Binnenland. vergaderingen gekozen door de afgevaardigden van kerkeraden, die alleen tij machtiging hunner ge meenten zitting hebhen. Dit is met alle denk beelden van hiërarchie ten eenenmale in strijd. «Maar weet gij wat hiërarchie is? Als een kerkeraad verklaart zich te hebben losgemaakt van het synodaal verband en dan geheel eigen machtig als kerkeraad blijft fungeeren. Als her ders en opzieners breken met de bestaande orde, waaronder zij hun mandaat hebben verkregen, on dan gaan handelen, of zij nog herders en op zieners over de gemeente ziju. Als derhalve man nen, die geen enkel bewijs meer kunnen aan voeren, dat zij wettiglijk van de gemeente geroe pen zijn (want eene roeping, onder de orga nisatie geschied, die door hen veroordeeld is, kunnen zij niet meer erkennen), toch er van spreken, alsof zij eene goddelijke roeping hebben ontvangen.. En daartoe wilt gij den kerkeraad dezer gemeente bewegen. Maar hij zal zich niet laten vei lokken om zich van de geestelijke heer schappij meester te maken over de gemeente, die hij veeleer behoort te dienen, of voor zich- zelven het gezag op te eisclien, dat alleen aan den Koning der kerk toekomt. Hij verblijdt zich daarentegen, zoo de kerkorde, waaronder hij ver keert, nog de macht geeft tegen zulk hiërarchisch woelen, gelijk het in onze dagen gezien wordt, de noodige maatregelen te nemen. En al wil hij het gaarne gelooven en betreurt hij het ten zeerste, dat e. óók van Gods volk ziju, die hier van het. slachtoffer worden, toch kan de kerke raad om hunnentwil niet prijzen wat naar zijn oordeel met Gods Woord niet bestaanbaar is, en gevoelt hij derhalve geene roeping om zich mede voor hunne daden aansprakelijk te stellen. «Eindelijk kan de kerkeraad het niet verhelen, dat hij met eenïge verbazing in uwe missive ge lezen heeft hoe daar een beroep gedaan wordt op de belofte, die zijne leden hebben afgelegd bij hunne bevestiging als herders en opzieners in bun ambt. Gij spoort tot het verbreken van zulk eene belofte aan, immers tot het opzeggen van de gehoorzaamheid aan eene kerkorde, onder welke die belofte alleen werd afgenomen, en tegelijk brengt gij haar in herinnering, als bin dende bij hetgeen gedaan moet worden ten be hoeve van de kudde, waarover zij het opzicht hehben. lloe is dit overeen te brengen met de gewone begrippen van eerlijkheid? Hoe is dit met de christelijke oprechtheid en waarheid be staanbaar? Be kerkeraad ziet zich genoopt, u, die alsnog onder ziju opzicht behoort, ernstig te vermanen, toch niet het oor te leencn aan weg wijzers op het gebied der kerkelijke regeering, die zoo leeren spelen met de belofte, in de hei ligste uren des levens afgelegd, en op uzelven wel toe te zien, die als leden der gemeente ge roepen zijn, of gij het beloofd hebt of niet, mede te werken tot haren wasdom en bloei. Dit kan niet gescliieden door verdeeldheid te hebhen, ook niet door verbittering en wantrouwen te welc- ken. Maar het geschiedt allerminst door eene beweging op touw te zetten, die tot eene feite lijke afscheiding leiden moet. Door znlk eene beweging worden velen verleid, die niet begrij- peu en toch zullen zij het tot hunne schade ondervinden hoe zij, door daarbij zich aan te sluiten, van de geestelijke en stoffelijke voor rechten, aan hun lidmaatschap verbonden, af stand doen, maar verliest ook de kerk juist de krachten, die zij tot hare reformatie dringend behoeft, en brengt zij over zich het oordeel des Ileeren, die niet straffeloos gedoogt, dat men in Zijne rechten treedt. Gij zult toch niet willen beweren, dat het tot «het ambt der geloovigen« behoort', daartoe mede te werken «Moge u hiervoor bewaren de wijsheid, die van Boven is, ten eerste zuiver, daarna vreed- zaam, bescheiden, gezeggelijk, vol van barmhar tigheid en goede vruchten, niet partijdig oordec- lende en ongeveinsd. Gods genade worde u rijke lijk geschonken om alleen te doen wat in over eenkomst is met Zijn Woord en Geest." Wegens gebrek van plaatsruimte is dit- stuk eerst heden geplaatst(Red.) Met toestemming van de schiet- vereen'ging «Vicit vim Virtus» al