BINNENLAND. De politie heeft een gestreng onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand, die Maandag heeft plaatsgehad bij den kastelein S. aan de Lynden te Haarlemmermeer. Eene hoeveelheid petroleum en andere brandbare stoffen hebben hiertoe aanleiding gegeven. De brand werd nog juist bijtijds in zijn voortgang gestuit. Men schrijft ons uit Sloten: Op de Vrijdag gehouden voor jaarsveemarkt waren aangevoerd 130 varekoeien. De prijzen liepen van f 90 tot f 190. Het weinige gras, als gevolg van het schrale voorsjaar- weder, had stellig invloed op den handel, die stug was. Men schrijft ons uit Aalsmeer: «In weinige dagen heeft de re gen de velden geheel doen veran deren. Jammer echter dat de koude zoo hardnekking blijft en de nacht vorst de jonge uitkomende plantjes bedreigt. In de Haarlemsche polders zullen de nieuwe aardappels spoedig boven den grond komen. In onze gemeente heeft men nog een groote voorraad oude, omdat de marktprij zen in het afgeloopen najaar zoo laag waren; toen gaf men slechts f2.50 per H. L. Het is te vreezen dat deze overgebleven aardappelen spoedig waardeloos zullen zijn». Tot hoofdingeland van Rijn land is in het 10e district gekozen, met 115 van de 204 stemmen, de heer D. P. Ramp, te Woubrugge. Te Amsterdam is een verga dering gehouden van belangheb benden bij en belangstellenden in de zeevisscherij te IJmuiden, daartoe uitgenoodigd door den heer Boer lage, reeder te Zandvoort, die een project tot vestiging eener zeevis scherij te IJmuiden ter tafel bracht. De vergadering nam met zeer veel belangstelling hiervan kennis en benoemde uit haar midden een com missie bestaande uit de hh.Hoogh- winkel te Haarlem, B. C. E. Zwart te Amsterdam en S. P. Kuiper te IJmuiden, om de plannen nader te onderzoeken en daaromtrent in een volgende vergadering rapport uitte brengen. Men schrijft ons uit Hilver sum Met den aanleg van den paarden tram van 's Graveland op Hilversum is men thans gevorderd tot in de kom dezer gemeente. De opening, die heden zou hebben plaats gehad, is uitgesteld tot 15 Mei a. s. Over eenige dagen ver wacht men de rijtuigen uit de fa briek van den heer Beijnes te Haar lem. Onze gemeente is een indus- triëele inrichting rijker geworden. De heer Kraijenhof toch verplaatste zijne diamantslijperij van Blaricum naar hier, en is voornemens de zaak uit te breiden. Ook het departement Hillegom van het Nut heeft verklaard, zich niet te kunnen vereenigen met het voorstel van het hoofdbestuur om het Sociaal Weekblad, voor rekening der Maatschappij te nemen. Tot af gevaardigden ter algemeene ver gadering zijn door Hillegom be noemd de heeren P. H. van Wave- veren Hkzn. en J. Scheltus. Te Alkmaar zal 28 Mei e. k. in Diligentia de 43e jaarlijksche vergadering der gewestelijke ver- eeniging Noord-Holland van het Ned. onderwijzers-genootschap ge houden worden. Behalve de gewone werkzaamheden zal vóór de pauze het volgende vraagpunt behandeld worden door den heer D. Dekker te Beemster: »In hoeverre beant woorden de stijloefeningen, zooals ze in de tegenwoordige handleiding aan de lagere school worden aan geboden, aan de eischen?» Na de pauze zal de heer J. Nu- hout van der Veen, arrond. school opziener te Alkmaar, een lezing houden over: «De behandeling van onderwijszaken in de raadsverga deringen van kleinere gemeenten». Vervolgens zal door den heer J. Lohr te Amsterdam het volgende vraagpunt behandeld worden: «Er behoort voor de leerlingen, die de volksschool doorloopen hebben, ge legenheid te bestaan, voortgezet onderwijs te ontvangen. Van welken aard moet dit onderwijs zijn?» LETTEREN EN KUNST. Het corps de ballet van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is