BINNENLAND. Het bestuur der «Centrale R. K. Kiesvereenigingö voor de kiesdis- tricbten Hilversum en Weesp heeft besloten de leden tot eene algemeene vergadering op te roepen, om te beslissen over het al- of niet aan sluiten bij den Ned. Kath. Bond. Men schrijft ons uit Hilversum: Naar aanleiding der bespreking van het bekende «adres der Hon derd» door den heer van Zuylen, oud-kolonel der genie van het Ind. leger, ligt Maandag en Dinsdag e. k. onderstaand adres alhier ter tee- kening. Aan Zijne Majesteit den Koning! Geven met den meesten eerbied te kennen; de ondergeteekeuden, allen Nederland- sche burgers, oprechte Vaderlanders en trouwe en gehoorzame onderdanen van Uwe Majesteit; dat zij met bezorgdheid den langdurigen strijd gadeslaan, die aan Sumatra's-Noord- j kust de beste krachten van het Ned. In- dische leger sloopt; dat het hun voorkomt, dat dit leger, door ziekte en lood gedund, niet opge wassen is tegen de reuzentaak, nu reeds sedert 14 jaren van zijne krachten gevergd; dat zij, doordrongen van de overtuiging dat de belangen van Nederland en zijne Koloniën een en ondeelbaar zijn, daarom eerbiedig de vrijheid nemen uwen Troon te naderen met de bede: dat het Uwe Majesteit moge behagen te gelasten, dat leger en vloot in eenen staat worden gehouden, zoo noodig ge bracht, die hare wijsheid zal noodig ach ten om het gezag te doen eerbiedigen en Moederland en Koloniën tegen eiken vijand te beschermen; ter bereiking van welk doel zij zich als belastingschuldigen gaarne bereid ver klaren de offers te brengen, die uwe Ma jesteit zal behagen daartoe aan de Natie op te leggen. 't Welk doende, enz. Al regeert nog steeds de «zes- weeksche» noord-oostenwind, toch steekt moeder natuur zich zoo zacht jes aan in 't groene zomertoilet. De trek-familien, die den winter «in stad» doorbrachten, komen lang zamerhand weder in hare woningen terug. Reeds meer dan veertig zulke gezinnen zijn alhier gearriveerd. Dit is voor Hilversum het beste bewijs dat de zomer in aantocht is. leerde plannen te laten opmaken èn van eene gasfabriek èn van eene electrische verlichting, om hierdoor voorgelicht een bepaald voorstel aan den Raad te doen omtrent de wijze, waarop voortaan het vereischte licht zal aangebracht worden. Na don derden Dinsdag van de maand September 1888 wordt het oordeel der faculteiten over de ingekomen verhande lingen het openbaar gemaakt en aan de schrij vers der meest voldoende antwoorden, die door de faculteiten de eer der bekroning zijn waardig gekeurd, de gouden eerepen ning uitgereikt. Men schrijft ons uit Zaandam: De heer J. Groot te Heer-Hugo- waard is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school van den heer Rijnink alhier. In de jongste vergadering van het Dept. Zaandam der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen werden de punten ter beschrijving derAlg. Vergadering dezes jaars overwogen en het mandaat vastgesteld, waar naar de afgevaardigden hunne stem men hebben uit te brengen. Aan de meeste punten kon het Departement zijne goedkeuring schenken, maar punt V, waarbij het Hoofdbestuur voorstelt f 45000 uit de maatsch. kas toe staan voor de uitgave van het Sociaal Weekblad; vond evenals reeds in zoo menig Departement, ook hier geen genade in de oogen der vergaderden. Verder werd, op voorstel van het bestuur, besloten, aan Simon Nota, die den 15n April 40 jaren bij de zelfde firma was werkzaam geweest, een zilveren medaille van wege het Departement uit te reiken. De gewone audiëntie van den minister van Justitie op Dinsdag Mei en die van den minister van Oorlog op Donderdag 5 Mei zullen niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St. Ct.) Men schrijft ons uit Westgraftdijk Tot hoofdingeland van den