324c Staatsloterij. het gebouw op tijd klaar zal komen. Met de werkzaamheden aan den straatweg is men deze week be gonnen. Aau het begin van den nieuwen straatweg worden twee huizen ge bouwd, en in het dorp vele huizen vertimmerd en verfraaid, tot het opnemen- van badgasten, zoodat er hier voor de werklieden volop werk is. In Juni komt de nieuwe rader stoomboot in dienst, die dagelijks van Groningen naar hier en terug zal varen en de reis in 3T/a uur zal afleggen. Eene drijvende pont zal het aankomen gemakkelijk maken, terwijl door de voerlieden nieuwe tentwagentjes op veeren worden aangeschaft. ümmm niëuws, Chauffat, de slapende Fransch- man te Londen, begint langzaam te ontwaken. Hij schreef antwoorden op een aantal vragen. Hij is echter vrij doof en aan de linkerzijde bijna geheel verlamd. Het is het onvermijdelijke lot van eiken ongeku -.\ den en min of meer jongen predikant, te worden vergood en aangebeden door een heir van min of meer jonge dames, die zijne preeken verrukkelijk vin den, pantoffels voor hem borduren, en hem verder door allerlei kiesche minzaamheden zijn eenzaam leven trachten te verzoeten. Indien nu echter eene jonge dame hare ver eering voor eenen jongen dominee zóó ver drijft, dat zij hem overal volgt als zijne schaduw, hem bij de kerkdeur opwacht en op schildwacht staat bij het hek van zijnen tuin, dan kan het wez=n, dat de jonge dominee hierdoor zijn leven veeleer verbitterd acht, dan verzoet. In Engeland, te Hotchampark, heeft, zich het geval voorgedaan, dat een begeerenswaardig jong pre dikant reeds tot driemaal de hulp der politie moest inroepen tegenover de attenties eener jonge en deugd zame, doch ietwat al te voortvaren de vereerster. Het ongelukkigste van de zaak ie, dat de doktors geenen grond kunnen vinden om de bewuste juffer krankzinnig te verklaren, aan gezien zij in een vrij algemeen en niet onbeminnelijk zwak van hare sekse slechts een weinig verder gaat dan hare zusteren. Men vraagt zich wel eens af, hoe vele herbergen er in de wereld zijn. De oborinage», het roerige mijnwerkersplekje in België, zou mee kunnen tellen. Daar treft men op een bevolkiDg van 101797 in woners, verdeeld over 12 voorname gemeenten, 4317 herbergen, dat is 1 herberg voor 23 inwoners, vrou wen en kinderen meegerekend! De Hattische Ztg. meldt dat te Ilmenau een jonge dame veroordeeld is tot 75 mark boete wegens laster. Op zeker bal aldaar was een schoone, die door niemand ten dans gevraagd werd en den geheelen avond als muurbloem fungeerde. Een barer vriendinnen danste met een kantoor klerk en deze, die door zijn dame zeer uit de hoogte behandeld werd, vroeg haar naar de reden daarvan. Zii verklaarde dat haar vriendin haar gewaarschuwd had voor «pen- nelikkers» (Pultdrückerj als men- schen beneden haar stand. Dit was de reden dat de jongelieden de be wuste dame zitten lieten. Toen zij dit vernam was zij daarover zoo verontwaardigd, dat zij haar vriendin aanklaagde en deze tot bovenge noemde boete veroordeeld werd. In hooger beroep werd deze boete tot 50 mark verminderd. Men zal zich herinneren dat de beer Ba'rême, prefect van Eure, meer dan een jaar geleden, in een spoorweg rijtuig, dat hem van Parijs naar Evreux zou brengen, niet ver van Parijs vermoord was geworden, dat zijn lijk op de openbaren weg was gevonden, en dat alle nasporingen om den misdadiger te ontdekken vruchteloos zijn gebleven. Een boer is thans te Parijs gekomen, die