•worpen geworden. Blijkens de bij den Duitschen Bondsraad aanhan gig gemaakte voordracht, gelden de bepalingen van dit voor den tijd van vijf jaren gesloten tractaat voor een ieder die buiten het kustgebied en binnen de bij tractaat geregelde grenzen op de Noordzee aan boord is van een schip of vaartuig van een der contracteerende Staten. Het tractaat verbiedt sterken drank te verkoopen aan personen, die zich aan boord van een visschersvaartuig be vinden of tot de bemanning be- hooren. Die personen mogen voor sterken drank niet gevangen visch of be- noodigdheden voor schip of voor de vischvangst in ruil geven. Onder sterke dranken worden verstaan alle vloeistoffen die door distillatie zijn verkregen en per hectoliter meer dan 5 liter alkohol bevatten. Bij de vergunning om levensmiddelen enz. aan boord ten verkoop te hebben, moet uitdrukkelijk worden inge voegd dat geen grootere voorraad sterken drank aanwezig mag zijn dan de bemanning gemeenlijk noo- dig heeft en dat ruiling van die levensmiddelen als boven verbo den is. Tegen overtreding zal gevange nisstraf of geldboete worden bedreigd en de berechting zal plaats hebben in het land, waartoe het schip be hoort en met den minst mogelijken omslag. Het toezicht wordt uitgeoefend door de kruisers die belast zijn met de bescherming der visscherij. Ver zet wordt gelijkgesteld met weer spannigheid. Staten die tot het verdrag wen- schen toe te treden, kunnen zich daartoe bij de Nederlandsche Regee ring aanmelden, welke er kennis van geeft aan de medecontractanten. Bij niet-opzegging wordt het trac taat van jaar tot jaar gecontinueerd. B. en W. van 's Hage stellen aan den Raad voor zich te wenden tot den Koning met het verzoek, dat deze de in de voorgestelde addi- tionneele artikelen opgenomen kies tabel zoo moge wijzigen, dat aan Den Haag, in plaats van drie, vier zetels in de Tweede Kamer zullen toevallen. De bevolking bedraagt thans 143,600 zieleD, zoodat naar den maatstaf van een vertegenwoordiger op 43,000 zielen, 15000 ingezetenen onvertegenwoordigd blijven. Met het oog op de te verwachten toeneming der bevolking meenen B. W. dat der residentie nu reeds vier ver tegenwoordigers mogen worden ge geven. In den Haagschen gemeente raad kwam onlangs de houw van het Kurhaus ter sprake, naar aan leiding van een bericht in een der cou ranten. De burgemeester gaf zeer geruststellende verzekeringen. Hier op antwoordde de correspondent der Midi. Ct. «Dat voldoende toezicht wordt gehouden, willen wij gaarne op 's burgemeesters verzekering aanne men, hoewel een nu aanhangig ge rechtelijk omtrent het onvoldoende van gebezigde stellingen wel eens het tegendeel zou kunnen aantoo- nen. Maar dit was de vraag niet; zij was deze of niet met goedvin den der bouwpolitie muren zijn be houden en gebruikt, waarvan de kalk door den brand is verteerd, en die daarom door den assurantie maatschappij zijn vergoed. De vraag is evenwel in den raad niet gesteld ger is, dan ik ben. Niemand van hen, die zich daar vestigden, had eenig begrip van muziek en zoo moest ik het voor lief nemen, ge noodzaakt te worden de gemeente eiken Zondag met mijne tien vin gers te stichten. Clementine zag den vreemdeling verwonderd aan. Hij echter ging voort Dat is lang, zeer lang gele den. Toen ik eens een bezoek bracht aan de familie Boppel hier, deed ik een tochtje door 't bosch en ont dekte deze kapel. Ik liet ze openen en vond tot mijne verwondering, bedekt door het stof van eene eeuw, een klein en zeer verwaarloosd or gel. Wijl ik niets te doen had, ging ik aan 't werk en knapte het in strument wat op: oude herinnerin gen en een weinig technische be kwaamheid