aan den hoofdagent 2e kl. W. Heijtveldt (op heden gepensioneerd), door den Commissaris van politie te Scheveningen in bijzijn van het personeel der politie als aandenken eeü zilveren horlogeketting aange boden. Ruim 125 zeelieden loopen thans te Scheveningen, bij gebrek aan vaargelegenheid, leeg. Gaandeweg vermindert de vloot, en er wordt nu inderdaad armoede geleden; want waar geen goede vischvangst plaats vindt, drukt dit ook zeer op de aanverwante vakken, ambachten en bedrijven. Een knaapje van 7% jaar viel gisteren te Geervliet al spelende van den hoogen sluiskant in het water. Het dreef onder de sluis door en geraakte aan de andere zijde daar van onder de schuif bekneld. Na veel moeite slaagde men er in, bet kind er onder vandaan te krijgen, doch het was toen reeds een lijk. De geneeskundige, wiens hulp ingeroe pen was, verklaarde, dat het kind, door het neerlaten van de schuif, wat noodig was om het los te krij gen, den nek gebroken had. JEene dure reis1 De wachtmees ter L., van het 3de regiment veld artillerie, die eenige dagen uit het garnizoen te Utrecht werd vermist, is, na een reisje naar het buiten land gemaakt te hebben, vrijwillig bij zijn korps teruggekeerdhij is tot den stand van soldaat terugge bracht. In de lucifersfabriek te Apeldoorn hadden een paar jongens de bald- dadigheid een ijzeren bus vol met luciferskoppen te stoppen en daarna aan te steken. Dit gaf een gewel digen knal, en de beide jongeu.s bekwamen zulke hevige brandwon den, dat men voor het leven van een der knapen vreest. Beide jon gens zijn naar het Ziekenhuis ge bracht. Ongeveer ter plaatse waar te Nij megen sinds menschenheugenis steeds verzakking wordt waargenomen, zoo- dat zelfs de nieuwe muur tot wa terbevrijding der benedenstad in den afgeloopen zomer belangrijk is ge zakt en gescheurd, is Woendagna- middag een belangrijk gat in de Waalkade gevallen, en men vreest dat, zoo de hooge waterstand blijft aanhouden, de verzakking onrust barend kan toenemen. Een 30tal jaren geleden is, door een dergelijke verzakking in den bodem door de werking der rivier, een groot fraai huis in het belang der veiligheid moeten afgebroken worden. De kade tusschen de Groote straat en den Lindenberg, welke twee jaren ge leden met het oog op de gedurige overstrooming der huizen tot 12.60 M. boven AP. werd opgehoogd, be wijst thans uitstekende diensten aan de bewoners dier kade en der daar achter gelegen straten, daar toch bij den vroegeren toestand, bij een wa terstand als dezen, de rivier reeds de huizen binnendrong en het ver keer geheel was gestremd. Opnieuw zijn twee weezen van de inrichting te Neerbosch naar Amerika vertrokken. Van de andere weezen aldaar zijn zeer goede tij dingen ontvangen. Een vriend schreef dezer dagen aan den heer van 't Lindenhout: Zend mij 100 jongens die maar een weinig ontwikkeld zijnwij hebben voor hen allen goede plaatsen en het vooruitzicht van een goed bestaan voor de toe komst. In de fabriek van de firma Re- gout Cie te Maastricht zijn eenige maatregelen in het belang der ge zondheid ingevoerd ten opzichte der werklieden, welke met vergiftige stoffen omgaan. Een visscher te Genemuiden vond Woesdag in zijne netten, die in zee gezet waren, een zalm verward, ter zwaarte van ruim 12 ICG. Bij een verwoede vechtpartij tus schen twee boeren nabij Gulpen (Limburg) beet de een den ander den halven neus af. Uit Emmen wordt gemeld: Met de uitbreiding der vervening neemt de bevolking in deze ge meente sterk toe. De elders ver minderde turfindu8trie doet vele herwaarts komen, ten einde een bestaan door handenarbeid in de venen te vinden. Alle provinciën zijn hier ïeeds vertegenwoordigd. De veenindustrie is echter in deze gemeente in den laatsten tijd zeer gewijzigd. Sommige der voornaamste verveners zijn van hier verhuisd en doen met meer aan den turfhandel. Zij verhuren thans hunne veen- putten voor jaarlijktché uitgraving. De huurders, die in den regel kleine verveners zijn, kunnen op voordee- liger wijze hunne zaken drijven. Door zich den