De Eenzame. 4e Jaargang. Vrijdag 8 April 1887. No. 1153. ABONNEMENTSPRIJS: Veriehijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algeaeeae Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. 1UNNKNLAND. "oor Haarlem per maand40 Cent». ^'raneo door geheel het Rijk p. maand 55 Wonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreeaeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Eoofdagmtm voor het BuitenlandCompagnie Générale de rublicite Etrangère 8. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., F ar ij t, 31bis Faubourg Montmartre. tan 15 regel« 25 Cent; iedere regel meer 6 cenu. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'c middags IS umr| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum va» het Paviljoen. Ingang aan de Dreefi^jde 3e daur. Geopend dagolyks van 10 tot 4 uur. Toegang 35 cents per p-eraoon. Donateurs en ledon dor Nedorlandache Maatichappjj ter bevordering vaa Nijverheid hebhai |f 'toon van diploma vrije* toegaag, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hst Paviljoen. Ingang Froatzydo van liet Paviljoen op liet, terras. Geop, dag. v 10—4 UHr. Toegaug 35 ct. p. persoon. Donateurs ea •isnder NoderlaatUcli6 Maatschappij tor bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon Tan diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kuust eu geschiedenis, vooral V Nederland en meer bijzonder van het Hasrlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 35 cento per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jatf gulden. Mwseuir. der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 unr tegen betaling van 25 oeuts per persoon, alleen of -«dagen kosteloos van 124 uur, do overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 cants per persoon. Kinderen beneden do 8 jaren worden in het geheel niet toegolaton; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleid». yterf museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen'Zaterdag, Zon- en Feestdagen vaa 118 unr. Teylert bibliotheek. Geopend Woonsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Printenhof. Geoputé ausdR'- Zator<Ug vaa 3—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van I2 an Donderdag van 38 our. Toegang fdeur Oudevcroenmarktl vrg. Gisteren ochtend werd in het Engelscïie Lagerhuis, op voorstel van Healy, besloten de derde lezing van het wetsontwerp tot wering van buitenlandsche loodsen aan de orde te stelleD. De derde lezing is dus eerstdaags te verwachten. Kolonel Ridgeway en kapitein Barrow vertrokken heden naar St. Petersburg, om met de Russische Regeering onderhandelingen aan te knoopen over eene afdoende vast stelling van de Afghaansche grens. De verkiezing van de leden der Fransche begrootings - commissie werd Dinsdag voortgezet; daar de rechterzijde weigerde genoegen te nemen met 4 leden, haar door de meerderheid aangeboden, er wer den op grond van de getalsterkte 9 leden geëischt stemde de meer derheid voor de republikeinsche candidaten. Dezen zijn allen tegen standers van nieuwe belastingen. Met 303 tegen 257 stemmen werd besloten in de eerste zitting na de va- cantie de militaire wet aan de orde te stellen. De minister van Oorlog zal aan het oordeel van den minister raad eene regeling betreffende den toestand der militaire attachés der vreemde mogendheden onderwer pen. Daarbij zal rekening gehouden worden met hetgeen de andere mo gendheden ten opzichte der Fransche militaire attachés doen. Deze laatsten hebben het recht revues bij te wonen en de manoeuvres, waartoe zij uit- genoodigd zijn, maar zij kunnen geen geheime surveillance uitoefenen. Verlangen de heeren inlichtingen, HANS HOPFSN. 37) ACHTSTE HOOFDSTUK. En de bliksemstraal steekt beide in brand, onverschillig wat hij treft! antwoordde Clementine. Daarna ging ze voort Ja juist 1 Iedereen naar zijn aard I Gij behoort tot de langzamen en zachten. Uwe liefde is bleek als uw gelaat, als uw haar, als uw oog. Gij bemint eigenlijk niet. Niemand dan u zelf geidt uwe liefde.... maar gij gunt mij niet, meer te ge voelen, dan u gegeven is. Gij kunt het in uwe ijdelheid niet verdragen dat Roger Walcott zich behagelijk gevoelt in mijne nabijheid. U kwelt dan moeten zij zich tot den minister van Oorlog of van Marine wenden. Op den sterfdag van den in 1871 bij Rueil gevallen communard Flourens, een broeder, maar geen partijgenoot, van den tegenwoordi- gen minister van Buitenlandsche