PUPIILAIK MMS-1 De Eenzame. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en ilgeseene feestdagen. AD VERTENTIËN« ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HANS HOPFEN. BINNENLAND 4-e Jaargang» Dinsdag 22 Maart 1887. No. 1138. foor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaaeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dag anten voor hat Buitenland: Compagnie Gónêraie de jruolieite Etrangère 9. L. DAUBE $T Co., JOE. F. JONES, Suer., Parijs, Slbii Faubourg Montmartr». van 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 eeue* Grroote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal vtuseu» van het Paviljoen. Ingang aan do Dreefcijde Se dear. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cents por persoon. Donatenr» en leden der Nederlandaclie Maataohappij ter bevordering vaa Nijverheid hebbes ij 'ftltoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, laden met 1 dame. Mus sum van kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang i'rontzijde van iet Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 10—4 uar. Toegaug 85 ot. p. persoon. Doaatenra en "dender Nederlandaohe Ma&tschappy ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrqsn toegang, donatears met gezelschap, loden m6t 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral fsn Nederland en 1 gnlden. - ijsdagen kosteloos 'oyUrs mus sum ^•sensdag «n Zaterdag ~4 nnr.iOrgel-lssvelins in de Qreote Karh. Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 nnr. Toegang (denr Ondegroenmarkt) vrjj. Na eene beraadslaging, welke elf zittingsdagen in beslag genomen beeft, is het eerste voorstel, betref fende bet reglement ^an orde voor het Engelsche Lagerhuis, namelijk dat ten aanzien der sluiting, met 262 tegen 41 stemmen aangenomen. Bij de uitzetting van onwillige pachters op de goederen van Daly in 't Ierscbe district Mayo, stietten de gerechtsdienaren op een gewel digen tegenstand. Op een der boeven werden de beambten zelfs met ko kend water verwelkomd. Zoodra de uitzettingen voltrokken waren, na men de uitgewekenen wederom bezit van bun pachthoeven. Zekere boer Hefferman, te Grenagb, in het dis trict Cork, bad zich een tijdlang verborgen gehouden tot een sterke bende hem te hulp kwam. Toen sommeerde bij de gerechtsdienaars om binnen 5 minuten zijn woning te verlaten. De reeds uit bet buis gebaalde meubelen werden er weer in gebracht en thans buist de man weer op zijn plaats, ofschoon bij volle twee jaar pacht schuldig is en geen cent wil betalen. Er dreigt eene nieuwe, ernstige spanning tusschen Duitschland en den sultan van Zanzibar, daar er zware verdenking bestaat, dat dè laatste bloedige aanvallen der So- mali-negers op bet Duitsche bescher- miDgsgebied, van hem zijn uitgegaan. Bovendien heeft bij reeds zeventien nota's vol aanmerkingen op alle mogelijke dingen naar Berlijn ge zonden. Sedert maanden reeds zijn er te Genève twee verdachte mansperso- 23) ACHTSTE HOOFDSTUK. Het paard en zijne meesteres za gen beiden besluiteloos rond, niet wetende welken weg ze zouden in slaan. Plotseling scheen het woud leven te krijgen en eene wonder bare stem te bezitten. Een volle, zachte toon drong tot Clementine door. Zij verwonderde zich er reeds over, hoe zeldzaam de wind hier door de boomen kon spelen, toen het vreemde geluid zich in eene schoone melodie oploste, zooals de wind niet kon voortbrengen. Clementine bedacht dat hier in <jen omtrek, op het landgoed van nen door Deensche geheime politie dienaren nagegaan. Het waren raad selachtige personen, omtrent wier identiteit men zich geeue zekerheid heeft kunnen verschaffenslechts had men ernstige vermoedens dat zij met nihilisten te Parijs en te Londen, en bovenal ook in Rusland in levendig verkeer stonden. De politie hield zich dan ook overtuigd, dat zij twee hoofdleiders der nihi listen waren. Op een goeden dag waren beide personen echter plot seling spoorloos verdwenen, en toen de onderzoekingen omtrent hun ver blijf gedurende eenige dagen vruch teloos bleven, werd de politie in de hoofdplaatsen van Europa met hun nauwkeurig signalement in keDnis gesteld en werden zij met ijver op gespoord. Ongeveer 14 dagen nadat men hen te Genève uit het