zee- en landmacht, voor den tijd gedurende welken zij zich onder de wapenen bevinden. aVan de uitoefening van het kies recht zijn uitgesloten zij, wien dat recht bij rechterlijke uitspraak is ontzegd; zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn; zij, die bij rech terlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hun goederen heb ben verloren; zij, die in het bur gerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, van een instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur onder stand hebben genoten, en voor zoo ver de kieswet hetzij zeker bedrag van den aanslag in een of meer Rijks directe belastingen, hetzij het bezit van een of meer grondslagen van zoodanigen aanslag als ver- eischte van kiesbevoegdheid stelt; zij, die hun aanslag in die belas tingen niet hebben voldaan». Een vergadering van pan- en tegelfabrikanten in Nederland, te Utrecht gehouden, heeft met al- gemeene stemmen besloten tot op richting van een bond tot behar tiging van de belangen der pan- en tegelnijverheid in den ruimsten zin. Tot bestuursleden zijn gekozen de heerenD. J. Van Wijk teGel- dermalsen, voorzitter; C. Stolp te Valkenburg, vice-voorzitter; P. J. Mulder C. W.zn. te Utrecht, secre taris; D. Van Oostveen te Utrecht, penningmeester: J. Zelvelder en B. Van Wijk te Woerden, en J. Fon tein Tuinhout te Harlingen, com missarissen. De heer Groll zendt aan de N. R. Ct. met verzoek haar te publiceeren, de volgende dépêche, uit Pretoria ontvangen: Pretoria, 25 Maart, 6 avonds. Ontvangen Mac Murdo's kabel telegram niet beantwoord. Zullen voorstellen afslaan. Wachten brief. Dit goevernement genegen voor minstens zes ton in spoorweg deel te nemen. Meld Beelaerts. Kruger. In de gisteren gehouden al- gemeene vergadering van aandeel houders in de tabak-maatschappij «Arendsburg» te Rotterdam werd de rekening van verantwoording over het afgeloopenboekjaar 1885/86 goedgekeurd en het dividend vast gesteld op 100 pCt. De officieren van het le reg. vesting-artillerie te Utrecht brachten Donderdag avond met fakkellicht en met de muziek der huzaren aldaar een serenade aan den nieuwbenoem- den kolonel W. Beijerinck. Na af loop bood het corps den kolonel een souper aan. Den len April hoopt de heer M. Tielens terug te zien op zijn 25-jarige ambtsverrichting als ka merbewaarder en concierge bij dê Eerste Kamer. In 1862 tot zijne tegenwoordige betrekking benoemd, had de heer Tielens reeds een bijna 20-jarigen, hoogst eervollen militai ren diensttijd, het laatst als opper wachtmeester bij de veld-artillerie, achter zich, zoodat hij thans den lande gedurende een tijdvak van nagenoeg 45 jaren trouw gediend heeft, stipt en nauwgezet in de na koming zijner ambtsplichten. De heer Tielens is de oudste in dienst jaren van alle kamerbewaarders bij de Staatecollegiën te 's-Hage. Vad In de Wassersport wordt, in antwoord op eene mededeeling daar in van den heer dr. Damsté, de over tuiging uitgesproken,dat de Duitsche laten onderrichten en al worden we dan al niet veel wijzer daardoor, dan hebben we toch genoegen. Wilt gij? Ze zeiden allen ja, ofschoon de dames Boppel liever neen gezegd hadden en Walcott beloofde om tien uur het gezelschap in de stad te zullen ontvangen. Clementine hoopte, dat Walcott haar nog in 't bijzonder zou uitnoo- digen om bij het bezoeken van zijn werk van de partij te zijn, maar het algemeene gesprek had reeds eene geheel andere wending genomen. Het door de hartstocht geheel ver voerde meisje gelukte het niet weder zijn aandacht te leiden naar een onderwerp, dat met zijne liefde, zijne ontkiemende hoop en zijne doorge stane smart niets te maken had. Clementine zat daar en keek Wal cott aan en gevoelde