voor het vol gende seizoen niet geëngageerdzoodat heden vermoedelijk het laatste ballet zal worden gegeven. De Philharmonische Kapel van Mann- stadt, zal, alvorens te Scheveningen op te treden, in verschillende plaatsen van ons land concerten geven; o. a. in het begin van Juni te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt. De Parijsche correspondent van het Hbl. meldt: Nog een paar dagen en het Salon wordt geopend. Ten einde geen onbescheiden ge bruik te maken der vriendelijke gastvrij heid, reeds achter de schermen dezer be langrijke tentoonstelling aan een deel der pers verleend, bepaal ik mij er heden toe, u mede te deelen welke Nederlandsche kunstenaars hier iets hebben tentoonge steld. Schilderijen: Artz, Bisschop, Bombled, Burgers, Gabriel, mej. Hubrecht, Jaap Maris, Willy Martens, Mauve, Mesdag, Postma, mevr. Bonner en hare dochter Celine, mej. Boozenboom, Storm van 'sGra- ve&ande, Henri Vos, Hubert Vos. TeekeningenMej. Van den Broek Greeve, Burgers, Mauve, Sybe Ten Cate, John van der Poel, E. W. Zürcher en J. Zürcher. BeeldenCocheret en Tholenaar. Etsen en GravuresLöwenstam, Storm van 's Gravesande, Zilcken en Zürcher. De heer W. Mesdag zond twee schil derijen naar het Parijsche Salon, hetwelk 1 Mei geopend wordt. Een van die twee, //Avondstond" geheeten, is door de Eran- sche regeering gekocht voor de rijksver zameling van moderne kunst. Zelden koopt de regeering werken van buitenlandsche kunstenaars uit de inzendingen voor het Salon, zoodat men het wel eene bijzondere onderscheiding mag achten, welke aan den genialen kunstenaar, en met hem aan de Nederlandsche schilderkunst, is ten deel gevallen. LEGER EN VLOOT. Benoemd tot kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers de overste Greveidem van het derde regi ment de overste Alings; van het achtste regiment de overste Goudriaan. Bij de grenadiers en jagers is tot majoor be noemd de kapitein Scheltus. Door Z. M. zijn benoemdbij den generalen staf, de 1ste luit. Moerbeek, van het 4de reg. inf.tot kapitein bij het 1ste reg. inf., de 1ste luit. P. L. H. Mansveldt en H. H. Rus- ses, van het 4de reg., en bij het 4de reg. inf., de lste luit. Van Tarel; tot lsten luit., de 2de luits. W. D. A. Ophorst en Reede, van het corps. Bij het 3de reg. huz.: tot kapt.- kwartierm., de lste luit.-kwartier- meester Ouddraad, werkzaam bij het departement van Oorlog, in de plaats van den kapt.-kwartiermeester W. J. Lefèbre, die gepensioneerd is. De minister van Binnenl. Za ken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de commissie belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbe reiding tot de beoefening der natuur wetenschappen, om te kunnen wor den toegelaten tot het eerste natuur kundig examen, zal zitting houden op Maandag 23 Mei e. k. en vol gende dagen te Amsterdam. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woens dag 4 Meia. s., des voormiüd. 11 ure. {Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) De procureur-generaal bij het gerechtshof te 'sHage verzoekt op sporing, aanhouding en bericht van C. Boogaart, 43 jaren, logement en koffiehuishouder, geboren te Nieuwerkerk (Duitschland), laatst wonende te Ter Neuzen, die ter zake van misbruik van vertrouwen door het ten nadeele van den eige naar verduisteren van gelden, die den dader niet in handen zijn ge steld geweest dan ter bewaring en om dezelve terug te geven, is ver oordeeld tot gevangenisstraf van 1 jaar en eene geldboete van f40. