zocht wel te willen bewerken, dat de dienstregeling op de lijn Enk huizen—Amsterdam worden verbe terd. De gemeenteraad van Delft heeft het verzoek van den minister van Waterstaat enz. behandeld, om het terrein van het oude stations gebouw aan het rijk af te staan. Het voorstel van B. en W. strekte om het niet af te staan, wijl daar door de gelegenheid zou worden benomen om een toegang naar den tunnel te maken, terwijl ook van de Kamer van Koophandel een adres was ingekomen om in het verzoek niet te treden. De Raad besloot dienovereenkomstig. Het voorstel van B. en W. omtrent Stads Doelen, om de plannen en voorwaarden voor de concurrentie open te stellen, werd aangenomen. Door den gemeenteraad van Breda is de ingenieur J. Schotel te Rotterdam belast met het totstand- brengen eener drinkwaterleiding, waarvan de «prise d'eau» op de Seterscbe bergen bij Oosterhout zal ingericht worden. Dezer dagen zal, bij goed weder, met de werkzaam heden een begin worden gemaakt. Wat de kosten van het water be treft, daarvan weet men tot dusver nog niets. De Staatscourant van 2 April bevat een koninklijk besluit van 25 Maart 1887, betreffende de ge oorloofde bijvoegingen of verande ringen in gedrukte of daarmede gelijkgestelde stukken, welke ter verzending met de post worden aangeboden. De examens voor de betrekking van commies der posterijen zijn gis teren te 's-Hage aangevangen. Het examen voor de betrekking van surnumerair zal in het laatst van deze maand gehouden worden. Voor 10 plaatsen hebben zich 80 candidaten aangemeld. De Haagsche bladen maakten z .oals wij in ons vorig nummer mededeelden melding van een telegram uit Indië, luidende «Beri-beri vreeselijk op Atjeh. Barisan terug. Ernstige onlusten op Celebes» Thans meldt men uit den Haag «Naar aanleiding van het op 31 Maart gepubliceerde particuliere te- legram van Batavia, dat de beri- beri vreeselijk in Atjeh heerscht, dat de Barisan van daar is terug gekeerd, en dat op Celebes ernstige onlusten zijn ontstaan, is telegra- phisch inlichting aan den goever- neur-generaal van Nederlandsch- Indië gevraagd. «Een gisteren aan het Departe ment van Koloniën ontvangen tele gram van dieD Landvoogd luidt als volgt: «Werkelijk is de beri-beri vrij hevig onder de Barisan van Madura in Atjeh uitgebroken, en machtiging verleend om de beide compagnieën terstond terug te zen den. De goeverneur van Atjeh ver klaart in de eerste maand geen aan vulling van troepen noodig te heb ben. Van onlusten op Celebes niets bekend. Alleen is Loewoe on willig om een nieuw contract te sluiten en zal wellicht eene mari tieme demonstratie voor ons pres tige noodig zijnl» De heeren prof. Van Iterson. dr. Boerlage en ds Hoek, te Leiden H. W. Groll, te Haarlem, en prof. Weber en prof. Guye, te Amsterdam hebben het initiatief genomen voor het tot stand brengen van een jaar lijksche samenkomst der beoefenaars avn de natuur- en geneeskundige wetenschappen. De vijfjarige bloemententoon stelling die heden in het gebouw achter het Rijksmuseum te Amster dam is geopend, is zeer schitterend. Het aantal inzendingen is zeer aan zienlijk en bedraagt ongeveer 700, waaronder eenige buitenlandsche. De jury bestaat uit de heeren A. C. Kriest, D. Mater, J. Mater, F. S. Van de Pavord Smits, J. D. Speet, prof. dr. W. F. R. Suringar, dr. H. Boursse Wils en H. Witte. Eene antiquarische ontdekking d la Picknick, in het Dll. v. Z.