hielpen mij hierbij. Een orgelmaker zou zeker medelijdend het hoofd over mijn werk schudden, en daarop werd dus noch een ont kennend, noch een bevestigend ant woord gegeven. Het vermoeden, dat mijne op goede gegevens steunende bewering juist is, bestaat derhalve nog». De Raad der gemeente Zaan dam heeft een adres gericht tot den midister van Waterstaat enz., om te klagen over de dienstregeling op de spoorweglijn AmsterdamEnk huizen. De Raad betoogt, dat deze regeling niet in overeenstemming is met de behoefte van den Noordhol- landschen handel, waardoor de koop lieden steeds te vroeg of te laat in Amsterdam aankomen voor hunne zaken, en ook een vlug brievenver voer onmogelijk wordt. In vier punten wordt nu den mi nister in overweging gegeven op welke wijze de door hen opgezon den bezwaren gemakkelijk zijn te boven te komen. Men verwacht, dat ook uit Hooru, Enkhuizen en Pur- merend adressen van gelijke strek king zullen inkomen. Een der meest geachte rechts geleerden te Middelburg, mr. W. A. Van Hoek, herdacht Vrijdag den dag, waarop hij voor 25 jaren lid werd der Middelburgsche balie. Namens haar kwam een deputatie mr. Van Hoek, deken der orde van advocaten, met zijn feestdag geluk- wenschen en hem als blijk van sym pathie een klein aandenken over handigen. Ook van vele andere zijden ont ving de heer Van Hoek blijken van ingenomenheid met zijn jubilé. In de Rotterdamsche afdeeling van het «Ned. Aardr. Genootschap heeft de heer Hendrik P. N. Muller, directeur der «Oost-Afrikaansche Compagnie,» eene voordracht ge houden over zijne reizen iu Afrika, welke met groote belangstelling werd aangehoord. De heer Muller heeft eene verzameling voorwerpen en photographieën uit Afrika mede gebracht, welke in de zaal was ten toongesteld. Het Indisch Genootschap zal Dinsdagavoni 29 Maart te 's-Hage een vergadering houden, waarin over «de belangen van landbouw eu nijverhiid in Nederlandsch Indië» als spreker zal optreden de heerE. P. C. Sol. Deze zal behandelen: lo. Kort overzicht der verschillen de regeerstelsels in verhand tot het onderwerp. 2o. De agrarische wet. 3o. Vergelijking met de bestaande toestanden in Britsch Indië, met een enkel woord over het munt stelsel. 4o. De houding van het kapitaal en de industriëelen. 5o. Het ruime veld voor Neder land in Indië nog openstaande. Tot hoofdingeland van het college der Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland is benoemd jhr. mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden te Velzen. Uit Utrecht wordt van giste ren gemeld Hedenavond had in de zaal «Kunst liefde» van het gebouw voor kun sten en wetenschappen de aange kondigde voordracht plaats door den heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, die tot onderwerp had«De arbeids-enquête, en wat zij nu reeds leert». De heer Heldt, hier persoonlijk den meesten onbekend, trok echter door de algemeene bekendheid, welke courantartikelen hem in de laatste jaren zoowel hier als elders gege- maar gij hebt het gehoord, men kan er toch klink-klank-gloria op spelen, en.... zelfs eene schoone menschenstem verlokken om te be geleiden. Gij hebt inderdaad eene fraaie stem mejuffrouw en ik dank u voor het genot, dat u mij hebt verschaft. En ik dank u voor uw orgel spel, mijnheerhet was even schoon als onverwacht in deze eenzaam heid. Zoo spraken ze nog eenige oogen- blikken met elkander. Hunne woor den hadden niet veel te beteekenen, maar ze zagen elkander gedurig onderzoekend aan en het scheen dat beiden met den uitslag van dat on derzoek tevreden waren. Wilt ge mij in den zadel hel pen, mijnheer Walcott? zeide Clementine eindelijk. Het was haar alsof ze