oog verloren had, werden zij te Berlijn gevonden, waar zij terstond, zooals in eene naar vertrouwbare inlichtingen ge geven voorstelling van het Berliner Tageblatt gezegd wordt, onafgebro ken door een aantal politie ambte naren scherp werden nagegaan. Er werd geconstateerd, dat zij met nihilisten te St. Petersburg in ge regelde betrekking stonden, maar voorloopig werden zij niet gearres teerd, omdat men door middel van hen de draden eener blijkbaar be staande samenzwering in handen hoopte te krijgen.Intusschen, evenals te G-enéve, waren zij ook op zekeren dag plotseling verdwenen, terwijl de politie met vrij groote zekerheid kon vermoeden, dat zij naar St. Petersburg waren vertrokken. Dit was Dinsdag of Woensdag der vorige week, en natuurlijk werd de Russische politie terstond ge waarschuwd. In deze twee perso nen meent men stellig de hoofdlei- Boppel, een oude kapel stond, die misschien een vroeger eigenaar op dit verborgen plekje had laten bou wen. De legende was lang vergeten, het geslacht uitgestorven, de goe deren vervreemd, en het kerkje ver waarloosd. Zij wist wel waar het ongeveer stondmet hare buren was zij meer dan eens te paard op dit eenzaam plekje geweest, maar het kerkje had ze van binnen nooit gezien. Dat er op het verroeste slot nog een sleu tel paste en er in het kerkje nog een orgel was, waarop gespeeld kon worden, had zij nooit geweten. En wie speelde daar dan? Nie mand van de familie Boppel was muzikaal. Het was waarlijk wel der moeite waard eens te gaan zien wat of wie daar was. Voor de eerste maal in dezen voor middag bracht zij haar paard in draf en binnen weinige minuten had zij den heuvel bereikt, waarop de ders te zien van den Zondag 11. bij tijds verijdelde nihilistischen aanslag, en ijverig wordt er dan ook in ge heel Europa door de politie naar hen gezocht; maar tot heden is het nog niet gelukt hen aan te houden, ja, zelfs is nog niet het geringste spoor van hen gevonden. Terwijl men, volgens deze me- dedeelitgeu, zou moeten aannemen dat de aanslag van Zondag uitslui tend van nihilisten is uitgegaan, heeft de politie te St. Petersburg echter, naar zeer stellige geruch ten althans beweren, ontdekt dat er van verschillende zijden kom- plotten gesmeed zijn: zelfs meent men samenhang tusschen enkele komplotten gevonden te hebben, wat men aanvankelijk onmo gelijk geacht heeft, omdat de ver dachte personen tot allerlei maat schappelijke, ja zelfs tot de hoog- i standen behooren. Ook heet het, dat er verband ontdekt zou zijn tusschen het jongste komplot en het vóór twee maanden ontdekte komplot onder de leerlin gen der hooge militaire school. De talrijke arrestaties van officieren worden blijkbaar niet ten onrechte hiermede in verband gebracht. De gemeenteraad van Marseille, die Vrijdag eene manifestatie deed in den geest der communards, door de zitting op te heffen ter gelegen heid vau den verjaardag der Com mune van 1871, zal waarschijnlijk worden ontbonden. De minister van Binnenlandsche Zaken wacht het rapport af van den prefect. De Spaansche minister van Bui- tenlandscbe Zaken heeft de nood zakelijkheid uiteengezet, om de vraag tot beslissing te brengen, of bet al dan niet geraden is, in eene verlenging van het handelstractaat met Nederlnd toe te stemmen. De minister is gemachtigd om op zoo danige wijze te handelen, als hem het best voorkomt. Een der voornaamste leiders van de Carlistische partij, generaal D'Algara, graaf van Vergara, is te Parijs overleden. In 1840 uit Spanje verbannen, had de generaal zich in Frankrijk ge vestigd, schreef een drama voor het Odéon en was medewerker aan verschillende Spaansche dagbladen. Het wordt tegengesproken dat Rumenië door welwillende houding den opstand in Bulgarije zou be gunstigen. De Fransche commissaris voor de Egyptische schuld heeft aan zijne collega's kennis gegeven, dat de rekeningen over 1886, geregeld in strijd met de overeenkomst van Londen, aau de beslissing der recht banken zullen worden onderworpen. bouwvallige kapel stond. Zij hield Otrauto in en luisterde. Het was stil geworden. Had zij ge droomd? Suisde haar de koorts nog in de ooren? Volstrekt niet, hare pols sloeg regelmatig en zij had de muziek duidelijk gehoord. Als er nu