Binnenland. ven zijn nut te stichten in ruimen kring, zooals hij reeda zoovele jaren deed. Aan de besturen der afdeelin- gen, de provinciale correspondenten en correspondenten is door het hoofd bestuur van den «Volksbond», ver- eeniging tegen drankmisbruik, op gave verzocht van de voorstellen en vraagpunten, die zij, ter behandeling in de dit jaar alhier te houden al- gemeene vergadering, in den be schrijvingsbrief voor die vergadering mochten wenschen opgenomen te zien. Tevens wordt medegedeeld dat zal moeten worden voorzien in twee vacatures in het hoofdbestuur ontstaande door de periodieke aftre ding van de heeren dr. L. J. Egeling en L. P. Walburgh Smith. Ook worden inlichtingen gevraagd om trent hetgeen in de omgeving der afdeelingen en correspondenten ge schiedt tot veredeling van volksver maken, en of volksvermakelijkheden veelal uitgaan van sterkendrankver- koopers. Aan het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis alhier is door den heer D. B. Stuffers een geschenk aange - boden bestaande in twee ouderwet- eche drinkglazen, gestipt door P. Kibon, in het jaar 1818. Door wijlen P. Sweerts, al hier overleden, is aan de Diakonie der Evangelisch Luthersche gem. te dezer stede vermaakt een legaat van f 300, onder bezwaar van vrucht gebruik. De ziekenverpleging op de Nieuwe Gracht zal eerlang verplaatst worden naar een nieuw gebouw in de Hazepaterslaan, dat gesticht is door freule A. J. M. Teding van Berkhout en dienen zal voor oplei ding van ziekenverpleegsters en tot verpleging van zieken. Dit «Diaconessenhuis» is prachtig ingericht. Het werd gebouwd door de aannemers, de heeren J. van Ek en Zoon, alhier, onder toezicht van den heer F. Haitsma Muiier, ingenieur en architect. Donderdag 21 dezer zal te Amsterdam de door de directie der Neïerl. Sport uitgeschreven inter nationale schermwedstrijd op den degen plaats hebben. Onder tal van beroemde scherm meesters hebben zich ook laten in schrijven de heeren Joh. G. Martin en A. J. Meijerinck, schermmeester, alhier. Te Koog a/d. Zaan brak Dins dagmorgen omstreeks half drie een felle brand uit in den verfmolen «De Haas», behoorende aan K. Smit. De molen is geheel vernield. Bij kon. besluit is de zilveren medaille toegekend aan de gezag voerders van schepen in de groote vaart: F. H. Bonjer, J. H. Meijer en G. A. van der Woude, als er kenning der diensten door hen aan de wetenschap bewezen door het overleggen van uitmuntende scheeps journalen, ten behoeve van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrij dag 22 April a. s. niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn idt.de St. Gt.) Met welgevallen ziet het HU. terug op de afgeloopen «heerlijke feest week,» en wie tot dealgemeene opgewektheid, tot den heerlijken voelde als een speler, wien men in de kaarten gekeken heeft, zocht naar woorden; zijne vrouw, stouter geworden door de zekerheid harer vermoedens, ging met over elkaar geslagen armen in de kamer op en neer. De baron is een man met uit stekende eigenschappen, zeide de huisheer, die meende, dat het niet noodig was zijn wil te toonen. Ik heb veel en lang met hem over den landbouw gesprokenik kan u als man van 't vak zeggen, dat hij volkomen op de hoogte is van de zaak en zijn landgoed in waarde zal doen toenemen. Waarom blijft hij dan niet op de plaats, die hij thans bezit? Wijl ik hem geraden heb naar onze provincie te komen, en de ge legenheid niet voorbij te laten gaan om een landgoed als dat van Bop- pel machtig te worden. En kan hij die kosten uit eigen geest welke zich toonde, zeer veel heeft bijgedragen, is die doorluch tige vrouw, die daar in dat open rijtuig, zoo