elkander reeds sedert lang kenden. Roger Walcott boog de knie; zij ven hebben, de belangstelling van zoovelen, dat de ruime zaal geheel gevuld was door menschen van al lerlei rang en stand, inzonderheid door hen, die tot de nijverheid in betrekking staan, ofschoon ook ve len, die anders voor openbare voor drachten geen aandacht hebben, zich nu reeds bij tijds voorzien hadden van entréekaartenwelker uitrei king gesteld was als maatregel om deu toeloop van belangstellenden te kunnen regelenen dien van nieuwsgierigen meer te kunnen con troleeren. Onder de hoorders waren vele stedelijke autoriteiten, professoren, enz. Spreker begon met sympathie te betuigen voor den kring waarin hij optrad, welke meermalen getoond heeft in het rechtstreeksch belaDg van den werkman nuttig te willen werkzaam zijn. In samenwerking met den werkman ligt onze toe komst. Tot zijn onderwerp overgaande trachtte hij aan te toonen, dat het onderzoek omtrent den arbeid in fabrieken reeds zóóveel geleerd heeft, dat het niet in éénen avond te be handelen is. Tal van feiten en toe standen zijn ontdekt en blootgelegd, die velen geheel of ten deele vreemd waren en door velen zelfs niet wor den geloofd. Spreker ging na, hoe in 1874 in ons land de eerste stap gedaan werd tot bescherming van nij veren, tot bescherming van kinderen, hoe de Maatschappij van Nijverheid er veel voor gedaan heeftalsmede het schoolverbond; hoe dit alles er toe leidde, dat de regeeriDg een onder zoek deed instellen, maar in het haar uitgebracht rapport nog geen reden vond om eenen stap te doen tot be scherming van de kinderenhoe toen de heer Van Houten een wets ontwerp heeft ingediend, dat echter nog weinig goed onthaal vond bij de regeering en misschien vergeten zou zijn, als de geestelijke Wijnen te Maastricht er niet eenen stoot aan gegeven had. Hij herinnerde verder aan de cir culaire, door den minister Van Lijn den in 1876 aan de Kamers van koophandel gericht, en daarna aan he geen de heer Modderman be gonnen maar niet volbracht heeft. Hierna volgde een relaas van wat de enquêle reeds aan het licht heeft gebracht. Dit alles is bekend. Spreker kwam tot deze gevolg trekkingen lo. dat noodig is uit breiding der wet op den kinderar beid tot een leeftijd van 14 jaar; 2o. dat noodig is verbod van nacht en Zondagarueid, alsmede beperking van den arbeidsdag voor jongelie den, opdat gelegenheid zij voor het genieten van onderwijs; ook gere gelde schafttijden zijn noodig; 3o. dat noodig is een verbod van arbeid voor gehuwde vrouwen in fabrieken, huiten de woning, inzonderheid nachtarbeid, alsmede verbod om 4 weken vóór en na de bevalling daar te arbeiden; 4o. dat gewenscht is leerplicht ook voor voortgezet on derwijs na een leeftijd van 14 jaren; 5o. dat noodig is de aanstelling van inspecteurs voor het toezicht op den arbeid en op naleviDg der wet, als ook om adviezen aan de regeering te geven omtrent den toe stand der fabrieken; 6o. dat noodig is toezicht op werkplaatsen, machi nes enz.; 7o. dat noodig is verplichte verzekering tegen ziekte, ongeval len en ouderdom, deels te dragen door de patroons, deels door de werk zette haren voet in zijne hand en wel dra zat zij te paard. Nu herkreeg zij haar volle be wustzijn, dat zij geheel verloren had, terwijl zij naast dien man voortwandelde. Toen Walcott eenige opmerkingen over haar paard maakte, voegde zij hem toeU schijnt van alles verstand te hebben, mijn heer Walcott. Dit is meer schijn dan wezen, antwoordde hij vrijuit. Ge houwt bruggen, legt we gen aan, maakt oude orgels weer in orde en hebt ook verstand van paarden Dat is mij letterlijk aange waaid, antwoordde Walcott, - en er steekt