De Eenzame. 4e Jaargang. Donderdag 21 April 1887 No. 1163. ABONNEMENTSPRIJS: ADV ERTENTIÊN- ALGEMEEN OVERZICHT. FEÜILLETON. HAHS HOPFM. Stadsnieuws. M' Voor Haarlem per maand40 Centi. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 tfersebijnt Dagelijks Bitgenomen Zen- en aigeseeae Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adresseeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de sublime Etrangèr» S. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bix Faubourg Montmartre. T»n 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eenio. Groote lettere naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags IS umri MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolontaal museum van hei Paviljoen. IngaHg aan de Dreefiyda 2e denr. Geopend dagelijk» van 10 tot 4 unr. Toegang 36 cent# per peraoon. Donatonra en leden der Nedorlandache Maataohappy tor bevordering vaa Nijverheid hebban gg riitoon van diploma vrijen toegang, donateura met geielachap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzydo van liet Paviljoen op het terraa. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ot. p. peraoon. Donateur» «a donder NederlandBohe Maatsohappg ter bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateura met gezoUchap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geachiedeuia, voor»! aa Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijka, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 ceuta per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel ja*l 1 "nlden. Museum dar stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Qj fandagen kosteloos van 124 unr, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per peraoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kindoren van 8 tot 14 jaren niet dan onder belioorlyk geleidt, J| lyUrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopoj.6 Wasdag ca Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeline it* de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 unr. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. Een groot aantal hoofden der Iersche politie hebben hun ontslag genomen, daar het inwerkingstellen der nieuwe dwangwet hunne positie onhoudbaar zou maken, door hun den haat des volks op den hals te halen. Na de redevoering door hem in het Parlement gehouden, waarin hij de Iersche afgevaardigden heeft beschuldigd van samenspanning met de moordenaars, heeft kolonel Saun- derson, naar men zegt, een groot aantal brieven en telegrammen, waarin men hem met den dood dre:gde, ontvangen. Men heeft hem bescherming door de politie aangeboden. In een onderhoud met een ver tegenwoordiger van Central Nems heeft Parnell verklaard dat de brief, door de Times als van hem afkom stig medegedeeld, niets dan een grove leugen was. Hij ontkent zelfs dat de onderteekening van zijne hand was. Parnell zal bewijzen aanvoeren om de valschheid aan te toonen alvo rens hij zal beslissen de Times we gens laster te vervolgen. De Répuilique frangaise&ezll het volgende telegram mede uit Londen Men verzekert dat het Engelsche goevernementdaar het van den Sultan geene concessie ten opzichte van Egypte heeft verkregen, Wolff uit Constantinopel zal terugroepen. De markies van Salisbury is van plan de onderhandelingen met het Eransche kabinet weder aan te knoo- pen, aan hetwelk hij nieuwe voor stellen zal doen. Het nieuwe Italiaansche kabi- 47) ACHTSTE HOOFDSTUK. Koert opende de deur. Clementine zag eens om. De ledige flesschen stonden door elkander op het ver kreukeld tafelkleed. De lamp, waar tegen Koert bij 't opstaan gestooten had, slingerde heen en weer. Eene rilling over viel haar bij de gedachte aan zulk een ruwe troost. Ze had echter van avond genoeg geweend, meer dan genoeg, meende zij. Ze drukte een kus op hare hand en scheen dien ver, zeer ver heen te werpen. Daarop gingen beiden voor zichtig en zwijgend door de lange gang de kamer hunner ouders voorbij. net heeft in de Kamer zitting ge nomen. Zoodra de beraadslagingen wer den geopend heeft Depretis het woord gevraagd om de verlangde ophelde ringen te geven betreffende de laat ste ministerieels crisis. «Een nieuw programma is nut teloos, want de mannen, waaruit het ministerie is samengesteld, zijn bekend, en wij hebben de vaste hoop door de Kamer in ruime mate te