ten en Werken» alhier zal Zondag a. s., des avonds ten 7 ure, in de concertzaal der sociëteit «Vereeni- ging» eene muziekuitvoering worden gegeven, met welwillende medewer king der familie Appv van Amster dam. Het programma bevat vele schoone nummers, waaronder van Schubert, Kummer, De Beriot, Liszt, Hol, en anderen. De instrumenten, welke zich af zonderlijk en in samenspel zullen doen hooren, zijn piano, viool en violoncel. Het Koloniaal Museum op het Paviljoen alhier, ontving dezer da gen door tusschenkomst vau den heer E. M. Helmes, directeur van het Pharmaceutical Museum te Lon den, eene verzameling van 120 ver schillende producten uit de Brit- eche Koloniën en andere tropische gewesten, meerendeels afkomstig van de in 1886 gehouden Kolouiale en Indische Tentoonstelling te Lon den. De monsters zijn tot onderzoek en beschrijving in handen gesteld van dr. D. de Loos te Leiden. Voorts ontving het Museum vau den heer mr. C. H. van Meurs te Paramaribo, verschillende producten van Suriname; van den heer H. C. Adriani, gezagvoerder bij de Maat schappij «Nederland», bloemstengels van den Rottan-palm; van den heer J. H. F. Gosler alhier, een hoofddek sel van de handelsuegers vau Cassanga; van den heer M. J. van Bossen te Batavia, een nog niet be schreven prachtige plantaardige ve zelstof van Melaboe (Sumatra), en van den directeur van 's Lauds Plan tentuin te Buitenzorg, oliesoorten tot onderzoek. Voor de arr.-rechtbank alhier stond gisteren terecht de vijftien jarige Leeutje van Toll, vroeger dienstbode bij den landbouwer Wey- brands te Aalsmeer. In den vroegen morgen van den 9en December 11. bemerkte de knecht van W., die kort te voren de woning vau zijn meester had verlaten, bij zijne te rugkomst, dat zware rookwolken daaruit naar buiten sloegen. Hij ging terstond zijn meester, die met zijne vrouw en drie kinderen nog te bed lag, roepen en het gelukte hem den brand, die in den binnen het huis gelegen hooiberg bleek te zijn ontstaan en reeds een dreigend aanzien had gekregen, te blusschen. De verdenking van den brand ge sticht te hebben viel op de beklaag de. De knecht was haar bij zijne terugkomst met een brandend voor werp, dat hij voor een turfkool hield, tegengekomen. Dit voorwerp had zij in de sloot geworpen en bij een onderzoek op die plaats were een half verbrande turf gevonden. Hoewel W. geen aangifte heeft ge daan werd de zaak ruchtbaar en een onderzoek door de te Aalsmeer gestationneerde veldwachters inge steld. Volgens hunne verklaringen heeft de beklaagde aan hen eene volledige bekentenis afgelegd. Zij, nijdig omdat haar den vorigen dag de dienst was opgezegd, had eene turf, die zij voor het aanmaken van de kachel gebruikte, op het hooi gelegd. Toen zij de vlammen zag, had zij berouw gekregen en om den brand te blusschen eene bos hooi gegrepen en naar de sloot gebracht. Later heeft zij die bekentenis her roepen, bewerende daartoe gekomen te zijn omdat de veldwachters ge dreigd hadden haar te zullen mede- nemen. De officier van Justitie jhr. mr. bewoog zich niet om de haar toe gestoken handen te vatten en zeide op kouden toonIk beloof u niets. Ik weet niet wat ik doen zal en ik wil het heden ook nog niet weten. Laat mij met rust! Een wonderlijke blik straalde op dit oogenblik uit Clementine's oogen. Het was haar te moede alsof zij plotseling uit de verdooving van haren hartstocht ontwaakte en in de werkelijkheid terug trad; zij ge voelde, dat zij zich op vijandelijk terrein bevond en begreep nu niet, hoe ze zoo verregaand onvoorzich tig had kunnen zijn van zulk een behaagziek en onmeedoogend wezen, als waarvoor zij Josephine nu kende, haar hartsgeheim te ontdekken, waardoor deze eigenlijk eens recht tot het