Deze vereeniging beoogt de beoefe ning der christelijke liefdadigheid, met eerbiediging van de godsdien stige overtuigingen van andersden kenden. Als voorzitter is opgetreden prof. Knappert van Amsterdam en als secretaris, waarn. penningmeester, dr. Monnier te Utrecht. Mag men de Amst. gelooven, dan zou de minister van Justitie en met Z.Exc. ook de Tweede Ka mer grof beetgenomen zijn. Het terrein voor de nieuwe strafgevan genis bij Amsterdam, gekocht voor f44,000, zou nl. in publieke veiling niet meer dan f4000 opbrengen. 't Is inderdaad de moeite waard, dat de minister onderzoeke wat daar van is, alsvorens het wetsontwerp de Eerste Kamer passeert. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter verga dering bijeengeroepen tegen Dinsdag 12 April, 's avonds te 8 uren. Door het ministerie van kolo niën is in de Staatscourant van heden een staat openbaar gemaakt van militaire nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere man schappen der landmacht in Neder- landsch-Indië, onder beheer der wees kamers daar te lande gekomen, en die zuiver, na aftrek van kosten en loonen, bedragen f250 en minder, en ontvangen kunnen worden bij het ministerie van Koloniën in Ne derland. De uitkeering eener nala tenschap zal, wanneer sedert het openvallen daarvan geen drie jaren zijn verloopen, niet eerder geschie den, dan nadat van het Indisch be stuur bericht zal zijn ontvangen, dat zich nader geen schuldeischer6 bij de betrokken weeskamer hebben aangemeld en het departement van Koloniën tot de betaling van het saldo kan overgaan. Belanghebbenden worden naar deze opgaven verwezen. Wij vernemen, dat de door de Staten der provincie Groningen onlangs vastgestelde inkomstenbe lasting door den minister van Bin- nenlandsche Zaken met een nota van aanmerkingen is teruggezonden aan Gedep. Staten. In de a. s. zo mervergadering zal dus deze zaak opnieuw aan de orde worden ge steld. Het belasten van zedelijke lichamen, eorporatiën enz. moet een der hoofdbezwaren bij den minister zijn. (N. Gr. Crt.) In de gisteren te Delft ge houden vergadering der anti-revo lutionaire kiesvereeniging «Neder land en Oranje# aldaar is ter ver vulling der vacature, in de Tweede Kamer der Staten-Genenaal ontstaan door de bevordering van den heer J. C. Eabius tot kapitein bij de artillerie, het aftredend lid, de heer J. C. Eabius, opnieuw tot haar can- didaat geproclameerd. Het Haagsche Dagilai ver spreidde gisteren het volgende bul letin «De berri-berri heerscht hevig te Atjeh. Er zijn ernstige onlusten op Celebes uitgebroken». Bij de groote handelsfirma's te Amsterdam, die in Indische aange legenheden betrokken zijn, zijn gee nerlei berichten ontvangen die de onrustbarende tijdingen bevestigen, in de Haagsche bladen gisterenavond medegeeld. (Hhl.) Uit Egmond aan zee wordt gemeld: Hoewel nog niets met eenige zekerheid aangaande bepaalde plan nen kan worden aangeduid, zóó ver dient toch vermelding dat er in de om haren argeloozen vader zoover te brengen, dat hij haar zelf den voorslag deed om hunne buren eens een bezoek te brengen. Hare moeder wilde er iets tegen zeggen, maar zij bedacht zich spoedig. Zij wist dat men van haren echtgenoot bijna alles gedaan kon krijgen, indien men aan zijne gedachten de ge- wenschte richting gaf, voor hij. een bepaald besluit had genomen. Een bepaald besluit of gegeven berel tegen te spreken, was het zekerste middel hem in 't harnas te jagen. Niets vreesde hij meer dan den schijn, dat niet hij het hoofd van 't gezin was. Zijne vrouw bedacht of het wel verstandig en goed zou zijn nu een woord voor of tegen den heer Wal- cott te spreken en wijl zij in deze zaak nu hare vermoedens had, be sloot zij vooreerst maar eens gedul dig te wachten en te