trent het binnenlandsch verkeer van personen en goederen, waarbij eene bepaling zou zijn opgenomen be doelende, de reizigers te nopen over Zwolle in plaats van over Stavoren naar Amsterdam te reizen, volko men uit de lucht gegrepen. De minister van Waterstaat enz., brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in de tweede helft van Mei a. s. voor de vervulling der betrekking van adspirant-inge- nieur van den Waterstaat een ver gelijkend onderzoek zal plaats heb ben. Tot dit onderzoek worden toe gelaten Nederlanders, die een vol doend examen als civiel-ingenieur hebben afgelegd aan de Polyt. School te Delft, mits zij op 1 Juni e. k. niet ouder zijn dan 28 jaar. Nadere bijzonderheden meldt de St. Ct. no. 67. Het dagelijksch bestuur der Zuiderzee-vereeniging heeft aan de leden van den gemeenteraad van Amsterdam de nota medegedeeld, door den hoofdingenieur van 's Rijks Waterstaat, chef van het technisch onderzoek, den heer J. van der Toorn, en den iugenieur der ver eeniging, den heer C Lely, inge zonden. Daaruit blijkt vooral, dat de afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee geen belemmering voor de scheepvaart behoeft te ver oorzaken. De ingenieurs zeggen daaromtrent toch: «Wenschelijk zal het zijn, om te onderzoeken of de droogmakingen in het zuidelijk gedeelte niet zoo danig kunnen geschieden, dat de tijdelijke verlegging der scheep 'aart door ringvaart-kanalen vermeden, en Amsterdam door eene open stoom- baau van zulke ruime afmetingen met het binnenmeer verbonden wordt, dat de belangrijke scheep vaart tusschen die stad en de noor delijke provinciën zoowelvoor alsnè, de uitvoering dier droogmakingen ge heel onbelemmerd blijft. De afslui ting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee geeft, omdat daarbij de werking van eb en vloed te niet wordt gedaan, tevens gelegenheid de voortdurende verondieping, die zich thans in den hoek van het IJ en het Pampus voordoet, blijvend te verbeteren. Naar aanleiding van de opmer king omtrent de nadeelen voor den gezondheidstoestand, welke van eene droogmaking der Zuiderzee te vree zen zouden zijn, verwijst het bestuur der Zuiderzee-vereeniging voorts naar het verslag van de «afd. natuur kunde van de kon. academie van wetenschappen», op 4 Maart 1876 aan den minister van Binuenl. Zaken ingediend, aau het slot waarvan men leest: «Dat er geen voldoende grond «bestaat voor de vrees, dat malaria- «ziekten zich uit den polder of zijne «onmiddellijke omgeving over de «aangrenzende gewesten zullen uit «breiden.» De droogmaking van het Y heeft nog kortelings en inzonderheid te Amsterdam bewezen, dat malaria- ziekten geen noodzakelijk gevolg van droogmakingen behoeven te zijn. In zijn begeleidend schrijven aan de leden van den gemeenteraad te Amsterdam doet het dag. bestuur der Zuiderzee vereeniging nader uit komen, dat, zonder vooruit te loopen op de vraag of de drooglegging der Zuiderzee rijkszaak moet wezen, het algemeen belang vordert, deze na tionale zaak door volledig en on partijdig onderzoek eene schrede vooruit te brengen. Dat onderzoek die muziek niet herinneren? Neen, zij wist niet of zij ze eerder had gehoord. Hoe vreemd werd het haar te moede, hoe aangenaam klonken die tonen. Ze wenschte van harte, dat de onbekende organist nog in lang niet mocht ophouden. Op eens kwam de gedachte hij haar op: Als daar ginds eens de oude organist zat, die haar eeu tijd lang les had gegeven? Welk eene teleurstelling!.... Maar zij schudde het hoofd, neen, dat kon de goede oude man uiet zijn, dat was vol strekt zijne manier vau spelen niet. Kalm luisterde zij verder. De on zichtbare, daar ginds bij 'i orgel, vermoedde zeker niet, dat een ander oor dan het zijne naar zijne muziek luisterde. Hij vierde zijn luim den vrijen teugel, ging van het ee: e thema in 't andere over, speelde ge wijde en profane muziek door el kander en toch scheen alles even goed bij elkander te passen als bij behoort door Amsterdam te worden gesteund, en het bestuur blijft der halve op toekenning van een sub sidie der hoofdstad aandringen. