NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Eenzame. 4e Jaargang Maandag 2 Mei 1887. No. 1172. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. HAÏÏS HOPFEH. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiëu worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fublicvté Etr anger e G. L. J)A UBE Co., J OH. F. J ONES, Sucr., Farijs, 31bis Faubourg Montmartre. EEN VERJONGINGSKUUR. Reeds sedert geruimen tijd hadden wij het voornemen opgevat, ons blad, in som mige opzichten te veranderen, zoowel om daarmede een weinig plaatsruimte te win nen als ook om de volgorde van enkele rubrieken te wijzigen volgens eene natuur lijke redeneering. Wij vroegen ons af: wat is voor de lezers van een stedelijk orgaan als het onze het meest belangrijk? Het nieuws van de stad en hare omgeving. Daarom, het stads nieuws voorop. Yolgens dezelfde redenee ring kwamen wij tot de gevolgtrekking dat daarop het „binnenland" en daarna eerst het „buitenland" moest volgen. Een groot aantal correspondenten in de omstreken, zoowel als in de voornaamste gemeenten, ook op grooteren afstand van Haarlem, in Noord- en in Zuid-Holland, zal ons in staat stellen in den vervolge zoo snel mogelijk het voornaamste nieuws te verzamelen, terwijl ons eigen redactieper- soneel met nieuwe krachten is versterkt. De lezers van het feuilleton zullen de breedere kolommen in den beginne wel licht vreemd vinden, maar ongetwijfeld zullen zij reeds met het tweede nummer daaraan gewend zijn en aan dezen vorm zelfs de voorkeur geven. Wat het wapentje in het hoofd aangaat, misschien merkt men daarin eenige kleine afwijkingen op met het traditioneele ge meentewapen van Haarlem. Men vergete echter niet dat de officieele wapens zeer dikwijls officieele fouten aankleven, en op gezag van deskundigen zal men wel willen aannemen dat iets dergelijks van Haarlem's wapen valt te zeggen. Het ontwerp van het hierboven geplaat ste wapen geschiedde door den heer J. A. Koopmans, den bekenden heraldicus te Nij megen, en werd ontleend aan de afbeelding van het officieel vastgestelde, te vinden in „Nederl. Gemeentewapens" doorW.J. Ba ron d'Ablaing van Giessenburg, en aan die van het stedelijk zegel, voorkomende in Handvesten van Haerlem aan een oorkonde van 1426, waar het schild zonder kroon, uitkomenden dorren boom en Da- miate klokjes wordt vastgehouden door twee engelen. Van het oude zegel is hier alleen overgenomen de meer heraldische afbeelding der figuren, terwijl in navolging van de officieele teekening, de Damiate- klokjes aan een tak zijn opgehangen en de leeuwen en profil zijn gesteld. Verder is de sierlijke parelkroon behouden met de spreuk, welke indertijd niet door den Hoogen Raad van Adel zijn overgenomen, daar deze het schild met deszelfs houders op een grasgrond geplaatst en ook een andere kroon gekozen heeft. Hier vindt men nu oud en nieuw vereenigd, in een meer behagelijken vorm weergegeven. Binnenkort zal „Haarlem's Dagblad" op ander papier worden gedrukt, dat niet zoo blauwachtig is als het tegenwoordige maar eene geelachtige roomtint vertoont, vol gens deskundigen het beste papier voor de oogen. Wij kunnen onzen lezers nog mededeelen dat in de eerstvolgende dagen een ruime verspreiding aan ons blad zal worden ge geven. Haarlem, 30 April. In de laatste zitting van den Raad van State werd o. a. behandeldbet beroep van IC. M. B. Reigers alhier, van een besluit van Burg. en Weth. dezer gemeente, waarbij geweigerd is hem ontheffing te verleenen van de voorwaarden ten aanzien van het gebruik van steenkolen als brandstof in zijn fabriek. Rap porteur, de Staatsraad Des Amorie van der Hoeven. Het beroep werd ondersteund door mr. Th. De Haan Hugenholtz als gemachtigde van appellant, die zelf tegenwoordig, eenige technische punten besprak; terwijl bezwaren werden geopperd door de heeren L. P. Zocher, J. De Breuk en J. J. Kerbert. 