beheerende vennooten, was de pro visie-rekening bevredigend en circa f 1800 meer dan het vorige jaar, maar had de lage rentestand van het vorige jaar een ongunstigen in vloed op de interest-rekening. In verband met de gemaakte verande ring der statuten in het vorige jaar wordt over het volgestorte kapitaal 4 pCt. uitgekeerd. Balans en winst en verliesrekening werden door de vergadering goedgekeurd. Naar men verneemt zal de galavoorstelling, Z. M. den Koning bij HD. verblijf te Amsterdam in den Stadsschouwburg aan te bieden, bestaan in«De Steenhouwer», naar Le Marbrier, van Alex. Dumas père, drama in 3 bedrijven, waarin o. a. Victor Driessens en Beersmans vroe ger geschitterd hebben en een stukje in 1 bedrijf«Afgesprongen», naar Une Rupture, van A. Dreyfuss. De door den minister van Oor log benoemde commissie tot keuring van hengsten, geschikt ter fokking voor de remonte, heett te Gronin gen, Winschoten, Kantens en Ap- pingadam, van 34 aangeboden exem plaren, 18 goedgekeurd, waarvan de eigenaars getuigschriften zullen ontvangen. Het Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap heeft, sedert de Tweede Kamer het aangevraagde subsidie voor de met zooveel zorg voorbereide Nieu w-Guinea-expeditie slechts voor een deel wilde toestaan, waardoor deze onderzoekingstocht onmogelijk gemaakt werd, nietst l- gezeten. Reeds sedert eenigen tijd is de keuze gevallen op de Aroe- eilanden. doch uit het dralen der regeering om hare goedkeuring aan de plannen voor eene expeditie naar deze weinig bekende eilanden te verleenen, mag men opmaken, dat ook deze keuze zich niet in de volkomen instemming der regeering mag verheugen. Daarom is van veel belang eene voordracht, in di jongste algemeene bestuursvergadering van genoemd Genootschap door den heer mr. H. D. Levysohn Norman ge houden, waarin deze heeft aange toond, dat de Obi-eilanden en in het bijzonder Obi-Major, ten Zuiden van Batjan, waarvoor het in uitgestrekt heid weinig schijnt onder te doen, nog zoo goed als eene terra incog nita zijn. De heer Norman meende te mogen voorspellen, dat het Aard rijkskundig Genootschap, zoo het deze eilandengroep tot het terrein zijner werkzaamheid uitkoos, ook stellig op den steun en de mede werking der Nederlandsche regee ring zou kunnen rekenen. De «Liberale Kiesvereeniging» te Zutphen heeft nagerekend, welk voordeel de «gezeten werkman» zou hebben van het ontworpen kies recht-artikel (additioneel): voordeel in staatsburgerlijken zin natuurlijk. Te Zutphen dan zou het getal kiezers van 750 tot ongeveer 1200 stijgen. Rekening houdende met de plaat selijke gesteldheid, beschouwt men een werkman aldaar, die f 7 's weeks verdient, als «gezeten». Van 120 onderzochte gevallen nu, bij week- loonen van f7 b f 11, zouden 28 werklieden, als aangeslagen zonder remissie, kiezer worden. De conslusie luidt dus: dat p. m. 231/s pCt. der zg. gezeten werklie den in de gemeente Zutphun, bij aanneming van het voorgestelde add. art. VII, het kiesrecht zouden erlangen. dit alles wist, had hij zoo lang ge zwegen tegenover Clementine. Hij was vandaag niet' uitgegaan om een beslissend woord te spreken, maar wel om een omgang te ge nieten, die hem lief was geworden en tevens ongestoord te laten rijpen, wat zich in dit heerlijk uur daaruit wilde ontwikkelen. Toen echter voor de eerste maal de gedachte aan eene scheiding in hem ontwaakte, toen gevoelde hij dat hij het meisje werkelijk beminde. Hij gevoelde, dat hij zeer aan haar hing en haar niet meer kon noch wilde laten gaan, vooral toen zij vol smart over de aanstaande scheiding tot hem opzag als tot haar geluk, haren heer, haren God. De liefde heeft duizend poorten om het hart van den mensch triom- feerend binnen te trekken. Hier koos zij den weg van medelijden, van geduld en van toewijding