generaal Bogdanovitch«de slag bij Navarino», in het Fransch vertaalde, heeft voor dien arbeid, namens keizer Alexander, een schrif telijke dankbetuiging van den Rus- siscken minister van Buitenlandsche Zaken ontvangen. De Keizer zoo heet het daarin verheugt zich zeer over deze uitgave, die zeer geschikt is om de banden waardoor Frankrijk en Rusland reeds ver- eenigd zijn, nog nauwer toe te halen. Te Léognau, bij Bordeaux, is in den Dacht van Vrijdag op Za terdag het kasteel Olivier, toebehoo- rende aan den heer Watcher, eene prooi der vlammen gewordeD. Het kasteel had, als afkomstig uit de middeneeuwen, groote architectoni sche waarde en de Zwarte Prins heeft er nog gewoond. Het kasteel is door onbekenden op vijf punten te gelijk in brand gestoken. Te Parijs is een zaakwaarne mer gearresteerd, die twee van zijn clienten, moeder en dochter, een paar maanden lang in zijne woning had opgesloten gehouden. De beide vrouwen waren uit St.-Dénis over gekomen om een erfenis van 20,000 francs te halen, waarbij zij zich van het ministerie van den bewus- ten zaakwaarnemer bedienden. Deze ontving werkelijk het geld en lo geerde dien nacht de erfgename. Toen zij echter den volgenden morgen de alkoof wilden verlaten, waarin zij den Dacht hadden door gebracht, bleek het haar, dat zij stevig opgesloten waren. Na lange nasporingen vond de politie de on- gelukkigen in een onbeschrijflijk vuilen en elleDdigen toestand en geheel versuft in de bijna geheel van lucht en licht verstoken alkoof. Intusschen had de man van zaken reeds een groot gedeelte van het kapitaaltje verbrast. Keizer Wilhelm's geboortefeest. De feestelijkheden, die Dinsdag a. s. ter gelegenheid van 's Keizers 90sten geboortedag vanwege de ge meente Berlijn zullen gegeven wor den, zijn thans door een Raads commissie ad hoe definitief vastge steld. Des morgens om zes uren zal de feestdag door een muziek-uit- voering op de buiten-galerij van het Raadhuis iDgewijd worden. Zooals wij reeds mededeelden, zal de school jeugd iD de kerken feestvieren, waar heen zij zich in optocht met muziek voorop begeven zal. Om kwart voor eeDen zullen de stedelijke autori teiten in ambtsgewaad, onder hege leiding van muziek, een plechtigen gang doen naar de Nikolaï-kerk, waartoe ook anderen corporation nitnoodigingen zullen ontvangen. Het groote feestmaal ten Raadhuize vangt te 5 uren aan. Het Raadhuis en verschillende andere gehouwen en monumenten zullen rijkelijk met Bengaalsch vuur verlicht wordeu, terwijl het stand beeld van Frederik Wilhelm IV een electriscbe verkrijgt. De overige ge meente-gebouwen worden met kaar sen geïllumineerd. Bij het Kei- zersfeest der universiteit houd pro fessor Heinrich Von Treitschke de feestrede. De kunst academie zal door de eerste kunstenaars van Ber lijn prachtig gedecoreerd worden. Professor Geselschap heeft daar voor een fries geschilderd, die in een reeks van tafereelen een voor stelling geeft van het leven des Keizers. Van het prachtig schilder stuk zullen photographieën in den handel gebracht worden. De Rijksdag zal een adres aan den Keizer zenden en een schitte rend feestmaal houden. Woens dagnamiddag is de Kroonprins van Oostenrijk te Berlijn aangekomen. Hij werd door den Kroonprins en de Kroonprinses van Duitschland aan het station ontvangen, waarna de vorstelijke personen gezamenlijk een bezoek aan den Keizer brachten. Prins Rudolf heeft zijn intrek in het paleis genomen. De cholera neemt volgens het Duitsche gezondheidsbureau in Znid- Amerika af. Het hevigst kwam de ziekte voor te Tucuman, alwaar van 15 December tot 22 Januari 2100 personen, d. i. omstreeks 10 pet. van de bevolkii g, zijn gestor ven. Einde Januari stierven daar dagelijks nog slechts 10 personen aan de cholera. Eene commissie, uaar het getei sterde stadje gezonden om hygiënische maatregelen toe te passen, werd op gruwzame wijze vermoord. Sticci is te Milaan aangekomen in zeer benarden toestand Hii ver loor te Parijs 8000 francs. Hij zal nu te Napels 40 dagen vasten en de opbrengst van de entrée geven aan de slachtoffers van de aard bevingen. Ook op de kusten der