te lande gekomen, en die opgevraagd en ontvangen kunnen worden bij bet ministerie van Koloniën in Neder land. De directie der Internationale Kunst-Vereeniging te Amsterdam is voornemens in de maanden Juni, Juli en Augustus eene tentoonstel ling te organiseeren op bet ruime gebied van sport en wedrennen. Blijkens op 10, 11 en 12 dezer van den Goevernear-Generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen tele grammen is op 4 dezer eene bende van 150 vijanden onze linie in Groot- Atjeb binnen geslopen. Na een hevig gevecht met onze troepen vluchtte de vijand, die 33 dooden bekwam, waarvan hij er zeventien op het terrein achterliet. Aan onze zijde sneuvelden vijf min deren en werden gewond dertig minderen, alsmede drie officieren, kapitein Buys, en de luitenants Cor nelius en Van Deventer, de beide eerstgenoemden zeer licht. Van de gewonde mindere militairen zijn er later nog zeven overleden. De toe stand der overigen was gunstig. St.-Crt De Zeilvereeniging «Voor waarts» te Amsterdam zal op 1 Mei a. s. ophouden te bestaan. Door den heer G. Dirkzwager te Maassluis is, in zijn hoedanigheid van Britsch consulair agent, namens het Engelsche Goevernement aan P. Boer, diens vrouw en dochter en aan Capteyn en zijn zoon, allen te Hoek van Holland, f120 uitge reikt voor de hulp, door hen ver leend aan d; bemanning van het Engelsche stoomschip Egretdat daar 25 Dec. jl. strandde. De heer jhr. mr. J. Roëll heeft zijne benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen. Een klein, doch op de wer ving voor het Indische leger diep ingrijpend bericht zegt de Amst. Cl-, wordt door het Bat. Hbld. meege deeld. Er is namelijk door de hooge heeren verordend, dat de naar hier 'uitgezonden suppletietroepen der landmacht, aan boord der mailboo ten, hun dagelijkschen borrel ofte wel oorlam ('t was er maar één per dag) niet langer zullen krijgen. Voor de militairen der zeemacht, de mariniers b. v., is hij echter ge handhaafd. Aan boord van een en hetzelfde schip geeft dit natuurlijk haken en oogen. En het ergste is nog, dat het verbod aan mindere militairen, om zich op de reis voor eigen rekening een matige hoeveelheid sterken drank aan te schaffen, sedert de onlangs uitgevaardigde order, aan boord der meeste stoomschepen streng gehand haafd wordt. Het kwart-flesje wijn, dat thans in de plaats verstrekt wordt, vinden de meesten ondrink baar. In de Zaterdagmiddag gehou den algemeene vergadering van aan deelhouders in de Naamlooze Ven nootschap Noord-en-Zuid-Holland- sche Stoomtrammaatschappij Haar lem-Leiden werd de rekening en verantwoording over 1886 goedge keurd, en besloten tot de uitkeering van een dividend van 5.6 pCt. of of f 14 per aandeel van f 250. Uitgeloot werden 4 obligatiën, h f 1000, welke 1 Mei a. s. afgelost zullen worden. geheime correspondentie met haar verlangde te voeren, zoo schreef hij tevens aan hare moeder en verzocht hare toestemming tot het houden eener briefwisseling met Clementine. Nadat deze laatste bezigheid, welke Walcotl op 't vaste land te ver richten had, spoedig was afgedaan, ging hij aan boord. Terwijl hij met een bezwaard hart op den oceaan dobberde, schert ste, lachte, danste en zong men ar geloos op een landgoed aan de Pool- sche grenzen. De beide korte brieven verwekten eene groote verbazing in de familie van Fabiaan, waarop eene rij van tamelijk hartstochtelijke op helderingen volgde. Het minst vreemd waren de open baringen van Walcott voor Clemen tine's moeder en dientengevolge ontving hij dan ook de toestemming om met Clementine briefwisseling te houden, terwijl zij tevens de ge degenheid te baat nam om eene Het Koninklijk gezin in de