Gemengd Nieuws. weder tot het vrije verkeer toege laten. De gewone audiëntie van den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, zal op Za terdag 23 April 1886 niet plaats hebben. De Staatscourant no. 91 bevat eene opgave van het bevolkingscij fer van elke gemeente in de pro vincie Noord-Holland. Wij vinden daarin voor: Alkmaar 14966, Am sterdam 378686, Edam 6244, Enk huizen 6332, Haarlem 48159, Haar lemmermeer 14733, Den Helder 21545, Hilversum 11584, Hoorn 10564, Nieuwer-Amstel 22685, Pur- merend 5602, Sloten 6864, Texel 6307, Yelsen 6290 en Zaandam 14351. Alle andere gemeenten heb ben minder dan 5000 inwoners. Het laagste is Katwoude met 213. Door Z. M. is aan J. J. Har- denberg, adjunct-commies voor den huishoudelijken dienst bij de Tweede Kamer, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onder scheidingsteekenen van ridder der vierde klasse van de Kroonorde, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. {Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Sinds geruimen tijd is. gelijk bekend is, de regeering met het bestuur der Nederlandsche Baok in onderhandeling geweest over het verlengen van het octrooi der Bank, hetwelk in 1889 eindigt. De voor waarden der regeering ondervonden veel bezwaar van de zijde der Bank, zoodat de regeering reeds maatre gelen overwoog, waarbij het bank wezen in ons land op anderen voet geregeld zou worden. In de vergadering van de direc tie en de commissarissen der Neder landsche Bank, den 18en April jl. te Amsterdam gehouden, is thans besloten de voorwaarden der regee ring aan te nemen. Door den gemeenteraad te 's Hage is Dinsdag na warme be strijding de nieuw voorgestelde ver ordening op de prostitutie, aange nomen uitgaande van het beginsel van ambshalve inschrijving door B. W. en van verplicht genees kundig onderzoek. De heer J. D. v. d. Made P. Rz. is door de Nederlandsche Re geering erkend en toegelaten als vice-consul van Hawaii te Dor drecht, op voet van Nederlandsch onderdaan. Te Groningen heeft zich eene commissie gevormd, met het doel te onderzoeken wat er gedaan kan worden om tot eene verlaging van het telefoon-tarief te geraken. Alle bladen vermelden de be noeming van den heer Van Hogen- dorp tot hoofdredacteur van Het Dagblad. Alleea aan de redactie van Het Dagblad zelf is deze be noeming blijkbaar onbekend. (Vad.) Bij kon. besluit is o: a. aan 12 in de strafgevangenis te Leeu warden gedetineerde tot tuchthuis straf veroordeelden een afslag van 3 maanden ieder verleend, terwijl aan één veroordeelde, aldaar gedetineerd, ontslag werd verleend. Het toenemend gebruik der zoogenaamde gecombineerde rond- reisbiljetten is de oorzaak, dat ook de meeste Belgische spoorwegen, wat dit verkeer betreft, zich bij de bestaande Duitsche Vereeniging heb ben aangesloten, tengevolge waar van de uitgifte van deze biljetten wordt vergemakkelijkt. Wel is waar bestond er reeds een afzonderlijk tarief voor rondreizen door België en Nederlandmaar nooit mochten coupons voor eene reis door België met die voor eene reis door de landen, welke zich aan die Vereeniging hadden aangesloten, in een en hetzelfde biljet worden vereeuigd. Thans echter is door de toetreding der Belgische spoorwegen dit bezwaar opgeheven. Men spreekt van een huwe lijk van mile. De Rotschild, dochter van den Parijschen baron, met ba ron Van Zuylen van Nyevelt te Brussel. De familie van den uit 's-Hage ontvluchten minderjarige, van wien Dinsdag sprake was, is reeds be kend met zijne verblijfplaats. De jongeling 6chijnt door een reisje naar Engeland voldoende zijne zucht naar avonturen te hebben bevredigd. Op de Oosterkade te Utrecht woont sedert geruimen tijd eene weduwe met haren zoon, een bij de straat jeugd van buiten Tolsteeg welbe kende figuur de