-H. en V-Érf. van 1 April. Het Dtl. meldt nl. dat te Noordwijk «een steen met eenRomeinsch(?) opschrift» gevonden is, en dat een afgietsel naar het museum van oudheden te Leiden is gezonden, waar de des kundigen zich met de verklaring van het oude document onledig zullen houden. Het opschrift luidt: Nitro qve ninde seca re Wij wagen eene gissing. Zou het ook kunnen zijn: «Nit roemen in dese camere Vad Onder Spaarnwoude zijn de eerste kievitseieren gevonden. Ze werden verkocht voor f 2,50 per stuk, zoodat de arbeider, die het tweetal snapte, een goeden dag had. Uit Amsterdam wordt gemeld Alhier is met zijne echtgenoote aangekomen de heer Tailor, «kapi tein» van het Engelsche reddings- leger, om met een stadgenoot stille- kens propaganda te maken. Verdere officieren» of «soldaten» komen er voorshands niet. Van een kofschip, dat, versierd en verlicht, gedurende de feesten in de bocht van de Heerengracht zal drijven, is het geraamte gereed. Overal wordt aan stellages gewerkt. De hoogere bu-gerschool te Am sterdam (directeur de heer IJzer man) zal op kosten der leerlingen gedurende de feesten versierd en verlicht worden. Naar men verneemt, heeft ook de Katholieke geestelijkheid te Am sterdam haar adhaesie betuigd aan het verzoek, door de «VereenigiDg voor den Effectenhandel» tot het Dagelijksch Bestuur gericht, om op Goeden Vrijdag in de toekomst de Groote Koopmansbeurs voor den han del gesloten te houden. {Tijd.) Gisteren vervulde de heer H. Tie- lens zijn 25e dienstjaar als Kamer bewaarder bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Vele blijken van belangstelling van de zijde zijner superieuren vielen hem ten deel. Als eene bijzonderheid mag wel worden vermeld, dat de heer Tielens in de Kamer 120 ministers heeft zien ko men en gaan, alsmede dat hij nooit een enkelen dag wegens ziekte of andere redenen verlof uit zijne be trekking heeft gevraagd. Inderdaad een model-beambte Een leerjongen, die gisteren ochtend een timmerman behulpzaam was bij het leggen van een nieuwen vloer in een huis aan den Malle molen te 's-Hage, heeft bij het han- teeren van een beitel een gedeelte van een der vingers van de linker hand afgekapt. Hij werd, kermende van pijn, naar de ouderlijke woning gebracht. Aan den Zuidwal te 's Hage was gisteren een vrouw bezig aan den kant aan het goed spoelen. Een duizeling overviel haar, waardoor zij voorover in het water geraakte. Door eenige mannen, waarvan een te water sprong, werd zij behouden op het droge en vervolgens naar haar woning gebracht. De vereeniging «Israël en Oranje» te 's Hage, welke op 's Ko nings 70en verjaardag werd opge richt, vierde Donderdagavond j.l. een opgewekt feest, bij gelegenheid dat haar een prachtige banier werd geschonken. Onder de feestgenooten werd ook opgemerkt de Burgemees ter van 's Hage, die zich met de onthulling van de banier welwil lend belastte, en daarbij den wensch uitsprak dat zij het teeken mocht zijn van een lang en krachtig leven der Vereeniging. Ten slotte had een vocaal en instrumentaal concert plaats, waarbij zich deden hooren de zangeres Mej. Hekkema, de pia nist Louis Buziau, de heer Poons (bariton) uit Brussel e. a. De pre sident der Vereeniging, de heer Wolff, leidde het krachtig bezette orkest. De zaal van «Diligentia», waar de feestviering, die een recht nationaal karakter drceg, had, was fraai versierd. Tegen de Redactie van het Week blad Recht voor Allen is door de Justitie te 's-Hage een vervolging ingesteld wegens het artikel: «Het moordhol der Westersuikerraffina derij» te (Amsterdam). Men heeft aan een der rijtuigen der «Rotterdamschen Tramweg- Maatschappij de proef genomen met een nieuwen toestel, waardoor men in staat is gelijktijdig te remmen en te bellen. In de Nieuwe Rotterd. Courant van heden treft men eene verlovings- men ook ten onzent deze wijze om een engagement publiek te maken invoeren. Eene te Goes woonachtige modiste is in den avond van 27 Maart jl. met den Rijnspoortrein van 10 uur 3 minuten uit Gouda naar Rotter dam vertrokken