hier, is door de firma Beauchamp- Machenaud te Hiersac (Cognac) een nieuw merk cognac in den handel gebracht onden den naam van «Cog nac des Francs-Tireurs de Hollanden Op de étiquette staat fraai uitgevoerd, ter rechterzijde het vaandel, en ter linkerzijde het insigne van genoemde schietvereeniging. De schietclub «Willem III» alhier heeft, bij beschikking van Z. Ex. den min. van Oorlog, thans in ge bruik gekregen een aantal Beau- mont-geweren, klein kaliber, ten ge- bruike bij hunne schietoefeningen. Vrijdag namiddag is door de po litie alhier aangehouden een 28jarig persoon, woonachtig te Amsterdam, die in het Frederikspark'wederrech- telijk eenige bewoonde villa's was binnengedrongen, welke hij weigerde op aanmaning der bewoneis te ver- Hoe? Wel eenvoudig zóó, antwoordde Koert. Hij nam zijn glas op en dronk het ledig. Foei! zeide het jonge meisje en verborg haar gelaat in de handen. Zij dacht aan gisteravond en ge voelde afschuw voor zich zelve. Koert lachte rnw en dronk haas tig een glas uit. Wat foei? zeide hij. Zegt gij «foei» bij zulk een godendrank? Met welk recht? Bespottelijk! We zijn beide nu on geveer even eenzaam, maar ik hen fideel en jij bent ellendig. Zeg duB volstrekt niet «foei» bij mijn zor gen verdrijver. De geestelijke heeft laatst zelf gepredikt, dat men den eenen duivel door den ander moet v-rdrijven. Daarom hoop ik, dat het mij goed mag bekomen, wijl 't Gode welgevallig is. De wijn mag een goede troost voor mannen zijn, voor eene vrouw is ze afschuwelijk. laten. Daar deze handelingen straf baar zijn gesteld bij artikel 138 Wetboek van Strafrecht,is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Over het door De Nederland- scTie Sport uitgeschreven internatio naal assaut, deelt het N. v. d. D. mede De uitschrijving van dit concours was niet zonder vrucht gebleven. Zoowel uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Leiden, als uit Parijs en Brussel, waren mees ters en liefhebbers opgekomen. Zoo kreeg men beurtelings of tegenover elkander de Hollandsche en de Fransche school te zien. Morel, uit Parijs, Frederix en Max, uit Brussel, en Thevenin, te Amsterdam geves tigd, handhaafden de eer der eene; onder de Hollanders telde men de «professeurs» Hesse en Dreese uit Amsterdam; J. A. C. Koopmans uit Rotterdam; H.Koopman uit'sHage; Meijerink uit Haarlem; den Leid- schen gladiator academicus Wijnstra, en de «liefhebbers» Content, S. D. en E. S. Hamburger en Bekker uit Amsterdam, en Martin uit Haarlem. Een Bredasch cavalerie-cadet was ingeschreven, maar verhinderd te komen. Er werden zeer sehoone en voor treffelijke partijen te zien gegeven. Vijftien malen kruisten de floretten elkaar, en eenmaal de degens. Niet altijd werd de gewenschte bezadigd heid in acht genomen, ten koste van menige floret, en zij die zich aan te grooten hartstocht overgaven, waren in den regel onze landge- nooten. De meesten onder hen even aarden de Franschen niet in sierlijk heid van houding, in behendigheid van uitval of dekking en in losheid van polsgewricht. Terwijl de Fransche meester zijn stoot doet en zich dekt, slechts in enkele gevallen tot een herhaalden uitval overgaat, weet menig Neder- landsch protesseur, als hij eenmaal over het punt van bedachtzaam ai- wachten heen is, van geen uit scheiden, al staat hij schouder aan schouder met zijne tegenpartij. De gedachte van niet geraakt te heb ben, schijnt hem ondragelijk. Het toppunt van onaesthetisch schermen vertoonde de Leidsche zwaardvech ter, overigens ontegenzeggelijk eene geduchte tegenpartij; daarentegen verwierf de sierlijke behendigheid van professeur Hesse, uit Amster dam, algemeenen bijval; ook voor Koopmans, uit Rotterdam, waren vele toejuichingen. Welke school de ware is, zou eene ontmoeting in ernst pas kun- nenen leeren; bij een treffen met maskers en boutons is de uitslag altijd zeer problematisch, doch als schouwspel heeft deFranschescherm- kunst hare superioriteit voldoende bewezen. Het slot van den interessanten avond was een trekken op den degen tusscben de professeurs Morel en Thevenin. Het kruisen van