mededingerschap zou aan gevuurd worden. Zij droogde hare oogen af, streek het haar glad en knoopte haren doek vast, die door den wind was los- Rethaan Macaré achtte de schuld van beklaagde door de afgelegde buiten rechterlijke bekentenis in verband met de houding van be klaagde bij het ontdekken van den brand en tal van andere aanwijzin gen volkomen bewezen. Zijn requi sitoir luidde veroordeeling tot ge vangenisstraf van drie jaar. Mr. Willekes Macdonald, advo caat alhier, die door het bureau van consultatie was verzocht om de be schuldigde ter zijde te staan, meende tot vrijspraak te mogen concludee- ren. Uit den inhoud van het proces verbaal der veldwachters bleek z. i. reeds dat eenige dwang was uit geoefend en hiermede viel de waarde der bekentenis. Bovendien was het volstrekt niet bewezen, dat de brand door het aanbrengen van eene turf was ontstaan. De verklaringen van den knecht, die alleen daarover iets kou zeggen, waren zeer weifelend. Ook de houding van beklaagde was z. i. zeer goed te verklaren. Na re- en dubliek werd de uit spraak bepaald op den 7en April a. s. Het staat thans vast dat H H. M M. de Koning en de Koningin met het Prinsesje den 12n April de hoofdstad zullen bezoeken. Z. M. betoonde groote ingenomenheid met de feesten, die voorbereid worden. De eerewacht zal 45 leden tellen. 4000 kinderen zullen den 14u April 's morgens te 9 uur een aubade bren gen voor het paleis. Het aantal buurtcomités is thans 150. Naar men meldt zullen de heeren Peltzer, resident van den Preanger, Van der Gon Netscher, resident van Tagal en HuberNood, directeur van onderwijs enz. in In- dië, binnenkort naar Europa terug- keeren. Het oud-Kamerlid, mr. Olden- huis Gratama, te Assen, was in den laatsten tijd ernstig ongesteld; wij vernemen thans, dat de ziekte een gunstige wending heeft genomen, zoodat er alle hoop op beterschap bestaat. Vad De Amst. D. v. N. schrijft: Het kamerlid Fabius is be vorderd tot kapitein der artillerie. Mitsdien houdt hij op zitting te nemen in de Kamer. Waarom moest zulk een bevordering juist op dit oogenblik geschieden? De Minister van Oorlog zal toch wel weten, dat de grond wets herziening in behan deling is, en het minder wenschelijk moet ziju tijdens de debatten ge voerd worden een vacature te doen ontstaan. Wachtte het leger zoo op deze benoeming, dat zij werke lijk geen paar maanden konde worden uitgesteld, of dacht Z. Esc.: nu de kamer toch tien leden te weinig telt, komt het er op een vacature minder of meer niet aan? Tot dusver hebben reeds 58 van de 86 leden der Tweede Kamer bij dé beraadslagingen over de Grondwetsherziening één- of meer malen het woord gevoerd. De heer Lobman heeft reeds over de 50 keeren zich doen hooren. Het getal grootere en kleinere redevoeringen, die van de Ministers medegeteld, bedraagt reeds meer dan er dagen in een schrikkeljaar zijn. En wij zijn pas in de zesde week en er is ongeveer de helft afgedaan. Eenige zelfbeperking ware niet overbodig. mi Door den Minister van Buiten- landsche Zaken werdt gisteravond in de zalen van het «hotel den Ouden Doelen», te's-Hage een luis- gegaan. Met gedwongen kalmte, maar toch op eeD toon, die volstrekt den storm van straks niet verried, zeide het jonge meisje: Kom, men roept ons! Laat ons naar huis terugkeeren Zwijgend gingen ze naast elkan der voort. Josephine staarde voor zich uit, alsof zij een blik sloeg in de verre toekomst. Clementine keek ter zijde, alsof het haar zelfs on aangenaam was, slechts een fladde rend lint van hare mededingster te zien, die trotsch naast haar voort stapte. Ze vonden den heer en mevrouw Boppel vei dieptin debeschouwingvan eene photografie, die de heer Roger Walcott hen liet zien. Het was het portret