Binnenland. «Sparta» vergastte ons op: «colonne degen», waarmede kort geleden een le prijs te Rotterdam werd behaald. Aan de toejuichingen kwam schier geen einde. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen leerrijken en prettigen avond, die alweder bewees dat de ingezete nen van Haarlem bekwaamheid, ijver en toewijding op prijs weten te stellen. Het Stedelijk Museum van Schil derijen en Oudheden op het Raad huis alhier, werd Zondag bezocht door Z. H. Frans Hertog van Sak- sen-Meiningen, die reeds geruimen te Amsterdam vertoeft. Onder tal vau andere schilderijen is op de tentoonstelling van het genootschap Kunstliefde te Utrecht ook verkocht No. 55 J. J. Schenkel. Gedeelte der Groote Kerk le Haarlem. Bij het hoofdbestuur der Al- gemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur is bericht ontvangen van de Massachusetts Horticultural Society te Boston, in Noord-Amerika, omtrent de bekroningen van de daar op de voorjaarstentoonstelling toe gewezen p ijzen der bovengenoem de VereenigiDg. De gouden medaille voor vijftig hyacinthen werd toege kend aan William Martin, tuinman van Nathaniel I. Ridder; de verguld zilveren medaille en de zilveren me daille als tweede en derde prijs voor hyacinthen, beide aan Charles H. Hoveij. Van de ingezonden tulpen werd geene verzameling een eersten prijs waardig gekeurd; de tweede prijs, eene zilveren medaille, werd toege kend aan Charles H. Hoveij; de derde prijs, een bronzen medaille, aan C. M. Hoveij. Voor trosnarcissen werden de ver guld zilveren en de zilveren me daille als eerste en tweede prijs beide toegekend aan C. H. Hoveij. Er waren voor deze mededinging alleen deze beide verzamelingen in gezonden zoodat de derde prijs, een bronzen medaille niet kon worden toegekend. De geriDgere deelneming dan men had kunnen verwach ten, zegt de Opr. H. Ct-, wordt toe geschreven aan het ongewone koude en donkere weder in den winter, waardoor verscheidene personen, die anders zouden hebben medegedongen, daarvan werden teruggehouden niettemin wordt de meening uitge sproken, dat men den invloed dezer herhaalde prijsuitlovingen door de Hollandsche Vereeniging reeds kan bespeuren door eene meer algemeene toeneming van het kweeken van bolgewassen. Van 7 tot 15 Mei e. k. zal te Dresden worden gehouden eene groote internationale tuinbouwten toonstelling. De heer J. H. Krelage te Haarlem is medebenoemd als lid der jury voor die tentoonstelling en in overleg met den koninklijken Regeerings-commissaris werd door het comité der tentoonstelling de wenscb geuit, den heer Krelage zoo mogelijk tevens als vertegenwoordi ger der Nederlandsche Regeering bij de tentoonstelling te zien op treden. Om redenen van gezondheid echter heeft de heer Krelage van eene reis naar Dresden moeten af zien en voor het aangeboden jury lidmaatschap moeten bedanken. In den afgeloopen nacht zijn door middel van braak en inklim- van het kleine garnizoen veroor loofden zich vriend Koert te bezoe ken. Het scheen, dat de eenvoudige jongen plotseling in de oogen van hen, die in de nabijheid woonden, in waarde was gestegen. Het prieel en Fabiaans boerderij kwamen spoedig in naam als plaat sen van een aangenaam verkeer. Op zekeren avond waagde men het ook daar een spelletje voor te stellen. Met de aarzelingen van beginners, met wederkeerig tot plicht gestelde beperkingen nam de een na den ander er aan deel. Clementine was niet van de laatste en speelde ge lukkig. Als de gasten vertrokken waren vergezelde Koert zijne zuster huis waarts. Ze spraken dan over de wisselvalligheden van 't spel en lachten om enkele spelers. Begon zijne zuster soms plotseling te zuch ten, dan bleef Koert nog een poosje bij haar en poogde haar te troosten. ming