Hoofdstad. De vorstelijke familie is gisteren te 1.30 precies uit 'sHage vertrok ken in den koninklijken trein, waar van de locomotief met bloemen, vlaggen en festoenen versierd was. Ook de vestibule van het station was met bloemen getooid. Eene talrijke menigte in destra- ten en aan het station juichte den Koning toe. Uitgeleide deden hem burgemeester Patijn, de generaals Klerck, Verspijck en de vice-admiraal De Casem'oroot. Onder het bulderen van 't geschut verscheen gisterenmiddag precies te half drie de koninklijke trein, in het station te Amsterdam. De trein werd geleid door den inspecteur van de Hollandsche spoor wegmaatschappij, den heer J. K. van Lookhorst. Aan den trein werd het koninklijk gezin opgewacht en verwelkomd door de heeren Westerwoudt, pre sident, Roëll, commissaris en Van Hasselt, administrateur van genoem de maatschappij. De Koning droeg de admiraals uniform, de Koningin een bruin fluweelen japon, fluweelen visite met gitten gegarneerd en een capote van dezelfde kleuren. Het Prinsesje was is het wit. In de wachtkamer le klasse, die sierlijk met bloemen en heesters was getooid, reikte het dochtertje van den burgemeester aan het Prin sesje een fraai bouquet over. In de vestibule werd het Konink lijk gezin verwelkomd door het dochtertje van den heer S. Fr. W. Plug, president van de vereeniging «Eendracht maakt Macht, voor het eereteeken van militaire krijgsver richtingen in Iudië, benevens een dochtertje van den heer Mens. De eerste droeg een gedicht voor, ter wijl zij bouquetten aan den Koning en Koningin aanboden. Zij werden begeleid door Christina van der Wouden met haar medaille versierd. Aan den voet van het perron ston den de leden van bovengenoemde Vereeniging geschaard, benevens enkele leden der 3e sectie en alle leden der 4e sectie (Metalen Kruis) met hun vaandels. Daverend waren de toejuichingen van de groote menigte, die reeds uren te voren op de komst van het vorstelijk gezin hadden gewacht. De politie, die onder het bevel stond van den heer Stork, deed uitmun tend haar plicht, zoodat de stoet geregeld kon afrijden, 4 bereden inspecteurs openden en sloten den stoet. Bij de Martelaarsgracht stond de muziek van het 7de regiment opge steld, die HH. MM met het «Wil helmus» begroette, maar overstemd werd door de luide vreugde-kreten van het volk. Zoo reed de stoet langs het Dam rak naar den Dam, die voor een gedeelte was afgezet. .Aan het Pa leis gekomen werd het vorstelijk gezin verwelkomd door den com missaris des konings Jhr. Schorer, den burgemeester, mr. G. van Tien hoven, den kommandant van de stad en den kommandant der marine. Nauwelijks hadden de vorstelijke personen het Paleis betreden, of zij verschenen op het balkon, waar zij door de inmiddels van alle zijden toestroomende menigte, die den Dam een zee van menschenhoofden gelijk deed zijn, met luide hoerah's wer- toespeling te maken op de weinige genegenheid, die zij vreesde dat haar hoogvereerde echtgenoot zou hebben om hunne eenige dochter uit te huwelijken naar de andere zijde van den oceaan. Zij zelf gaf duidelijk te kennen, dat zij Walcott's aanzoek reeds lang had tegemoet gezien. Het verheugde haar, dat Clementine nu openlijk kleur bekende en in weerwil van elke aanvechting hare groote ge negenheid voor den ver verwijder den man zonder terughouding uit sprak, en wat men er ook tegen mocht zeggen of doen getrouw aan hem vasthield en wilde houden. Koert Kasper Fabiaan was uiter mate verbluft. Hij had volstrekt zulke liefdesaangelegenheden niet vermoed in het huis, dat door hem zoo wel bewaakt en bestuurd werd. Hij hield zich alsof de geheele ge schiedenis ook voor hem niet nieuw was