f De Eenzame. 4e Jaargang. Maandag 28 Maart 1887. No. 1143. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algeneene feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HAHS HOFFEH. lUNNKNi.AW). foor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. ma Afzonderlijke Nommer» ind 10 Gen». 55 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de ïublieite Etrangère L. HATJ3E $- Co., JOU. F. JONES, Sucr., Parijs, 31èit Faubourg Sfontmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 centt. (xroote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middags 12 umr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefcgie 2e deur. Geopend dageljjkg van 10 tot 4 uur. Tosgang 25 cento por persoon. Donateurs en lotion dor Nedorlandaclio Maatschappij tor bevordering van Nyvorheid hobboa H 4 1 JKT"1»»»" m*mu.*.Jln Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» ea öïtoon van diploma vrijea toegang, donateurs met geselschap, leden met 1 dame. Muteum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang l-rontzyde van iiet Paviljoen op hot terras. Geep, dag. v 104 uur. dender Neüerlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hehhen op vertoon van diploma vrijen toegang, donatsara mat geselschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor korkelyko oudheid, knust en geschiedenis, voor»! sas Nederland on meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang £5 conto por persoon. Doorloopende toogangskaarten voor een geheel jaag 1 1 gulden. Mutetm der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagon van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 oeuts por persoon, alloen eg) ïandaeen kosteloos vaH 12A nar, de overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 cents per persoon. Kindoren beneden de 8 jaren worden in het geheel uiot toegelaten; kinderen van 8 tot i4 Jaron niet da» ondor bohoorlykgeleide.ij Wwlers museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 nnr. Tcglers bibliotheek. Geopeud Woensdag, Donderdag, Vrijdag an Zaterdag van 1uur. Stadsbibliotheek Printenhof. GeopanA m2L..j.ir 7«t«rd*tr van SA uur. Orgelrbetpelina in de Qroote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Dondordag van 28 nar. Toegang (dear Onde-rroenmarkM vrij. Woensdag ea Zaterdag van De Belgische Kamer en de Se naat hielden gisteren vereeoigd zit ting* in het kabinet van den presi dent der Kamer, om eene beslissing te nemen in zake de versterkingen der Maaslinie. Nadat de heer Beernaert, minister van financiën, had gesproken, en verklaard had de kabinefcs-kwestie te zullen stellen, heeft de vergade ring besloten, dat zij voor het wets voorstel zou stemmen. In het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Salisbury gisteren mede gedeeld, dat het Paaschreces zal duren van den lsten tot den 18den April. Vervolgens werd door hem een wetsontwerp betreffende de tienden ingediend. Het hoofddoel daarvan is, den last der tienden, thans op de pachters drukkende, over te dra gen op de grondeigenaren. Het ontwerp werd in de eerste lezing aangenomen. Salisbury verklaarde dat de door hem uitgesproken wensch, dat de noodzakelijke hervormingen ten gun ste der groE deigenaren mochten worden tot stand gebracht, in dezen zin moet worden opgevat, dat het onmogelijk is werkelijk ernstige gebreken op maatschappelijk gebied door eene eenvoudige daad van wetgeving weg te nemen. Ten aan zien van het herstellen der bescher mende rechten, verklaarde Lord Sa lisbury dat het niet voldoende zou zou zijn eene der twee partijen daarvoor te winnen. De steun van beide partijen zou voor zulk eenen maatregel moeten verkregen wor den, en dat dit het geval zou we- 28) ACHTSTE HOOFDSTUK. Nu kwam ze echter nauwelijks drie maten ver. Ze werd vuurrood van schaamte. De tonen bleven haar in de keel zitten. Het was haar alsof opgewondenheid en augst haar den hals dichtsnoerden. Voor iedereen, het mocht wezen wie het wilde, kon en wilde ze zingen, maar niet voor dezen man, tot geenen prijs ter wereld. Zij zeide, dat zij sedert eenig'e dagen niet goed gezond en een wei nig heesch was, waarom zij ver zocht haar van 't zingen te ont- zen, kan onmogelijk verwacht wor den. Het officieuse Duitsche blad de Berliner Politische Nachric/ilen, laat zich in gunstigen zin uit over het voorstel der Nederlandsche regeering betreffende de verlenging van den diensttijd der militie te land en ter zee. Het blad meent dat de