Oost zee hebben geweldige sneeuwstor men uit het Noorden gewoed, die voor tal van visschersvaartuigen noodlottig zijn geweest. Van som mige dorpen waren de meeste sche pen op zee. Te Londen waren Dinsdag de straten overdekt met een zwarte, bijna ondoorwaadbare sneeuwmassa; terwijl er een zelfs voor Londen buitengewoon zware mist beerschte. Teng-evolge vau geweldige sneeuwbuien, waardoor op sommige plaatsen de weg twee meter hoog met sneeuw bedekt ligt, is het verkeer op de noordelijke spoorweglijnen in Spanje gestremd. De beul te Liverpool heeft Maandag het doodvonnis door den strop moeten voltrekken aan eene naamgenoote. Het was eene vrouw, ter dood veroordeeld, omdat zij haar kind had gedood. De beul heette Berry en de veroordeelde Elizabeth Berry. Op een spoorweglijn nabij Boston heeft een schrikkelijk onge luk plaats gegrepen. Een brug zakte in elkaar, juist op het oogenblik, dat een trein er over reed. Vier wagens stortten in de diepte. Drie en dertig reizigers werden gedood, en een 40 tal zwaar gewond. Het meerendeel der slachtoffers bestond uit werklieden, die dagelijks van den trein gebruik maakten om zich naar hun werk in de voorsteden van Boston te begeven. Weinige oogenblikken te voren was een zware goederentrein veilig en wel over de brug gekomen. Het getal der omgekomenen bij de spoorwegramp op de lijn Boston-Providence bedraagt volgens nader bericht 40, terwijl niet minder dan 100 personen gekwetst werden. De ingestorte brug is geheel uit smeedijzer geconstrueerd en werd algemeen voor uiterst solide gehou den. Het is dan ook geheel onver klaarbaar dat zij bezweken is. Men zal zich het geval van de Stephanie herinneren, op welk sclrp ratten de looden spiegat-bui zen hadden aangevreten, teDgevolge waarvan de lading ijzer door het binnengedrongen zeewater aanmer kelijk beschadigd was geworden. De rechter in de Kaapstad stelde het schip voor die schade aansprakelijk, omdat «het eene nalatigheid was, de buizen niet te bekleeden, en het duidelijk evidentwas, dat door eene eenvoudige omhulliDg der bui zen met geteerd zeildoek of ko perdraad de ratten met goed gevolg kunnen worden afgeweerd.» Dat dit echter niet juist is bleek dezer dagen te B-ake, waar de brik v. Koon zou worden gere pareerd, en men bij die gelegenheid bevond, dat eene loodeD spiegnot, die met geleerd dubbel zeildoek was beschut, door ratten aangevreten en op twee plaateen doorgevreten was. Wegens het belang van de zaak in geval van verschil, werd toen te Brake de zaak officieel geconstateerd. In de hoofdstad van Canada bouwt men in de vastendagen steeds groote paleizen en burchten van ijsblokken, en te Montreal was dit jaar het ijspaleis prachtiger dan ooit. De ijsvesting geleek ditmaal een burcht uit de middeleeuwen, met wallen omgeven en een hoogen to ren in het midden. Het gehe-le ge bouw bedekte eene oppervlakte van 14,000 vierkante voeten en binnen had men eene rijke tentoonstelling- van granen en vruchten. De mede- Kampers aan den wedstrijd op schaat sen mochten de vesting bombardeeren 15,000 kaarsen brandden in het pa leis, terwijl even zooveel negers inet pekfakkels, benevens electrisch en Bengaalsch licht het geheel een fautastiechen indruk gaven. De be stormers der vesting waren met ra ketten gewapend en voerden met hunne batterijen een scbijuaanval op de vestiDg uit. De goeverneur Lansdowne woonde met zijne ge malin den aanval en de verdediging bij, en duizenden waren uit alle steden van Amerika gekomen, om het prachtige avondfeest bij te wo nen. TWEEDE Kmm BEK ITATEK-6EIIER&AL. Zitting van 17 Maart. Het algemeen debat over het kiesrechthocfdstuk werd voortgezet. De heer Van Houten verdedigde het algemeen stemrecht, maar zou ten slotte toch vóór het regeerings- artikel stemmen. De heer Mees bestreed het alge meen stemrecht en verdedigde het regeerings artikel. De heer Schaepman was vóór uit breiding van stemrecht. De minister Heemsherk verdedigde het regeerings-artikel, waarna het algemeen debat werd gesloten. Heden voortzetting. LETTEfSEH ES ÉCUS3T. De commissie voor de in Septem ber en October te houden muziek- ten