MERTENTIEBL11I. De Eenzame. ABONNEMENTSPRIJS: Versebijot Dagelijks uitgenomen Zen- en aigeneeoe Feestdagen. ADVERTENTIËN- Zaterdag 9 April 1887. ALGEMEEN 0VBRZICIIT. FEUILLETON. IMNNKNIiANi). Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën ens. franco te adreaseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de rublieite Etrangère G. L, DAJJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. v*n 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags IS uur* MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingaag aan da Draofigde 2a ianr. Gsopend dagelyka van 10 tot 4 nnr. Toegang SB oonts per persoon. Donateur» en leden der NedorlancUche Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebbes g]j} rtoon van diploma vryen toegang, donateur» met geselschap, leden met 1 darao. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzijdo van net Paviljoen op hot terra?. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 35 ct. p. poraoon. Donateur» en donder Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Njjverheid hebhen op vertoon ran diploma vryen toegang, donateurs mot gezelschap, laden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral ,a Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, Van 105 nnr. Toegang 25 eouts per poraoon. Doorloopondc toegangskaarten voor een geheel ja»? i gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alls werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—S sur tegon betaliug van 25 cents per peraooa, alloen op i^ndagen koetelooB van 124 nnr, de everigo Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 oent» per persoon. Kindoren beneden de 8 jaron worden iu hot geheel niet toegelaten-, kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan ondor behoorlijk geleide. raa "J/,Urs ■museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van II8 nnr. Teylers bibliotheek. Geopend Wconadag, Dondarda?, Vrydag en Zaterdag van 1—4 nnr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gaop ^oansdag oh Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groots Zerk. Dinsdag van 1—2 ca Donderdag van 2—3 nnr. Toezag fdenr OudexroenmarkO vnj Sinds eenigen tijd was bij de Duitsche regeering een ontwerp van wet in behandeling betreffende de gilden. Thans is dit bij den Rijks dag ingediend. De strekking van het ontwerp komt hoofdzakelijk neer op het verleenen van het recht aan de vakvereenigiDgen, met medewerking der autoriteitenaan werkgevers en werklieden, die wel tot het vak maar niet tot de vereeniging behoo- ren, de verplichting op te leggen aan haar kas bij te dragen. De Vossische Zeitung bevat een artikel over de sociaal-democra ten te Berlijn en doet daarin uit komen hoe kalm dezen zich tegen woordig gedragen en alles vermij den wat tot verscherping der dwang maatregelen aanleiding zou kunnen geven. Men verwacht binnen korten tijd een proces tegen hunne leiders, als men ten minste de buitenge wone werkzaamheid der autoriteiten in aanmerking neemt, die alles in het werk stellen, zooals onlangs eene overrompeling van eene vergadering der socialistische fractie in den Rijks dag, om bewijsstukken tegen hen in handen te krijgen. De leiders staan onder scherp toezicht; het huis van Paul Singer wordt dag en nacht bewaakt door geheime politie agenten. Thans stellen de socialisten alles in het werk, om de politie te mis leiden, dat hun betrekkelijk zeer goed gelukt. Van eene «radicale stroo ming» in de partij bemerkt men weinig meer, en vele aanvoerders hebben hunne taak aan jongere par- tijgenooten toevertrouwd, als ware het om nieuw bloed en jong leven in hunne gelederen te brengen, terwijl HAHS H0PFEN. 38) ACHTSTE HOOFDSTUK. Ik niet, was het antwoord van de vrouw, die vlijtig aan haar geschenk voor dit feest voortwerkte en daarbij op gedwongen onver schilligen toon zeideOver drie dagen! Wees toch niet zoo vergeet achtig. O, zeker niet, antwoordde Clementine de oogen neerslaande en snelde naar hare kamer met eene haast, alsof ze dadelijk hare koffers gereed moest hebben om opgeladen te worden. Boven gekomen opende zij hare kast, zocht wat tusschen hare klee- zij zeiven zich thans op den achter grond houden. Een ernstig incident heeft zich dezer dagen te Saverne in den Elzas voorgedaan. Een dertigtal jeugdige recruten hebben de ]5uitsche vlag van het gemeentehuis naar beneden gehaalddie