De Eenzame. 4e Jaargang. Dinsdag 12 April 1887. No. 1J55. ABONNEMENTSPRIJS: Versehijot Dagelijks uitgenomen Zen-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. HAHS HOPFM. iiïNim'LAm foor Haarlem per maand40 Cent». Trsneo door geheel het Rijk p. maand 55 Wonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreszeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de rublieite Etrangère 8. L. DATJBE fff Co., JOU. F. JONES, Suer., Parijs, Hlbis Faubourg Montwuirtre, van 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent*. Grroote letter* naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7« middags IS MUSEUMS EN ANDERE BEZI EN S W A AR DIGH ED EN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van hei Paviljoen. Ingaag aan de Dreefxjjd# 2e dear. Goopend dagelijfc» van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donatouiï en leden dar Nodorlandache Maatschappij ter bevoideriug van -Ttoon van diploma vrijen toegaag, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Kroutzgde van i et Paviljoen op liet terra». Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. dendor Nederlandiche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon tan diploma vrijen toegang, donateur» mot gezelschap, leden mot 1 dame. Bistehoppelijk museum voor kerltolijke oudheid, kunst e »r Nederland en meer bgxonder van het Haarlemsche Biadom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelyk», uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopoude toegangskaarten I gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot IA October alle werkdagen van 104 uur, van 15 Octobor tot 14 April op dia dagen vaii 103 nar tegen betaling van 25 cents •endaeen koateloo» vau 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegea botaling van 25 cent» per persoon. Kindoren bonedon de 8 jaren worden in hot geheel, niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onde ivlers museum in da Damstraat. Geopend dageJyk» nitgonoman Zaterdag, Zon- on Fee»tdagon va a 113 unr. Teylars bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—A uur. Stadsbibliotheek ^-ansdag ea Zaterdag van S4 unr. Orgel-bespeling in dg Groots Kerk. Dinsdag van J2 en Donderdag van 23 unr. Toeiranir fdanr Ondegroennurkt) vrij. Ngverheid hebbel ff persoon. Donateur» ei u geschiedenis, vooral i voor een geheel j&af per persoon, alleen of r behoorlijk geleide. Prinsenhof. Geop on j jgigp- Uit hoofde van het Paaschfeest zal het eerstvol gend nummer Dinsdagavond verschijnen. Aan onze lezers hui ten de stad wordt medegedeeld, dat in den loop dezer week per post-kivitantie over de abonnementsgelden van 't le kwartaal 1887 zal worden be schikt. Omtrent het voorgevallene te Sa- verne, in den Elzas, wordt nader medegedeeld dat tijdens de recru- teeriDg voor het leger, een troep jongelieden, met een muziekkorps aan het hoofd, de stad doortrok. Des namiddags begaf zich een gedeelte van dezen troep naar het presidents huis van het. district, waarvan de Duitsche vlag woei, welke werd nedergehaald en vernield. De bende bestond uit 25 b 30 jongelieden. De politie en de gen darmerie hebben 5 hunner weten te arresteeren. Des avonds zijn andere aanhoudingen gedaan. Men zegt dat deze manifestatie in een e fabriek der stad is voorbereid geworden. De heer Kablé, afgevaardigde van Straatsburg voor den Rijksdag, is overleden. Het ontwerp voor de nieuwe or ganisatie van het Zweedsche leger is gisteren aan de Storthing voor gelegd. Het ontwerp heeft tot basis den tweejarigen dienst voor alle in woners die de wapenen kunnen dragen. Het leger wordt in drie categorieën ingedeeld: het werkelijke leger, de reserve en de «landsturm», jaarlijks dertien klassen in 't geheel 39) ACHTSTE HOOFDSTUK. Toen men haar eens vroeg of zij er niet nieuwsgierig naar was te weten hoe hare kinderen huwen zouden, antwoordde zijIk ben inderdaad vol belangstelling voor Koert's huwelijk wat Clementine aangaat, och, die zal zelf wel he slissen. Mijne moeder neemt geen deel in 't geen mij betreft. Wan neer ik echter tot mijn vader zeg: Roger Walcott is mijn geluk, geef hem mij tot vrouw! dan zal hij mij in de armen nemen en zegenen. Ik moet daartoe echter een geschikte gelegenheid afwachten. Laat het aan vormend. De «Noorsche garde van Zijne Majesteit» omvat tien com pagnieën en heeft haar hoofdkwar tier te Christiania. Het budget voor