imWMAWl gemengd msëuws, rende, hem gelast elke betrekking met Ras Alula af te breken. Volgens berichten uit Salonika -zouden de Grieken een opstand in Macedonië voorbereiden. Haarlem, 23 Maart 1887. Een door Z. M. den Koning van Hawai eigenhandig geschreven brief, waarin kennis wordt gegeven aan Z. M. den Koning der Neder landen van het overlijden van Hare Koninkl. Hoogheid Prinses Likelike, is door den Zaakgelastigde en Con sul-Generaal overhandigd. De Regeering heeft een ver hooging der begrooting van Binnen- landsche Zaken voorgesteld: a. met f 22,000 als de eerste ter mijn voor het bouwen van een be tere woniDg voor 'sKonings Com missaris in Overijssel, welk werk, op f62 000 geraamd, thans kan geschieden, nu de daartoe benoo- digde lokalen door de telegraaf zijn ontruimd i. met f12,000 voor restauratie van historische gedenkteekenen enz., ten deele voor de Bovenkerk te KampeD, ten deele voor de Sint- Servaaskerk te Maastricht bestemd voor deze beide restauraties waren reeds sommen op de begrooting voor 1887 uitgetrokken; de eerste licht de minister thans nader toe als be treffende de dwarsbeuk of transept de andere, omvattende den west- bouw met de Keizerzaal, wordt reeds nu weder voorgedragen, omdat sta king van den arbeid nadeelig zou werken; het Rijk zal, in termijnen resp. f22,000 en f 49,000 bijdragen. Op 23 Mei en volgende dagen zal, naar de bepalingen van het Kon. besluit van 29 Mei 1862 No. 90, aan 's Rijks Munt gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het examen als essaieur. Zij, die daartoe wenschen toege laten te worden, zullen hiervan voor at schriftelijk behooren kennis te geven aan het Muntcollege te Utrecht, onder overlegging van een getuigschrift van goed gedtag, en zich op 23 Mei, des voormiddags te 10 uren, ter Raadzaal van het Muntcollege moeten aanmelden. In de gemeente Nieuwer-Am- stel circuleert een adres aan de Tweede Kamer om te verzoeken: Nieuwer-Amstel te scheiden van Amsterdam in zake de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Als gron den worden aangevoerd: lo. dat Nieuwer-Amstel 23000 zielen telt en dus meer dan de helft van 45000, het grondwettig gevorderd aantal voor een kiesdistrict; 2o. de om- stand igheid dat Nieuwer-Amstel voor de Provinciale Staten een afzonder lijk kiesdistrict is; 3o. dat de cen sus oDgelijk is. Op de 33e aigemeene vergade ring van aandeelhouders in de Duin waterleiding-Maatschappij van Hel der en Nieuwediep is een gunstig luidend rapport uitgebracht. Beslo ten is na eene ruime afschrijving en een buitengewone reserve-afzon dering over 1886, uit te deelen 5 pCt. Een bijvoegsel tot de «Staats courant» van gisteren bevat eenige staten betreffende de Nederlandscbe koopvaardijvloot. Zij bestond op 31 Dec. 1886 uit 35 fregatten, 132 barken, 38 brikken, 41 schoener brikken, 102 schoeners, 28 galjooten 32 koffen, 139 tjalken, 39 andere delijk brak Clementine het voor haar zoo pijnlijk zwijgen af en zeide Ik heb Josephine in langeD tijd niet gezien. Indien papa het goedvindt, wil ik haar binnenkort eens bezoeken. Hij knikte slechts. Het scheen dat het een of ander zijne gedachten bezig hield. Misschien vergeleek hij in stilte de beide meisjes met elkan der. Clementine vreesde zich te zul len verraden. Zij gevoelde, dat haar het schreien nader stond dan het lachen. Plotseling zeide zij: Mijn weg leidt daarheen. Vaar wel. Daarop reden ze ieder huns weegs. Nauwelijks had Clementine den Amerikaan uit het oog verloren of een gevoel van troostelooze verlaten heid maakte zich van haar meester. Zij hield haar paard in en terwijl Otrauto, aan zich zelf overgelaten, langzaam naar stal stapte, zeide het jonge meisje in zich zelf, dat het zeilschepen als hoekers enz., 106 stoomschepen, totaal 692 schepen, metende 