der inf. Spruijt, thans werkzaam aan het departement van Oorlog, bij de militaire school alhierzal eerst plaats hebben met 1 October a. s. Zijn plaatsvervanger aan bet mi nisterie, de le luit. der art. Middel beek, is echter reeds nu bij het de partement gedetacheerd. Door den slager G. J. van Gasteren, Gierstraat 77 alhier, is voor het a. s. Paaschfeest aange kocht een rund wegende 2200 pond, bekroond 1885 met den 2den en 1886 met den lsten prijs. Dit kolos sale beest is afkomstig van den Landbouwer J. Schenk te Wierin gerwaard. Behalve uit de gisteren door ons vermelde personen, zal het ge volg van HH. MM. nog bestaan uit de hofdame-honoraire baronesse van Heemstra en Miss Sexton Winter, goevernantes van Prinses Wilhel- mina, die H. K. H. gedurende haar verblijf te Amsterdam vergezellen. De Hofmaarschalk en Kamerheer- ceremoniemeester Baron de Constant Rebecque vertrekt vooruit naar de Hoofdstad om alles voor de ont- vang.-t van HH. MM. in gereedheid te brengen. Op initiatief van den Franschen gezant bij ons Hof, den heer Le Grand, is Dinsdag te 's-Hage een Fransche Kamer van Koophandel voor geheel Nederland gesticht met het doel de handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland uit te breiden en te verbeteren, veran deringen in de wetten na te gaan, de Fransche handelsbelangen in Ne derland te bevorderen en zoo noo- dig baar arbitrium te verleenen. Comité's der Kamer worden ge vestigd te Amsterdam, Rotterdam en 's-Hage. De Kamer bestaat uit de heeren Le Lorrain te Amsterdam, voorzitter; Mortreux te 's-Hage, Couvreur te Rotterdam, vice-presidenteuPatte te Amsterdam, algemeen secretaris, allen handelarenvoorts uit de leden: Couvreur, handelaar te Amsterdam; Florijn, directeur van de «Compag nie des bronzes», Cuisinier, pboto- graaf, beiden te 's Hage; Landrij en Bess, handelaren te Rotterdam. De Kamer is Dinsdag geïnstalleerd door den Franschen gezant, in tegen woordigheid van den Franschen consul-generaal te Amsterdam en den consul te Rotterdam. In de residentie is aangeko men en afgestapt in het «Hotel des Indes» de Engelsche admiraal S. G. Richard, benevens de heeren Louis de Favres, Isdoro Ramos en Nicolas de Urculler, officieren bij het S[ aan- sche leger, die in ons land de ver schillende militaire inrichtingen ko men bezoeken. De Spaansche officieren hebben reeds gisterenmiddag een bezoek gebracht aan de kazerne van het reg. grenadiers en jagers. Zij wer den begeleid door een kapitein van den generalen staf. De minister van Binnenland- sche Zaken, de heer Heemskerk, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling te Amsterdam. Dinsdag deelde het Utr. Dag bladen in navolging ook de overige bladen, mede, dat de heer mr. L. W. C. Keuchenius er aan dacht, het parlementaire leven vaarwel te zeggen en alleen met het oog op de aanhangige Tjiomas-kwestie zich een herkiezing voor de Tweede Kamer zou laten welgevallen. We kunnen, na vertrouwbare inlichtingen ingewonnen te hebben, verzekeren, dat dit bericht onder de Aprilgrappen tehuis behoort en dat het dus verzonnen is; mr. Keuchenius heeft zulke plannen niet. (Standaar i.) De Prov. Staten van Zeeland hebben gisteren gekozen tot lid der Eerste Kamer jhr. mr. J. Röell, oud lid der Tweede Kamer. De onderhandelingen omtrent de invoering van verlaagde stuk- goedvrachten in rechtstreeksch ver keer tusschen de Pruisische staats spoorwegen en stations der Neder- landsche spoorweg-maatschappijen hebben tot uitkomst gehad, dat de Nederlandsche spoorweg-maatschap- pijen voor hare lijnen dezelfde vrachtverlagingen zullen toestaan als de Pruisische staatsspoorwegen. Tengevolge dezer overeenstemming kan de invoering