de Marine, dat 2.087.000 kronen bedraagt, is door de Storthing goedgekeurd. De heer Keudell, ex-gezant van Duitschland bij het Italiaansche Hof, is benoemd tot geheim staats raad met den titel van Excellentie. Nog steeds wordt gezegd dat graaf Herbert van Bismarck hem te Rome zal opvolgen. Maar er is ook sprake van, den post aan von Radowitz op te dragen, thans afgezant van het keizerrijk te Constantipopel. Volgens Fanfulla zou de heer van Puttkamer te Rome een onder houd met den heer von Schlöser hebben gehad. Donderdag werd in een huis te Madrid opnieuw een depot van wapenen ondekt. Evenzoo is in de omstreken eener provinciestad eene groote hoeveelheid ammunitie in de grond hegraven gevonden, die waar schijnlijk voor de carlisten was bestemd. Nog wordt gemeld dat Spaansche gendarmes drie karren beladen met kisten, welke patronen inhielden, hebben aangehouden, geadresseerd aan personen die bekend stOLden tot de Carlistische partij te behooren. Vervoerders en geadresseerden, de laatsten allen burgemeesters van ver schillende gemeenten zijn gearres teerd. Uit Lissabon wordt gemeld dat de werken voor het veranderen der haven aldaar zijn opgedragen aan Hersent en Couvreux, twee groote Fransche aannemersdie ook de havenwerken van Antwerpen uit- mij over die te vinden. Binnenkort zal mij dat gelukken Ze gingen verder. Het was niet naar den zin van Walcott om dat, waartoe ze besloten waren, niet da delijk uit te voeren. Hij begreep bovendien niet, dat er op het aanzoek van een man als hij, meer dan een antwoord gegeven kon worden en dat dit antwoord van tijd en omstandigheden afhan kelijk kon wezen. Eene eer, die men bewijzen wil, moet ten allen tijde welkom zijn. Hij wilde echter Cle mentine's vreugde niet bederven en schikte zich, ook omdat zij hare ouders immers beter kende dan hij, en haar vader een man scheen te zijn vol eigenzinnigheid en grillen, maar tevens met een goed hart. In zalige eendracht gingen ze hand in hand verder, tot ze het huis nabij waren gekomen. Clementine bleef nog eens staan en bedacht zich. Roger meende de voerden. De kosten der werken te I issabon zijn geschat op 60.000.000 francs. Nog zijn de arrestatiën te Odessa niet geëindigd. De toestand is zorg wekkend. Nu heet het weder dat ontevreden panslavistische aristo craten in 't geheim eene omwen teling voorbereiden om den tegen- woordigen Czaar van den troon te stooten en gevangen te zetten. Tot zijn opvolger zou worden be noemd den oudsten zoon van Alexan der II, voortgekomen uit diens mor ganatisch huwelijk met prinses Dol- gorouki, welke de partijgangers als zeer beschaafd en verlicht beschrij ven en in staat een goed constitu tioneel vorst te zijn. Het Bulgaar scha regentschap heeft te Berlijn, Weenen en Londen stappen gedaan om diplomatieke Bul- gaarsche agentschappen in die hoofdsteden te vestigen. Men schrijft uit Bucharest aan het Journal des Débats dat het ge rucht loopt als zoude Nicolajeff en Petroff door de militairen verwond zijn. Men spreekt ook van een twist, die tusschen eenige soldaten zou zijn ontstaan, welke behooren tot verschillende afdeelingen van het garnizoen te Kustendjé. Tenge volge dezer voorvallen zouden de autoriteiten tal van arrestaties heb ben bevolen. Nog wordt gerappor teerd dat twee compagnieën infan terie, die te Sofia waren aangeko men, om tot deze gevangennemingen over te gaan, in opstand zouden zijn gekomen en zich in de bergen heb ben teruggetrokken. Tengevolge der oproerige bewe gingen, die in het garnizoen van Varna zouden hebben plaats gehad moeten 12 officieren en 30 onder officieren gearresteerd zijn. gedachten, die haar deden aarzelen, op haar gelaat te lezen. Zij zeide dan ookMisschien kan ik het hem heden nog wel zeggen. Goed zoo, antwoordde hij. Ik kan echter niet liegen, niet huichelen. Mij is het hart te vol. Indien ik uw vader heden ontmoet, moet ik hem zeggen wat er in mij omgaat. Wilt gij dat niet, laat ons dan hier afscheid nemen. Hoe goed zijt gij toch! zeide het meisje. Ze sloeg nog eens de armen om zijn hals en het duurde nog eenige oogenblikken voor ze van elkander gingen. Morgen komt gij, nietwaar? zeide zij, toen ze scheidden. Roger knikte en ging, gelukkiger dan hij zich in langen tijd gevoeld had, naar de stad terug. Clementine stormde het huis bin nen als een veroveraar. Haar vader was niet aanwezig. Hare moeder blikte haar