West- wouderpolder nabij Akersloot is her kozen de heer H. Besse en tot heem raad de heer C. Los. Eene blijde tijding voor de landeigenaren in dezen polder zal zeker zijn, dat de polderbelasten voor 1887 van f 16 op f 13 per H. A. zijn teruggebracht. Men schrijft ons uit Monnikendam: Ook hier ter stede is eene af- deeling opgericht der uVereeniging ter bevordering van de Nederland- sche VisscherijTot afgevaardig den ter algemeene vergadering zijn benoemd de HeerenC. de Haas en P. Kater Jz. Aan de afgevaardigden wordt het mandaat gegeven, te stemmen vóór geheele of gedeeltelijke wederinvoer van den bekenden wonderkuil. Men schrijft ons uit Zaandam: In de jongste vergadering van den Gemeenteraad was onder meer het voorstel van den burgemeester, door dezen in de vorige gewone vergadering ingediend tot beperking van de kermis, aan de orde. Dit voorstel, dat door ingezonden adres sen was gesteund en bestreden, kon geen genade vinden in de oogen der raadsleden, maar werd met 11 tegen 3 stemmen verworpen. In dezelfde Raadsvergadering is aan B. en W. een crediet van f1500 verleend voor het instellen van een onderzoek naar de wijze, waarop, na afloop van het met de firma W. H. de Heus en Zoon gesloten con tract, de straatverlichting zou kun nen plaats hebben. Het plan van B. en W. schijnt te zijn, gedetail- Men schrijft ons uit Alkmaar dd Mei: «Uit het Rijksgesticht voor op voeding en verbetering voor jongens wisten heden zes jongens te ont vluchten. Een daarvan werd echter spoedig onder de gemeente Onddorp gevat. Het zal echter den overigen vijf niet gemakkelijk vallen zich ver te ver wijderen aangezien zij de uniform van het gesticht dragen.» LETTEREN EN KUNST. Als opbrengst der tooneelreis, die eenige Leidsche studenten vóór korten tijd door ons land maakten, is eene som van f 753.50 aan de dames-patronessen der tooneelschool ter band gesteld. 0HOERWIJS. Door den Senaat der Universiteit van Amsterdam zijn do volgende prijsvragen uitgeschreven, te beantwoorden voor 1 Mei 1888 door studenten aan eene Nederland- sclie instelling van universitair onderwijs. Faculteit der Rechtsgeleerdheid. -De Faculteit verlangt «Eene verhandeling over de strafbare opruiing zoowel ter vast stelling van het begrip vau dit misdrijf naar bet Nedorlandsche strafrecht, als ter vergelijking van het Nederlandsch recht dienaangaande met dat van de voornaam ste staten." Faculteit der Geneeskunde. De faculteit vraagt „Een experimenteel-cri- tisch onderzoek omtrent de samenstelling en wording van thromben in bloedvaten." De vragen moeten worden beantwoord in de taal waarin zij zijn gesteld. De ant woorden, met een andere hand dan die des vervaardigers geschreven, moeten vóór of op 1 Mei 1888 worden toegezonden aan den Secretaris van den Senaat der Universiteit van Amsterdam. Zij moeten geteekend zijn met een kenspreuk en ver gezeld gaan van een gezegeld briefje, dat dezelfde kenspreuk tot opschrift heeft en den naam, het studievak en het adres des schrijvers bevat. Het vleugje van kracht van de liberale partij, zegt De Stan daard, is reeds verspeeld. En waar dit nu aan ligt? Of er dan niet energieke, knappe mannen aan de overzij staan? En of ze dan geen regeeringsbeginselen hebben? O, gewisselijk, er zijn matadors onder hen en een gedragslijn af bakenen kunnen ze best. Mits op één voorwaarde en daar zit 't 'm in Om weer een partij, en als partij krachtig te worden moeten de Con servatieve en Radicale elementen in deze groep elk huns weegs gaan. Dan zou er weer moed voor laf heid, weer kracht en pit voor be zwijming en bezwijking in hen varen. Zooals het nu staat wil de zee soldaat met den dragonder saam den strijd voeren, en door dien dwa zen inval vallen ze beide van de loopplank, die