der uitzonderings vrachten voor het Rhijn-West faalsch-Nederlandsche spoorwegver keer binnen eenige dagen tegemoet- gezien worden. Onder den titel «Nederlandsch- Duitsche Spoorweg-Verbonden» zal op 15 dezer in werking treden een nieuw verbonds-goederentarief Deel J, bevattende algemeene bepalingen, classificatie der goederen, enz., voor het rechtstreeksch goederenverkeer tusschen stations der Nederlandsche spoorwegen eenerzijds en stations der Duitsche spoorwegen anderzijds. Naar de Amst. van bevoegde zijde verneemt, zal niet het werf- depót van Harderwijk naar Utrecht verplaatst worden, doch bestaat bij de regeering het plan, eene Indische brigade op te richten en die in garnizoen te Utrecht te leggen. Die brigade zou duizend man sterk zijn en onder commando staan van 1 Indisch hoofd-officier, 4 Indische kapiteins en acht luitenants, en elk oogenblik gereed zijn omnaarlndië te worden uitgezonden. Tevens is omtrent de keuring be paald, dat deze gewijzigd is volgeus eene aanschrijving van het minis terie van Oorlog dd. 10 Juni 1873, en dus niet zoo scherp meer is; en ten slotte dat militairen, die met een paspoort zonder certificaat uit den dienst zijn ontslagen, weder zonder daarvoor te requestreeren kunnen aangenomen worden, alsook zij, die niet gediend hebben of die wegens kleine diefstallen veroordeeld zijn. In de maand Maart 1887 zijn geschut Door de Noordzeesluizen te IJmui- denNaar zee12 fregatten of bar ken, 2 brikken, 4 schoeners, 2 kof schepen, 103 stoomschepen en 214 visschersvaartuigen; te zamen 33 schepen, inhoudende 290 782 Ms. Uit zee: 9 fregatten of barken, brikken, 6 schoeners, 113 stoom schepen, 163 visschersvaartuigen en 1 ander vaartuig; te zamen 295 schepen, inhoudende 318 751 M8. Totaal 632 schepen, inhoudende 609 553 Ms. op zichzelve en vooral van hieruit beschouwd verdient deze werke loosheid geene opzettelijke vermel ding als iets buitengewoons. Wat andere ambachten treft,zal hetook het lot wel wezen der vis6cherij. Hier althans doet zich eiken winter en elk voorjaar het treurige verschijnsel voor, dat meer dan 325 visschers- lui ledig loopen. Deze gaan van Pinksteren tot St. Nicolaas wel ter haring-visscherij, doch het ove rige gedeelte van het jaar loopen zij grootendeels ledig. Het twintig tal schuiten, dat hier in de vaart het opvlammend stroo.... asch, die door den wind her- en derwaarts wordt gedreven. Ik ken u reeds lang I Dat was te veel. Clementine wilde die beleediging vergelden en wist, hoe zij hare tegenpartij moest tref fen en dit nuttelooze gesprek ten einde brengen kon. Gij kent mij niet! zeide zij, en gij kent hem niet! Gij weet niet, hoe ik hem bemin; gij weet niet wat liefde is, gij weet niet hoe zalig zijne kussen zijn. Die woorden troffen I Josephine rilde. Zij sloeg de oogen neder, keerde zich om en verliet haastig de kamer. Was het medelijden, was het een restje van oude vriendschap of alles te zaimen, wat Clementine in 't hart greep? Zacht streek zij met de hand over 't voorhoofd. In het vol gende oogenblik snelde zij hare doodsbleeke voormalige vriendin na en haalde haar in, voor zij den drem- Het circus-Carré te Amsterdam moet op 1 December e.k. geheel gereed zijn. Op dien avond hoopt de directeur de voorstellingen te openen. Uit Egmond aan Zee wordt ge meld: Uit Scheveningen heeft in schier alle dagbladen het bericht de ronde gedaan, dat er aldaar een 125-tal visschers tijdelijk leegliepen. Hoe treurig die toestand ook zij, hij is toch geenszins nieuw. Ten minste is natuurlijk veel te gering om krachten, den beweegbaren boven bouw ongeveer 60 centimeters ge licht, teneinde de metalen kom, waarop de koningsspil der brug