eens een man naar buiten kwam en haar vroeg wat zij hier deed?.... Nu, wat dan nog? Clementine zou geen antwoord schul dig blijven en bovendien: Die zijn lied speelt op de straten, moet de menschen luist'ren laten. Wat zou zoo'n oude schoolmees ter of uitgedroogde voorzanger trou wens kunnen vragen! Verachtelijk haalde zij de schou ders. op, maar toch was zij niet kalno. Spoedig maakte zij aan alk besluiteloosheid een einde. Zij liet zich uit den zadel glijden, bond het paard aan een boom, tilde den sleep van haar rijkleed op en klom be daard naar boven. Haarlem, 21 Maart 1887. Den commies 3de klasse der pos terijen den heer J. Harp is het postkantoor alhier tot standplaats aangewezen Door Z. M. is benoemd tot ont- der directe belastingen alhier (voor de buitengemeenten) de heer W. H. D. Broers, ontvanger derzelfde middelen te Zeist. Gisterenavond ten acht ure is, tijdens de afwezigheid der be woners, een felle brand uitgebro ken in perceel no. 85, gelegen in deVerlengdeOranjeboomslaaD,alhier, bewoond door de wed. V., welke Boven gekomen bleef zij toch weer bij de half vermolmde deur staan. Reeds had zij de hand aan de klink geslagen, maar nog bleef zij aarze len. Als de deur eens gesloten was, of als zij de kerk eens ledig vond en de deur door den wind achter haar in 't slot viel, terwijl ze niet weer in staat was die te openen, wat dan? In geen weken of maan den kwam wellicht iemand in dezen omtrek. Eene koude rilling beving haar. Zij luisterde in gespannen verwach ting, maar alles bleef stil. Sedert zij het kerkje was genaderd, was het orgelspel verstomd. Zou ze zich dan toch vergist hebben? Clementine zuchtte bij de gedach te, dat alles wat liefelijk was, mis schien alleen in hare verbeelding bestond. Dit maakte haar verdrietig. Wat zou ze er niet voor gegeven hebben, indien dit schijnbaar kleine avontuur geen waan was geweest. brand vermoedelijk is ontstaan door bet springen van de petroleumlamp, die de bewoonster bij het verlaten der woning omlaag had gedraaid. Omstreeks negen ure was het per ceel geheel uitgebrand. De politie met haar slangenwagen heeft, later geholpen door de brandweer, den brand gebluscht en de belendende perceelen behouden, die reeds wa ren aangetast; zij hebben echter belangrijke waterschade bekomen. Huis en inboedel waren verzekerd. Z. M. de Koning wordt 18 April e. k. op het Loo verwacht, om daar te vertoeven tot 14 Mei, als wan neer H. D. naar Wildungen zal vertrekken. Het heeft den Koning behaagd aan HDs. adjudant-generaal, den luit.-geueraal jbr. G. M. Verspyck, op te dragen Zijne Majesteit te ver tegenwoordigen bij de feestelijke viering van den 90n verjaardag vau den Keizer van Duitschlaud, Ko ning vau Pruisen, en HD. bij die gelegenheid een brief van geluk- wensching te overhandigen. Naar men verneemt zal de heer F. Gediking, hoofd der gemeente burgerschool aan de Schelpkade en onderwijzer van prinses Wilhelmina te 's Hage de koninklijke familie op hare reis naar Wildungen verge zellen. - Naar men verneemt zullen leden en oud-leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Ge neraal een bezoek brengen aan het fort op de Harssens te Den Helder. Naar het Utr. Dagblad ver neemt is het bericht, als zou de Maatschappij tot exploitatie vau staatsspoorwegen met de Nederl. Centraal-spoorwegmaatschappij eene overeenkomst hebben gesloten om- Alsof eene onzichtbare macht haren wensch had verhoord, zoo liet zich plotseling de schoone muziek in de kapel opnieuw hooren. Clementine drukte op de klink. De deur knarste op hare hengsels, maar het geluid van het orgel ver doofde dit storend geluid, zoodat hij, die daar boven speelde, nauwelijks geboord kon hebben, dat er iemand binnen kwam. Een kille, vunzige lucht kwam haar tegen. Clementine liet den sleep van haar rijkleed los en nam haastig in een hoek van de eerste de beste bank plaats. Zoo zat zij van twee kanten beschut, den sleep van haar rijkleed om hare voeten ge wikkeld, het hoofd voorover gebo gen, te luisteren. Eenvoudig en langzaam ging de oude maar aangrijpende melodie verder. Het was geen koraal, geen muziek, die Clementine gewoon was in de kerk te hooren. Kon zij zich

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1