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust heeft de haudelingen der 5e algemeene vergadering der vereeniging in het licht gegeven. Daarin komt o. a. voor een uitvoerig en belangrijk rapport vau den heer Schim van der Loeff te Gouda over koop en verkoop op Zondag. De Kamer van Koophandel te Arnhem heeft besloten te steunen het bekende adres van den Nederl. Uitgeversbond, zoomede het adres vau de «Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer» in Arnhem en Omstreken, aan de Directie der Rijnspoorweg-maat schappij, inhoudende het verzoek, om een betere regeling vau den zomerdienst, meer bepaald wat be treft het instellen eener latere reis gelegenheid van en naar Holland te verkrijgen. Het doel der reis van den heer Snethlage naar Transvaal, zegt de Ind. Mercuuris het instellen vau een onderzoek naar de richting, die in verband met de gewijzigde toe standen aldaar voor den ontworpen spoorweg moet worden aangenomen. Voorts deelt de Ind. Mere, mede, dat de concessie voor het gedeelte van de Transvaalsche grens tot de baai van Lorenco Marquez nog wel in het bezit is van den Amerikaan Mac Murdo; maar de Portugeesehe regeering denkt er ernstig aan die concessie vervallen te verklaren. Dit is echter minder juist, naar dezer dagen door een zaakkundige werd verzekerd. Over het vervallen van deze concessie is nl. te L'ssabou een proces aanhangig', dat in eerste instantie ten nadeele van Mac Murdo werd beslist, welke beslissing ver moedelijk een nadeeligen invloed uitoefende op den koers der aan- deelen eener EDgelsche leening voor een spoorweg van Delagoabaai naar het binnenland, dezer dagen aan de Londensche markt gebracht. Het comité der Belgische journalisten heeft zijn groote inge nomenheid betuigd met het adres van den Nederlaudschen uitgevers bond, betreffende een verlaging van port voor couranten en drukwerken van Nederland naar België. Naar de Amst. Ct. verneemt zal den Koning bij zijn bezoek aau Am sterdam geen serenade worden ge bracht, zooals aauvankelijk het voornemen was. Men heeft hiervan afgezien omdat men Z. M. niet te zeer wenscht te vermoeien. De verschillende militaire muziek korpsen van het leger zullen gedu rende de feesten in Amsterdam ter beschikking zijn van de feestcom missie. Reeds honderd-zes-en-twintig commissies zijn in Amsterdam werk zaam aan het voorbereiden van het feest in April. Bij den gemeenteraad vau Leiden zijn twee adressen ingekomen van J. J. Slegtenhorst en A. J. Tege laar, waarin zij zich beklagen over de aau hunne woningeu aangerichte verwoestingen op 26 Februari jl. en vau gemeentewege schadever goeding verzoeken. De beide adres sen zijn in handen gesteld van B. en W., tot het uitbrengen van ad vies. dit oord en bij Clementine's ernstige, dweepachtige stemming. Hoe langer het duurde, dat won derlijke spel, des te zachter klonk het; de schrille tonen hieven lang zamerhand geheel weg en steeds weemoediger werden de melodieën. Eindelijk loste alles zich op in eene eenvoudige zangwijze; deze beviel Clementine bijzonder; zij genoot bij dit zoo afwisselend spel. Het klonk zoo aangenaam, zoo zoet als een gelukkige herinnering en toch zoo verlangend naar een ontbrekende liefde. Toen eindelijk de melodie verstomde en de akkoorden lang gerekt en achteraan klonken als treurende bloedverwanten achter een