Te Eede (Gelderland) heeft gis terennacht een brutale diefstal plaats gehad bij verschillende personen aan den stationsweg. Bij den heer Levie, directeur der stoomslachterij, worden vele gouden en zilveren voorwerpen vermist en ruim f300 aan geld. Ook bij dr. Baumgarten en bij den heer Balck worden verschillende voorwerpen vermist. Nader verneemt men omtrent deze inbraken Bij den heer E. Levie, directeur der stoomslachterij, werden alle ka mers en slaapkamers doorzocht. Alles is gestolen wat van de gading was, o. a. 5 horloges, kettingen en vin gerringen van goud en zilver. Uit een der kleedingstukken, welke voor het bed, waarin de heer Levie sliep, lagen, is een bos sleutels wegge nomen, terwijl 300 gulden uit eene portemonnaie werden geroofd. In eene slaapkamer, waar twee logés sliepen, bleef eene portefeuille met 5000 gulden onaangeroerd. "Vreemd is het voorzeker, dat niemand wak ker is geworden. Het keukenraam en een ander raam waren openge schoven. Overal is met kaarsvet gemorst en zijn afgebrande lucifers weggeworpen. Bij den heer Balk, ook woonachtig in eene villa aan den stationsweg, zijn de dieven met eene ladder een bovenachterkamer ingeklommen. Ook daar zijn alle kamers doorzocht. Uit de slaapka mer zijn een horloge en eene por temonnaie ontvreemd, uit een kast eenige zilveren lepels. Bij dr. Baumgarten hebben de dieven ook ingebroken. Alle kamers werden ook bij dezen doorzocht. Eene portemonnaie en eenige sleu tels zijn daar gestolen De echtge noote van dr. Baumgarten werd echter wakker. Zij wekte baren man, en toen deze opstond zijn de daders in allerijl vertrokken. Te Kampen is Woen dagavond een felle brand uitgebroken in een onbewoond huis, door een steeg ge scheiden van het Kazernegebouw. Ofschoon de vier stadsspuiten be nevens die van het instructie-batal jon spoedig water gaven, is het huis geheel uitgebrand. Ook het daar naast gelegen perceel is gedeeltelijk door bTand vernield. Men weet nog geen oorzaak. Te V altermondis een 2jarig kind,dat, terwijl de moeder buitenshuis stond te praten, een teug kokende thee had genomen, den volgenden dag onder hevige pijnen gestorven. Uit Dalerveen wordt gemeld: Voor eenige dagen, het was op een morgen, keek de landbouwer H. eens over zijne velden en akkers en ontwaarde eene rookkolom in noordoostelijke richting. Wat mocht dit toch zijneen vuurspuwende berg «of zoo'n ding» was het toch niet, eene fabriek kon er niet zoo spoedig zijn verrezen! Hij wrijft zich eens goed den slaap uit de oogen; kijkt nog eens en komt tot de vreemde ontdekking, dat er in den nacht eene woning was gebouwd midden in zijn heideveld. Een huis gezin, bestaande uit zes menschen, man, vrouw en vier kinderen, zon der onderdak, had hier in die barre koude een toevluchtsoord gezocht. Men had een hol gemaakt van eene menigte heideplaggen en zoden en daar op den kouden grond een le ger uitgespreid, een vuurtje aange legd om rust en warmte te vinden voor het afgematte en verkleumde lichaam. Dat er behoefte is aan aan werk, kan weder hieruit blijken, dat te Surhuisterveen voor de betrekking van wegwerker, waaraan een week loon van vijf gulden verbonden is, zich zeven en-veertig sollicitanten hebben aangemeld. In de gem. Opsterland staan we der eenige gezinnen gereed om naar Amerika te vertrekken. Opmerke lijk is voorzeker, dat een moedertje van ruim 70 jaar de reis wenscht mede te maken. GEMENGD «WE, Te Antwerpen in het industrie paleis zal in Mei een tentoonstelling gehouden worden vau alles wat met het postwezen in verband staat. Verzamelaars van postzegels, brief kaarten enz. zijn reeds tot mede werking uitgenoodigd. Woensdagmorgen is een der muren van de fabriek der firma van de Kerkhove te Gent, die verleden week afbranden, door den storm omgewaaid. Een jongen werd dood van onder het puin gehaald, terwijl acht mannen werden gewond. Naar hetgeen de gezagvoer ders der schepen, die de haven van Antwerpen binnenkomen, rapportee ren, heerscht er weder op de At lantische