enkele plaatsen kan men nu de kleuren al onderscheiden. Binnen enkele dagen zal men de schoone en beroemde hyacinthen in vollen bloei kunnen bewonderen en van de heerlijke geuren kunnen genieten, welke over velden en wegen worden verspreid. Door wijlen de weduwe R. van Dokkum, te Hillegom overle den, is aan het Luth. Wees- en Armenhuis alhier vermaakt een le gaat van f500, vrij van successie recht. Hedennamiddag is aan het station van den Holl. IJz. Spoorweg maatschappij alhier een man ster vende in de spoortrein aangetroffen, die, komende uit het gasthuis te Leiden, op weg was Daar zijne woonplaats Zaandam. Tegen den zin van den professor was hij vertrok ken. Hij is naar het gasthuis alhier overgebracht. Hedennamiddag is een schoor steenbrand ontstaan ten huize van Koperberg, Ged. Oudegracht, die door een paar politie-agenten is ge- bluseht. De aflevering van de voor den dienst bij de militie aangewezen lotelingen zal voor deze gemeente geschieden op den Doelen, op Woens dag 11 Mei e. k., voormiddags ten half tien uur. Blijkens het rapport van den heer N. van der SleeD, controleur aan de Haarlemsche Melk-Inrichting onder toezicht der Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid, was het gehalte der melk, geleverd gedurende den maand Maart, als volgt Het chemisch onderzoek der melk, geleverd door de Haarlemsche Melkinrichting, gedurende de maand Februari jl., leverde het volgende resultaat: Soortelijk v Vaste gewicht. stoffen. Maximum 1.0295 3.2 pet. 11.65 pet. Minimum 1.034 3.6 12.6 Gemiddeld 1.0314 3.31 12.16 Nocturne en Valse, van [Chopin, door den heer Gr. A. Mich eisen. Er was een uitgelezen maar weinig tal rijk publiek, daar de zaal klein is en dus slechts weinigen genoodigd konden wor den. Prof. Nicolaas Beets, de heer Hase- broek, de heer Hofdijk, de heer Heems kerk van Beest, de commissaris des konings in Hoord-Holland, de burgemeester en wet houders, admiraal Bowier, generaal Baud en hunne dames waren o. a. onder de ge- noodigden. De verschillende voorstellingen en uit voeringen voldeden H- M. blijkbaar bij zonder. Uit de akademie reed het Prinsesje met haar twee goevernantes verder om een rijtoer te maken. De Koningin reed met haar gevolg door de Staalstraat, Zwanenburgerstraat, waar wegens de talrijke menigte, die H. M. luide begroette, stapvoets moest worden gereden, over het Waterlooplein door de Amstelstraat en het Bokin naar het Paleis terug waar H. M. te 3.15 aaukwam. Het gemis van een tuin bij het paleis trachten de koninklijke ouders aan hun kind te vergoeden, door het zooveel mo gelijk in de gelegenheid te stellen, hetzij rijdende of te voet, van de buitenlucht te profiteereu, Nauwelijks was heden prinses Wilhelmina van haar morgentochtje terug, of zij reed wederom in een open landauer uit met hare moeder. Donderdagmiddag kon men haar in het Vondelspark, verge zeld van twee hofdames, zien hoepelen. Er blijkt wei uit, dat men voor niets zoo bang is als om het kind te verwennen. De Vorstelijke Familie in de Hoofdstad. Na afloop der aubade op den Dam op Vrijdagochtend-heeft de Koning, de hand des Burgemeesters vasthoudende, langen tijd in blijde ontroering zijne erkentelijk heid uitgesproken voor den morgengroet, aan Zijne Majesteit door duizenden kin deren op zoo voortreffelijke wijze gebracht. De wacht ten Paleize werd van de veld artillerie overgenomen door de infanterie. Te half twee reed H. M. met Prinses Wilhelmina naar de Oudemanhuispoort. Langs den weg ontbrak het niet aan toe juichingen. Aan het Universiteitsgebouw stonden de leden van bet «Amst. Studen tencorps» en ha ie geschaard, om H. M. hunnen opwachting te maken. De muziek van het 4e reg. speelde het Wilhelmus. PI. M. werd iu de oude lokalen van het museum vau der PIoop ontvangen dooi de commissie voor het akunstuurtje»hier ingericht. Br werdeu kunstwerken tentoongesteld van