Gemengd Nieuws. De officier van justitie te Almeloo verzoekt upsporiDg, aanhoudiDg en opzending. Te Krimpen a/d. Lek is in de afgeloopen week een knaapje door een hond gebeten, die gebleken is dol te zijn. Zoodra men vernam dat de bond werkelijk dol was, is men met den knaap naar Parijs vertrok ken om hem onder behandeling te stellen van prof. Pasteur. Indertijd was door den Gemeente raad van Leeuwarden besloten tot het aangaan van een leening van f243.000 b 4 pCt., tot bestrijding der kosten van de uitbreiding der gemeentelijke gasfabriek. Het is echter gebleken, dat daarvoor slechts is noodig geweest f172.000. B. en W. stellen mitsdien den Raad voor, de leening tot dit bedrag af te sluiten. Door de commissie van de in de maand Augustus van dit jaar daar te houden nationale tuinbouwten toonstelling is den Raad verzocht, haar een subsidie ad f 500 toe te ennen. Het verzoek is aan B. en W. verzonden om bericht en raad. De Navorscher en andere leer gierige bladen zijn reeds eenige jaren bezig met een onderzoek naar de beteekenis van de uitdrukking «een ton gouds», voor f 100.000. Iemand, die daarvoor zeer nieuws gierig is, heeft zich tot specialiteiten op financieel gebied gewend, tot eenige bankiersinstellingen en tot de Munt, maar tevergeefs. Een afdoend antwoord ontving hij niet. Men zou zich vergissen, als men dacht dat de man hiermede begon. Noch in wer ken waarin de geschiedenis van den Nederlandschen handel besproken wordt, noch in rekeningen van de Oost-Indische Compagnie, noch in 't handelsarchief der Hanzestad Ant werpen, dat thans te Brussel is, heeft hij een antwoord op de vraag kunnen vinden. Zulk een volharding verdient waardeering. Zou de vraag inderdaad niet te beantwoorden zijn? Men meldt uit Ridderkerk: Iedereen weet dat onder onze in- landsche vogels de kraai een van de slimste is. Dat zij echter zoozeer met de menschen mee doen, dat ze zelfs kraamvisites maken, is misschien minder bekend. Toch is het zoo. In een bosch, waar eenige hooge iepen staan, te Ridderkerk, hadden heel vroeg in het voorjaar een paar kraaien haar nest gemaakt; de eieren werden gelegd, de kraaien gingen er om beurten op zitten, en na ver loop van weinige weken kwamen de jongen te voorschijn. Hoe deze gewichtige gebeurtenis zoo spoedig algemeen bekend werd, is moeilijk te gissen, doch op zeke ren dag kwamen tientallen bij tien tallen kraaien aanvliegen, die onder oorverdoovend gejubel twee aan twee naar het hooge kraambed vlogen, op den rand van het nest gingen zitten, vroolijk met de vleu gels klapwiekten en zich dan met groot geraas verwijderden. Opmerkelijk is het tevens, dat zij hare bezoeken hoogstens ééne mi nuut rekten, waarschijnlijk met het oogmerk om moeder en kinderen niet te veel te vermoeien. Hieraan mochten vele mensehen-kraamvrou wen-bezoekers wel een voorbeeld nemen. In de steengroeven bij Quenast, in België, is een proef genomen met een ontploffingsmiddel, uitgevonden door den heer Favier, gewezen offi cier der genie bij het Fransche leger, en dat bewaard en behandeld kan worden zonder gevaar. Een half kilogram is voldoende, om een rotsblok van ongeveer j.6 kubieke meter te doen springen. Indien het waar is, wat verteld wordt, dan is dit ontploffiDgsmiddel het krachtigste van alle, die tot dusver zijn uitge vonden. De troepen van het garnizoen te Chambéry hebben een militairen marsch gemaakt in de richting van Ais les-Bains om de koningin van Engeland te ontmoeten, welke zich daar bevindt. Hare Majesteit werd militaire eer bewezen en vervolgens werd voor haar gedefileerd. De Koningin liet zich de chefs voor stellen en wenschte hen bijzonder geluk met de uitmuntende houding hunner troepen. Zekere Clarke reisde met zijn zoontje van Londen naar Harwich. Het kind leunde tegen het portier van den waggon, dat open vloog; het kind viel en werd ernstig ge wond. De vader stelde een vervol ging in tegen de «Great Eastern Railway Company» en deze