operatién. Verscheidene malen werd hulp gevraagd buitenshuis, veelal waren er geen diaconessen beschik baar, zoodat er slechts 146 dagver- plegingen en 98 nachtwaken heb ben plaats gehad. Het getal diaco nessen bedraagt thans 15, waarvan vijf in eene der inrichtingen voor lijders aan vallende ziekte werk zaam zijn. Het lijk van den onbekenden drenkeling, alhier uit het Noorder- spaarne opgehaald, is thans herkend voor dat van Theodorus Beus, oud 42 jaren, metselaar, te dezer stede woonachtig, die sedert Februari jl. werd vermist. in den afgeloopen nacht is ten huize van den melkverkooper E. de Vries, aan de Brouwerstraat No. 29 alhier, diefstal gepleegd van een naaimachine en een spaarpot met eenige guldens, die later ledig op straat is teruggevonden. Door het openschuiven van een raam aan de straat heeft men zich toegang ver schaft. Zooals reeds is medegedeeld zal het koninklijk gezin den 12n dezer zich naar Amsterdam begeren. Het gevolg van HH. MM. zal saamge- steld zijn uit: De grootmeester en opperkamer heer, graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis; de chef van het Militaire Huis des Konings, de adjudant-generaal der Marine, vice-admiraal jonkheer vau Capellen de hofmaarschalk, kamerheer ceremoniemeester, baron De Constant Rebeeque de generaal-Majoor adjudant en particulier secretaris, graaf Du- monceau de kamerheer baron Taets van Amerongen van Natewisch de adjudant, kapitein ter zee, baron Van Hogendorp; de ordonnans-officier ritmeester, baron Van Tuyll van Serooskerken, terwijl ook de directeur vau het Kabinet des Koniugs, jhr. mr. F. Alewijn, Z. M. vergezellen zal; De beide hofdames jonkvr. Van de Poll en baronesse Van Ittersum vergezellen H. M. de koningin. Mede zullen in de hoofdstad dienst doen mevr. Insinger-Vau Loon als dame du palais en 's konings kamer- lieeren in buitengewonen dienst jhr. Hoeuft van Velsen, jhr Van Loon en baron Tindal. Ais waarnemend eerste stalmeester zal, wegens onge steldheid van den luit.-kolonel baron Bentinck, optreden ritmeester baron Heemstra, 2e stalmeester. H.M. de koningin bracht gisteren middag, vergezeld van eene hofdame, een bezoek aan de Iudustneschool voor Meisjes, Gedempte Burgwal te 's-Hage. H. M. bezichtigde met belangstelling de inrichting en ook een handwerk, dat in de school vol gens hare bestelling vervaardigd wordt. De koningin onderhield zich zeer minzaam met de directrice, mej. Beydals, met de onderwijzeres sen en eenige leerlingen. De Koningin van Zweden, die tengevolge van baar langdurig verblijf te Amsterdam veler belang stelling wekt, beeft gisteren eene gevaarlijke operatie ondergaan, die gelukkig zeer goed is afgeloopen. (I1U.) De Regeering heeft haar ont werp betreffende de periodieke ver kiezing voor de Tweede Kamer zoo gewijzigd, dat d i verkiezingen wor den uitgesteld tot den laatsten Dins- waarop haar vader over zijne be zittingen sprak had haar tot deze dwaling gebracht en niet gaarne liet zij deze gedachte varen. Op zekeren dag, toen ze met Ro ger Walcott in den tuin wandelde, moest zij uit zijn mond het tegen deel vernemen. Ze wilde een weinig tegenover hem pronkeD, maar hij bad haar spoedig tot andere ge dachten gebracht. Gij zijt niet rijk, had hij gezegd, misschien niet eens bemiddeld. Had hij zulke overdreven voor stellingen van rijkdom uit zijn vader land meegebracht of wist hij het werkelijk beter dan alle menschen in de buurt, die voor Fabiaan's heerlijkheid den hord afnamen en hem een rijk man noemden? Roger Walcott wist, dat de meeste grondeigendommen van Fabiaau met zooveel hypotheken bezwaard wa ren, als maar mogelijk was. Hij had er niet naar