vertrouwend, hartelijk en eenvoudig, met haar kind aan haar zijde, zich overal vertoonde. Met een vriendelijken glimlach, een zacht en welwillend woord, heeft ze overal gegroet en gedankt voor de hulde, den Koning bewezen. Waar H. M gelegenheid er toe had, deelde zij mede hoe de Koning dankbaar was voor de genegenheid hem betoond; hoe hij met belang stelling vernam al wat in de stad gedaan was, hem ter eere. «De jonge Koningin had een moeielijke taak. Want zij is een verstandige moeder, die niet alleen voor de verstandelijke en zedelijke opvoeding van haar veelbelovend kind zorgt, maar die voor haar ge zondheid niet minder waakt. Te veel opwinding en vermoeienis moest vermeden en toch moest der loyale, trouwe bevolking het kind, waar op aller oogen gericht zijn, zooveel mogelijk getoond worden. «Met veel tact en oplettendheid heeft de Koningin voor haar kind gezorgd, en tevens den Amsterdam mers getoond, hoe zij de volksliefde waardeerde, waarmede haar kind sinds den geboortedag omringd en beschermd is. «Wij zijn overtuigd, na al wat we hoorden van groot en klein, dat wij in naam van alle Amsterdam mers spreken, als wij onzer jonge Koningin dankbare hulde brengen voor het vertrouwen in het volk van Amsterdam door haar getoond. Dank voor haar rusteloos streven om overal in de groote stad, op IJ en Amstel, op de grachten en in de achterbuurten, bij dag en bij avond, steeds vriendelijk, eenvoudig en waardig zich te vertoonen met Haar lieflijk kind, zoodat zij, hoe guur het weder ook mocht wezen, de Oranje zon wist te doen lichten in onze straten.» En wat de houding der bevolking betreft, op welsprekender wijze dan geschied is, kon zij niet toonen «dat ze de orde en wet liefheeft, dat ze afschuw heeft van oproer makers, dat ze van harte bemint de dynastie der Oranjes, het stamhuis eerst van stadhouders, veldoversten, Koningen, dat als het ware een symbool is van het vaderland, en aan alle partijen tot band strekt». De commissie voor de Aprilfees ten heeft tot de ingezetenen van Amsterdam de volgende kennisge ving gericht Stadgenooten Wij hebben een heerlijk feest gevierd, zoo krachtig getuigende van aller samenstemming in gehecht heid aan liefde tot onzen Koning, onze Koningin en onze Prinses, dat het u en allen Nederlanders moet goed gedaan hebben. Z. M. de Koning en H. M. de Koningin spraken herhaaldelijk hun nen dank uit, en wie uwer heeft niet de aangename herinnering der aan vallige groeten, door H. K. H. de Prinses met kinderlijke vreugde toe gebracht De commissie, die de vrijheid nam u tot het vieren van dit volks feest op te roepen, waagt het niet, nadat de koninklijke dank u is toe gekomen, harerzijds aan dezen een woord toe te voegen, maar wel vraagt zij uw verlof om bij deze namens u hooge waardeering uit te spreken van de groote toewijding en inspanning van zoovelen, die middelen bestrijden? Grootendeels. En wie betaalt het overige? De zoo in 't nauw gebrachte man verloor zijn geduld. Maar, beste, het zal u toch onverschillig wezen wie in deze zaak zijn betrokken. Wees er van verzekerd, dat geene woekeraars hunne handen hierin gehad hebben, maar dat de zaak is geleid en volvoerd door een man, dien ik volkomen vertrouw en dien gij ook kunt vertrouwen. Ik zelf ben namelijk die man. Zijne vrouw knikte alsof hij haar niets vreemds vertelde; daarop zeide zij op haren zachten toon van meer derheid, dien haar echtgenoot niet kon ontstaanEn nu zou je gaarne de kroon op je werk zetten door je kind als gebiedster naar het heerlijke landgoed te geleiden zon der dat het je veel kost en boven dien haar nog mevrouw de barones hooren betitelen, welke titel je door hunne zorgen