aan de politie verklaard heeft dat hij den moordenaar kon aanwijzen. Het was zijn baas, een groote pachter in den omtrek van Evreux, met wieu de prefect wegens het afbake nen vau een weg in geschil was geraakt. De knecht van bedoelden pachter heeft zulke nauwkeurige aanwijziugeu gedaan; dat de chef van den veiligheidsdienst hem twee politiedienaren ten geleide naar Ver sailles heeft gegeven om aldar voor den rechter van instructie zijne ver klaringen te herhalen. Eenige dagen geleden bracht een huurrijtuig midden in den nacht een zwaar gewonde naar het gast huis te Parijs. De koetsier verklaarde dat de gewonde door een jongen man en een meisje in het rijtuig was gelegd, met de boodschap dat zij zelven aan het gasthuis zouden komen. Toen de gewonde tot be wustzijn was gekomen, schreef hij op een papier: «Ik ben generaal- majoor Newton Feudal, 45 jaar oud ik was hedenavond in de opera, en ging bij het uitgaan een eindweegs met een meisje, dat ik op straat ontmoette, mede; plotseling voelde ik een hevige pijn aan het achter hoofd; daarna herinner ik mij niets meer». De generaal-majoor is den volgenden dag overleden. Op zijn beschrijving van het huis heeft de politie Thérèse Runy en haar minnaar, een korist, gevangen ge nomen. Een zeer ernstig feit heeft bij de excercitiën in het vuur bii Mont- pellier plaat6 gehad. Gedurende de manoeuvres werd een luitenant bijna gedood, daar een kogel op twee duim afstand van zijn borst voorbij vloog. Eenige mi nuten later hoorde een battaillonchef een kogel om zijn ooren fluiten. Onmiddellijk werden de excercitiën gestaakt en een onderzoek ingesteld. Elke soldaat had voor de excercitie drie patronen ontvangen, waarvan hij de ledige hulsen moest vertoo- nen. Uit het onderzoek bleek, dat verscheiden soldaten hun patroon leeg gemaakt hadden om hun ge weer niet te moeten schoonmaken. Dezen zijn zwaar gestraft, evenals een korporaal, die in het bezit van vijf in plaats van drie hulsen ge vonden werd. Maar uit dit alles blijkt nog maar niet, waar die ko gels vandaan gekomen zijn. Prins Bismarck ontving den len April op zijn 72en verjaardag natuurlijk een groot aantal geschen ken uit alle deelen der aarde. Zoo o. a. zonden de Duitschers te Labra dor hem de huid van een ijsbeer, een prachtexemplaar, die acht voet lang was en door eenige Duitschers was geschoten. Daarentegen bleven de 101 kiewitseieren, welke de kanselier elk jaar van «de getrou wen te Jever» ontvangt, dit jaar achterwege, want wegens het koude voorjaar bleek het onmogelijk een zoo groot aantal bijeen te brengen. Voorloopig zonden echter de «ge trouwen» zeven eieren, met belofte de overige voor 15 April te doen volgen. Het getal zeven werd gekozen, naar aanleiding van het Septennaat. Uit Weenen wordt gemeld, dat het Romeinsehe amphitheater te Pola, het schoonste monument der stad, eensklaps ingestort is, zon der dat eenige aardschok voorafge gaan was. Een groot diep gat is in den grond ontstaan, waaruit rook wolken opstijgen. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te be treuren. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Maart. In een brief uit Kota-Radja van 21 Febr. aan de Sumatra-Courant komt het volgende voor omtrent een reeds in onze vorige mailbe richten kortelijk vermeld feit: Den 9en dezer rukte een patrouille uit tot dekking van de genietroepen, die met de herstelling der telephoon- lijnen waren belast. Deze pa trouille, aangevoerd door den ln luitenant Bonga, werd door den vijand beschoten, met het gevolg dat de fuselier Dijkstra door een kogel in het hoofd werd getroffen. Hij is den lln aan de gevolgen zijner wond overleden. In den avond van den lOn werd een van Kota-Pohama uitgezonden hinderlaag aangevallen en daarbij twee der onzen, de Europeesche sergeant Kucka en de Europeesche fuselier Beethoven, gewond. Daar nu de tegenwoordigheid van den officier van gezondheid van Pakan- Kroeng-Tjoet te Kota Pohama, ter verzorging van de gewonden, werd vereischt, marcheerde vau Lamjong, ter begeleiding van bedoelden offi cier, een patrouille af, ter sterkte van 50 man, onder commando van den kapitein Van Neer, van het detachement aldaar. De 2e luite nants Van Bennekom en Gaade waren bij de kolonne ingedeeld, terwijl deze bij aankomst te Pakan- Kroeng-Tjoet nog met 15 bajonetten werd versterkt. Van laatstgenoemde plaats werd de officier van gezond heid Kunert, met een dekking van 10 man per sloep, door deKroeng- Tjoet naar Kota Pohama gezonden, terwijl het overige gedeelte der troepen den gewonde volgde en tot dekking strekte. Toen dit gedeelte aan de eerste bocht van den weg van Pakan- Kroeng-Tjoet naar Kota-Pohama kwam, werd 's vijands nabijheid ver raden door het aanslaan van een hond, die van Pakan-Kroeng-Tjoet was medegenomen. Onmiddellijk daarop vielen op het front der voorste sectie zes schoten. Een oogenblik later werd de rech terflank dier afdeeling door een twintigtal schoten bestookt van uit een soort van borstwering, welke slechts op ongeveer dertig pas van den weg was gelegen en waarach ter de vijand stelling had genomen. De patrouille-commandant, kapitein Van Neer, die een 4e afdeeling zij ner troepen had achtergelaten om den terugtocht te dekken, viel zon der dralen met het commando «at taqueeren I» 's vijands stelling met de bajonet aan, en van drie zijden ging het nu met élan op den vijand los. Het gelukte onzen mannen in de vijandelijke stelling door te dringen, waar zich een verwoed gevecht met de blanke wapens ontspon en vier Atjehers met de bajonet werden afgemaakt, terwijl drie andere wer den neergeschotende overigen kozen het hazenpad. De vluchtende vijand werd nu met de bajonet vervolgd tot aan een nabijgelegen kreekje, waar de vervolging wegens den hoogen wa terstand en het moerassig terrein moest worden gestaakt. Maar hier werden hem eenige kogels achterna gezonden, tengevolge waarvan hij alweder zeven dooden en een ge wonde bekwam, terwijl door diens overstelpend vuur niet een der onzen was getroffen. Op het terrein waar het gevecht had plaats gevondeD, werden door Atjehers achtergelatenvijf geweren, een donderbus, tien klewangs, een aantal rantjongs enz., eeniggelden munitie benevens drie rollen tele- phoondraad, die zij eenige dagen te voren van de lijn Pakan-Kroen- Tjoet-Kota-Pohama hadden afge sneden. Te 12 uur keerden de officier van gezondheid en de patrouille naar hun posten terug. De uitmuntende aanvoering der troepen door den kapitein Van Neer en het kloek gedrag der mannen van Pakan-Kroeng Tjoet en Lamjong hebben dus hier weder een bewijs geleverd, dat de Atjeher nimmer stand houdt bij en ook niet be stand is tegen een stouten aan val met de bajonet. Van de hierboven genoemde ge wonden is de fuselier Beethoven den lln dezer overleden. In het Siakscbe is volgens berichten die te Bengkalis zijn aan gekomen, een afschuwelijke moord gepleegd. In de