gevraagd, maar door dag in Augustus. Zij vleit zich, dat de eerste lezing der Grondwets voorstellen kan zijn afgehandeld vóór 12 Juli, zoodat ook de perio dieke verkiezing voor de Eerste Ka mer door de dan vergaderde Pro vinciale Staten kan vervallen. De Regeering verklaart in geen geval te kunnen meegaan met het denkbeeld om de Kamers te ont binden, vóór omtrent al de her- zieningsvoorstellen in de eerste le zing is heslist. De Amst. Ct. meldt: Door den heer J. Feeterse, bijoutier, Wijde Heisteeg alhier, is aan Hare Majesteit de Koningin aangeboden een broche in zilver, door hem zeiven ontworpen en gemaakt en die zeer vernuftig bedacht mag heeten. Geheel vau den gewonen vorm voor portretbroches afwijkend, bevat de broche, verborgen als in eene surprise, het portret van Zijne Ma jesteit den Koning. De keurige bewerking maakt 't op zich zelf weinig pretentieuse voor werpje tot een waar kunststukje, en getuigt dat bij onze N-Aerlaudsche handwerkers de bekwaamheid geens zins ontbreekt. Op het deksel van het eveneens zeer keurig bewerkt étui staat in zilver uitgezaagd de naam onzer vorstin, afgenomeu van Hare Ma- jasteits eigen handteekening, naar eene facsimile, op toevallige wijze in handen des makers gekomen. Eene copie van de broche is ten toon gesteld hij de firma G. F. Heij- neken, voorheen H. Taddel Wessels, op den Nieuwendijk 134. Genoemde firma neemt bestellin gen aan voor broches naar dit model. Ook de vrouwen en kinderen van gehuwde militairen zullen, bij overplaatsingen, detacheeringen euz. van hunne echtgenooten en vaders, voortaan voor half geld per spoor worden vervoerd. Tot dusverre moes ten zij den vollen vrachtprijs be talen. Wijlen dr. C. M. van der Saude Lacoste, te Amsterdam heeft, be halve een aanzienlijk gedeelte le gaten, het overige van zijn vermogen aan het Kinderziekenhuis aldaar vermaakt. Aan het Nederl. Aardrijkskundig Genootschap vermaakte hij o. a. f 10,000. Het Damrak te Amsterdam zal toch versierd worden. De vrees van B. eu W. dat het er te mooi zou worden, heeft geleid tot de op lossing dat de versiering zal plaats hebben door en voor rekening vau de gemeente! Er zal dus wel ge zorgd worileu dat de aanleg geen blijveude waarde heeft. De gelden door de bewoners bijeengebracht, zullen nu alleen voor verlichting besteed worden. Ruim 10 dagen geleden werd de meesterknecht F. vau de fabriek der firma de H. Co. te Leiden door eeneu werkmanmet eenen zandkoker tot bloeden» toe op het hoofd geslagen, nadat eerst eene woordenwisseling tusschen hen was ontstaan. Sedert is F. bedlegerig geworden, en Maandagnacht is hij overleden. Nadat reeds door de po litie tegen den dader proces-verbaal was opgemaakt, volgt alsnu eene gerechtelijke schouwing van het lijk van genoemden F. Gisteren middag is te 'sHage een nieuw opgetrokken muur vau zijne betrekking was hij zonder het te willen het te weten gekomen. Daarom had hij minder vertrouwen in Fabiaan's rijkdom en zag hem niet iu dien stralenkrans van glorie, waarin anderen hem meenden te zien. Roger had Clementine niet meer verteld dan noodig was om haar van pralerij terug te houden. Ze bad hem verwonderd aangezien en op dit punt liever haren vader ge loofd dan hem. Maar dat mocht nu wezen zoo het wilde: ze wenschte niet ter wille van haar geld ge trouwd te worden en Roger Wal cott was immers zelf rijk genoeg. VaD dezen kant bestonden er voor haar geluk geene hinderpalen. Wat was het dan, dat hem weer hield om uit te spreken wat zijne geheele wijze van handelen genoeg zaam aantoonde. Josephine? Dagen, weken achtereen had de het huis, in aanbouw op den hoek Nieuwe Markt en Fluweelen Burg