regee- riog zich gedraagt als een goed huisvader, door zich bijtijds voor te bereiden op mogelijke vijandelijke aanvallen. Juist de kleinere leden van het Europeesche statenstelsel kunnen veel bijdragen tot vermin dering van het oorlogsgevaar, door hunne verdedigingskrachten ter rech ter tijd goed te regelen en daardoor er toe mede te helpen dat aan strijd lustige en den oorlog niet schuwende staatslieden de gelegenheid om den vrede in gevaar te brengen zooveel mogelijk worde ontnomen. Van dit standpunt gezien, schijnt het optre den der Nederlandsche regeering zonder eenige bedenking: eo ("voegt het blad daarbij) men mag dan ook wel aannemen dat de regeering bij de Kamers niet op ongerechtvaar- ciigden (1) tegenstand zal sluiten. Wat de vredeskansen betreft, het is niet te denken, dat deze zouden ver minderen doordien in Nederland een contingent manschappen 12 maan den langer in dienst gehouden wordt, en men daar ook overigens met de tijdsomstandigheden rekening toont te houden. In de Duitsche bladen wordt met groote ingenomenheid gewag ge maakt van de belangstelling, in Ne derland in het geboortefeest van den Duitschen keizer aan den dag gelegd. De onlangs gedane voorstellen om de rijkswet op de uitoefening van beroep en bedrijf aan te vullen met bepalingen, waarin o. a. aan Treurig sloot zij het klavier. Hoe gaarne zou ze zich bij dezen man door haar zang aangenaam gemaakt hebben, terwijl ze daardoor tevens hare meerderheid tegenover de doch ter des huizes had kunnen toonen.... maar zij kon het niet. Zij had wel in tranen kunnen uitbarsten, wijl ze zich zelf tot zwijgen moest ver- oordeelen. Met elke minuut meende zij in de achting van dien man te dalen. Het eerste verzoek, dat hij haar gedaan had, moest zij afslaan zij, die anders uren lang achter elkander het eene lied na het an dere ten beste gaf, indien zij zich ten doel had gesteld de familie Bop- pel aangenaam bezig te houden. Wat moest men van haar denken' Nu en dan luisterde zij eens naar het gesprek. De heeren spraken over spoorwegenwaterbouwkunde en dergelijke dingen, waarnaar zij nog nooit in haar leven had gevraagd. Het getik van de klok klonk voor handswerklieden de verplichting wordt opgelegd, een bewijs van be kwaamheid te vertoonen alvorens hun vak te mogen uitoefenen, zijn Donderdag bij besluit van den Rijks dag verzonden aan eene commissie van 21 leden. Er had Donderdag jl. in de Spaan- sche Kamer van afgevaardigden eene stormachtige discussie plaats naar aanleiding van de ontslag-aan bieding van generaals, die tegen de regeering gestemd hebben. De mi nister van oorlog verklaarde dat de militairen, die afgevaardigden of senatoren zijn, kunnen stemmen naar de ingeving van hun geweten. Hij voegde er bij, dat het Kabinet het ontslag zal aannemen van de generaals, die het gevraagd hebben. Generaal Lopez antwoordde dat hij hieruit afleidde, dat de regeering de militairen verplichtte voor haar te stemmen, of hun ontslag aan te bieden. De minister van Oorlog ver beterde hierop de woorden van Lopez. De heer v. Keudell heeft den koning van Italië eene audiëntie gevraagd om hem zijne brieven van terugroeping als Duitsch gezant te overhandigen. Volgens bericht uit St. Peters burg aan de Timesheeft de kei zerlijke censuur eene eerste waar schuwing gezonden aan Katkoff, wegens een heftig artikel in de MosA. Wjed., waarin eene scherpe afkeuring wordt uitgesproken over het jongst communiqué in de re- geeringspers omtrent Ruslands be trekkingen met Duitschland. Het ar tikel keurde de politiek van minister Giers op krassen toon af en noemde die anti-Russisch. haar boven het gesprek uit en het was of elke tik haar iets vertelde misschien heeft hij u bemind nu, nu bemint hij u minder min der in 't geheel niet en acht u minder minder nukkig dwaas verachtelijk een nul! Zij gevoelde op eens hoe Jose phine haar opmerkzaam gadesloeg. Zij kon het spottend tikken van de klok niet langer verdragenzij dwong zich om naar het gesprek van Wal - cott en Boppel te luisteren. De eerste had juist een papier en potlood genomen en verklaarde den huisheer door eene [teekening en eenige cijfers, waarom zijn laatste brug zoo was gemaakt en niet an ders en hoe hij eenige veranderin gen had aangebracht, die de ge- heele streek ten goede zouden ko men. Boppel was tegen den avond, vooral tegen 't souper, niet zoo vlug van begrip als gewoonlijk en zoo kwam Volgens bericht aan de Nems uit Odessa, zijn