en hij die, wijl hij den Ame- den begroet. Toen de rijtuigen op den Dam verschenen begon de fon tein van decoratie te werken. Veel langer dan gewoonlijk ble ven HH. MM. op het balkon, en de menigte bleef onvermoeid hen toejuichen. De Koningin maakte Z. M. opmerkzaam op het versierde monument en moedigde het prin sesje aan, met haar handje te groeten. De hertog van Saksen-Meiningen was een der eerste om te wuiven toen de rijtuigen om den hoek van het Damrak kwamen. Aan het diner ten hove waren de Commissaris des Konings, de Burgemeester en de commandanten van de marine van Amsterdam ge- noodigd. Maaudagavond was te Am sterdam op het Frederiksplein, het Waterlooplein, de St. Antoniebree- straat, het Rembrandtplein, het Ro- kin en den Dam het electrische feestlicht ontstoken. In onderschei dene straten werd geïllumineerd, vele gasverlichtingen met ster ren en initialen schitterden in vollen gloed. Bij den weg was 't overvol. Optochten van gecostumeerden in de nationale kleuren trokken door de stad. Overal haast vlamden Ben- gaalsche lichten. Onbeschrijfelijke drukte, vroolijk gewoel, hoogst opgewekte stemming heerschten tot laat in den nacht. Van den Oudekerkstoren werd vuur werk ontstoken, voornamelijk Ben- gaalsche vlammen. Telkens en tel kens werden de nationale liederen aangeheven, o.a. herhaaldelijk voor 's Koniogs paleis. Het centrum van het drukste gewoel was in den vier sprong Vijgendam. Warmoesstraat, Nes, Damstraat. Men riep elkander toe: rechts houden, en met een wei nig inschikkelijkheid van iedereen ging 't voetje voor voetje vooruit. Dat belooft voor hedenavond. Te Amsterdam brak gisteren avond in de nauwe Sint Jansstraat bij de Warmoesstraat te 7.30 een hevige brand uit, op een bovenhuis. Al dadelijk liet de brand zich hevig aanzien. Door de guirlandes van groen deelden zich de vlammen weldra aan twee overliggende perceelen mede, die zeker verbrand zouden zijo, ware de brandweer niet zoo spoedig aanwezig geweest, waardoor zij gespaard bleven. Het eerstbe doelde perceel brandde bijna geheel uit. Bij het verzetten van een locomotief is Zondag aan het Rijn spoorwegstation te Amsterdam den stoker A. J. van Kuijk een been afgereden. Hij is dadelijk naar het gasthuis vervoerd. Uit Beverwijk is een adres van adhaesie aan het adres der Honderd verzonden, geteekend door den heer C. van Kempe en 19 anderen. Een dienstbode in de Beemster heeft op zeer sluwe wijze oplichterij gepleegd ten nadeele van haar meesteres. Zij deed het voorkomen of er op brutale wijze "s avonds werd gebedeld. Daardoor wist zij te bewerken dat er herhaaldelijk bankbiljetten van f 25 en rijksdaal ders onder de deur werden gelegd, welk geld zij zich verder toeëigende. Door de nasporingen van den rijks veldwachter van Jisp is de oneer lijkheid aan den dag gekomen. Naar men verneemt, is door den rikaan hoogachtte en vereerde, op zettelijk maar zoover had laten komen. Tot zoover wel, maar verder? Daarover wilde zijn met zorgen be laden hoofd eerst na dit feest na denken. Clementine had een gevoel alsof haar eigen plan door een wreed toe val was verschoven en haar gestrenge vader diep was gekrenkt, wijl zij hem niet het eerst in haar vertrou wen had genomen, maar daarentegen tot het uiterste alles voor hem ver borgen had gehouden. Vooreerst echter werden deze ge dachten bij haar overstemd door de zorg voor den verwijderden beminde en zijn ziek kind. Als hij daar ginds maar trouw bleef, de luimen en gril len van haren vader zou ze wel weten te overwinnen. Intusschen werd het langzamer hand duidelijk dat zulke voorne mens op geheel onverwachte, vast- officier van justitie rechtsingang verleend tegen