verscheurd en den stok stukgeslagen. Verscheidene der belhamels zijn gearresteerd en een gestreng onder zoek is iDgesteld. De Krenzzeitungdie met de hofkringen in betrekking staat, be vestigt den aanslag op den keizer van Rusland. Tot dusverre scheen het of men het voorgevallene wilde doodzwijgengenoemd blad voegt er ook nog bij dat de thans in Rus land ontdekte samenzwering veel uitgebreider is, dan men tot dusver dacht. De Noorsche vischhandelaren trachten door tusschenkomst hunner regeering te Berlijn een grooten afzet voor hun visch te verkrijgen en hebben verzocht om afslag van transportkosten enz.; men hoopt te Berlijn dat die verzoeken zullen worden ingewilligd, daar de markt aldaar nog aanzienlijk kan worden uitgebreid. Uit Stockholm wordt bericht dat de Koningin van Zweden, ra de gevaarlijke operatie, die zij met goed gevolg heeft ondergaan, zich bij voortduring in eene verbetering van haren toestand mag verheugen. De Figaro heeft uit Rome een telegram ontvangen volgens welk het Italiaansche ministerie bij de Kamers 80 millioen lire zou aan vragen om een leger van 15.000 man naar Afrika te zenden voor een veldtocht tegen de Abyssiniërs. Een telegram uit Massowah van deren rond en zong«E6 ist bestimmt in Gottes Rath....», tot haar de tra nen over de wangen biggelden. Eerst tegen den avond ging zij weer naar beneden en spoedig kon men haar den weg zien opgaan, dien Roger Walcott placht af te komen. Zij stapte vlug door, tot waar de boomen ophielden en men den weg kon overzien. Daar bleef ze staan en plukte in gedachten de bladeren van een takje af. Het geheele takje was reeds ont bladerd, toen zij eindelijk Walcott zag naderen. Het hoofd een weinig voorover gebogen en de beide han den in de zakjes van haar mantel stapte het slanke meisje hem tege moet. Goeden avond, mijn vriend, zeide zij en stak hem beide handen toe. Ik hoop, dat gij mij eene betere tijding uit de stad brengt, dan ik u uit ons huis kan mede- 6 dezer logenstraft de tijding van het samentrekken der Abyssiniërs te Ghinda of te Asmara. Ras Aloela heeft zich naar den Negus begeven, hij is nog niet van Asmara teruggekeerd. De bevel hebber van Massowah heett nog geen woord van Ras Aloela ont vangen sedert de terugkomst van Salimheni en Piano; het is dus niet juist dat Ras Aloela zelf heeft be kend gemaakt dat Abyssinië zich voorbereid om een nieuwe beweging te beproeven. Een telegram, van 5 dezer uit Massowah aan de Tribuna verzonden, bevestigt dat Ras Aloeia den brief van den Consul van Frank rijk te Massowah heeft beantwoord. Het telegram voegt er bij, dat Ras Aloela bij zijn antwoord eene mededeeling heeft ingesloten waar in de Negus en de koning van Gogial hebben verklaard dat zij zijn gedrag ten volle goedkeuren. Ras Aloela is nog te Aduan, waar hij met allé Abyssinische hoofden, uit gezonderd koning Menelick, deel neemt aan den grooten raad, welken de Negus presideert. Men weet nog niet welke beslui ten in deze vergadering zijn geno men; maar de brief van Ras Aloela, de mededeeling van den Negus en van den koning van Gogial doen voorzien dat deze hesluiten Italië vijandig zullen zijn. De Propaganda ontvangt de mededeeling dat de Italianen die door den Mahdi gevangen zijn ge nomen nog niet zijn vrijgelaten en goed behandeld worden. De Vocedella Verita bevestigt dat de Pruisische minister van Bin- nenl. Zaken Puttkamer zich incog nito te Rome bevindt. Hij zal er tot Zondag blijven. Te St. Petersburg zijn nog een deelen. Wij gaan over een paar da gen op reis. Een broeder mijner moeder viert zijne zilveren bruiloft. Hij woont dicht hij de Poolsche grenzen. In eene geheele week zul len wij elkander niet kunnen zien. De gedachte, dat gij mij in dien tijd kondt vergeten, zou mij waan zinnig kannen maken Dat zal ik nietzeide Roger Walcott. Daarop zwegen beiden. Hij hield hare handen vast en zag haar nadenkend aan. Een weemoedig gevoel sloop bei der harten binnen alsof het niet voor eene scheiding van eenige dagen was, waarvoor ze afscheid moesten nemen. Overweldigd door haar gevoel zuchtte Clementine en zeide zacht: Ach, God, daarop liet zij haar hoofd op zijnen schouder rusten en snikte. Roger Walcott streelde haar blond haar en hief hare kin met de hand honderdtal mannelijke en vrouwe lijke gevangenen, meest jongelieden, welke waarschijnlijk voor het grootste gedeelte zonder vorm van proces naar