gelegenheid en daardoor veroor zaakte betrekkelijke onbekendheid eene bezienswaardige stad is, eene woelige, bedrijvige lan'stad met eene geheele eigen- en niet onaar dige physionomie; de drukke markt plaats, waar boeren en boerinnen uit tal van dorpen, waar ingezetenen uit het geheele noorden des lands samenvloeien om te koopen, te ver- koopen en van het leven te genieten een schoone, ruim gebouwde niet eentonige stad, waar men lieve ge veltjes te zien krijgt deze hoofd stad bleef, juist door hare afge legenheid, langen tijd bij steden van gelijken rang in sommige opzichten ten achter. Wat niet strekte om het leven te behouden, maar enkel om het te versieren, wat nier bevre diging van levensbehoefte kon heeten maar enkel spel, overtollige weelde, fraaie kunst, wou er niet zoo goed als elders tieren, kon er niet zoo licht als elders genoten of verkregen worden. In de laatste jaren is Gro ningen druk bezig, andere steden in die opzichten in te halen. Het heeft thans een goeden, modernen schouwburg, waar men even goed als te Rotterdam en elders, op ge makkelijke zitplaatsen Possart en Barnay en andere sterren der eerste grootte bewondert; het heeft zijne schoone villas, een kostelijk aange- legden boulevard, vriendelijke wan delparken, winkels waar men wer kelijk nieuwe snufjes kan koopen, bloemisten, die de kunst hebben aangeleerd, bloemen te kweeken en tot fraaie bouquetteu saam te voegen; in den laatsien tijd heeft het zelfs zijne voor het publiek toegankelijk zijne permanente tentoonstelling van schilderijen. Wat Goupil voor Parijs, Londen, 's-Hage is, dat is, natuurlijk op bescheiden schaal, de kunstlievende firma Scholtens en Zoon voor Gro ningen. Het zijn waarlijk niet hunne slechtste doeken, die onze schilders aan genoemde firma ter tentoon stelling en verkoop toevertrouwen. Zoo vindt men op dit oogenblik bij haar, behalve o. a. ee- drietal mooie stukken van onzen beroemden zee schilder Mesdag, ook drie stukken van Apol. Men krijgt een paar sneeuwlandschappen te zien zooals deze meester ze kan leveren. Maar wat thans bovenal hier de aandacht trekt, is een groot doek van Apol, dat den schilder van eene nieuwe en wederom gunstige zijde doet kennen. Het stelt niet een ernstig wintertafereel voor, bij welks aan schouwing men in gedachten pels of duffel om zich henentrekt, maar de natuur in haar weelde, op dat tijdstip, waarop zij, vóórdat zij in de an en van den winterslaap weg zinkt, zich nog eens tooit in haar schitterendst gewaad. De lucht is verzadigd met vocht; uitspansel, boscb en met donzig mos bedekte bodem doen de heerlijke kleuren zien, welke alleen de herfst te voor schijn toovert. De Hollandsche schil derschool staat tegenwoordig hoog, zij houdt de eer van ons land goed op. Het schijnt niet gewaagd te zeggen, dat het bedoelde stuk van Apol een der beste is, welke die school in den laatsten tijd heeft voortgebracht. Aan het kort verslag van de badplaats Domburg over 1886 is het volgende ontleend: De badplaats werd dit jaar druk ker bezocht dan het vorige; de vreemdeliDgenlijsten geven de vol gende cijfers: in het dorp 356, in het badhotel 137, in het Schutters hof 150, in het pension Duinoord 36, te zamen 678 personen. Het aantal zeebaden, hoewel nog 100 minder dan in 1884, was toch hoo- ger dan het vorige jaar, en wel 1375 heeren- en 984 dame-baden of 2359, tegen 1990 in 1885. Dat de badplaats meer en meer de aandacht, ook van buitenlanders, begint te trekken, kan men opma ken uit het bouwen van vier villa's door particuliere personen. Ook in het dorp zijn weder ver schillende localiteiten opgeknapt en vergroot, om aan aanvragen voor logies gedurende den zomer te kun nen voldoen. GEMENGB NIEUWS.