werd veroordeeld 300 pd. st. schadever goeding te betalen. Uit Wiek (graafschap Caith ness, Schotland) zendt men een nummer van het weekblad John O'Groat Journal dd. 20 April, met het bericht dat te Strathy was aan gespoeld een flesch inhoudende drie reepjes papier, waarop in 't Hol- landsch eenige woorden, moeilijk te ontcijferen, doch waaruit toch dui delijk genoeg bleek, dat de equipage en de passagiers, samengesteld uit 700 emigranten, allen wel waren en er niet het minste gevaar van zinken bestond. Verder bleek dat de flesch was overboord geworpen door een passagier va» het stoomschip Zaandam, op weg naar New-York. Van Stanley zijn brieven ont vangen, geschreven op 20 en 21 Maart aan boord van de stoomboot waarmede hij den Congo opvaart om Emin-bey te bereiken. Onder de 800 man, uit welke de expeditie be staat, heerscht een uitmuntende geest en de gezondheidstoestand is gun stig. Totnogtoe zijn er slechts drie overleden. Stanley meldt geen enkel ernstig voorval. Slechts was er een twist uitgebroken tusschen de Arabieren van Tippo-Tip en de Zanzibarieten. Dezen bevochten elkander met knup pels, doch Stanley wist daaraan een einde te maken. Door met zijn ge volg tusschen de twistenden te gaan en daar de orde te herstellen, waar bij hij zich met de zijnen van stok ken bediende en zij daarmede een rad sloegen werd den strijdenden ont zag ingeboezemd. Overigens ontmoet hij op zijn weg geen tegenstand. Naar hij van en kele stations aan den Congo ver nam heerscht er tot aan Stanley pool hongersnood. Naar Stanley verder meldt, staan de expeditie nog groote moeilijkheden te wachten, eer zij haar doel heeft bereikt. De schipbreuk van de Tasmania. De Temps deelt de volgende bizon- derheden mede, van een correspon dent te Ajaccio: «De Tasmania was eerst drie jaar in de vaart; 'twas een flinke boot van 6000 ton, lang 122 M., breed 13.7 M., met eene machine van 800 paardekracht; zij liep in 1884 te Greenock van stapel en had 161 man equipage. Zij kwam met 120 passagiers met bestemming naar Marseille uit Bombay en strandde bij Corsica op de zoogenaamde Mon- niks-klippen. Wanneer men naar de oorzaak zoekt van de ramp schijnt het dui delijk dat het stuurtoestel ofwel de machine geweigerd heeft, want de bedoelde klippen zijn,zoowel 's nachts als overdag, zeer gemakkelijk te ontwijken. Toen het onheil gebeurde was het ongeveer vier uur in den morgen, de lichten van de vuurtorens schit terden in vollen glans. De boot baande zich een weg over de klip pen, maar bleef toen onherroepelijk vast zitten. De booten werden af gelaten en het reddingswerk begon; maar ongelukkig werden vijf van de zes booten stuk geslagen. De kommandant deed daarbij een val en kwam om. De passagiers en de equipage vluchtten naar het ge deelte van het dek, dat niet onder water liep en waren dicht op el kaar gedrongen om beter weerstand te kunnen bieden aan het geduchte stooten van het wrak. Zoo wachtte men in doodsangst de redding af. Een Corsikaansche stoomboot ver trok des namiddags uit Ajaccio, kwam des nachts in de buurt van de Tasmania, maar kon niet dichtbij komen door den hevigen wind. Den volgenden morgen gelukte dit aan een Engelsch jacht, zoodat de ont scheping kon beginnen. Des nachts waren vele Indische stokers van koude gestorven en anderen, die zich met zwemmen hadden willen redden, in de golven omgekomen. Dien avond, dus bijna twee dagen na de schipbreuk, kwam het jacht te Ajaccio terug met 76 passagiers, bijna zonder kleederen aan het lijf en die in de hotels werden opge nomen. Tegen 6 uur kwam een tweede boot met de laatste schipbreukelin gen te Ajaccio aan, onder dezen waren veel Indische werklieden, waaronder verscheiden zwaar ge wond. Men heeft hen allen naar de hospitalen gebracht, waar noodbed- den werden opgeslagen. De vrouwen, de kinderen en de overige passagiers, die vóór de komst der stoomboot den vasten wal had den kunnen bereiken in de eenige boot, die niet stuk