buurt van de nieuwe boutaankap van den heer Bollee zijn verschillende personen vermoord gevonden; de lijken waren op eene gruwelijke wijze verminkt, blijk baar om lijfsieraden machtig te worden. Het waren eenige gezin nen, gezamenlijk 13 personen sterk, waaronder 5 mannen en de overigen allen vrouwen en kinderen, waarbij zuigelingen, die overvallen en met klewanghouwen afgemaakt zijn. Men verdenkt een tiental Maleiers, die in een prauw in de nabijheid der woning gezien zijn. De hoop van hen te pakken te krijgen is gering, daar zij op te gemakkelijke manier langs de verschillende riviertjes ontsnap pen kunnen. Op Ngawi, zoo leest men in de Vorstenlmoet het er tegen woordig allertreurigst uitzien. Schat rijke handelaars zijn er in het ge heel niet meer te vinden, sedert den aanleg der spoorwegen. De prauwen staan nu alle stil zonder ladingen. Terwijl vroeger dezelven tot vervoermiddel van suiker en zout gebezigd werden, worden zij thans verdrongen door het trans port per spoor, en zitten de Soeda- gars met de handen in den schoot, zonder middel van bestaan. Wat nu met die prauwen te beginnen? Geen enkele kooper wil er een re delijk bod op doen, zoodat ze thans, als onbruikbaar en afgedankt, ren- tploos op het water dobberen, voor een groot gedeelte reeds bedorven, om wellicht mettertijd geheel te vermolmen. Vandaar de armoede onder de Soedagars welke zich van lieverlede in schulden gestoken en hunne kostbare woniDgen daarbij hebben ingeschoten. Met de Chi- neezen daarentegen is het anders gesteld dezen gaan met rasse schre den vooruit, getuigen onderscheiden nieuwe prachtige gebouwen in het Chin, kamp en beoosten de groote we^en, aan de zuidzijde van de pasar. LETTEREN EN KUNST. Eeu der punten van beschrijving van de 101e algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, welke op Woensdag 1 Juni 1887 in het gebouw „Stroucken" te Amsterdam wordt gehou den, bevatten o. a. Voorstel van het hoofdbestuur. „De vergadering machtigde het hoofd bestuur „1. met den heer H. D. Tjeenk Wil- „link te Haarlem, betreffend het door hem „en voor zijn rekening uitgegeven „Sociaal „Weekblad" een overeenkomst te sluiten „van den navolgenden inhoud: „A. de Maatschappij neemt voor haar „rekening de redactie-kosten in den ruim- „sten zin (salaris van den redacteur, ho norarium van medewerkers, abonnements- „gelden voor bladen en tijdschriften, bu reau-uitgaven, enz.), alsmede, zoo noodig, „een gedeelte der kosten van een zeer „beperkt aantal bijvoegsels; „B. terwijl de gew ne abonnementspr. „van 75 ct. per kwartaal zonder goed keuring van het hoofdbestuur niet mag „worden verhoogd, wordt die prijs op „50 ct. per kwartaal bepaald voor dege nen, die door de departements-secretaris- „sen aan den uitgever als leden der Maat schappij worden opgegeven „O. voor elk abonnement boven de 8000 „ontvangt de Maatschappij van den uit gever 25 ct. 'sjaars; „D. formaat, omvang en qualiteit van „het papier mogen geen verandering on- „dergaan zonder toestemming van het „hoofdbestuur; „E. het hoofdbestuur benoemt den re dacteur en heeft te allen tijde het recht, „dezen op korten termijn te ontslaan, „mits zorgend dat een ander optrede in „zijn plaats; „E. de Maatschappij verbindt zich slechts „van jaar tot jaar, in dezer voege dat de „overeenkomst telkens voor één jaar stilzwij gend wordt verlengd, zoo zij niet voor „1 October is opgezegd; „G-. de heer Tjeenk Willink verbindt „zich