's Konings beslissing volgt later. De compagnie Pantserfort-ar- tillerie, onder bevel van kapitein A. Harrebomée, die in April de be zetting heeft uitgemaakt van het fort te IJmuiden, keert heden naar Haarlem terug. Bij die compagnie zijn ingedeeld de le luitenants G. van Sermond en H. G. de Bruijne. In de Staatsbl. Nrs 68 tot 83 ko men de wetten van 19 April tot naturalisatie voor, waaronder ook die van den heer j. Wassmann, hier ter stede. Uit de dezer dagen gehouden wor dende bloembollenveilmgen blijkt dat dit jaar aanzienlijk lagere prijzen worden besteed dan in het vorige jaar. Bij de Vrijdag, 29 dezer, te Am sterdam afgenomen acte-examens werden van de 6 caudidaten 5 toegelaten, nl. de dames: A. Boon en C. H. Eikema vau Texel, en de dames C. C. Beukenkamp, H. C. Cool en A. R. van Groethuysen, uit Haarlem. Zooals men weet bestaat hier ter stede sedert een paar jaren eene commissie tot het verschaffen van warm voedsel aan behoeftige school kinderen. Gesteund door vele wel denkende stadgenooten heeft de commissie haar streven zien bekronen met een goeden uitslag. Ook in den afgeloopen winter werd menig kind een flink maal verschaft. Woensdag bracht de commissie verslag uit over het afgeloopen jaar. De hoofden der kostelooze scholen waren bij die bijeenkomst uitgenoo- digd om inlichtingen te geven. Uit het verslag bleek dat het bestuur der Vereeniging van den H. Vincentius de Paulo weder welwillend hare lokalen ter beschikking had gesteld en zich met het spijzigen der 400 kinderen, door de hoofden der scho len daartoe aangewezen, belast. Het getal eetdagen was 51,zoodat 20.400 portiën warm voedsel werden ver strekt. Dit veroorzaakte, met inbe grip van bediening enz., eene uit gaaf van ruim f1650; eene som, zeker gering te noemen, wanneer men in aanmerking neemt, welke resultaten er o oor verkregen zijn. Was de klacht algemeen, dat het aantal aanvragen dat der beschikbare kaarten ver overtrof, algemeen was de overtuiging gevestigddat de trouwe opkomst en de leerlust d«r kinderen er zeer door in de hand gewerkt werden, zóó zelfs, dat in enkele gevallen de vrees voor het inhouden vau eene spijskaart een afdoend tuchtmiddel bleek te zijn. Niet alle hoofden der scholen kon den zich aan een bepaald stelsel vau verdeeling der kaarten houden. Het kwam der commissie voor, dat meer eenheid in dezen wenschelijk was. Aan het aanwezige bestuurslid der Vincentius-Vereeniging werd de dank der commissie gebracht, en een dergenoodigden maakte zich den tolk van allen door de commissie hulde tè brengen voor haar loffelijk streven. Zoolas onze lezers weten, hebben de executeuren en administrateuren der stich ting van wijlen Nicolaas Van Berosteyn bekend gemaakt, dat te dezer stede in de Jansstraat een gesticht is geopend ter ver pleging van oude mannen onder beheer der eerwaardige Broeders van barmhartig heid der Orde van den H. Johannes de Deo der Congregatie van Montabaur. Dit gesticht is thans betrokken door drie Broe ders en heden zullen ook twee oude man- neD er hun intrek nemen, om in het ge sticht te worden verzorgd. Voorloopig zullen deze Broeders zich alleen met het verplegen van oude mannon in het gesticht bezig houden. Hun werkkring zal zich echter uitbreiden, zoodra de omstandighe den het veroorloven, dat hun aantal kan vermeerderd worden. Alsdan zal het ver plegen van zieken, ook buiten het gesticht, hunne godgevallige taak zijn. Do Congregatie van Montabaur heelt hare oprichting te danken aan Mgr. Blum, Bisschop van het Duitsche diocees Lim burg, die haar voor een vijftigtal