De Eenzame. 4e Jaargang. Woensdag 23 Maart 1887. No. 1139. FEUILLETON. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: foor Haarlem per maand franco door geheel het Rijk p. ma Afzonderlijke Nommera and 40 Centa. 55 5 i Verschijnt Dagelijks Bitgenomen Zon- en atgemeene feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresieeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Qinéralt de ruèlicite Etrangère S. L. DAVBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31èis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN- f&n 1- -5 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Adrertentiën worden aangenomen tot 's middags IS umrj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hti Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donatenrt en leden der Nedorlandaclie Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebbes 9£ artoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden mot 1 dame. Museum can kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang Irontzyde van net Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegaug 25 ot. p. persoon. Donatenrt es 'dender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hebbon op vertoon van diploma 7rijen toegang, donateurs mot gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral fan Nederland en meer busonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jatf 1 walden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October allo werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagea van 108 anr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of lendaeen kosteloos vsh 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide, fêvlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeni Woensdag en Zaterdag van S4 unr. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrjj. ALGEMEEN OVERZICHT. In het Engelsche Lagerhuis zeide Balfour, dat hij een wetsont werp zal indienen tot betere voor koming en bestraffing van misdrijven in Ierland. Smith voegde daarbij, dat bij zal voorstellen bet ontwerp als dringend te behandelen. Daar entegen kondigde Morley aan, dat bij voornemens is de urgentie te be strijden en voor te stellen dat bet Huis verklaren zal, niet geneigd te zijn tot bet ter zijde stellen van alle andere staats- aangelegenheden ter wille van eene verandering in de Iersche strafwetten, terwijl de regeering geene maatregelen voor stelt om de misdrijven tegen te gaan, door aan bet eiscben van te booge pachten paal en perk te stellen. Door Hamilton werd aan bet Huis medegedeeld, dat bij gelegen heid van bet jubileum der Koningin op den 23en Juli dezes jaare, ter reede van Portsmouth eene wapen schouwing over de vloot, in tegen woordigheid der Koningin, gehou den zal worden. De ad;r iraliteit beeft de uit rusting bevolen van bet grootste en snelst varende dienstvaartuigi^rtfy, ter bescherming van de Noordzee- visscherijen. Het stoomschip vertrekt tegen bet einde dezer maand. De Duitsche Keizer beeft gis teren namiddag, in tegenwoordig heid van den staats-secretaris graaf Herbert von Bismarck, audiëntie verleend aan den pauselijken gezant Galimberti, en aaü de speciale ge zanten van Portugal, Spanje, Ne derland, Turkije, Japan, Griekenland, China, Servië en de Zuid-Afrikaan- scbe republiek. HAHS HOPFEÏÏ. 24) ACHTSTE HOOFDSTUK. Clementine bekommerde zich wei nig over het verbaasde gezicht van den boerenknaap en ging hem voor bij, naar haar paard, dat van on geduld stond te trappelen. Zij hoorde hoe de man, die met haar gesproken hadden jongen eenige bevelen gaf; daarna was het stil. Hij volgde haar niet, dit maakte haar verdrietig: was het niet zijn plicht zich bij haar te verontschul digen? Maar waarover? Hij was niet naar haar komen luisteren, maarzij naar hem. Was 't niet eerder haar plicht hem te bedanken Hoe De Rijksdag nam gisteren in tweede leziDg de legerbegrootiDg aan. Met groote meerderheid werd ook aangenomen het door den vori- gen Rijksdag herhaaldelijk afgewe zen ontwerp tot oprichting van eene school voor onderofficieren te Neu- Breisach. De minister van Oorlog verdedigde het ontwerp krachtig. De school, zeide hij, zal medewer ken tot engere verbinding van het rijk met Elzas-Lotharingen, welke gewesten onder geene omstandig heden meer door ons verlaten zul len worden. In een communiqué in