op een buitenverblijf onder de gemeente Bennebroek een aantal gouden en zilveren voorwerpen ont vreemd. Dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder brengen ter kennis van belanghebbenden dat van de geldleening van het jaar 1877, groot f185.000, zijn uitgeloot de nummersl37, 22,142, 59 en 159. De aflossing der uitgelote aandee- len zal plaats hebben op den lsten Januari 1888. In het bericht in ons vorig nummer omtrent de feestviering van den heer Timmer te Heemstede, is eene fout ingeslopen. De voorletter van dien beer is niet P. maar F. Zondag spoelde bij den zee dijk te Hoorn het lijk aan van één der gebroeders K. uit Scharwoude, die ruim 3 maanden geleden door het omslaan van het bootje verdronk bij het ophalen der netten. Nadat het lijk door de familie was herkend, werd het terstond ter aarde besteld. Het Classicaal Bestuur van Arnhem, doende wat des kerkeraads van Bennekom is, heeft een procedure aanhangig gemaakt tegen de presi dent-kerkvoogd W. E. J. Baron van Wassenaar te Bennekom. De eisch strekt: le om gedaagde te veroor- deelen het kerkgebouw weder voor den dienst beschikbaar te stellen en te houden, 2e wordt hieraan niet voldaan,dan de eischeresse te machti gen, desnoods door den sterken arm, zich toegang te verschaffen tot kerk en kausel,3e de kerkvoogden die wei geren hieraan gevolg te geven, per soonlijk in hun eigen goederen aan sprakelijk te stellen. De dagvaarding is geschied op korten termijn. De aandacht van Nederlandsche geneeskundigen wordt gevestigd op de gelegenheid die er voor hen be staat om onder genot eener toelage van f' 200 of f 250 's maands, vrij van contributie ten behoeve der burger lijke pensioenen, belast te worden met de uitoefening van den burger lijken geneeskundigen dienst ineen of ander door den Goeverneur-Ge- neraal aan te wijzen gedeelte van Ned.-Indie, terwijl zij daar tevens particuliere praktijk kunnen waar nemen. Aan hen, die voor gezegd doel ter beschikking van den Goeverneur- Generaal worden gesteld, wordt van goevernementswege toegekend a. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 2000 als de be langhebbende is gehuwd of weduw naar met een of meer kinderen ten zijnen laste, en ad. f 1500 als hij ongehuwd is; b. vrije overtocht naar Batavia per stoomschip in de le klasse, casu quo ook voor hun wettig gezin. Verdere bizonderheden vermeldt de St.-Ct. van 24/25 April. Bij kon. besluit is aan J. K. Boeije, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekkingen van betaalmeester, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen, en ontvanger der registratie en domeinen te Zierikzee, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor de diensten door hem gedurende 48 jaren aau den lande bewezen. De Staatscourant van 26 April bevat een verslag, uitgebracht aan den minister van Staat en van Bin- nenlandsche Zaken door den waar- Op zekeren avond bracht de rent meester van het voormalige land goed Boppel een brief met het be richt, dat de nieuwe eigenaar, ba ron Adelbert von Althaten zijne aankomst meldde. Natuurlijk werd er nu veel over den jongen man gesproken. De een prees zijn voorkomeD, de ander zijne rijkdommen, deze zijne paarden en gene zijne avonturen in de groote wereld. Tegenstanders of benijders scheen de man dezen avond of ten minste in dezen kring niet te hebben. Clementine werd nu voor 't eerst op den man opmerkzaam, die sedert geruimen tijd in den omtrek niet meer vreemd was. Zij vermoedde nog niet in welk verband zij met den aankoop van Boppels landgoed stond en welke wenschen haar va der daarmede combineerde. Zij her innerde zich echter wel, dat de zelfde heer haar op het landgoed nemenden geneeskundigen inspecteur voor Zeeland, over