zoogenaamde gek ke Kobus»die vrouw nu zag men in den laatsten tijd zeer weinig, zij kwam hare woning niet meer uit; de politie bracht gisteren aldaar een bezoek, en ontdekte, dat zij in een zeer deerniswaardigen toestand verkeerde. Zij lag, gehuld in eenige lompeD, boven eene mestverzameling en was bijna onkenbaar. Hare haren waren geheel verward en een grijze stop pelbaard bedekte haar kin. Het is niet overdreven, als wij verklaren dat het vuil in die woning de hoogte van ongeveer een meter had bereikt, zoodat dan ook de deuren bijna niet te openeu waren. Zij en haar zoon hadden de ge woonte alles op te rapen en in huis te bergen, wat onder hun bereik viel, zonder dat van schoonmaken of rangschikken in jaren sprake was. Doordat hare ligplaats, die zij schier niet verliet, zeer beperkt was, zijn hare beenen, in de enge ver blijfplaats, eenigszins verkromd. Haar zoon, een idioot, hield verblijf in eene oude linnenkast en moest, om in of uit de woning te komen, door eene kleine opening kruipen. Zij is per brancard naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, terwijl de stadsreiniging daarna aan het werk is getogen, ongeveer een vijftal schuiten vuilnis uit de wo ning heeft gehaald, welke werkzaam heden gisteren morgen nog werden voortgezet. De vrouw, eene schippersweduwe woonde in baar eigen huis. (U. D.) De gearresteerde Carl Lobitz, die voor den Belgischen rechter te Es sen gebracht werd, is gebleken een oud bekende der justitie te zijn Hij heeft in Duitschland zoowel als in België verscheiden vonnissen achter den rug. Te Waalwijk was sedert eenigen tijd het vreemde gerucht in omloop dat de oudste dochter van den heer F. G. zich in de R.-K. Kerk zou hebben schuldig gemaakt aan bal dadigheden. Dit gerucht gaf aan leiding tot een ernstig opstootje. Maandagavond trok een talrijke menigte, mee6t opgeschoten knapen, naar de woning van den heer G., draaide al de in de nabijheid staande lantaars uit en wierp ten slotte de vensterruiten zijner woning in. De politie, die natuurlijk geheel on voorbereid wa=, kon niet krachtda dig genoeg optreden om aan den oploop een einde te maken en zij moest het geduldig aanzien dat de menigte zich eerst laat in den avond verspreidde. Het aantal «vergunningen» in de gemeente Ooststellingwerf is sedert het in werking treden der wet met 21 verminderd en bedraagt voor dit jaar 56. 'tKan nogal schikken I Uit Winterswijk wordt van 19 April gemeld: Gisteren avond verspreidde zich hier het nieuwtje, dat een sociaal democraat zich ophield in ons dorp en aanhangers voor zijne leer tracht te winnen. Hier en daar hoorde men zelfs vertellen dat er een «soeo- laat sjalist» was aangekomen, wel licht verwachtende, dat er op de markt het een of ander wild beest te zien zou zijn, of dat een kunsten maker zijne kunsten zou vertoonen. Een troepje nieuwsgierigen ver zamelde zich dan ook spoedig voor het hotel «De stad Munster,» waar de nieuwigheid zijn intrek had ge nomen en aan iedereen nommers van Recht voor Allen uitdeelde. Heden middag zou hij bij den uit gang van eene der fabrieken post vatten om den arbeiders zijne leer te verkondigen. De houding der fabriekslui was echter alles behalve vriendschappelijk; enkelen wilden hem zelfs te lijf als hij kwam. Vóór den bepaalden tijd was de socialist echter weer vertrokken, zeker be merkt hebbende, dat het hier voor het ingang doen vinden van zijne begrippen een geheel onvruchtbaar terrein was. Te Beegden (Limburg) herdacht Dinsdag een bierbrouwersknecht zijn öO-jarig^n dienstwaarbij een feestvierenden zijne vreugde wilde uiten door het afschieten van een geweer. De kogel trof een der feest- genooten met het noodlottige ge volg dat deze doodelijk werd gewond. De Londensche Globe maakt de opmerking, dat het in