de meest bekende vaderlandscbe schil ders. Het volgende programma werd uitge voerd Carneval van E. Schumann; TooDeel tusschen Opiinia en Habius, uit De Ves- taalsche Maagd van A. Parodi, vertaald door H. Th. Boelen, door mejuffrouw S. Bos en den heer SchwabRomance, van Svendsen, voor viool, door den heer Chr. Timmner; Alleenspraak van Camilla uit Horatius, door Alida Klein, leerling der TooneelscboolDouw de Timmerman, van Van Zeggelen, door ïrieda Herberich, leer ling der Tooneelscbool; De Droom van Badelocb, uit (rijsbrecht vau Amstel, door Leida Eoelofsen, leerling der Tooneelschool; Des middags was er diner ten hove van 7 0 couvertsonder de genoodigden waren o. a. de 39 leden van den Amsterdamschen gemeenteraad. De vrees, dat Zijne Majesteit Vrijdag avond het gala-concert in n Belix» niet met zijne hooge tegenwoordigheid zou kunnen vereeren, is ijdel gebleken. De Koning is aan zijne jaarlijkscbe gewoonte getrouw gebleven en heeft met H. M. het concert bezocht. Nagenoeg stapvoets reden HH. MM. des avonds van en naar „Kelix Meri- tis", want in de Gastbuismolensteeg was een dak vau licht outstokeu en iu de omlijsting der poorten brandden de vet- glaasjes, in de Hartenstraat en op de Kei zersgracht was alles weder in vollen gloed, verhoogd door het kleurige vuur van Bengaalscbe vlammen. Door het bestuur ontvangennamen HH. MM. plaats in de keurige liofloge. De Koning was in admiraals-uniform, de Koningin iu licht lila zijde met diamanten diadeem en sieraden. Verschillende malen gaf Z. M. zijne in genomenheid met de uitvoering te kennen. Als solisten traden opmej. Dyna Beumer, kofzangeres; Louis Coenen, hof-pianist, en Jacobs, solo-trombonist, van Z. VI. PIH. MM. waren bijzonder tevreden en mej. Benmer werd onderscheiden door hunne toejuichingen, waarmede de hoorders gaarne instemden. Ondanks bet koude gure weder was bet in het centrum der stad niet minder druk dan Donderdagavond, en ook weinig minder opgewekt. Verscheidene troepen trokken met vaandels en zingend door de straten. Het concours hippique, heden achter het Rijksmuseum te houden, belooft zeer le vendig te zullen zijn; 8B deelnemers heb ben zich laten inschrijven. De jongelui van de Kweekschool voor de Zeevaart, vau het oudste studiejaar, zullen bij de komst van HH. MM. den Koning en de Kouingin iu den Stads schouwburg een eerewacht vormen. uit haar hoofd bannen. Hare opge wekte verbeeldingskracht toonde haar in elke kamer onaangename heelden der toekomst. Clementine.... en altijd weer Clementine. Ver- wenschte zinsbegoocheling 1 Het jonge meisje bleef staan, sloeg de handen voor de oogen en stampte met den voet, vertoornd over hare eigene verbeelding. De gesloten oogen bevrijdden haar echter niet van de heelden, die in haar binnenste waren ontwaakt. Het was voor haar zeker, dat Cle mentine, de gehate Clementine hier in huis zou bevelen aan de zijde van haren echtgenoot. Was dat Roger Walcott? Was hij het, wiens gestalte zij in eenen neve gehuld meende te aanschouwen? Waarom zag zij niet duidelijker? Waren het de tranen, die hare oogen ontrold waren, die nu ook de oogen barer ziel verduisterden? Zij strekte de armen uit, alsof zij Donderdagavond brachten de oranjeklan ten herhaalde malen ovaties aan het politie personeel. De Wiilemstratersmet hun feestcommissie aan het hoofd, zongen o. a. de nationale liederen voor het bureau der 5e sectie op de Noordermarkt. Ook voor het bureau der 2e sectie aan de Oude brugsteeg zong een groote menigte, met vlaggen getooid, langen tijd de volkslie deren. De commissie van beoordeeling der straatversiering beeft verslag uitgebracht aan het uitvoerend comité der Aprilfeesten en getuigschriften van den eersten graad uitgeloofd voor den Dam en de Galjoot iu den bocht der Heerengracht; eu in de tweede rubriek, met geldelijke belooning, aan de volgende straten Oude eu Nieuwe