810.668.77 M' of 287.763.30 tonnen, tegen 740 schepen met 848.669.39 M» of 300.330,66 tonnen op 31 Dee. 1885 Aan 26 schepen zijn in 1886 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uigereikt. In dat jaar zijn 74 schepen gesloopt verongelukt, buitenslands verkocht of op andere wijze uit de vaart ge raakt. De jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der «Levensver zekering-Maatschappij Dordrecht» werd Donderdag in het Café Pon sen te Dordrecht gehouden onder leiding van den commissaris-voor zitter Mr. H. A. Nebbens Sterling. Vertegenwoordigd waren 243aan- deelen, te zamen 53 stemmen uit brengende. Aan 't verslag van directeuren wordt het volgende ontleend: De heereu C. J. J. Verbroek van Nieuw- Beierland en W. H. F. Baron Van Heem stra, in eene vorige vergadering tot com missarissen gekozen, aanvaardden die be noeming. Werd buide gebracht aan den genees kundigen adviseur voor zijne vele diensten; die van den juridischen adviseur behoefden slechts weinig gevraagd te worden, omdat directeuren zich steeds eene coulante af- dooning van zaken ten doel stellen. Er werden 21 aandeelen van f5000 uitgegeven, waarop 10 pCt. storting en l pCt. agio ontvangen werd. In publieke veiling werden de aandeelen verhandeld tot ll'A pCt., zijnde 1121/- pCt. der stor ting, behalve de onkosten. Aangeboden werd f 1,275,920. 60 kapi taal en f 5400 rente, waarvan 43,290.60 kapitaal werd afgewezen. De gesloten ver zekeringen bedragen f117,289.44 kapitaal en f2403.72 rente meeT dan bet vorig jaar. Het gemiddeld verzekerd bedrag steeg in de afdeeling Levensverzekering van f943.61 tot f 1119.80, in de atdeeling Arbeidersverzekering van f58.44 totf 66.45. De sterfte bedroeg in de afdeeling Le vensverzekering 84.93 pCt., in de-afdee ling Arbeidersverzekering 81.70 pCt., onder de Kinderverzekering 84.06 pCt., de uit- keering resp. 41.05, 87.61 en 82.95 pCt. der verwachting volgens de sterftetafels. Na afschrijving van f5428.21 op den post „oprichtingskosten" en vermeerdering der kapitaal-, effecten- en risico-reserve met f3339.06y3, bleef een saldo van f 54,622.20 beschikbaar, wat meer dan voldoende voorziet in de volgens wiskun stige berekening gevorderde beschrijving der premie-reserve. Eerst bij het opmaken der volgende 5-iarige balans kan natuurlijk winst ge constateerd worden, doch wel konden di recteuren de verzekering geven, dat de geheele delging der oprichtingskosten nu reeds uit het saldo der rekening verze kerd is. De rekening en balans werden vastge steld ingevolge de goedkeuring van com missarissen, die in hun prae-advies ver klaarden de rekening na nauwkeurig on derzoek aeeoord bevonden en al de in balans gebrachte waarden in hunne ver gadering van 30 September gecontroleerd te hebben. Verder werd tot de uitkeering van een voorloopig dividend van 5 pCt. besloten Daarna werden de periodiek aftredende commissarissen, Mr. li. A. Nebbens Ster ling en Mr. E. N. Sickenga, met 49 en 46 stemmen herkozen, die zich bereid verklaarden bet hernieuwd mandaat te aanvaarden. De voorzitter sloot vervolgens de ver gadering, de Vennootschap met het be haalde succes geluk wenschende eu direc teuren hulde brengende voor hun grooten ijver en goed beleid, die het volste ver trouwen geven op een steeds toenemenden bloei der „Dordrecht." Uit Woerden wordt medege deeld Naar men verneemt is het antieke stadhuis alhier, door den gemeente raad voorwaardelijk aan het rijk waanzinnig was verlield te worden op eeu vreemdeling, die haar geen schrede tegemoet was gekomen eu die naar 't scheen reeds zoo vast aan de dochter van hun buurman verbondeu was, dat hij over deze zaak geen woord met haar, neus wijze indringster, had willen wisse len. Zij maakte zich zelf er een ver wijt vau dat het eene