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft besloten zich op nieuw te wenden tot B. en W,, be treffende de sluiting der Beurs bij bizondere gelegenheden, gelijk dat te Amsterdam geschiedt. Het jaar verslag werd na eenige redactie veranderingen goedgekeurd. Op voorstel van den heer Koch werd een commissie benoemd ter formu leering van een adres aan de Re geering, ten einde in het nieuwe Wetboek van Koophandel bepalin gen ingelascht te krijgen tegen knoeierijen in den termijnhandel. De Bredasche gemeenteraads zitting van Zaterdag 23 April heeft (zooals uit het verslag der N. Bred, en Oost. Ct. blijkt) slechts drie maal aanleiding gegeven tot hilariteit. Zelfs de Bredasche gemeenteraad dreigt saai te worden. Men bericht, dat de katho lieke kiesvereeniging «Recht voor allen» te Utrecht, besloten heeft lid te worden aan den centralen Katho lieken Kiezersbond, die thans in wording is. De kroonprinses van Duitsch land zal, volgens een bericht uit Berlijn aan de Londensche Standard te Amsterdam een massage-kuur ondergaan. Men weet er in het Amstel-Hötel nog niets van. In den avond van Vrijdag 15 April jl, is in de Watersteeg aaa de St.-Antoniebreêstraat te Amsterdam opgenomen een in een portaal te vondeling gelegd kind van het vrou welijk geslacht, eenige weken oud, met de gewone kleeding, blijkbaar van boerenafkomst, gewikkeld in een grijs geruiten wollen omslag doek, over het hoofd een omgeboorde flanellen lap met een zwarten ge weven doek en tusschen de kleederen in een zuigflesch. Dit kind werd aanvankelijk ter verpleging opgenomen in het Stads- bestedelingenhuis. In den avond van den 19n April d. a. v. heeft zich, ge- hoorgevende aan eene oproeping in de dagbladen geplaatst, aan dat gesticht, alsook bij de politie, als de moeder van het kind vervoegd eene vrouw van ongeveer 22 jaar en ge wone lengte, met licht bruin of blond haar, blauwe oogen, gezond uiter lijk, bruin als door de zon verbrand gelaat en gekleed met blauwe stof fen japon, zwart wollen kapje, rijg laarzen en zwarten gehaakten om slagdoek, over het geheel schijn baar eene boerenarbeidster. Zij noemde zich Kaatje Akker man, geboren te St. Philipland, met hare ouders wonende in de Haar lemmermeer. Aangaande het kind gaf zij op, dat het onder den naam van Kaatje Akkerman was inge schreven en zij het ter verpleging had gegeven aan zekere vrouw Roo- denburg, mede te Haarlemmermeer woonachtig, die haar later gezegd had het te hebben uitbesteed bij eene vrouw, woonachtig in de Wa- genaarstraat te Amsterdam. Daar deze opgaven niet in twijfel werden getrokken, is haar het kind terug gegeven, na eene volledige beschrij ving van de kleeding gegeven te hebben. Bedoelde vrouw is echter noch in de Haarlemmermeer nog in de om liggende gemeenten teruggevonden. Evenmin is er een vrouw Rooden- burg in gemelde gemeente bekend. Bij eenige ontdekking wordt be richt verzocht door den commissaris van politie der 2de sectie te Amster dam. Aan den alstandsrit, uitgaande van de Amsterdamsche «Vereeni- ging ter bevordering van 't jacht en terreinrijden» tusschen Amster dam Amersfoort via Diemen, Weesp, Gravenland, Hilversum, Baarn, en Soestdijk, wordt heden deelgenomen door 7 ruiters. Zij ver trekken 20 minuten na elkander en moeten 5 minuten na aankomst 700 meter in hoogstens 2 minuten ga- loppeerend afleggen. Het buurtcomité van de Val kenburgerstraat te Amsterdam blijft bestaan, met 't doel, om bij het 40-ja- rig regeerings-jubilé van Z. M. den Koning (in 1889) een schitterend feest te vieren. Daarvoor wordt reeds nu bijgedragen. Het Kon. Ned. Handelsmuseum bericht, dat het besloten heeft bij genoegzame deelneming nog dit jaar te Rotterdam een wedstrijd van ameublementen met tentoonstelling te houden. Dezer dagen meldde zich te Breda op het bureau van den plaat selijken commandant een jongmeisje aan, voor dienstneming bij het leger in Ned.