y OI'LLAIK IMS-1 De Eenzame. 4e Jaargang. Woensdag 20 April 1887. No. 1162. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks nitgenwnen Zan-en algeneenn Feestdagen. ADYERTENTIËN* AihEMKRN OVERZICHT. FEUILLETON. Stadsnieuws. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de ruhliette Etrangère 8. L. HAUBB Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. AdTertentién worden aangenomen tot 's middags IS aart MUSEUMS E Kolomaal museum van hei Paviljoen. Ingaag aan de Dreefcyds Sa «toon van diploma vrjjes toegang, donateur» met geselschap, leden met 1 dender Nederinmlache Maatsohappy ter bevordering van Nyverheid hebben •- a Nederland on meor bijzonder van het Haarlemache Biadom, Kruisweg i zuiden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van "dagen ko»telooa vau 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegea iltrs museum in da Damstraat. Geopend dagelyks uitganomon Zaterdag, ..nida* es Zaterdag van 2uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelyks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoou. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatsohappy ter bevordering vaa Nijverheid hebbtl |f dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzyde van liet Paviljoen op het terras. Goop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» on op vertoon van diploma vryon toegang, donateurs mot gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelyke oudheid, knust en geschiedenis, vooral No. 59. Geopend dagelyks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaaf 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen oj betaling van 25 eents por persoon. Kindoren boneden de 8 jaren worden in hot goheel niet toegelatenkinderen van 8 tot 14 Jaren niet daH onder behoorlijk geleidt, mij Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag: van 14 unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Qeope&c Dinsdag van i2 en Donderdag van S8 nnr. Toezang (denr Ondszroenmarkt) vr$. Een poging tot moord is gepleegd op den overheidspersoon Jeremiah Hegasty te Dublin, een bekend tegenstander der home rule. Hij reisde vau Cork naar Dublin en kreeg bij zijne komst in laatstge noemde stad een schot in het volle gelaat. De wonde is gelukkig niet van ernstigen aard. In de Times komt het facsimile voor van een brief van Parnell, ge- dagteekend van 15 Mei 1882, zeven dagen na den moord in het Phoe- nixpark aan den thesaurier der Landliga Egan toegezonden. Daarin verklaart Parnell, dat zijne openlijke brandmerking der bloedige daad on vermijdelijk is, maar dat hij niet temin meent, dat de vermoorde Burke zijn verdiende loon kreeg; echter betreurt Parnell den toevalligen moord van Cavendish. De Times sommeert Parnell dezen brief over een te brengen met zijne openlijke verloochening der moordenaars. De echtheid van dit schrijven wordt geloochend. De heer Wadd*ington, Fransch ambassadeur te Londen, heeft een langdurig onderhoud gehad met den heer Flourens, minister van Buiten- landsche Zaken, naar aanleiding der hangende vraagpunten tusschen Engeland en Frankrijk. Hij heeft hem aangekondigd dat de onderhandelingen voor de deel neming van Engeland aan de we reldtentoonstelling van 1889 op een goeden weg zijn en schijnen te zul len uitloopen op de door Frankrijk gewenschte oplossing. Ook schijnt men ten opzichte der Nieuwe-Hebriden-kwestie tot over- HANS HOPFBN. 46) ACHTSTE HOOFDSTUK. Clementine antwoordde alleen met een nog heviger snikken. Toen werd Koert verdrietig, hij hukte zich en gaf zich alle moeite om haar op te richten. Ondertus- schen zeide hij wat hem in zijne goedhartigheid maar in den zin kwam. Ga met mij mede, ik zal met je verdriet wel raad weten. Intusschen was hij zoo ver ge komen, dat ze weer naast hem stond. Heb je gehoord, dat het land goed van Boppel alweer is verkocht? Ditmaal heeft het een wezenlijke eenstemming te zijn geraakt. Frank rijk zou het recht verkrijgen tot ves tiging op de Nieuwe Hebriden en tot het zenden van troepen daarheen, om er zijne onderdanen te bescher men in geval van onlusten [op voor waarden geen enkele poging te doen tot annexatie of tot het instellen van een protectoraat. Eveneens schijnt men accoord te gaan in zake de kwestie van de neutralisatie van het Suez-kanaal. De gewapende vloten van alle mo gendheden