toestand des te- genwoordigen tijde, nl. de veelvul dige werkaanbiedingen ten nutte te maken, krijgen zij hun werk, het turfgraven, droogmaken en derge lijke, goedkoop gedaan en verbinden tevens aan hun bedrijf dat van winkelier, waardoor zij eveneens voordeelen behalen. In den jongsten tijd is langs het Oranjekannal veel turf uit deze ge meente afgescheept. OEMB38D NIEUWS' Dezer dagen overleed te Brus sel baron De Mesnil, een bekend sportsman. In zijn testament werd 10,000 frs. vermaakt aan een vrien din, de rest van zijn vermogen ongeveer twee millioen moest besteed worden aan een grafmonu ment. De broeder van den overledene heeft echter het testament voor de rechtbank gebracht, omdat het, vol gens hem, onmogelijk was, dat zijn broeder zulk een groote som voor een graf zou hebben willen beste- deu. De rechtbank deelde deze ziens wijze en heeft 10,000 frs. voor het praalgraf bestemd. Woensdagmorgen had in een der diamantslijperijen te Antwerpen een ongeluk plaats. Een knaapje van 12 jaar, belast met het smeren der machines, geraakte met zijn das in het vliegwiel en werd daardoor medegesleept. Het ongelukkige kind was, voor men de machine kon stop pen, reeds verpletterd. In de Eransche Kamer kregen de afgevaardigden Douville-Maillefeu en Sans-Leroy twist. «Vousêtesun dróle» zeide de laatste, waarop Dou- ville hem een klap gaf. Leroy gaf hem een klap terug en de heeren zullen duelleeren. Te Bourneville zijn drie werk lieden in een kalkoven levend ver brand. In een hotel in de Greekstreet, Londen, bevindt zich een Fransch handelsreiziger, Chauffat genaamd, sedert 24 Maart in diepen slaap. Een onderzoek van de papieren van den logeergast bracht aan 't licht, dat hij reeds vroeger te Parijs in de Salpétrière door prof. Charcot we gens catalepsie behandeld is. Uit Uganda is te Londen be richt ontvangen dat de karavaan van dr. Zunker veilig bij Emin- pacha aangekomen is. E n bode keert met ivoor terug. Emin-pacha bevind zich wel. Vijf maanden ge leden heeft hij Uganda bezocht, maar koning Mwanga wilde hem en zijne metgezellen niet toestaan hun weg over zijn gebied te nemen. Ook eene overeenkomst betreffende zijn tocht door Karagwa, op den westelijken oever van den Victoria Nyanza, kwam niet tot stand, en dr. Schnitzer moest naar Wadelai terugkeeren. in Unyore liet hij eene afdeeling soldaten achter onder bevel van Casati. Op het Zondag te gegeven concert rasdeloup is in de symphonie Fantastique van Berlioz een Bo- heemsch violist, Zajic genaamd, opgetreden, doch werd door de toe schouwers op de eerste rij met fluiten en sissen verhinderd voort te gaan. Het publiek verlangde nu dat de fluiters de zaal uitgezet zouden worden; doch deze weigerden heen te gaan, ondanks vier soldaten der garde hen daartoe aanmaanden. Daarop trad de heer Pasdeloup naar voren en zeide het volgende :«Mijne- heeren, wanneer een Franschman een vreemdeling bij zich ontvangt, dan is hij aan deze een betamelijke behandeling verschuldigd. De heer Zajic is te Praag in Bohemen ge boren; de personen, die fluiten, heb ben ten minste bewezen, dat zij niets van aardrijkskunde weten daar zij meenden, dat Praag ergens an ders ligt.» Deze stoornis was voor den heer Zajic zeer onaangenaam, maar toch bracht zij het hare bij om den kun stenaar, die-men waarschijnlijk voor een Duitscher gehouden had, groo- ten bijval te bezorgen. Niet ver van het Beiersche stadje Neustadt a/d. Aisch brandde in 1885 een molen af; de verkoolde lijken van den molenaar en zijne vrouw werden onder de puinhoopen gevonden, en niemand dacbt aan eene misdaad. Thans is gebleken, dat de molenaar en zijne vrouw vermoord zijn door een bakker en zijn knecht. De bakker had eene schuld aan den molenaar te betalen en wist zijn knecht te bewegen, den moord met hem te plegen en den molen in brand steken, om alle sporen van het misdrijf uit te wis- schen. De knecht heeft dezer dagen een en ander op zijn sterfbed be kend. De bakker is in hechtenis ge nomen. Onder de buitenlandsche be richten vermeldden we onlangs, dat