worden gesteund. Het ministerie zal steeds eene vreedzame politiek vol gen. Wat de Afrikaansche kwestie betreft, zullen we ons niet laten vervoeren tot onberaden stappen» (Toejuichingen). Depretis deed vervolgens de nood zakelijkheid uitkomen om maatre gelen te nemen ter voorziening in den aauleg van spoorwegen. Hij kondigde daarna de aanbieding van wetsontwerpen aan, betrekking heb bende op de graanrechten. Het ontslag, door deD vice-president der Kamer aangevraagd, werd niet aangenomen. Men verzekert dat in den laatst gehouden ministerraad besloten is, dat het bestuur der Afrikaansche zaken, totnogtoe beheerd door den minister van Oorlog en die van Bui- tenlandsche Zaken, voortaan slechts aan eerstgenoemde alléén zal worden opgedragen. Men schrijft aan den minister het plan toe een korps ko loniale troepen te formeeren en den invoer van bijzondere wapenen in het Italiaansche leger uit te breiden. De politie heeft te Saragossa een revolutionnaire proclamatie in beslag genomen, maar de regeering hecht daaraan geen gewicht. De Kamer nam met 259 tegen 17 stemmen de eerste paragraaf aan van de overeenkomst met de Com pagnie Voor ongeveer twee uur was me vrouw haren echtgenoot gevolgd. Fabiaan echter, om zich aan elke tegenspraak te onttrekken, ontweek alle verwijten door, vóór zijne be zorgde echtgenoote hem kon volgen, den weg te kiezen naar de vrije buitenlucht. Blootshoofds had hij het huis verlaten en de schel aan de voordeur trilde lang na van den hevigen slag, waarmede hij de deur had dichtgeslagen. Zijne echtgenoote dacht er niet aan hem in den don keren tuin te volgen. Ze wist, dat haar dit niets zou baten, dat hij haar buiten niet te woord zou staan. Ze ging in hare kamer voor haar bed zitten. Zij nam haar gezangboek ter hand en liet het hoofd voorover zinken. Ze wilde er niet in lezen maar het was haar eene aangename gewoonte geworden, die zij in de kerk had aangenomen, dit boek in de hand te hebben, als zij ernstig met zich zelve raadpleegde en met De Senaat nam de eerste paragraaf aan der wet op de vereenigingen. De minister van Openbaar Onder wijs in Oostenrijk heeft in eene bijeenkomst van kiezers te Pressburg de meest stellige verklaring afgelegd dat de vrede in den loop van dit jaar bewaard zal blijven. Deze me- dedeeling is ter beurze met de grootste voldoening vernomen. Tijdingen, te Moscou ontvangen, houden in dat de opstand der Ghil- zais zich uitbreidt. De partijgangers van Ahmed-Ayub-Khan, die te Teheran gevangen gehouden wordt worden driester en het is vol strekt niet onmogelijk dat zij er in zullen slagen Abdurrahman van den troon van Afghanistan te stooten en Ayub in zijn plaats te stellen. Volgens eene dépêche, te Lon den ontvangen, zou de Emir van Afghanistan twee regimenten voet volk, twee regimenten kavalerie en een batterij artillerie hebben gezon den om de opstandelingen te be strijden. Men beweert dat de Khau van Bokhara zich houdt alsof hij zich aan den Russischen invloed wil onderwerpen. Zijn ministers zijn tegen hem opgestaan, eenige hunner zijn onthoofd: de andere zijn ont vlucht. Een telegram uit Mandalay, te Londen ontvangenbehelst twee treurige tijdingen uit Birmah. Een troep van 300 Dacoits heeft het groote dorp Sinbyoogyoon in de asch gelegd; deze plaats was gelegen op den westelijken oever van den Ira- waddy. Vervolgens hebben zij de Birmaneesche ambtenaren in die streek, welke zich aan de Eugel- hoofd en hart over iets wilde na denken, waarvan geluk of ongeluk afhing. Zoo zat zij daar meer dan een uur in zichzeive gekeerd, en werd het haar intusschen duidelijk hoe ze handelen moest. Ze bereidde zich voor op een strijd, dien zij haren echtgenoot niet kon besparen. Ze was gereed. Plotseling hoorde ze hem de trap opkomen. Fabiaan bleef op den drempel staan, terwijl hij door gebaren zijne verbazing te kennen gaf. Toen hij straks het huis verliet, deed hij dat met de bedoeling om heden elk ge sprek te vermijden, eiken sermoen te ontgaan. Wat was er dan toch wel gaande, dat men heden al zijn6 plannen dwarsboomde? Nog wakker? zeide hij, eindelijk ie deur sluitend. Zooals je ziet. En waarom? schen hadden onderworpenver moord. Deze troep Dacoits heeft den zelfden dag de voorsteden van de naburige stad Salinmyo in brand gestoken. Haarlem, 20 April. Bij de heden gehouden herstem ming tusschen