Zaken, beett op bet kerkhof Père Lachaise, eene manifestatie plaats gehad. Fransche, Duitscbe en Ita- liaausche socialisten en Russische nihilisten legden kransen op het graf neder en hielden toespraken, waarin ook de minister Flourens op heftige wijze aangevallen werd, daar hij niet verschenen was om den doode met zijc «vrienden» te eeren. De manifestatie eindigde met een «leve de Commune waarna de Duitsche socialisten zich naar het graf van Vallés begaven om ook daar een krans neder te leggen. In de verbanningszaak-Antoine blijven de dagbladen over het al gemeen een kalmen toon aanslaan. Zij deelen echter een schrijven van den heer Sansboeuf, den ondervoor zitter der Ligue des Patriotes, mede, waarin het beweren van eenige Fransche bladen, als zou de Ligue op onverstandige wijze de namen van haar in Elzas-Lotharingen wo nende leden openbaar gemaakt heb ben, gelogenstraft wordt door de verklaring, dat de Ligue sedert haar stichting geen enkele uit Elzas-Lo tharingen haar toegezonden instem ming aangenomen heeft. Overigens zal het laatste woord in deze zon derlinge zaak nog wel niet gespro- keu zijn. Jules Ferry is opgetogen over zijn ontvangst in Algerië; vooral de Vogesische kolonie heeft hem zeer gevierd. Hij vertrekt dezer dagen naar Kabylië. Volgens de Epoca is het deficit de nijd, en de afgunst fluistert u in, dat mijn geluk voor u juist goed genoeg was. Josephine zag hare krenkende vriendin lang aan. Het scheen haar moeite te kosten om te spreken. Eindelijk zeide zij: Kon ik u niet dezelfde woorden toevoegen Zoudt gij aan liefde jegens Roger Walcott gedacht hebben indien de menschen.... die domme schepsels, u niet voorgepraat hadden, dat hij om mij kwam? Het was Clementine der moeite niet waard hierop te antwoorden. Zij sloeg de oogen ten hemel, ver vuld van eene zoete herinnering. Zij dacht aan het groene woud, aan het kerkje vol orgelmuziek en onuitge sproken lietde en aan die heerlijke eerste ontmoeting. Josephine zag dien blik en scheen hem te verstaan, want zij zeide Gij waant u wel zeker van uwe zaak!..,. Nu, als Roger Walcott u van de Spaansche schatkist ge stegen tot 158,000,000 pesetas. Naar de Standard, uit Constan- tinopel verneemt, geeftde Eugelsch- Turksche conferentie over Egypte hoop op eene spoedige en gunstige oplossing, daar de Turksche com missarissen zich meer toenaderend toonden. Dinsdag overhandigde de Rus sische gezant Nelidoff het antwoord van den Czaar, betreffende de Bul- gaarsche zaken, waarin toestemming gegeven wordt om de gevoerd wor dende onderhandelingen voort te zetten. De Daily Nems verneemt uit Allahabad dat de onrustbarende be richten omtrent den Emir van Af ghanistan geen geloof verdienen. De muitende Gbilzais hebben noch wapens noch aanvoerders. Ook is bet onwaar, dat de Emir de hulp der Indische regeering zou hebben ingeroepen. De Dinsdag te New-York op vrije voeten gestelde Most ontving van de anarchisten eene ovatie, en oreerde bij die gelegenheid brutaler dan ooit. Nader wordt gemeld, dat de ver ontrustende berichten uit Vene zuela geheel zijn uit dé -lacht ge grepen. Haarlem, 7 April 1887. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd tegen het toestaan van het verzoek van de N. en Z.-Holl. Stoomtramweg- Maatsch. om gedurende de winter maanden ook des Zondags voorbij den wissel en tot de Meesterlotte- laan te mogen doorrijden slechts één bezwaar geven: de vraag, boe het besluit behoorlijk te formulee ren. Tot nu toe was het doorrijden van den stoomtram verboden op ZondageD, bij feestvieringen en zoo dikwijls het door B. en W. zou verboden worden. Ic afwijking daar van wordt het nu toegestaan op Zondagen en bij feestvieringen, on der bepaling evenwel, dat dit op genoemde dagen zal zijn verboden gedurende de maanden Mei tot en met October, des middags na 12 uren. Op alle andere punten werd overeenkomstig de voorstellen vaD B. en W. beslist. De benoeming van een onderwijzer aan school B. kon heden niet geschieden. In eene vorige vergadering was een rekest van den heerH. Scholten, om alsnog ten zijnen gunste eene wijziging te brengen in hetRaadbesluit tot verhu ring van grond voor het heeren-loge- ment, aangehouden in afwachting, of een der leden in dien zin een voorstel zou wenschen te doen. Dit is echter niet geschied, zoodat den rekestrant zal medegedeeld worden, dat de Raad geene termen gevon den heeft om aan zijn verzoek te voldoen. Hetzelfde was