van een knaapje met licht blonde lokken en vrijmoedige oogen. Wiens kind is dat? vroeg Clementine, terwijl het haar moeite kostte om de nog eens terugkee- rende ontroering te overmeesteren. terrijke soirie dansante gegeven. Het hoofdbestuur der Maat schappij van landbouw in Limburg heeft besloten zich tot de Tweede Kamer te wenden met het verzoek, het kapitaal te belasten op denzelf den voet als de gronden. De 18e jaarl. alg. vergadering van den Nederl. Weerbaarheidsbond zal gehouden worden op 4 April, te Utrecht. O. a. zal besproken wor den de in den loop van 't jaar te houden nationale wedstrijd en die, welke in 1888 zal gehouden wor den. Verder komt ook ter tafel een voorstel om de schutters naar korps- prijzen in twee seriën teverdeelen: zij die zoodanigen prijs nog niet, en zij die zoodanigen prijs reeds wel hebben helpen winnen. (Voorstel der Amsterdamsche Studenten - Schiet- vereeniging.) De Commissaris des Konings in een onzer zuidelijke provinciën richtte dezer dagennamens het Ministerie van Koloniën, tot de bur gemeesters onder zijn ressort het verzoek om inlichtingen en advies in zake de werving van vrijwilli gers voor het O.-I. leger. Terecht meende Z. Exc., dat de burgemees ters, als kennende van nabij «de sociale en locale toestanden» in hun gemeenten, tot het verstrekken van advies de aangewezen personen wa ren. Op die circulaire werd door een gemeente-secretaris een antwoord geredigeerd, waarin o. a. de treffende verklaring voorkomt, «dat (de bur gemeester) zich gelukkig- acht, Z. Exc. te kunnen mededeelen, dat in de gemeente O. geen sociale toe standen bestaan. Inderdaad, een gelukkige burger vader! Intusschen verzuimt onze zegsman te vermelden, of ook het bestaan van locale toestanden in bedoelde gemeente wordt ontkend. In dat ge val driewerf gelukkige burgerva der (T.) In de tweede helft der maand Mei wordt te 's-Hage een onderzoek ingesteld naar de bekwaamheden van postambtenaren bij den tele graafdienst. Zij die aan het onder zoek wenschen deel te nemen, be- hooren daarvan vdór 15 April aan het departement van Waterstaat, enz. kennis te geven. Door eenige dames te Delft is gisterenavond, voor de voorstel ling aan het Studenten-tooneelge- zelschap aldaar, een fraaie banier geschonken. De banier ontworpen door den heer Le Comte aldaar, is door de dames gedeeltelijk eigen handig bewerkt en gedeeltelijk ver vaardigd in de ateliers van den heer Van Oven te 's Hage. Door het bestuur der Leidsche Studentenvereeniging tot vrijwillige oefeniDg in den wapenhandel «Pro Patria», zal bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Vereeniging een schietwetstrijd worden gehouden te Leiden op het schietterrein der dd. schutterij, en wel op 13, 14, 15 en 16 Juni a. s. Bij de studenten te Amsterdam, zoowel die tot het korps als den bond behooren, is van het uitvoerend comité de uitnoodiging ontvangen bij de volksfeesten als commissaris sen van orde op te treden. Aan deze uitnoodiging zal zeer waar schijnlijk voldaan worden. De Studentenbond «S. A. L. V. E.» is voornemens het gebouw, waarin de sociëteit gevestigd is en de ver- Het is mijn zoonant woordde Walcott ernstig, op bijna treurigen toon. Clementine kon nu het oog niet van hem afhouden. Ik wist niet, dat gij gehuwd waart, mijnheer Walcott, zeide zij. Tevens ge voelde zij, dat de stem haar den dienst zou weigeren, als zij nog een woord verder sprak. Ik was het, antwoordde Roger nog zachter en treuriger dan tevoren. Ik ben reeds sedert jaren weduwnaar en dit kind is het eenige, wat mij van een groot geluk is overgebleven. Clementine stak de hand naar het portret uit en nam het Josephine bijna met geweld uit de handen. Daarop beschouwde zij het tot haar