aldaar om verwacht 40 officieren, onder welke één kolonel en twee majoors, aan gekomen. Haarlem, 26 Maart 1887. Gisteren vierde de heer mr. A. J. Enschedé zijn 30 jarig jubileum als archivaris dezer gemeente. Naar wij vernemen blijft de toestand van Z. D. H. den bisschop van Haarlem bevredigend. Onze gezant te Londen, graaf Bylandt, behoorde met zijn echtge- noote tot de genoodigden op het diner, dat de Engelsche premier, lord Salisbury, Woensdag j.l. gaf. In de residentie is aangeko men, laatstelijk uit Berlijn, de Ja- pansche prins Komatsu, vergezeld van den heer Y. Sonnomija en ko lonel Jalsumi. De prins werd aan het RijnspoorBtation opgewacht door den gezant van Japan bij ons hof en het personeel der Japansche le gatie aldaar, en heeft met zijn tal rijk gevolg intrek genomen in het «Hotel Bellevue». Hij zal dezer dagen door HH. MM. den Koning en de Koningin worden ontvangen. De minister van Justitie heeft een ontwerp tot verhooging zijner begrooting ingediend voor den bouw eener nieuwe gevangenis te Nieu wer-Amstel. De geheele raming be draagt f 520.000; de thans voor 1887 gevraagde eerste termijn f 44,000. In zijne memorie van toelichting zegt de minister, dat onder de nieuwe wet de gevangenis op den Heiligen- weg niet meer is te gebruiken. Er is dus een nieuw huis van bewa- het dat Clementineofschoon zij slechts de helft der verklaring had gehoord, veel eerder op de hoogte van de zaak was dan de gastheer. Midden in het drukke gesprek stond zij op, ging naar de tafel en vroeg nu eens iets aan Walcott en ver klaarde daarop weer iets aan Bop pel, zoodat zij, die steeds nog wan hoopte ooit weer woorden te kunnen vinden om den geliefden man aan te spreken, nu plotseling in een druk gesprek met hem was gewikkeld, waaraan de andere dames geen deel namen. Stelt gij belang in dergelijke zaken, Tine? vroeg plotseling mevrouw Boppel. Voor de eerste maal van mijn leven, antwoordde het meisje. Ik moet echter bekennen, dat ik naar deze aanwijzingen op 't papier, mij geen duidelijk denkbeeld kan maken van de merkwaardigheid van het werk. Ik ben wel twintigmaal ring noodig, waartoe de celgevan genis aan het Leidsche Plein, met zeer geringe kosten (f3000) kan worden ingericht. De strafgevange nis kan dan op goedkooper terrein in de gemeente Nieuwer-Amstel worden opgericht. Een perceel grond van den heer J. A. Bakhuizen is bij voorloopig contract door de Regeering gekocht voor f39.750, of f3 de vierkante meter. Dinsdag ochtend te 10.30 uur zullen de afdeelingen der Tweede Kamer vergaderen om eenige kleine ontwerpen o. a. de verlenging van den diensttijd der lichting 1882/83 van de militie te onderzoeken. Daar de heer J. C. Fabius, ten gevolge zijner bevordering in den Staatsdienst heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer, is door den minister van Binnenl. Za- keD bepaald, dat de verkiezing van een nieuw lid, ter vervulling der ontstane vacature, zal plaats hebben Dinsdag 12 April e. k. en dat her stemming, zoo noodig, zal geschie den Dinsdag 26 April d. a. v. 't Kan zijn nut hebben het nieuwe kiesrecht-artikel, zooals het door de Tweede Kamer is aange nomen, nog eens in zijn geheel te laten volgen: «De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die de door de kies wet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten en den door die wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden drie-en-twintig jaren mag zijn, hebben bereikt. «De wet bepaalt, in hoeverre de uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen, hene den den rang van officier, bij de te voet en te paard voorbij het mees terstuk van bouwkunde gereden zonder dat ik tot mijn leedwezen er meer bij dacht danhet wordt eene brug zooals er reeds zoovele zijn. Morgen wil ik mijne oogen eens heter den kost geven en als isx dan nog niets bijzonders zie.... nu, dan is de ontoereikende verklaring van den bouwmeester van heden avond daarvan de schuld. Walcott lachte en de anderen lachten mede. Boppel zeide in eene onverklaarbare opwelling van zwak heid, die hem eenige uren later ach ter de gordijnen eene alles behalve malsche terechtwijzing op den hals haalde: Het beste zou wezen, dat de heer Walcott de dames zijn kunst werk tooDde, niet hij lamplicht op papier, maar morgen bij zonneschijn in natura. Laat me dan nu met die geschiedenis met rust! Morgen zul. len we naar de stad rijden en enB

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1