en miste bij hare aankomst aldaar uit den buitenzak van haar mantel een grauw papier inhoudende f 650 aan Duitsch bank papier, welk papier met geldswaarde zij nog had in het station te Gouda. De commissaris van politie der 2e afd. te Rotterdam verzoekt op sporing en bericht. Door de waakzaamheid en het slim overleg van den heer Thunis- sen, stationschef, te Mil, bijgestaan door den gemeenteveldwachter Koop, is het mogen gelukken op heeter- daad te betrappen een individu, dat er zijn werk van maakte het stations magazijn te bestelen. Voorzien van een valschen sleutel wist hij het gebouw binnen te dringen en de aanwezige zakken van hun inhoud gedeeltelijk te ontlasten. Om geen argwaan te wekken, werden deze na afloop door hem weder dichtge naaid. Bij een onmiddellijk ingestelde huiszoeking zijn verschillende gesto len goederen opgespoord kofiieboonen en erwten, waarvan eeen tamelijke voorraad aanwezig was, schenen het meest in zijn smaak te vallen. - v v#:? 1 Aan de~«Machinenfabriek Breda» te Breda, directeuren de heeren Backer en Rueb, is de levering op gedragen van de locomotieven voor den ontworpen stoomtram Dieren Velp. Deze fabriek heeft ook de machines voor de nieuwe buskruit fabriek «De Krijgsman», te Muiden, geleverd. Eene premie van f 500 is uitge loofd aan hem, die den dader kan aanwijzen of aanhouden van den diefstal van zilverwerken enz.. die in de nacht van den 24n, op den 25n dezer in de Willemstraat te Til burg is gepleegd. De poes van den heer P. Coorens Negt, te Swalme, 's nachts in be- denkelijken toestand verkeerende, bevond zich tot haar overgroote teleurstelling in het bureau opge sloten. De gewone kraamkamer, de schuur oi den stal, dus niet kun nende betrekken, was 't arme beest toch zoo slim, dat ze haar zuige ling aan 't oog des huisgezins zocht te onttrekken. Ze trachtte daarom de bovenste lade van een lessenaar open te futselen en bracht daarin, na zich een nest gemaakt te hebben van rekeningen, postzegels, siga renzakjes en schrijfpapier, één jong ter wereld. De commissaris van politie te Arnhem waarschuwt tegen de ham delingen van zekeren S. J. H. ten Winkel, voorgevende directeur van de schuldinvordering-inrichting «La Confiance» te zijn, kantoor houdende aan de Driekoningen-dwarsstraat te Arnhem. Sedert eenigen tijd heeft hij heimelijk Arnhem verlaten.Meest- al is hij vergezeld van zijn knecht, gekleed met pet waarop met groote letters «schuldinvordering» is ge plaatst. Personen die lid van boven genoemde vereeniging wenschen te worden, laat hij f5 betalen, zonder hen verder iets van zich te doen hooren. arbeiders geene ooggetuigen bij. Dat doet er niet toe.... Ik weet het zelf niet, antwoordde Cle mentine, die in dezelfde houding was blijven staan, alsof ze bad. En zacht voer ze voort: Ik dank God nog eens.... Ik was op 't punt eene waanzinnige daad te begaan. Op dit oogenblik werd in hunne nabijh id eene lantaarn aangesto ken. Onwillekeurig wendde Clemen tine het gelaat af. Walcott bood haar zijn arm aan. Zonder aarzelen maakte zij ge bruik van dit aanbod en sprak ver der: Gij moogt van mij denken wat gij wilt: ik kon de onzeker heid niet langer verdragen. Er was niemand, die mij eenige inlichtingen kon geven. Ik durfde mij niemand toevertrouwen. Hoe ik hier geko men ben, weet ik niet. Hoe ik zoo iets kon wagen.... ik begrijp het niet. Indien gij inderdaad een on geluk gekregen hadt, zou ik mij verplicht gerekend hebben u te ver plegen en dat voorrecht zou nie mand me ontnomen hebben. O, ik ben een diep ongelukkig schepsel!.... Hebt u nog pijn, mijn heer Walcott?.... Breng mij naar eene vigilante en verlaat mij dan. Van nu af aan moeten we elkander niet weder zien. Walcott was niet in