het offi cieele Russische blad wordt ge zegd: Na de bloedige rechtspraak over de deelnemers aan den opstand van Rustschuk zijn enkele Russische bladen in hunne partijdigheid en buitensporigheid zóóver gegaan dat zij de Duitsche regeeriüg en hare agenten in Bulgarije voor de te rechtstellingen verantwoordelijk stel den. De inlichtingen der regeering omtrent de jongste gebeurtenissen in Bulgarije zijn in volkomen tegen spraak met zulke beweringen; toen de regeering de bescherming harer belaDgen aan de Duitsche agenten in Bulgarije toevertrouwde, had zij daarvoor zeer goede gronden, en de berichten der dagbladeD, die dezen maatregel in diskrediet trachten te brengen, zijn volkomen ongegrond. Uit Petersburg wordt aan de Daily News gemeld, dat de arres taties voortduren en er een goever- nementeel schrikbewind schijnt te heerschen. "Verscheiden officieren, alsook een professor der hoogeschool zijn heimelijk geëxecuteerd, terwijl kolonel Sassoulitch van het grena- diers-gardement, welks officieren en manschappen revolutiegezind heeten, plotseling naar Perm gebannen is, zag hij er wel uit? Eu wie was hij? Clementine stond nu bij haar paard. Onwillekeurig keek zij om. Zij zag den jongen met de sleutels tusschen de hoornen verdwijnen en halfweg tusschen haar en de kapel stond een man, die beleefd den hoed afnam. Zij beantwoordde zijnen groet met eene lichte buiging en begon den teugel van den boom los te maken. Otranto's ongeduld had echter het leidsel tamelijk verward gemaakt. Zij werd vuurrood toen zij dit be merkte en hare ergernis vermeer derde toen zij tusschen het paard en den boom beklemd geraakte en zijne hulp inderdaad noodig had. Snel trad hij op haar toe en weldra had hij den toom losge maakt. Hij klopte het onrustige dier op den hals en sprak, meer naar het paard dan naar haar gewend: Vergeef mij, mejuffrouw, dat ik mij op zulk eene ongewone manier hetgeen te meer sensatie wekt, om dat hij een broeder is van de ver maarde Vera. Goed ingelichte krin gen achten den toestand onhoudbaar. Een Russisch staatsman verzekerde den correspondent dat onmiddellijke hervormingen alleen eene revolutie kunnen voorkomen. De politie te Odessa ontdekte eene geheime druk kerij, alsook twee kleine fabrieken van dynamiet-bommen, waar ont- ploffingsstoffen in beslag genomen werden. Aan Central News wordt uit Con- stantinopel gemeld, dat de Bulgaar- SChe regeering op het punt staat eene leening te sluiten te Parijs, ten bedrage van 25 millioen francs. De administratie der Turksche schuld namens de Turksche fondsenhouders verzet zich tegen deze leening, om dat Bulgarije aan de Porte zijne schatting niet betaalt heeft. Te Philippopel is gisteren eene vergadering gehouden, welke door een aantal gedelegeerden uit de provinciën werd bijgewoond. Onder algemeene instemming is er besloten de onafhankelijkheid van het ver- eenigd Bulgarije tot het uiterste te verdedigen. Lechevallier, door Daunay onder steund, dreigt de Egyptische re geering gerechtelijk te vervolgen en stelt haar verantwoordelijk voor de terugbetaling der inhouding op de coupon. Lechevallier beweert dat door het goedkeuren van onge motiveerde uitgaven het goeverne- ment in strijd met zijne bevoegd heid gehandeld heeft. Men gelooft echter in diplomatieke kringen niet dat Lechevallier's bedreigingen ern stig gemeend zijn. Aan de Times wordt uit Con- stantinopel geseind, dat de Lesseps aan u voorstelmaar uw paard schijnt nog meer ontevreden te zijn over mijn langdurig orgelspel dan u. Ik vraag u daarvoor beleefdelijk verschooning. Clementine had tijd om hem op te nemen, terwijl hij met het paard bezig was. Hij was kort en gedron gen een beeld van kracht en vlug heid. Zijn gelaat was een weinig door de zon gebruind, zijn haar don kerbruin met eene enkele zilver draad reeds doorvlochten. Zij kon dit zien doordien hem den hoed was afgevallen, toen het paard steigerde. Zijn gelaat teekende ernst en goed heid. Om zijne lippen speelde op dit oogenblik een ondeugende glim lach, die niet alleen het ongedul dige paard, maar ook de berijdster scheen te gelden. Otranto was bedaarder geworden en de vreemde man richtte nu zijne schoone, blauwe oogen op het meisje. Een straal van mannelijke schoon- te Berlijn heeft voorgesteld de Egyptische kwestie op te lossen door Ismael-pacha op den