Gemengd Nieuws. zijne trouwe lezers, voor wien hij 82 jaar dit geschrift geredigeerd heeft. «Met den aanvang van het jaar 1887 en met de verschijning der eerste afleve ring van deel VI der nieuwe reeks", zegt liij, «draag ik het bestuur der «Dietsche - Warande" over aan mijn lieven broeder en ambtgenoot dr. Paul Alberdingk Thym, hoogleeraar van letteren en geschiedenis aan de universiteit te Leuven. «De kring van onderwerpen, waarmee het tijdschrift zich zal bezighouden, blijft dezelfde: maar meer, dan in de laatste jaren door het overwicht van mijn Aka- demie-arbeid mogelijk was, zal er gezorgd worden voor een gelijkmatige vertegen woordiging der verschillende takken van kunst en kennis. «Reeds van den beginne af zweefde mij het denkbeeld voor den geest de «Diet sche Warande" tot een veelzijdig Noord en Znid-Nederlandsch orgaan te maken. Dat de uitgave voortaan te Gent, bij de heeren S. Leliaert, A. Sifer Co. zal ge schieden verandert niets aan geest richting." y" Mej. Catherina Alberdingk Thijm legt met Juni de leiding neder van het in 1882 door haar opgerichte weekblad voor jonge meisjes «Lelie-en Rozenknop pen. In overleg met den Haagsche uit gever Cremer heeft zij echter besloten een nieuw weekblad uit te geven voor meis jes, «die de kinderschoenen geheel ont wassen zijn". In Lelie-en Rozenknoppen, eene aitgave van de firma Nijgh Van Ditmar, stelde de schrijfster zich meer jeugdige lezeressen voor. Het nieuwe week blad zal in een smaakvol kleed worden gestoken. waarvan het concept ter beoordee- ÜDg is aangeboden.. Wijlen dr. Van de Sande La- coste heeft ook f 10,000 vermaakt aan het weldadig Zeemansfonds «Zeemanshoop! te Amsterdam, en f 5000 aan het Zeemanshuis aldaar. De heer A. R. J. Ciamerus, directeur der Nederlandsch-Indische Handelsbank, is in den nacht van Woensdag op Donderdag te Am sterdam overleden. Aan de leden der Vereeniging van deurwaarders hij de verschil lende rechtscolleges in Nederland, die deel zullen nemen aan de alge- meene vergadering te Amsterdam, op 24 April, is, op verzoek van het bestuur der Vereeniging, door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen eene korting op de vracht toegestaan. Hun zullen speciale retourkaarten worden uit gereikt, tegen den prijs van enkele reis, geldig op 23, 24 en 25 dezer maand, op vertoon van ambtspen ning en beschrijvingsbrief. Binnenkort wordt de kroon prins van Zweden in het Amstel- Hotel verwacht, om zich onder be handeling te stellen van dr. Mezger. De commissie van financiën uit den Leidschen gemeenteraad heeft rapport uitgebracht omtrent de voorstellen der heeren De Goeje c. s., die zich hebben belast met het onderzoek naar de mogelijkheid van het aanbrengen van verbetering in de verhouding tusschen inwoners der gemeente en die der omliggende gemeenten ten opzichte van beloo ning van diensten van de gemeente genoten, met. de bedoeling, door verhoogde heffingen hen, die in de onmiddellijke nabijheid van Leiden wonen, gunstig te stemmen voor de uitbreiding van de grenzen van die gemeente. De commissie stelt voorvan alle kinderen van niet-ingezetenen op de H. B. school voor meisjes een school geld van f80 te heffen, waardoor een bate van f 280 wordt verkre gen het schoolgeld op de scholen 2e kl. met f 15 (niet met f 20, gelijk de vier voorstellers wilden) te ver- hoogen, waardoor f2050 meer zou worden ontvangen; den gasprijs buiten de gemeente van 6 op 8 cents te brengen, wat f1784,841/, per jaar meer zou opleverenden prijs van 't duinwater mede te ver- hoogen.; bij brand slechts hulp in de buiten-gemeenten te verleenen, tegen vergoeding van 't dubbele der werkelijke uitgaven. De financieele commissie ontraadt alleen de korting op de tractementen en pensioenen van de in de buitengemeente wonende 31 gemeente-ambtenaren of oud ambtenaren, waarvan slechts 6 een tractement boven de f 1000 genieten. De burgemeester der residen tie, de heer mr. J. G. Patijn, heeft zich bereid verklaard, het hem aan geboden eere-voorzitterschap