geslagen was, kwamen den volgenden morgen te voet aan. Allen werden ten slotte opgenomen door de Chusan van de Peninsular and Oriental Company (de zoogenaamde P. en O), welke boot hen uit Marseille kwam af halen. De Tasmania is geheel verloren, zij is de vierde Eogelsche boot in de laatste tien jaar, die op hetzelfde punt schipbreuk leed. Onder de passagiers bevonden zich verschillende hooge ambtenaren met verlof uit EDgelsch-Indië terugkee- rende, een generaal van de genie, dr. Bennett, chef van den genees kundigen dienst in het Engelsche leger in Egypte; een maharadja uit Britsch-Indié die, een millioen waar de in diamanten aan boord had, was te Suez afgestapt. Hij verloor zijn diamanten bij deze schipbreuk maar heeft gelukkig nog eenige millioenen thuis. De vrouwen toonden een bewon derenswaardige kalmte. Het juiste aantal dooden is 33, waaronder de kapitein, een officier en dertig inlanders. De P. en O. Maatschappij heeft een zeer groot aantal booten in de groote vaart, onder uitstekende offi cieren en gedeeltelijk bemand met EDgelschen, gedeeltelijk ook met Indiërs, Arabieren, Chineezen en Maleiers, die beter bestand zijn tegen de groote hitte der machine kamers in de keerkringen. Het is van algemeene bekend heid dat de Keizerin van Oostenrijk een onvermoeide wandelaarster is. Uit Herkulesbad, waar H. M. zich thaDS bevindt, wordt gemeld, dat zij dezer dagen een voetreis van 40 kilometer deed, langs de zeven warme bronnen tot aan de Rumeen- sche grens. Haar gids, een bosch wachter, had moeite de Keizerin bij te houden. De overheid van Doebeln (Saksen) heeft bepaald, dat er op openbare plaatsen, koffiehuizen, res taurants enz. niet hardop over kwes ties betreffende de aangelegenheden van den Staat of de gemeente mag worden gesproken. Wie over poli tiek willen spreken, moeten dat fluisterend doen of worden door de politie verwijderd. De Spaansche reiziger Sorela Tajarda heeft het waagstuk onder nomen, dwars door Afrika te reizen, van de Senegal tot Kaap Guardafui. De vrouwen van den harem van den Sultan werden op de vol gende wijze ingeënt. In een der zalen van het paleis was een scherm gezet; in dat scherm was een ope ning gemaakt en door die opening staken 130 vrouwen achtereenvol gens haar armen toe aan den met de operatie belasten Italiaanschen dokter. Een Milaneesche pasteibakker heeft zich de ontevredenheid van het publiek op den hals gehaald, om dat hij de onkieschheid had «Do- gali-beschuitjes» te bakken. Dogali 1 het slagveld, waar 5u0 Italianen door de Abyssiniërs neergehouwen werden! Volgens het officieele verslag der autoriteiten te New-York, is het aantal landverhuizers uit Europa, in den loop van dit jaar in Noord- Amerika aangekomen, buitengewoon groot. Geregeld en snel is het toe genomen, zoodat het vermoedelijk dit jaar ongeveer het cijfer zal be reiken van 1882, toen te NewYork aan wal zijn gestapt 455,000 per sonen, terwijl in andere Noord-Am- merikaansche havens nog 165,000 personen aankwamen. In Januari kwamen er te New York aan 8000, in Febr. over de 11,000, in Maart klom het cijfer tot over de 31,000 en in April ging het 37,000 te boven, zoodat het to taal dat van het vorige jaar reeds met circa 3000 hoofden overtreft, waartoe het meest is bijgedragen door de Ieren, de inwoners der drie Scandinavische rijken en de Duit- schers. Algemeen mag worden gezegd, dat de aangekomen landverhuizers veel minder behoeftigen zijn dan in vroeger jaren. Wat de Ieren betreft, deze blijven doorgaans in de om streken van New-York. Zij, die doorreizen, begeven zich naar de Oostelijke Staten, waar zij in fabrieken allen een onderkomen vinden. Zij komen herwaarts onder geleide van landgenooten, door wier tusschenkomst zij terstond na hunne aankomst arbeid vinden. De Zwe den, Noren, Denen en Duitschers komen meerendeels met vrouw en kinderen; stelli? 