koel en wantrouwend De bladen van St. Petersburg en Moscou volgen met aandacht de feiten die in Afghanistan plaats hebben. Zij beschouwen den toe stand als zeer ernstig en de ont knooping schijnt hun nabij. Zij bezweren het goevemement om tegen de voorbereidselen van Engelsche zijde, te waken en raden het aan om niet met handelen te dralen. De Russen zeggen zij moeten gereed, zijn om bij het eerste teeken naar Herat op te rukken. Naar aan de Standard uit New- York wordt bericht heeft de goe- verneur van Canada verscheidene Iersche dreigbrieven ontvangen. Door Engeland is aan Haïti, een ultimatum gericht, dat bedreigt de voornaamste havens van dat eiland te beschieten en verlangt den af stand van het eiland Tortuga of een millioen dollars ter onmiddellijke be vrediging van de Brit6che aanspraken. Het Fransche goevernement heeft een oorlogsschip naar Port-au- Prince gezonden om de Europeanen te beschermen. De legatie van Haïti te Parijs heeft tijdingen uit genoemde stad ontvangen, loopende tot 29 Maart. De bewoners van Haïti zijn zeer ontsteld door het incident met En geland, maar het is onjuist dat zij hebben gedreigd de vreemdelingen te vermoorden. Haarlem, 9 April 1887. De Rechtbank alhier veroordeelde in hare laatste zitting de 15-jarige Leentje van Tol, dienstbode te Aals meer, wegens opzettelijke brand stichting in het huis harer meeste- aan, toen zij van haar werk opzag. Het scheen of zij het opgewonden, hartstochtelijke kind met koud wa ter wilde begieten. Zijt gij reisvaardig? vroeg zij. Neen, antwoordde Clemen tine overmoedig door haar nog on uitgesproken geluk. Maak dan maar dat gij het wordt! zeide hare moeder. -We vertrekken toch eerst over drie dagen Neen, morgen! Is dat het laatste nieuws? vroeg Clementine, die bij de laatste woorden warm en koud was gewor den en eene duizeling nabij gevoelde. Het was haar of plotseling het ge- heele gebouw van haar geluk in elkander viel. Het laatste nieuws en meteen het onveranderlijke, antwoordde de naarstige echtgenoot van Fabiaan zonder verder van haar werk op te zien, dat voltooid moest en zou wor- res, waarbij levensgevaar te duchten was, tot een gevangenisstraf van 2 jaar. Verder werd nog behandeld de zaak van Froukje Veltkamp, onge huwd, dienstbode te Amsterdam, aan wie werd ten laste gelegd, hetgeen zij ook bekende, dat zij op 4 Fe bruari jl. een meisje, waarvan zij op 25 Januari jl. in het Gasthuis te Amsterdam was bevallen, te Koog aan de Zaan op het bleekveld van de wed. G. te vondeling heeft ge legd. Tegen haar werd 4 maanden gevangenisstraf geëischt. - Door wijlen mevrouw W. S. Sieburg wed. Boekman alhier is aan den pastoor der kerk «de Kla veren», thans van O. L. Vrouw en van den H. Dominicus, te dezer stede, een legaat vermaakt van 500, onder den last van kerkelijke dien sten. Gisterennamiddag is door den inspecteur van politie W. alhier aan het Staten-Bolwerk aangehouden een zeer net gekleed heer, zich noe mende J. C. van F., woonachtig te Leiden, gepensionneerd luitenant der infanterie, verdacht van zich tegen over eenige jonge tr eisjes op eene hoogst onbetamelijke wijze te heb ben gedragen. Ofschoon hij bij zijn verhoor aan het politie-bureau ont kende aan iets schuldig te zijD, werd hij door de stellige verklaring der bedoelde meisjes overtuigd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. H. M. de Koningin heeft Don derdag middag, vergezeld van een hofdame, een bezoek gebracht aan de Ziekeninrichting-De Bronovo, aan de Laan van Meerdervoort te 's-Hage. Onder geleide van mevrouw De Bronovo bezichtigde H. M. de Ko- den, al zou zij er ook hare nacht rust bij inschieten. Uw vader heeft het zoo be volen en gij kent hem. Van waar komt dat onver wachte besluit? Ik weet er het rechte niet van, antwoordde hare moeder. Ik geloof, dat uw vader door een gesprek met den heer Boppel op deze gedachte is gekomen. Het is mogelijk, dat hij bezigheden in de stad heeft en het nuttige met het aangename wil verbinden. Een gesprek met den heer Boppel zeide zij en ze kreeg een gevoel alsof ze door koorts verhit in ijs werd gedompeld. Zou Josephine haren vader aangezet hebben om Fabiaan omtrent het voorgevallene in te lichten? Die argwaan maakte haar toornig. Onbedacht stampte zij met den voet op den grond en zeide: Wat wilde Boppel dan van papa hebben?

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1