de prinses Thyra van Denemarken, echtgenoote van den hertog van Cumberland, wegens krankzinnig heid naar de inrichting van dr. Lei- desdorff te Döbling was overge bracht. De ziekte heeft zich tamelijk snel ontwikkeld. Nauwelijks een maand geleden danste de hertogin nog op het bal, dat haar schoonmoeder, de koningin van Hannover, teGmün- den gaf. Eenige dagen later ver trok zij naar Weenen om er eenige concerten bij te wonen. Zij was toen reeds lijdende aan de gevolgen eener hevige gewrichts-rheumatiek, die haar in November en December van het vorige jaar op het ziekbed ne- derwierp Werd ze lichamelijk zwak ker, ook haar geheugen werd met den dag minder. De hertogin vergat de bevelen, die ze gegeven had en zelfs ver telde men in Gmünden, dat ze niet eenmaal meer in staat was haar naam te schrijven. Ook openbaarde zich bij haar een sterke tegenzin in het eten. Daarbij gevoelde zij zich in haar neerslachtigheid diep ongelukkig en beschuldigde zich voortdurend van allerlei denkbeel dige misstappen. Dat alles maakte hare overbrenging naar het ge sticht van dr. Leidesdorff noodza kelijk. Haar afkeer van eten blijft nog steeds bestaaD, zoodat men haar dwingen moet iets te nuttigen. Ze brengt haar tijd meest in liggende houding door, terwijl ze met oogen, waaraan alle uitdrukking ontbreekt, voor zich uit staart. De zieke wordt verpleegd door de diiectrice van het Maria-gesticht in Hannover, zuster Elizabeth, die ook de koningin van Hannover ver pleegde, toen deze het vorige jaar aan een longontsteking leed. Nie mand, behalve natuurlijk de arts, wordt bij de kranke toegelaten. De leden barer farnili3, die voorloopig te Weenen blijven vertoeven, ont vangen tweemaal daags bericht. Ook de leden van het keizerlijk huis geven dagelijks blijken van hunne belangstelling. Een te Smyrna zeer bekend Turksch onderdaan, Hunsi effendi Baldji, die groote kudden laat wei den in den omtrek van Balashik, een station van den Smyrna-Aidin- spoorweg, werd 5 dezer in de nabij heid dier plaats met twee metgezellen door roovers overvallen en naar het gebergte gevoerd. Nadat zijn betrek kingen, die door een der vrijgelaten geleiders van het gebeurde onder richt waren, een losgeld van 500. andere zeggen van 800 Turksche ponden betaalde, werd Hunsi met zijn metgezel weder in vrijheid ge steld. Naar men zegt staat een Griekseh onderdaan, «kapitein An drea», vroeger tuinman te Smyrna, aan het hoofd der uit ongeveer 7 man bestaande bende. De regeering heeft nu 30 gendarmes gezonden om de roovers te vervolgen, doch tot dusver heeft men er geen spoor van kunnen vinden. Dame (tot den schoenmaker): «Verleden week kocht ik deze schoe nen hier, en, zooals gij ziet, is thans het leder reeds gebarsten.» Schoenmaker: «Dan ben ik bang, mevrouw, dat u er mede geloopen heeft.» Dame«Natuurlijk, ik maakte er een paar vhites mede.» Schoenmaker«O, ziet u wel, me vrouw; deze schoenen zijn niet om visites te maken, maar visites te ontvangen Bij den kapper, die getrouw de weerkundige mededeelingen volgt. Goeden morgen, baron; vreemd weertje. Hm. Een luchtstroom uit de polen, die niet precies weet hoe hij het met de zuidoostelijke passaatwinden zal klaarspelen. Hm. Een beetje links uw hoofd, als 't u belieft. Ik ben nieuwsgierig of wij een perigaeum krijgen; dat zou me spijten bij den tegenwoor- digen aequatorstand van de maan. Hm. Wat pommade? Hm. U is wat heesch, baronzeker hebt u wat kou gevat. Hm. Dat is geen wonder bij het tegenwoor dige maximum van de planetarische attractie, die de vochtige antipas saatwinden in de hand werkt; ik hoop dat wij spoedig een perihelium zullen hebben zonder atmospberi- sche vloed verschijnselen. Hm. Doet u niet aan de meteorologie, baron?.... Niet? Geheel mijn idée. Wat gaan ons die depressies aan? Het is mij volkomen onverschillig, hoe de isothermen loopen. Wat mij betreft, ze kunnen in de lengte of transversaal loopen. Uw hoofd een weinig voorover, .als ik u verzoeken rnag. Ziezoo baron, uw dienaar. Ik wensch uw een aangename at- mospherische