- In eene der omnibussen, die van Molenbeek naar Brussel rijden, liad Woensdag het volgend voorval p'aats. Zes reizigers halden er in plaats genomen en onderwegstopte het voertuig, daar een der passa giers wilde uitstappen. Doch hoe hij ook tobde, hij kon de deur niet openkrijgen. De andere passagiers, de conducteur, de koetsier hielpen mede: alles voor niets, de deur bleef gesloten en de reizigers gevangen. Toen men na een half uur tobbens nog niets verder was, keerde de koetsier weer terug, om bij een na- burigen smid de deur te laten open breken. Een bericht omtrent eene brui loft met eene generale repetitie wordt uit Birmingham medege deeld. Een oude zonderling, Mollin genaamd, zou met een jong meisje, miss Ponta, in het huwelijk treden. De bruidegom, die een groot aan tal kennissen heeft, wilde zich, wat de ceremonie in de kerk betreft, niet op zijn goed geluk verlaten; hij verlangde daarom eene groote re petitie, om enkele bijzonderheden, die hem niet bevielen, te kunnen veranderen. Nadat Mollin beloofd had dubbel te betalen, werd inder daad een dag voor het huwelijk eene repetitie gehouden. De brui degom liep druk heen en weer en maakte allerlei veranderingen; ein delijk was hij tevreden en nam af scheid van den geestelijke met de woorden: «Tot weerziens, morgen!» Dit weerzien bleef evenwel uit, want miss Ponta verklaarde, dat ze van de pr ef genoeg had; zij wei gerde daarna zich in werkelijkheid met den ouden zouderliDg te laten trouwen. In de eindzitting van het co mité voor het Heidelberg- r jube- leum werd besloten, dat van de 36800 mark, waar men nog over -kon beschikken, 4000 voor het standbeeld van Scheffel en 2000 voor een geschenk aan professor Hoff te Karlsruhe, den geacbten ontwerper der feestplannen, zullen worden besteed. Het overige wordt aan de stad toegewezen, om het tot nuttige doeleinden te gebruiken. Een bedrag van tien mark zal voor het 1000-jarig jubileum tegen niet te boogen interest uitstaan en op den bepaalden tijd ongeveer tot twee mil- lioen zijn aangegroeid. Met de bo vengenoemde 4000 mark beloopt bet fonds voor het standbeeld van Schef fel reeds 25620 mark, zoodat binnen kort met de uitvoering van het werk een aanvang zal worden ge maakt. Bij Osnabrück is een vreese- lijke moord gepleegd. Een boer aldaar gelastte zijne 18 jarige dienst bode des avonds brood te brengen aan den knecht, die op het land werkte. Het meisje keerde niet naar buis terug. Men vond haar's nachts om 3 uren liggen met het hoofd van het lichaam gescheiden en hevige wonden aau de banden. De knecht, die verdwenen was, is gevat en wordt verdacht de moordenaar te zijn. Een der origineelste persoon lijkheden onder onze ingezetenen is overleden, schrijft de Berlijusche correspondent der N. R. Ct., namelijk de oude Joh. Hoff, uitvin der van het algemeen bekende «Hoff'sche malz-extract.» Hij was zijne loopbaan begonnen als werk jongen in eene kleine Silezische brouwerij en is gestorven als mil jonair. Hij noemde zijn brouwsel een goed middel tegen allerlei kwa len en ziekten, even dienstig ter genezing van een verstuikten voet als ter bestrijding van de teriDg. Door zijne manier van reclame in zijn advertentiën heeft bij zijne zaak groot en winstgevend gemaakt. Vroeger kon men nagaan, dat hij jaarlijks millioen mark aan ad vertentiën in binnen- en buitenland- 6che bladen besteedde. Ongeveer 15 jaar geleden meende bij bet adver- teeren voorlaan wel te kunnen sla ken; maar bet duurde niet lang of zijn debiel begon te verminderen, zoodat bij fluks maar weer eenige honderdduizenden mark tot adver- tentiegeld bestemde. Daar zijn bier, naar beweriDg van geneeskundigen, vele goede eigenschappen bad, werd bij langzamerhand hofleverancier van alle potentaten, met inbegrip van den sultan, en op bet laatst had hij zooveel ridderorden, dat hij in dit opzicht tegen verscheidene diplomaten kon concurreeren. Op klaarlichten dag