'«I'LILAIR IE» i De Eenzame. 4e Jaargang. Donderdag 28 April 1887. No. 1169. ABONNEMENTSPRIJS: Vers6bijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en nlgeineene Feestdagen. ADVERTENTIËN* ALGEMEEN OVER/JOH. FEUILLETON. HAMS HOPFBI. Stadsnieuws. 7oor Haarlem per maand Franeo door geheel het Rijk p. Afzonderlijke Nommera 40 Cent», maand 55 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adrezzeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale ie xubliette Etrangère 8. L. BAT]BE 4r Co., JOHF. JONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regel» 86 Cent; iedere regel meer 6 cent*. Groote letter» naar Plaateruimte. AdTertentiën worden aangenomen totmiddaga 18 uarj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal «uidi* van hll PavilfOtn. Ingasg aan de Drsefxjjde Sa deur. Geopend dagelyki van 10 tot 4 nnr. Toegang J6 oenti per pereoon. Donateur, en leden der Nederlandeclie Maat,chapp(j ter bevordering van Nijverheid hobbel rtooa tander van diploma vryen toegang, donateur» mot göielzchap, leden mot 1 dama. Museumvan kunitnyvtrheid op het Paviljoen. Ingang Krontzyde van liet Paviljoen op hot torras. Geop, dag. v 10i'uwr. 'L'uogang 85 "ot. p. pereoon. Donateur» lï Nodorlandacho Mastgehappy tor bevordering vaa Nijverheid hebben op vertoon van diploma vryen toegang, donateurs mot gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral Nederland en raeer bijzonder van het Haarlenmche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagolyk», uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 10uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaftf iralden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagon van 104 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 108 aur tegon botaling van 25 cents per persoon, alleon OjJ nèagen kosteloos van 124 nnr, do overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 eents per persoon. Kinderen boneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlykgeleid». Viert museum in de Damstraat. Geopend dagolyk» uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 aur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopaad 'Vrudar Zaterdag van 4 nnr. Orgel-lespeline t» de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 8—8 nnr. Toegang (denr Ondeijroenmarkt) vry. Tengevolge der besluiten, welke in de koloniale conferentie zijn ge nomen, zal het Engelsche Lager huis zich binnenkort bezighouden met een ontwerp dat betrekking heeft op de verbetering der kustver dediging. Torpedo-stations zullen op verschillende punten worden opge richt. Naar aanleiding van het voor stel om tot de artikelsgewijze be handeling van het ontwerp der Ier- sche strafwet over te gaan, kwam Robert Reid daartegen op door de indiening van een tegen-voorstel, tot strekking hebbende de verscher ping der strafbepalingen af te keu ren, zoolaDg door het Huis geen kennis wordt gedragen van alle maatregelen tegen het eischen van overdreven pachtsommen. Balfour, minister van Ierland, be streed het onder-voorstel van Reid, «waarvan het doel slechts is, de reeds zoo langdurige discussie nog meer te rekken. Het regeerings- voorstel beoogt de onderdrukking van misdaden, welke door geen land ter wereld zouden worden geduld en welke de regeering geen 24 uur na de afkondiging der wet zal toe laten Gorst heeft in naam der regee ring in het Lagerhuis verklaard dat volgens de inlichtingen van het Foreign Office en in strijd met de berichten in de dagbladen medege deeld, de opstand der Ghilzaïs in Afghanistan geen terrein wint. Integendeel, de troepen van den Emir zouden overwinnend zijn. De Fransche ministerraad is ver gaderd geweest, onder voorzitter- 53) ACHTSTE HOOFDSTUK. Indien hij zich zelf met zulk eene zaak niet wilde bemoeieD, dan wa ren er wel achteruitgegane grond eigenaren, die hem op hunne doch ters attent maakten, bovendien wa ren er koppelaars genoeg, die hem eene ruime keuze van jonge meisjes en weduwen aanboden. Indien de baron er toe kon besluiten een bur gerlijk huwelijk aan te gaan, ken hij van een aanzienlijk uitzet ver zekerd zijn. Adelbert von Althaten was ech ter moeielijk te voldoen en zeer op loopend. Meer dan één koppelaar schap van Grévy. Laatstgenoemde heeft medegedeeld dat eene nieuwe dépêche uit Berlijn door von Leyden is gebracht. Maar het dossier van het onderzoek van Duitsche zijde