drukking. ArnhCt.) LETTEREN EN KUNST, (Stedelijk.) Het in ons land met zooveel bijval be groete en door verschillende bladen als om strijd geprezen tooneelstuk «Jan Masseur" van de hand des heeren D. M. Maalbrink, iverd gisterenavond, als extra-voorstelling, den leden van de afd. «Haarlem" van het Nederl. Toon eel verbond door de K.K. Vereen. «Het Nederlandsch tooneel" aan geboden. Be schouwburg was goed bezet. De schrijver van het stuk ontleende de stof daartoe, aan de geschiedenis der Tran- sche revolutie, welke op het einde der vorige eeuw plaats vond en heeft er naar getracht, zooveel mogelijk een zuiver histo risch werk te leveren, welke poging met den besten uitslag is bekroond. In betere handen, dan in die der artis- ten van de Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" kan de schrijver het al moeilijk hebben gewenscht. Dit bleek ook bij de voorstelling van gisteravond. De verschillende personen gingen op in de karakters, die zij moesten voorstellen, waardoor uitkwam hoeveel historische en kunstwaarde het stuk bezit. Maken we met een enkel woord mel ding van het spel; de inhoud van het stuk deelden wij reeds mede:' Jan Masseur (de heer Louis Bouwmees ter) is het sprekend figuur van den staat kundigen dwceper uit de volksklasse, daar bij fier en aan zijne inzichten trouw. Mees terlijk zijn de passages waarin zijne woede zich lucht geeft tegenover een Hertog van Méricourt en Tournichon om vervolgens plaats te maken voor de teedéfe aandoe ningen, die zijne geliefde dochter Jeanne in hem opwekt. Hoe schoon sloot zich hierbij aan de sympathieke rol van Anna- Marie, de zuster van Masseur, welke door Mevr. Christine Stoetz zoo uitmuntend wordt vervuld. De huiveringwekkende „tricoteuse" Li- sette vond eene vertolking in Mevr. Sophie de Yries, die ons een recht begrip gaf van een dier tijgerinnen uit het blocdtijd- perk, waarin het stuk handelt. Eene schoone tegenstelling met deze is de teederminnende echtgenoote van den Markies de Méricourt en liefhebbende dochter van Masseurwelke lieve en dankbare rol door mej. Sophie van Biene op aangrijpende wijze werd vervuld. De half lummelachtige, half leuke boer Pieter Corin werd goed weergegeven door den heer Jaques de boer. De koddige uitlegging „wat hij nu eigenlijk te Parijs kwam doen", werd door de vake herhaling wel wat al te koddig, en„man kann aucli desGutenzu viellraben". Een eigenaardig contrast leverde de heer van Dommelen in zijne creatie van Robespierre, met eene goede weergeving van het zonderling karakter van dien staatsman. De uitvoering der kleinere deed voor die der hoofdrollen niet onder; nauwge zetheid was het kenmerk van het spel der artisten, die ons een avond van zeldzaam genot deden smaken. Tijdens het bezoek van HH. MM. te Amsterdam, zal door welwillende be schikking van den raad van beheer der Kon. Ver. «het Nederlandsch Tooneel", in den Stadsschouwburg een gratis-voor stelling gegeven worden, waarbij toegang wordt verleend aan de leerlingen der ge meentescholen 2e klasse (minvermogenden) met hunne ouders, die daarvoor naar het oordeel van de hoofden dezer scholen het meest in aanmerking komen. Elk der bedoelde hoofden zal tor ver deeling 50 bewijzen van toegang voor de voorstelling ontvangen. Deze zal beginnen te 6 uren om te 9 a 9Vs uren geëindigd te zijn. Opgevoerd wordt«Een Amsterdamsche Jongen of het Buskruitverraad in 1622". De heer L. J. Veltman, de acteur die bij geen enkele Amsterdammer onbe kend isgetuige de eernaam van den „Verraaier van 't Leidscheplein", zooals hij in den mond van het volk destijds heette, vierde Woensdag zijn 40-jarige too- neelloopbaan. Was het wonder dat het Grand Theater propvol was? Niet alleen verdient de heer Veltman de vereering die men hem toe draagt, maar hij is tevens de vertegen woordiger van een 40-jarige geschiedenis van het Amsterdamsch tooneel. Zijn talent kent ieder, daarover behoeven wij niet uit te wijden. Dat het gewaardeerd wordt bleek Woensdagavond bij zijn optreden als Don Sallustus in «Buy Bias", van