-Indië. Zij had wel zin in het handgeld van f300, dat voor zesjarige verbintenis bij dat leger uitgekeerd wordt. Haar werd echter aan het verstand gebracht, dat de oproeping alleen betrekking had op personen van het mannelijk ge slacht, wat zij verklaarde niet te hebben geweten. Men had haar de courant voorgelezen en wijsgemaakt dat ook vrouwen zich konden aan melden. De 24-jarige schoone, op wier leven niets viel aan te merken, verliet het bureau bitter teleurge steld, doch in volle overtuiging dat zij als marketenster een goed figuur had kunnen maken - Tegen J. G. Biesen, 48 jaren, boekhouder, geboren te Bergen op Zoom, laatst wonende te Rotterdam, is bij beschikking der rechtbank te Rotterdam van 22 April jl. rechts ingang verleend met bevel van ge vangenneming ter zake van ver duistering. Daar zich te Hilversum een geval van hondsdolheid heeft voor gedaan is door den burgemeester der gemeente gelast, dat alle zich buiten woningen of vaartuigen be vindende honden gedurende vier maanden van een muilkorf moeten voorzien zijn. De gemeenteraad van Venloo heeft met algemeene stemmen be sloten tot den bouw van een nieuw slachthuis, dat men op een terrein aan de Maaszijde nabij de stad wil plaatsen. Op Paaschmaandag jl. werd te Schinveld (Limburg) bij eene vechtpartij zekere J., uit het ge hucht Grothenrath, zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij Dinsdag aan de gevolgen is overleden. De daders zijn niet met zekerheid bekend. De wisselwachter van den Centraal-spoorweg te Hattem A. Mensink is op noodlottige wijze om het leven gekomen. Bezig zijnde goederen te lossen uit een goede rentrein, kwam de sneltrein, die van Zwolle ruim half tien 's morgens vertrekt, het station binnenstoomen, juist op het oogenblik dat de man voor de machine van den goede rentrein omliep. Den sneltrein niet bemerkende, werd hij door dezen overreden en zoodanig verminkt, dat de dood onmiddellijk volgde. De man moest voor de sluiting der hekken op twee overwegen zorgen, een wissel bedienen en daar bij behulpzaam zijn bij het lossen en laden. Hij laat eene vrouw in z wangeren toestand met 6 kinderen na. Donderdagavond ontstond er te 's Graveland, vermoedelijk bij den koopman in manufacturen E., een hevige brand, die zóó snel toe nam, dat, ondanks het spoedig aan rukken der brandweer van 's Gra veland, bijgestaan door die uit Hil versum en Kortenhoef, binnen kor ten tijd vijf perceelen, o. a. van den slager De Leeuw en den manu- facturier Van Schaik, door de vlam men vernield werden. De oorzaak is onbekend. Het meerendeel van het verbrande was verzekerd. Als een bewijs dat ook te Aalst niet veel werk voor de arbei ders is kan dienen dat Woensdag avond van wege het polderbestuur eenige perceelen graaf- en bagger- werk zijn aanbesteed, waarvan de begrooting ƒ100 was. Dit werk werd, ondanks alle aanmaningen om niet te goedkoop aan te nemen, voor de geringe som van ƒ29.50 aanbesteed. NR. Ct.) Uit Peize wordt ons gemeld Eergisteren deed de eerste nachte gaal weer zijne intrede, en be groette ons met zijn vroolijk gezang. Gewoonlijk keert hij tot ons we der, als het eerste blad aan berk en els te voorschijn komt. Ook eenige zwaluwe hebben het gewaagd het oude nest weer op te zoeken, zoodat toch eindelijk de lente in aantocht is. Kieviten, grittas en verdere moe rasvogels laten zich bijna niet meer in onze streken hooren, en zijn niet als vroeger bij honderden, maar slechts bij enkele paren meer aan wezig, zoodat wellicht spoedig de kieviten hier tot het verledene be- hooren. Jammer dat de eieren dier vogels, wegens de hooge prijzen, bijna alle worden weggezocht, ter wijl ook de vogels met