De Eenzame. 4e Jaargang. Woensdag 13 April 1887. ABONNEMENTSPRIJS: Jfersehijst Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. foor Haarlem per maand40 Cents. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommera 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adreszeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor h«t Buitenland Compagnie Qénirale de i'ublieite Etrangére 8. L. DJU.BE t$- Co., JOH. F. JONES, Suer., I'ar ijs, 31bix Faubourg Montmartrs. ▼au 15 regelt 25 Cent; iedere regel meer 6 cenw. Groote lettert naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'a middags 12 uarg MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei PaviljoenIngaeg aan de Dreefsyée 2a daar. Geopend da<<elyJc» van 10 tot 4 uur. Toegang 35 cents per persoon. Donateurs en loden dor Nedorlandsche Maatsohappjj ter bevordering van Nijverheid hebbel |f on van diploma vrijen toegang, donateurs met geselschap, leden mat 1 dame. Museum van kimtnijverheid op het Paviljoen. Ingang Kroutzijde van et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateurs ei "denier Nederlandsche Maateohappjj ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon vaa diploma vrijen toegang, donatonre met gezelschap, leden met I dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voorll Nederland en meer bijsonder v*h het Hasrlomache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Dourloopeude toegangskaarten voor eeu geheel juf 1 «ralden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle workdagen van 104 aur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 mur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen o| b i /iL_:.i.lalfUe.hn» nan 3fi .anti n«T ii.rannn. Kinderen beneden dn 8 ïaren worden in het uehenl niet tneirelnten Vinvan 8 tnf IX lov.r nï.t J... T* Uniaeen "ioitelooe"vVh"'iS—i uur, de overige Christelijke feestdagen teges betaling van 25 cents por persoon. Kinderen benaden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlykgeleid»,gg Tijj n3 j.n.mv. nHn.nnman 7.nt«rdn^ Zon- nn Fee«tdaeen van 118 nar. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof, Gaopotc Kinderen beneden de tmltrt muttum in i't Bttmtirttai'. G.op.ni' i.g.lijki nitj.ooni.ii Zaterdag, Zon- en Fee.tdagen To.nW e» Zaterdag van 5 l nnr. Orjit-tupdin, it Graott Ktri. Dimdag nn .1— J en Dnnderdag ran S— 8 nnr. Toegang (denr Ondegroenmarkt) »rg. In het Hydepark te Londen werd gisteren eene betoogiDg ge houden tegen de Iersche dwang- wet. Kr was geen groote geestdrift onder de menigte. Gladstone ver toonde zich aan een venster in Piccadilly en werd door den aldaar voorbijtrekkenden optocht luide toe gejuicht. Er namen ongeveer hon derdduizend personen aan deze manifestatie deel, waaronder zeer vele socialisten. Aan Daily Nems wordt medege deeld dat Duitschland en Zweden een geheim verbond hebben geslo ten, waardoor is bepaald dat laatst genoemd land het eersteiu een oorlog met Rusland zou bijstaan. De politie te Hamburg heeft, eenige dagen geledeD, bij den schoon zoonvan den socialist Grimberg op een aanzienlijke hoeveelheid anarchis tische geschriften beslag gelegd. Deze geschriften toonen aan dat de socialistische vereeniging te Ham burg bare vertakkingen heeft in geheel Duitschland, hoofdzakelijk Emden, Eupen, Göttingen, Konings bergen, Mannheim enz. Aeht arres- tatiën hebben plaats gehad. De directie van den spoorweg van Elzas-Lotharingen heeft ver scheiden geneesheeren, welke zij in dienst had, ontslagen, tengevolge hunner onthouding bij de verkie zingen. Volgens ministerieele beschik king, zal het besluit van 31 De cember 1886, volgens welk ieder, die tot het Fransche leger behoort of daarmede in betrekking staat, vergunning moet vragen om in het HAHS H0PFM. 40) ACHTSTE HOOFDSTUK. Door zachte, bedeesde vragen en luide antwoorden werd het eindelijk duidelijk, dat de vader van Jose phine moeite had willen doen om een stuk gronds in de residentie te verkrijgen en dat Clementine's va der, die op zijne reis naar zijne fa milie toch de residentie moest aan doen, ter wille van zijn vriend een paar dagen in de hoofdstad zou blijven om die zaak naar eigen goed dunken te regelen. Nu meldde de buurman plotseling, dat de heer Fa- biaan maar geene moeite moest doen, wijl hij besloten had zelf binnen Rijksland te verblijven, voortaan worden toegepast op alle Franschen, met uitzondering van diegenen welke reeds in het land zijn gevestigd. Een nieuwe meeting om te pro testeeren naar aanleiding