zien, hoe de dingen loopen zouden. laatste dagen alhier van geachte zijde ernstige pogingen zijn aange wend voor het tot 6tand bren gen van een eenvoudig badhuis, vlak aan zee op te richten. Ook schijnt van dezelfde zijde eenige ondersteuning tot het verwezenlijken van dit voornemen niet onmogelijk te zijn. Reeds dit voorloopige plan mag alzoo aanleiding geven tot het koesteren van goede hoop op zijne uitvoering, hetgeen voor deze plaats ten zeerste zou gewenscht zijnter wijl eene op eenvoudigen voet in gerichte gelegenheid tot het nemen van zeebaden en het genieten van zeelucht niet onwaarschijnlijk door vele patiënten zou worden bezocht. In de Staatscourant komt een opgave voor van onbestelbare ot geweigerde voorwerpen der pakket- pust, welke nog een maand bij het hoofdbestuur der posterijen ter be schikking blijven van de rechtheb benden, om, na verloop van dien termijn, voor zooveel zij niet zijn opgevraagd, te worden verkocht. O. a. ziju voorhanden vier pakket ten, allen den 28n Juli van Does burg verzonden aan J. Eshuis, S. M. Van der Pol, J. Bouman enH. P. Vogel, en een, op 15 Sept. van Amsterdam verzonden aan K. Bur german, allen te 's-Hage. Woensdag vergaderde de ge meenteraad van Egmond-Binnen ten derden male over de aanvraag van den heer J. Holland, om eene rente garantie van f1600 voor één jaar te verleenen ten behoeve van zijne ontworpen stoomtram van Egmond aan Zee over die gemeente naar Kastrikum. Ten derde male echter bleef de raad hardnekkig weigeren voor dit rentebedrag in te staan, niettegenstaande een adres in de gemeente was rondgegaan met 160 handteekeningen voorzien, inhou dende het verzoek om gemelde ga rantie. Naar het Z7. D. verneemt, heeft de Exploitatie maatschappij aan de directiën der Rijn-, Centraal en Hollandsche spoorwegmaatschap pijen voorgesteld, om ter gelegen heid van het verblijf der koninklijke familie te Amsterdam, den duur van geldigheid der retourbiljetten naar Amsterdam, die op den 12den aan S.S. stations worden uitgegeven, met twee dagen te verlengen. Aan den gemeenteraad van Arnhem is ingezonden een adres, verzoekende wederinvoering van de kermis. Het stuk is voorien van 5310 handteekeningen. Tot verdediging van hun verzoek wijzen adressanten op de goede orde, die door Arnhem's ingezetenen steeds is gehandhaafd bij publieke vermakelijkheden, hetgeen onder meer gebleken is bij de viering van 'sKonings 70en verjaardag, zonder dat een enkele wanklank gehoord of de orde maar eenigszins werd gestoord. Ook wordt betoogd dat het vreemdelingenverkeer door de wederinvoering der kermis in niet geriDge mate zal worden bevorderd, en dat de belangen van Arnhem's neringdoenden er dus ook baat bij zullen vinden. De te Brielle gestationneerde boot der Zuid-Hollandsche Red- diugmaatschappij zal, nadat dezer dagen een tamelijk welgeslaagde proef is genomen om met behulp van olie de branding te doen afne men, voortaan die vloeistof op hare tochten tot redding van schipbreu kelingen medevoeren. Utrecht een zeehaven schijnt Misschien was het voor Clemen tine het beste, dat de sterke hand van een ernstigen man haar door 't leven geleidde.... zij wilde er niet beslissend ingrijpen. Haar zelf was de man goed bevallen. Misschien had zij echter in hare moederlijke zorg te veel gezien. Clementine zweeg, daarom zweeg hare moe der ook. Zoo reed dan nu de dochter alleen den weg naar het naburige land goed, terwijl de zon ten ondergang neigde. Hoe heerlijk was de schep ping rondom. Uit deu schoorsteen van het landhuis steeg langzaam eene blauwe rookzuil op: ze kook ten en braadden daar zeker en wa ren waarschijnlijk vroolijk en op geruimd. Plotseling kwam de gedachte bij haar op: Als nu van alles wat er op dat papier stond eens