staat om uit te drukken wat in zijn binnenste omging. Hij vroeg zich zelf af of hij op de eene of andere manier tot deze verwikkeling aanleiding had gegeven. Hij had zich niets te ver wijten. De groote liefde van dit jonge meisje trof hem diep. Er ont waakten gevoelens in zijn borst, die hem met onweerstaanbaar geweld tot het hartstochtelijke kind naast hem aantrokken. Liefelijke stemmen weerklonken in zijn hart, stemmen die hii voor eeuwig verstomd waande. Het morgenrood van een onver wacht nieuw leven scheen zijne eerste stralen naar hem af te zen den. Het was hem voor een oogen blik alsof hij zich van een graf op richtte en nog eens hopen mocht te beminnen en een wezen van ge lijke beweging als hij aan zijn gestor ven hart te drukken. Maar in het volgende oogenblik reeds maakte een ander gevoel zich van hem meester. Roger Walcott was een man, die het leven in meer dan eene school bestudeerd had reeds sedert lang had hij geleerd dat men schoonschijnende woorden van anderen, ja, zelfs onze eigene gevoelens niet altijd vertrouwen kan; in zijn vaderland en in den vreemde had bij allerlei menschen leeren kennen, steeds was hij een vereerder der vrouwen geweest en bad daardoor tact verkregen met haar om te gaan. Toen hij het jonge meisje, bevend van ontroering maar toch met eene Bij den heer Praamstra te Veen- wouden (Fr.) heeft een varken biggen geworpen, 10 beertjes en 10 zeugjes. GEMËN69 NIEUWS. De kellner Frans Husina ver liet in September 1884 Karolinen- thal en werd op zijn reis naar Pa rijs te Besanjon door een hem vol slagen onbekend persoon aangehou den, zijn pas afgenomen en naar Belfort gebracht, waar men hem noodzaakte een Fransch protocol te onderteekenen. Daags daarop werd hij met vele anderen onder sterk geleide naar Marseille ge bracht, naar Afrika ingescheept, met 200 anderen, meest Duitschers en Belgen, bij het Fransche vreem den-legioen ingedeeld en op den 3den Februari 1885 naar Tonkin overgebracht, waar hij tot den 18n Augustus van het vorig jaar diende. Op dien datum werd Husina ziek, hij kwam van het eene hospitaal in het andere, tot hij eindelijk in Januari met enkele lotgenooten naar Cannes terug werd gebracht. Hier deserteerde hij naar San Remo, waar hem de consul Schneider in staat Etelde naar Weenen te reizen. Dezer dagen meldde hij zich daar ter stede als arm zwerveling zon der huisvesting bij de politie aan. De door Husina overgelegde papie ren bewijzen volkomen de waarheid van zijn verhaal. De Fransche afgevaardigden laat, voor zich zag staan, kwam de vraag bij hem op, of hij hier te doen had met die groote, vurige liefde, welke tot elke opoffering in staat is, dan wel of zij misschien een lichtzinnig ding was, dat zich in de stille huiselijke omgeving verveelde, en haakte naar al wat haar aflei ding schonk. Hij riep een voorbijrijdenden huur koetsier aan. Clementine scheen zich te willen verzetten, maar na alles wat er in 't laatste half uur was voorgevallen, kwam haar dit zelf als dwaas en als toch te laat voor. Snel stapte zij in het rijtuig. Waarheen? riep de koet sier brommig van den bok, zonder om te zien. Naar mijnheer Boppelant woordde Clementine zacht. Dat is ver! dacht Roger Walcott. Hij beduidde den koetsier den weg en betaalde hem. Een onwillekeurig, Douville-Maillefeu en Sans-Leroy, zullen worden vervolgd wegens da delijkheden in het gebouw van de Kamer. Het duel zal eerst later plaats hebben. Onlangs vertoonde in een plaatsje in Duitschland een acro baat zijne kunsten, bij welke ge legenheid de man verscheidene degens inslikte, die hij met groote voorzichtigheid weer uit zijn keel haalde. Toen nu de laatste degen aan de beurt kwam, verzocht de zwaardslikker, om meer effect te