het schip van oorlog met den vasten wal verbindt, in het water. Vrijdag avond hield de R. K. kiesvereeniging te 's-Hage eene al gemeene vergadering, waarin door den secretaris het jaar verslag werd uitgebracht. In plaats van den heer Iserief werd tot lid van het bestuur benoemd de heer mr. Kolkman. Aan de orde was de behandeling der concept-statuten voor een cen- tralen en provincialen Kiezershond. De heer Heydenrijck, daartoe door het bestuur uitgenoodigd, zette het nut uiteen van een dusdanigen bond. Het bestuur maakte daarvan een voorstel, en door verschillende leden werd het voor en tegen besproken. Alléén het voorstel tot oprichting van een provincialen bond werd in stemming gebracht, en met 5 slem- men meerderheid aangenomen, be houdens nadere goedkeuring van het reglement. Door enkele leden was voorge steld, een hond voor Zuid-Holland alléén op te richten, welk voorstel echter niet werd aangenomen, zoo dat de titel zal luiden: voor Noord en Zuid-Holland. De voortzetting der behandeling van het reglement werd tot de vol gende week verdaagd. In de Zaterdag gehouden zit ting van den gemeenteraad te Mid delburg is o. a. vastgesteld het kohier der inkomstenbelasting voor 1887 tot een bedrag van f71,529; de heffing bedraagt 3 pCt. van het inkomen. Voorts is goedgekeurd de rekening der gasfabriek over 1886 in ontvang op f 57,528.42]/s> in uit gaaf op f36,370.79 en alzoo met een goed saldo van f21,157.631/,. Door den burgemeester is ingediend eene nota, waarbij hij tot inzage der verschillende stukken betreffende de waterleiding vóór zijne op treding opgemaakt zijne beschou wingen mededeelt en als zijne mee ning te kennen geeft, dat de aan leg eener drinkwaterleiding drin gend noodzakelijk is, en hij in overweging geeft de aanleg en exploitatie van gemeentewege te doen plaats hebben. De beraadsla gingen over deze belangrijke zaak zijn aangehouden. Uit Leiden wordt ons mede gedeeld 1 Juli a. s. zal het 25 jaren ge leden zijn, dat de Heer J. D. van Wijk benoemd werd tot hoofd der openbare Jongensschool u. 1. o. 2e klasse. Het onderwijzerspersonel, ouders der schoolgaande kinderen en oud leerlingen zijn reeds |druk bezig met voorbereidende maatregelen te ne men, om den algemeen geachten, ijverigen en kundigen man een blijk van sympathie te geven. Aan den heer A. J. de Haan in zijne qualiteit van voorzitter van het genootschap «Saarij Zion», door den Burgemeester van Amster dam, namens H. M. de Koningin eene prachtvolle zilveren kelk aan geboden, als gedachtenis aan de hulde haar gebracht door deze ver- eeniging, met medewerking van de zangvereeniging «Harpe Davids hij het bezoek van H. M. aan de Valkenburgerstraat. Men schrijft ons van Texel dd. 1 Mei: Met dezelfde opgewektheid van voorheen, werden gisterenavond al- lerwege op dit eiland weer de vreug devuren ontstoken, die sinds onheug lijke tijden bekend staan onder den naam: «Meierblissen». Reeds weken te voren trekt de schooljeugd door de dorpen, onder het eentonig gezang van: //Hekken en stekken en jotten en palen. Als je niet geeft dan zullen wij't halen; Hooi, kooi, Heb je nog stroo; Heb je nog oude manden? Die zullen in de meierblis wel branden." Alles wat de kinderen op die tochten machtig kunnen worden en brandbaar is, wordt meêgevoerd en ergens opgezameld. Op den iaatsten April wordt 's avonds alles op een hoop gesta peld, waarna met zonsondergang de vlam in de massa wordt gestoken. Zingend danst dan het jonge volkje bij die vreugdevuren, totdat nage noeg alles verbrand is. Gisteren telde men, bij de dorpen en in het veld, ruim 20 zulke meierblissen. Alsof de natuur zich wilde wreken over het roekeloos ontwikkelen van zooveel warmte vroor het 's nachts zoo sterk, dat tegen den ochtend