nog niet ontvangen zijnde, heeft het incident-Pagny slechts tot eene korte gedachtenwisseliug aanleiding ge geven. De ministers zullen niet weer vergaderen, dan wanneer het Duit sche dossier is ontvangen. Men leest in de Répuilique frangaise Bij het ter perse gaan van ons blad heeft de minister van Buiten- landsche Zaken nog geen telegram ontvangen, dat hij verwacht van Herbette, waardoor deze hem zal in kennis stellen van de mededeeliDg welke hij aan de Duitsche regeering heeft gedaan overhet gerechtelijk dos sier betrekking hebbende op Schna- bele. De Fransche gezant heeft zich tegen vier uur naar de Duitsche kanselarij begeven. Herbert Bis marck zal morgen kennis nemen van de 6tukken, die hem zullen wor den voorgelegd. Het telegram van Herbette, dat ongetwijfeld dezen nacht zal aan komen zal slechts persoonlijke in drukken mededeelen, die onze ge zant heeft opgedaan in zijn onder houd met den zoon van den Rijks- Kanselier. Uit Pagny wordt geseind dat SchDabele Metz nog niet had ver laten. Sedert Zaterdag heeft hij geen enkel verhoor meer ondergaan. In de Spaansche Kamer is de commissie verkozen voor het wets ontwerp tot verplichten krijgsdienst. De verkozen afgevaardigden zijn gunstig voor het ontwerp gestemd. Berichten uit Marokko mel den, dat er sprake is van den aan had hij met zijne photografieën en tabellen van uitzetten de deur uit geworpen. Eindelijk had hij dan toch iets gevonden. De gelegenheid was dit maal zeer gunstig en het landgoed was in de buurt. Toen liet Adelbert zijn vierspan voorkomen, zette zijn hoed op een oor, stak eene roos in een knoopsgat en reed trotsch naar «oom Bertram#, waar de hooggepre zen goudvogel logeerde. Hij kwam met het plan, goed uit zijne oogen te zien; hij was echter de eerste niet, die voor Clemen tine's oogen de wapens moest af leggen. Waarlijk, het meisje zag er niet naar uit, alsof zij een koppelaar noodig had om onder dak te komen. Die koele, voorname, zwaarmoedige houding, die haar in 't eerst na de scheiding van Roger Walcott eigen was, droeg er toe bij om den veel- eischenden jonkman in vuur te zet- leg van een telegraafkabel tusschen TaDger en Oran. Uit Sofia is te Parijs het bericht ontvangen, dat het Bulgaarsche leeningsplan, met een Engelsch syn dicaat aangegaan, is mislukt. De Tribuna maakt een telegram uit Massowah bekend, inhoudend dat generaal Saletta de autoriteiten officieel heeft ontvangen, benevens de leden der Italiaausche kolonie en de voornaamste inlandsche koop lieden; hij heeft tot ieder hunner eenige woorden gericht, welke een uitmuntenden indruk hebben ge maakt. Hij hoopt zeide hij te Massowah den thans verwoesten handel te zien herleven; maar hij rekent op de vaderlandsliefde der kolonisten, wat er ook moge ge beuren. Men zegt dat Rasaloela zijn leger bijeentrekt. De keizer van Brazilië is zeer ziek, zoodat zijn toestand aanleiding geeft tot ernstige ongerustheid. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat er 600 boeren worden gewapend om zich van de gecon- cedeerde pachthoeven in SwazUand meester te maken. De Swazi's zou den zich op wederstand voorbereiden. Haarlem, 27 April. De heer P. Dyserinck, onlangs benoemd tot lid van den Raad dezer gemeente, heeft voor de op hem uit gebrachte keuze bedankt. De letterlievende vereeniging «J. J. Cremer# alhier, zal a. s. Zon dag in den Nieuwen Schouwburg ten. Zij zag hem even als alle gas ten over 't hoofd en scheen het vol strekt niet noodig te achten hem te bevallen. En zoo gebeurde het dan nu we der, dat iemand, die reeds lang rijpelijk had overwogen, reeds lang had geaarzeld, beproefd, gewikt en gewogen, iemand, die meende veel te geslepen te zijn om zich te laten betooveren, in één oogenblik tot over de ooren verliefd werd en tot de grootste dwaasheid zijns le vens zich gereed maakte. Clementine's vader droeg niet wei nig tot die verandering bij. Adel bert, die in weerwil van zijne sluw heid en zijn wantrouwen, zeer licht zinnig was, als hij het masker af legde, meende reeds, voor hij op de dochter verliefd werd, in Fabiaan het ideaal van een schoonvader ge vonden te hebben. Nu, deze was hem ook met alle vriendelijkheid en welwillendheid, haar vijfjarig bestaan feestelijk her denken. Het feest zal worden georgani seerd voor hh. kunstlievende en werkende leden met hunne dames. Met verwijzing naar achterstaan de advertentie maken wij