hoe vreemd in haar hart vrees en hoop elkander aflosten abof hare koorts zich uit roeivereenigingen aan den Rijn en zijne zijrivieren zeker naar Arnhem zullen komen, om deel te nemen aan den internationalen roeiwedstrijd als deze op Zondag wordt gehouden. In de laatste bestuursvergade ring van de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenver keer te Arnhem, is o. a. besloten, dat in den aanvankelijk op Konin- ginne verjaardag bepaalden dag voor den roeiwedstrijd nog eene veran dering kan worden voorgesteld door de commissie van voorbereiding, in dien uit de inlichtingen, welke deze inwint, blijkt, dat er op een ande ren dag meer kans is op ruime deelneming. De diamant-industrie schijnt niet te kwijnen. Nu wordt weder de stoom-diamantslijperij der heeren Hekster en Schenkkan, Joden Hout tuinen te Amsterdam, tellende 38 molens, tot 138 molens uitgebreid. In het bestek is de bepaling opge nomen, dat alle materialen en ma chinerieën in het binnenland moeten worden vervaardigd. Door de bewoners van de Warmoesstraat te Amsterdam is voor de versiering hunner straat een be drag van f 1700 bijeengebracht. Zij zullen pogingen aanwenden om het bedrag der inschrij vingen nog eenigs- zins te doen verhoogen, daar het nog niet ten volle toereikend is om de versieringsplannen uit te voeren. Voor de monumentale verlichting in den Buiten-Amstel, naar de ont werpen door den architect Gosschalk, is ruim f 1500 bijeen. Het plan is op ongeveer f 2000 geraamd. Door een 16-tal leerlingen der Openbare Handelsschool te Amster dam zal, onder leiding van den di recteur, eene studiereis worden ge maakt naar Londen, Birmingham, Manchester en Liverpool. Deze reis zal aanvangen onmiddellijk na af loop der Aprilfeesten en ongeveer 10 h 12 dagen duren. Vijf jeugdige matrozen van het wachtschip te Amsterdam, die lan ger dan hun verlof strekte te 's-Hage waren gebleven, zijn gister onder geleide van een sergeant per Hol- landsche spoor naar Amsterdam teruggebracht. Woensdag liet de zoon van den koopman en vrachtrijder Overboom, te Ursum, zijn paard en wagen eenige oogenblikken onbeheerd op den dijk staan. Toen hij er weder bijkwam, was het beest in de ring vaart geraakt en verdronken, en de wagen vrij wat beschadigd. Een schipper van Katwijk, die aan de Nieuwe Meer het zeil wilde strijken, sloeg door een rukwind van zijne schuit en verdween ter stond in de diepte. Zijn zoontje was getuige van dit droevig geval. In de Buitenhaven te Nieuwe- diep, geraakte een bejaarde vrouw van 75 jaar, door de duisternis mis leid in het water. Met veel moeite werd zij door een paar marine-ma trozen gered. Na geneeskundige be handeling is zij naar het ziekenhuis gebracht. Een oude Kanarie! Eenige dagen geleden gaven in het Vlie gend blaadje van Den Helder de heer P. en zijn echtgenoote per ad vertentie kennis van het overlijden van hun Kanarievogel, die geduren de zes en twintig jaren hun huis- haar lichaam naar hare ziel had verplaatst, en daar nu nog veel erger huishield. Om deze stemming geheel in het onaangename te doen overslaan, had Josephine bij Walcott plaats geno men en terwijl de heer en mevrouw Boppel Clementine allerlei vragen deden, die betrekking hadden op de huishouding haars vaders en die zij alle werktuigelijk beantwoordde, voerden mejuffrouw Boppel en Wal cott een lang en vroolijk gesprek, gedurig afgebroken door een gullen lach, een gesprek waarvan Clemen tine slechts nu en dan een enkel woord kon opvangen en dat haar daardoor nog des te meer naijverig maakte. Zij was niet hier gekomen om zich door de oude lui te laten in beslag nemen en het fluisteren van een minnend paar aan te hooren. Ik heb meer dan genoeg van dit