tot voortzetting van de uitgave onder „de omschreven voorwaarden gedurende „den tijd van vijf jaren, tenzij het abon- „nentental beneden 1000 mocht dalen, als „wanneer hij telken jare het recht heeft, „voor 1 October de "V) vereen komst met in- „gang van 1 Januari daaropvolgend op te „zeggen, welk recht, ingeval van zijn „overlijden, zijn erfgenamen bezitten onaf hankelijk van het aantal abonnementen; „2. ter uitvoering van het sub 1 ver- Snelde jaarlijks op de begrooting der „Maatschappij uit te trekken een som „van f4500." Voorstel van het hoofdbestuur. „1. dat door het hoofdbestuur, onder „voorlichting van deskundigen, een on- „derzoek worde ingesteld naar hetgeen „in verschillende gemeenten des lands ter „verkrijging van verbeterde arbeiderswo ningen is geschied, en hierover een be oordeeld verslag worde saamgesteld; „2. dat dit verslag ter kennis van de „departementen worde gebracht en voor „belangstellenden tegen matigen prijs ver krijgbaar gesteld „3. dat tot dekking van de kosten door „het hoofdbestuur worde beschikt over „een bedrag van ten hoogste f 2000." Onder de „quatrains", die bij het jongste „Concours poétique du Midi de la France" een bijzondere vermelding wer den waardig gekeurd, behooren ook die van mevr. M. ZubliV. d. Berg van Heemstede. Wij ontvingen heden de eerste afle vering van „De Wereldburger", orgaan ter bespreking van Nederlandsche Belan gen in den Vreemde en in de Overzeesche Bezittingendirecteuren-uitgevers K. Spijk- m.an Co., te Amsterdam. Dit tijdschrift, dat wekelijks verschijnen zal, kan, wat vorm en inhoud betreft, op ééne lijn gesteld worden met andere orga nen, die de uitbreiding van handels- en wereldkennis beoogen. Een handig formaat, flinke letter en nette uitvoering maken het des te aanbevelenswaardiger. LEBER EN VLOOT. De minister van Oorlog heeft ter uit voering van het koninklijk besluit van 29 Maart jl. in de Staatscourant van 6 April een staat openbaar gemaakt van de ver lofgangers der verschillende korpsen, die in 1887 worden opgeroepen om in den wapenhandel te worden geoefend. In de vergadering van de //Ver- eeniging tot beoefening der krijgsweten schap" te 's-Hage zal Donderdag 14 April als spreker optreden de gep. kolonel G. E. V. L. van Zuijlen, van het O.-I. leger, en daarbij voordragen//Schetsen uit mijn militair dagboek." De volgende vergadering zal vermoe delijk op Donderdag 28 April worden ge houden. Alsdan zal door den heer C. M. van Löben Seis, kapitein der artillerie, eene- voordracht worden gehouden over: //Re geling van de rechtstoestanden der mili tairen in een Nederlandseh volksleger.* Op de door de Vereeniging uitgeschre ven prijsvraag: //Welke militaire maatre gelen moeten worden genomen, indien Nederland bij een oorlog tussclieu andere mogendheden, zich tot eene gewapende neutraliteit wenscht te bepalen" zijn 4 antwoorden ingekomen. In de Woensdag onder voorzitter schap van kolonel Moerman (van Delft) gehouden 18e jaarl. alg. vergadering van den Ned. Weerbaarheidsbond, te Utrecht, is in de plaats van mr. IJ. Yan Nooten, die zijn mandaat als lid van het Centraal Comité niet had aanvaard, gekozen de heer J. H. Yan Boelens van der Haer, terwijl de aftredende leden Moerman en Beelaerts van Blokland herkozen werden. Tot eereleden van den Bond zijn benoemd de heerenmr. R. J. graaf Schimmel- penninck van Nijenhuis ('s-Hage); kol. W. H. Doorman (Leiden); C. J. G. baron Van Harde nbroek van