Oceaan, in het Kanaal en op de Noordzee een verschrikkelijk weer. Het stormt en het is te vree zen dat weldra verscheidene zee rampen zullen zijn te vermelden. Vele schepen komen in genoemde haven reeds met averij binnen. In de vorige week kwam een dierentemmer met eene menagerie voor de poorteu der Westfaalsche stad Brilon, toen de paarden door de eene of andere oorzaak schrikten, waardoor de wagen omsloeg en een wolf en een ijsbeer uit hun hok vrij kwamen De wolf rende, tot grooten schrik der inwoners, de stad binnen, doch werd door een bur ger, in wiens huis hij binnenkwam, neergeslagen en toen aan sterke ketens vastgelegd. De ijsbeer holde den straatweg op, die vau Brilon naar Marsberg leidt, en kwam een wagen tegen met twee paarden be spannen. Tot schrik vau den voer man vloog de beer op een der paar den toe en sleurde het tegen den grond. Zeker zou hij het paard ver scheurd hebben, hadden niet de na gezonden mannen uit Brilon den beer met een welgericht schot neer gelegd. Het Handbl. geeft een andere lezing dan de N. R- Ct. over den stand der zaken van den Transvaal- spoorweg. De Portugeesche Regee- rins' heeft, beweert dit blad, de con cessie van Mac Murdo niet inge trokken, omdat een garaniie-comité zich verbonden heeft het aan de inschrijvingen ontbrekende kapitaal te zullen aanvullen. Als de Portu geesche maatschappij haar verplich tingen nakomt, is er voor de Ne- derlandsche concessionarissen geen reden om het te betreuren, dat zij de lijn van de Transvaalgrens naar de kust niet hebben. Van samen werking der Nederlanders met Sir Donald Currie is geen sprake. Sir Donald Currie had ook wel een concessie voor een spoorweg willen hebben, maar een andere, waarbij de Britsche belangen meer op den voorgrond zouden zijn ge treden. Als conclusie zegt het Hdbl.De Nederlandsche concessionarissen zul len niets liever zien, dan dat de Por tugeesche concessionarissen woord houden en de lijn van de kust tot de Transvaalsche greDS tot stand brengen. In dat geval zoudefinan- cieele medewerking voor den Trans- vaalspoorweg niet ontbreken en met den bouw kunnen worden aange vangen. Zekerheid bestaat er voorloopig dus nog niet. Dat zal van de hou ding der Portugeesche concessiona rissen afhangen, maar dat de kansen goed staan, bewijst o. a. het feit. dat de ingenieur Snethlage reeds naar Zuid-Afrika is vertrokken. Gaspijpen voor het aanbinden van hoornen. In de Wiener lllus- trirte Gartenzeuting van Februari lazen wij de volgende mededeeling, die wel opmerkzaamheid, of liever navolging verdient. De firma Schubart Hesse, te Dresden, heeft proeven genomeu om oude gaspijpen als boompalen te gebruiken en daardoor het twee ledige doel te bereiken van de hoo rnen staande te houden en ze ge stadig te bemesten. Tot dit einde wordt de gaspijp van onderen ge sloten en vau een aantal gaatjes voorzien. Daar die pijp van binnen steeds vochtig zal zijn zoo door re gen als door drop, zal er voortdu rend roestwater langs den binnen wand naar beneden loopen en daar door de gaatjes ontsnappen, waar het werk goede uitkomsten heeft, zoowel ten aanzien van de kwan titeit als op de kwaliteit der vruch ten. Ook voor rozen, sierbladplan ten enz. worden zulke gaspijpen voor dit doel aanbevolen». Wij laten in het midden in hoe verre de resultaten werkelijk aar/de verwachting zullen beantwoorden, wat ons betreft, we zouden ze vooral daarom aanbevelenswaardig achten, wijl men, door ze van tijd tot tijd vol met zeer verdunde gier te gie ten, deze bemesting alzoo op een gemakkelijke en zekere wijze bij de wortels brengt. Doelmatig schijnen ze ons in elk geval, terwijl men de duurzaamheid nog op den koop toe heeft. Als men ze blauw of groen laat verwen, leveren ze, wat het gezicht betreft, met gewone ronde stokken geen verschil op. (S. V.) KOLONIËN. BATAVIA, 18 Februari. Morgen, Zaterdag 19 Februari, zullen ter gelegenheid van den ver jaardag van Z. M. onzen geëerbie- digden Koning, de Banken, de fac torij der N. H. M. en