De Eenzame. -ie Jaarg-ang. Zaterdag 26 Maart 1887. No. 1142. ABONNEMENTSPRIJS: ALGEHEKM OVERZICHT. FEU1LLETON. BINNKNUND. 7 oor Haarlem per maand40 Cent». franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Veriehijat Dagelijks uitgenomen Zen- en algeneene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Roof dagenten voor het BuitenlandGompttgnie Générale dt xublsette JStrangère 8. L. DAVBE Co., JOU. F. JONES, Stier., Parijs, 31btx Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN- ▼an 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 eeni». (rroote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middag» IS umr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Jiii Pavilion* Ineaak- aan èe Drsefzjji» i*nr. Gsopsnd iagelykg van 18 tot 4 uur. Toegang 35 cent» per persoon. Donateur» en leden der Nederland»clie Maatschappij ter bevordoriug van Nijverheid hebbaa Sg tolomaal wuseum fg» ^onateur« met geselschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van het Paviljoen op het terras. Goop, dag. v 10—-4 uttr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» »B *>ïtoon van diploma J tor bevordering van Njjverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatears met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor»! dender Nederlandscne a bot Haarlemsche Bisdom Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Uoorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaif Tsn Nederland en meer yjmn er Raaihuitm Qe0pend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagea van 10—8 nur tegen betaling van 25 cents por persoon, alleen Of 1 gulden. Jüusaum overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 eents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren uiet dan onder behoorlijkgeleid». ï»ndagen kosteloos van 1* uur, «Jaireliiks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gsopaud "wAkTSfrfv 'au T-TL Orgel-bespeling in de Qroote Dinsdag van 1-2 ,n Donderdag van 2-8 nur. Tn-^g M.r Ondegroenmarktt Het Engelsche Lagerhuis heett van Maandag des namiddags tot Dinsdag 1 ure des namiddags ruim 21 uren achtereen zitting gehouden. Eu te 4 uur kwam het Huis weer bijeen Ia het Hoogerhuis zeide lord Onslow gisteren, dat de regeeriog der Trausvaal ontkent machtiging te hebben gegeven om met een in val in Zwaziland te dreigen, indien vergunningen tot exploitatie van mijnen aan Engelschen werden ge geven. Aan de Transvaalsche regeering werd te kennen gegeven, dat elke inmenging, welkede onafhankelijk heid van Zwaziland bedreigt, bui ten toestemming van den vorst, eene schending der overeenkomst is. Als de koning van Zwaziland het ver langt, kunnen wij hem de noodige hulp toestaan. Shepstone is bij den koning, maar hij vertegenwoordigd noch Engeland noch de Kaap. Zwa ziland staat niet onder zijne bescher ming. Maar wij zouden er een com missaris kunnen benoemen en deze zaak onderzoeken. «De vrede is dit jaar in Euro pa verzekerdniets bedreigt hem, noch in het oosten, noch van wes telijke zijde» is, naar het schijnt, de geruststellende verklaring, Dinsdag door Bismarck gedaan, tijdens het diplomatiek gastmaal, door hem ter gelegenheid van den verjaardag des Duitschen Keizers gegeven. Nie mand is zoo goed in staat als Bis marck, om de handhaving van den vrede te verzekeren. Hij verklaarde vóór de stemming van het septen- naat dat de Europeesehe vrede be- HAIIS HOPFEH. 27) ACHTSTE HOOFDSTUK. Clementine trok haar het takje uit de hand en vroeg haastig: Nu, wat zeggen de goede menschen verder Dat hij klaarblijkelijk naar mijne hand dingt. En wat zegt gij daarvan, in den de menschen de waarheid spre ken Nu nog niets. Niet neen, niet ja! Kom ik er van daag niet dan kom ik er zeker morgen 1 zeide Clementine zeer verstoord. Hoor eens Josephine, met dit koudbloedig temperament dreigd was; en algemeen heeft men eraan geloofd. Hij zegt thans dat de vrede zeker is, na de stemming van het septennaat en men zal er thans nog meer geloof aan hechten. Zijne woorden, die zoo geëigend zijn om de onrust der gemoederen weg- tewisschen, kronen op de meest vol doening gevende wijze de feesten van den Keizerlijken verjaardag. Het Heerenhuis heeft het wets ontwerp tot wijziging der kerkelijke politieke wetten aangenomen, zoo als de commissie van rapporteurs het had ingediend en met een amen dement van dr. Kopp, bisschop