de in de eerste maanden dezes jaars te Goes waar genomen epidemievantrichinenziekte. Het getal aangetaste personen kan niet met juistheid worden opgege ven, omdat niet allen geneeskundig werden behandeld, maar mag gerust op 70 gesteld worden, of meer dan 1 op 100 inwoners. Gelukkig is slechts ééne lijderes bezweken. De meest afdoende maatregel voor den mensch bestaat in de onthouding van het gebruik van varkensvleesch ham, en worst, die niet dóór en dóór gaar gekookt of gebraden zijn. Bij koninklijk besluit van 24 dezer zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren; mr. P. S. Noyon, vice- president van het gerechtshof te Amsterdam; mr. M. J. Pijnappel, advocaat te Amsterdam; G. A. ba ron Tindal, directeur van den Ko ninklijken Westindischen Maildienst en J. D. Hooglandt Az., oud-chef van de firma Hooglandt en Co. te Singapore, beiden te Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op 28 dezer niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Naar men verneemt, heeft de Raad van Beheer van 't Willems park zich tot den minister gewend, met verzoek om grensregeling tus- schen Amsterdam en Nieu wer-Amstel en is het adres in banden van het Dag. Best. van Nieuwer-Amstel ge steld om advies. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij zijn in de maand Maart 1887 vervoerd 304,920 reizigers, f511,05 8,446 was de op brengst. Sedert 1 Januari 11. bedroeg het getal reizigers 901,710 en het be drag der ontvangsten f 1,496 a 22,62. Door eenige ingezetenen van Amsterdam en andere plaatsen is, naar De Standaard weet mede te deelen, een adres aan den Koning verzonden, om Zr. Ms. hulp in te roepen tegen de machtsoverschrij dingen, die de politie daar en elders zich bij onderscheidene gelegenhe den veroorloofd zou hebben. Bij het request is een uitvoerige opgave gevoegd van de feiten, waar op adressanten hun beweren steu nen. Een afschrift van het adres is aan de Tweede Kamer gezonden. Een Moord. Zeer zelden ge lukkig hoort men hier te lande van een zoo gruwzaam feit, als dicht bij Amsterdam moet zijn voorge vallen. Aan den Omval is het lijk opgehaald van een naar gis onge veer 16 jarig meisje, met verwon dingen boven het voorhoofd en aan het rechteroor, met ontbrekenden rechteronderarm en den linkerarm gestrikt in een in elkaar gedraaide das, die vermoedelijk gediend heeft om de armen saam te binden. Zon der eenigen twijfel heeft men hier te doen met een moord, met een dier geheimzinnige voorvallen, waar van in de groote wereldsteden zoo herhaaldelijk wordt vernomen. Het lijk schijnt een dag of tien in het water te hebben gelegen, zoodat de misdaad in de feestweek is gepleegd. Wel is op enkele plaat sen reeds ontbinding ingetreden, maar de regelmatige trekken zijn duidelijk te herkennen. Bovendien kunnen een paar gouden oorbel letjes en een geel glimmende me talen armband ook bij twijfel aan de identiteit gewichtige aanwijzin gen zijn. Vreemdsoortig is zeker van haar oom Bertram was voor gesteld. In den geest hoorde zij weer de Poolsche boeren in de herberg op de viool spelen en dansen en zag onder de groene boomen, tusschen een troep half naakte kinderen en een dozijn vreesachtige varkens plotseling het trotsche vierspan met den eleganten eigenaar verschijnen en voor het hek van het slot stil houden. Toen later, volgens de aankon diging van den rentmeester, de heer von Althaten inderdaad zijnen in tocht op Boppels landgoed hield, sprak men in den omtrek eene ge- heele week van niets anders dan van hem. Men dacht, dat er nu wel spoedig een ander leven in de buurt zou komen met den nieuwen heer, die niet als Boppel en Fabiaan angstig op eene gesloten geldkist zat. Hierin had men zich dan ook niet dat het ondergoed niet van een merk is voorzien. De schouwing die van wege de justitie in de gevangenis te Amsterdam geschiedt, zal wellicht aan den dag brengen of de moord met andere misdrijven is gepaard gegaan. 