te ver vullen van het comité van uitvoe ring der nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, in 1888 te 's Hage te houden. De heer J. F. W. Conrad voor zitter van 't Haagsche departement der Maatechappij van Nijverheid, heelt het eere-lidmaatschap van genoemd comité aangenomen. Onder het eere-voorzitterschap van den burgemeester heeft zich te Deventer een subcommissie gevormd voor de in 1883 te 's-Hage te hou- houden nationale tentoonstelling van oude- en nieuwe kunstnijverheid. Zij bestaat uit mr. A. J. Dijckmeester, dr. A. van Doorninck, de hh. P. Steffel, A. F. van Zwet en W. G. van Poorten. De Tijl verneemt uit ver trouwbare bron omtrent de Eind- hovensche Kiesvereeniging «Ofschoon men zich er algemeen sterk tegen de voorgestelde toetre ding tot een algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen uitsprak, en inzonderheid geen der aanwezi gen zich op grond der ontwerp statuten voor de toetreding ver klaarde, werden toch de heeren Bluyssen en Prinzen door de ver gadering afgevaardigd naar de in Mei te houden bijeenkomst van af gevaardigden der Kiesvereenigin gen. Van een definitief besluit, om al of niet tot den eventueel op te richten Centralen Bond toe te treden, was geen spraak». Een sergeant en een korporaal te Deventer, verdacht van het stelen van vleesch uit de menage, zijn beiden gedegradeerd. Een paar ondernemende mannen te Alkmaar denken ernstig aan het leggen van een locaalspóor tus schen hunns gemeente en Hoorn. Uit Nieuwediep wordt gemeld aan de N. R. C.: De sleepboot Hercules, gisteren van hier vertrokken ter opsporing van het benoorden Tessel gezonken liggende barkschip, keerde gisteren terug. Door den gezagvoerder wordt gerapporteerd, dat hij het schip aan trof NW. t. N. van Eierland, ruim 41/, mijl uit den wal, op 14 vadem water. Op het schip, waarvan de stengen en bramraas boven water uitstaken, werd een voorloopig on derzoek ingesteld, doch de gelegen heid liet niet toe te duiken. De zeilen; vlaggelijnen enz., voor een paar dagen nog aanwezig, waren alle verdwenen. Het schip ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Zaterdag werden te Hoornaar door een vreemden veehandelaar eenige koeien gekocht, die hij 's Maandags daarna zou afnalen en betalen. De gemakkelijke aflevering en de hooge prijzen, die hij besteed de, verschaften hem bij velen een gul onthaal. Tot heden laat de koopman echter rp zich wachten en hij heeft tevens verzuimd, zijn logies en vertering in het loge ment te betalen. De man gaf voor, G. Vos te heeten en veehandelaar te Vianen te zijn. Woensdag namiddag is te Delft een vierjarig meisje spelende in eene sloot aan het plantsoen geraakt. Nadat het door de moeder er uit was gehaald, heeft de politie ge tracht het leven op te wekken, doch dit is niet mogen gelukken, even min als de latere pogingen van een inmiddels ontboden arts. Woensdag is te Delft een val- sche gulden in betaling gegeven met het jaartal 1856. Alle regenten, alsmede de vader en moeder van het diaconie-wees- huis te Oud-Beierland, hebben hun ontslag genomen. Oneenigheid met den voorzitter zou daarvan de reden zijn. .Uit Venendaal wordt dd. 20 dezer gemeldHedenmiddag is op de bo venste verdieping van de Venen- daahche stoomspinnerij en weverij, naar men wil door het warm loo- pen eener spintafel, een hevige brand uigebroken. Zware rookwol ken sloegen uit. Een man, die nog in de brandende localiteit was, werd door middel van een touw neerge laten. De brandweer der bekende indus- trieele inrichting werkte met die van Stichts- en Geldersch Venen- daal voorbeeldig; des avonds 6 uur was men den brand meester ge worden. De schade is niet gering. De «Deventer melkinrichting» heeft den prijs der melk met 2 cent per liter verlaagd. De melk kost thans 8 cent per liter. De weduwe van V., te Assen, die ernstig ongesteld is en alleen woont, ontving in den laatsten tijd van het armbestuur der Israëlietische gemeente geldelijke ondersteuning, daar men in de meening