het geval ten opzichte van het rekest van de 88 bewoners van de Gedempte Oude Gracht en aangrenzende straten, die gaarne de kermis daar ter plaatse den gehouden hebben. InNie plaats van wijlen den heer Dyserinck werd in de commissie voor de pensioenen gekozen tot lid de heer Huet en tot voorzitter mr. Cnoop Koopmans, en tot lid van de commissie voor de aanbestedingen de heer van der Steur. Nog werd in den aanvang der zitting op diens verzoek eervol ont- bemint, zult gij weinig hinderpalen ontmoeten. De uwen zullen u zulk een man gaarne toevertrouwen. Gij zijt beiden vermogend en zijn naam is een sieraad, waarmede elke vrouw zich gaarne zou tooien. Maar hebt gij wel alles bedacht, wat er te bedenken valt? Clementine lachte haar, die haar waarschuwde, in 't gezicht uit. Deze ging nu echter op nog drin gender toon voort: Gevoelt gij u in staat hem ge lukkig te maken? God en mijn hart zullen mij helpen Walcott heeft de wereld be reisd, hij heeft veel vrouwen bemind en velen waren er die hem spoedig verveelden Ik wil hem dienen, indien hij mij slechts aan zijn zijde dulden wil. Hij was eens gehuwd, geluk kig gehuwdzal hij u kunnen be minnen na haar, die hij nooit ver geten kan Clementine blikte ten hemel, haar blauw oog werd vochtig en met gedempte stem zeide zijMijn godsdienst veroorlooft mij wel is waar niet, heiligen te vereeren en toch aanbid ik eene, die ik vereer als eene heilige, want zij was zijne vrouw. Misschien wordt mijn vurig gebed verhoord en mag ik hem hel pen door haar kind te beminnen en te leiden. Josephine luisterde naar het dwee- pende meisje vol verwondering. Zij begreep haar nauwelijks. Met zwak ker stem en kalmer zeide zij nog: Hij is een vreemde en zal u van hier voeren over de groote zee, ver van de uwen. Waarheen hij wil.... Met hem ga ik tot aan 't einde der wereld. En zult gij hem trouw blijven Trouw tot in den dood! zeide Clementine ernstig en vouwde de handen over de borst. slag verleend aan den heer Copes van Hasselt als lid en voorzitter van de commissie van toezicht op de gemeentelijke gymnastiek-, scherm en dansschool, onder betuiging van dank voor de vele en langdurige diensten, als zoodanig aan de ge meente bewezen. Na de openbare vergadering is nog eene geheime zitting gehouden om den heer de Kanter gelegenheid te geven, eene vraag te doen over eene zaak, die hij beter achtte, niet in het openbaar ter sprake te brengen. Gisteren werd in de zitting van de Arrond.-Rechtbank alhier op plechtige wijze geïnstalleerd de heer mr. E. M. vor: Baumhauer, dezer dagen tot subst.-otHcier be noemd. Namens rechtbank, parket en balie werd daarbij ZEd. Ach tb. met zijne benoeming gelukgewenscht en hulde gebracht aan de verdiensten van zijn voorganger, mr. A. A. van der Mersch, die de betrekking van subst.-officier onlangs met die van kantonrechter alhier verwisselde. In zijn antwoord op deze toespraken achtte de nieuw benoemde zich gelukkig, weder geroepen te zijn tot eene betrekking in de stad, waar hij enkele jaren geleden zijne rech terlijke loopbaan zoo aangenaam aangevangen had, gewagende hij intusschen met erkentelijkheid van de vele vriendschap, die hij tijdens zijn verblijf in het noorden, eerst korten tijd te Winschoten, daarna te Leeuwarden, zoo ruimschoots ondervonden had. In de Stuivers-Spaarbank vau den Volksbond werden in Maart in gebracht 522 posten tot een bedrag van f 1343,34. Uitbet. werd in die zelfde maand eene som van f316.96YH in 33 posten. Gemiddeld bedrag in gebracht f 2,57 en uitbetaald f 9,60'/j. De plaatsing van den le luit. Gij zijt nog niemand trouw gebleven, zeide Josephine met die nadrukkelijke bedaardheid, die Clementine tot het uiterste bracht. Wilt gij mij onze kinderlijke dwaasheden van de dansles verwij ten Of meent gij werkelijk, dat die kakelende schooljongens en halfbak ken luitenants met dezen man op ééne lijn gesteld moeten worden? Ja, ik heb met hen gespeeld.... zij waren niet beter waard. Ja, ik heb u uwe dansers afgetroond..., waarom kondt gij ze niet beter aan u boeien? Ik houd vast wien ik bemin, in weerwil van u allen, en ik wil mijn geluk en mijne liefde aan nie mand prijs geven, gij moogt zeg gen wat gij wilt en doen wat gij kunt. Josephine liet het-hoofd achter- overover zakken en sprak op een toon alsof zij de woorden, die ver achtelijk genoeg klonken, van het plafond las: Holle klanken....

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1