gestorven familielid, toen maakte zich de angst van haar meester, dat het spel uit mocht zijn en daarmede de betoovering zou verdwijnen. Zij wilde de aangename melodie nog eens hooren en wel op deze plaats, nu, in dit zelfde oogenblik -was Men meldt aan de L. C. van den 19enNog hedenochtend had het 10° Fahr. gevroren en overal lag het water dicht, zoodat de scheep vaart door veel ijs belemmerd was. De lucht blijft nog buiig en de wind blijft uit het noordoosten waaien. Zelfs het blanke sneeuw klokje, ook al een lentebode, is zwart gevroren en heeft spoedig gedaan. Hoe zullen zich nu de bloeiende crocussen en de hyacinthen, waar van men spoedig zooveel heerlijk heid verwachtte, onder de felle slagen van den winter gehouden hebben? De gevallen sneeuw zou een goed kleed tegen de koude zijn geweest, maar deze smelt op den dag om 's avonds tot ijs te stollen. Men be hoeft derhalve geen bol in het bol- lenvak te zijn om aan te nemen dat voor zulke bolgewassen het weer niet voordeelig is. De commissie tot het verschaf fen van warm voedsel aan behoef tige schoolkinderen te 's-Hage staakte Zaterdag jl. voor dezen winter haar taak. Zij had wel nog wat langer willen voortgaan, maar de kas liet het niet toe. Een flink maal wachtte de kinderen Zaterdag ten af scheid en 't was aardig om te zien, hoe b. v. in den Volksgaarkeuken aan den Stationsweg de kinderen allen de Geldersche worst, die bij snijboonen behoorde, inpakten om ook de huisgenooten te doen genie ten van het voorrecht dat zij mogen smaken. Dat zij het voorrecht waar- deeren bleek duidelijk uit de bij valsbetuigingen toen de onderwijzer, de heer J. E. Wassenaar, die hen aanspoorde het zich te blijven waar dig toonen, de commissie namens de kinderen bedankt had. Ter viering van den «DiesNata- lis» van het Deiftsche studenten korps, werd Zaterdagnamiddag een optocht gehouden. Ook nu weder was er veel werk van verschillende komische tooneeltjes gemaakt. De meeste aandacht werd getrokken door Cook's reisgezelschap, waar van eenige leden op ScheveniDgsche strand-ezels gezeten een buitenge woon deftig figuur maakteu. Voorts verscheen Diepo Negoro met zijnen hofstoet, en tevens de gezant der koningin Kijkomeenhoeka van Ma dagaskar met gevolg. Dit gezelschap voerde als wapenschild een doleeren- den kater op een standaard. De tocht werd opgeluisterd door ver schillende muziekgezelschappen, wel ke over de met twee of vier paar den bespannen rijtuigen waren ver deeld. Door gekleurde biljetten op de aanplakborden op de komst der hooge bezoekers voorbereid, werden de toeschouwers bovendien nog door verschilende tijdens den optocht verspreide strooibiljetten op de hoogte gesteld van de namen der hoofd personen in den stoet. Woensdagavond te 10 uren begaf zich de schippersknecht Jan Riet veld met eene roeiboot naar zijn te Sliedrecht op stroom liggend vaar tuig, om daarop te overnachten. Toen men Donderdagmiddag nog niets van hem bespeurd had, ging men onderzoeken. De roeiboot was nog aan het schip bevestigd, maar de knecht was niet te vinden, zoo dat men vermoedt dat hij verdron ken is. het dan niet van't orgel.... dan toch van hare eigene lippen. Toen de melodie nog eens van 't orgel weerklonk, zong zij vrijuit het bekende lied, en van daarboven klonk zacht en smeltend de hege leiding. Zoo zong Clementine een tijdlang met het orgel mee en dacht aan niets en gevoelde niets dan hoe schoon, hoe heerlijk schoon dit oogen blik was. Op eens bestormden haar andere gedachten en plotseling ver stomde zijzij werd vuurrood. Snel sprong zij op en zag schuw om zich heen. Een oogenblik later stond zij bij de deur en drukte de klink naar beneden, maar deze weigerde. Mis schien deed zij