verkeerde, dat zij geen fondsen bezat om in hare behoeften te voorzien. Woens dag kwam men echter, toen van wege het armbestuur een bezoek ten haren huize werd gebracht, tot de ontdekking, dat zij nog in het bezit was van f 1100 aan gelds waarde, gouden en zilveren voor werpen ter waarde van ongeveer f 300, terwijl zij nog omstreeks f 500 had te vorderen. Voor in pietier uit! Een paar reizigers uit het Noorden, die Woens dag met den extra-trein naar Am- stsrdam vertrokken, vonden 's avonds, met honderden anderen, het Cen traalstation afgesloten, en nadat zij een uur in de kou gewacht hadden en eindelijk in het gebouw en op het perron waren gedrongen, kwa men zij juist vroeg genoeg, om te vernemen dat de trein naar Gronin gen reeds een halfuur vertrokken was. i Het was half één 's nachts; zij begaven zich de stad in en vonden alles gesloten. Aan een commissariaat van politie zich vervoegende, wer den zij aldaar gastvrij onthaaldde kachel was aan, stoelen stonden gereed. Terwijl de heeren nog slie pen, verwijderde zich de chef, om een uur of vijf. Om half zes wakker geworden, wilde zij met den vroeg- trein van zessen eindelijk vertrek ken. Maar jawel, de aanwezige agent had bezwaar. Ik weet niet, zeide hij, waar voor de heeren hier zitten. Wel, we zijn te Iaat gekomen voor den extra-trein't station was dicht Dat zijn maar praatjes, u moet wachten tot de chef komt. En zoo wachtten zij dan tot de chef kwam, die hen op vrije voeten stelde, waarna zij, allerlei extraatjes beleefd hebbende, ten langen laatste den weg naar 't Noorden weer mochten inslaan. (IJselbocle.) De organist der Groote Kerk te Maassluis heeft dezer dagen op last van het classicaal bestuur zijn dienst gestaakt en het orgel, dat uit bijzondere fondsen wordt onder houden, afgesloten. Dit feit werd door eene vrouw aldus wereldkundig gemaakt. «Ebbie 't heurd van 'thurregel?» «Neen, vrouwtje, wat is er aan de hand?» «Wel mens! 't is 'n ding. De zeun van den lommerdheer (de or ganist) wil 't hurregel niet meer draaien; y hait et stik edraaid en ofesloten. Et neutehoek hait ie ook mee-enomen! Dat de scherpzinnigheid onzer postbeambten zoover ging, dat een brief, op welks adres in 't geheel geen plaats van bestemming ver meld was, toch terecht kwam, zou den velen zeker niet gelooven. Eu toch is het gebeurd. In het dorp Irnsum, in Friesland, zijn twee kaas- fabrieken gevestigd, die van den heer Hoekstra en die der firma van Ba len. Bij deze laatste nu bezorgde de post eene bestelling uit Purme- rend, waarvan 't adres wasDen heer van Balen, te Hoekstra. Moei lijker probleem kon der post wel haast niet opgegeven w. rden. Dat de bestelling toch aan haar adres kwam, moet zeker daaraan worden toegeschreven, dat genoemde firma's aan de postkantoren in Hol land wel bekend zijn. Op de Kalvermarkt te's-Hage heeft Donderdag ochtend een ge duchte vechtpartij plaats gehad. Twee burgers waren den geheelen morgen met een koloniaal aan het zwieren geweest en hadden niet weinig aan Bacchus geofferd. Dit drietal zocht twist tegen een boer, die aldaar in den omtrek eieren be zorgde, omdat een hunner in hem den persoon herkende, met wien hij in dienst geweest was, en door wiens toedoen hij eens in de provoost ge raakt was. Toen de dreigementen den boer begonnen te verveleD, gaf hij een persoon in kwestie een slag die hem het bloed uit neus en mond deed stroomen. Hiertegen kwamen de twee anderen in verzet, doch een van beiden werd door de tegenpar tij met een mes een gapende wond in het aangezicht toegebracht. Aan deze botsing werd een einde ge maakt door eenige personen, die den boer tot bedaren trachten te brengen en naar hunne woning medenamen, terwijl de gewonden in een herberg hulp en troost zochten. Men zegt dat de gedetineerde ex-afgevaardigde Vandersmissen we gens een hartkwaal op vrije voeten zal worden gesteld en naar Que bec zal vertrekken, waar hij een betrekking zou krijgen. - De groote wereldtentoonstel ling. welke men in 1889 te Parijs