Willemstraat f 50, te verdeelen over de comité's in die straat; Ridderstraat f50 id.; Valkenburgerstraat f25; Groote en Kleine Kattenburgerstraat f 25 id. Als een der vele bewijzen van de groote opgewektheid die te Am sterdam heerscht zegt de N. R. Ct. en zich bij de geringste aan leiding in allerlei komische en hu moristische tafereeltjes uit, diene hetgeen Woensdagavond bij Kras- napolsky voorviel. Een oudachtig heer stapt binnen, die als men wil in voorkomen en manieren gelijkenis vertoont met Zijne Ma jesteit. Nauwelijks is hij over den drempel, of een guit fluistert zijnen buurman in: «Daar heb je den Koning!» Het nieuwtje gaat van mond tot mond en is in een omme zien door alle zalen verbreid. Men staat op, juicht en jubelt, dringt naar den wintertuin, alwaar de be wuste heer intusschen heeft plaats genomen, klimt op stoelen en tafels, zwaait met hoeden, heft de volks liederen aan, en breekt telkens in een onbedaarlijk lachen uit, ieder zich vermakende met zijns buur- mans pret. De heer, het voorwerp dier ova ties, speelt de hem opgedrongen rol con-amore. Hij is opgestaan, dankt met het bekende gebaar, wuift met de hand, ten teeken «dat het zoo goed is», laat zich aanleunen, dat eenige heeren aan hem worden voorgesteld, onderhoudt zich min zaam met hen en commandeert ten slotte met eene vervaarlijke stem een glas Beiersch, dat hij, na den kellner met eene ridderorde te heb ben begiftigd, op het welzijn van zijn volk naar binnen slaat. De commissaris van politie in de 1ste sectie te Amsterdam betuigt zijn dank aan den heer B. de Groot, wonende Warmoesstraat 184, voor de toezending van het bedrag ad 282.50, hetwelk door hem persoon lijk is ingezameld in het Koffiehuis Krasnapolsky voor de ongelukkigen die bij deu brand van de slaapstede in de St. Pietersteeg slechts hun leven hebben kunnen redden. Uit Amsterdam wordt ge meld: Nu en dan vormen zich optoch ten van werklieden van een of ander bedrijf. In phantastische pakken, waarin den oranjekleur de boventoon heeft, marcheeren zij zingende, met vaandels en de attributen van hun bedrijf, voorafgegaan door een trom mel, hoorn of harmonica, ordelijk langs de grachten en straten. Zoo gingen gisteren de groentehande laars met hunne vrouwen en knechts langs de groenmarkt. Zij droegen allerlei groenten aan stokken ge bonden. De stoet werd gesloten door eene handkar, die door een paar man, geheel in oranjepak gekleed, werd voortgeduwd. Óp die kar stond eene harington, waarin een man zat met eene muts met bloedrood lint en met een rouwstrik op de borst. Rondom de kar dansten en jubelden een aantal mannen en vrouwen, die het bekende lied zongen n lieve de demisaison, Alle socialisten in een harington». Omtrent den brand te Amster dam, waarbij 4 menschen omkwamen deelt de Amst. Ct. nog het vol gende uitvoerige mede De feestvreugde is hedennacht op treurige, diep treurige wijze ge stoord door een brand, die omstreeks drie uitbarstte in de St. Pietersteeg, de steeg die zich uitstrekt van den O. Z. Voorbugwal langs de Stads drukkerij naar de Nes. Terwijl het grootste deel van Amstel's burgers uitrustte van de vermoeienissen van den voorbijgeganen feestavond, mis schien voor een groot deel droo- mende van het heerlijke vuurwerk dat op Amstel en Y was ontstoken, was het geen vreugdevuur dat in de St. Pietersteeg ontstoken werd, maar een vuur dat verwoestend om zich heen greep, 't Was alsof hier het element wilde toonen dat het tot verschrikkelijker dingen in staat is dan alleen in ien vorm van vuur pijlen of draaiende molens en bat terijen het menschdom bewondering af te dwingen, alsof het wraak wilde nemen over de wijze waar mede men de laatste dagen er mede had gespeeld, het dienstbaar had gemaakt om de stad een fantastisch aanzien te geven. De wraak was vreeselijk 1 Daar in de St, Pietersteeg staat of liever stond, want thans is