de particuliere kantoren in de stad gesloten zijn, met uitzondering van de Javasche bank. Voor de behoefte van 1888 zijn door den Goeverneur Generaal 8 ambtenaren voor den burgerlijken stand uit Nederland aangevraagd. Per stoomschip Pahmm arri veerde te Sandakan de heer Van Delden, aan wien de British North Borneo Herald, het voornemen toe schrijft om er eene tabaksmaat- schappij te willen conetitueereD. Bij de invoering van de nieuwe proefkleeding 'is bepaald, dat door de korpskommandauten over zes maanden rapport moet worden uit gebracht over de wijze, waarop de gewijzigde uniform heeft voldaan en voorstellen beliooren te worden ingediend, om bestaande gebreken te verhelpen. De wifzigingen zullen echter ver moedelijk alleen loopen over de uit monstering. aangezien de modellen en de kwaliteit van de kleeding in ieders smaak vallen. Het is maar te hopen, dat voor de infanterie dan ook een ander kleurtje wordt be dacht. De officieren zullennaar men zegt, reeds zeer spoedig met den helm worden uitgedost en dan tege lijkertijd, evenals de Hollaudsche officieren, eene pet voor klein tenue krijgen, ongeveer van hetzelfde mo del als nu de generaals dragen. In de maand Januari jl. wer den in het goevernement Sumatra's Westkust de volgende aardbevingen waargenomen, als: te Indrapoera (afdeeling Painan) op den 14en, des morgens te onge veer 10 uren eenige schokken in in de richting van Oost naar West, die 4 seconden aanhielden te Penjaboengan in den morgen van den 13en, een korte doch vrij hevige schok, waarvan de richting en de duur niet konden worden op gegeven te Rau in den voormiddag van den 19en, omstreeks half tien ure, eene vrij hevige schudding die eenige seconden duurde en zich van Noord naar Zuid voortplantte. Volgens een rapport vau den re sident van Benkoelen deden zich op den 28en Januari jl., te 5 uren 50 minuten des voormiddags, te Kroë vrij hevige, zeer kort op elkander volgende horizontale schokken van aardbeving gevoelen. De schudding duurde 4 seconden en had eene richting van het Oosten naar het Westen. De resident vaa Bantam bericht, dat in den nacht van 9 op 10 dezer ten ongeveer 1 ure te Raukas-be- toeng, en in den nacht van 10 op 11 d. a. v. te Anjer schokken van aardbeving zijn waargenomen, welke respectievelijk 5 en 4 seconden aan hielden. Aan het verslag der voor naamste gebeurtenissen in het goe vernement Atjeh en Onderhoorig- beden, loopende van 23 Januari j.l. t/m 6 dezer, wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Gedurende den ver- slagtijd werden de versterkingen Lamdjamoe, Ketapandoea, Lampene- roet, Kota Pohama, Pakan Kroeng Tjoet, Lambaroe en Siroen nu en dan door Atjehers beschoten; ge woonlijk was 's vijands vuur echter van weinig beteekenis. Voorname lijk had men het op Kota Pohama, S:roen en Lambaroe gemunt; op de eerste versterking werden nu en dan uit den oostelijken lagunerand enkele lilla-schoten gelost, terwijl beide laatstgenoemde nog steeds van uit den kampongrand van Boda wer den beschoten. Den 28en Januari werd dientengevolge binnen de ver sterking Siroen een Europeesch ser geant licht gewond. Den 23en Januari vielen tusschen Tjot Iri en Lampeneroet uit de Kroeng Lingkar enkele geweer- echoten op de stoomtram, terwijl den 25en d. a. v. de stoomtram naar Lampeneroet van achter de heuvels van Tjot Goe werd beschoten. De telephonische gemeenschap tusschenKota-Radjaen Pakan Kroeng Tjoet werd in den nacht van 31 Januari verbroken, doch dadelijk hersteld. Van 29 Januari t/m 4 dezer trad de Atjeh-rivier, tengevolge van zware regens in de bovenstreken weder buiten hare oevers, waardoor een gedeelte van het terrein binnen de postenlinie werd overstroomd; Gedah, Penajoeng, Kota-Radja en Nesoeh zoomede verscheidene pos ten in de linie stonden gedeeltelijk onder water. Wederom richtte het water aan trambanen en wegen schade aan, hoewel in veel geringere mate tij dens de overstrooming in de maand December jl. Onderhoorheden. In Pedir was het rustig, de