wreede spelweerklonk het in haar bin- kamer door zijn gezang had opge- vroolijkt. Te 's-Hage loopt het gerucht dat de Belgische regeering bij de Neder- landsche stappen zou hebben ge daan om eene telefonische gemeen schap tusschen Amsterdam en Brussel tot stand te brengen. Voor de nagelaten betrekkingen van hoofdconducteur der Staatsspoor wegen B. De Groot, die onlangs in dienst uit een waggon viel en daar bij den dood vond, is te Viissingen f 1025 bijeengebracht. - De heer Van 't Lindenhout te Neerbosch heeft bij eenige te Rotterdam ge houden lezingen voor zijne stichtin gen f 1025 ontvangen. De wachtmeester L., van het le reg. veld-artillerie, die sedert eenige dagen uit zijn garnizoen Amersfoort) werd vermist, heeft zich den 23en dezer weder bij zijn korps aange meld hij is voorloopig in arrest gesteld, totdat omtrent hem nader zal zijn beslist. Donderdagmiddag had tusschen Zevenaar en Diever een treurig on geluk plaats. Eenige spoorwegar beiders hadden de onvoorzichtigheid een lorrie aan den trein te verbin den. Bij deze gelegenheid viel een hunner en werd met gebroken nek opgenomen. De burgemeester van Zevenhui zen heeft den volgenden brandbrief ontvangen: Den Heer Burgemees ter der gemeente Zevenhuizen bij Gouda. Mijnheer wij nemen de vrij heid u dit te vragen en anders te dwingen zoo uw Edele niet wilt mijnheer, wij vragen uw om f100 en 2 pak burgerkleeding zoo uw wilt maken dat het Woensdag 23 Maart niet op bestemder plaatse Ommerschans is, maken wij Des- sersie en zullen pogen uw Boerderij met het geheel in brand te krijgen dus wilt uw goed, zend het dan anders is het branden zoo teekenen wij H. A. Hendriksen No. 1515 en B. Diemei No. 1372. Omtrent de brutale inbraken te Eede meldt men nog het volgende Omstreeks 3 uur in den nacht bemerkte mevr. Baumgarten dat er licht kwam op hare slaapkamer, hetwelk echter spoedig verdween. Terstond wekte zij haren man, die, na eenig toeven opstond, licht aan stak en de kamers en den zolder doorzocht, zonder iemand te ontdek ken. De deur van zijne slaapkamer en die van de kamer der dienstbode vond hij open, eveneens de deur van de logeerkamer, waar ook een raam geopend was, waar de dieven, met behulp van eene ladder, zijn ingeklommen (de ladder is gevonden in de nabijheid in het struikgewas). Het was buiten zóó donker, dat de heer B. ook daar niets kon ontdek ken. Bij hem wordt niets gemist dan eene portemonnaie met geld en een bos sleutels, ontvreemd uit de broek, die vóór het bed lag. Een horloge, op het nachttafeltje, werd niet ge vonden, omdat daarover juist een ledikautsgordijn hing. Drie kistjes, staande op eene linnenkast in de logeerkamer, waren met geweld opengebroken en daaruit alleen ge nomen een paarlemoeren cachet en dito penhouder. De kistjes werden teruggevonden op een niet beslapen ledikant. nenste. Plotseling sprong zij met eene heftigheid van den stoel op, die op eens de algemeene aandacht op haar vestigde en den vader de hoop deed uitspreken, dat zij toch zou blijven tot het souper. De grond brandde haar echter onder de voeten. Zij meende te zien, dat hare vriendin triomfeerend, spot tend den mond vertrok. Zij wilde zich niet belachelijk maken boven dien, het was haar genoeg, dat zij ongelukkig was. Weg, weg uit hare nabijheid, weg uit hare oogen! Allen staken haar de hand tot af scheid toe; eene was er bij, bij wier aanraking haar het hart scheen stil te staan. Hoe stevig hield deze hand haar vast. Gelukkig degene, die door deze hand door 't leven geleid werd! Vaarwel schoone droom! Goeden nacht goeden nacht! Clementine drukte zich in den hoek van 't rijtuig. De avondlucht was koel, haar hart was warm. Zij Van hier schijnen de dieven