zal houden, dreigt volgens Figaro te mislukken; in een artikel in dat blad, getiteld: «De niet-algemeene tentoonstelling», wordt duidelijk te kennen gegeven, dat de onderne ming als mislukt is te beschouwen, daar de voornaamste landen te ken nen hebben gegeven dat zij niet zullen deelnemen of slechts enkele hunner industrieën zullen doen ver tegenwoordigen. Gelukkig worden van apdere zijde de vooruitzichten der tentoonstelling in een meer gunstig licht geplaatst; zóó door le XIX Siècle. In den morgen van Donderdag, 21 April, is te Jersey, in de rich ting van het zuidwesten naar het noordoosten, een schok van aard- heving gevoeld, welke eenige secon den aanhieldde golvende beweging was zeer duidelijk merkbaar. Onder de bevolking verwekte dit groote ontsteltenis, doch persoonlijke onge lukken zijn niet voorgekomen en evenmin is schade geleden. Het bijzonder sterke gerommel geleek op kanonschoten. Te Florence zou dezer dagen een dievenbende in hechtenis worden genomen. Het huis, waar de man nen bijeen waren, werd omsingeld en twee agenten stegen de trap op en klopten aan de deur. Eerst na lang kloppen en roepen deed men open, de kamer was echter leeg; de dieven, wier stemmen men kort te voren nog gehoord had, waren verdwenen. Bij e in nader onderzoek bleek het evenwel, dat de geheele bende op het dak van een naburig huis was gevlucht en zich achter de schoorsteenen verborgen hield. Dadelijk begon er nu een jacht over de daken; de zes dieven, die geen anderen uitweg zagen, spron gen alle tezamen en gelijktijdig op een lager gelegen dak, dat onder een hevig gekraak instortte. Alle zes vielen in het zonderkamertje van een arme familie, die juist het mid dagmaal zat te gebruiken. Het hu moristische van dezen toevalligen samenloop vau omstandigheden zal wel door geen van beide partijen zijn gevoeld, want bijna allen wer den meer of minder zwaar gekwetst slechts aan drie minder zwaar ge wonde dieven gelukte het om op een ander dak en van daar op straat te vluchten. Door een eigenaardig toeval ontstond er den 17n April te New- York een hevige brand. Uit eene lekke oliebuis liep de petroleum in de haven aldaar en bedekte eene groote oppervlakte van het water. Door vonken van eene voor bijvarende stoomboot geraakte de olie in brand en vernielde twee hoofden van den New-Yorker Cen- traal-spoorweg. De schade bedraagt 100,000 doll. In Amerika schijnt het tegen woordig onder de dames mode te worden de toppen der nagels te vergulden. Te New-York, zoo wordt verzekerd, ziet men geen dame meer zonder dezen vreemden tooi. Een Engelsch duiker Tesher was sedert een paar maanden bezig schatten op te halen van het ge zonken Spaansche stoomschip Al phonso XII. Het laatst ging hij den 31en Maart naar beneden; na 36 minuten gaf hij het sein, dat men hem zou ophalen. Toen hij boven kwam was hij bewusteloos en in dien toestand stierf hij. TWEEDE KAMER DER STATEN-BEMERAAL. In de zitting van Donderdag werd door de commissie voor de Tjiomas- zaak rapport uitgebracht. De meer derheid wa3 voor de aanneming van bet uitzettingsbesluit van de heeren Sol en De Sturler. De minderheid achtte artikel 48 van het regeerings- reglement niet behoorlijk toegepast. Eén lid achtte bovendien de uitzet ting stellig ongerechtvaardigd. Bij het voortgezet Grondwetsdebat verzette de regeering zich pertinent tegen het amendement-Van Houten om de kamerleden, die minister worden, niet aan herkiezing te on derwerpen. De heer Van der Loeff kwam op tegen het stellen van een" kabinets-kwestie over zulk een on beduidend amendement en vroeg schorsing van het debat tot de vol gende zitting. Daartoe werd besloten. LETTEREN EN KÜMST, Er komt met den ln Mei eenige wij ziging in de tooneelwereld. De „Salon des Variétés" te Amsterdam zal geëxploiteerd worden door oene nieuwe directie, de hee ren Kreukniet, Mutters Co. Zij zullen dezen zomer vooral do nieuwste blijspelen opvoeren en de reeks hunner voorstellin gen openen met „Gelukkige Vaders", van Éugène