maken, aan een der aanwezigen, zekeren M., of die de degen uit zijn keel wilde halen. In plaats van dit voorzichtig te doen, stootte deze het mes eenige malen in de borst van den ongelukkige terug. De acrobaat gilde het uit van pijn, en nadat hij zelf het bloedige mes langzaam voor den dag had gehad, verklaarde hij aan het publiek, dat hij gewond was en de voorstelling moest ein digen. Onder de vreeselijkste pijnen de ongelukkige den volgenden dag den geest. Tegen den onhac- digen M. zal een onderzoek worden ingesteld. In de frankfurter Zeitung wordt een goed beklante winkelzaak ter overname aangeboden. Vooral wordt daarvoor een te goeder naam en faam bekend staande jonge koop man gevraagd, omdat aan de over name de voorwaarde verbonden is, dat hij de dochter des huizes mee overneme in hoedanigheid van echtgenoote, wélke dochter ter aan beveling «ein junges reprasentations- fahiges Madchen» genoemd wordt. De fraaie galerij-Victor Ema nuel, welke ieder, die Milaan be zoekt, heeft bewonderd, wordt met ondergang bedreigd. In de muren vertoonen zich groote scheuren, die elk oogenblik een in storten doen verwachten. Men vermoedt, dat de aarbeving van dezen stand van zaken de schuld draagt. Aan een jeugdig beoefenaar der Engelsche geschiedenis werd de vraag gericht, wat de prins van Wales zijn zou, als koningin Vic toria kwam te sterven. Een weeskind, was het onver wachte antwoord. LEGER EN VLOOT. Vereeniging tot behandeling van op de zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. De reeks voordrachten, welke in boven genoemde Vereeniging- gedurende den af- geloopen winter te Helder hebben plaats gehad, werd Dinsdag jl, op eene waardige wijze gesloten door eene met scheikundige proeven opgehelderde voordracht over „het schietkatoen", gehouden door dr. C. A. Lobrv van Troostenburg de Bruijn, schei kundige bij de Kon. Ned. marine. Tijdens de pauze werden aan de orde gesteld eenige ouderwerpen van huishou- de]ijken aard. Als lid van het bestuur traden af de heeren P. J. Turk, Z. J. Cambier en M. C. van Doorn, terwijl de twee eerstgenoemden zich niet herkiesbaar hadden gesteld. Herkozen werd de luit. t. z. te kl. M. G. van Doorn, en als nieuwe leden werden gekozen de kapitein- luit. t. z. U. van Broekhuijzeu, benevens de officier van administratie le klasse M. C. Hazenberg. Het voorstel van het be stuur, om het Marine-blad nog één jaar bij wijze van proef uit te geven, werd zonder discussie aangenomen met alge- meene stemmen op ééne na. De heer Lobry de Bruijn begon zijne voordracht met er op te wijzen, dat hij het verzoek van het bestuur om een on derwerp in deze vereeniging in te leiden, niet heeft willen afslaan, eensdeels door uitdrukking van geluk op het ge-1 bijna bitter glimlachje speelde om zijne lippeu, luj scheen zich te be denken. Op 't oogenblik, dat de paarden aautrokken, stapte hij op de trede eu klom in het rijtuig. Elk oogenblik echter, dat hij met haar in het rijtuig zat, moest bet hem duidelijk maken, dat bet meisje naast hem, dat tot hem opzag als tot eene godheid, volstrekt het huis haars vaders niet had verlaten om een avontuur te zoeken, maar dat ware, heilige liefde baar tot dezen onge- wonen stap bad vervoerd. Hij zag dat zij alles wilde opofferen voor den man naar haar hart en dat zij baar leven, achting en eer niet telde, waar zij meende dat baar af god in gevaar was. Roger Walcott kon het meisje niet minachten, dat tot zulk eene opoffering in staat was. Als de licht stralen van de lantarens aau den weg in bet rijtuig vielen, was het hem, alsof bij een hooger wezen naast zich zag, voor wier vereering en bescherming hij moest neder- knielen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2