jaren in het aanzijn riep. Zij heeft thans reeds filiaal- huizen te Frankfort a/M, Wiesbaden, Höchst, Hadamar enz. Te Kaatsheuvel vestigde zij in 1875 eene filiale en sinds dat tijdstip geraakten de Eerw. Broeders meer en meer in Nederland bekend. Wij mogen de Katholieken voorzeker ;eluk wenschen met de vestiging van deze Eerwaardige Broeders in deze stad. Moge de Almachtige het edele werk ruimschoots zegenen, waaraan deze van zoovele zelf opoffering getuigende Broeders zich hebben toegewijd. Aan de Executeuren en Administrateu ren der stichting dank en lof voor den ijver in zoo hooge mate betoond bij de oprichting van dit voortreffelijk gesticht. (N. H. Ct.) De WelEerw. heer P. J. Thun- nissen, sedert 1870 kapelaan van de parochie-kerk van O. L. V. en van deu H. Dominicus alhier, is benoemd tot pastoor, dier parochie. Aan den tegenwoordigen pastoor, den WelEerw. heer F. T. Frankemölle, is eervol outslag verleend. Men schrijft ons uit Leiden: Vrijdagmiddag was bet strand te Katwijk getuige van een levendigen wedstrijd. Door verschillende batal jons werd prijsgeschoten op beweeg bare schijven in zee, op onbekende afstandeu. Met elk bataljon was door den kommaudant de beste com pagnie aangewezen. Het mocht aan het 3e bataljon, in garnizoen te Haar lem gelukken, den prijs, een tweetal schilderijen, te behalen. Het le en 5e bataljon, (Gouda en Delft) konden aan deze practische oefening geen deelnemen, daar deze geen gelegen heid hebben gehad zich in het salvo- vuur te oefenen. Hubscher, oud 21 jaren, barbier, ge boren te Berlijn, zonder vaste woon plaats, die te Eemnes nabij Baarn was aangehouden in bet bezit van een groot aantal gouden en zilveren voorwerpenwaaronder afkomstig van de diefstallen in den laatsten tijd gepleegd te Hillegom, Oegst- geest, Watergraafsmeer enz. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer Donderdag, 28 April, had in de Hervormde Kerk te Hoofddorp een treurig geval plaats. Een paar jong gehuwden wilden ook hun huwe lijk kerkelijk doen inzegenen. Juist toen de predikant de bekende zege bede liet zingen, en het jonge paar die knielend aanhoorde, zakte de bruidegom door aandoening over meesterd ineen, tot groote ontstel tenis van de familieleden en den ge- heelen trouwstoet. Na ongeveer een half uur wachten kon de plechtigheid voortgezet worden. Om aan den wensch van velen te gemoet te komen, is te Hoofddorp een avondschool voor m. u. 1. on derwijs opgericht, die aanvankelijk druk bezocht wordt. Haarlemmermeer is in 't bezit van 13 flinke scholen, waaronder 11 openbare en 2 bijzondere Zeer spoedig zal dit laatste getal, met één vermeerderd worden. Men is te Hoofddorp druk bezig met het bouwen. In de Haarlemmermeer bestaat onder sommige herbergiers vrij wat tegenkanting tegen de laatste schat ting, in zake de vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein. Een gevolg daarvan is dat velen herschatting gevraagd hebben, waar van de afloop zeer ten genoegen der betrokken personen is, maar ook zeer tot nadeel der gemeente. Vrijdagnamiddag is alhier gevan kelijk binnengebracht Otto Julius Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen De jaarlijksche verpachting van het grasgewas langs dijken en wegen in het Hoogheemraadschap Rijn land bracht op f 5160, zijnde onge veer 8% minder dan het vorige jaar. In 1882 was de opbrengst f 8316 en deze was reeds 20% minder dan in 1881. Van jaar tot jaar brengt deze verhuring minder op. PBUILLBTO IV. 55) ACHTSTE HOOFDSTUK. Zij verklaarde dat ze hem niet zoo zeer aan banden wilde leggen en dat zij hopeloos moest blijven, wijl ze an ders vreesde hare moeder te zullen dooden. Zij gaf hem zijn woord terug. Hij getroostte het zich gemakkelijk. Jammer