het gelukken van ons feest hebben verzekerd. Zij denkt daarbij aan het comité van uitvoering en zijn bestuur, aan de huurt-commissiën voor de ver sieringen, aan de commissiën voor volks- en kinderspelen, aan de com missiën voor den roeiwedstrijd en voor den gecostumeerden water tocht, en vooral ook aan onze kin deren, aan den heer dirigent en de regelingscommissie van den mor gengroet, toegebracht op eene wijze, blijkbaar aan H.H. M.M. den Ko ning en de Koningin en H. K. H. de Prinses hoogst welgevallig, en die een ieders hart van aandoening deed trillen. Zij vergeet daarbij nie mand, al kan zij niet hier iedere commissie en ieder persoon noemen, die alzoo medewerkte. Zij wenscht aan allen uwen dank toe te brengen. Stadgenooten 1 de herinnering aan dit feest zal blijvend zijn. Giften in geld en goederen stel den ons in staat, op den heuglijken 19den Februari namens u den armen wel te doen; nu in de April dagen sprak het feestgevoel zich luide uit: het «Oranje boven!» «De Koning leve!» was niet alleen de grondtoon in ieders hart, de juich- toonen wilden geuit worden, terwijl een ieder daarbij gevoelde, hoe zeer wij door onze liefde tot den Koning en Zijn Vorstelijk Huis in broeder lijken band zijn vereenigd. Dat blijve zoo, en moge het ons gegeven zijn, onzen Koning nog vele jaren aan het hoofd van het aldus gezegend Nederland te zien. Gedurende de acht feestdagen zijn aan het Rijnspoor (Centraal station) te Amsterdam afgestapt 16,374 personen, waaronder zijn be grepen 7492 personen alleen op Woensdag, den dag der illuminatie. Met de Gooische stoomtram zijn gedurende de feestdagen naar Amsterdam vervoerd 6503 personen. Het Bestuur van de Vereeni- ging «Het Pensioen-Verbond» heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin het herin nert, meermalen den steun dier Ver gadering te hebben ingeroepen in zijn streven, dat het zeer groote en steeds grooter wordend overschot van het Pensioenfonds voor burger lijke ambtenaren worde aangewend ten behoeve van een van 's Rijks wege te creëeren weduwen- en wee- zenfonds. Het bestuur meent, dat de materie zoo uitvoerig, nauwkeurig en wetenschappelijk onderzocht en uiteengezet is in het rapport der Staatscommissie van 1881, dat bij goeden wil en voldoenden ijver van hen, die met de samenstelling van een ontwerp belast zijn, dit spoedig bij de Kamer zal kunnen inkomen, terwijl zeker de Minister wel niet in gebreke zal blijven, voor zooveel dat van hem afhangt, spoed te bevorderen, indien aan Z.Exc. de belangstelling der Kamer in dat onderwerp opnieuw mocht blijken. Het Bestuur verzoekt de Kamer derhalve, bij gelegenheid der be handeling van de aanhangige wij ziging in de begrooting van het Burgerlijk Pensioenfonds den Minis ter te doen blijken, dat door haar acte is genomen van 's Ministers verklaring, eenige maanden geleden afgelegd, dat een ontwerp tot nadere regeling van dit onderwerp in be werking is geDomen. De Kon. Vereeniging van Ge- pensionneerde Officieren van het Ne- verblindt. - En waarom niet? antwoord de haar toornige echtgenoot. Ik zie daarin niet het minste kwaad. De heer von Althaten is een flink man van eene oude, aanzienlijke familie; hij heeft fijne manieren, hij is vermogend, hij- Gaarne zou Koert Kasper Fabiaan nog meer ten voordeele van den ba ron gezegd hebben, maar er kwam hem niets meer in den zin. Zijne vrouw viel hem in de rede met de vraagHoe weer gij dat alles zoo nauwkeurig? Dat was hem dan toch te erg. Vertoornd riep hij uit: Ik weet het, ik, Koert Kasper Fabiaan en dat is voldoende. Vol moed ging zijne echtgenoote echter voort: Weet gij dat mis schien van dat gluiperia-e manneke met dien laDgen