9 Mill MllIS- i i De Eenzame. 4e Jaargang. Donderdag 7 April 1887. No. 1152. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Digelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. ADVERTBNTIÊN- AMIEÏIEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HANS HOPFEN. UINNKNLAND. 7 oor Haarlem per maand 40 Cent», franao door geheel het Rijk p. maand 55 s Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreszeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de rubliette Etrangère S. L. DAUBE J* Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre fan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen tot middags 12 umr, MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal muteum van bei Paviljoen. Ingang aan ia Dreefiyie 2a ienr. Gooiend dagelyK» van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cents por portoon. Donatours en ledon dor Nedorlandsche Maataohappy ter bevordering va* Nyverheid hebbel Cf van dfploma vrüea toegang, donateurs met gezelschap, leden met I dame. Muteum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang h'roctzyde van i et Paviljoen op liet terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» er, d Ncderlandsr.he Maatschapp'y ter bevordering vaa Ny verheid hebben op vertoon Tan diploma rryen toegang, doaatenrs met gozelachap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk muteum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral Nederland en iseor bijzonder van het Hasrlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend ëagelyk», uitgenomon Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde .toegangskaarten voor een geheel ja*I n Muteum èsr ttad Haarlem op het Raadhuit. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 aur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 sur tegen betaliug van 25 cents per persoon, alleen Of ""k teloos vaa 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaroa worden in het geheel niet toegelateakinderen van 8 tot 14 Jaren uiet dan onder liohoorlykgeleidt. -- 11 /r—cJ wJ— nJ-_J"-i—i«4 nur. Stadtbibliotheek Printenhof. Goop.eA 3agen *Urt muteum "in tie Damstraat'. Geopend'dagelgks uitgenomen^ Zaterdag, Zou- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrgdag an Zaterdag van 1- ensdaë e5 Zaterdag van 24 nnr. Orgel-bespelin. in de Groote Kfrh. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 aar. Toegang (danr OudegroonmarVn BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlet», zullen op Donder dag 14 April e. k., namiddags ten 17. ure bij inschrijving op gezegeld papier ten raadhuize der ge meente in het openbaar voor af braak verkoopen: Het perceel staande aan de Jansstraat get. No. 81, Kadaster Sectie D No. 1471, gediend hebbende tot school en onderwijzerswoning. De voorwaarden liggen ter lezing ter gemeente-secretarie op alle werkdagen van 104 ure, terwijl inlichtingen zijn te verkrijgen, ge durende acht dagen vóór de ver- kooping aan het bureau van de gemeentewerken, Koning straal Ho. 2 des morgens tusschen 9 en 10 ure. De plaatselijke aanwijzing zal ge schieden daags vóór de ver koop i n g, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Haaklem, 5 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. In het Engelsehe Lagerhuis deelde Fergusson mede, dat de on derhandelingen tusschen de Porte en Wolff zóózeer gerekt wordeD, dat het nog onmogelijk is eenen gun- stigen uitslag* te beloven of het einde der missie te voorzien. Samuelson bestreed de tweede lezing van het Iersche dwangwets- ontwerp met een amendement, ver- 37) ACHTSTE HOOFDSTUK. Da ernstige vrouw sloeg Clemen tine nog nauwkeuriger gade dan vroeger; menig raadsel, dat het doen en laten harer dochter in den laat- sten tijd had opgeleverd, werd voor haar doorzichtig, als zij het licht der liefde er achter hield. En wie dat licht had ontstoken was niet moeilijk te gissen. Van dag tot dag wachtte zij op eene verklaring van hem of op eene vertrouwelijke toenadering harer dochter. Zij gevoelde zich niet ge roepen om Clementine's vertrouwen uit te lokken, maar zij was zachter klarende dat, aangezien de aanne ming van het ontwerp de wanorde in Ierland nog slechts verergeren en de Unie in gevaar brengen zou, het Huis van verdere beraadslaging daarover afziet. Naar het heet, zal het grootste gedeelte der leening van 100 mil- lioen