zouden het recht van passage door het kanaal ten allen tijde waarborgen; aan de oevers van het kanaal mag geen enkel fort wor den opgericht. De naleving van deze voorwaar den zou worden bewaakt door eene internationale commissie. Ten slotte, wat betreft de Egyp tische kwestie, schijnt Engeland ge negen om de deelneming van Frank rijk in de onderhandelingen te Con- stantinopel, tusschen Henri Drum mond Wolff en de raadslieden van den Sultan, toe te staan. Havas bericht dat Paul Dérou- lèle, het hoofd der revanche-partij in Frankrijk, teDgevolge van een sterfgeval in zijne familie en om andere familieredenen zijn ontslag heeft genomen als voorzitter der Ligue des Patriotes. Een in de Nordd. Allg. Zeitung voorkomend communiqué, dat men als rechtstreeks van prins Bismarck afkomstig beschouwt, behelst dat tusschen Frankrijk en Rusland in den laatsten tijd geene toenadering heeft plaats gehad. Mag men de staatkunde van den Russischen kei zer tegenover Duitschland misschien onverschillig noemen, zoo is deze toch veeleer vredelievend dan vij andig. landhuishoudkundige gekregen iemand die er verstand van heeft. Zoo zegt men ten minste. Hij sloeg zijn arm bedaard om haar middel en noodzaakte haarhalt door hem gedragen, om met hem mede te gaan. Misschien is de oude wel uit zijn humeur over die nieuwe buren. Ik had het wel gedacht. Zoo heeft hij waarlijk in langen tijd niet ge schreeuwd.... Maar wat is er toch eigenlijk gebeurd? Ben je hem weer met je liefdesgeschiedenissen aan boord gekomen? Hoor eens, Tine, weet je wat nog het beste en ver standigste is? Dat je je zwartbruine Amerikaan laat loopen. Nu, blijf maar bij mijIk wilde maar zeggen dat we op die manier het allereerst weer vrede in huis krijgen. Je moet het echter zelf weten, doe wat je wilt.... Geloof je vast dat hij weer naar Europa komt? Ja? nu, wacht het dan at. Het kan toch Naar particuliere berichten in de Times luiden, is de protectionistische beweging in het Zweedsohe par lement geëindigd met een volledige zegepraal voor den vrijhandel. De Italiaansehe ministerraad heeft het programma vaitgesteld, dat de regeering aan de Kamer van Afgevaardigden zal voorleggen. Depretis zal bij de opening de verklarinsen afleggen met betrek king tot de oplossing der minislri- eele crisis; vervolgens zal hij de finan- cieele maatregelen ontvouwen, die noodig zijn voor het budget en voorzien moeten in de behoeften van het leger in Afrika. Officieele berichten uitOost-Afrika, te Lissabon ontvangen, melden dat het Portugeesclie garnizoen van Tongui den aanval van den oud- goeverneur aan het hoofd der in- landsche troepen heeft afgeslagen. De goeverneur is naar Zanzibar te ruggekeerd, waar de Sultan hem heeft doen arresteeren. De «Koloniale Vereeniging» te Berlijn heeft berichten uit Trans vaal ontvangen gedagteekend van 6 Maart, inhoudende dat tegen het einde van Mei of het begin van Juni ernstige verwikkelingen wor den tegemoet gezien in Noordelijk Transvaal, waar een der machtigste Kafferhoofden de gehoorzaamheid heeft opgezegd. De Somali - stammen in Oost- Afrika dreigen met een inval op het Duitsche protectoraat Witu. Haarlem, 19 April. Zondagmiddag ten half een werd in het gebouw «Felix Favore» in niet altijd zoo blijven. Het schijnt dat de oude heelemaal razend is. Ik zal wel oppassen niet in zijn buurt te komen Kom ga mee, Tine, ik meen het immers goed met je en spreek precies zooals ik het meen. Hij sprak tot haar op den toon, waarop men een ziek kind toespreekt en bracht haar zoo naar den vleugel van het gebouw waar hij zijne ka mer had. Hier zette hij haar op een canapé neder en ging naast haar zitten, terwijl hij onophoudelijk dezelfde melodie floot, totdat de bel voor het avondeten luidde. Het souper was, in weerwil, dat het feestelijk was aangericht ter eere van den teruggekeerden va der, alles behalve gezellig. De huisheer deed alsof Clementine er niet was en sprak slechts met hare moeder over het landgoed van Bop pel, dat, zooals hij eenige malen de Smedestraat hier ter stede, eene openbare vergadering gehouden van den IJzer- en Metaalbewerkersbond, afdeeling Haarlem. De voorzitter opende de vergadering en onthulde een banier, die de vereeniging ten geschenke was gegeven, waarna de heer Ansingh uit Amsterdam het woord verkreeg. Het onderwerp dat spr. had