draait, te vernieuwen, waardoor de brug eene belangrijke verbetering heeft ondergaan. Niettegenstaande dit werk veel krachts-inspanning vorderde, is de bovenbouw weder met goed gevolg in zijn stand te ruggebracht en het werk gisteren morgen bijtijds gereed gekomen, zonder eenige stoornis in de scheep vaart of in den treindienst gegeven te hebben. UD zal waarschijnlijk wel aan den dag komen. dat groote aantal te plaatsen. Wel gaan velen in het voorjaar ter beug- visscherij, doch deze leverde over het algemeen, in de laatste jaren, meer nadeel dan voordeel op. Wel trachten anderen iets te verdienen, 6f door eenig aardappelland in de duinen te bewerken met de hoop op eenige overwinst in den oogsttijd; óf, wie daartoe in staat is, een aan tal biggen groot te brengen; óf matjes en boendertjes te vervaar digen uit helm, wat eigenlijk ver boden is, maar wat brengen doorgaans deze of dergelijke werk zaamheden op om eenigszins te voor zien in de dagelijks terugkeerende behoeften van veelal groote gezin nen? Deze moeten dan hoofdzake lijk bestaan van de verdiensten der haringvisscherij, welke echter in de laatste jaren ook al verre van voor- deelig zijn geweest. Dat dus nu en dan en hier en daar armoede en gebrek wordt geleden, zal nog wel zooveel voorkomen als te Scheve ningen. Die toestand is in de laatste jaren nog eerder verergerd dan ver beterd, doordat het aantal schuiten, de vangst en dus ook de verdiensten afnemende zijn, bij eene steeds toe nemende bevolking van reeds meer dan 2200 zielen. Het laat zich dan ook aanzien, gelijk reeds is geschied, dat steeds meerderen tot het inzicht zullen komen dat het verkieselijker is te gaan verhuizen naar eene an dere visschersplaats, waar althans betere en meerdere gelegenheid be staat om iets te verdienen, dan hier te blijven voortsukkelen of achter uit te gaan. Een paar honderd ge zinnen kunnen hier gerust, en dat eerder tot voordeel dan tot nadeel dezer plaats, worden gemist, De redactie van de Bommelsche Courant is, gelijk zij bericht, in an dere handen overgegaan. Een der vaste medewerkers schrijft daarover aan dat 'blad: «De redactie van de Bommelsi Courant gaat in andere handen over welnu, ik wensch den bezitters dier handen vooreerst een groote mate van handigheid; want deze kostelijke eigenschap zal hen te pas komen bij het wasschen der vele varkentjes, die zij zullen ontmoeten op hun padl Ten tweede een paar goede handschoenen, want waarlijk er zul len katjes zijn, die gij niet zender handschoen kunt aanpakken 1 en tegenstanders van openbaarheid, wien gij vol moed den handschoen moet kunnen toewerpen! Ten derde niet te lange mou wen; want het moet u niet lastig vallen de handen uit de mouw te steken! Zit verder nooit met de handen in het haar, weest bij de hand en doet wat uw hand vindt te doen 1 Houdt met hand en tand vast aan uw beginsel en licht daar nooit de hand mede. Verleg nooit uw hand met bij bedoeling, laat u nimmer binden of iets in de hand stoppen. En eindelijk: slaat met ijver de hand aan den ploeg, zit niet met de handen over elkaar, dan zal uw arbeid ook vlug van de hand gaan Na deze wenschen en wenken neem ik voor ditmaal afscheid ik heb gemeend u te moeten waar schuwen en wasch van nu af mijne handen in onschuld!» Een drietal schooljongens, allen ongeveer 10 jaar oud, zijn door de Haagsche politie aangehouden, als verdacht van het wegnemen van 50 cent uit de lessenaar van hunnen hoofdonderwijzer in de school, in de Rembrandtstraat aldaar, het ont vreemdem van ham en worst uit de overdekte markt en het lichten eener lade bij een winkelier in de Boek horststraat. Veelbelovende knapen I Zondag werd te 's Hage in