en drong door tot het diepste dermanne- De percentage van de werklieden en van de zg. gezeten werklieden, in verhouding tot het bevolkings cijfer, deelt het rapport niet mede. Bij het bestuur van den Al- gemeenen Nederlandschen Politie bond bestaat het voornemen, de vol gende circulaire eerstdaags onder de hoofden der politie in Neder land te verspreiden. Den 22en Februari 1887 is het bestuur te Amsterdam bijeen ge komen, ter bespreking van de be langen der Nederlandsche politie ambtenaren. Zij hebben alles ge wikt en gewogen en tot uitkomst verkregen, dat, om met vrucht werk zaam te kunnen zijn, alle politie mannen in Nederland zich nauw aaneen moeten sluiteD, om, door eendracht sterk, gezamelijk hunne belangen te kunnen behartigen. Enkele op zichzelf staande ge vallen van aaneensluiting, als te Amsterdam, Arnhem en Dordrecht, hebben reeds getoond, dat, waar velen tot één doel zich vereenigen, zij werkelijk iets goeds tot stand kunnen brengen. Maar plaatselijke vereenigingen zijn, onzes inziens, niet voldoende; iedere politieman in Nederland ver keert in dezelfde onaangename, treu rige positie: dat hij na zijn dood aan zijne vrouw en kinderen zoo goed als niets kan nalaten en hen meestal aan de algemeene liefda digheid moet overlaten. Vele poli tieambtenaren hebben ook het uit zicht, dat zij eenmaal oud en af geleefd, en geen diensten meer kun nende verrichten, worden bedankt, zonder eenige tegemoetkoming om in de behoeften van den ouden dag te kunnen voorzien. Zal het doel bereikt kunnen wor den, dan is er niet alleen samen werking van hen die speciaal het politievak uitoefenen, maar er is on dersteuning, hulp en medewerking noodig van hen die, niet direct po- litie-ambtenaren, toch in meerdere of mindere mate met dezen iu aan raking komen en daardoor kunnen beoordeelen wat het vak is. Aan heeren burgemeesters, hoofden van gemeentepolitie,hoofdcommissarissen en commissarissen van politie wordt daartoe door den Bond steun en krachtige medewerking ingeroepen. In hunne handen, zegt de Bond, ligt voor het grootste deel het ge luk, het welzijn der politiebeamb ten. Ook aan hh. procureurs-generaal, officieren van justitie en alle rech terlijke ambtenaren, die allen nauw in bestrekking staan tot de politie, wordt mede door den Bond om hulp, steun en medewerking gevraagd Draagt allen, hooge overheden, het uwe bij om den politieman het leven aangenaam te maken, hem zoo mogelijk onafhankelijk te ma ken van kwade invloeden en hem de zekerheid te geven dat na zijnen dood zijne betrekkingen verzorgd zullen zijn' Het Hbl. ontving van een be kende Nederlandsche firma te Bor deaux bericht, dat de geheele wijn oogst van Frankrijk weer kleiner was dan in vorige jaren: doch ge lukkig zijn de omstandigheden iets beter geworden en de cijfers van ogbrengst, hoewel ver beneden het gemiddelde van de 10 laatste jaren, wijzen toch een vermeerdering van 32,629 boven 1885 aan. Den moed behoeft men ook niet te verliezen. In de eerste plaats begint men weer meer de voorkeur te geven aan lijke ziel. Nog steeds keek hij in die wondervolle oogen, nog altijd ge voelde hij hare armen om zijn hals, hij voelde het kloppen van haar onstuimig hart aan zijn borst. Toen ontwaakte in hem het heerlijke ge loof, dat, wat hier aan zijne borst klopte, de hartslag van zijn geluk was en hij een dwaas moest zijn, die niet opendeed, als 't geluk aan zijn hart aanklopte. Hij vatte hare handen en zeide: Clementine, ons beiden valt reeds eene korte scheiding zwaar, niet alleen u, maar ook mij valt ze zeer zwaar!.... Zullen we ons leven zoo inrichten, dat wij in 't vervolg zoo weinig mogelijk aan scheiden be hoeven te denken? Roger?! zeide Clementine en staarde hem verbaasd aan, als durfde zij hare ooren niet gelooven en moest zij die heerlijke tijding