het staal klonk als muziekelk treffen van het handbedeksel gaf het helder geluid van eene tafelschel; uitval len en pareeren geschiedde gelijke lijk meesterlijk, en de toucMs klon ken van weêiszijden. De Afdeeling Haarlem en Om streken van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde, heeft eene tentoonstelling uitgeschreven van vruchten, groen ten, planten, bloemen, enz. Bij Zottin. Spreek ik dan tot je alsof ik wensch dat je je bedrinken zult? Heb je mij ooit dronken ge zien? De wijn moet iemand de som bere gedachten wegspoeleneen paar glaasjes vervroolijkèn ons. Laat je dat genoeg wezen. Vervroolijken, herhaalde Clementine op zulk een spotachti- gen toon, als waren er op de ge heels wereld geene vroolijke gedach ten meer voor haar en met eene uitdrukking van wilde radeloosheid tastte zij naar het glas en wierp het in een hoek, zoodat het in dui zend stukken sprong. Zij hoorde niet wat haar ver toornde broeder tot haar zeide. Zij ondersteunde het brandende hoofd met beide handen en beklaagde haar ellendig lot. Toen kwam de kamenier weer binnen, die ben bediend had, zette zich tegen de deurpost, het voor schoot voor 't gelaat houdend en genoegzame deelneming zal deze van 24 tot 27 September plaats hebben in de Zaal en in den tuin der Sociëteit Vereeniging alhier. De prijzen zullen bestaan uit gouden, zilveren en bronzen medail les en getuigschriften. In plaats van medailles wordt, desverkiezende, de waarde ervan in geld uitgekeerd. Zij, die wenschen in te zenden, zullen hiervan kennis geven aan het adres van den heer P. H. Donck, Secretaris der Afdeeling. Tegen H. Sikkink, 31 jaren, barbiersbediende, laatst wonende te IJmuiden, is bij beschikking der arrond.-rechtbank alhier, dd. 14 April jl., ter zake van verduistering, rechtsingang met bevel van ge vangenneming verleend. De officier van justitie te Haarlem verzoekt op sporing, aanhouding en opzending. Het algemeen armbestuur der gem. Haarlemmerliede en Spaarn- woude heeft zich genoodzaakt ge zien, wegens de mindere opbrengst der eigendommen en voornamelijk der ongebouwde, de uitdeelingen aan de armen der gemeente te be perken en te verminderen. In de veenderijen onder Aals meer doet zich op vele plaatsen een eigenaardig verschijnsel voor. Bij het graven nl. ontdekt men de over blijfselen van eiken, dennen en ber ken. Ze liggen meestal gelijk met of even boven het watervlak der slooten en zijn nog zoo hard als hout in den gewonen staat. On der den grond kon het verrottings proces ook natuurlijk niet beginnen daar de lucht afgesloten was. Donderdagavond werd door de «Maatschappij voor den Werkenden Stand» te Amsterdam, eene bijeen komst met dames gehouden in de groote gehoorzaal van het Gebouw, en waarin de heer H. Stolp, ingenieur bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij, mededeelingen deed over spoorweg-materieel, die met veei belangstelling werden gevolgd. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Dinsdag 26 April aanstaandeniet plaats heb ben. De minister van staat, minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende dat, volgens ingekomen ambtsbericht, de cholera asiatica, te Catania is geweken, heeft zijne be schikking van 10 Maart, waarbij de havens van Sicilië zijn besmet verklaard, ingetrokken. Bij kon. besluit is de kapt. J. C. Fabius, van het le reg. vest.- art., op non act. gesteld, te rekenen van den dag waarop hij het lid maatschap der Tweede Kamer van de Staten-Generaal zal hebben aan vaard. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Mei 1887, benoemd tot com mies der posterijen 4de kl. H. P. J. Huiskes, B. ten Cate en J. J. Gerlach Giunta d'Albanithans surn. der posterijen, en zijn met ingang van dien datum bevorderd tot commies der posterijen le kl. G. Koppen, thans commies der poste rijen 2de kl.; tot commies der poste rijen 2de kl. A. G. J. Geysen, thans commies der posterijen 3de kl.en tot commies der posterijen 3de kl. P. Rentmeester, G. G. Reuningh en P. C. Bondam, thans commiezen der posterijen 4de kl. Bij kon. besluit is aan den tweede luitenant der inf. van het Oost- Indische leger G. A. Ferguson, ge snikte: Die arme mevrouw! Als ze ons maar niet onder de han den sterft Ze komt nog om van zwakte! Broeder en zuster stonden van tafel op. Koert vroeg of hun vader nog altijd bij hunne moeder was. Nog altijd, was het ant woord van de kamenierwaarop deze naar buiten sloop. Koert vatte Clementine hij den schouder, zette haar in een hoek en zeideMeisje, wees sterk en maak een einde aan die geschiedenis. Breng een offer, je moetJe wilt en moogt je niet laten nazeggen, dat je hals starrigheid onze moeder het leven heeft gekost. Koert! kreet zijne zuster, spreek jij nu ook zoo! Wat kan ik arm schepsel uitrichten tegen va ders onzinnige onbuigzaamheii Spreek geen kwaad van vader, dat duld ik niet, zeide de opge wonden knaap en dronk. detacheerd in Guragao, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken der 4de kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Het Staatsblad bevat de wet ten van 17 April, tot uitbreiding der vrijstelling van het recht van patent; tot verandering der grens tusschen de gemeenten Bussum en Hilversum en tot verandering der grens tusschen de gemeenten de Lier en Maasland. {Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Naar men verneemt, is de heer Bergsma, voorzitter van het hoofd comité voor de Aprilfeestviering te Amsterdam, benoemd tot officier der Orde van den Eikekroon. De minister van Financiën brengt ter kennis van het algemeen, dat gedurende 1886 aan 's Rijks Mnnt vervaardigd en afgeleverd zijn: voor rekening van den Staat 2,000,000 21/j-centst. en 2,200,000 '/a-centen; voor rekening van par ticulieren 54,141 tiengulden-stukken; uitmakende een nominale waardejvan f 602,410. De Stand, schrijft: «Op voorstel van den minister Heemskerk heeft de liberalistische partij in de Tweede Kamer nu ook feitelijk den parlementairen eed op de Grondwet afgeschaft. Het heet dan nog facultatief, maar, gelijk de heer Lohman zeer terecht opmerkte, als men de keuze tusschen eed en belofte vrijlaat, kiest uiteraard ieder vrij man liever de belofte. Zoo komen we ver. Een regent zal den toekomstigen Koning niet behoeven te onderwijzen in de vreezen voor Gods Majesteit. Het «Bij de gratie Gods» is pri vate liefhebberij van den Vorst ge worden, en in geen wetstitel meer verplichtend. En nu wordt ook de Kamer-eed afgeschaft Zoo dalen en zoo zinken we, en wint, dank zij Heemskerks hulpe, de theorie der revolutie bij den dag veld in ons staatsrecht. En inmiddels gaan invloedrijke belijders des Heeren voort, dit re volutionair bedrijf te sterken. O, ze weten niet wat ze doen!» Een onzer lezers maakt ons de opmerking, ook naar aanleiding van de zoo uitnemend geslaagde feesten te Amsterdam, dat eigenlijk bet initiatief om in bet geheele land bij gelegenheid van's Koninga 70en verjaardag feest te vieren, is uitge gaan van den hoofd-redacteur van het Ulrechtsch Dagblad, den heer J. W. R. Gerlach, die door artikelen in genoemd orgaan den eersten stoot gaf tot deze heugelijke uiting van den volksgeest. Gedachtig het eere wien eere toekomt, brengen wij dit gaarne in herinnering. (Prov. A'. Br. Ct.) De Kamer van koophandel te Rotterdam besloot op voorstel van den heer Jos. Jacobson, tot het zenden van een missive aan den minister van Waterstaat over de nadeelen van de ongeregelde aan komst van spoortreinen. Betreffende de graandiefstallen op schepen was door B. en W. geantwoord, dat de zaak thuis behoort bij de Rijkspolitie. Eveneens konden B. en W. niet de verordening wijzigen, teneinde de beurs bij bijzondere gelegenheid evenals te Amsterdam te sluiten. De Kamer besloot hierop terug te komen. Wist ik maar iets, dat me mijn verstand ontroofde! Dat was de kreet van een zwaar gefolterd hart. Zij stak de hand naar de tafel uit en dronk eveneens een glas leeg. Hare gedachten bleven dezelfde. Ik ga naar moeder! zeide Koert verachtelijk over den schou der en wierp de deur achter zich dicht alsof hij zijn vader zelf was geweest. Clementine knielde bij den stoel neer, waaraan zij zich had vastge houden. Zij weendezij bad, zij wrong