gekozen was: «Wat wij zijn en wat wenschen wij te zijn?» In hoofdzaak behandelde spr. daar bij de houding van het volk in Am sterdam gedurende de zoogenaamde Aprilfeesten dezer dagen. Onder de feestvierenden waren, volgens spr., tal van lieden die «het brood van de socialisten hadden gegeten» en thans, metoranjelinten, schimpliede ren op hen liepen te zingen. Op voorstel van den heer S. ter Straaten, hier ter stede wonende, werd daarna eene motie aangenomen die verstrekking had vrijlating te vragen wegens ziekte, voor den heer Domela Nieuwenhuis. Ten slotte be sprak de heer Schroder uit Amster dam het algemeen kies- en stem recht als een onmisbaar middel tot oplossing van het sociale vraagstuk De vergadering, die door ongeveer 200 personen werd bezocht, ging ten 3 uur uiteen. Onder de geëxamineerden der laatste dagen werden bij de acte- examens te Amsterdam, op 18 April, van 6 candidaten, 2 toegelaten, n. 1. onzestadgenooten A. Tas en P. Maas. Men maakt ons welwillend opmerkzaam op eene onjuistheid in ons blad van Maandag. De schoorsteen brand, waarvan daar sprake was,ont stond niet ten huize van den heer Koperberg, maar bij Mevr. de Liser de Morsain, Ged. Oude Gracht No. 148rood. Zaterdag en Zondag werd te Rotterdam een schermconcours ge- herhaalde, een vriend van hem had gekocht en wel door zijne bemidde ling. Hij noemde nog geen naam om de nieuwsgierigheid der zijnen gaande te maken. In de stemming echter, waarin de huisgenooten verkeerden, dacht nie mand er aan hem den kleinen dienst te bewijzen van naar dien naam te vragen. Zijne vrouw Echeen in overpeinzin gen verzonken en zweeg. Koert zag nauwelijks van zijn bord op en, deed hij het al een en kele maal, dan was het alleen om Clementine gade te slaan, die zon der iets te gebruiken, sprakeloos aan tafel zat en alle moeite deed om hare tranen te weerhouden. Eindelijk begon Fabiaan het pre diken voor doove ooren te vervelen, en zoo werd het souper zwijgend ten einde gebracht vóór het tijd was, daar de heer des huizes, ver drietig over dat algemeen Btilzwij- geven door de vereeniging «Arena». Onder de vereenigingen van buiten gekomen werd daaraan ook desl- genomen door de Haarlemsche ver eenigingen «Bato» en «Sparta». Laatstgenoemde kwam met lauwe ren beladen uit het strijdperk. Door leden van «Sparta» werden de volgende prijzen behaald: J. G. Martin Jr., 3e prijs, meester degenA. J. Meyerink, 3e prijs, meester sabel; D. Oostwoud Wijde- nes, 2e prijs, prevót, lange stok. Hulde aan «Sparta», die de eer van Haarlem's jongelingschap zoo flink wist op te houden Heden werden bij de herstemming voor een lid van den Haarlemsche Gemeenteraad ter stembus ingeleverd 1012 biljetten. Het aantal kiezers is 2119; de vorige maal werden 980 stemmen uitgebracht. Ten einde de nieuw opgerichte compagnieën pantserfort-artillerie te oefenen in de behandeling van het materieel, is de 12e compagnie vvn het 4e regiment vestiDg- artillerie onder bevel van den kapitein A. Harrelomée, voor eene maand ge detacheerd op het fort te IJmuiden. Deze compagnie komt daarna hier ter stede in garnizoen. In de op 15 dezer gehouden Raadsvergadering te Krommenie werd in behandeling genomen een voorstel van B. en W., behelzende «om, overeenkomstig het praeadvies van de daartoe benoemde commis sie, in hooger beroep te komen van het vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem dd. 11 Januari 11., waarbij aan den heer P. H. Kaars Sypesteyn zijne vordering is toegewezen in zake van betaalden gen, zoo heftig van tafel opstond dat de stoel achter hem omviel. Zonder goeden nacht te wenschen, verliet hij de eetzaal. Zijne vrouw zag hem verbaasd na. Daarop legde zij haar servet neder en volgde ernstig en bleek, zonder een woord te sprekeD, maar uiterlijk bedaard, haar vertoornden echtgenoot. Broeder en zuster bleven alleen. Clementine maakte van deze ge legenheid gebruik door hare elle bogen op de tafel te steunen en haar gelaat in de handen te verber gen, waarna een stroom van tranen haar hart verlichtte. Koert schoof zoo dicht naast haar als hij kon en zeide: Meisje, dat gaat zoo niet.... kom wat tot bedaren, eet en drink maar een weinig, anders wordt je nog ziek. Intusschen nam hij de wijnflesch en schonk het glas, dat tot dusve

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1