van Ful :a, volgens hetwelk de bevoegd heid der regeering om de benoeming van geestelijken al of niet goed te keuren, slechts gelden zal bij vaste aanvulling van pastoorsvacatures, en de toelating van kerkelijke orden niet zal afhangen van een besluit van den minister van eeredienst. Naar de officieuse Post ver nam, is gezant Keudell reeds tijdelijk ontslagen uit 's lands dienst. De Italia meldt, dat de Itali- aansche ministers hunne portefeuil les ter beschikking gesteld hebben van den heer Depretis, om hem in staat te stellen een Kabinet op nieuwe grondslagen te vormen, die hem eene meerderheid verzekeren. Eene eerste poging van Depretis om eene combinatie te vormen met Crispi is mislukt. Men weet niet wanneer Depretis de onderhandelingen weder zal opvatten. Volgens een bericht uit St. Pe tersburg aan de Daily News wordt aldaar in de hoogste kringen het aftreden van graaf Tolstoï als mi nister van Binnenlandsche Zaken ophanden genoemd; zijn opvolger kunt gij de meest gevulde matrone van onze stad worden, terwijl mijne onrustig knagende ziel er voor zorgt, dat ik nooit te veel vleesch en vet aan mijn lichaam zal krijgen en ik mij ook niet in 't huwelijk zal be geven. Trouw een dorpsburgemees ter, een dorpspredikant, wien gij maar wilt maar blijf ver van dezen man, gij koud en kleurloos hart. Maak u zelf niet wijs dat gij hem bemint en indien gij hem niet bemint zoo laat hem los. Begrijpt gij mij Gij deugt volstrekt niet tot zijne vrouwl Gij misschien wel? vroeg nu de dochter van Boppel met meer trotschheid dan men haar tot dus ver zou toegeschreven hebben. Zij kruiste de armen over den hijgen den boezem en zag bijna met me delijden op de kleinere gestalte van het hartstochtelijke meisje neer. Deze echter vatte Josephine bij de hand, zoo onstuimig, dat het zal waarschijnlijk de chef der gen darmerie Orsheffski wezen. De Russische regeering heeft aan de Bulgaarsche uitgewekenen bevolen, een einde te maken aan hunne kuiperijen in Bulgarije. De Standard, verneemt uit Con- stantinopel dat Ismail pacha en zijne aanhangers zeer bemoedigd zijn door het optreden vau De Les seps te zijnen gunste te Berlijn. Zijne aanhangers werken hard voor hem te Constantinopel, met geld en beloften. Naar uit Constantinopel aan de gemeld wordt, heeft Ismaïl- pacha eene nieuwe oplossing van het Egyptische vraagstuk aan de hand gedaan, waarvoor hij den steun van Oostenrijk, Duitschland, en Rusland tracht te verwerven. Naar de Daily News uit Constan tinopel verneemt, heeft de Eagel- sche regeering aan de Porte doen weten, dat een herstel van Ismail op den troon van Egypte niet ge duld zou kunnen worden. Volgens berichten van Massowah dd. 19 Maart, door la Tribuna mede gedeeld, zou Ras Aloela in een door den ingenieur Salimbeni medege- brachten brief, tegen overgave van den persoon van den heer Savoiroux de invrijheidstelling gevraagd heb ben vau vijf Assaortijnsche hoofden. Van geweren was in dien brief in 't geheel geen sprake. Daarentegen zou de Grieksche advocaat Barbarès, met de gevan genen van Asmara teruggekeerd, voor Ras Aloela 600 Remington- geweren gevraagd hebben. Uit Rome wordt deswege aan le Journal des Débats geseind, dat de ex-commandant van Massowah niet uit eigen beweging heeft gehandeld haar pijn veroorzaakte en daarbij zeide zij zacht, bijna fluisterend Of ik geschikt ben tot zijne vrouw.... ik waag het niet, aan zult een duizelingwekkende hoogte te denken, maar indien hij tot mij zeide, ik verlang eene slavin, dan zou ik de handen smeekend tot hem op heffen en als een kind deemoedig vragenLaat mij uwe slavin zijn, eenig geliefde man. Dat is liefde.... Zijne vrouw worden Het hoofd dui zelt mij bij de gedachte. Zou ik het waard zijn? Zij drukte de heide handen voor de oogen en bleef zoo eenige oogen- blikken stil staan. Josephine zag de sidderende gestalte voor haar, lang en nadenkend aan. Iets als verba zing lag er in de oogen van het meisje en die verbazing ging lang zamerhand over in haat. Zij gevoelde het op eens als eene duidelijke open baring: hier hebt gij eene mede dingster voor u, die invloed op uw door de geweren aan Ras Aloela ten slotte toe te staan maar op be vel van zijn Regeering. Nu dit uit gelekt is, wordt de positie vau het Kabinet als zeer geschokt beschouwd. Uit Durban wordt aau de Times geseind, dat de Zululand-boeren wenschen te