80 percent van hen gaan naar het Oosten, terstond na hunne aankomst in het nieuwe va derland. Tot heden is het getal Joden nog zeer gering, dat der En- gelschen en Schotten overtreft daar entegen nu reeds verre het cijfer van 1882. In het Winterpaleis te St. Pe tersburg heeft men, naar aan het «Centralblatt der Bauverwaltung» wordt medegedeeld, zeer onaange name ondervinding opgedaan om trent den invloed van het electrisch licht op de kasplanten. De reusach tige wintertuinen aan de Newa werden vroeger met kaarsen, olie, gas, kerosine en andere zelfstan digheden verlicht en de planten, die er een tropisch Eden voortoo- verden, schenen dat betrekkelijk goed te verdragen. In den winter van 1885 ging men er toe over, eenige zalen met electriciteit te ver lichten, bij wijze van proef, en den laatsten winter is het geheele paleis electrisch verlicht. Dank zij de bij zonder sterke krachtbronnen is in de verschillende zalen de indruk tooverachtig en ook de groepeering der boommassa's was op sommige punten verwonderlijk fraai. Na een paar maanden is het ech ter gebleken, dat de sierplanten onder den invloed van het electrisch licht opmerkelijk spoedig geel wor den en verdorren. Onder de prach tigste camellia's, acacia's, hamboezen en pisangs, rozen, oleanders en sneeuwballen, en vooral onder de beroemde palmen heeft eene ver woesting plaats gegrepen. De tuin lieden schrijven deze sterfte toe aan den plotselingen overgang van de planten, die aan het gedempte licht van de serres en aan den grauwen hemel gewoon waren, tot het schelle aanhoudende licht. Het was ook op te merken, dat planten, in nissen en hoeken geplaatst, minder er van te lijden hadden. Ook meent men, dat het electrische licht chemisch werkt op de vochtige atmosfeer, waarme de de planten zich in de broeikas sen omringen en die tot hunne frischheid bijdraagt. Uit Japan zijn weder tijdingen ontvangen omtrent Thomas Stevens den Amerikaan, die per vélocipède eene reis om de wereld doet. Van de Chineezen had hij veel te verduren. Toen hij Kinky ng doorreed, op 16 November des vorigen jaars werd hij met steenen gewor pen en had moeite er levend af te komen. Te Kingarisso werd hij aan gevallen door eene woedende me nigte, die zijn rijwiel stuksloeg, en de tusschenkomst der troepen kon slechts zijn leven redden. Om zich aan de woede der bijgeloovige me nigte te ontrekken, die hem voor een boozen geest hield, is hij 's nachts heimelijk met een bootje naar Shan ghai moeten gaan. Vaudaar ging hij per stoomboot naar Nagasaki, en zal deze maand weder zijn punt van uitgang, San Francisco, bereiken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de Woensdag gehouden zitting van de Tweede Kamer is het debat over Hoofdstuk IV van de grondwet voortgezet. Met verwerping van het amendement-Huber is aangenomen artikel 131 met die wijziging dat voortaan bij weigering van de ko ninklijke goedkeuring op provinciale verordeningen de Raad van State moet worden gehoord. Aangenomen werd met 50 tegen 19 stemmen het amendement-Van der Loeff bepalende dat de macht des konings om besluiten van Pro vinciale en Gedeputeerde Staten die strijdig zijn met de wet of het al gemeen belaDg te schorsen en te vernietigen, bij de wet wordt ge regeld. v De discussie is aangevangen over art. 139 (gemeenteraden). Heden voortzetting. RECHTSZAKEN. Door de arrond.-rechtbank te Arnhem, is C. K. te Wageningei», vroeger agent van de Stoombootmaatschappij „Concordia" te Arnhem, lo. wegens het ten nadeele van den eigenaar verduisteren van gelden tot een bedrag van ongeveer f 1400, voor vrachtloonen enz. geïnd, en 2o. wegens verduistering door iemand, die het goed uit hoofde van zijn beroep onder zich heeft veroordeeld tot 45 dagen ge vangenisstraf. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan A. T. v. d. H., oud 17 jaren, arbeider te Bergumerheide, ter zake dat hij op een avond in de week van 13 tot 19 Maart jl. moedwillig, om te kwellen, op het erf van S. J. Hoekstra een hond den staart heeft afgesneden of afgekapt. Het bleek, dat hij aan zijn neef F. S. Hoekstra een snoeimes en een blokje beeft gevraagd en toen zijn hond den staart werd afgekapt. Bekl. beweerde, dat hij en zijn neef het te zamen gedaan hebben; zijn neef heeft den hond aan een touw tusschen de deur en het kozijn vastge houden en toen heeft hij den staart afge kapt om den hond beter te maken, 't Was een jonge hond, die zijn staart altoos langs den grond sleepte en bevuilde. Verschil lende getuigen verklaarden evenwel, dat de hond 2 a 3 jaren oud was en zijn staart omhoog droeg. Voor dit schandelijke feit heeft de rechtbank, overeenkomstig de vor dering van het O. M., hem veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. KRKNiEOWS. Ned Herv. Kerk. In de Marnixzaal te Utrecht had Zon dagavond een talrijk bezochte bijeenkomst plaats, ter inleiding van de jaarlijksche vergadering der Ned. Herv. Predikanten- vereenigiug. De vergadering werd geleid door ds. J. C, Verhoedtoespraken werden gehou den door de lieeren Roozemeijer van Arn hem en Voorhoeve van Katwijk a Zee. Het dankgebed werd uitgesproken door ds. Barger van Haarlem. Gijsmus. Aan de na te noemen gemeente is tot een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs een buitengewoon subsidie ver leend tot een bedrag als achter den naam vermeld is: Rhijnsburg f1050; Stellen dam f900; Oostzaan f1400; Ransdorp f700; St. Maarten f600; Texel f6000; Vlieland f3100; Westzaan f4400; Nisse f550. De gemeenteraad van Amsterdam heeft heden benoemd tot onderwijzers aan openbare scholende heeren M. Mieras te Wolfertsdijk, P. J. C. Paulen te Haar lem, M. A. Mentinkberg te Edam, A. T. van der Meulen te Zaandijktot onder wijzeres mej. Gr. O. van der Veen, te Purmerend, tot onderwijzer in de gymnas tiek de heer J. H. Scheffer, te Leiden. In Beieren is een onderzoek inge steld naar de gehoororganen der school gaande kinderen. Dat onderzoek heeft tot de verrassende, maar tevens treurige uit komst geleid, dat van elke honderdtal kinderen 25 in meer of mindere mate hardhoorig zijn en meer dan 32 oorziek ten hebben. Daar de ervaring leert, dat oorziekten tot het 40ste jaar toenemen, kan men aan nemen dat ten minste van 30 pCt. der menschen het gehoor niet is zooals het behoort te zijn en bij 40 pCt. er zieke lijke aandoening van de organen voorkomt. LEGER EN VLOOT. In het afgeloopen jaar werd aan het departement van Oorlog een leiddraad bij de uitvoering van dienst bij de hoofdkwar tieren en staven bij het veldleger ontwor pen. Deze leiddraad, die aanvankelijk slechts aan de officieren van den generalen staf verstrekt werd, zal nu meer algemeen ingevoerd worden, waardoor in eene wer kelijke behoefte zal zijn voorzien. Hedenmiddag heeft te Katwijk een wedstrijd met salvovuur op oubekenden afstand plaats, waaraan zal worden deel genomen door de 4e compagnie van het 2e, de 4e corapaguie van het 3e en de le comp. van het 4e bataljon van het 4e regiment infanterie. Door de bataljons uit Delft en Gouda wordt aan dezen wedstrijd geen deel genomen, aangezien zij geene gelegenheid hadden zich in dit vuur te oefenen. De prijs bestaat uit 2 schilderijen, voor stellende de portretten van HH. MM. den Koning en de Koningin. Heden neemt het regimeutgrenadiers en jagers deel aan eene oefening in ver- eeniging met artillerie en cavalerie op en om de vlakte van Waalsdorp, onder leiding van den luit.-kolonel Lansing. Er zijn twee partijen geformeerd. Het le, 2e en 3e bat. tot 6 compagnieën vereenïgd, onder bevel van den kapitein De Bock, maken deel uit van do noordpartij, terwijl dejagerbats., tot één bat. vereenigd, worden ingedeeld bij de zuidpartij eu gecommandeerd door den kapitein W. B. J. Duijcker. Ieder man is voorzien 20 losse patronen. De beide partijen, die gekleed zijn in marsch- en exercitietenue, rukken respect, te 87-j en 7 l/s ure uit. De niet ingedeelde hoofd officieren treden als scheidsrechters op.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3