Bergambacht en 's-IIeeraartsberg ('s-Hage); F. baron Van liogendorp ('s-Hage); J. A. Kolff (Arn hem); mr. C. R. Merkus (Utrecht); mr. W. L. Schilfer (Nijenrode) en jhr. J. G. F. Van Sprengler ('s-Hage). Al deze heeren, waarvan de zeven laatsten oud-leden zijn van het Centraal Comité, hadden twintig jaren de belangen van den bond op on derscheiden wijzeu voorgestaan. Ook de leden van het Metalen Kruis te Helder zijn benoemd tot eereleden. Voor een nationalen schietwedstrijd zal een commissie, tot wier leden benoemd zijn de heeren Van Mens (Rotterdam), Van den Bergh en Becht ('s-Hage), Kos ter en Iiillerström (Amsterdam), met de leden van het Centraal Comité een pro gramma vaststellen, dat, na aan de ver schillende vereenigingen in overweging gegeven te zijn, behandeld zal worden in een buitengewone vergadering. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Utrecht stond Maan* dag o.a. terecht A. D, oud 47jaren,gepen" siotmeerd kapitein van het O. I. leger, ge* boren te Arnst rdam en te Utrecht woonach tig, beklaagI van diefstal, ten nadeele van den koffiehuis!)onder A. J. v. G„ aldaar ge pleegd. Beklaagde wïs een goede en vaste klant van laatstgenoemde, en bezocht sedert een paar jaren geregeld een paar malen daags zijn koffiehuis in de Zadelstraat. Zoo be vond hij zich in den avond van 25 Febr.jl. ook weder daar en liet zich door de dochter van den kcfIL huishouder een glas bier bren gen; deze begaf zich daarna naar boven, waar hoar vader ziek lag Geheel alleen in de gelagkamer zijnde maakte 'oekl. van deze gelegenheid gebruik om naar de slijterij te gaan, die slechts door eene glazen deur van de gelagkamer i3 gescheiden; hij begaf zich achter de toonbank en maakte zich meester van eene groote hoeveelheid klein zilvergeld, ruim f40 bedragende, dat in de toonbank lade werd bewaard, alsmede van het sleutel tje van de lade, dut daarin tevens bewaard werd. De officier van justitie oordeelde het nood zakelijk, d t bekt. met gevangenisstraf van niet te korten duur moest worden gestraft, en vorderde tegen hem zes maanden gevan genisstraf, FINANCIEELE MEDEQEELINGEN. In da gisteren gehouden algemeene ver gadering vau aandeelhouders der //Amster dam Deii Compagnie" werden de bslana en de winst en verliesrek ning over 1886 goedgekeurd. Het dividend werd bipaald op fl25;: per geheel aandeel en f 250 per onder- aandeel tiet reservefonds is thans geklom men tot f660 398.60. Hel Panorama in het Vondelpark te Am sterdam werd gedurende vijf maanden be zocht door 17 122 personen, dat van Granier te Kopenhaeen gedurende negen maanden door 24 067. Beide ondernemingen deelen. geen dividend uit. 2e klasse 4e lijst. Donderdag 7 April 1887. No. 4381 en 18213 ieder f100. Prijzen van f30. 109 2302 5758 7803 L0968 14469 17690 158 2505 6021 8318 11656 14604 18335 304 2512 6252 8740 11759 14733 18679 319 2712 6412 9100 12023 14961 18860 607 2726 6808 9213 12416 15290 19109 958 2991 6937 9243 12589 15538 19491 984 3875 7043 9387 12812 16074 19763 1010 3987 7092 9520 13067 16201 19892 1016 4599 7176 982413153 16616 20026 1258 4704 7343 989213249 16733 20217 1494 4775 7556 9929 13256 16945 20542 1721 4860 7603 10444 13915 17188 20886 1752 4941 7660 10698 14255 17367 20947 1817 5115 7690 10722 14439 17422 20981 In de vorige lijst staat No. 3646 moet zijn No. 4646. No. 13021 moet zijn No. 13025. No. 20899 moet zijn No. 12899.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3