verhouding tusschen T. Pakih en zijn jongeren broeder T. M.eda Hassan laat thans niets te wenschen over. Aan zijne in October jl. gedane belofte (zie het verslag in de Java sche courant van 29 October 1886 No. 71 om door het bezetten der kampongs Pahan Sot, Pahan Baroe en Sibreh het schieten op de benting te Segli te doen ophouden, had T. Pahih intusschen nog niet voldaan. Ofschoon veel minder dan vroeger het geval was, werd die versterking nog altijd veronrust door vijandig gezinde lieden afkomstig uit de ver schillende staatjes ter Noordkust. De 28en Januari werd een in- landsch fuselier binnen de benting door 's vijands vuur licht gewoDd. De verwikkelingen in het Gi- giensche, die reeds van 1884 dag- teekenen, duurde voort. Betreffende Panteh Radja, Aer Laboe en Endjoeng viel niets bijzon ders te vermelden. De verhouding tusschen Merdoe en Samalanga was nog gespannen; tot vijandelijkheden kwam het ech ter niet. In Samalanga was het rustig; de verhouding van dit landschap tot Pasaugan is zeer verbeterd sedert het huwelijk van het hoofd van Pasaugan met de zuster van den hoeloebalang van Samalanga. Pasangan hield zich rustig. T. Tjihig Samaoen bleef steeds nalatig in het nakomen van zijne in November 1880 gedane belofte, om aan zijn jongeren broeder, den Maharadja 'van Djempah, het aan dezen verschuldigd bedrag wegens hasil uit te keeren. Omtrent Telok Semawé viel niets bijzonders te vermelden met Tjihig Gedoeng werden geene nadere aan rakingen verkregen. De weersgesteldheid was afwis selend in de bovenstreken viel veel regen. De gezondheidstoestand was gun stiger, het ziektecijfer lager en het sterftecijfer laag. JavCt.) CI rIEL DEPARTEMENT. Verleend: Eeu tweej. vcvlof jaar Europa, we gens zielcte, aan den hoofd-ingenieur le ld. bij den Waterstaat en 's lands burg. on. werken M. J. van Bosse en aan den statiousclicf le ld. bij den dienst der staatsspoorw. op Java J. II. van der Tossen. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend- Een tweej. verlof naar Europa, we gens vijftien jaren onafgebroken dienst in N.-I., aan den kapt. van den gen. staf H. J. G. Fer- zenaar; wegens twaalf jaren onafgebroken dienst in N.-T. aan den kapt. der inf. B. L. Hagedoorn en aan de le luits. vau dat wapen F. H. C. F. "D. von Gemmingeu en K. J. D. Scott. MARINE DE PAR 2 MENT. Verleend-. Een tweej. verlof naar Europa, we gens ziekte, aan den haventn. tevens ontvanger der in- en uitvoerrechten en aic. le Soemenep (Madoera) G. 1). Sangster. TWIEDE KAMER DER STATEN-GENERAAl. Zitting van 24 Maart. Een uitvoerig debat werd gehou den over art. 77 hoofdstuk 3 van de Grondwet, voorstellende een vast getal van 100 Kamerleden. Het amendement van den heer van Dedem om die te doen verkie zen in 100 enkele districten, werd ingetrokken. Het amendement van den heer Hartogh om den wetgever vrijheid te laten het aantal te vermeerderen boven de 100, werd verworpen met 50 tegen 24 stemmen. Art. 77 (regeering) werd onver anderd aangenomen. Heden voortzetting. LETTEREN EN KUNST. In (le Woensdag in café Krasnapolsky te Amsterdam gehouden buitengewone al- gemeene vergadering van aandeelhouders der Uitgevers-Maatschappij „Elsevier", waren 48 aandeelen vertegenwoordigd, recht gevende tot het- uitbrengen van 34 stemmen en werd het voorstel van het bestuur om de werken van Jules Verne met de cliché's en het copierecht aan te koopen met algemeene stemmen aangenomen. Uit Utrecht wordt gemeld: H^t was buitengewoon vol Woensdag avond, in „Tivoli", op het buitengewoon concert, waar de doctor juris Heinrich XXIV prins van Reuss ons den primeur schonk van de uitvoering zijner sympho nic, manuscript I, en wel onder zijne eigene leiding, door het orkest onder den directeur Coenen. De uitvoering was uit stekend. Het werk van den jeugdigen, met zooveel kunstvuur bezielden en toch zoo bescheiden prins heeft een allergunstigsten indruk gemaakt. Het was een genot, zijne compositie zóó te hooren, zonder eenige jacht op effect. Het glanspunt