't Is wenschelijk dat tot in de kleinste plaatsjes van ons land aan deze treurige ontdekking ruime openbaarheid worde gegeven, ge lijk Zondag reeds in de gemeenten bij Amsterdam is geschied. Her kenning van het lijk zal allicht leiden tot het bekend worden van bijzonderheden, die het onderzoek der justitie in de hand werken. Er bestaat nu reeds grond tot het vermoeden dat de misdaad is gepleegd dicht bij de grens van Amsterdam, zegt het Uil. want uit de windrichting en stroo ming van het water in de laatste dagen moet worden opgemaakt dat het lijk van de stadszijde naar den Omval is gedreven. Het in de Eijerlandsche gron den bij Texel gestrande tjalkschip, genaamd Pieternetta Cornelia, is Za terdagmiddag met behulp van ber gers vlot gekomen. Het schip is lek en maakt veel water. Het was bestemd voor Hamburg en geladen met dakleien. Eerlang kunnen de voorstellen worden tegemoet gezien tot reorga nisatie van de brandweer te 's Hage. De kosten zouden niet onaanzien lijk zijn, terwijl de jaarlijksche uit gaven op een halve ton zouden te staan komen. De Sociaal-Democratische Jon- gelingsvereeniging hield Zondag te 'sHage eene openbare vergadering. De «spreker» een jongen van om streeks 15 jaren, vergastte (zoo meldt het Vaderland) zijn gehoor, uit kinderen van denzelfden of jongeren leeftijd bestaande, op eene «rede» over allerlei vragen van den dag, alsprostitutie, tweekinderen- stelsel enz. enz. Na afloop deden velen dezer jongens eene wandeling door de stad, hier en daar kabaal makende. Uit Westmaas wordt aan de N. R. Ct. geschreven: Aan de herhaalde oproeping om ter gemeenteraadsvergadering te ver schijnen, ten einde o. a. benoeming te doen voor hoofd der openbare school is door slechts 3 leden ge volg gegeven. De leden zijn thans voor de derde of laatste maal op geroepen om de zaken af te doen, die herhaaldelijk op de agenda voor kwamen. Naar men uit Warmond aan het L. D. bericht, was het daar Zondag alles behalve rustig, door een bezoek, dat drie Leidsche hu zaren aan die gemeente brachten. Een brigadier, een trompetter en een gewoon militair vervoegden zich aan verschillende woningen om jenever en dergelijke, welke hun natuurlijk maar niet zoo dadelijk werd verstrekt. Het kabaal, dat zij daarbij maakten, bracht menigeen op de been, en dit verminderde er geenszins op toen een opgeschoten jongen een geduchten oorveeg van een hunner kreeg. Toen zij aan het koffiehuis bij het Warmonder hek kwamen, weigerde de kastelein hen binnen te laten, welke weige ring door den brigadier als zulk eene beleediging werd opgevat, dat hij zijne sabel trok en aldus zich met geweld door de ramen toegang wilde verschaffen. Door de wijze van optreden der aanwezigen ge- bedrogen. Adelbert von Althaten verborg het niet, dat hij in geheel zijn doen en laten een modern per soon was, die er zich niet te goed voor hield om de oogen voor allerlei zaken open le houden en geld in allerlei ondernemingen te wagen; in zijne genoegens en hartstochten was hij geheel cavalier gebleven en wel op eene manier, die geheel zijn Poolsche afkomst verried. Adelbert von Altbaten was jong en schoon, vroolijk en lichtzinnig; hij hield er van opzien te baren en te schitteren, en omdat dit niet zon der geld kon gebeuren, hield hij hiervan ook zeer veel en was dus steeds daar te vinden, waar hij meende het bij groote sommen machtig te kunnen worden. Van zijne ouders goed bemiddeld, maar nauwelijks jongeling reeds volkomen zijn eigen heer en mees ter, was hij er volstrekt niet op