eene der buitenwijken een jongmensch, die zijne maandelijksche ronde deed met de armbus, door eenige jonge lieden aangerand, die hem mishan delden en hem de armbus wilden ontnemen. Hij wist zich echter met de bus zoo goed te weren, dat de deugnieten moesten afdruipen. De bus was zoo onzacht op hunne hoof den neergekomen, dat zij geheel ge havend en onbruikbaar geworden is. pel van 't huis bereikt had. Zij riep Josephine's naam, maar deze keerde zich niet om en liep ook niet minder snel. Spoedig was Clementine bij haar en sloeg van ach teren de armen om haren hals. Josephine maakte zich met eene toornige beweg.ng los. Terwijl zij het smeekende meisje afwetrde zag zij haar in de oogeD en terwijl zij haar met de handen van zich af weerde, zeide zijGij ontzegt mij hartstocht en meent er zelf ge heel van vervuld te zijn. Het zij zoo!.... Men zegt, dat hartstocht alles verontschuldigt, alles heiligt.... ook verraad aan de vriendschap en on- meedoogendheid met worstelende liefde. Het zij zoo! Blijf daar ook bij en.... maak hem gelukkig! Dan is u alles vergeven! O, dan ben ik zeker van uwe vergiffeniszeide Clementine, de gevouwen handen tot haar opheffend. Josephine zag dat niet meer. Bij In den nacht van 4 op 5 April heeft de Rijnspoorweg-maatschappij aan de draaibrug over de Gouwe bij Gouda, met gebruikmaking van een groot aantal van haar person en de noodige vijzels en domme- de laatste woorden had zij zich om gewend; spoedig was zij bij het hek aan den straatweg. Zuster, lieve zuster! riep Clementine van den drempel haar achterna. Een gevoeliger hart dan dat van Josephine zou door deze woorden getroffen zijn, maar deze zag niet meer om en ging den weg op naar haars vaders huis. Ze wist, dat ze dezen weg niet weer terug zou gaan, zoolang zij daar woonde, die zij tot voor weinigen minuten nog hare vriendin had genoemd. Clementine zag haar heengeen ze wist ook hoe dit heengaan ge meend was. Zou ze nog eens be proeven de onverzettelijke van haar besluit terug te brengen? De trots haars vaders ontwaakte ook in haar. In nadenken verzonken keek zij het fiere meisje na. De wind bewoog de linten van haren hoed, de plooien van haar gewaad en zoo deftig ernstig stapte het In den loop der vorige week ontvingen vele hoofden van scholen en gemeente-secretarissen in de om streken van 's Bosch een schrijven van een zekere firma uit Hamburg, met uitnoodiging om tegen vergoeding van 2 Mark 200 adressen op te ge ven van industriëelen, renteniers, handelaars en andere welgestelde personen. Het doel dezer uitnoodiging is hoogstwaarschijnlijk geen ander dan het drijven van loterijzwendel. In November van het vorige jaar schreef een Maastrichtenaar een brief aan zijn zoon, militair in Ne- derl.-Indië. Hoe groot was de ver wondering van den man toen hij vóór eenige dagen zijn brief terug ontving, die verscheiden poststem pels droeg, en onder anderen het bericht, dat zijn zoon op 21 Augus tus 1886 te Palembang was over leden, ofschoon hij tot nu toe geen enkel bericht over het overlijden ontving van het ministerie van Kolo niën. «Behoeft dit nog eenigen com mentaar?» vraagt de inzender van dit bericht van het Limb. Nbl. De timmermanswerkplaats van G. Hardermao, onder Ede, is door eene onbekende oorzaak een prooi der vlammen geworden. De eigenaar bekwam zulke hevige brandwonden, dat hij daaraan overleden is. In de N. Zutpk. Ct. leest men: Eenige weken geleden werden te Zutfen wij kunnen er dadelijk bijvoegen ter goeder trouw voor kwitantiën eenige plakzegels ge bezigd, die geheel van de gewone soort afweken, zoo wat kleur, inhoud als vorm betreft. Bij onderzoek ble ken zij afkomstig van een winke lier, bij