stond de velden met een wit ijs- kleed als bedekt waren. Op de Ooster-begraafplaats te Amsterdam werd Zaterdag in tegen woordigheid van vele vereerders en kunstvrienden, het monument op het graf van wijlen mevrouw Kleine onthuld. Het is twee meter hoog en geheel in zandsteen gebeiteld. In het midden trekt eene uitmuntend ge lijkende buste, omgeven door palm en lauwertakken, de aandacht. De heer Hofdijk sprak in krach tige, gespierde taaleene fraaie rede uit en eindigde met het mo nument in de hoede aan te bevelen van het hoofdbestuur van het too- neel verbond. De heer Bouherg Wilson en de leerlingen der tooneelschool hecht ten daarop eenige fraaie kransen aan het monumentale ijzeren hek, dat de laatste rustplaats der begaafde actrice omgeeft. Dr. Arentz is opnieuw voor een jaar benoemd tot gem.-genees- heer te Amstelveen op een salaris van f1200. Naar aanleiding van het aller treurigst familiedrama, te Amster dam voorgevallen, waarbij eene moeder en haar kind zoo noodlottig om het leven kwamen, schrijft het Nbld. van Ned: Deze zelfmoord is een nieuw verwijt voor hen die, door hunne onverschilligheid voor de belangen der ambtenaren, de regeling der pensioenen zoo lang uitstellen. De in 1882 overleden echtgenoot en vader der beide slachtoffers, de heer Lieveloo, had als ambtenaar bij de f2000 in het pensioenfonds bijge dragen, waarvan noch hij, noch zijne weduwe ooit een cent heeft genoten. Toen hij stierf, bleef zijn gezin in armoede achter. Dat de man al wat hem met zijn beschei den inkomen mogelijk was, had gedaan om de toekomst van zijn gezin minder duister te doen zijn, blijkt uit het feit, dat hij een der eerste deelnemers was van de par ticuliere Ondersteunings-vereen.die de ambtenaren der rijkstelegraaf zelf hebben opgericht, maar die natuurlijk slechts op kleine schaal kan werken. Daaruit ontving de weduwe eene som van f700 en eene kleine jaarlijksche uitkeering. Dat was al wat zij bezat. Had de staat zijn ambtenaar niet verplicht aan het rijks pensioenfonds bij te dragen, dan had de heer Lieveloo voor hetzelfde bedrag dat hij thans in het pensioenfonds stortte, en dat totaal voor hem en de zijnen ver loren ging, bij eene particuliere levensverzekering-maatschappij voor zijne .vrouw eene som van circa i 5000 gulden kunnen formeeren, waarmede zij in 1882 kans zou hebben gezien eene zaak op te richten, die ruimschoots in de be hoeften van haar en haar gezin zou hebben voorzien. Dat zijn feiten en cijfers, die te denken geven. Omtrent Louis Alphonse van Kesteren, scholier op het instituut van den heer Icgenhousz te Voor burg, zoon van den kolonel van het Ned.-Oost-Indisch leger van dien naam, sedert 6 April jl. vermist, worden door den hoofd-commissaris van politie te 's Hage de volgende bijzonderheden medegedeeld: In den voormiddag van Woensdag 6 April 11. is bovengenoemde jonge ling van Voorburg aangekomen aan het station te Gouda en zou aldaar de paaschvacantie doorbrengen bij den gemachtigde zijns vaders, den majoor der infanterie van Kesteren. Zonder dezen iets te hebben doen vernemen, is hij echter met den eerstvertrekkenden trein van Gouda teruggereisd, in de lichting naar 's Hage. De vermiste is 17 jaren, iang en slank, heeft donker haar en donkere oogen, mager gelaat, knap uiteriijk, halfbloed Arabisch-Indische type, geelachtige kleur; kleeding: korte donkerblauwe winterjas en blauw vilten hoedje; zijn ondergoed is ge merkt L. v. K. Hij had bij zich een lederen valies met touw er om en waarschijnlijk weinig of geen geld. Hij is zeer bedreven in gymna stiek, heeft vrij veel ambitie inhet tee kenen van caricaturen en kan zich op uitstekende wijze grimeeren. De Hoofd- Commissaris van Politie te 'sHage verzoekt opsporing en terugzending