mark, welke door de Duitsche regeering zal worden uitgegeven, worden besteed voor het aanleggen van strategische spoorweglijnen in Zuid-Duitschiand. Ofschoon de Keizer gisteren, bij het prachtigste lenteweder, voor het eerst weder eens uit toeren mocht gaan, moest hij zich toch noch in zóóver ontzien, dat hij de bevestiging der beide jongste doch ters van den Kroonprins niet bij woonde. Op den 18en Juni e. k. zal de eerste spade worden in den grond gestoken voor het Oostzee-kanaal. Bij die plechtigheid zullen tegen woordig zijn de Duitsche kroon prins, de staatssecretaris Von Böt- ticher, alsmede een groot aantal leden van den Rijksdag en den Land dag. Het gewestelijk bestuur van Sleeswijk-Holstein zal al de aan zienlijke personen als zijne gasten beschouwen. Ondanks het levendige pleidooi van Flourens, heeft de Fransche Senaat met 156 tegen 98 stemmen de handelsconventie met Griekenland verworpen. Senaat en Kamer zijn tot 10 Mei uiteengegaan. De rechterzijde heeft een krach tig protest opgesteld tegen hare uit sluiting uit de commissie voor de begrooting. Het Journal des Déiats spreekt het tegen, dat Montebello zijn steun en toegevender voor de kleine wild zang en zij behandelde Roger Wal- cott bij elke gelegenheid zoo voor komend, dat daaruit duidelijk hare genegenheid voor hem sprak. Gaarne zou ze hem als haar schoonzoon aangenomen hebben; ze vertrouwde wel, dat hij in staat zou zijn, de kleine spring-in-'t veld heil zame boeien aan te leggen en haar gelukkig te maken. Clementine zweeg echter. Zij was het niet gewoon om voor hare kin derlijke zorgen en smarten heul en troost te zoeken bij hare moeder, die voor hare wilde gedachten slechts een medelijdend schouderophalen en eene koele vermaning over had. Nu zij in allen ernst om haar levensgeluk worstelde en leed zou zij zulk eene terechtwijzing niet ver dragen hebben en daarom wilde zij ze ook niet uitlokken. En wat zou ze hare moeder toe vertrouwen? Dat zij beminde? Dat aan Frankrijk zou hebben beloofd, indien de Porte het voorstel van Wolft' mocht verwerpen. De minister van Oorlog verklaar de dat er 5000 man naar Tonkin zullen vertrekken, ter vervanging van manschappen wier diensttijd verstreken is. Een bericht uit St. Petersburg aan de Times bevestigt dat Katkoff eene berisping van de regeering heeft ontvangen, welke echter niet in het officieele blad wordt opge nomen. Intusschen is door andere Russische dagbladen een scherpe strijd tegen Duitschland aangevan gen; zij verklaren het noodzakelijk dat Rusland elk verbond met Duitsch land late varen. Volgens indirecte berichten uit Moskou, is door het revolutio naire comité aan Katkoff zijn dood vonnis beteekend. Die mededeeling ging vergezeld van het te Londen gesteendrukte ontwerp eener grond wet voor Rusland. Uit Olessa wordt aandeStot- dard gemeld, dat Rusland voortgaat troepen ter versterking naar Siberië te zenden. Er vertrekken 1500 man troepen naar Vladivostok. De Standard verneemt uit Varna dat de Fransche gezant te Constan- tinopel aan den Sultan verklaard heeft, dat Turkije staat kan maken op den steun van Frankrijk, als de Porte de voorstellen van sir Henry Drummond Wolf verwerpt. Eenige dagen geleden is een zeer belangrijke tijding te Caïro ont vangen, volgens welke een aantal Egyptenaars en Europeanen, die tij dens de inneming van Khartoem gevangen genomen waren, door den Emir Abdul Alaï, den opvolger van zag zij immers zelf wel, zonder dat het haar gezegd werd. Dat zij een man beminde, die haar nog geen enkel woord van wederliefde gege ven had? Dat zij dien man hare waanzinnige liefde had bekend? Dat zij er slechts aan dacht om hem te ontmoeten, zoo dikwijls dit mogelijk was? Dat zij den man niets, niets kon weigeren, zelfs al beminde hij haar niet? Het speet haar genoeg, dat dit alles zoo was, maar bekennen kon zij het Diet, dan hem alleen, wien ze het reeds lang had bekend. Hare moeder vertellen wat zij leed liever zou ze van schaamte in den grond gezonken zijn. Zij meende, dat zij haren vader, die steeds ge duldig naar hare luimen had ge luisterd, alles kon openbaren. Maar waartoe? Had hij het in zijne macht om te helpen? En als de trotsche manvertoornd over hare dolle liefde, haar eens te huis hield of den Mahdi, in vrijheid gesteld zou den zijn. Men ziet in deze daad van Abdul Alaï een neiging tot bevestiging van