de Lon densche schouwburgen meer en meer de gewoonte wordt om den schrijver van een nieuw tooneelstuk, lat niet naar den smaak van het grootste deel van hun publiek is, met luid geroep te verzoeken op het tooneel te verschijnen. Komt hij dan ten laatste, dan wordt hij met gesis en gefluit ontvangen. Het blad geeft aan de schrijvers den raad, niet meer op het tooneel te verschijnen, tenzij ze genoegzaam overtuigd zijn van de welwillende gezindheid van het publiek. In de groote opera te Londen wordt de donder nog nagebootst door het laten rollen van zware ijzeren kogels langs een hellend vlak boven het tooDeel. Bij de opvoering der «Fieischütz" gebeurde daarbij verleden week een ernstig ongeluk. Een der zware kogels viel uit' den grooten bak midden op het tooneel en trof een der koristen die doode lijk getroffen ter neder vieldaar na trof de kogel een 12jarig ballet meisje nog aan de kniehet been bleek afgezet te moeten worden en het kind stierf onder deze kunstbe werking. Het aantal van hen, die bij de schipbreuk der Victoria om het het leven kwamen is thans met zekerheid bekend; bet bedraagt 26, nl. tien meer dan eerst werd opge geven. Het schip is reddeloos verloren. Na een reparatie, die acht jaren geduurd heeft, verliet giste ren het grootste Duitsche pantser- schip, de Kaiser Wilhelmde werf te Kiel. Deze bodem was het die indertijd bij Folkestone het pantser schip Grosser Kurförst in den grond ramde, waarbij hij ook zelf bijna naar de diepte was gegaan. -«Een witte Paschec» zegt een der Berlijnsche bladen «ge lijk wij dit jaar hadden, is een zeldzaamheid, maar nu zelfs be ginnen we ook al op een witte Pinksteren te rekenen, want na de weinige warme lentedagen, welke wij hadden, is de winter weer met vernieuwde kracht opgetreden, zoo dat Berlijn zelfs weer gehuld werd in een sneeuwkleed, dat December eer zou aandoen. Niet alleen echter te Berlijn maar in geheel Noord-Duitschland, en ook in Oostenrijk is de winter terug gekeerd. Te Tesschen (in Boheme) lag op 15 April de sneeuw weer een voet hoog en te Ala (Tyrol) woedde een sneeuwstorm, gelijk in deze tijd daar zelden voorkomt. Ook te Villach (Carinthië) viel een groote hoeveelheid sneeuw, bij een temperatuur van 12° Reaumur. Te Hamburg ging de sneeuw gepaard met hevige stormen. Uit Aix-les-Bains, in het zuiden van Frankrijk, waar koningin Vic toria op het oogenblik vertoefd wordt gemeld van 15 April: Er is hier zooveel sneeuw gevallen, dat de geheele streek om de stad met een wit kleed is bedekt, terwijl een hevige noordenwind over de stad waait. Niemand kan zich hier zulk een guur voorjaar herinneren. De plantengroei is een maand ten achter. Dat er toch nog wel edele menschen gevonden worden, bewijst het feit, dat eene millionnair te Parijs, die eenige dagen geleden zijneenigen zoon verloorsedert dit verlies niet minder dan 630 aanbiedingen heeft gekregen om kinderen aan te nemen. Voor het grootste deel zijn het ouders, die, rijkelijk met kinderen gezegend, den ongelukkigen mil lionnair iets van hun bloeienden over vloed willen geven, of het zijn arme weduwen, die, hun hart met moeite bedwingend, het eenige wat zij be zitten willen afstaan om den onge lukkigen vader te troosten. Ook zijn er romantisch-practisch jonge dames en enkele heeren, die, zooals booze tongen beweeren een oogje op de erfenis zouden hebben. Zoo schrijft o. a. een bediende uit het Louvre: «Ik gelijk sprekend op uw overleden zoon, hij zelf placht indertijdwanneer hij inkoopen in het magazijn deedhierover zijne vroolijkheid en verrassing betuigen.» Een ander wil als kind worden aangenomenniet om het geld maar om in 't bezit te komen van de kostbare verzamelingen van den overledene. Een jong meisje eindelijk wil aangenomen worden omdat zij zooveel