worden ingelijfd bij Transvaal, en dat daarover reeds onderhandelingen worden gevoerd. Haarlem, 25 Maart 1887. Onder de leiding van de hh. A. v. d. Velden en J. W. Huykman, beiden ervaren op het gebied der coöperatieve bouwwijze, had giste renavond in «Weten en Werken» alhier, eene vergadering plaats, tot oprichting van eene Bouwvereeni- ging van huizen, welke voldoen aan de billijke eischen voor eene gezonde en doelmatige woning, en die, tegen betaling van eene contributie van fl.60, hoogstens fl.70, per week, na verloop van een zeker aantal jaren in het bezit komen der be woners. Na eene duidelijke uiteen zetting van de wijze, waarop zulke huizen kunnen worden gebouwd, nog opgehelderd door eene teeke- ning, en van de heilzame invloeden, die uit het bezit eener goede wo ning voortvloeien, werd gelegenheid gegeven, om zich als lid van de vereeniging te doen inschrijven. Hiervan maakten 144 personen ge bruik, waaruit kan blijken, dat er hier ter stede inderdaad velen zijn, die van de gelegenheid wenschen gebruik te maken, om tegen bo- veDgenoemden prijs, een goed huis te bewonen en later in eigendom te verkrijgen. Den 9en April a. s. zal door verder levenslot zal uitoefenen. Ver weer u! Uw geluk staat op het spel. Zij kenden elkander zoolang ze geheugen haddenze waren vrien dinnen geweest van kindsbeen af aan; ze hadden van elkander ge houden en vertrouwelijk samen om gegaan tot voor weinige minuten en nu? Zoo groeit in één enkel oogen- blik dikwijls een geheel onverwacht noodlot tusschen twee menschen op, die hand in hand spelend en schert send een gedeelte van den levens weg hebben afgelegd, op eene ma nier alsof de goede verstandhouding der zielen nooit zal ophouden. Niet alleen tusschen de grooten en mach tigen der aarde, in paleizen en op slagvelden ontstaan zulke scheurin gen tusschen bevriende gemoederen, maar ook bij de minder bedeelden treft men ze aan en hier zelfs vond zoo iets plaats tusschen twee jonge meisjesharten, nauwelijks de kin- de afdeeling Haarlem en Omstreken der Vereeniging «Volksonderwijs» eene vergadering worden gehouden, ook voor niet-leden toegankelijk, op de bovenzaal der sociëteit «Veree niging». Als spreker zal optreden de heer G. A. Vorsterman v. Oyen, hoofd eener openbare school te Aar- denbrug. Ook 23 Dec. trad deze spreker voor de atdeeling in eene openbare vergadering op en zette toen het ontwerp uiteen: «Het openbaar onderwijs voldoet niet aan de bepalingen der Grond wet en is daarom onvoldoende voor het volk en belemmerend voor het bijzonder onderwijs». Het onderwerp dat de spreker in de vergadering van 9 April zal be handelen, wordt nader bekend ge maakt. De heldere en duidelijke wijze waarop de heer van Oyen zijne ge dachten uiteenzet is eene rede te meer om voor deze vergadering een ruime opkomst van belangstellenden te verwachten. Door B. en W. is gisteren aan besteed, het doen van eenige her stellingen en vernieuwingen aan en het maken van toonbanken en af scheidingen enz., in de Vleeschhal (raming t 2500.Ingekomen 6 inschrijvingen. Het werk is gegund aan J. P. A. Nelissen, laagsten in schrijver, voor f2376. De collecte voor het fonds van den ge wapenden dienst, gisteren alhier gehouden, heeft opgebracht f323,491/,. Op een bovenkamer van het perceel no. 12, gelegen aan den Wagenweg, is een begin van brand ontstaan dat echter door de bewo ners met behulp van buren en voor bijgangers weldra was gebluscht. De slangenwagen en spuit 10 waren bij hun komst overbodig. Vanwege de vereeniging «We- derschoenen ontwassen, in een vroo- lijken tuin, waarin de pas aange komen lente hare eerstelingen ten toon stelde. Nog altijd kon Josephine den storm in Clementine's borst niet be grijpen en reeds gevoelde zij met de pijn die de haat veroorzaakt, dat zij eene mededingster had en vol zorg vroeg zij zich zelf af: is deze man inderdaad zooveel waard, dat ter wille van hem harten kunnen breken Bij 't huis riep iemand naar de afgedwaalde meisjes. Clementine her stelde zich, hare oogen waren voch tig. Zij stak Josephine beide hauden toe en zeide: Beloof mij, zusterhart, dat gij hem niet zult beminnen, dat gij hem niet zult lokken, dat gij niet wenscht mij ongelukkig te zien! Josephine's aangezicht bleef on veranderd, alleen hare wenkbrau wen trok ze een weinig samen. Zij

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1