niet de minste ver dienste in. Ik heb jaren geleefd in een land, waar men geen ander middel van vervoer kent dan het paard en waar men elke reis, die men niet met een schip kan doen, in den zadel moet afleggen. lieden. Kon dit alles bereikt worden, dan ware voorzien in eene werke lijke behoefte, en zou verbetering komen, zoowel in den zedelijken als in den maatschappelijken toe stand. Natuurlijk waren in sprekers be toog alle punten, die tot dit resumé leidden, breedvoerig uiteengezet. Nog vóór de president hem dank gezegd had, was reeds de halve zaal ontruimd. Na de dankbetuiging van den voorzitter liep de zaal geheel leeg, zonder dat eenige begeerte zich deed kennen om met spreker te debat- teeren of hem nog nader inlichting te vragen. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Vrouwenbond ter verhooging van het Zedelijk Be wustzijn, heeft zich tot den Raad van 's Hage gewend met het ver zoek: a. dat de bestaande Veror dening regelende het politie-toezicht op de prostitutie aldaar worde in getrokken, en l. dat deze vervangen worden door zoodanige maatregelen die toch de geWLnschte handhaving der openbare orde en zedelijkheid waarborgen. Ter toelichting verwijst het Hoofd bestuur, naar het adres, tot dien Raad gericht van wege de vrouwen van 's Hage en Scheveningen, daar toe opgewekt door de Haagsche afdeeling van den Bond. Het adres is geteekend door mevr. de douair. gravin E. van Bylandt en 1132 anderen. üit volkomen betrouwbare bron meldt men ons, dat de berich ten over den slechten gezondheids toestand van F. Domela Nieuwen- huis zeer sterk overdreven zijn. Hij is een paar dagen bedlegerig ge weest, wegens een ongesteldheid van weinig heteekenis. Zaterdag was hij weder hersteld. Vad Het programma van den paar- denwedstrijd te Amsterdam op 16 April, uitgeschreven door de Am- sterdamsche Sport-club, is als volgt vastgesteld lo. Concours voor het mooiste rijtuLpaard, 4 prijzen h f50 elk; 2o. concours voor het mooiste rijtuigpaard van heeren-liefhebbers; prijs verguld zilveren medaille, pre mies zilveren en bronzen medaille; 3o. concours voor het mooiste rij paard; gr. verg. zilv. med., zilv. med., br. m. 4o. concours voor het mooiste tweespan, drie prijzen van f 50 elk 5o. idem van heeren-liefhebbers, verg. zilv., zilv. en br. medailles; 6o. concours voor het beste spring paard; verg. zilv., zilv. en br. me dailles; 7o. concours voor het mooiste vierspan; prijzen verg. zilv. med., zilv. med. en br. medaille. Zondagnacht is te Beverwijk de woning met hooischuur van Van Es met de houten steenkolenloods der aangrenzende gasfabriek afgebrand. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aangezien de gashouders vlak bij de brandende loods ston den, vreesde men voor grooter onge lukken. Het water van de water leiding deed voor de eerste maal bij brand uitkomende diensten. De veekoopman P. V. van Aals meer is Zaterdagavond omstreeks elf uur, nadat hij een oogenblik vroeger de uitspanning van L. M. had verlaten, in het Ringkanaal bij den Bennebroekerweg te Haarlem- Clementine zag den ondervinding- rijken man aan, die haar zoo wel willend antwoordde. Eenigszins schuchter klonk hare vraag; Is het waar, hebt gij den vos uit on zen stal gekocht? Roger hield nog met de linker hand de teugels van haar paard vast. Nu zag hij de vraagster aan. Het was haar alsof zij klein werd onder dien blik. Hoe vreemd was het haar te moede, toen hij op hare vraag een bevestigend antwoord gaf en toch wist zij vooruit, dat zulk een antwoord volgen moest. Zij wilde echter hare innerlijke ontroe ring zooveel mogelijk verbergen en zeide daarom op onverschilligen toon: Dat is