Labiche. Nieuwe krachten zullen hier het publiek verrassen. De heer Charlier, die aftreedt als di recteur van de Variétés, zal gedurende de zomermaanden voorstellingen geven in „Mai- son Stroucken" met een deel van het te genwoordige gezelschap van de Variétés en nieuwe ïtotterdamsche en Antwerpsche krachten. Deze onderneming opeut met een nieuw stuk van II. V. Boudier, „Ondor valsche Vlag". In de pas verschenen aflevering voor 1887 van de „Dietsche Warande" richt prof. Alberdingk Thym „een woord aan RECHTSZAKEN, Vader, moeder en dochter waren op een Zondagavond, in het begin dezer maand, erg gezellig uitgeweest. Men had hier en daar eens een kijkje genomen en ten slotte het anker laten vallen in eene tapperij op den Kloveniersburgwal te Amsterdam. He laas daar nam de vreugde een keer. Twee lezingenMoeder en dochter die gisteren als beklaagden voor de rechtbank ston den stelden de zaak zóó voor. D'er was een vreemde «man", die een borreltje ge bruikt had en die wilde dat moeder het betalen zon. Neen, zei moeder, maar daar staat een militair, voor dien wil ik wel betalen want mijn «man" is ook onder dienst geweest. Toen kwam de «politie" enz. enz. De politie-agenten hadden eene heel andere lezing. Zij waren door een tapper op den Kloveniersburgwal ter hulp geroepen, om een paar beschonken vrou wen, voor wie hij niet meer tappen wilde, te verwijderen. De eerstaanwezende agent tikte «moeder" op den schouder. «Kom, ga nu heen, dat is veel beter, dan datje hier kabaal en ruzie maakt". Het antwoord van «moeder" was een hevige slag in het aangezicht van den spreker, gevolgd door eenige dergelijke douceurs aan het adres der beide andere agenten. «Moeder" wilde tot geen prijs de (leur uit; zij ging op den grond liggen en verzette zich met behulp van hare dochter als eene woedende leeu win. Eindelijk kwam zij dan toch buiten. Maar niet minder dan vijf politie-agenten een militair, twee brandwachts en eenige burgers moesten er aan te pas komen om moeder en dochter naar een politie-post te transporteeren. Het O. M. voelde zich blijkbaar bewo gen door dezen onaangenamen afloop van de feestvreugde en door een natuurlijk gevoel van mededoogen voor de zwakke sekse. Het eischte tegen „moeder" 10 da gen, tegen mejuffrouw hare dochter 7 dagen gevangenisstraf. Beiden weenden. Zij konden het heusch niet helpen, ,,'t Was van de zainuwen, z'en Edel Achtbare". Bij de behandeling van een strafzaak voor de rechtbank te Alkmaar, werden Dinsdag drie personen in voorloopige be waring genomen, verdacht van het afleggen van valsche getuigenis. De rechtbank te 's Hage veroordeelde heden tot eene gevangenisstraf van twee maanden een Scheveningsehen visscher, die eene rol zeildoek had ontvreemd op de terreinen van het LIoll. spoorstation te 's Hage» De sjouwer, die wederrechtelijk ver toefde in de woning van een ingezetene van 's Hage en zich niet aanstonds op de vordering van den bewoner verwijderde, werd deswege tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld. Een 24-jarig jongman uit Delft hield iu deze maand op den openbaren weg daar "ter stede eene repetitie in het snelrijden met, eene velocipede, om een waardig figuur te kunnen slaan op eenen aanstaanden wedstrijd voor twee- en driewielers. Het achtjarig zoontje van een leeraar, eveneens te Delft, huppelde bezijden en voor de velocipede. Dit scheen den rijder vreeselijk te hinderen en tot overmaat van ramp maakte hij kennis met den grond. Dit was z. i. de schuld van het knaapje dat door hem aangegrepen en zeer onzacht ter aarde geworpen werd. Deswege stond de sportsman Woensdag voor de rechtbank te 's Iiage terecht en hoorde den subst. officier van justitie, mr. Huls- lioff, (lie over het lafhartige van bekl. ge drag tegenover een kind een scherp, oor deel uitsprak, 15 dagen gevangenisstraf tegen hem vorderen. Bekl. gaf als zijne meening te kennen, dat het kind hem moedwillig had doen vallen. Uitspraak over 8 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3