onze lezers opmerkz.aam op het schoone concert van de afdeeling Haarlem van «Toonkunst» waarop zal uitge voerd worden het oratorium van Haydn, die Jahreszeiten. Trouwens, als men weet dat de heeren Rog mans en Messchaert daarbij als so listen zullen optreden, is dat reeds aansporing genoeg. De jeugdige gymnastiek-vereeni- ging «Hollandia», die in Nov. 1886 werd opgericht en onder de leiding van den heer A. A. Sprenger groote vorderingen maakt, heeft Zondag morgen een grooten wandeltocht ge maakt. Een elftal leden vertrok des morgens ten 7 uur en maakte een marsch naar IJmuiden, van daar langs het strand naar Wijk aan Zee, en van daar over Beverwijk, Velsen, Santpoort en Bloemendaal naar Haarlem terug, waar men te vijf uren weer terug was. Maandag bezocht een bewoner van Zandvoort onze stad en kwam in aanraking in een koffiehuis met twee heeren, of halve heeren, uit Amsterdam, zooals zij zeiden. Toen men eenigen tijd had zitten praten stelde een der heeren voor een spelletje kaart te doen, voor tijdver drijf. De Zandvoorter liet zich over halen en had in korten tijd twee- en-twintig gulden verloren. Toen eerst kreeg de arme man het besef in welk gezelschap hij verzeild was. Toen de heeren, die blijkbaar tot het gild der kwartjesvinders behoor- waarover hij te beschikken had, te gemoet gekomen. Dit was op zich zelf weer verklaarbaar door de om standigheid, dat Fabiaan bij de eerste kennismaking dadelijk in Adel bert von Althaten den man had vermoed, die in staat zou zijn het schoone landgoed van Boppel naar zijn zin te koopen en die hem daar door reeds de beste schoonzoon toe scheen. Zoo trokken deze beide opgebla zen mannen, die voor niemand hunne kaart openlegden en er geen been in zagen anderen zand in de oogen te strooien, elkander wederkeerjg aan. De een bewonderde om zoo te zeggen den ander. Wijl ze elkander als uitgeslapen personen beschouwden, zoo verme den ze tusschen elkander de gewone handgrepen, elke verdachte uitdruk king, ieder bedenkelijk woord en verkregen daardoor eene wederkee- rige zekerheid, waarin hunne wen den, door de politie werden gezocht, hadden zij hun biezen gepakt. Zooals ieder bekend is, is de fa briek «De Phoenix# gesloten. Menig huisvader met zijn gezin verliest daardoor zijn verdienste en ofschoon hun bij het heengaan werd aange zegd, dat ieder gedurende korteren ot langeren tijd eene wekelijksche ondersteuning zou verkrijgen, zoo blijft toch voor velen de toekomst donker. Wij voldoen dan ook gaarne aan een ons door de gezamenlijke werklie den van «De Phoenix# gedaan twee ledig verzoek. In de eerste plaats om hun oprechten dank voor de ontvangen ondersteuning over te brengen aan de directie der fabriek. In de tweede plaats om alleo, die daartoe in de gelegenheid zijn, op te wekken, den buiten verdienste geraakten werklieden eene betrek king te willen verschaffen om hen in staat te stellen het brood voor hen en de hunnen te kunnen blijven verdienen, zooals zij tot dusver hebben gedaan, maar thans geheel buiten hunne schuld niet meer kun nen doen. Tot onderwijzer aan de Christ, school te Haarlemmermeer is be noemd de heer J. J. Romer, uit Dokkum (Fr.) Als een bewijs hoe sterk de gebouwde eigendommen in de laatste jaren in prijs zijn gedaald, moge dienen dat drie flinke woonhuizen te Hoofddorp (Haarlemmermeer), de zer dagen in veiling gebracht, slechts konden opbrengen f 140, voor welke som zij verkocht zijn. Een drietal jaren geleden werd voor deze zelfde perceelen f 2650 geboden. schen licht wortel schoten. Een man van zaken, een geboren baron en bovendien nog een schit terend man naar de wereld kwam tamelijk wel overeen met het ideaal van den hoogmoedigen boerenzoon, die, bij al zijne zelfvergoding toch nog zeer goed den parvenu in zich zelf ontdekte. Van den anderen kant kwam hem een solide, steeds ruimschoots van geld voorzienen schoonzoon zeer goed te stade, wijl hij genoodzaakt was geworden zich in den laatsten lijd te bekennen, dat het met zijne zaken niet vooruit ging. Toch hadden beide heeren elkan der niet zóó volledig kunnen bedrie gen, indien niet de hartstocht in 't spel was gekomen. De een werd verleid door eene rooskleurige liefde, de ander door hebzucht en ijdelheid. Zoo drukten zij elkander innig dg hand, toen zij nabij de Poolsch grenzen afscheid van elkander na

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1