of wel bericht. De majoor van Kesteren heeft een premie van honderd twintig gnlden uitgeloofd ten hate van hem die den minderjarige terugbezorgt of zoo- gemaakt; want nu gevoelde hij hoe onaangenaam het was, schuldenaar van zoovele schuldeischers te zijn. De eenige vergoeding voor zijn onaangenamen toestand vond hij in de genegenheid zijner verloofde. De winter ging voorbij en de lente kwam en met haar de tijd, waarin Adelbert en Clementine in het huwelijk zouden treden. Ten huize van Fabiaan werden ontzettend veel toebe reidselen gemaakt. Ook van dit feest moest veel gespro ken worden. De heer des huizes zette bij dit alles geen erg prettig gezichtwel zou zijn lievelingswensch vervuld worden, maar toch niet zoo, als hij zich dat had voorgesteld. Bovendien had Adelbert nog eene nieuwe poging gedaan om zijn schoonvader tot grootere mildheid te bewegen en het uitzet van Clementine aanmerkelijk te verhoogen. Fabiaan was echter onverbiddelijk en of hij zich al als edelman een hoo- gen toon veroorloofde of als aanstaand schoonzoon zich vernederde, niets mocht baten. Adelbert wist, dat dit gesprek voör langen tijd het laatste zou zijn, en wilde niet zonder iets verkregen te hebben heeDgaan, terwijl de ander steeds grover werd, om van hem ontslagen te worden. Zoo veroorzaakten zij elkander veel ellende. De feestavond was voor deze beide mannen geen feest, ofschoon de gasten er niets van merkten. Adelbert drukte Clementine's handen en fluisterde: Ik heb u toch en gij hebt mijne geheele liefde! Wat gaat mij al het andere aan! Alles zal wel terecht komen, als wij maar eerst met elkander en voor elkander leven. Clementine lachte hem vriendelijk toe en Adelbert nam zich voor, dezen feestavond eens uitgelaten vroolijk te zijn om den woedenden Fabiaan te tergen. Clementine was stiller dan gewoonlijk: de onbekende toekomst vervulde haar met zorg. Hoe het voor een jaar met haar was daaraan wilde zij niet denken. Kwam echter zoo'n onaangename gedachte bij haar op, dan ver dreef zij die door aan haren bruidegom of zijne rijke ge schenken te denken. Toen de zon den Iaatsten dag van haren jongemeisjes- tijd ten ondergang neigde, ging zij nog eens alleen bij hare ouders zitten en bedankte hen voor al het goede, dat zij van hen had genoten, waardoor alle drie tot tranen ge roerd werden. Hierop vertelden hare ouders haar allerlei kleine voor vallen uit haar kinderleven en wijl de waarde van goede ren en menschen verhoogd wordt als men er van zal schei den, zoo begonnen zij bijna te gelooven, dat zij bijna niets dan goede dagen met elkander hadden beleefd en steeds een van hart en een van zin waren geweest. Fabiaan zocht aan de ontroering een einde te maken door een schertsend woord. Nu, zeide hij, meest tijds heb jij je zin gekregen, Tine. Je hebt een onverzette lijk hoofd. De menschen zeggen, dat je het van je vader hebt. Enfin, dat doet er niet toe. Ook je echtgenoot zal gedurig naar je pijpen moeten dansen. Nu, hij zal spoedig genoeg met je pantoffel kennis maken! Koert lachte bij deze voorstelling. Het scheen, dat hij zijn schoonzoon zulk eene toekomst toewenschte. Clementine, welke haren vader had willen tegenspreken, haastte zich haren aanstaanden echtgenoot te verdedigen. Fabiaan hoorde bedaard naar zijne dochter. Het onaan gename gesprek met zijn schoonzoon kwam weer bij hem boven en het verheugde hem Clementine te kunnen zeggen: Nu ja, Von Althaten is een knap en verstandig man. Wij houden van hem alsof hij ons eigen kind was, en, hoven alles, gij hebt hem gekozen. Je hart heeft hier be slist.... Indien je echter een anderen braven man had ge kozen, wij zouden je gaarne onze toestemming gegeven hebben. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2