een onbruikbaar dier. Waarom hebt gij het gekocht? Hij haalde de schouders op en antwoordde laugzaam en eenigszins zachter, dan hij gewoonlijk sprak Misschien.... om u de gelegen heid te benemen het weer te be- mermeer gereden en met zijn paard verdronken. Gisteren zijn te Amsterdam in de instructie in zake de ongeregeld heden op het Waterlooplein op 21 en 22 Februari, door den rechter commissaris o. a. weder een paar verslaggevers van dagbladen ge hoord. Van oordeel dat ook de ge meente haar deelneming bij de feestelijkheden in April behoort te hetoonen, hebben B. en W. van Amsterdam den Raad voorgesteld, voor een vuurwerk, of versieren van enkele punten der gemeente en het opluisteren van de volksfeesten door het uitreiken van prijzen voor volwassenen en kinderen, f15,000 beschikbaar te stellen. Namens de vrouw verzoekt de commissaris vau polilie der 3e sectie te Amsterdam opsporing van Jesaije Samuel Dresden, 30 jaren, die den 4en Maart jl. de echtelijke woning te Amsterdam heeft verlaten en een brief achterliet, waarin vermeld stond, dat hij niet terugkwam vóór hij rijk was. Zaterdagnacht is op de villa van den heer S. aan den Hoogen Rijn dijk te Leiden inbraak gepleegd. De dader is in het sousterrein in geklommen, doch kon vandaar geen andere vertrekken bereiken, aange zien de deur goed gesloten was. Er wordt een en ander van betrek kelijk geringe waarde vermist. De arbeider J. v. d. Vijver, van Rijnsburg, die Pinkstermaandag zoo ongelukkig met beide heenen be klemd raakte tusscheu een trein van de R. S. -T. en een rijtuig, en toen naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd werd, is Dinsdagmiddag jl. naar zijne woning teruggekeerd. Zij eene been is boven de knie afgezet, doch het andere heeft hij behouden. Het zit evenwel nog in een zoogenaamd glasverhand, zoo dat hij het niet gemakkelijk ge bruiken kan. De H. IJ.-S M., in wier dienst hij was als losse arbeider, heeft aan zijne vrouw geregeld zijn week geld uitbetaald. Zoodra hij geheel hersteld is, hoopt hij ergens als wisselwachter geplaatst te worden. (L. D.) Zooals men zich herinneren za werd indertijd opsporing verzocht van mejuffrouw Julie Pfister, ge boortig uit den Elza», in betrekking bij eene familie te Arnhem. Zij ver list 16 September 1886 het huis dier familie, zonder bericht achter te laten. Thans is voor eenige dagen haar lijk gevonden in den IJsel onder de gemeente Rheden. Gisterennacht is te Deventer een 32-jarige gehuwde fabrieksarbeider, vader vau 3 jeugdige kinderen, van een partijtje huiswaarts keereude, in het Ameloosche kanaal geraakt en verdronken. Gisterenmiddag werd zijn lijk gevonden. Door den eigenaar van een ma gazijn van damesmantels te Breda, den heer S. Van der Ven, is de opening van het zomerseizoen aan zijn klanten bericht in den vorm vaneen postwissel Ongetwijfeld een zeer goed denk beeld om de aandacht te trekken. De onlangs tot lid van den Raad van Winschoten gekozen socialist rijden. Clementine werd vuurrood. Wal cott liet de teugels van haar paard los en in 't volgende oogenblik was hij alleen. Langzaam en kalm ging hij zijns weegs. Clementine wist niet hoe zij uit het hoech op den straatweg was gekomen. Het was haar alsof Roger Walcott haar eerst zooeven had ver laten en zijne woorden weerklonken nog in hare ooren. Zij meende reden te hebben boos te zijn: wat gaf dezen man het recht voor haar te zorgen Otranto ontving onverwachts een striem met de karwats; het dier schrikte. Misschien was dit ook de schuld van een a»men man, die aau den weg zat en keien klop le, dat de stukken links en rechts vlogen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2