nog eens hooren voor zij zich ge heel aan haar geluk durfde over- Fransche wijnen boven de dikke zoete zuidelijke. Bovendien zijn de prijzen, welke ten gevolge van spe culaties sterk opgedreven waren, thaus weer normaal geworden. De groote aanplantingen van op Ame- rikaan3chen wortel geënte Fransche wijnstokken doen hopen, dat bin nenkort de phylloxera het onder spit zal delven, en basis van den tegenwoordigen handel is gezonder geworden; de firmas, die vroeger louter uit speculatiè de markt op joegen, hebben zich flink in de vingers gesneden en er wordt thans niet anders dan uit behoefte gekocht. Naar men verneemt, zullen de heeren Kiderlen, De Beukelaar en De Stuers deelnemen aan de inter nationale wielerwedstrijden, welke 23, 24 en 25 Juni e. k. te Londen zullen worden gehouden. Men meldt ons uit Haarlemmer- liede en Spaarnwoude: Nu de eerste kievitseieren onder deze gemeente (Spaarnwoude) ge vonden zijn, trekken dagelijks tal van personen de velden in, om de kleine, bruin gestippelde eieren te ontdekken, waarvoor in den eersten tijd veel geld wordt betaald. De koude gure Aprildagen, die ons als het ware in November verplaatsen, doen ook nog weinig kieviten zien, zoodat de zoekers op een enkele uitzondering na, dan ook met leege handen thuis komen. Doch ook bij dit bedrijf zijn er soms «gelukkigen», hetgeen blijkt uit de omstandigheid dat Donderdag door denzelfden per soon, die verleden week de eerste eieren van dit jaar in Nederland vond, er weder twee, en nu in de Haarlemmermeer, werden gevonden en verkocht voor f2.25 per stuk. De Yereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij zal op 25 Mei te Amsterdam hare eerste algemeene vergadering houden. Het bestuur van het Panop ticum te Amsterdam zal, na de feestweek, het geheele garnizoen der stad, zoomede de bemanningen der oorlogsschepen, in de gelegen heid stellen, kosteloos de inrichting te bezoeken. De bloemententoonstelling te Amsterdam is door ruim 9000 be talende personen bezocht geworden. De ontdekker van het grootste wonder der wereld, Stella, de vrouw zonder onderlijf, ontmoette te Am sterdam tegenwerking: B. en W., bekrompen als zij waren, wilden hem geen vergunning geven, dit wonderwezen als een openbare ver makelijkheid ten toon te stellen. De man wist er echter iets opStella stelde hij belangeloos te kijk, voor niets niemendal, maar om in de zaal te kunnen komen, waar Stella's bo venlijf zich ophield, moest men voor 25 ets. een catalogus koopen van hetgeen er binnen verkrijgbaar was. De kantonrechter heeft den man zijn illusie ontnomen, dat deze «accom- modement avec la loi» geoorloofd was, want de impressario van Stella is tot f20 boete verwezen. Uit Amsterdam schrijft men: «Waar de goede geest onder de burgers het meest in het oog valt, of liever waar men dien onwille- kjurig het eerst gaat verkennen, is in den Jordaan. Het schijnt alsof men hier een getuigenis verlangt en een rehabilitatie verwacht. Het een onnoodig, het ander niet billijk. De Jordaan heeft, wat er moge gebeurd zijn, zijn Oranje-gezind- geven. Wilt gij, dat ik met uwe ouders spreek? ging Walcott voort, en uwen vader vraag, of hij mij de lieve wildzang Clementine tot vrouw wil geven? Ja, ja, ja! zeide de dochter van Fabiaan en wierp zich luid ju belend aan Walcott's borst. Het schemerde reeds. Het werd tijd dat Clementine naar huis terug ging, wilde hare afwezigheid niet opgemerkt worden. Ze gingen langzaam hand in hand onder de boomen door, die met hun voorjaarsdos getooid, beschenen wer den door het purperen avondrood. De beide gelukkigen overwogen en bespraken veel. Clementine ge voelde zich gerijpt en geadeld sedert Roger haar tot vrouw had verko zen. Zij legde in zich zelf de belofte af, dat zij haar geluk waard wilde zijn. Ze wilde nu door