slechts eene ruïne overgebleven, een loge ment «de Witte Engel» waarin al lerlei menschen van geringen stand, als schoenpoetsers, liedjeszangers, enz. den nacht doorbrengen. In den afgeloopen nacht logeerden er 59 personen. De kruier Scheevers, die in het onderhuis woonde vertelde ons omtrent de ramp het volgende: «'tWas omstreeks drie uur dat ik, met mijn vrouw te bed liggende, verschrikt werd door vreeselijk ge stommel boven mijn hoofd en een brandlucht rook. Ik vloog de straat op en zag daar tot mijn schrik het geheele huis in lichter laaie. Ik haalde mijn vrouw en kinderen op straat en waarschuwde de politie. De brandweer kwam spoedig aan gerukt, maar in die smalle straat was aan blusschen haast niet te denken. De logeergasten moesten zich over de daken redden, een van hen viel hij het stappen van het eene dak op het andere op straat neder en was dadelijk een lijk, een ander brak bij den val zijn heup heen, een derde bekwam door glas ruiten vreeselijke wonden in den hals, drie personen kwamen in de vlammen om». Hetgeen wij zelf vernameD, komt met het verhaal van den kruier juist overeen. Zelden zagen wij een ge bouw tot het dak zoo totaal afge brand. Het geheele huis is een ruïne. Ook de stadsdrukkerij bekwam veel schade, zoowel door het vuur door het water. Tal van personen verdringen zich in de nauwe straat om de ruïne te bezichtigen; bijna fluisterend staan hier en daar troep jes menschen, velen met tranen in de oogen, over deze treurige ge beurtenis te spreken. Hoe de brand ODtstond is onbe kend; men zegt in de tapperij». Het driehonderd-jarig bestaan van den Leidschen Academietuin werd Woensdag avond op eenigs- zins feestelijke wijze herdacht. Men schrijft aan de L. Ct.Het is ruim half April en nu begint de bloesem van den Cydonia Japonica eindelijk te ontluiken; dat verschilt eene maand. Nog sterker bewijs van achterlijkheid in de natuur valt op te merken, dat hier en daar het sneeuwklokje nog niet heeft uitge bloeid. Met een feilen zonneschijn en scherpen Oostenwind klom ge durende de Paaschdagen de ther mometer boven de 60° E. Dezer ;en staat hij weder 20° lager met sneeuw, hagelbuien en nacht vorst. Kunt ge mij ook zeggen vra gen onderling de tuinlieden en land bouwers elkande af, wanneer de koude uit de lucht komt? Als de weerkundigen zoo vriendelijk wilden zijn dit eens nit te maken. dezen sluier wilde wegrukken. Ach, indien het Walcott ware, dan mocht ook de zegen neerkomen op haar, die hem gelukkig maakte. In Gods naam! Maar indien hij het niet was.... De anders zoo bedaarde Josephine streek met de hand door 't haar: hare droomen beangstigden haar. Zij keek gedurig om als een klein kind, dat 's avonds alleen is. Van de eene kamer ging ze naar de andere. Was dat alles werkelijk een droom? Wie liep daar achterhaar? Niemandslechts de wind had de deuren gesloten, die zij in hare ver strooidheid had opengelaten. Zij verlangde dat hare ouders terug kwamen. In 't voorbijgaan merkte zij dat de klok half twee wees doch de slinger bewoog zich niet. Nu, het was toch ook niet denkbaar dat het feest spoedig zou eindigen. Het beangste meisje, dat zelden een dag zonder hare ouders was, dacht er nu aan, hoe ze ter wille van haar alles opofferden. Met deze goede gedachte was zij in de slaapkamer barer ouders gevlucht als in eenen tempel, waarin die akelige gedach ten haar niet mochten volgen. Josephine sloot de deur. Ze haalde diep ademhier was vrede en stilte. Alles rondom haar blikte haar ver trouwelijk aan. Hier in den hoek had voorjaren haar kinderbedje gestaan. Nachten lang had hare moeder gewaakt het eenigst dochtertje ziek was. Menigmaal ook had zij een nacht in een leuningstoel voor 't bed harer zieke moeder gesluimerd. Hier had haar vader haar het eerste prenteboekje geschonken, toen zij op een verjaardagsmorgen lachend de oogen opende. Dat waren andere