kaftan en korte lokjes om de ooren, die op eens, zonder uitgenoodigd te zijn, tus- derlandsche Leger telt thans 368 gewone en 325 buitengewone leden het aantal buitengewone leden is sints verleden jaar met 133 ver meerderd. In den loop van het boek jaar 1886/87 werd uitgekeerdvoor hulp aan gewone leden f 225, tege moetkoming in verplegings- en be grafeniskosten aan weduwen of na - gelaten betrekkingen van iedenf425 bijslag op de lagere pensioenen f7997 en rentelooze voorschotten aan leden f 800, zoodat op het stuk van hulp en ondersteuning valt aan te wijzen f 9447, met dien verstande dat de laatste post van f 800, bij termijnen afbetaald, in de kas der Vereeniging terugkeert. De zomerdienst op de spoor wegen zal 1 Juni een aanvang nemen. Men leest in het verslag over 1886 van het bestuur der Vereeni ging van Nederlandsche steenfabri kanten Met genoegen kunnen wij terug| zien op het welslagen onzer pogingen in het eerste jaar aangewend, om het gebruik van Duitschen steen te weren. De invoer van dat fabrikaat is thans zeer onbeduidend. Gaarne zouden wij hetzelfde verklaren om trent den invoer van Belgisch fabri kaat. Bij groote hoeveelheden worden die steenen nog steeds ingevoerd. Vooral Brabant en Zeeland gebrui ken die bij millioenen. Het zijn •vooral de fabrikanten aan de Hol- landsche IJselRijn en Vechtdie het groote nadeel daarvan moeten ondervinden. In 1886 zijn opgeheven of hebben niet gewerkt 38 fabrieken. Inge voerd werden volgens officiëele op gaven aan gebakken steen over 1885: geheele invoer tot verbruik f 1.074,816, minder dan in 1884 f 328.000. De waarde wordt steeds berekend h f8 per 1000 KG. De invoer bedroeg uit België 92.221.701 KG., in 1886 86.460.038 KG. Uit Groot-Brittannië 15.273.790 KG., in 1886 4.339.470 KG., uit Pruisen 26.856.305, in 1886 19.496.866 KG. Van algemeene rijzing der prijzen is nog geene sprake. Er wordt nog steeds te veel geproduceerd, vraag en aanbod houden nog geen gelijken tred. Wij kunnen alleen herhalen, wat wij in ons vorig verslag gezegd hebben. De behoefte aan steenen is aanzienlijk minder dan eenige jaren geleden. Vooruitzicht, dat hierin spoedig verandering zal komen, be staat er niet. In verschillende buitenland- sche couranten, zegt het Hid., vindt men het zonderlinge bericht, dat Duitschland aan Nederland zijne militaire hulp heeft aangeboden ter bescherming van de Europeesche ingezetenen van Nederlandsch-Indië! Dit bericht gaat gepaard met zeer overdreven opgaven omtrent de uit putting van het koloniaal leger, ten gevolge van de beri-beri-ziekte. Er is natuurlijk van het bericht niets waar. De oorsproDg is vermoe delijk te vinden in de gedachten- wisseling, welke het bekende adres der honderd over de noodzakelijke aanvulling van leger en marine in Indië heeft uitgelokt. Nu ookinhet buitenland de aandacht op dit vraag stuk is gevestigd, is er dubbele reden om de noodige maatre gelen te nemen, die voor verster king van ons koloniaal prestige worden vereischt. Door de katholieke kiesver- eeniging te Leeuwarden is besloten, voor de aanstaande verkiezing van schen de gasten mijns broeders ver scheen, die zich zoo nederig met u onderhield en waarvan de gasten zeiden, dat hij een looze vos, een koppelaar was, van wien vooral de berooide Poolsche adel veel gebruik maakte? Fabiaan kon niets anders antwoor den dan ditDe man was zeer goed ingelicht. Op één alleen ver laat ik mij overigens niet. Clementine's moeder sloeg de han den vol verbazing in elkander; Dus dat is een feit, mijnheer de ba ron gebruikte een koppelaar reeds voor hij ons kind had gezien. Hij kwam nog ter elfder ure op het feest, zekerlijk met het doel