geen letter waar was, ze ginds gezellig samen zaten en Roger Walcott zich onge- een groot woord, en toch is thans de mogelijkheid aangetoond, een schip direct van Londen naar Utrecht te charteren. De firma v. d. Pol, Vink en Cie., aldaar, heeft eene lading Engelsch portland-cement ontvangen, direct aangevoerd uit Londen; het schip wordt thans aan de Nieuwe kade gelost. VDl) De Eindhovensche postduiven- vereeniging «De Postduif# heeft be sloten, dit jaar vier prijs-wedvluch- ten te houden2 met oude duiven van Parijs en Chhteaudun op 5 en 19 Juni, en 2 met jonge duiven van Luik en Brussel op 7 Augustus en 4 September. Door den minister van Oorlog zijn twee zilveren me dailles met daarbij behoorende di ploma's daarvoor ten geschenke ge geven. Door B. en W. van Gronin gen is den Raad geadviseerd eene subsidie van f 600 toe te kennen aan de Zuiderzee-Vereeniging, uit te betalen in 3 jaren, telken jare f 200, onder voorwaarde, dat het volle bedrag van f125,000, waarop de kosten van het onderzoek ge raamd zijn, door de Vereeniging worde bijeengebracht. Begur.stigd door fraai weder, had Woensdag te Utrecht de ope- ningstocht van de studenten-roei- vereeniging «Triton» plaats. Tegen tien uren des ochtends vereenigden de deelnemers zich aan de Kruis vaart en een half uur later stak men onder het spelen van «Jo vivat» en het «Tritonlied# van wal. Een drietal gieken, een tweeriems-, een vierriems- en een zesriemsgiek open den den tocht, eene stoomboot met een vijf en twintigtal studenten volgde. Onder het spelen van Fey's kapel, afgewisseld door het met geest drift gezongen Tritonlied, bereikte men de eerste pleisterplaats, Jutfaas; hier begaf men zich aan wal om eenige ververschingen te gebruiken, waartoe ook op de stoomboot ge legenheid was. Spoedig werd de tocht voortgezet, en kwartier na twaalven kwam men te IJselstein, einddoel. Voorafgegaan door muziek en gevolgd door eene groote men- schenmassa, trok men door de stra ten dezer stad, en weldra blikten de vreedzame wanden der sociëteit neer op eene schaar van vroolijke muzenzonen en rinkelden de ruiten van hun gezang. Dat wijn en welsprekendheid hier vloeiden, behoeft geen betoog; van de vele speeches die gehouden wer den, vermelden wij slechts die op den heer van Rossem, als vertegen woordiger van den senaat vau het Utrechtsch studentenkorps, en die op het feestvierende gezelschap «Tri ton», die uitbundig werden toege juicht. Na eene ovatie aan den burge meester van IJselstein voor diens woning gebracht te hebben, waar voor deze zijn dank betuigde, werd omstreeks half vier de terugtocht ondernomen. Wederom werd Jut faas aangedaan en te vijf uren be reikte men in de meest opgewekte semming het punt van afvaart. Allen die het voorrecht hadden, dit feest mee te maken, zullen het er over eens zijn, dat het als uit stekend geslaagd mag beschouwd worden. (Z7. D.) Het eerste zeventiende-eeuwsche huis op het marktplein der voedings» tentoonstelling te Amsterdam een deerd in hun midden bevond! Hoe zoudt ge u dan houden Welke rol zoudt ge spelen Die be lachelijke vau Maart nog eens her halen? Welke woorden zoudt gij vinden om uwe verwarring te ver bergen en zijne minachting niet te verdienen en uwe vijandin - uwe vijandin Josephine gewonnen spel te geven. Neen, neen! zeideClemen tine en stampvoette, zoodat de ver baasde koetsier stil hield en vroeg wat zij begeerde. Clementine zag den goeden man aan.... daar viel haar iets in. Goed dat gij hier stil houdt, George, zeide zij en sprong uit het rijtuig. Ik wil het laatste eind maar te voet gaan. Zal ik u volgen? vroeg de koetsier. Neen, antwoordde zijne jonge meesteres, rijd maar dade lijk terug: ik geloof, dat papa het toekomstig bierhuis nadert zijne