de handen. Ik kan het niet langer uit staan! riep zij. Ik kan het niet! Terwijl broeder en zuster eerst in eendracht en daarna vol verbitte ring bij elkander zaten,hielden hunne onders een gesprek van geheel an deren aard. Koert Kasper Fabiaan was wel in het volle gevoel van zijne waardig- Tot hoofdingeland van Rijnland is gekozen de heer jhr. mr. A. D. Th. Gevers, burgemeester der ge meente Noordwijkerhout. De terreinen van het markt plein voor de voedingstentoonstel ling te Amsterdam zijn nu bijna geheel verpacht. Op verschillende punten is men reeds met het bouwen begonnen. Een der grootste zal het 16e eeuwsch Waaggebouw worden,waar in een restauratie zal komen, die Donderdag aan een der grootste firma's daar ter stede is verpacht. Het inwendige van het Waag gebouw zal door den pachter ge heel overeenkomstig het uitwendige worden ingericht. In het plantsoen aan de andere zijde van het tentoonstellingsgebouw komt een volksrestauratie. In het geheel komen er slechts twee restauratiën. Het uitvoerend comité is boven dien in ernstige onderhandeling met een der Volksgaarkeukens aldaar. Het zou inderdaad te betreuren zijn, wanneer een van dergelijke inrichtin gen, die van zooveel invloed zijn ge weest op de volksvoeding, hier ont brak. Vooral zou het te betreuren zijn voor hen, die wellicht van elders zouden komen, om de werking van deze nuttige inrichtingen te bestu- deeren om in de plaats hunner inwoning een dergelijke keuken in het leven te roepen. De inzendingen, ook uit het bui tenland, beginnen reeds talrijk te worden. De tentoonstelling belooft Amsterdam dus weder een gezel- ligen, drukken zomer. In de verordening op de hef fing van het gebruik van het abat toir te Amsterdam, door burg. en weth. bij den raad ingediend, wordt voorgesteld de slachtgelden te bepa len op f 1 per paardf 2 per stier, os of koe; fl per kalf of varken; f 0.30 voor een 6chaap, lam of nuch ter kalf. Het keurloon is hieronder begrepen. Voor het slachten van partijen van 10 stuks als export- slachtgelden wordt vermeerderd ta rief gerekend. i engevolge van de opheffing der Haagsche kermis, welke met de Groningsche samenviel, is het getal aanvragen voor plaatsruimte te Groningen zóó groot, dat niet alle ingewilligd kunnen worden. In den nacht van 22 dezer is onder de gemeente Zoeter woude ingebroken in eene bewoonde villa. Verscheidene voorwerpen van waar de zijn ontvreemd, terwijl de daders, vermoedelijk twee in getal, enkele meubelstukken nog al beschadigd hebben. De diefstal is zeer waar schijnlijk bedreven met behulp van een roeibootje langs het water de Rijn. Dezer dagen is door de politie te Rotterdam aangehouden een Duitsche notaris, die zich in zijn geboorteland aan bedrog en valseh- heid zoude hebben schuldig gemaakt, en wiens uitlevering door de Prui sische regeering gevraagd is. Hij is naar het Huis van Bewaring overge bracht ter beschikking van de justitie. De berichten omtrent den brand in de stoomspinnerij en weverij te Veenendaal waren zeer overdreven. Het is niets geweest dan een begin van brand in een der bovenlokalen, en de schade is zóó gering, dat Amsterdamsche assuradeuren het onnoodig hebben geoordeeld een expert voor de gebouwen te zenden terwijl, wat de machinerieën betreft' beid en zijne rechten naar huis te ruggekeerd, maar toen hij daar met het bericht van de ziekte zijner vrouw en met ernstige gezichten ontvangen werd, die hem het ergste deden vreezen, toen werd hij om zoo te zeggen in zijn eigen oogen wel een hoofd kleiner, ja, hij beschouwde zich bijna als een misdadiger. Hij hoedde zich wel die gewaar wordingen te laten merken, inte gendeel behield hij zijne krijgshaf tige houding. Zwijgend neerzittende voor het ziekbed zijner vrouw, over peinsde hij in zich zelf hoe hij zich uit deze verlegenheid zou redden, zonder de zijnen iets te behoeven toe te geven. Zijne vrouw kon eerBt niet spre ken toen ze hem wederzag. Zij legde haar hand op de zijne. Zich ver kwikkend in den aanblik van hem, zeide zij eindelijkJe blijft bij mij! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2