wal, omvergewaaid. Een der werk lieden kreeg het puin op het lijf en werd er ernstig verwond onder uit gehaald. Hij is in het tegenover gelegen militair hospitaal voor eerste verpleging opgenomen. Twee kinderen van den heer V. te 's-Hage dronken gisteren op een oogenblik, dat zij onbewaakt waren, uit een flesch met olie en loog. Spoedig kregen zij hevige krampen en moesten zij naar het gasthuis worden vervoerd. Hun toe stand ie bedenkelijk. Op het terrein van de gist- en spiritusfabriek te Delft zal een in richting worden gemaakt voor het indikken en drogen van de spoeling. Zondagavond kwam een rijtuig, bestuurd door een dronken koetsier, door onbesuisd rijden in botBing met de paardentram onder de gemeente Vrijenban. Rijtuig en tram bekwa- meu vrij wat schade, terwijl een der reizigers, die op het voorbalkon van den tramwagen stond, aan den voet werd gewond. Werd onlangs gemeld datdeAn- toniuskerk te Rotterdam electrisch iou worden verlicht, nader deelt men mede dat daartoe in het schip der kerk een lamp van 51)00 kaarsen en in de beide beuken ieder een van 2000 kaarsen zal geplaatst worden. De firma Willem Smit Co., welke de verlichting zal tol stand bren gen, is verplicht de oplevering te doen plaats hebben in het begin der maaud Juni a. s. Dezer dagen ontvingen eenige ingezetenen te Rotterdam een be zoek van een zoogenaamden heral dicus, die hun een familiewapen trachtte te verkoopen, dat, Laar zijn zeggen, uit eene oude verzameling in zijn bezit was gekomen. De wa pens zijn op oud perkament getee- kend maar dat perkament isook het eenige oude; wat er op staat, is 's mans.eigen, vrij gebrekkig werk. Op de W. A Schollenvan New- York te Rotterdam binnengekomen, is onderweg een passagier overboord geslagen of gesprongen en verdron ken. Hoe ook handel in paarden een kansspel kan worden bewees de jongste paardenmarkt te Utrecht. Op de stallen der Mij. voor vee transporten stond een schoon paard. Als te doen gebruikelijk is gewor den, kwamen daar paardenkoopers om den voorraad eens te monstereD. Een hunner zag bedoeld paard, en werd er na de gebruikelijke for maliteiten eigenaar van. Niet lang echter mocht hij zich in zijn nieuw bezit verheugen, want niet laDg nadat het beest van eigenaar was verwisseld, stortte het neer om niet meer op te staan. Het lijk is ter onderzoek naar 's Rijks veeartsenij school gezonden. In een buitengewoon politieblad bericht de commissaris van politie der 2de atdeeling te Utrecht, dat den 26en Maart jl. uit Maarssen via Utrecht aan het adres van den heer H. P. Maronier te Rotterdam is verzouden een aangeteekende brief, met f2500 aangegeven geldswaarde, inhoudende: 2 bankbiljetten, ieder groot f1000 U 4014 en IJ 9865; 1 bankbiljet groot f300, W 8283, gedachte aan deze mededingster haar gekweld. Onverwacht kwam Boppel's dochter op zekeren morgen tot haar, keek schijnbaar argeloos naar dit en naar dat, sprak dan hier en dan daar over en bleef ten slotte plotseling vreeselijk opgewon den, zooals hare vriendin haar nog nooit gezien had, voor deze staau. Het moet tot eene verklaring komen 1.... Clementine! Walcott kwam vroeger dagelijks bij ons. Sedert weken.... sedert hij ukent.... komt hij slechts zelden meer.... Hij is veranderd in alles.... veranderd vooral tegenover mij. Ik weet, dat gij hem hebt ingepalmd.... Ge hebt mij eens gevraagd of ik hem be minde. Ik zeide toen neen. Ik loog niet, ik wist zelf toen niet, of ik hem beminnen kon. Nu weet ik het.... en nu antwoord ik op uwe vraag: ja! Dring u niet tusschen twee menschen, Clementine, die het plan koesterden zich voor het ge en 1 bankbiljet, groot f200, E E 200, welke