troon te herstellen. De Lesseps is voornemens deswege naar Constantinopel te ko men onderhandelen. Aan de Times wordt uit Soeakim gemeld, dat een nieuwe Abessi- nische expeditie voorbereid wordt. De Negus, die opgebroken was om de Italianen te Massowah aan te vallen, heeft echter de expeditie moeten uitstelleD,ten einde den onder enkele stammen uitgebroken opstand te onderdrukken. Haarlem, 22 Maart 1887. Bij den heer Cordes, photograaf, Groote Houtstraat alhier, liggen ten toongesteld een prachtalbum en eenige fraaie photograüeën, geno men van den historischen optocht, welken in den vorigen zomer te 's-Hertogenboschter gelegenheid van het 700-jarig bestaan dier stad, werd gehouden. Het zijn afbeeldsels der verschillende groepen en perso nen uit dien optocht, welke door hunne schoone uitvoering terecht de algemeene bewondering wekken. Het album, een prachtig stuk werk, is vervat in een door de Bossche firma Nederveen vervaardigden, kost baren hand en versierd met een ar tistiek gegraveerd titelblad, van de hand des heeren Th. van Kempen, mede een Bosschenaar. De heer Cor des is van plan een en ander, dat terecht door de voorbijgangers wordt bewonderd, voor belangstellenden, in zijn woning ter bezichtiging te stel len, waardoor men het meer van nabij en op zijn gemak kan be schouwen. heid trof het hart van de eigen zinnige Clementine en eene wonder lijke herinnering vereenigde zich daarmedede blik van een grooten hond, die de beschermer harer jeugd was geweest, kwam haar daarbij in de gedachte. Nooit had zij trou wer dier gezien. Deze oogen staar den haar aan en het was haar alsof zij er iets in las, dat niet tot be velen maar tot gehoorzamen dwong. Clementine meende eene stem in haar binnenste te vernemendie haar toeriepHij moet uw mees ter zijn. Toen dit gevoel haar overmeesterde, sloeg zij de oogen neder. Ik hen Roger Walcott, zeide nu de man, ik kom uit Boston, Massachusettsin de "Vereenigde Staten. Ik maak bruggen en leg wegen aan en sinds eenigen tijd houd ik mij hier in den omtrek op. Ik heb de eer te weten wie gij zijt, mejuffrouw. We zouden reeds lang De H aarlem-Zandvoort Spoor wegmaatschappij vervoerde gedu rende de maand December van het afgeloopen jaar 4151 reizigers; de opbrengst van dit vervoer met dat van goederen en aan diversen be droeg f 2438.95®, zijnde per dag kilometer f9.256. Gedurende het geheele jaar 1886 werden 218.306 reizigers vervoerd, waarvan de opbrengst met dat van goederen en aan diversen bedroeg f 57.807.88®, zijnde per dagkilometer f 18.57®. Gedurende de maand Januari 1887 werden 3351 reizigers ver voerd, waarvan de opbrengst met die van het goederenvervoer ("zonder rechtstreeksch verkeer) en aan di versen bedroeg f 844.71®, zijnde per dagkilometer f 3.20s. De opbrengst van de liefda digheidsvoorstelling, Vrijdagdag jl, door de Vereeniging «Door Inspan ning Uitspanning!) ten voordeele eener hulpbehoevende weduwe en zes nog jeugdige kinderen gegeven, heeft netto opgebracht f 286.05. De uitslag en de lijst der prij zen van de verloting ten voordeele van het «Ondersteuningsfonds voor onderwijzers on onderwijzeressen» liggen ter inzage bij de boekhan delaars de Erven Loosjes en J. Rook- maker alhier. Heden, den 90en verjaardag van Keizer Wilhelm, wordt door den Duitschen gezant bij ons Hof, baron von Saurma Jeltsch een groot di plomatiek diner gegeven. Het internationaal verdrag, de vrucht van de verleden zomer te 's-Hage gehouden conferentie, be trekkelijk zg. drijvende drankwin kels, is thans aan het oordeel der verschillende Regeeringen onder kennis met elkaar gemaakt hebben door tusschenkomst van de familie Boppel, maar er kwam iets tusschen- beiden ik weet niet meer wat het was. Clementine kleurdezij wist zeer goed wat er tusschen gekomen was: haar val van het paard. U is dus geen musicus van beroep, zeide zij glimlachend. Roger Walcott lachte nu ook en antwoordde Zoo als men 't nemen wil. Misschien wel geroepen, maar niet uitverkoren. In mijn jeugd nam ik van alles ter hand en een weinig daarvan is misschien nog blijven hangen. Men speelt gewoonlijk toch niet op een kerkorgel I zeide Cle mentine. Dat is waar, maar ik heb eenige jaren in eene kleine stad in 't westen van de Vereenigde Staten doorgebracht, een plaatsje dat jon.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1