Victor Hugo. Aan de bloemen- en kransenregen en de fanfares kwam geen einde. Een der schoonste kransen was de zilver vergulde, hem bij monde van den heer II. Th. Boe len, namens 100 stadgenooten en vrien den vereerd. De collega's van het gezelschap van Lier boden den jubilaris een prachtig uurwerk, de gebroeders van Lier een zilver inktstel aan. Verder waren er kransen van de ver schillende tooneelgezelschappen en van tal rijke vereerders. De heer Veltman dankte in eenvoudige taal voor de hem betoonde hulde en toen aan het eind het publiek staande het Volkslied had aangehoord, scheen men nog niet te willen scheiden, want tot vijfmaal toe moest de gevierde jubilaris voor het voetlicht komen. Door de firma Erederik Midler Se Co. te Amsterdam zal op 5 eu 6 April verkocht worden eene verzameling boeken, dokumenten, prenten, enz. over genealo gie en heraldiek, gedeeltelijk bijeengebracht door wijlen mr. Roelofs te Apeldoorn. Blijkens den catalogus zijn er vrij wat zeldzame en curieuse stukken bijzoo als eene verzameling bruilofts- en zilveren bruiloftsgedichten voor llaarlemsche ge slachten, uit de 17e en het begin der 18e eeuw, meerendeels gedrukt door Isaac van der Vinne, te Haarlem, die waarschijnlijk deze collectie heeft bijeengebracht en enke len van eene handteekening heeft voor zien, die den naam des vervaardigers doet kennen. Ook is er eene zeldzame en curieuse verzameling van stukken en gedichten voor en tegen Onno Zwier van Haren be treffende de proceduren in de zoo beruchte zaak van incestus met zijne dochter, waar van zijn twee schoonzonen W. van Hogen- dorp en J. A. van Sandick en anderen hem valschelijk beschuldigden (1761/2). Ruim 100 stukken, waarvan vele door de schrijvers zijn geteekend. Een handschrift op velijn uit de 15e eeuw over het geslacht van Midlum, met een uit de 16e eeuw en andere stukken betreffende dit geslacht. Eene verza meling van allervinnigste schimpschriften van Muys van Holy en Romein de Hooghe tegen elkander, waarbij o. a. aan den laatsten naar aanleiding van zijn zeer obscoene illustraties van Aretin, vele on zedelijkheden ten laste gelegd worden, maar waarop hij het antwoord niet schul dig blijft. Vijftien stukken zijn er be treffende het proces van J. van Zuylen van Nievelt, hoofd-officier van Rotterdam, die er zijn werk van maakte de liede.., die hij op ontucht betrapte, geld af te persen; 1690. Bijna geene familie in Nederland of in deze verzameling komt iets haar betref fende voor. LEQËR ES VLOOT. De organisatie van het wapen der in fanterie ii in zooverre gewijzigd, dat de bataljons aijudanten voortaan ook den rang van k»pit.e.-n kunnen hebben. Het is te verwachten, dat de promotie bij het w^pen Lierdoor eenig-zins zal verbeteren. De commandanten der dienstdoende schutterijen zijn aangeschreven de schutters, die vroeger in militairen dienst zijn geweest, in afzonderlijke compagnieën tf sectiën in U deelen. opdat bij eventueele mobilisatie der schutterijen dezen terstond mar de gren zen kunnen worden gezonden AANBESTED'NOESJ. Haarlem 31 Maart. Door het prov. bestuur van Noord-Holland is heden bij en kele inschrijving aanbesteed; le. liet voortzetten der verbetering vsn den omringdijk op het eiland Marken, be- hoorende tot de zeewerken in Noord Holland. (Raming f4400). Minste inschrijver de heer J. Mantel Az„ te Enkhuizen voor f3722. 2e. Het verbeteren van een gedeelte der kade op het eiland Urk, behoorende tot de zeewerken in Noord-Holland. (Ramiog 2470) Minste inschrijver de heer J. H. Klein, te Urk voor f1884. ËTSKUfMiTBiilStiTEk Het stoomschip «Soerabaja», van Java naar Rotterdam, vertrok 31 Maart van Port Said. Het stoomschip /,Iraouaddy" met de Tran che mail, arriveerde 30 Maart te Suez en heelt de reis naar Marseille voortgezet. Het kan 6 April aldaar verwacht worden. Zr. Ms. schroefstoomschip der 4e kl. //Su riname', onder bevel van den kapt luit. ter zie L M. L. de Haan, is in den namiddag van 30 Maart te IJmuiden binneBgevtllen,

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3