om haar te leeren kennen. Deze vermoedens zijn belee- digend. Maar nog niet weerlegd. Laat ons echter die vermoedens met rust laten en ons tot het zekere bepalen. Het is zeker, dat onze Clementine een lid der Prov. Staten voorloopig geen candidaat te stellen. De liberale kiesvereeniging «Leeu- warderadeel» heeft daarvoor candi daat gesteld den heer mr. W. A. Bergsma te Dronrijp. Door de kiesvereeniging «Gelijk recht» te Huizum, in dezelfde ge meente, zijn tot voorloopige candi- daten gekozen de heeron mr. A. Bloembergen Ez. te Leeuwarden, H. Fennema te Wommels, en K. A. Wassenaer te Huizum. Maandag is te Tessel een kanon aangebracht van oud model, het welk door een garnalenvisscher in zijn net van den bodem der zee was opgehaald. Het kanon is vermoede lijk van een oorlogsschip uit de vorige eeuw afkomstig. Sedert Zondag heeft te 's-Hage een 17-jarig jongeling, zoon van eene geachte familie, de ouderlijke woning verlaten, zonder dat daar voor eenige reden bestond. Men ver moedt, dat avontuurlijke zin het jonge mensch gedreven heeft de we reld in te gaan. Gelijk te verwachten was ont ving de portier der wachtkamers le en 2e klasse aan het Holl.. spoor station te 's-Hage J. J. Van Leeu wen, gisteren bij gelegenheid van zijn 40 jarig dienst-jubileum blijken van belangstelling. De chei van het station, de heer van Vassen, en eenige collega's van den jubilaris verrasten hem ook met fraaie en doelmatige geschen ken, terwijl vele ingezetenen bewij zen van hun sympathie met het dienstfeest van den gedienstigen beambte gaven. Eenige zeelieden trachten te Rot terdam een bond te vestigen, ten doel hebbende, nooit op een Vrijdag zee te kiezen, daar men dien dag als een ongeluksdag beschouwt. Het schijnt er echter niet zooveel bijval te vinden als in het buitenland, waar dit bijgeloof zeer sterk is onder de zeelieden. Een schol, die dezer dagen te Rozendaal werd verkocht, bleek een gouden oorbel in haar maag te hebben. Uit Waalwijk wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Dinsdag avond bewoog zich eene talrijke menigte schoenmakersge zellen, meest opgeschoten knapen, al schreeuwende door de hoofdstraat van Waalwijk heen en weder. Zij vatte post voor de woning- van een geacht iDgezeten der gemeente, den heer F. G., en nadat een paar gas lantaarns aan de overzijde der straat waren uitgedraaid, werden tot schrik en onsteltenis der bewoners bijna al de glasruiten der woning inge gooid. De aanleiding tot dit bedrijf is gelegen in het vermoeden, dat de oudste dochter van dien heer zich aan eenige baldadigheden in de R. K. kerk zoude hebben schuldig ge maakt. Der politie schijnt het niet mogelijk geweest te zijn krachtdadig handelend op te treden; vandaar dat de menigte eerst laat in den avond tot bedaren kwam. De directeur van de weefschool te Tilburg, de heer L. Miessen, heeft op een Jacquard-weefgetouw het portret van Z. M. den Koning ge weven. Het is een kunststuk van weefkunst. van je fraaie plannen niets wil we ten; zeker is het dat zij een braven man bemint en dat. die brave man me beter bevalt dan uw baron met zijn commissionairs en makelaars. En verder is het zeker, aldus vervolgde haar echtgenoot, dat ik nooit of nimmer mijne toestemming tot die kinderachtige geschiedenis zal geven en dat ik steeds het welzijn van mijn huis en van mijne kinderen in het oog zal houden. Zondig niet man- zeide zij. Zij gevoelde dat de toorn hem te machtig werd; ze wilde in dit be slissende oogenblik niet alles door tegenspraak bederven, daarom hield zij op met hem verder te verbitte ren en beproefde het nu met een nederig verzoek. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2