brief in eene grijskleu- rige enveloppe, met rood lak ver zegeld, wordt vermist. Opsporing en aanhouding ook van den bezit ter, zoo daartoe termen bestaan, wordt door genoemden commissaris van politie verzocht. Een onschuldig slachtoffer van zijnen plicht werd een politie-agent te Utrecht. Bij het arresteeren van eenen dronken man kreeg de poli tie het te kwaad met een lid van het zwakke en schoone geslacht, zoodat versterking van macht moest aangevraagd worden. Mee naar het bureau gevoerd, maakte zij het ook daar zóó bont, dat men haar in een kelder-cachot moest opsluiten. Bij het daarheen brengen viel een agent van de trap; met eenige pijn in het onderlijf kwam hij den anderen ochtend weer op zijnen post, doch moest weldra geneeskundige hulp inroepen. Na onderzoek bleek, dat de val van den vorigen avond ern stige gevolgen zou hebben; deze had hem namelijk eene gevaarlijke hernia bezorgd, van dien aard, dat de agent weldra niet meer voor de uitoefening van zijnen plicht zal ge schikt zijn. Men onderstelt dat de bekende diefstallen die in den nacht van 23 op 24 Maart te Ede zijn gepleegd, zijn bedreven door dezelfde perso nen, die verdacht worden van de diefstallen te Oegstgeest en in het koffiehuis Reineveld, nabij Delft. Nabij de woningen te Ede, alwaar de diefstallen zijn gepleegd, zijn voetstappen opgemerkt van 20 en 27 centimeter. Den 24n Maart 11. is te Wolfhezen, zijnde het op Ede in de richtiDg van Arnhem volgende station, reeds te 6y5 uur des voor middags gezien een Duitscher van verdacht uiterlijk met brutale ma nieren, ongeveer 30 jaren oud, met zware knokken aan de polsen, fan- tasiehoed, blauwe jas, donkergrijze broek. De officier van Justitie te Arn hem verzoekt opsporing, aanhou- dinr, indien daartoe termen bestaan, en bericht. gemeso mmm. Het gerechtshof te Brussel heeft een gewezen spoorweg-conduc teur van de Grand Central Beige tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het samenspan nen met een paar valsche spelers, welke hij in den trein op het traject Aken-Antwerpen toeliet en die de landverhuizers, meestal Duitschers, plunderden, welke de conducteur met opzet in het compartiment plaatste waar zich de schurken be vonden. Een landbouwer te Borsbeek bij Antwerpen, vader vau een gezin van negen kinderen, heeft zich aan een wegwijzer opgehangen. De reden voor deze noodlottige daad was de ellende waarin de man met de zijnen verkeerde. Een zonderling geval van dol heid wordt aan de Voltaire uit Pa rijs gemeld Een bediende van den heer en mevr. Ch. de Lesseps, genaamd Louis Teste, bracht zijn hond, dien hij van dolheid verdacht, hij een veearts, die de ziekte bij het dier constateerde. Deze tijding deed Teste geweldig schrikken, daar hij zich herinnerde dat het arme beest hem heele leven aan elkander te verbin den.... die man behoort mij! Josephine was verbaasd over zich zelf; zij had zich zelf nog nooit zoo lang en zoo dringend hooren spre ken. Eindelijk was zij zelf verschrikt door de heftigheid harer woorden en bad na een oogenblik van na denken de laatste woorden zachter en met een smeekend, verontschul digend lachje uitgesproken. Clementine stond toornig tegen over haar. Zij wist geene woorden te vinden, kruiste de armen over de horst en schudde slechts het hoofd. Dat vuurde het trotsche kind van Boppel opnieuw aan en met heesche stem vroeg zij- Hebt gij Roger gezegd, dat gij hem bemint? Ja! antwoordde Clementine zoo luid, dat het klonk. Josephine trok de lippen verach telijk samen. Fabiaan's dochter werd woedend en half over den eenige dagen te voren het gelaat had gelikt en nog wel op een plaats waar hij een wonde