van den gestorvene gehou den had. Sedert Lamoureux bekendge maakt heeft, dat hij te Parijs de «Lohengrinten gehoore zal bren gen, heeft Louis de Peyramont, directeur van «la Revanche,» niet opgehouden hem met smaad te over laden en hem te dreigen. Lamou reux heeft thans bij de civiele recht bank eene vervolging tegen de Pey ramont ingesteld en 25000 fr. schadevergoeding geëischt voor het nadeel dat hij hem heeft toege bracht. Omtrent den toestand van den ex-maarschalk Bazaine (zie «ge mengd» vorig nummer) wordt ge meld dat deze bevredigend is. De wond zal, volgens verklaring der geneesheeren, biunen enkele dagen geheeld zijn. Hillairand, die den aanslag pleeg de, is aan een onderzoek onderwor pen, waarbij gebleken moet zijn, dat hij monomaan en aan vervol gingswaanzin lijdende is. Al de paarden van de stoeterij van graaf Andrassy zijn door vergif gestorven. Het stoffelijk overschot van den president Lincoln is uit het ver borgen graf op het kerkhof te Springfield (Illinois), waarin het tot nu toe besloten was, naar een ander overgebracht, en naast de lijkkist zijner echtgenoote bijgezet. Het doel dat men beoogde met het graf ge heim te houden, was te verhoeden, dat het lijk gestolen werd. Vele jaren was het graf van Lincoln dus slechts aan enkelen bekend. Toen men de kist uitgegraven had en opende, bevond men dat de trekken van den president nog niet onken baar waren. Eene eigenaardige werkstaking komt thans te New-York voor. De doodgravers van het Calvariën- kerkhof, op Long-Island, eischen hooger loonmeer vrijen tijd enz. en weigeren allen dienst vóór hun die eischen zijn ingewilligd. Hun groote werkgever gaat echter onge stoord1 zijn gang en men is bedacht op eene schikking of op vervanging van de werkstakers Francisque Sarcey is een hef tig bestrijder van het Volapük, dat tegenwoordig in Frankrijk zooveel opgang begint te maken. Hij zegt daarvan het volgende «De poezië in volapük! En daar was ik juist zoo baDg voor. Het volapük is geen taal en mag geen taal worden. Waartoe zou het die nen een taal samen te flansen uit allerlei stukken en brokkenhet zou toch nooit een taal worden. Er zijn immers talen genoeg, zelfs meer dan genoeg. Het volapük is een samenstelsel van allerlei teekeDs en klanken, ten behoeve van de han delsbetrekkingen tusschen de ver schillende landen. Het heeft veel van algebra en van de telegraphie. Gesteld eens dat volapük e -n taal was; het zou de minst welluidende op aarde zijn. Het beginsel van volapük is het vermijden van alle uitzonderingen in de taalregels, waarvan het na tuurlijke gevolg is eene soort van eentonigheid in de vorming der woorden. Eén enkele uitgang van de ad jectieven. Alle eindigen op ik. Is dat de eenige regel? Zeker, altijd maar ik, en nog eens ik. Dat is nu heel mooi en wel wan neer men spreekt van een stelsel van vaste teekens, die men in een paar dagen kan aanleerenmaar het is duidelijk dat daardoor ook alle fijne schakeeringen van beteekenis worden opgeofferd. Het woord is slechts een algebraïsch teeken om het onderwerp uit te drukkende gedachte ontbreekt. Juist door de eigenschappen der woorden van verschillende letter grepen in de bestaande talen, kun nen de meest verschillende denk beelden worden uitgedrukt; ze geven ons daardoor allerlei denkbeelden, zacht en teeder, woest en dreigend. Er zou niet meer poezië schuilen in een samenvoeging van woorden, die dezelfde strekking hebben als algebra-teekens, dan men een con cert zou kunnen genieten door mid del van een reeks van stemvorken, die te samen de geheele toonladder vormeu. Een verre denkbeeldige reis. Een bekwaam zetter kan in eene minuut 40 h 42 letters bijeenzetten, dat zijn in een uur 2500 en op een dag, op tien werkuren gerekend, 25,000. Als men nu telkens het heen