was het echter dat de geheele scène op hem den indruk maakte van eeue vertooning. Het scheen hem toe dat Clementine eece bestudeerde rol speelde, zonder dat haar hart er hij betrokken was. Zij schrikte toen zij de torenklok hoorde slaanze waren vrij ver van huis. Hare moeder zou haar missen, naar haar vrageD, haar laten zoeken. Dergelijke bedenkingen waren vroeger nooit hij Clementine opgekomen. Walcott riep een huurkoetsier aan, die daar in de buurt was en verzocht Clementine in te stappen. Zij aarzelde, maar het was te laat om lang te overwegen. Spoedig zaten ze met hun heiden in de enge ruimte, welke het rijtuig hun aanbood. Hoe geheel anders was hunne verhouding geworden. Nog eens drukte Roger Clementine aan zijne borst, nog eens kusten ze elkaar tot afscheid, zeiden ze. Het werd Roger echter daarbij te moede, alsof er geene ziel meer achter die lippen te vinden was. De ontnuchtering was voor hem zoo volkomen, dat hij verheugd was, toen eindelijk het rijtuig stil hield en de laatste scène dezer idylle, die lang zamerhand in een karikatuur ontaard was, ten einde spoedde. Nog eeu paar schreden en ze stonden voor haar deur en staken elkander de hand toe. Hebt gij alles rijpelijk overlegd? vroeg Walcott. Blijft gij bij uw besluit? Rogerzeide Clementine, dring niet verder aan en vervolg mij niet of ik huw met den eerste den beste! Ik denk er niet aan u te vervolgen, antwoordde de Amerikaan, met een bedaarden glimlach. Vaarwel en wordt gelukkig. Zoo scheidden zij voor altijd van elkander. Eene groote ontevredenheid maakte zich van Clementine meester. Zij gevoelde, dat zij eene ellendige rol had ge speeld. Zij wilde vervolgd worden en daardoor redenen hebben om.... den eerste den beste om den hals te vliegen. Wijl zij van nu af aau van Roger niets meer hoorde en niets meer zag, maakte zij zich zelf wijs, dat zij door haar eigen dwaas hart werd vervolgd en dat het noodig was aan hare oude liefde door een heldhaftig besluit een einde te maken. Zij wilde Roger Walcott eeuwig liefhebben,maar hu wen moest zij Adelbert von Althaten.... ter wille van hare ouders en om haar hart te bewijzen, dat een eens genomen besluit onveranderlijk bij haar was. Vóór nog drie weken na deze laatste ontmoeting verloo- pen waren vond Roger, op een avond in een hótel zijnde, in een groot nieuwsblad de verloviDg van Adelbert von Althaten en Clementine Fabiaau aangekondigd. De naam van Clementine's verloofde was Roger onbe kend, maar hij was er ook volstrekt niet nieuwsgierig naar. Het leven had hem geleerd zich zelf de schuld te geven van plannen, die hem mislukten. Trouw zonder liefde had in zijne oogen geene waarde. Nu Clementine hem niet kon blijven beminnen was hij niet verdrietig over haar verlies, maar had zij eenvoudig het bewijs geleverd, dat zij niet tot zijne vrouw deugde. Wel had zij hem de reis van Boston kunnen hesparen, maar voor een man als hij, was op 't vaste land altijd veel te zien en te leeren. Zoo was ook deze reis niet voor hem verloren. Alleen, maar getroost over zijn lot, ging hij later huiswaarts. Hopen is geen bezitten en slechts dat wat men bezit kan men verliezen. Roger's gemoed kon niet verar men door het overschatten van een meisje, dat zich met hartstochtelijke beminnelijkheid aan hem had opgedrongen. Intusschen gingen de zaken op het landgoed van Boppel hun geregelden gang, tot aau de bruiloft. Adelbert von Althaten erfde, zooals dat gewoonlijk gaat, alle gevoelens, die zijn voorganger in Clementine's hart had bezeten. Hij verheugde zich over zijn elegant bruidje en over het opzien, dat zij beiden in den omtrek haarden. Geheel onvermengd was echter ook deze vreugde niet.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1