misdaad je gens hare trouw en vriendschap was, indien zij een vinger uitstak om het geluk van zulk eene dier bare vriendin te ondermijnen. Of zij dit zou kunnen, of zij met alle haar ten dienste staande middelen de liefde van dezen man kon verwer ven zij vroeg dit zich zelf wel af, maar bleef het antwoord schul dig, slechts een zucht ontsnapte aan hare lippen. Twee dingen werden Clementine weldra duidelijk: in de eerste plaats, dat Josephine niet in slaat was dezen man zoo te beminnen als zij dat i, als zoodanig geaccep- Op 13 April zal de oudste onzer botanische instellingen, de Kruidtuin te LeideD, 300 jaren bestaan heb ben; op dien datum van 1587 werd hij nl. door de Vroedschap van Lei den achter de Universiteit aan cu ratoren afgestaan. Deze Hortus Bo tanicus is nog steeds de voornaamste van Europa. De L. C. meldt: Wat men toch met een mensch, en nog al met een mensch die ai dood en begraven is, sollen kan. Woensdagnacht overleed alhier Lammert van Leiden. Van dat ver lies, en van zijn afsterven in het Minnehuis, maakten we melding in 't eerst daarop verschenen nummer van ons blad. Een verkort bericht deed daarop in vele bladen de ronde, een bericht dat hierop neer komt «Lammert van Leiden \s gister in het Mannenhuis te Leiden overleden Nalat de mau dus eerst in het Min nehuis is overleden, laat men hem nog eens in 't Mannenhuis sterven om hem tot nog toe eiken dag ten min ste éénmaal die operatie te doen onder gaan. Zooëven, voor het ter perse gaan van ons nummer, ontviDgen we weer een nieuwsblad dat met stalen volharding meldde dat Lam mert gister overleden is. Wat een gemartel! De schermvereeniging «AreDa» te Rotterdam zal ter gelegenheid van haar 3-jarig bestaau in den loop vau de volgende maaud een groot nationaal en internationaal concours op de wapenen geven, in eene der zalen vau de «Doele», die voor deze gelegenheid smaakvol zal worden versierd. Het feest zal door muziek worden opgeluisterd. Vau den wachtmeester der veld artillerie L., te Amersfoort, die Dins dagavond uitging om leveranciers van menage te betalen, aan welke opdracht hij geen gevolg gaf, heeft een zijner kameraden een schrijven uit Berlijn ontvangen, waarin hij zijn voornemen te kennen geeft niet weder terug te keeren. De kas der onderofficiers-menage lijdt hierdoor alzoo eene schade van plus minus f 30. L. heeft eene erfenis groot f 300 ontvaDgen en is, volgens zijn schrijven, vau plan binnen eenige da gen naar Patijs te vertrekken. Zekere J. U. te Vreeswijk kreeg Zondagavond aldaar in een herberg twist met een landbouwersknecht J. U. en werd met een mes beneden het oog verwond. De landbouwers- knecht werd, hoewel hij reeds in de stoomtram had plaats genomen, daaruit gehaald en in arrest ge bracht, doch later losgelaten. Door den Burgemeester van Vreeswijk zijn Maandag verschillende personen over deze zaak gehoord. Uit de Betuwe meldt men aan de Am. Ct.\ «De verwachting, dat bij de ver pachting van weilanden de opbrengst minder zou zijn, wordt niet bewaar heid te meer was dit verwacht, omdat de veehouders het vorige jaar, wegens de lage veeprijzen in het najaar, geene voordeelige zaken hebben gemaakt en het vooruitzicht er nog niet beter op geworden is. Voor de beetwortelkultuur zullen zou kuunen en in de tweede plaats, dat zij er van zou moeten afzien, wijl zij zich niet tusschen twee minnenden mocht dringen, ofschoon zij door deze onthouding niet alleen zich zelf, maar zij was er van overtuigd ook de beiden, die niet bij elkander pasten, ongeluk kig maakte. Deze overtuiging en dit besluit stonden bij Clementine zoo vast als eene rots. Zij gevoelde een diep medelijden met hare arme ziel. De eene traan na de andere parelde over hare wangen en viel Deder op den handschoen der linkerhand, die los