werd on langs op de zoogenoemde «Kaiser- Allee» te Hanover een soldaat, die niets kwaads vermoedende zijns weegs ging, onverwacht door hon den aangevallen en letterlijk ver scheurd. De uitgehongerde dieren, welke aan een werkman, die in de nabijheid woondetoebehoorden scheurden hem de stukken vleesch uit het lichaam, en het was niet zonder gevaar en moeite, dat men den ongelukkige ontzette. Deze zal wel aan zijn vreeselijke wonden sterven. Donderdagavond gaf de gravin De Lesseps een schitterende soirée, om de tehuiskomst van haar echt genoot te vieren. Door de nogjeug- dige kinderen van den beroemden man, gecostumeerd als de herders en herderinnen op de schilderijen van Watteau, werden op bevallige wijze de pavane en de menuet ge danst. De Lesseps, die natuurlijk de held van den avond was, ver telde nog aan zijn gasten, behalve hetgeen wij reeds van hem weten, dat de Keizerin van Duitschland een zeer geletterde vrouw van uiterst fijnen smaak is, in dat opzicht aan de tradities vau het Huis vau Saxen- Weimar getrouw blijvende. Op in tellectueel geb-'ed sympathiseert zij met Frankrijk. De Kroonprinses,'die een buitengewoon verstand en een eDergiek maar ernstig karakter be zit, voert over baar gemaal een onbeperkte heerschappij. Daar zij, evenals alle vrouwen en alle moe ders, den vrede wenscht, heeft men van den nieuwen Keizer dus niets te vreezen. Eene allervreeselijkste misdaad is weer te Parijs gepleegd: een driedubbelen moord. De slachtoffers zijn: eene vrouw van lichte zeden, Marie Regnault, die er meer dan één minnaar op nahield, bare ge zelschapsjuffrouw en een kind van laatstgenoemde, een meisje van 11 12 jaar, dat steeds bij de moeder in het ledikant sliep. De woDden der vermoorden zijn zoo afzichtelijk mogelijk en zoo diep dat een der met de lijkschouwing belaste ge- neesheeren een oogenblik gedacht heeft, dat de moordenaar ze met eene bijl toegebracht heeft. Blijk baar is Marie Regnault des nachts het eerst vermoord en daarna hare gezelschapsjuffrouw, die op bet ge schreeuw toegeschoten zal zijn. Er is, in zoover men aanvankelijk heeft kunnen nagaan, niets ontvreemd van hetgeen Marie Regnault, die goed bemiddeld was. bezat. Hare kostbaarbeden en de kast waarin zij baar geld had bewaard, zijn onaangeroerd gebleven. Diefstal is dus niet de beweegreden geweest van de misdaad. Een bij de politie bekend persoon wordt van den moord verdacht ge houden en dus ijverig gezocht. Er zijn in de kamer van Marie Reg nault eenige voorwerpen van een man gevonden, die leiden kunnen tot de ontdekking van den moordenaar. Naar nader uit Parijs gemeld wordt, is de moordenaar een kap persbediende, Gaston Geissla, oud 30 5 35 jaren. Hij is een avond na den moord te Brussel gezien in een slecht befaamd huis van de rue Lourent. Voor korten tijd geraakte de componist Lecocq met eenige Parij- sche vrienden in een woordenstrijd over de vraag: boe lang bet duurde voordat een echt straatdeuntje po pulair was. Eindelijk ging Lecocq eene weddenschap aan, dat hij eene melodie zou componeeren, die binnen acht dagen in geheel Parijs zou ge zongen worden. Dadelijk ging Lecocq aan het werk; hij schreef eeDe cou- plettenmuziek en gaf die aan een bekenden volkszanger, die de melo die 's avonds in een café-cbanlant zong. Vier dagen later wandelde de componist met zijne vrienden langs de boulevards, waar zij eenige jongens tegenkwamen, die het deun tje floten, iets verder hoorden zij het uit een geopend venster op de piano spelen, eenige kinderen in een park zongen op dezelfde tonen den tekst van een oud liedje, terwijl een draaiorgel eveneens de muziek speelde. Lecocq werd echter, nadat hij zijne weddenschap zoo schitte rend had gewonnen, zoo zeer door zijne melodie vervolgd, dat hij naar Brussel is gereisd, om die te ont vluchten. De maire te