De Eenzame. 4e Jaargang. Donderdag 24 Maart 1887. No. 1140. ABONNEMENTSPRIJS: Versebijot Dagelijks uitgenomen Zen-en ligeaeene Feestdagen. ADVERTENTIËN» U.(iKMKK\ OVKSMCiir. FEUILLETON. HAHS H0PFEÏÏ. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommerc 5 Brieven, gelden, advertentiën ens. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hét Buitenland(compagnie Générale de l ub liet te Etrangèrt Q. L. DATJE E 4" Co.. JOH. 7. JONESSurr., F ar ijl, 31bit faubourg Montmartre. fan 15 regelt 35 Cent; iedere regel meer 6 eenu. Groote lettert naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 't middags IS umr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal *<M«m van hit iaviljotn. Ingasg aan de Dr.efijdi I. d.ur. B.op.nd dageljki «an IS tot oor. Todgang 35 cent» per por.oon. Donateur, en leden der Nederlandeelie Maat.ohappg ter b.vord.rlug van Ngverheii iiebbim H órtoon van diploma vrijen toegang, donateur! met g.iel.cliap, laden met 1 dame. Mauunt van knnitnijvtrhni op ntt Pav.lyin. Ingang brontzgde van l.et Paviljoen op bet terra,. Geop, dag. v 10—1 nar. Toegang 35 et. p. perioon. Donateur, ei denier Nederlandiche Maatschappij ter bevordering ran Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatear» mot gezelschap, leden met 1 dame. Busthippelijk museum voor kerkelijke oudheiJ, knust en geschiedenis, vooral vtn Nederland en meer bijxonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 85 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaaf 1 zuiden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van IB October tot 14 April op die dagen van 10—8 au.- tegen betaling van 25 cents per persooB, alleen Of Isndaeen kosteloos van 124 nur, de overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 cents per persoon. Kinderen benedon do 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren uiet dan onder behoorlijk geleide. 5| févlsrt museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teyleri bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van «—4 nur. Orgelbespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 unr. To^-n- - Het Keizersfeest werd gisteren te Berlijn geopend door klokgelui van alle kerken en het blazen van een koraal van den Raadhuistoren. De stad, voornamelijk de streken in de buurt van de Linden was prach tig versierd. Te 9 uur giugen de leerlingen van alle scholen in op tocht met muziek naar de kerken. Deze waren overvol. In de Linden was een dichte menigte. Te 10 uren begon de optocht der Duitsche stu denten, die in verscheiden honderde rijtuigen het paleis des Keizers voorbijtrok met een muziekkorps, gekleed in middeDeeuwsche dracht, te paard; het «Volkslied», het Prui sisch lied» en «de Wacht am Rhein» werden gespeeld. Studenten te paard openden en besloten den stoet, waar van het voorbijtrekken een vol uur duurde. Toen het eerste rijtuig na derde, trad de Keizer voor het raam. Het volk wuifde met hoeden en zakdoeken onder voortdurend hoera's en «hochs», sommigen zongen het volkslied. De Keizer groette her haaldelijk. Hierop begon de plech tige optocht van de leden der Ko ninklijke familie en de aanwezige Vorstelijke gasten. Voorop ging de Kroonprins. De studentenoptocht met fakkels is schitterend en zonder eenige stoornis afgeloopen. Van 3 tot 4000 personen droegen fakkels. Voor het paleis werd een groote ovatie ge bracht aan den Keizer, die met de Keizerin en de Groothertogelijke fa milie vanBaden voor het vensterstond. Hij betuigde herhaaldelijk zijn dank en liet eenige aanvoerders van den optocht bij zich komen in tegenwoor digheid van de Keizerin en van den Groothertog en de Groothertogin 25) ACHTSTE HOOFDSTUK. De arme man keek op en Cle mentine zag op hem neer. Nu schrikte zij zelf. Dezelfde knecht, dien zij voor eenigen tijd met een enkelen blik het hoofd op hol had gebracht, knielde voor haar bij een hoop stee- nen neer en hield zijn ellendig werk tuig in de hand. Of hij geen dienst weer had kun nen vinden of dat hij de plek niet had willen verlaten waar Clemen tine woonde?.... een feit was het, dat de misschien gevaarlijke man hier aan den weg bezig was en de dochter van zijnen vroegeren heer van Baden. Z. M. betuigde zijn dank en zeide, dat hij zich verheugde over den geest, die tegenwoordig onder de studenten heerschte; hij had hooge verwachting van de aca demische jeugd; het waren thans ernstige tijden. De Keizer gewaagde ook van de ontbinding van den Rijksdag. «Slechts met een bedrukt gemoed had hij kunnen