den teugel hield. Zij wilde zich zelf en alle voor beelden van edelmoedigheid en zelf verloochening overtieffen en alles wat in hare macht was doen om voor die beiden alle hindernissen uit den weg te ruimen, die hunne verbintenis in den weg mochten staan, ja, zij' wilde zelfs hare vrien weer een aantal akkers in gereed heid worden gebracht, meer nog dau in 1885. Wegens de vrij gunstige resulta ten in 't vorige jaar met de tabaks teelt verkregen, zal ook het aantal hektaren voor tabak bestemd er niet minder op worden. Te Heinkenszand sloeg dezer da gen het paard van een landbouwer, gespannen voor een wagen, op hol. De voerman spande al zijn krachten in om het dier te houden, doch te vergeefs. De geneesheer van 's-Heer- Arendskerke, de heer Schilham, be vond zich in het dorp, bemerkte het gevaar en had de onverschrok kenheid, zich met de armen zwaaiend voor het dier te plaatsen. Het paard deinsde op dit gezicht terug, en de moedige heer greep het nu bij deu teugel. De heeren W. E. Cramer, civiel- ingenieur te Rotterdam, en A. J. Brouwer te Nijmegen hebben zich met de te Beek nog steed werkzame commissie voor het tot stand bren gen eener tramverbinding met Nij megen in betrekking gesteld, om een stoomtramweg aan te leggen en te exploiteeren van Nijmegen over Ubbergen naar Beek en van genoemde stad naar Hees en Neer bosch. Naar men verneemt, bestaat het plan, tegelijkertijd met de sportten- toonstelling, welke men in den zo mer van 1888 te Nijmegen wenscbt te houden, op de rivkr de Waal, voor die stad, een grooten interna tionalen roeiwedstrijd te doen plaats hebben. De heer mr. B. O., kantonrechter te Assen, is door het kantongerecht te Groningen veroordeeld tot eene geldboete van f 5, wegens overtre ding van de wet op de besmette lijke ziekten, in casu het naar school zenden van een zoon, toen reeds eene der dienstboden lijdende was aan roodvonk. ZC.) Twee huzaren van het uit De venter te Leeuwarden aanwezige detachement, die op 's Konings ver jaardag te Leeuwarden met burgers gevochten en daarbij hunne sabels getrokken hebben, zijn door den krijgsraad in laatstgemelde plaats veroordeeld, de een tot eene maand en de ander tot veertien dagen cel straf. Met de nijverheid in deGronicg- sche veen-koloniën schijnt het niet slecht geschapen te staan. Dit toch mag men opmaken uit den aan bouw van zestien woningen te N.- Buinen, uit de oprichting van eene aardappelmeelfabriek te Drouwe- nermond en uit de stichting van eene stroopapierfabriek te Beerta. In een «Brief uit de Hofstad» aan de A riih. Ct. leest men Publi citeit is een kracht vau de eeuw, die veel goeds bewerkt en veel kwaads voorkomt, toegegeven; maar ze heeft ook eene oude ondeugd tot een ongekende hoogte aangeblazen, de ondeugd, die aan den hond vau Alcibiades zijn staart kostte en Hero- strates tot brandstichter maakte, en welke door de zedemeesters van onzen tijd wel als nommer acht onder de hoofdzonden mag opge din zooveel mogelijk onderrichten om haar in staat te stellen zich zelf en dezen man gelukkig te maken. Hoe ongelukkig gevoelde Clemen tine zich zelf. Met vochtige oogen staarde zij naar den blauwen hemel en als een gebed en een verwijt tevens klonk het zacht van hare lippenAch, waarom is er voor mij, voor mij juist geen hart, dat mij lief heeft? Hoe zalig zou het worden door mij! In hetzelfde oogenblik, waarin deze pijnigende gedachten haar door 't hoofd vlogen, bleef het paard staan. Clementine schrikte. Otranto werd door een man bij den teugel vast gehouden en deze mau moest wel met het paard vertrouwd zijn, want het dier stond bedaard bij hem alsof het zoo behoorde. Clementine veegde hare vochtige oogen af en zag weer den wegge- jaagden knecht Hubert voor zich nomen worden. Parade, reclame, de zucht om