het in hare haast verkeerd. Intusschen werd zij al drif tiger en driftiger. Yan het orgel weerklonk een laatste, schrille toon. Plotseling hoorde zij eene man nenstem, die haar toeriep: Ver oorloof mij, mejuffrouw, dat ik uwe Voor de oprichting van een speel tuin te Dordrecht heeft de gemeen teraad een terrein in het park Mer- westein beschikbaar gesteld, met f 1500 voor de inrichting. Naar men verneemt zal het ge dwongen verzuimen, het zooge naamde binken, op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis, in den loop der vol gende maand eindigen. Bij uitzon dering heeft men gepasseerden Za terdag den ganschen dag gewerkt. Een gelukkig teekenl De wachtmeester L. van het le reg. veldartillerie te Amersfoort, is de vorige week uitgegaan om leve ranciers van de menage der ouder officieren te betalen, en tot heden niet teruggekeerd. Men schrijft uit Utrecht: Eene kleine maar gevaarlijke bende had sinds eenigen tijd hier verkeerde praktijken uitgeoefend, voornamelijk door bij winkeliers bestellingen te doen, doch die niet te betalen. Tegen haar heeft vóór eenige dagen reeds eene waarschu wing gestaan in ons stedelijk dagblad, wat blijkbaar wel de waak zaamheid der politie heeft opge wekt, maar deze toch nog geen voldoende aanleiding gaf om hande lend tegen de schuldigen op te tre den, Eindelijk is haar dit gelukt, tengevolge waarvan zij hedenoch tend het vrouwelijk personeel der bende, onder toeloop van een talrijk en blijkbaar met dit transport in genomen publiek, per Oosterspoor heeft overgebracht naar Haarlem, waar de oplichteressen, alvorens in Utrecht te komen, het nog erger schijnen te hebben gemaakt. J. Verhagen, een oppassend tim merman, in dienst vau deu heer H. Klom, te Leersum, sloeg bij het tim merwerk zich op den duim; dit lichaamsdeel zwol evenals de hand en arm spoedig op. De man was binnen enkele dagea overleden. De dezer dagen uit Nijmegen verdwenen koopman A. W. en koopvrouw H. zijn Donderdag iu hunne respectieve echtelijke wonin gen teruggekeerd. Des avonds, zelfs tot in den nacht, hadden er groote volksoploopen plaats in de straat, waar hunne woningen zijn gelegen, en werd hun eene ovatie met ke telmuziek gebracht. Den volgenden dag werden die wanordelijkheden herhaald. De tusschenkomst der openbare macht was noodig, om hen in hunne woning tegen de woede des volks te beschermen. Op een boederij tusschen Zeven bergen en Oudenbosch hebben reeds vóór eenige dagen een paar ooie vaars hun nest opgezocht. Wat zullen de sukkels het koud hebben! Het vierjarig zoontje van G. Lem- mens te Tilburg, dat bij een Vrij dag aan het Groeseind gewoed heb benden brand bij het redden in het brandend riet gevallen was, is Za terdagnacht in het gasthuis over leden, terwijl de moeder, die bij het redden van haar kind hevige brand wonden bekwam, in bedenkelijken toestand verkeert. De Drentsche zandverstuivingen hebben Woensdag en Donderdag jl. weer hevig gewoed. De terreinen der verstuiving nemen telkens in te kort schietende krachten te hulp kom. Clementine trad een weinig ter zijde, zonder deu onbekende in het gelaat te zien. Zij gevoelde dat haar het bloed naar de wangen steeg en verbeeldde zich dat hare kleine ooren, waarop zij gewoonlijk zoo bijzonder trotsch was, vuurrood wa ren. Zij zag eene welgevormde hand, die de klink greep. Het ergerde haar, maar die hand beviel haar; hoe gaarne zou zij die gedrukt hebben. Deze toch had, met hare linker zuster, haar die schoone melodie voorgespeeld. In het volgende oogenblik ging de deur openhet woud met al ziju zonneschijn lag voor hen, maar haar hart was vervuld met eene wee moedige gedachte, als had zij ge- wenscht, dat de deur in 't eerste uur niet te openen