besluiten tot ont binding van zulk eene veelbeteeke- nende vergadering als de Rijksdag; maar hij verheugde zich, dat het volk hem onmiddellijk had begre pen en dit op eene voor hem ver rassende wijze had getoond. Inzon derheid verheugde hij zich over de gezindheid der Zuid-Duitschers, vau welke hij vóór de verkiezingen zeer vele adress-n had ontvaügen en die ook in dienzelfden zin hunne over tuiging bij de stembus hadden uit gesproken. Wanneer hij aan de toe komst dacht, dan was hij ook ge rust wegens den i rouwen nationalen zin der studeerende jongelingschap, en daarom had hij ten hunne op zichte eene uitzondering gemaakt, met de huldebetuiging van een op tocht aan te nemen.» «Dat ik mij in dit opzicht niet heb vergist, daar van hebt gij mij», en bij die woorden wees de Keizer glimlachend naar buiten neen lewchtend be wijs gegeven». Ten slotte betuigde hij nogmaals zijn dank en verzocht de studenten, dit een en ander aan hunne confraters mede te deelen. Toen de stoet verder trok, wer den voor het paleis van den Rijks kanselier en voor het gebouw van den generalen staf, waar Moltke woont, ovaties gebracht. Met blijkbare voldoening werden de te Berlijn ontvangen Parijsche telegrammen gelezen, waarin wordt gemeld, dat de élite der Fransche lastig viel. Het kwam niet bij haar op om den deemoedigen groet van den ar men Hubert te beantwoorden: zij vond zijne vermetelheid ongehoord. Spoorslags reed zij naar huis. De ontmoeting in 't woud scheen door de ontmoeting op den straatweg geheel op den achtergrond geraakt te zijn. Des namiddags opende zij de pia nino en beproefde de geliefkoosde melodie, die zij gehoord had, te spelen. Den volgenden dag reed zij op hetzelfde uur naar het bosch. Wel waarom ook niet? Men was het reeds lang gewoon haar alleen in 't park te laten rij den en als ze nu en dan eens het landgoed van Boppel betrad, was dat volstrekt niets ongewoons. Zelfs hare moeder was reeds gewoon hare zorgen daaromtrent op zijde te zet ten. Dat Clementine dezen morgen niet alleen lichamelijke uitspanning maatschappij ter gelegenheid van 's Keizers verjaardag zich te Parijs bij den Duitschen gezant beeft aan gemeld. Nevens de Lesseps waren zelfs Boulanger en Clémenceau al daar op de receptie in het gezant schapshotel geweest. Het trok nog al de aandacht, dat Maandag bij de ontvangst der di- plomateu, het eerst en gehee) alleen des Pausen private secretaris Ga- limberti werd toegelaten. De Keizer bleef een vierendeel uurs met hem geneel alleen in gesprek, en ont ving eerst daarna de overige, te Berlijn aangekomen, bijzondere ge zanten vau buitenlandsche soeverei nen, die hem door graaf Herbert von Bismarck werden voorgesteld. Hoe krachtig de Keizer zich gis teren voelde, kan wel het best hier uit blijken dat, in weerwil dat de plechtigheid een paar uren geduurd had, hij nog de aanwezige Vorstin nen bij het afscheid nemen elk af zonderlijk tot aan de trap uitge leide deed. Vervolgens begaf de Keizer zich, in levendig gesprek, naar een der nevenzalen, om aldaar de wenschen te ontvangen van de leden der hof houding, die aldaar bijeen waren. Na afloop hiervan begaf de Keizer zich eenigen tijd naar zijne ver trekken om eenige oogenblikken te rusten. Herhaaldelijk moest hij, zoo wel vóór als na dezen rusttijd, aan het bekende hoekvenster verschij nen, omdat eene onbeschrijfelijke menschenmenigte,opgedrongenrond- om het Friedrichs-monument, onaf gebrokenvolksliederen zongen hoera! riep. De rij van geluk wenschenden werd besloten door Moltke en Bismarck, die IV, uur na afloop der offieieele receptie gezamenlijk bij den Keizer verschenen en bij hem geheel al- zocht, maar dat er een man was, die midden in 't woud op een kerk orgel speelde en groote blauwe oogen had en dat Clementine vurig verlangde hem weder te zien daaraan dacht niemand. En al had men er aan gedacht, dan zou men toch al licht daarin voor het trot- sche hart van Clementine niet het minste gevaar hebben gevonden. Zij reed voort in den zonneschijn en hield zich in stilte uitsluitend met deze drie gedachten bezigZal ik hem wederzien? Zou hij in derdaad Josephine liefhebben? Welk een geluk moet het zijn door zulk een man bemind te worden! Toen zij de plaats naderde, waar de ontslagen knecht steenen klopte, zette zij haar paard in galop, zoo dat stof en gruis den armen man om de ooren vlogen. In 't bosch hield zij stil en luis terde, maar zij hoorde geene orgel tonen. Clementine zuchtte. Plotse- leen geruimen tijd vertoefden. Deze