slagnetten worden gevangen, niettegenstaande zij onder bescherming der wet staan. NR. Ct.) Meer dan eens moest Adelbert plotseling op reis om onge duldige schuldeischers tevreden te stellen. Dat gelukte hem nu en dan, maar spoedig kwamen ze, en nog dringender, terug. Dat werd, indien het bekend werd, voor hem ge vaarlijk; als hij echter maar eerst de schoonzoon van den rijken Fabiaan was zou alles wel in 't reine komen. Enkele schuldeischers wilden zich door zijne mooie woor den niet laten paaien en wijl Fabiaan veel zaken deed en daardoor met allerlei mannen van zaken in aanraking kwam, zoo kon het niet anders of deze laatste moest merken, dat zijn aanstaande schoonzoon niet de man was, voorwien hij zich uitgaf. Dat deed hem van harte leed, want hij was niet alleen bekoord door den naam, welken zijn kind zou dragen, maar vooral lachte hem het schoone landgoed toe. Hij nam zich echter voor om, wanneer het tot openbaringen mocht ko men, zich te houden alsof hij alles had doorzien en op alles was voorbereid. Zeolang Adelbert echter nog andere hulp kon vinden, ging hij niet tot zijn aanstaanden schoonvader en deze mengde zich niet ongeroepen in de zaken van een ander. Von Althaten wenschte zoolang mogelijk goede vrienden met zijn buurman te blijven, tot hij zijne schaapjes op het droge en zijn wijfje in huis had. Hij wachtte zich wel voor ophelderingen, die zijne vooruitzichten in de war konden brengen. Dat zou voor hem een zeer groot ongeluk zijn. De vrijheer had de gewoonte om, zooals men het noemt, een groot gat te boren ten einde daarmede een ander gat te stoppen. Hierdoor had zijn vermogen, sedert hij op Bop- pels landgoed zat, door zijn vlijtig gaten boren, langzamer hand het voorkomen gekregen van een zeef. Clementine was langzamerhand ingewijd in de financieele geheimen van haren verloofde. De liefde drukt echter niet slechts één oog toe en indien Adelbert zich niet be kommerd maakte om zijne moeilijkheden, dan wilde zij er ook het hoofd niet mee breken. Zoo troostten deze beiden elkander met de gedachte, dat na hun huwelijk haar vader hem wel zou helpen en daardoor alle zorgen van hen bannen. Koert Kasper Fabiaan zou dit misschien ook wel ge daan hebben, indien zijn vermogen daartoe in staat was geweest. Hierdoor kwam het kort voor het huwelijk tusschen Fa biaan en zijn aanstaanden schoonzoon tot een weinig ver kwikkelijk onderhoud, waarbij beiden hunne teleurstelling niet verborgen. Fabiaan was woedend, maar wat hielp dat! De waar heid werd daardoor niet fraaier, Adelberts schulden niet minder en Fabiaans vermogen niet grooter. Hij zorgde ech ter wel, dat hij zijn toekomstigen schoonzoon niet zeide: ik kan niet helpen. Zijn trots wilde liever een ledig hart dan eene ledige beurs toonen en daarom zeide hijik wil niet hebben. Hierdoor werd Adelberts genegenheid voor zijn schoon vader niet grooter; terwijl tevens de jonge man twijfelde aan de financieele macht van Fabiaan. Indien in dit oogenblik de Poolsche koppelaar onderzijn bereik was geweest zou hij er misschien niet goed afge komen zijn. Een oogenblik dacht Adelbert er aan om eene verbinte nis te verbreken, die met den dag onaangenamer werd. De zaak was daartoe echter te ver gekomen, en Clementine wist eene breuk te verhoeden. Adelbert was verliefd op het meisje en meende zich niet meer van haar te kunnen losmaken. Zoo bleef alles bij 't oude en werden beide par tijen weldra weer verzoend; vooral ook omdat Fabiaan niet gaarne afstand deed van den adellijken titel, die zijne dochter te wachten stond. De oude hartelijkheid in den omgang was echter door deze scène verdwenen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2