ge gaan te zijn naar het huis van den heer Levie, waar zij in drie slaap kamers, blijkbaar zeer op hun ge mak, alles hebben doorzocht en medegenomen, wat hun voorkwam van eenige waarde te zijn. In de slaapkamer van den heer L., die niet ruim is, is men tusschen de wieg en de waschtafel doorgegaan en heeft men o. a. gelegenheid ge had, eene veer los te maken, waar mede een Waltham Mass horloge stevig aan een vest, hetwelk voor het ledikant lag, verbonden was. In de keuken schijnen de inbre kers te hebben onderzocht wat al of niet waarde had, en verschillende voorwerpen, waaronder de ledige portemonnaie, zijn aldaar terugge vonden. In de logeerkamer, waar ook tal van voorwerpen zijn ontvreemd en doorsnuffeld, sliepen twee heeren, die ook niets hebben vernomen, evenmin als de dienstbode en kin deren, die in andere vertrekken slie pen. Twee ramen, waaronder het keukenraamwerden 's ochtends open gevonden. Ook bij den heer Balk, waar de vrouw des huizes beweert steeds alles te hooren, heeft men met de zelfde brutaliteit slaapkamers en andere vertrekken doorzocht. Ook daar is niemand wakker geworden, Een der bij den heer Levie ver miste voorwerpen (van geene waar de,) is bij den heer Balk terugge vonden, waaruit men opmaakt, dat de dieven bij dezen het laatst hebben ingebroken. In al de villa's, waar is inge broken, vond men overal op de tapijten en kleeden afgebrande lu cifers en kaarsvet. De politie is ijverig bezig om de daders op het spoor te komen. Men schrijft uit Roermond aan de N. R. Ct.: «Heden waren wij in de gelegen heid een zeer zeldzaam en onver klaarbaar natuurverschijnsel te zien, nl. een zg. rattenkoning van het soort Mus Rattus. Vijf dezer dieren zijn met de staarten, die door elkander gevlochten en gegroeid zijn, te zamen verbonden in lief en leed. Dit exemplaar is bijna vol wassen. De rattenkoning kan uit den aard der zaak niet loop en, noch zelf voor zijne voeding zorgen, zoodat hij stil op zijn nest blijft en door de andere dieren wordt gevoed. Alhoewel zeldzaam voorkomende zijn toch gevallen bekend waarbij tot 30 stuks toe vergroeid waren. Onze rattenkoning is opgezonden naar het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden.» Een winkelier, tevens socialist, te Oldeberkoop (Fr.), had vóór on geveer 14 dagen aan eenige polder werkers bij het Tjongerkacaal voor omstreeks f 250 aan winkelwaren op crediet geleverd. Een paar dagen geleden vernam hij echter tot zijn Bchrik, dat zijn schuldenaars met de noorderzon waren vertrokken, en het hem wel niet zal gelukken, zijn gelden in te vorderen. Toen hij zich deswege bij zijn dorpelingen be klaagde, werd hij evenwel uitge lachen over zijn kapitalisme. Men vermoedt dat Zondag te Hoogezand (Gr.) een dubbele moord gepleegd is. De personen Nieboer en Vos, timmerlieden te Fokshol, wenschte dat het rijtuig haar ver der, al maar verder mocht voort brengen, voort, voort in de wijde wereld, in den vreemde in den dood. De gedachte zich het leven te benemen stond op eens in eene wonderlijke, aanlokkelijke gestalte voor haar. Zou Roger Walcott dan om haar treuren? Zou dan ook de gedachte bij hem opkomenJammer van 't meisje; indien zij in 'tleven gebleven was, zou ik haar misschien bemind hebben? Hij moest aan haar denken Nauwelijks was zij aangekomen en had hare ouders goeden nacht gezegd of zij nam plaats aan de schrijftafel en schreef een langen, hartstochtelijken brief aan den man, die haar zooveel smart veroorzaakte. Elke gedachte aan vrouwelijke schuchterheid verdween voor deze waarheidDe dood verklaart, ver ontschuldigt, verzoent alles. Hij zou den brief eerst ontvangen, als zij aan Zondag-namiddag naar Hoogezand gegaan, zijn vandaar niet terugge keerd. Woensdag is het lijk van N., Donderdagmiddag dat van V. uit de spoorkolk, vlak voor bet tappers huis van zekere Einthoven, opge haald. 