uit voor anderen, wie dan ook, te spa- lukte hem dit niet. Zijn sabel werd hem, niet zonder heel veel moeite en na een krachtig verzet, afhan dig gemaakt, welk wapen gisteren aan de superieuren in zijn garnizoen door den veldwachter zou worden ter hand gesteld. De werkstakers aan de Kon. Ned. Locaalspoorweg te Holten heb ben het bij de staking van den ar beid alleen niet gelaten. Om hun verlangen (hooger loon) meer kracht bij te zetten, hebben zij de krui wagens aan de lijn vernield, de wissels verzet, steenen op de rails gezet enz. De politie heeft reeds een onderzoek ingesteld, maar schijnt niet achter de eigenlijke daders te kunnen komen. Intusschen is tegen de voornaamste belhamels proces verbaal opgemaakt, 't Gevaar is ove rigens geweken, want velen hebben reeds nederig weer om weik ver zocht, doch zijn afgewezen. Nog zij vermeld dat al de werkstakers (50 man) ingezetenen van Holten waren. De Sport meent met zeker heid te kunnen mededeelen, dat bij het Bestuur der Geldersche Hard draverij en Renvereeniging het voor nemen bestaat dit jaar in stede van hare Pinkstermeeting, op dienzelfden dag een Concours Hippique te Arn hem uit te schrijven. Van de Veluwe schrijft men aan de Arnh. Ct.: «De land- en tuinbouw is in vollen gang. Men is druk bezig met het bemesten der boekweitakkers, het bewerken van den grond en het zaaien van ver schillende gewassen. De winterrogge staat goed te veld en de strenge vorst heeft er blijkbaar dezen winter weinig nadeel aan toege bracht. De aardappelen zijn voor het grootste deel gepoot. De wei landen zijn nog kaal, zoodat het vee niet vroeg den stal zal kunnen verlaten. De bijenhouders, wier aan tal in de laatste jaren sterk is af genomen, zijn nogal tevreden en verklaren, dat de bijen goed door den winter zijn gekomen; in de laatste weken heeft men echter ge regeld moeten voeren. De veestapel, waaronder duizenden schapen, blijft gezond. Zoowel rundvee als varkens blijven buitengewoon laag in prijs.» Maandag namiddag werd door een kommies van's rijks belastingen onder Ubbergen, de Nijmeegsche koopman V. L. aangehouden, die in eerie blikken bus eenige liters spiritus frauduleus uit Pruisen in voerde. De gefailleerde koopman in dameskleederen en winkelier J. H. S., te Nijmegen, is Zondagavond in hechtenis genomen en naar de ge vangenis te Arnhem getransporteerd. Dezelfde persoon failleerde ook vroeger, doch accordeerde toen met zijne schuldeischers. In den vroegen ochtend van Maandag bemerkte de waker op de stoomfabriek van wollen goederen der firma P. van Doorn op den huize Broekhoven, bij Tilburg, dat in den paardenstal brand was ontstaan. De licht brandbare goederen in den stal boden den vlammen eene gemakke lijke prooi. De brand had dan ook weldra het gebouw met het maga zijn en het kantoor in de asch gelegd. Het magazijn bevatte eene aanzien lijke hoeveelheid garens, manufac turen en grondstoffen. Twee paarden kwamen in de vlammen om. Door de ijverige zorgen der brand weer werden het woonhuis en de fabriek bewaard. Naar men ver ren en daardoor was reed3 spoedig een groot deel zijner erfenis, meer dan hem overeenkomstig zijne ge woonten en behoeften lief was, verteerd. Wijl hij op rijperen leeftijd zich niet wenschte in te krimpen om dan eindelijk nooddruftig te eindi gen zag hij reeds spoedig naar een middel uit, om zijne inkomsten te vergrooten. De zucht naar groote onderne mingen in zijne dagen sleepte ook hem mede, en daar hij dikwijls niet op de hoogte van de zaken was, kostten hem deze proefnemingen veel geld. Om de geleden schade spoediger te herstellen, dan waartoe zijn ken nis hem in staat stelde, besloot hij een rijk huwelijk te doen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2