voltooiing. De gevel, die nog van eenige versieringen moet voorzien worden, maakt reeds een uitsteken den indruk en doet voorzien dat het marktplein, waarvan alle huizen door dezelfde kunstvaardige hand ont worpen zijn, een hoogst aantrekke lijk plekje zal worden. Bij het comité der tentoonstelling bestaat het voornemen, om het plein met eene echt zeventiende-eeuwsche be volking te stoffeeren. Met behulp van geïmproviseerde kwakzalvers, marskramers en dergelijken hoopt men op deze plek tooneeltjes te creëeren, gelijk de doeken van Jan Steen ze ons te aanschouwen geven. De vereeniging «De Unie» te Amsterdam heeft besloten een adres aan den Amsterdamschen Gemeen teraad te zenden, waarin zij dien raad verzoekt: lo. het dagelijksch bestuur uit te noodigen, alle zoodanige maatrege len te nemen, waardoor de orde en rust gedurende de aanstaande fees ten duurzaam worden verzekerd, 2o. daaraan tijdige en voldoende publi catie te geven, opdat daaromtrent voldoende zekerheid kome bij de in gezetenen en bij de vele vreemde lingen, die alsdan de hoofdstad zul len bezoeken. Het voorstel van den heer Schro der om aan den raad te verzoeken, om uit zijn midden een commissie te benoemen, tot het doen van een administratief onderzoek omtrent de handelingen van de Amsterdamsche politie in de avonden van 21 en 22 Febr. is, daar men eerst het rapport van den burgemeester wenschte af te wachten, voorloopig ingetrokken. Ten slotte besloot «De Unie» het adres van prof. Pekelharing c. s. in zake de behandeling van politieke gevangenen te ondersteunen. De versiering van den Dam te Amsterdam belooft luisterrijk te worden. Het monument wordt om- timmerd tot aan het bovenste pië destal, met een vierkanten zeer bree- den socle,waarin vier waterreservoirs worden aangebracht, waarboven fon teinen (leeuwekoppen) haar water zullen uitwerpen. Deze socle gaat over in een basement, waarin de wapens der provincies worden aan gebracht en waarop acht standaar den met banieren komen te staan. Hierop verheft zich een piëdestal, waarin nissen met allegorische voor stellingen geflankeerd door vrij staande kolommen. Het geheel wordt afgedekt door een kroonlijst met attiek, ontworpen in overeenstem ming met het piëdestal van het mo nument, waarop het beeld staat. Het zal kleurig geschilderd sterk goud met brons en hier en daar met bloemen versierd worden. De verlichting van den Dam zal ge schieden door acht electrische boog lampen, aan monumentale standaar den, ongeveer 17 M. hoog, versierd met vlaggen, bloemen en ander de coratief. Ook bestaat het plan, op een der avonden van de feestweek het electrisch licht niet te doen branden en het geheele decoratief van den Dam door lampions te ver lichten. De versiering van de Gast- huismolensteeg te Amsterdam be looft een der belangrijkste uit een artistiek oogpunt te worden. Die straat, nabij de Brouwersgracht gelegen, zal nl. in middeneeuwsch gewaad gestoken wordenaan den kant van den Singel zal de oude Gasthuismolen en aan de zijde der rijtuig noodig heeft. Hiermede liet zij den koetsier gaan. Het rijtuig keerde terug. Clementine betrad een voetpad onder de hoo rnen, dat regelrecht naar het woon huis voerde. De zon ging juist onder. Verblin dend gloeiden hare stralen door de hoornen en spiegelden zich in de vensters van 't huis van den heer Boppel. Ze ging voorzichtig eenige paden langs en beklom zacht het terras. Ze hield den adem in. Nog eene schrede verder, stil.... Een blik door 't venster.... Daar zaten ze bij elkan der, alle drie. Roger Walcott was echter niet hij hen. Clementine drukte de hand op 't hart, dat in dit oogenblik hoe zeer het ook gevreesd had den be minden man hier te vinden op nieuw door angst werd gefolterd. Zij keek nog