bijna de tranen in de oogen kwa men. Niemand sprak een woord. Walcott zag verwonderd en ge roerd naar Clementine, Josephine naar Walcott en de ouders Boppel gaderingen worden gehouden, aan de zijde van den Vijgendam tijdens de feestdagen te versieren. Het wapen van Amsterdam, met dat van den Bond, de naamcijfers van den Ko ning en de Koningin en de leuze waaronder hij optrad, zullen op smaakvolle wijze worden aange bracht in een ensemile van frisch groen en bloemen, dat van de eerste tot de derde verdieping reikt. Vooral de hangende sierplanten geven aan het plan eene zekere losheid. De illuminatie belooft de ramen schitterend te zullen omlijsten. Ten einde de aanstaande feest vreugde te verhoogen, zal door de on- derofficiersvereeniging der zeemacht «Van Speyk», indien de meer ge goeden te Amsterdam hare pogin- gingen steunen, eene volksvoorstel ling gegeven worden op Donder dag 14 April a. s. Zij koos daartoe o. a. het vaderlandsche stuk «De Hollandsche Jongen», door A. Wijn stok. Indien het plan der Vereeni ging slaagt, wordt bij die gelegen heid aan ieder genoodigde kosteloos eene verfrissching aangeboden. J. S. Dresden, die den 4den Maart jl. de echtelijke woning te Amsterdam had verlaten, en ineen brief medegedeeld had, dat hij niet terugkwamvoor hij rijk was, is volgens de JEeerenveensche Ct. thans als bedelaar opgesloten in de gevangenis te Heerenveen. Bij het stoppen vóór Weesp van den trein van het Oosterspoor, Woensdag 12 u. 18 uit Amsterdam vertrokken, ondekte een conducteur, dat door den hevigen wind een zeil, over een der wagens gespannen, gescheurd was, zoodat een stuk daarvan over het tweede spoor hing, terwijl de sneltrein uit Utrecht in aantocht was. De conducteur deed door teekens dien trein tijdig stoppen. Het zeil werd met veel moeite door het treinpersoneel ver wijderd en de sneltrein kon onge hinderd voorbijrijden. (U.D.) Te Zaandam wordt door de ju stitie een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk aan de oliemolen «De Melkpot», aldaar voorgevallen, waarbij ééa der werk lieden is omgekomen. Een veelbelovend ventje. Op het Plein te 's-Hage werd Woensdag morgen een heer door een knaap staande gehouden, die, met een hall' opgegeten sigaar in de hand, hem om een beetje vuur vroeg. Het ver zoek werd ingewilligd. «Mag je zoo jong al rooken ventje?» ««Ja, mijn heer! Moeder is van daag jarig. Ik heb thuis een sigaar van 'n cent gekregen en een glas. Ik moest op d'er gezondheid drinken!»» «Dat is heel goed, luidde het antwoord, en zal je, als je ouder bent, daar ook altijd op blijven drinken?» ««Dat geloof ik niet, zei de jon gen, toen hij vuur had; want dan wou ik net doen als mijn vader. Die zegt: als het eenigzins kan, drink dan nooit op de gezondheid van iemand, maar wel op de pof!»» Raagsche Ct.) Naar men aan de Maasbode uit 's-Hage meldt, zijn er onder scheidene verschijnselen, waaruit blijkt, dat de aanhang der socialis ten afneemt. O. a. weet mea, dat eenige bekende personen de socia listische vergaderingen niet meer bezoeken, ja dat sommige zich vier- naar hun kind. Met een zucht, alsof zij van een lief geworden voorwerp afstand deed, gaf Clementine het portret terug. Waar vertoeft de knaap? sprak zij zacht. In Amerika bij familie, ant woordde Walcott eveneens. - Het arme kind! De moeder dood en zijn vader zoo ver weg! zeide het meisje en keerde haar hoofd van hem af om hare tranen te verbergen. Walcott knikte stom en zag pein zend voor zich neer. Clementine had wel mogen juichen van vreugde, want zij kou niet langer gelooven, dat de ernstige man behagen hal in een meisje, dat zoo weinig deelne ming betoonde in zijn lot als Jo sephine, terwijl zij in haar hart de stem van God meende