had. De vrees van dol te worden greep hem hevig aan, hij werd ziek en moest het bed houden. Zaterdag vloog hij, aan een verschrikkelijke crisis ten prooi, zijn bed uit en liep als een beze tene de trappen af en de binnen plaats op, schreeuwende: «Red mij, ik hen dol!» Men moest hem een dwangbuis aandoen en naar het hospitaal brengen. Het zal nu onder zocht worden of men hier met een werkelijk of met een vermeend slachtoffer van watervrees te doen heeft. Te Saint-André, bij Toulouse, is weder een geval voorgekomen, dat aan de middeleeuwen doet den ken. Zekere Marie Soum had eene dochter, die ziek werd. Die ziekte schreef de moeder toe aan hare nicht Bertrande Soulages, die bepaald eene tooverheks was. De moeder viel nu op een goeden dag bare nicht aan eu sloeg haar zoo ge weldig met een stok, dat zij be wusteloos nederviel. Toen bracht zij bare bloedverwante met een mes verscheidene ernstige wonden toe. Eindelijk, op haar herhaald dreigen, beloofde de ongelukkige nicht in 't vervolg niet meer van hare kracht als tooverheks te zullen gebruik ma- keu, en toen giug de moeder de wonden van het slachtoffer verbin den. Maria Soum is in hechtenis genomen; de nicht zal waarschijn lijk niet van bare wonden genezen. De hertogin van Cumberland (princes Thyra van Denemarken) is iets beter. De geneesheereu zijn van oordeel, dat er, bij volstrekte rust, kans is op haar herstel. De Weener bladen deelen velerlei bijzonderheden mede uit het leven van den onlangs overleden beroemden hoogleeraar in de me dische faculteit, Dr. Artl. Eene en kele moge hier eene plaats vindeD. Artl had eeDe eigenaardige gaaf, om zich te verplaatsen in de gees telijke behoeften van zijn patiënten. Een zijner zieken was, na eene mis lukte operatie, blind geworden. Het was geene geringe moeielijkheid, den ougelukkigeu man, die op een zeer lagen trap van ontwikkeling stonü, bezig te houden. Men be proefde hem voor te lezen, maar dit verveelde hem schrikkelijk. Doch prof. Artl wist eene bezigheid voor hem te bedenken. Hij maakte in een kootd een uiterst samengestel- den knoop en gaf dien den blinde te ontwarren. Dit was den patiënt naar den zin en met ijver zette hij zich aan de nieuwe taak, die toch eene zekere mate van geestelijke inspanning vorderde. Dagen laDg ontwarde hij knoop op knoop en ten slotte had hij het in dit zon derlinge werk tot eene ware vir tuositeit gebracht. Maar tevens wa6 de gevoeligheid zijner vingertoppen zóó ontwikkeld, dat hij nu ook voor anderen arbeid geschikt was. En daarmede was de man geholpen. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Maart. Aan het kort verlag omtrent den stand van zaken in de residentie Oostkust van Sumatra, over de maand Januari, wordt het volgende ont leend: Over het algemeen kon de poli tieke toestand gunstig genoemd wor- echouder gewend liet zij de woorden vallen: Hij beeft mij niet geant woord, dat hij het niet nog eens wenschte te hooren. Hierop wilde zij de kamer ver laten, maar Josephine trad haar in den weg en herhaalde met al de heft'gheid, waartoe hare stem in staat was: Laat af van Roger Walcott. Dring u niet tusschen twee menschen, die.... Clementine viel het toornige meisje in de rede, door met een spottend glimlachje op te merkenWilt gij mij wijs maken, dat uwe gene genheid voor Roger Walcott u geene rust gunt, nadat gij maandenlang met hem hebt omgegaan, zonder te zien, dat hij een man was, die alle liefde verdiende? Josephine antwoordde: Ieder op zijne wijre! Hard hout brandt langzaameen stroovuur flikkert hoog op, maar verwarmt niet en houdt ook geen stand. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2