toonstelling te Amsterdam is thans geconstitueerd. In het eere- bestuur hebben zittiDg o. a. de hee ren prof. A. D. Loman, Daniel De Lange, Frans Coenen, H. Violta, RöntgeD, Heinze, Joh. M. Coenen te Amsterdam, Jac. Van der Hoop, J. van der Hoop Jaczn., F. Browne van Streefkerk, F. Gernsheim te Rotterdam; D. F. Scheurleer, mr. C. Asser, W. F. G. Nicolai, C. L. W. Wirtz in Den Haag; professo ren Land en Acquoy te Leiden, jhr. mr. J. C. M. Van Riemsdijk, Richard Hol te Utiecht; mr. H A. Eliaste Arnhem; Leon C. Bouman, dr. M. Godefroy, A. J. A. Van Lanschot te 's-BoschJ. D. Everts; dr. Aghina te Hoorn; prof. Lans (seminarie Hageveld), pastoor J. J. Graaf te Ouderamstel; mr. J. Thiebaut te Zwolle; J. Worp, J. H. Bekker te Groningen; jhr. Van Boelens van Eysinga te Leeuwarden. Door de koninklijke vereeni- gicg het Nederlandsch tooneel, af- deeling Amsterdam, werd gisteren avond in den Schouwburg alhier teu tooneele gevoerd: «Het leven eener TooneelspeeL-ter», drama in vijf bedrijven naar het Fransch van A. Bourgeois en F. Barrière, ver taald door C. J. Roobol. De titelrol werd vervuld door Mevr. Frenckel- Bouwmeester, ter wijl verder op het programma voor kwamen de dames K;ehl, Poolman, Lorjé, de heeren Clous, Louis Bouw meester, Schulze en aDdere be kenden. Het zij verre van ons iets op den inhoud van het stuk af te dingen; we zien ze zelfs gaarne deze geniale scheppingen, die, rekening houdende met den tijd waarin ze handelen, ons onwillekeurig het hedeudaagsch Parijs voor den geest brengen en de oude romantiek door het moderne kleed, waarin ze zijn gehuld, laten heenblinken. De heer Roobol heeft de moeilijkheden der vertaling met glans overwonnen, de volzinnen zijn vloeiend en de woordenkeus is zeer beschaafd. Mevr. Frenckel had ruimschoots gelegenheid met hare gaven te schit teren en ontving als welverdiende hulde eeu prachtig bouquet. Vooral in Je scène, waarin zij ten slotte tegen wil en dank door St Phar, haren vader, gedwongen wordt als Olimpia hare hulde in de «eomédie francaise» te gaan inoogsteD, was haar spel treffend, ook was dit het geval in de passages, waarin zij blijken gaf van de opofferende liefde voor haren echtgenoot, graaf Karl de Rudentz. St Phar (Scbulze) gaf ons een uitmuntend type van een man, die, geheel zijn leven aan het tooneel gewijd hebbend, daarvan zijn afgod heeft gemaakt, waarvoor kronen en scepters, rijkdom en titels moeten zwichten, ja, er niets bij zijn «zijne dochter (Olimpia) was zesmaal ko ningin of zesmaal keizerin in één week, als zij dat wenschte!» De heeren Clous en Schulze, die de rollen vervulden van graaf Karl en markies Emile de Rudentz, gaven ons de echte typen van edellieden te aanschouwen, terwijl de dames Lorjé en Kiel eene niet minder ge lukkige opvatting van hun rol had den. De artisten van het Neder landsch tooneel hebben ons «Het leven eener Tooneelspeelster» giste renavond te genieten gegeven op eene wijze als men dit slechts van hen kan verlangen. SSBHTSïaiEi. De vraag of er al of niet een ongeoorloofde splitsing eener beken tenis had plaats gehad, werd giste ren voor den Hoogen Raad behan deld naar aanleiding van een vonnis der Haarlemsche rechtbank. Tus schen den burgemeester der gemeente Beverwijk en een inwoner dier ge meente was geschil gerezen over de vraag of een schatting en eenige boomen op een strook gronds aldaar staande, al of niet behoorden aan de gemeente; de burgemeester was van oordeel dat zulks wel het ge val was, en nadat onderhandelingen om de kwestie in der minne uit te maken mislukt waren, ging de bur gemeester zijn eigen gang en deed de schutting etc. wegnemen. Van daar dat een bezitsactie werd inge steld legen den burgemeester qq., die in den loop van het proces be kende dat de beklaagde feiten na mens hem verricht waren, doch bij die bekentenis voegde daartoe ge rechtigd te zijn, daar de grond in kwestie een deel van den openbaren weg uitmaakte. De rechtbank wees de vordering van den eischer toe, en scheidde van de bekentenis van gedaagde dat gedeelte af, waarin hij

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3