en weer gaan van de hand des zet ters tusschen de vakken van de let terkast, en den haak waarin hij de letters bij elkander zet, op een strook papier afteekende, zou de strook papier op den avond van een werk dag van tien uren eene lengte van negen mijlen hebben. In een jaar, de week op zes werkdagen gere- keud, zou de hand van een vlijtigen zetter een weg van bijna 3000 mijlen afleggen. TWEEDE MMffl OER STATEN-0ENERAAL. De Tweede Kamer kwam Dinsdag middag om halfdrie bijeen. Bij af wezigheid van den heer Cremers, die sedert eenige dagen ongesteld, doch herstellende is, presideerde de heer Gleichman. De heer Fabius nam weder zitting. Bij het trekken der afdeelingen waren het lot en de afwezigheid van vele liberalen de rechterzijde gunstig, zoodat zij in drie der afdeelingen de meerder heid had, eu, wat in langen tijd niet gebeurd is, drie der haren in de centrale aldeeliDg kreeg. In de Woensdag gehouden zitting werden de grondwetsdiscue- siën voortgejet; aangenomen werd met 39 tegen 27 stemmen het ar tikel om voortaan vrijheid te laten om bij den politieken eed zich te bepalen tot het afleggen van de be lofte. Het nieuwe regeeriugsvoorstel om trent de verkiesbaarheid van leden van de Eerste Kamer werd aange nomen met die wijziging dat het aantal hoogstaangeslagenen is be paald op: 1 op 1500 zielen. Heden voortzetting. De heer Van den Borch 7an Ver- wolde heeft in de grondwetsher ziening voorgesteld: lo. de 1ste alinea van 10 te vervangen door het volgende: «De leden de Eerste Kamer worden gekozen voor zes jaren. Art. 85 is op hen van toe passing. «Zij treden tegelijk af en zijn dadelijk herkiesbaar. 2o. Te doen vervallen de derde alinea van 10. LETTERED EK MST. Van „Vreemd en Eigen», liet maand schrift onder redactie van Gerard uitgave Tjeenk Willink te Ha;; is aflevering 3 verschenen. Daarin inden wij o. a. Hohenzollern, Het Witte Huis, Abdullah of het Klaverblad van Vieren, De oudste Vereeniging in Amerika, De moeder van Twan Turgenieff enz de tekst dikwijls opgehelderd door fraaie gravures. KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. Bij exploot heeft het classicaal bestuur van Zutfen, doende wat des kerkeraads is, den heer J. F. Gangel, dolcerend predikant te Aalten, gedagvaard voor de arr.-rechtbank, om zich bij vonuis van dat college te hooren veroordeelen tot afgifte van het kerkelijk archief, Te Barneveld werden reeds herhaalde lijk vergaderingen gehouden om propaganda te maken voor de doleerende partij. Na af loop van een bidstond door dr. mr. W. van den Bergb, uit Voorthuizen, gehouden, werd verzocht dat zij, die het met den spreker eens waren, zouden blijven. Van al de aan wezigen hebben zich toen slechts 21 aange sloten LAND- TUINBOUW EN VEETEELT. Maandag had te Haarlemmermeer op eene hoeve van den heer H. F Bultman dn eer ste keuring plaats van ps arden om te kunnen worden ingeschreven in het Paardenstamboek 7an Noord Holland. Van een groot getal aan gevoerde zijn slechts toegelaten drie heng sten, een van den heer P. S. Zijlmans te Haarlemmermeer, een van den heer Wüste te Zandpoort en een van den heer A. A. van den Berg te Haarlem, terwijl 14 merriën werden ingeschreven, waarvan 6 van den heer H. F. Bultman, en de overige van an dere eigenaren, zoowel elders als te Haar lemmermeer elk een. LEBER EN VLOOT. Bij het 4e regiment infanterie te Leiden is eene commissie van 3 officieren benoemd tot regeling van een schietwedstrijd veor het kader en de manschappen van dat regiment. Elk van de 5 bataljons wordt vertegen woordigd door een sergeant, een korporaal, een vrijwilliger en een milicien, welke groeps gewijze zullen dingen naar een prijs van f 20, terwijl bovendien voor den schutter, die het

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3