Saint-Ouen heeft een adres gericht tot den minister vau Binnenlandsche Zaken mot ver zoek om den toestand met betrek king tot de wedrennen onveranderd te laten; dat wil zeggen: de book makers ongehinderd hun bedrijf te laten voortzetten. Thans gaat ook een verzoekschrift van dezelfde strek king aan den minister van Binnen landsche Zaken en den prefect der Seine ter teekening bij de inwoners rond. Daarin wordt gezegd, dat de maatschappij voor de wedrennen telkens 750 tr. in de kas van het armbestuur stort, dat is 45,000 fr. per jaar. Het is te hopen, dat de regeering deze bron van inkomsten voor de armen te Saint-Ouen niet zal doen ophouden, om niet te spre ken van de voordeelen, die de klein handel uit de wedrennen trekt. Dit verzoekschrift is reeds door meer dan 3000 personen geteekend. Te Weenen wordt veel ge- proken over twee zelfmoorden. De eene is die van een kolonel van het 10e regiment huzaren, die zich een kogel door het hoofd joeg, de andere van een jong luitenant. Deze sprong met paard en al in den Donau, doch toen hij bemerkte, dat het dier naar land wist te zwem men, liet hij zich van het paard glijden en schoot zich in het water met een revolver dood. In een steengroeve te Lobo- sitz, in het noorden van Bohemen, zijn tengevolge van een dyuamiet- ontploffing verscheidene arbeiders gedood. In het Russische stadje Czer- nichowka werd dezer dagen eene danspartij op het ijs gegeven, waar aan ongeveer 60 personen deel namen. Terwijl de pret in vollen gaDg was, brak plotseling de te broze dansvloer. Doodelijk verschrikt vluchten de dansers naar den oever maar niet allen konden dien be- eikenveertien menschen geraakten onder het ijs en verdronken. Drie Israëlieten te Soroka (Bessarabië) lokten een Russischen boer, die hun vee bad ontstolen, in een schuur, waar zij een grooten ketel met kokend water hadden klaar gezet, dompelden hem tot drie malen daarin en wierpen hem toen op een naburig veld. De boer stierf na drie dagen van vieeselijk lijden. De drie misdadigers zijn gearres teerd. Verschillende dagbladen te St. Petersburg maken melding van een grappig geval, dat daar ter stede veel van zich doet spreken. De directie van het circus Schumann te St. Petersburg wenscht eenige gedresseerde paarden van het cir cus Renz te Berlijn te laten komen, om deze na afloop der voorstellin gen weder naar Berlijn terug te zen den. De ambtenaren aau de Duit- sche grens echter, zich beroepende op het voor korten tijd uitgevaar digde verbod van paarden uitvoer uit Duitschland, houden de circus- paarden aan de Russische grenzen op. Uit deze aangelegenheid ontspon zich tussclien de Russische grens beambten en den heer Schumann een diplomatieke briefwisseling. Voorloopig, tot deze kwestie is op gelost, rusten de paarden aan de Duitsche grenzen uit. Onze meisjes leeren te veel, beweert men. Die meeuing deelt de Arnli. Court, niet; dat blad beweert zelfs, dat zij nog meer zouden kun nen leeren. Bijvoorbeeld wat in Tes- selschade aangeraden wordt, onder bet opschrift: «Wat er alzoo nuttigs en noodigE voor onze jonge dames te leeren valt.» Leer haar dat tien centen een dubbeltje maken, en tien dubbeltjes een gulden. Leer baar «Neen» te kunnen zeggen, en dan ook «Neen» te mee- Den, of «Ja» te zeggen, en dit «Ja woord» te houden. Leer haar een katoenen ja ponnetje dragen, maar dat te dragen als eene vorstin. Leer haar knoopen aanzetteD, kousen mazen, en getornde hand schoenen naaien. Leer haar zich te kleeden in een gezond en gemakkelijk gewaad, doch waarin zij er tevens zoo goed mogelijk uitziet. Leer haar bloemen kweeken en den moestuin in orde houden. Leer haar dat ze nooit iets te doen mogen hebben met loszinnige of onmatige jongelieden. Leer haar dat een stijf inge regen keurslijf onwelvoeglijk is en ongezond. Leer haar bij