verstand en overleg bewijzen, dat zij bij zulk heid niet verloochend. Dit thans met forschen trek te doen uitkomen, is kennelijk zijn streven. Intusschen, men houde den Jordaan niet aan sprakelijk voor wat in den Jordaan geschied is. «De algemeenheid van het feest betoon in dit stadsdeel op zich zelf, wat niet eens alle Amsterdam mers van geboorte weten, een stad van eerbiedwaardigen omvang die algemeenheid is een vurig na- pleidooi voor niet-ontvankelijkhèid. Er is climax in dat pleit. Het altijd rustige zuidelijke deel van den Jor daan zal rustig en bescheiden feest vieren. Doch de Goudsbloemdwars- en Lindenstraten staan vooraan in de rij der buurten, die het drukst versierd zullen worden. Hier heerscht, nu reeds dagen lang, de opgewektste stemming. Vlak bij de Zaterdagsche brug staat een eerepoort I «Dat de welmeenende eenvoud der betooging baar afspiegeling vindt in het ongekunstelde der ver sieringen, is iets anders dan toeval; het gebeurt meer, dat eenvoud van hart samengaat met eenvoud van goeden smaak. De opofferingen die de Jordaan-bewoners zich getroosten om de straat of het huis of den ingang van steeg en slop te ver sieren, geven echter aan het soms wel wat bonte feestkleed een wij ding, die luider spreekt tot het ge moed dan de tooi van het beter- gestelde deel der hoofdstad». Van de Willemstraat wordt ge zegd, dat haar bewoners den Koning, dien zij verwachten dat zeker een bezoek zal brengen aan de straat, een gouden beker zullen aanbieden. Gestolen is te Brussel op 2 April 11. zestig duizend gulden ka pitaal nomin. 4 pCt. buitenl. Spanje, met coupon van 1 April 1887, ver deeld in 5 stukken, groot elk f 12,000, serie F. no. 15660, 3195, 3196, 13691 en 18265. Men wordt gewaarschuwd deze stukken niet te beleenen of te koo pen. Ieder die eenige informatie aaDgaande deze stukken kan ver strekken, wordt verzocht inlichtin- te geven aan het hoofdbureau van politie, Spinhuissteeg no. 1, te Am sterdam. Aan het strand van Goedereede, in de nabijheid van den IJzeren Vuurtoren, is gestrand het visschers- vaartuig van Oudenaarden van Hel- levoetaluis. Het volk is gered. Een bekwaam en ijverig werk man, de loodgieter Inderman uit Brielle, is Zaterdag onder Heen- vliet van een dak gestort, bewus teloos opgenomen, en nog denzelf den avond overleden. Onlangs werden ten nadeele van mej. C. v. R., inwonende bij hare zuster te Hoeven eenige gouden en zilveren voorwerpen, ter waarde van f 70, ontvreemdmen kon den dader niet op het spoor komen. Dezer dagen zijn al die voorwerpen vernield in een papieren zak, op het erf teruggevonden. Mej.. C. v. R. heeft zich deze zaak zoodanig aan getrokken, dat men haar naar het ki ankzinnigengesticht te Vucht moest overbrengen. Van den dader is ech ter nog geen spoor ontdekt. Omtrent den «bedevaartganger voor anderen», door den kanton rechter te Roermond wegens her haalde openbare dronkenschap ver oordeeld tot 21 dagen hechtenis en plaatsing voor 6 maanden in eene een flinken man paste. Wilt gij nu reeds met papa spre ken? vroeg zij hem. Waarom niet? Ik heb erlang genoeg over nagedacht. Gij wel! antwoordde zij en bleef met neergeslagen oogen alsof zij tusschen het gras eene goede gedachte zocht. Toen zij daarop Roger Walcott weder aankeek voer zij voort: Mijn vader heeft het hoofd vol van het aanstaande feest en laat mij alles zeggen hij is er opgesteld de heer van 't huis te zijn en wel de onbeperkte alleenheerscher. Daar bij kan men gemakkelijk invloed op hem uitoefenen. Het zal mij niet moeielijk vallen hem te brengen waar wij wenschen. Hij zal een man als u immers onder alle om standigheden gaarne als schoonzoon aannemen, maar het zal duizend maal meer genoegen verschaffen, in dien hij de uitkomst, die wij ons rijks-werkinrichting, deelt men nog mede, dat deze man in