den timmermansbaas op de molenwerf van de heeren Honig, te Koog aan de Zaan, ten einde te onderzoeken in hoeverre het ongeluk op den molen «De Melkpot» kan toegeschreven worden aan verzuim van noodige herstelling. Bij Egmond is Maandag gestrand het stoomschip Hasland bestemd naar Zaandam. Te 'sHage heeft zich een afdee- ling gevormd van de schippersver- eeniging «Schuttevaer:» voorzitter de heer G. Tetenburg, secretaris de heer L. Verkoren. Gisterennacht werd te 's-Hage door voorbijgangers brand ontdekt in een onbewoond huis aan het Huygenspark aldaar, dienende tot bewaarplaats van kleederen en mas- karadegoederen van de wed. Teten burg. Daar het niet gelukte de deur te openen, werd het raam ingesla gen, waardoor de vlam plotseling naar buiten sloeg en weldra het geheele huisje in brand stond. Toen een poos later een paar slangen wagens aanrukten was men weldra den brand meester. Het perceel is uitgebrand. De bewoonster moet te 9 uur in de bewaarplaats geweest zijn om een kleedingetuk te halen. Te Renkum waren eenige kinde ren, bij gelegenheid van het Paasch- feest, aan het stoken van een zooge naamd Paaschvuur. Een zevenjarig knaapje van den kastelein S. kwam te dicht bij het vuur, met dat ge volg, dat zijne kleederen vlam vatten, en hij in een oogenblik in lichtelaaie vlam stond. Ofschoon onmiddellijk hulp kwam opdagen en de vlam men bovendien spoedig waren ge doofd, had de knaap reeds hoogst ernstige brandwonden bekomen. Men schrijft uit Bruinisse: Omtrent het gerucht, dat een schipper met vrouw en kind op de reede Het Keeten verdronken zou den zijn, kan thans worden bericht, dat zij uit hun benarde positie ge red zijn door schipper G. van den Berg te Vianen, gem. Ouwerkerk. Hun schip moet geheel wrak zijn. Dat van den mestschipper, bestemd naar Herkingen, is boven water gebleven en Vrijdag door de be manning weer in bezit genomen. Te Ede op den grintweg naar Hoenderloo, had Zaterdag jl. de voerman J. W. het ongeluk onder zijn kar te geraken. Een paar voor bijgangers vonden later zijn lijk en vervoerden het naar Ede. De man was 35 jaar oud en laat eene we duwe met vier kinderen achter. Een felle brand, ontstaan door een gebrek aan den schoorsteen heeft in de kom der gemeente Heesch, in minder dan een uur tijds, vier kapitale boerenwoningen met schu ren en stallen van P. Leeijen Pz., J. Ruijs, de erven P. Neelen en van A. van der Stappen, geheel in asch gelegd. Aangewakkerd door een hevigen noordoosten-wind sloegen de vlammen dermate om zich heen, dat van de meubelen en den oogst schier niets gered kon worden, en 3 koeien, 2 hokkelingen, 1 kalf, 4 varkens en 8 biggen in het vuur den dood vonden. Drie huizen en twee inboedels waren verzekerd in de Zutfensche, een huis indeBrus- selsche- en een inboed in de Oud- gewortelde ofschoon nog niet dui delijk zichtbare hindernissen stieten. Fabiaan had zich op de reis naar zijne familie niet twee, maar drie dagen in de residentie opgehouden en had daar den ouden Boppel ge troffen, die hem met allerhande ge heel nieuwe levensplannen had ver rast. Hij was op eens in zijne lan delijke afzondering op de gedachte gekomen, dat hij het aan zijne vol wassene dochter verschuldigd was haar met meer en met andere per sonen in aanraking te brengen, dan hij op het platteland kon doen. Jo sephine was over de twintig, was zijne eenige erfgename en een flink beminnenswaardig meisje, waarvan het jammer zou zijn, zoo ze in een hoek van de wereld tot oude-jonge- juffrouw rijpen of als echtgenoote van een der grondeigenaars in den omtrek geheel in 't boerenbedrijf zou opgaan. Tot dusver hadden moeder en dochter niets van eene Karspelsche brandwaarborgmaat