den vrede. De Daily Nems verneemt uit St. Petersburg dat de Emir van Bo khara verzet heeft aangeteekend tegen het aanleggen van eenen spoorweg door Midden-Azië, die over het gebied van Bokhara zal loopen. Er is intusschen met dien aanleg reeds een aanvang gemaakt. Particuliere telegrammen uit Ve nezuela meiden, dat de president der republiek, Guzman, onverwacht afgetreden is; men vermoedt naar aanleiding der moeilijkheden, in welke de republiek geraakt is met Engeland. De Britsche gezant te Caracas heeft zijn paspoort aan gevraagd. Te Porto Cabello zijn drie Engelsehe oorlogsschepen aange komen Haarlem, 6 April 1887. De uitslag van de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, gis teren gehouden, is als volgt: Inge komen 980 stemmen, van welke 5 van onwaarde. Geldige stemmen dus 975. De volstrekte meerderheid was 488. Op den heer P. Dyserinck wa ren uitgebracht 483, op mr. A. C. Waller 393, op deD heer H. T. Pelten- burg 59 en op den heer C. W. C. Bervoets 35 stemmen. Htrstemming zal dus moeten plaats hebben tusschen de heeren Dyserinck en Waller. In de gisteren gehouden alge opslootzou hij dan niet juist doen wat hij verplicht was te doen? Wat zou er echter uit haar worden, in dien zij Roger Walcott niet kon wederzien? Welk eene ontzettende gedachte... Hoe spoedig echter verdwenen deze droevige denkbeelden als eene vlucht opgejaagde vogels, zooras zij Roger's voetstap in den tuin hoorde. Waar hij was, daar was geluk zaligheid en slechts bij hem was vrede. Als hij haar in de oogen zag meende zij, ook al bekende hij het niet, dat hij haar beminde. Indien hij het haar bekend had, zou er geen gelukkiger wezen bestaan hebben tusschen hemel en aarde dan zij. Zoodra hij weg was, kwamen alle onzalige gedachten terug om haar te kwellen. Dan sloop zij naar hare kamer en sprak met hem met de pen in de hand. In 't eerst ver scheurde zij deze brieven, maar se dert hij gezegd had, dat hare brie- meene vergadering van commandi taire vennooten in de Haarlemsche Bankvereeniging firma Teding van Berkhout De Clercq, werd door beheerende vennooten verslag uit gebracht over de verrichtingen ge durende het boekjaar 1886. De verkregen winst stelt in staat tot uitkeering van 8 pCt. (tegen 78/io pCt. over 1885); de reserve is na bijschrijving tot f 58,773,70 ge stegen, zoodat die thans bijna 40 pCt. van het gestorte kapitaal be draagt. Verliezen zijn even als ten vorigen jare niet geleden. Balans en Winst- en Verliesre kening werden door de vergadering goedgekeurd. - De Commissie ter apijsuit- deeling aan behoeftigen te dezer stede heeft van den 29sten Novem ber 1886 tot den 2den April 1887, dusgedurendeeen tijdvak van 18 we ken weder als vorige jaren warm en krachtig voedsel uitgereikt aan be hoeftige huisgezinnen alhier; in het vorige jaarhadde deeling 19 weken plaats. Bedeeld werden 372 gezin nen met 2032 personen, dat is 23 gezinnen met 72 personen minder dan gedurende den vorigen winter. De bedoelde personen ontvingen elk tweemalen per week ondersteuning, waardoor in het geheel werden uitgedeeld 80,625 portiën gekookte spijs en 548 portiën droge gort aan Israëlietische huisgezinnen. In het geheel zijn daarvoor verbruikt 9181 kilo gort, 675 kilo haverdegorf, 1640 kilo rundvleesch en 750 kilo zout. In het Diaconessenhuis alhier werden over 1886 64 patiënten ver pleegd, onder welke waren 38 vrou welijke, 8 mannelijke, 10 kinderen en 8 buitenpatiënten. In het geheel waren er 6842 verpleegdagen en 24 ven hem aangenaam zouden zijn, verscheurde zij ze niet meer, maar zond ze hem, eiken dag een. Soms antwoordde hij ook meesttijds slechts enkele regels, waarin niets stond, wat op liefde betrekking had, maar vriendelijk en verstandig was het altijd en Clementine maakte ieder woord tot haar eigendom, eerst met de oogen en dan met de lippen. Ze zag hem eiken dag. Of ze troffen elkander in 't bosch te paard, of in de stad bij de nieuwe brug, of hij kwam des avonds bij haar aan huis. Hij kwam dikwijls, juist zoo dik wijls als hij vroeger lij de tamiiie Boppel kwam. Het meer kleine, een voudige huisgezin scheen hem aan genamer te zijn dan de schitterende omgeving der met goederen meer gezegende buren. Clementine meende sedert lang, dat zij de dochter was van een zeer rijken grondeigenaar. De manier,

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1