was geweest en zij daardoor tot een lang samenzijn met den vreemden man was ge- omvang toe. Bij Rolde is men be gonnen met het opwerpen van aar den wallen. Ook te Drouwen is daarmede een begin gemaakt. Ech ter zijn deze werden, die op grond van een besluit van Prov. Staten van Drente plaats hebben, nog niet zoover gevorderd, dat zij de ver stuivingen genoegzaam kunnen be perken. Uit Steenwijkerwold wordt van 17 Maart gemeld: Gisteren overleed in de kolonie Willemsoord dezer gemeente op ruim 92-jarigen leeftijd Gijsberta van de Horst, weduwe van Theodorus Bij kerk, van wie met recht kan gezegd worden, dat haar leven veelbewogen was. In 1812, toen ze reeds gehuwd was, volgde ze als marketentster haar echtgenoot, die bij het leger var. Napoleon was ingelijfd, op zijn tocht naar Rusland en zag Moskou op korten afstand branden, ontkwam zoowel als haar man, het gevaar van verdrinken aan de Berezina en had op den terugtocht met allerlei tegenspoeden te kampen, hetgeen nog aanmerkelijk verergerd werd, daar door de strenge koude de beide voeten van haren echtgenoot be vroren, zoodat zij samen in het hartje van Rusland eenigen tijd moesten achter blijven. Zij woonde ook den slag vau Waterloo bij. Bijkerk was destijds wachtmeester der huzaren. Beiden werden naden slag gevangen genomen en moesten voor gernimen tijd hunne vrijheid missen. Na herstel van de rust werden ze echter weder op vrije voeten gesteld. Haar echtgenoot, die in 1786 was geboren, stierf 10 jaren geleden. Na dien tijd tot heden werd ze met ondersteuning vau de Maatschappij van Weldadigheid zorg vuldig opgepast door haren GOjarigen zoon, die steeds het beste voor haar bespaarde. Sedert verleden zomer is zij steeds bedlegerig geweest en verkeerde in staat van volslagen kindschheid. De socialist Croll, die voor een paar dagen te Ruinen sprak, heelt (volgens de Asser Ct.) te Meppel in het hotel «Bontekoe» vertoefd onder den naam van De Bruin de Letter. Welke redenen hij had om niet zijn eigen naam op te geven, is niet bekend. Den 14en dezer 's avonds geraakte in de buitengronden bij Hollum, op het eiland Ameland, aan den grond het Noordduitsche tjalkschip Vingo Maria,, schipper R. Ingerhaus. be laden met dakpanneo, van Harlin- gen naar Altona. Het schip stootte zoo hevig, dat het lek werd, spoe dig vol water was, en de zee over het dek liep, waardoor de drie op varenden tot behoud van hun leven genoodzaakt waren te pogen, met de scheepsboot aan wal te komen. Zij kwamen daarmede het zeegat binnen, wisten zich op het klarings vaartuig te redden en kwamen daags daarna te Hollum aan wal. Van schip eu lading kon niets wor den geborgen. Twee dagen later strandde bij Nes op genoemd eiland, tengevolge van zware lekkage, het Noordduit sche koftjalkschip Catharinaschip per F. H. Pohl, beladen met dak pannen, van Makkum naar Ham burg. De drie opvarenden werden gered, en de tuigage en scheeps goederen geborgen. De lading is verloren. Uit Groningen wordt gemeld: Groningen, dat ondanks zijne af dwongen. Deze gedachte verdween en toen zij den boschgrond weer onder de voeten had nam zij eene trotsche, bijna beleedigde houding aan, alsof zij gekrenkt was over de aauraking met den man, die haar niet behoor lijk was voorgesteld. Hoe stelde het haar te leur, dat zij plotseling een kleinen jongen met bloote voeten tegenover haar zag staan, die haar met open mond aan gaapte. Hij scheen van den anderen kant van de kerk te komen en had een bos Bleutels in de hand, waarop hij zeer trotsch scheen te ziju. Hij was zeker medegenomen als orgel trapper en toonde haast te hebben om zijn ander ambt, dat van deur sluiter, te vervullen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2