schappij. Een inboedel was niet ver zekerd. In den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag is ingebroken in de kerk der Katholieke gemeente te Blari- kum. Daar de in de kerk aanwe zige voorwerpen van waarde veilig waren geborgen, en pogingen om deze te bemachtigen waren mislukt, hebben de dieven zich tevreden moeten stellen met de zeer magere opbreDgst van eene collecte-bus en een kerkezakje. De Goede Vrijdag, in onze eeuw tot den rang van christelijken feest dag verheven, wordt door sommi gen in Drente nog altijd als een dag van weinig beteekenis beschouwd. Behalve dat sommige landbouwers op dezen dag hun gewone land- bouwwerkzaamheden niet staken, gaat de dorpsjeugd in sommige ge huchten dien dag eene menigte tak- kebossen verzamelen, bestemd tot een Paaschvuur. De Paaschvuren worden bij het Drentsche volk in hooge eere gehouden. De hooge bulten takkebossen, behoorlijk op gestapeld, worden aangevuld met oude korven, manden en overige versleten voorwerpen, door de dor pelingen aan de dorpsjeugd daartoe afgestaan. Deze worden altijd des Zaterdags voor Paschen opgehaald. Het «oude wannen ophalen» is voor de schooljeugd eene heele pret. Eene telkens aangegroeide kinderschare gaat al ziDgende het dorp of «loeg» door en vervoegt zich aan ieder huis onder het zingen van: „Hé j'ok oldes wannen, Die bij Paoschen branden? Hé j'ok 'en bossien stroo of riet, Anders heb wij Paoscbenmaandag niet." Deze geeft aan de kinderschare een paar versleten houten rijs beze men, een ander geeft een oude bo- demlooze mand of bij het niet in voorraad hebben daarvan een bos stroo. Op deze wijze worden twee h drie wagenvrachten vol prullen verzameld, die in optocht naar het Paaschvuur, buiten het dorp, wor den gebracht. Een «dik» (groot) Paaschvuur is voor de dorpsjeugd eene groote eer en het Paaschvuur wordt op zoo hoogen prijs gesteld, dat o. a. te Borger, waar het vóór ettelijke jaren door eene boosaardige band ontijdig werd in brand gesto ken, de verontwaardiging algemeen was en men zich dadelijk naar het bosch begaf om een nieuw Paasch vuur op te richten, terwijl de school jeugd ten tweeden male op den 2en Paaschdag oude wannen ophaalde. De burgerij, die nu geen oude man den enz. meer uit te reiken had, gaf door ruime giften aan stroo en droog brandhout blijken van hare sympathie met de herhaalde «Paasch- vuuraangelegenheden. Zondagnacht is aan het voetpad in het Zuideinde te Giethoorn een meisje van ruim 20 jaar op verre gaande wijze mishandeld, zoo dat men voor het behoud van haar leven vreest. De vermoedelijke dader moet een afgewezen minnaar zijn en is reeds in verzekerde bewaring ge nomen. (K.- C Een man, die dezer dagen uit de gevangenis le Sneek ontvluchtte, had lust om ziju vrouw en kinderen verandering van woonplaats willen hooren. Eenige dagen voor Clemen tine's vertrek echter, was zijne doch ter tehuis gekomen en had hem on bewimpeld verklaard, dat zij het leven op 't land moede was en gaarne dit verblijf met een aange namer in een groote stad zou ver ruilen. De oude Boppel verzekerde bij hoog en bij laag dat ze hem geen aangenamer tijding had kunnen brengen, maar hij zag er toch inder daad niet zoo heel gelukkig uit, als hij wel voorgaf te wezen er dat was ook natuurlijk bij een man, die meer dan zijn halve leven op de zelfde plaats, in dezelfde kalmte had doorgebracht. Hij meende echter zijn plicht te vervullen door zijn kind dit offer te brengen, waut hij vreesde, dat Josephine kwijnde en door eene treurigheid overvallen was, die de toespraak barer moeder en dediefde haars vadersniet konden overwinnen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2