wien zij door iemand van buiten de stad waren in betaling gegeven en die ze, in de veronder stelling dat het weder een nieuw soort was, evenzeer ter goeder trouw had aangenomen. Door de ambtenaren der registra tie werd al spoedig uitgemaakt, dat deze plakzegels wel op last van de Regeering waren vervaardigd, doch om de een of andere reden afge keurd, althans niet in gebruik ge steld, maar voor den papiermolen bestemd waien. Hoe zij van daar toch in de wandeling zijn geraakt, Voor het kantongerecht te Roer mond verscheen Woensdag een per soon, aangeklaagd wegens openbare dronkenschap. Op de vraag naar zijn beroep, gaf hij ten antwoord: «Be devaartganger voor anderen». De man werd niet alleen tot hech tenis veroordeeld, maar tevens «we gens herhaalde dronkenschap», naar een werkinrichting gezonden. jonge meisje voort, dat men geloo- ven zou een antiek standbeeld te zien wandelen. Waarom haar tegen te houden? Beter nu dan later. Eene scheiding was toch onvermijdelijk! Zij haalde de schouders op en wischte een traan weg. Ik had haar lief, zeide zij met een zucht. Hem echter offer ik gaarne alles.... ja alles! Door deze verzekering volkomen getroost, ging zij in huis terug en neuriede het bekende: Er der herrlichste von Allen. Gij zijt vandaag bijzonder op geruimd 1 zeide hare moeder, die Clementine hoorde zingen. Hebt gij reden daarvoor? Beiden zagen elkander een tijd lang zwijgend maar onderzoekend in de oogen. Zij gunt mij geene enkele vreugde dacht de dochter. Zij heeft geen hart voor mij en De Tilb. Ct. meldt naar aanlei ding der arrestatie van Carl Lobitz Het lijdt geen twijfel of de in braken zijn hier door twee perso nen geschied, een van welke, een Hollander, jammer genoeg, wist te ontkomen. Verschillende dagen ge leden brachten zij beiden herhaalde bezoeken in verschillende goudwin kels en onderscheidden zij zich, vooral de Hollander, door onbe schoftheid. Men hoopt dat de aangehoudene die bij zijne arrestatie erg zenuw achtig was en ook weldra bij het eerste verhoor door de mand viel met te bekennen wel te Tilburg te zijn geweest, ook niet bij zijn verder ontkennen zal blijven volharden. Verschillende personen zijn met Lobitz geconfronteerd en hebben hem herkend als te zijn dezelfde persoon die te Tilburg heeft rond gezworven. Met belangstelling wordt het be vel tot zijne gevangenhouding tege- moetgezien. Maandag ochtend tusschen 9 en 10 uren is uit de strafgevangenis te Sneek iemand ontvlucht, die zijn kost won met het verklaren van tableaux op verschillende markten. Niettegenstaande de man nog slechts twee weken straftijd in het voor uitzicht had, kon hij de verzoeking toch niet weerstaan, om in een on bewaakt oogeablik, (tijdens het zoo genaamde «luchten») te ontsnappen. Het is de politie nog niet gelukt, den vluchteling te vatten. Men meldt uit Schiermonnikoog van 5 April: Heden wapperen de vlaggen op het nieuwe badhuis, ten bewijze dat de kap gesteld is; tot nu toe is het met bouwen vrij voorspoedig ge gaan, en laat het zich aanzien dat houdt alles voor mij geheimdacht de moeder. Clementine haalde de schouders op en wilde verder gaan. Daarop zeide hare moederZie uwe garderobe eens na, die gij op reis noodig hebt. Gaan we op reis? vroeg Clementine met onverholen schrik en staarde hare moeder aan. -Wat bijzonders vindt gij daar in? Dat deed u anders altijd veel genoegen.... Buitendien washetfeest, dat we willen bijwonen, reeds lang in 't vooruitzicht. Meisje, waar zijn je gedachten? Hare moeder zuchtte. Clementine bloosde en zeideOom Bertram's zilveren bruiloft, niet waar?.... Ja, die had ik werkelijk vergeten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2