zielebeelden, heerlijke herinneringen. Zij dankte God er voor en vouwde de handen D. van Driel te Puttershoek, tegen wien herhaaldelijk door de politte werd gewaarschuwd, richtte in het begin dezer week aan eene firma te Westzaan een schrijven, waarin hij zich genegen toonde eene partij halken te ontvangen. Zij naam was echter bij die firma gelukkig niet onbekend. De Weesinrichting te Neerbosch is ook met het Paaschfeest niet ver geten. O. a. werd ontvangen van de Nijmeegsche Broodfabriek 1000 krentenbroodjes en 16 brooden;van N. N. uit Hees 1000 krentenbrood- Een vriend uit Rotterdam zond een vat zuurkool, terwijl de heer H., uit Nijmegen, heeft gezorgd, dat al de weezen op vlessch wer den onthaald. Door de Kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden, is aan den Minister van Waterstaat een adres ingediend tot ondersteuning van dat van het bestuur van den Ned. Uitgeversbond, ter verkrijging vaa een verlaagd tarief voor de verzending van couranten en druk werken naar België. De notaris K., te Weesp, moet sedert eenige dagen zijne standplaats hebben verlaten, zonder dat men weer waarheen hij zieh begeven heeft. De officier van justitie moet zich reeds hebben verzekerd, dat niet alleen het feest in de hoofdstad oorzaak van deze verwijdering is, tot een gebed voor hen, aan wien zij al haar geluk te danken had. Wat niet in hunne macht stond konden ze natuurlijk ook niet geven Indien ze 't gekund hadden, had Josephine er niet om behoeven te vragen. Niemand echter verkrijgt alles, wat hij verlangt. Boppel's kind moest dit met een zucht erkennen, Hare kwellende gedachten moeeten haar echter op deze plaats met rust laten. Ze keek naar buiten naar het lachende zomerlandschap. Ze nam in de vensterbank plaats, vouwde de handen in den schoot en legde het blonde hoofdje tegen het raam Hoe heerlijk was het hier toch Indien ze 't nóg moest zeggen, zou ze zich wel wachten haren vader den verkoop van dit landgoed aan te raden. Nu was de zaak beslist en dat was goed ook. Ze zou het naast Clementine niet hebben uit gehouden, daarom was 't maar GEMENGD NIEUWS. Een verschrikkelijk ongeval heeft plaats gehad op de jaarmarkt van Ayen, arrondissement Baiye (Corrèze). Op het oogenblik dat de menigte zeer dik opeengepakt stond, werden de talrijke kudden stieren, ossen, koeien, enz. plotseling door eenen schrik bevangen, waarvan men zich geen rekenschap kon geven. De dieren sprongen woest en ver wilderd door elkander en doorlie pen de jaarmarkt in alle richtingen, alles op hun doortocht vertrappende. Eene onbeschrijfelijke wanorde was er het gevolg van. Ieder vluchtte voor de verschrikte dieren, die door al dit geloop en geschreeuw nog woedender werden. Toen men er in slaagde de dieren tegen te houden en tot bedaren te brengen, waren er talrijke slacht offers; twee personen werden ge dood en vijftig gekwetst. Dit ongeval heeft in deze streek eene groote opschudding veroor zaakt. Wie Parijs bezoekt en zich verbaasd heeft over de groote ma gazijnen van le Bon Marché, zal nog meer verwonderd zijn, wanneer hij verneemt dat deze industrieele wereld beheerd wordt door een vrouw. Mme Aristide Buucicaut, weduwe van den stichter van het heter, dat zij het oude huis vaar wel zeide. Plotseling herinnerde zij zich dat zij den naam van den kooper had hooren neemen: hij heette Eabiaan, noch Walcott. Hij was een soort parvenu, die zonder geld en op ver sleten schoenen in de wereld was gekomen waar hij nu als een groot heer rondreed. Boppel vreesde wel dat de kooper het schoone goed zou bederven en bij gedeelten ver vreemden, maar het bod was te mooi om te weigeren. Ofschoon deze gedachte Josephine bedroefde, vond zij er toch ook weer eene troost inzij had zich niet angstig behoeven te maken, indien zij er maar eer aan gedacht had, wie de kooper was. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2