eens naar bir.nen: vader Boppel had zijne bril op den Heerengracht de oude Elisabeths- poort verrijzen, naar de nog daar- van bestaande prenten en teekenin- gen uit de oudheid, vervaardigd door den bekenden decorateur Grootveld. De onderneming «Het Broe kerhuis», te Amsterdam, liquideert wegens gebrek aan belangstelling. Omstreeks half acht ontstond Woensdagavond op de Heerengracht te Leiden, in de werkplaats, tevens pianomagazijn, van den heer C. C. Bender een felle brand, die een zeerl dreigend aanzien verkreeg. Het per-I ceel is bijna geheel uitgebrand. De schade is zeer aanzienlijk. Naar men verneemt, was de eigenaar tot een te laag bedrag verzekerd. Gisterennacht ongeveer 3 uur ver liet een melkboer uit de Morsch- straat te Leiden zijne woning. Des morgens vond men zijne kleederen op den wal aan het Galgewater liggen en men haalde daarna zijn ontkleed lijk uit dat water op. Bij de gisteren in een huis aan de Koninginnegracht te 's Hage ge houden openbare verkooping was er groote kooplust voor oud porselein. Een Saksisch beeldje bracht o. a. op f205, 1 dito f280; 1 dito f160; 1 dito f150; 1 ditof 245; 2 Chineesch porseleinen beeldjes f 4865 En gelsch porseleinen f245; 1 antieke spiegel f65 en een porseleinen kom f64. Een paar weken geleden stierf te 's Hage eene vrouw, die met be delen in haar onderhoud voorzag. Op haar sterfbed verzocht zij her haaldelijk aan hare zuster om haar, nadat zij zou zijn gestorven, met de muts, die zij op het hoofd had, te begraven. Dit wekte achterdocht, zoodat men na haar verscheiden die muts afnam en toen ongeveer f 1000 aan bankpapier daarin vond. Het Vaderland meldt Wie, die in de laatste 20 jaren bij het regiment gren. en jagers gediend hebben of nog dienen, heb ben niet gekend de cantinière Antje B. huisvrouw van den tamboer B.? Steeds gereed om den soldaat, hetzij grenadier of jager, die kleine dien sten te bewijzen, om hem uit moeie- lijkheden te houden, en die uit den aard der zaak door een vrouwenhand moesten geschieden, deed zij dit niet om daaruit voordeel te trekken, maar alleen om den soldaat van dienst te zijn. Altijd vroolijk en opgeruimd was zij den jongen soldaat, die moeders huis niet vergeten kon, tot troost en trachtte zij hem door hulpvaar digheid en scherts den dienst zoo dragelijk mogelijk te maken. «Ant» nu is gisteren in het R.-K. gasthuis in het Westeinde ('s Hage) op 56-jarigen leeftijd overleden. Wanneer de gewoonte was mili taire vrouwen met militaire eer te begraven, dan voorzeker volgde het gansche regiment grenadiers en ja gers die goeie Ant naar den doo- denakker. - Gisteren is door de politie te Delft proces-verbaal opgemaakt te gen zekeren H. O., koopman te 's Hage, wegens het verkoopen van voor de eerbaarheid aanstootelijke afbeeldingen op de weekmarkt. Bij zijn afscheid van de Sche- veningsche politie na zijn volbrach ten 40-jarigen diensttijd, werd gis teren met eenige hartelijke woorden neus,hij scheen in een groot boek met rekeningen bezig te zijn; hij rookte daarbij eene lange pijp; zijne vrouw zat bij den theeketel te breien. Josephine zat er naast met een boek in de neerhangende hand, het hoofd achterover geleund en staarde naar den zolder met een weinig verveling, maar nog meer behaag zucht. Hier wist men niets van Roger Walcott's ongeluk, dat werd het be spiedende meisje duidelijk. Wat zou zij nu doen met haar beangstigd hart in deze idyllische omgeving. Snel giDg ze terug. Ze zag niet om, nauwelijks zag ze voor zich. Hare blikken waren slechts eenige schreden voor haar op den weg gericht. Ze wist waarheen ze ging, maar wilde het verwijderde doel niet zien, waarheen ze gedreven werd met onweerstaanbaar geweld. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2