bijzondere receptie der beide be roemde mannen, geheel afgezonderd van alle andere personen, die hunne gelukwenschen aanboden, was een duidelijke onderscheiding en eene keizerlijke hulde aan zijns twee beroemde en grootste medewerkers. Naar men zegt, heeft zoowel Moltke als Bismarck bij deze gelegenheid van den Keizer eene buitengewone persoonlijke onderscheiding ontvan gen. In het paleis was de viering van den dag inmiddels reeds des ochtends ten 8 ure begonnen. Ofschoon de Keizer eerst na middernacht tot rust was gekomen, kwam hij toch, tot algemeene verbazing der aan wezigen, ten 8 ure frisch en in volle uniform voor den dag en ontving eerst de voornaamste en intiemste leden van zijn dienstper soneel. Dit zijn meest bejaarde per sonen en er volgde een roerend tooneel, toen de Keizer ieder hunner, ouder eene vriendschappelijke toe spraak, een soeveuir ter hand stelde en hun gemeenschappelijken geluk- wensch beantwoordde met te zeggen: «Het is Gods wil geweest, dat ik dezen dag heb mogen beleven; dit had ik nooit kunnen denken, en zoo God het wil, beleven wij wel licht nog zulk een dag.» Nog valt te melden, dat de be kende historieschrijver, prof. Von Treitschke, in de Universiteit eene feestrede heeft uitgesprokenterwijl als curiositeit wel vermeld mag worden, dat reeds Maandagnacht te 2 uur, in opdracht van alle postil jons, een postwagen voor het kei zerlijk paleis verschenen is, ten einde, in hun aller naam, den Kei zer met een a Heil dir im Sieger- kranzn, op den posthoorn geblazen, te wekken. ling verscheen een roodbruin paard tusschen de hoornen. Het meisje tastte onwillekeurig met de rech terhand naar het hart. Zij herkende het paard in de verte en den ruiter, die het bereed. Walcott kwam spoedig naderbij en groette. Ze hielden beiden stil en praatten over allerlei onverschil lige dingen. Hij vroeg of hij haar een eindje mocht vergezellen en ontving een toestemmend antwoord. Zijt gij in den laatsten tijd niet bij de familie Boppel geweest vroeg Clementine plotseling en zag haren metgezel uitvorschend aan. Hij antwoordde bedaardGis teren nog. Hoe gaat het met Josephine? vroeg zij verder. Ik denk van goed. ant woordde hij. Hebt gij haar inderdaad zeer lief? liet zij er snel op volgen. Roger Walcott zag haar verbaasd Alle openbare vervoermiddelen, tramways en omnibussen, waren gisteren met groen en kransen ver sierd. In den namiddag begon een dichte regen te vallen; die in den avond gedurende de illuminatie steeds erger werd, maar niettemin was er in de straten een onbeschrijfelijk menschengewoel. De verlichting was dan ook op verscheidene punten tooverachtig een huis b. v. was door niet minder door 1300 electri- sche gloeilampjes, in allerlei kleu ren, verlicht. Ook in de wijken der werklieden werd ijverig meegedaan aan de il luminatie. De toeloop van vreemdelingen was gisteren zoo groot, dat honder den restauraties des middags aan de bezoekers niets meer konden leveren. Stedelijke corporaties te Berlijn en in de provinciën hebben giste ren, ter eere van dien dag, vele groote stichtingen gemaakt. De Fransche Kamer heeft gis teren met 5 stemmen meerderheid geweigerd de artikelen te behande len van het wetsontwerp, strekkende tot verhooging van het recht op maïs. Gisterenochtend vergaderde de ministerraad. De president der repu bliek onderteekende het besluit tot ontbinding van den gemeenteraad van Marseille. Reuter seint uit Lissabon van 21 Maart: De Hertogin van Bra- ganza is van een zoon bevallen. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan ge neraal Gené te Massowah getele grafeerd, dat hij de door hem gedane concessiën aan Ras Alula afkeu- aan. Wie zegt dat? Iedereen.... alles.... de vogels in 't bosch 1 antwoordde Clemen tine met onvaste stem en daarop reden ze zwijgend naast elkander voort. Zij maakte er zich bezorgd over, dat hij zich gekrenkt mocht gevoe len door hare eenigszins onbeschei den vragen en toch verheugde zij zich er over, want zij bedacht, dat een man als hij niet aarzelen zou zijne liefde te bekennen, indien het hem ernst was met de zaak. Zij nam zich voor om, het mocht kos ten wat het wilde, hierin tot klaar heid te komen, wijl zij meende, dat haar levensgeluk er van af hing. Zij zou het moeten dulden, als hij die andere genomen had, maar dan was het ook met haar levensgeluk gedaan geweest. Zij zag geen kans het gesprek opnieuw te beginnen en hij scheen dat ook niet van plan te zijn. Ein-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1