der arrea- tatiën die na afloop der betoogiu- gen tegen de .bureaux de place ment» te Parijs zijn verricht, heeft Vrijdagavond in de Salie Rivoli aldaar plaats gehad. De anarchisten zochten het pu bliek tegen de aanwezige journalis ten in 't harnas te jagen, maar zij hebben hun plan moeten uitstellen tegen den weerstand en de houding der verslaggevers. Zonder andere voorvallen liep de bijeenkomst ten einde. De minister van Financiën in Oostenrijk heeft zich met het huis Rothschild verstaan voor het sluiten eener leening ten bedrage van 30 millioen florijnen. De Oostenrijksche regeering heeft eene bestelling gedaan van 20 kilometer veldspoorweg om de 500 kilometer, die thans gereed zijn, te voltooien. Terzelfder tijd heeft het ministerie van oorlog een belangrijke bestel ling van veldtelegraaftoestellen ge daan. De samenkomsten van den keizer met het oorlogs-comité zijn afge broken door de Paaschfeesten. Over eenige dagen zullen zij worden her vat en men zal de laatste maatre gelen vaststellen voor de verdedi ging der noorder- en ooster grenzen. Uit Madrid wordt gemeld dat de Spaansche politie een bergplaats van wapenen heeft ontdekt in een huis dat toebehoort aan een bekend, in Frankrijk gevestigd persoon. Er kort op reis te gaan, om de zaak, die hij nog al ingewikkeld had ge vonden, persoonlijk in orde te bren gen. Nu, dat was Fabiaau onverschil lig en hij zeide dit dan ook bar ge noeg; maar Boppel op reis, Boppel in de residentie, hij, die in de laatste tien jaren niet buiten de provincie was geweest, dat was te vreemd, al te zeer opvallend, dan dat het zijn buurman niet zou ergeren. Moeder en dochter zagen elkander aan, terwijl de vader nog altijd toornig de kamer op en neer stapje. Koert, de zoon, kwam argeloos binnen en wilde zich met eene schert sende uitdrukking aan tafel plaatsen. Dat kwam echter verkeerd uit. Zijn vader nam hem op met den blik van een alleenheerscher en zeide daarop ernstig: Koert, gij hebt gedronken! Ik verlang niet, dat gij in uwen roes aan de tafel uwer moeder plaats neemt, dus.... wel te zijn 45 Remmingtou-geweren en eene hoeveelheid ammunitie in be slag genomen. Het onderzoek duurt voort. De Epoca vermeld dat Zater dag eeu dynamiet-patroon is ont ploft in het paieis van Justitie te Oreajo, provincie Madrid. Het ge bouw werd zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het gerucht loopt dat de Keizer van Rusland dreigbrieven ontvan gen heeft hem uitnoodigend eene constitutie samen te stellen, waar voor hem eene tijdruimte van twin tig dagen wordt gelaten. Zoo hij aan het einde van dien termijn daartoe niet heeft besloten, zal hij aan nieuwe aanslagen blootstaan. De bevolking der hoofdstad is door deze geruchten zeer getroffen. Overigens worden nieuwe ver volgingen gemeld in verschillende wijken der stad, talrijke arrestatiën zouden er plaats hebben gehad. In diplomatieke kringen te Berlijn wordt verzekerd dat von Giers binnenkort tot kanselier of ten minste vice-kanselier van het Russische rijk zal worden benoemd. De National Zeitung verzekert dat von Giers met Russische Paschen tot vice-kauselier zal worden be noemd. In strijd met de berichten die ge publiceerd werden, voegt het Duit- sche blad er bij dat Katkoff niet bij den Czaar gedineerd heeft, maar dat hij dezen sedert verscheiden maanden niet heeft gezien. Vrijdag zou voor de bijzon dere rechtbank van politieke zaken het proces beginnen tegen de stu denten en andere beschuldigden betrokken in het complot van 13 Maart. rusten De moeder nam Koert, die niet anders was dan gewoonlijk en, goed bezien, een welgemoed mensch geene ergernis zou geven, in bescherming. Zij had haren zoon sedert den mor gen niet gezien en wilde nu haren lieveling voor hun vertrek gaarne nog een uur hij zich hebben. Het baatte echter nietsKoert Kasper Fabiaan had gesproken, hij herhaalde nog eenigszins luider zijn beslissenden afscheidsgroet: Wel te rusten! Wel te rusten! antwoordde de jonge Koert, volstrekt niet onge negen om heen te gaan, stond op, kuste zijne moeder en ging de deur uit. Nadat zijne voetstappen niet meer hoorbaar waren, zeide de gekrenkte vrouw tot haren echtgenootWijl het nu niet noodig is, dat we ons een paar dagen in de residentie op houden, behoeven we morgen ook niet te vertrekken. Het bericht in de Engelsche bladen volgens hetwelk studenten heimelijk waren geëxecuteerlis dus volkomen onjuist. Het onder zoek in deze wordt met kracht voort gezet. Dank zij de onthullingen van een