der sym- plionie is wel de finale, met een klassiek ingedeeld karakter. Trouwens het geheele werk beweegt zich met zekerheid en ge makkelijkheid in de vormen der klassieke traditie. Na afloop scheen er geen einde te komen aan de handdrukken en hartelijke betui gingen van erkentelijkheid en het applaus. Zaterdag 26 dezer wordt onzen groo ten schilder Bosboom door het schilder kundig genootschap Pulchri Studio te Js Hage, ter herdenking van zijn onlangs gevierd 70jarig geboortefeest, te midden zijner vrienden en kunstbroeders een feest avond bereid. Tevens zal bij deze gelegen heid de samenkomst met een maaltijd besloten worden in het hofje van Nieuw koop, want het zal de laatste maal zijn, dat de schilders zich zullen vereenigen in (1e oude gezellige zaal, die ook voor Bos boom aan herinneringen zoo rijk is. ÜNRERWiiS. Voor het examen in de nuttige handwerken, gisteren te 's-Hage gehouden is o. a. geslaagd mej. E. C. Kretschmer van Haarlem. Te Breda geven sedert eenigen tijd de heeren Tack en Olerx geheel belangeloos onderwijs in de Ned. taal en de wiskunde aan jonge onderwijzers, die zich voor de hoofdakte bekwamen. Ongeveer een der tigtal onderwijzers uit Breda en omstre ken maken van de goede gelegenheid gebruik. RECHTSZAKEN. Da rechtbank te 's-Hage veroordeelde gis teren den chef van beweging der Haagsche Tramwav-maat chsppij E„ wegens verduiste ring t it 3 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Middelburg heeft P„ J, Rienstra, predikant te Veere, veroordeeld tot f 50 boet.e, subs 10 dagen hechtenis, wegens het schrijven van een stuk, dat met zijne onderteekeuing verscheen in de *Midd, Ct en dat beleedigend wc-rd geacht voor de eer en den goeden naam van eene vrouw, wier man in Oct. jl. terrcht stond wegens poging tot moord. VEETEELT. Uit Renkum wordt gemeld: Als een bewijs boe geducht de veeprijzen in den laatsten tijd zijn gedaald, kan worden gemeld, dat eerste kwaliteit vet vee thans reeds hier in de Betuwe wordt verkocht voor 56 a 51 cent. De slagers verkoopen eehter het vleesch voor 75 a 80 cent per kilo, zoodat eene winst van 19 en 22 cent per kilo wordt behaald. AANBESTEDINGEN. Iu 's Rijks gieterij van bronzen geschut te 's-Hage weri gisteren aanbesteed, de levering van 25.'00 Kg rood koper in blokken. Min ste inschrijvers waren de heeren Gebr Abra hams, te 's Hage, voor f 53 23>/j per 100 Kg. LEQER EN VLOOT. Een wijziging is bij Kob. besluit gebracht in de vredes organisatie van den staf van het wapen der artillerie. In verbard hiermede zijn de instruction voor den iuspecteur der artillerie, voor den commandant der vesting artillerie en voor den commandant der be reden artillerie gewijzigd en is tevens een voorloopige instructie vastgesteld voor den directeur der artillerie inrichtingen. De stapelmagazijnen en de constructie werkplaatsen blijven tot lo. Januari 1888 vereenigd onder den naam van artillerie- stapel- en constructie magazijnen. Overigens zullen al dadelijk de constructie- werkplap.tBen staan onder de bevolen van den tegenwoordigen onder-directeur der artillerie- stapel en constructie magazijnendie den titel van hoofd der constructie werkplaatsen zal voeren. Tot bovengenoemd tijdstip blijven de pj- rotechnische werkplaatsen en de werkplaatsen voor draagbare wapenen, alsmede de geschut gieterij resp. onder den naam vanpyrotech- niache schcol, van inspectie der draagbare wapenen en v&n 's Rijks gieterij van bronzen geschut en blijven de hoofden dier inrichtin gen bij het beheer hunner onderhoorige in richting den titel voeren van directeur of inspecteur. De le luit. Fabius te Delft is 'oenoeuid tot kapitein bij bet wapen der artillerie. Ingevolge aanschrijving van het Dep, van Oorlog, kunnen ongeveer 90 onder offi cieren der inlanterie bij het leger in Ned.- Indië worden overgeplaatst en kunnen ook korporaaU ia den graad van onder officier worden overgeplaatst, zoo zij daartoe geschikt en genegen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3