bijna alle plaatsen, die hij voor zijne bede vaarten moest doortrekken, wegens dronkenschap gestraft werd. In den nacht van 28 op 29 Fe bruari 1884 werd ten postkantore te Breda de welbekende diefstal ge pleegd. Het gestolene bestond uit bankpapier en effecten, welke 'laat ste, in een vijftal enveloppen ge sloten, toebehoorden aan de kas- siersnrma Ingen-Housz Zn. aldaar. De effecten waren Nederlandsche, Russische, Amerikaansche en Bel gische waarden. Een der drie we gens den diefstal veroordeelden, nl. W. B., meesterknecht in eene siga renfabriek, verklaarde de effecten in de fabriekskachel verbrand te hebben. Het gerechtshof te's Bosch nam dit als feit aan, waardoor ge noemde kassiersfirma op wettigen grond aan de verschillende goever- nementen de waarde van de ver brande stukken terug vroeg. Ame rika liet niets van zich hooren, Rusland gaf binnen een paar maan den andere stukken, en thans heeft onze regeering Ruslands voorbeeld gevolgd. Dat dit eerst nu geschied de, is een gevolg van de gevor derde formaliteiten. Er moest vier maal eene oproeping, telken male met eene tusschenruimte van zes maanden, plaats hebbeD, en boven dien moet nu nog een borgtocht voor tien jaren gegeven worden. Onder de Nederlandsche stukken bevond zich ook een stuk van f 1000 Amsterdam. Aan de stedelijke re geering werd reeds, doch te ver geefs, vergoeding verzocht. (C.) Men schrijft uit Breda a/h. Hbl:. Een paar jaar geleden ontving de toenmalige kapt. ter zee, de heer J. A. Greve, commandant van de Aljeh, van ons Goevernement de op dracht om aan de Congo de eer van onze vlag te handhaven en onze handelsinstellingen te beschermen. Een handelsagent was vermoord, en het was te vreezen, dat dit feit niet alleen zou blijven staan. Nadat genoemde officier, alleen vergezeld van zijn adjudant, ongewapend in een bijeenkomst van een dertigtal negerhoofden de uitlevering van de moordenaars had geëischt, maar de noodige voldoening niet had ver kregen, werd den volgenden dag overgegaan tot eene landing van ongeveer 200 man, die enkele kam pongs in de asch legden. Uit feit, slechts aan weinigen bekend, is ech ter niet in het vergeetboek geraakt, want het bestuur der Afrikaansche Handelmaatschappij, dat de heilzame gevolgen van deze kloeke daad had ondervonden, vereerde deze week den heer Greve met een sierlijk ge schenk en begeleidend schrijven, waarbij het zijne innige erkentelijk heid uitdrukte, voor dit krachtig optreden, dat aan onze handelsfac torijen de veiligheid heeft gewaar borgd die voor vreemdelingen in Afrika niet overal te vinden is. De heer Greve is sedert als schout bij-nacht gepensioneerd. De zoutsmokkelhandel langs de Belgische grenzen duurt nog steeds voort. Den ambtenaren op dien post m.cht het gelukken, in den nacht van 4 op 5 April weder eene be langrijke aanhaling te doen van 872 kilogrammen zout in 34 zakken. voorstellen, reeds vooraf heeft ge- wenscht. Gun hem het genoegen der gedachte, dat hem alleen onze verbintenis het eerst is ingevallen. Ik weet, dat hij u hoogacht. Spoe dig zal ik zoover met hem gereed zijn. Gij meent dus, dat wij ons het eerst aan uwe moeder moeten toe vertrouwen? vroeger Roger. Hier bleef Clementine nog eens, maar ditmaal als verschrikt staan. Het scheen voor een oogenblik alsof alle lichten der vreugde bij haar waren uitgedoofd. Hoofdschuddend zeide zijNeen, aan moeder niet! Mijne moeder bemint mij niet, ten minste niet zoo als zij wel moest. Haar geheele hart behoort mijn broe der, voor mij is daarin geen plaats meer. Haar ideaal van een meisje is de dochter van een predikant, met fletsblauwe oogen, gladgestreken haar, omgeven van keukengereed schap of met eene eeuwige brei- ksus, niet de wildzang, die gij hebt leeren liefhebben. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2