bet kiezen ba rer vriendinnen nauwlettend toezien op goede manieren en goede zeden, maar nooit op rijkdom. Leer naar den regel betrach ten «Voor ieder ding een vaste plaats, en alle dingen op hun plaats.» Leer haar dat muziek, schil deren en handwerken talenten zijn, die het huiselijk leven veraangena men, en die door niemand verwaar loosd mogen worden, die er gaveD, tijd en geld voor bezit. Leer baar den belangrijken stelregel, dat men meer geld over houdt, naarmate men stipter binnen de grenzen van zijn inkomsten blijft, en dat deze grens teven6 den schei dingemuur van bet werkhuis vormt. Leer baar, dat een degelijke, goede ambachtsman, klerk, boer of onderwijzermeer waard is dan veertig leegloopenie fatten in mooie kleeren. Leer baar dat een uitgespaard dubbeltje evenveel waard is als een gekregen kwartje. Leer haar steeds tijd te vinden tot lezen, en boeken te kiezen waar ze practische wetenschap door leeren. - Leer baar dat zachtmoedig heid de kracht en het wapen der vrouw is. LETTEREN EN KUNST, Baron Tauchnitz heeft bij het ju- bilé van het vijftigjarig bestaan van zijn welbekende uitgave van Brit- sche schrijvers een zeer belaogrijk boekdeel uitgegeven, waarin al de bijzonderheden worden uiteengezet van zijn uitgevers-bestaan. Ziin «Col lection of British Authors» telt thans 2439 deelen en omvat nagenoeg alle bedendaagsche Engelsche en Ame- rikaansche schrijvers van eenige be- teekenis en daarenboven een goede keus van de klassieken der Engel sche letterkunde. Dit fraai gedrukte boekdeel is ook opmerkelijk, omdat het aanduidt welke uitkomsten die grootsche onderneming heeft gehad en tevens eeD opsomming bevat van wat de openbare meening op het vasteland van Europa heeft geken merkt als de room van de nieuwere Engelsche litteratuur. Naar wij vernemen zal hinnen kort de alom besproken «Brand weer-Courant» verschijnen, wier inhoud in hoofdzaak bestaan zal uit wetenschappelijke besprekingen op het gebied van brandwezen. Het valt niet te betwijfelen of de op richting van dit orgaan strekt tot nut van het algemeen, wat daarom eiken brandmeester, hetzij door tus- schenkomst van zijn gemeente, tot deelneming zal aansporen. Het is echter te verwachten, dat van den kant der gemeentebesturen tot deel neming zal worden aangedrongen. De etsen van Storm van 'sGra- vesande worden vooral in Ameri ka hoog gewaardeerd. Naar aan leiding van eene tentoonstelling in het Museum of fine Arts te Boston is een catalogus van zijne werken, 240 nommers groot, verschenen met een goed voorwoord van R. A. Rics, onder den titelCatalogue of etchings anil dry-points ly Charles Storm van s-GravesandeAlfred Mudge Son te Boston. RECHTSZAKEN, Tegen het arrest door het gorechtehof te Amsterdam gewezen in de bekende zaak van weerspannigheid tegen de bevelen der politie te Haarlem, heeft zoowel de proc. gen. als de beklaagde, de heer v. W. C. zich in cas satie voorzien. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen tot pred. bij de Ned Herv. Gem. te Het Woud, da. G. J. Brutel de la Ri viere, predikant te Houtrijk en Polanen. LEGER EN VLOOT. VolgeEs 't //Dagblad van Z H. en 's Gr." beeft de kolonel kommandant van het regi ment grenadiers en jagers, baron Mul'rt tot de Leemcule, pensioen aangevraagd. STBOMVAAEtTBIRISNTES. Het stoomschip «/Rotterdam", kapt. Vis, ven New-York naar Rotterdam, passeerde 20 Maart des ochtends 9 40 u. Dover. Harde O. wind. Het stoomschip </Samarang", van Rotter dam naar Java, arriveerde 17 Maart te Ba tavia. Het stoomschip «/Utrecht", vertrok 19 Maart van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip «-Prins van Oranje", arri veerde 19 Maait van Amsterdam te Batavia. Htt stGonschip </Edam", kapt. Taat. ver trok 19 Maart van Amsterdam naar New- York.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3