te hooren, die haar aanmaande om voor dezen wees eene moeder en voor dezen kant van de partij afgescheiden hebben. Men meldt uit Delft van 24 Maart: Aan een geacht stadgenoot, den heer W. J. Kühler Wzn., valt heden het zeldzame voorrecht te beurt den dag te herdenken, waarop hij 50 jaren geleden werd benoemd tot regent van het krankzinnigenge sticht «Het St. Joris gasthuis» al hier, waarvan hij tegenwoordig, sedert vele jaren, president is. Vele bewijzen van belangstelling vielen hem ten deel, zoo van hier als elders. Van zijne mederegenten ontving hij een levensgroot portret, met sierlijke lijst en eene oorkonde. Ook werd hem een diner aangeboden op de Buitensocieteit «Reineveld». MeH schrijft uit Arnhem, dd. 23 Maart «Eenige dames en vier heeren keerden heden van een concert te rug, om bij een hunner den avond maaltijd te gebruiken. Terwijl de dames, het huis binnengetreden zijn de, zich van hare mantels ontdeden, hoorde men plotseling een klagend en zuchtend geluid, zoo duidelijk, dat allen, zelfs den heeren, de schrik om 't hart sloeg. Doodsbleek en we zenloos staarden zij elkaar aan. Was hier een moordaanslag gepleegd? Een der heeren, voor geen klein gerucht vervaard, begreep ten slotte, dat men elkaar niet kon blijven aankijken; hij ging met een lan taarn rond, binnenshuis en buitens huis, doch kon de oorzaak der steeds klagende, merg en been doorsnij dende stem niet ontdekken. Even min slaagden daarin vier politie agenten, welker komst echter het gevolg had, dat de stem verstomde. Een der agenten bleef waken in het huis. Heeft men hier met een ongepaste, wreede plarerij te doen Vijftig jaren geleden zou men ge sproken hebben van «zwarte kunst.» 't Is zeker een zonderling geval. Heeft de politie wel op liet dak gekeken? In Maart makeu de katten zoo zonderlinge geluiden. Uit Elburg wordt van 23 Maart gemeld Het tjalkschip van den reeder P. Drost te De Cocksdorp, schipper J. Steenwijk, van Makkum, dat sedert eenige dagen met eene lading schel pen op de reede alhier moest blij ven liggen, tengevolge van den la gen waterstand, raakte bij den storm van heden op den Ruggen ten noor den van onze zeehaven aan den grond. De bemanning, schipper, zoon en knecht, werden tegen den avond, met eene schuit, door drie onzer wakkere visschers van het vaartuig gehaald en hier aan wal gebracht. Bij het verlaten van het schip was dit nog niet lek en zal, wanneer het weder morgen niet te ongunstig is, gelicht en daardoor vlot kunnen worden. Men meldt uit Eindhoven, dat het ruitenbreken en de straatschen derijen eindelijk hebben opgehou den. Tal van processenverbaal zijn tegen de daders opgemaakt. Jos. Hamaekers, aanvankelijk ver dacht van medeplichtigheid aan den moord te Heerlerheide, is daags na de aanhouding van zijnen vader J. P. H. Hamaekers op vrije voeten gesteld en bevindt zich Eedert den dag zij ner invrijheidstelling te Gulpen. man alles te zijn, wat in haar ver mogen was. Mevrouw Boppel stond den indruk die Clementine's overspannen bewe ging, zooals zij het noemde, op Ro ger Walcott maakte, niet aan. De beer Boppel vreesde, dat daardoor voor dezen avond de stemming ge drukt was geworden. Alras kwamen beiden op de gedachte Clementine te verzoeken een zangstukje ten beste te geven. Maar het moet iets vroolijks zijn, voegde Boppel er aan toe. Clementine verzocht verschoond te blijven, maar allen drongen er op aan. Toen ook Walcott met een blik dien zij wel verstond zeide, dat ook hij haar verzocht te zingen, wijl hij meende dat zij eene heerlijke stem had, toen schikte zij zich tegen haren wil in 't onvermijdelijke en begon een lied, dat haar anders altijd zeer goed gelukte. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2