ziju naam in de courant te zien, zich «iemand» te gevoelen ziedaar een kwaal van den tijd de maladie a la mode, waarvan Fiel ding schreef en waaraan een aantal natuurgenooten lijdeD. Ze maakt een Minister tot Gtondwetsherzie- ner, een Kamerlid tot redenaar door dik en dun, een aantal rustige bur gers tot rumoerige volksleiders en mensehen, wier talenten groote diensten konden bewijzen aan de maatschappij, tot tuchthuisboeven. Zelfs_durf ik de onderstelling wagen, dat er op kerkelijk gebied minder gedoleerd en minder aan gemoeds bezwaren gedaan zou worden, indien al die dingen wat minder naar buiten werkteD, dan ze tegenwoor dig doen, en men de zaken des ge- moeds behandelde en afdeed iu de binnenkamer, in plaats van op de markt of in het dagblad. Uit het «modebericht» der Huisvrouw ontleenen wij, dat onder de wollen stoffen de Eng elsche weef sels nog altijd de cverhaüd behou den. Het zijn stoffen met fijne rui ten, streepjes en blokken. Daar de meeste juist dezelfde patronen heb- als de stoffen voor heerenpantalons, noemt men ze étoffes pantalons. Yoor Parijsche toiletten worden samenstellingen gebezigd van zijde en cacbemir, en wel in de nieuwe, wat opzichtige kleurenvieux rose, vieux bleu, vert grenouille blouse, et cyclame. Een dienstmeisje te Brussel had van haar oom, die op een af stand vau eenige uren sporens van haar afwoont, een 2000 frs geërfd en moest het geld in ontvangst komen nemen. Daar zij niet laDger dan één dag vrij kon krijgen, zond zij haar vrijer, na hem behoorlijk van een procuratie te hebben voor zien. Deze kreeg het geld, eD, daar het reizen hem beviel, zette hij zijn reis voort naar Amerika. Hij schreef zijn verlooide nog een brief waarin stondLiefste Marieal gij dezen ontvangt, ben ik in vollen zee. In Engeland worden nieuwe torpedos beproefd, welke zijn uit gevonden door den heer Edouard Peck. Deze lanceer-torpedos hebben een lengte van 4.26 M. eu een mid dellijn van 355 mM. bij een lading vau 45.34 Kg. schietkatoen. De be weegkracht wordt niet door saam- geperste lucht, zooals bij de Whi- tehead-torpedos, maar door stoom verkregenbij een snelheid van 30 knoopen is de dracht ODgeveer 2250 M. Misdadige handen hebben in de kathedraal van Montauban, de kapel van O. L. Vrouw van Lour- des in Fraud gestoken. De kapel werd door het vuur vernield. Volgens het rappoit van den Franschen minister van onderwijs, die als een knap scheikundige be kend staat, is de meliniet-ontploffing in het arsenaal te Belfort veroor zaakt door vocht dat zich binnen in de granaat bevond en daar ijzer oxide gevormd bad, waarvoor het meliniet zeer gevoelig is. Over de speelbank te Monte Carlo meldt het Fransche dagblad VEclaireur bet volgende: Een heer uit Frankfort verloor aan de speel bank 12000 francs, en daar hij mets meer bij zich had, ging hij naar het bureau vau 't Casino met het ver zoek, of men hem 150 francs voor de terugreis wilde leenen. Iu plaats van dit beleefde verzoek in te wil ligen, liet de directeur hem door zijne bedienden aangrijpen en toen staan, den hamer in de band, met kalk en stof bedekt. De vermetele waagde het, haar op den publieken weg laitig te val len; hij durfde het wagen met zijne vuile hand het tuig van haar paard aan te raken en dit staande te hou den. Zij was sprakeloos van toorn en verbazing. Plotseling zeide de vermetele vol deelnemingMejuffrouw, gij hebt geschreid en wel.... bittere tranen.... mag een arme knaap.... Verder kwam hij niet. Zij was nog altijd niet in s'aat een woord te spreken, maar zij gevoelde de rijzweep in bare hand. Vaster klem den zich hare vingers om de zweep en plotseling sloeg zij geweldig naar de hand die den teugel hield en den man, die naast haar paard stond. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2