kind, zoon van een vroedvrouw, die in de omstreken van St. Peters burg woont, meent de politie alle draden van het complot en de voor naamste hoofden in handen te heb ben. Bij deze vrouw heeft men ge vonden alle gereedschappen die noo dig zijn voor het vervaardigen van bommen en strychnine. Men herin nert zich dat de bommen die 13 Maart in beslag werden genomen, kogels vol strychnine bevatten. Het is moeielijk te weten wat aanleiding tot het gerucht van een tweeden aanslag op den Czaar heeft ge geven, en welke te Gatschina zou moeten hebben plaats gehad en door alle Europeesche bladen is medege deeld. Het is zelfs twijfelachtig of deze aanslag heeft plaats gehad. Prins Lobanof is naar Weenen vertrokken om er zijn post als hoofd der Russische ambassade we der te hervatten. De instructies die hij van den Czaar heeft medege- kregen luiden beslist vredelievend en verzoenend. Rusland zal in Bul garije niet tusschenbeide komen en zal er zijne tegenwoordige afwach tende houding blijven voortzetten zoolang het agentschap aan het bewind is. Uit Breslau wordt gemeld dat een nieuw complot tegen den Czaar is ontdekt. Men weet dat hij voor nemens is eene reis naar Caucasië te doen. Op deze reis zou de Czaar door de saamgezworenen moeten worden omgebracht. De politie is op het spoor van dit nieuwe complot gekomen door Hij zette het theekopje waaruit hij dronk vol waardigheid op de tafel, wischte zich den mond af en zeide op dien ijskouden toon, waar van zich de grootste beslistheid ge lieft te bedienenWe vertrekken morgen! Ik meende, dat ik dit mijn besluit reeds duidelijk had meege deeld! Toen hij dit gezegd had stond hij op en verliet eveneens de kamer. De beide vrouwen bleven alleen. De moeder schikte zich zuchtend in haar gewoon lot en bewoog des te ijveriger hare naald, die van daag nog zooveel te doen had. Clementine zou haar gaarne eenige verwijtingen gedaan hebben, indien zij maar had geweten waarover. Ook bedacht zij, dat hare moeder wel eens in dezelfde stemming konver- keeren en daarom hoedde zij zich wel om eene uitbarsting uit te lok ken, die zoo licht op het hoofd van een onschuldige kon neerkomen. de aanhouding van drie anarchisten in wier bezit men zeer compromit- teerende papieren heeft gevonden. De Czaar is in kennis gesteld met deze ontdekking. Niettemin wenscht hij zijn plan voor de reis ten uit voer te leggen. Naar uit St. Petersburg wordt gemeld, zijn groote massa's dyna miet uit het artillerie-magazijn te Libau ontvreemd. Ook de reispassen van in Rus land gevestigde en bij Russische nijverheids- of handelsondernemin gen aangestelde vreemdelingen zul len aan een belasting onderhevig zijn. Uitgezonderd daarvan zullen slechts de passen van die personen zijn, welke op reis gaan om hoog stens drie maanden op hunne bui- tenlandsche bezittingen te vertoeven. De Pol Corr. ontvangt uit Con- stantinopel het bericht dat Turkije heeft afgezien van het voornemen om aan de mogendheden de circu laire te zenden, waarin het plan werd blootgelegd hen uit te noodi- gen om een eandidaat aan te wijzen voor den Bulgaarschen troon. De Porte heeft zich door de inlichtingen harer agenten kunnen overtuigen dat deze stap slechts een zeer on- zekeren uitslag zou hebben. In Bulgarije wordt de tegen woordigheid gemeld van een aantal Russische agenten die de bevolking bewerken voor de candidatuur van den prins van Mingrelië. De onderhandelingen van sir Drummond Wolff en de Porte vor deren goed. De sultan heeft naar 't schijnt zijne bezwaren tegen eene onzijdigverklaring van Egypte laten varen, nadat Engeland had toege zegd het tijdstip van ontruiming te bepalen. De Erausche en Russische Elke voorbijgaande minuut stemde haar treuriger. Was niet alles zoo mooi op weg geweest om op de vulling van haren vurigsten wensch uit te loopen? Toen moest die ver- wenschte brief van dien ellendigen Boppel komen. Boppel, Boppel! Zoo weerklonk het angstig in Clementine's ziel. Zij wist niets, zij voorzag niets helder, maar een onbestemd vermoeden kwam bij haar op, dat van dien kant onheil dreigde. Als het mogelijk was haar geluk iu behouden haven te brengen voor de storm losbrak - Zij wilde het beproeven. Zij wilde eens zien of zij haren vader niet zachter kon stemmen, nu van avond nog. Ze zeide hare moeder, dat ze haren vader goeden nacht ging wenschen. Deze, welke weer geheel iu haar werk verdiept was, had er niets tegen, dat hare dochter haar alleen

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1