Siberië zullen worden gevoerd. De verjaardag van prins Alexan der van Battenherg op 5 dezer is in Bulgarije hier en daar vrij druk gevierd. Iu Philippopel waren de militaire gehouwen gevlagd en kregen de troepen een extra-rantsoen. Ma joor Katcheff verzond een telegram van gelukwensching in naam van de bevolking van oostelijk Bul garije aan den prins. Het regentschap had alle feeste lijkheden verboden; vele autoriteiten hebben hun vroegeren gebieder echter felicitatie-telegrammen verzonden. Het plan moet hebben bestaan om prins Alexander op zijn ver jaardag tot vorst van Bulgarije te verklaren en Bulgarije te procla- meeren tot een koninkrijk. De sultan van Turkije is onte vreden op den Grootvizier, daar hij aan dezen den tragen voortgang van de oplossing der Bulgaarsche kwestie wijt. De khedive Ismaël-pacha wil nogmaals eene poging wagen om zich op den Egyptiechen troon te herstellen. Daartoe gaat hij persoon lijk naar Constantinopel om daar zijne belangen te bepleiten, terwijl zijne aanhangers den sultan groote beloften doen, indien hij het plan van den khedive wil steunen; ook biedt deze verscheidene millioenen aan om een deel der oorlogsschul den van Turkije te voldoen, in hoofd zaak de contracten met Krupp en Mauser. De stam der Ghilzaï houdt in Afghanistan, in de nabijheid van op, zoodat haar betraand gelaat vol innige liefde hem aanstaarde. Daarop sprak hijZeg mij eens, meisje, zult ook gij mij niet ver geten Een zachte kreet weerklonk uit haren lieven mond. Ik u verge ten?.... Ach, GodZij sloeg heide armen om hem heen en zeide Weet gij het dan nog altijd niet? Ik leef immers slechts door de ge dachte aan u en mijn geheele geluk bestaat in de onzekere hoop, dat gij mij, klein ding, niet steeds zult mis kennen en eens, door mijne groote liefde getroffen, tot mij zult zeggen Kom tot mij en blijf bij mij. Roger zag het jonge meisje aan alsof hij poogde in hare ziel te le zen hij hield zijne onderlip met de tanden vast, als vreesde hij, dat hem een onbedachtzaam woord zou ont snappen. Roger Walcott was anders geen man, die langzaam was in het nemen Ghuzni, eene stelling bezetdoor welke de weg van Kaboel naar Kandahar beheerscht wordt. De Emir is vast besloten den op stand met kracht te onderdrukken en twijfelt niet aan het welslagen van dit plan. Een rapport van den heer Ch. de Lesseps, te New York ontvangen, houdt in dat hij den staat van zaken bij het Panama-kanaal zóóverre gevorderd heeft gevonden, dat de opening van dezen waterweg in 1889 tegemoet gezien mag worden. Haarlem, 8 April 1887. Maandag 11 April a. s. hoopt mej. dewed. P. de Nobel, geb. Ursula Maria Camphuynder, alhier, haar 85ste geboortefeest te vieren; dit is nu wel is waar geen opmerkelijk feit, doch er komt bij, dat zij van die 85 jareD, 80 jaren in dezelfde buurt gewoond heeft, nl. op de Burg wal. Op 5 jarigen leeftijd kwam zij met hare ouders mede om zich hier metterwoon te vestigen; haar ge boorteplaats is Offenheim, Duitsch- land. Het 85-jarige oudje geniet eene goede gezondheid, en is, na wat zij op haren levensweg heeft ondervon den, tamelijk wel te spreken. Aan mej. A. H. Petri, onder wijzeres aan de Burgerschool alhier, is, op haar verzoek, in de gisteren gehouden zitting van den Gemeen teraad eerslag ontslag verleend. Gisteren had alhier de vierde algemeene vergadering plaats van aandeelhouders in de commanditaire vennootschap «Hollandsche Crediet- en Deposito-Bank», firma Mees en Ritsema. Volgens het verslag van van een besluit. Hij was alijd de meening toegedaan geweest, dat het beter was snel en afdoende een be sluit te nemen dan lang te dralen en het voor en tegen van allerlei gevallen lang te bepeinzen. Hij was niet vergeefs een zoon van het door tastende Amerika. Van natuur was hij geen diepzinnig navorscher; hij had talent voor vreugde dus ook voor arbeid en genot. Nooit had hij geaarzeld waar handelen gevorderd werd. Hij deinsde er echter voor terug een ander verplichtingen op te leg gen; een menschengeluk voor het geheele leven te hinden, paste wei nig bij zijne plannen. Wie leefde zooals hij, wie het ver wilde bren gen, mocht niets op zijne reis mee nemen, dat eens eene zoo zware last kon worden, als berouw is. Zijn woord was hem meer waard dan een eed, en hond hem voor eeuwig en in alle omstandigheden. Wijl hij

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1