's Avonds zijn beiden in die her berg voor het laatst gezien, waar ze in zeer beschonken toestand twist hadden gehad met den eigenaar. De officier van justitie heeft een onderzoek ingesteld. GEMENGD NIEUWS. De 14-jarige Henri Steveniers te Brussel had het lijk van zijn tweejarig broertje gezien. Hij schrikte daarvan zoo hevig, dat hij zich daarna ophing. Bij gelegenheid van Keizer Wilhelm's verjaardag is een stroom van orden en andere onderschei dingen op de Duitsche natie neer gekomen. Von Puttkamer, Luciuns, Von Bötticher, Von Göszler, Von Scholz, Von Albedyll, VonCaprivi, Brondsart von Schellendorff, Herbert van Bismarck, ontvingen grootkrui sen van den rooden adelaar, kom- mandeurskruisen van de Hohen- zollern-Huisorde en van de kroon orde. Aan gravin Anna Von Arnim, Louise Kirsch en Ida Von Arnim (de beide laatsten directrice van het Diaconesssenhuis «Bethanie» en van het Elisabeth-Ziekenhuis) Elisabeth Zu Eulenburg, mevr. de wed Nanny Goldberger, Elisabeth Grunelius, de wed. Auguste Wahllaendrr en mevr. Helene Donner werd de Louise- orde geschonken. Groote gebeurtenissen worden vaak vooruit afgeleid uit kleine ver schijnselen. Met Pasehen zullen de garnizoenen van Mainz en Karlsruhe worden verwisseld, en nu Veden zich bij de verbuurkantoren van dienstboden te Mainz niet minder dan honderd zes-en-twintig dienst meisjes uit Karlsruhe aan, die in de oude bondsvesting een dienst ver langen. Den 29sten dezer zal in de Arbeidsbeurs te Parijs een Congres van koks uit geheel Frankrijk ge houden worden. Uit Parijs wordt de dood ge meld van den abt Favre, die aldaar op 75-jarigen leeftijd is overleden. Hij was zendeling geweest in den Maleischen Archipel en sedert 25 jaren professor in de Javaansche en Maleische talen aan de school voor Oostersche talen te Parijs. Ook in ons land was Favre als zoodanig niet onbekend. In een kruitfabriek te Neustadt bij Weenen, heeft Woensdag eene ontploffing plaats gehad. Het aan tal der gewonden is nog niet bekend. Te Baden bij Weenen en tePrav- nik in Boheme zijn Donderdag ver scheidene aardschokken waargeno men. In laatstgenoemde plaats ver nam men een rollend geluid als van een verwijderden donder. Er zijn gelukkig geen ongelukken te be treuren en de schade is niet van belang. KOLONIËN. BATAVIA, 23 Februari. Den 19en dezer werd de zeventigste verjaardag van Zijne Majesteit onzen ge- eerbiedigden Koning op plechtige wijze gevierd. Te zeven uren had eene wapenschou wing over de te Weltevreden, Rijswijk en Meester-Cornelis in garnizoen liggende troepen plaats, terwijl ook aan boord van Zr. Ms. schepen van oorlog werd gepa radeerd. haar ongekend verdriet een einde had gemaakt of nooit. Het was laat in den nacht. De oogen brandden haar in het lood zware hoofd. De overspannen zenu wen weigerden haar den dienst Zij wist niet meer wat zij geschreven had; zij pakte de vol geschreven velletjes papier bij elkander en schoof ze onder haar hoofdkussen. Ze kon den slaap niet vatten, wendde zich om en om en dacht steeds aan hem. Zij meende te weten, dat hij die andere beminde, waar toe zou zij dan nog langer leven? Tegen den morgen viel zij in een korten, onrustigen slaap en toch verdween zijn beeld niet uit haren geestin den droom zette zij hare gedachten voort. Zij droomde, dat ze zijne liefde had verkregen en toen hij haar dat bekende, gevoelde zij zich zoo gelukkig, als zij zich niet herinneren kon zich ooit in haar leven gevoeld te hebben. Helaas, de droom was zoo kort. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2