de heeren P. Dyse rinck en mr. A. C. Waller, kreeg de eerste 561 en 'de tweede 443 stemmen, zoodat thans voor lid van den gemeenteraad nogmaals gekozen is de heer P. Dyserinck. We zijn eenigszins nieuwsgierig te weten wat de heer Dyserinck thans zal doen. Onder een groot aantal ingezonden stukken en mededeelingen bij B. en W. ingekomen en waarvan in de heden ge- honden zitting van den Gemeenteraad mededeeling werd gedaan, was o. a. een verzoek om ontslag van Mr. A. A. Land als lid van de commissie voor het M. en L. Onderwijs. Voor kennisgeving werd aangenomen eene missive van Ged. Staten tot goed keuring van het besluit tot verkoop van grond aan J. H. Butters en J. A. Wen- nekers. Vervolgeus werden aangenomen: Voordracht van B. en W. in zake de gronden aan de zuidzijde van den Zijlweg met rapporten. Id. id. in zake de regeling van de jaarwedde van Dr. P. M. Heringa. Id. id. in zake plaatsing van leerlingen op school C. en vergoeding voor het hoofd dier school. Id. id. in zake herstelling van de woning van het hoofd van school B. Aangehouden werd de voordracht tot benoeming van een onderwijzer 2e klasse van school B. Vervolgens werd nog goedgekeurd: Een rekest van H. Spaan om ontslag als onderwijzer tegen 15 Mei. Een dito van de coöperatieve bouwver- eeniging „De Vooruitgang" dat ter af doening werd gesteld in handen van B.enW. Hierna werd de openbare zitting gesloten. Heden viert de heer J. Spaan, hoofd van school D, op de Ged. Oude Gracht alhier, zijn 70en ge boortedag. De heer Spaan is reeds zes en veertig jaar aan het onder wijs hier ter stede verbonden, en was reeds drie en veertig jaar aan het hoofd van genoemde school. Met zeldzamen lust en ijver heeft de heer Spaan die lange reeks van jaren gearbeid aan de ontwik keling en de opvoeding van zijn tallooze leerlingen. Hij was als on derwijzer van de kinderen onzer minder bedeelde medeburgers de rechte man op de rechte plaats. Hij wist zich zoo bemind te maken, dat vele zijner oudleerlingen, nn reeds vaders of moeders van gezinnen, nog steeds met hartelijke ingenomenheid over hem spreken. Met onverdroten ijver wijdt de heer Spaan zieh bo vendien sedert 1845 onafgebroken aan de schoone stichting van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, de School voor Bejaarden. De gemeente Haarlem heeft groote verplichting aan zulk een man, die een groot deel harer burgers tot flinke mensehen opleidde. Vele zijn de blijken van belang stelling en genegenheid die den heer Spaan op dezen voor hem zoo ge- wichtigen dag ten deel vielen. Zoo ontving hij van zijne leerlingen een keurige étagère, en van het hulp personeel der school een fraaien ba rometer tevens termometer. Van de ingezetenen der gemeente ontving hij, zoowel uit hoogere als lagere standen, tal van felicitaties. Wij wenschen den waardigen grijs aard geluk met dezen dag en hopen dat het hem nog lang moge gege- Omdat ik met je spreken wil Daarmee kun je wel tot mor gen wachten. Koert! zeide zijne vrouw en hare stem trilde tegen wil en dank, ik kon toch geen oog toedoen voor ik met u gesproken had over 't geen mij 't hart be zwaart. Bedenk, dat misschien ons toekomstig geluk, de rust en vrede van dit huis en van onze zielen op 't spel staat. Hoor mij aan en geef mij antwoord. Mijn geweten gebiedt mij te spreken, misschien ook u het uwe. Je bent van avond bijzonder ernstig, antwoordde haar echt genoot, die zich niet geheel op zijn gemak gevoelde. Ga zitten en spreek De ontroering, waarmede zij ha ren echtgenoot tot een onderhoud had genoodzaakt, maakte haar eenigszins verward. Zij legde de hand op de tafel, zweeg een oogen- blik en bedacht zich. Ik luistervermaande hij, nadat hij zijne aarzelende vrouw een oogenblik had gadegeslagen. Zij zag naar hem op. Hoe moest zij zulk een gewichtig gesprek met zoo'n lichtgeraakt man beginnen. Op eens viel haar iets in: Zeg mij eens hoe heet de man, die Bop- pel's landgoed niet zonder je hulp, zooals je verzekert heeft gekocht Fabiaan zette een hooge borst op en zeide: De vrijheer Adelbert von Altbaten. Dezelfde die wij op de zilveren bruiloft van mijn broeder hebben leeren kennen? Dezelfde. Eu hem wilt ge Clementine tot vrouw geven? Wie zegt dat? Ik. Er ontstond eene kleine pauze. Fabiaan, die zich overrompeld ge_

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1